Pokazuje rezultate 1 do 22 od 22

Tema: sta dajete djeci za veceru?

  1. #1

    Datum pristupanja
    May 2014
    Postovi
    215

    Početno sta dajete djeci za veceru?

    zanima me sta vi dajete za veceru djeci koja imaju vise od godinu dana? ako izbacimo gotove pripravke...ostaje mi palenta sa mlijekom ili jogurtom, neki namaz i casa mlijeka ...? dajte ideje

  2. #2
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    ostatke od ručka + žganci i riža,

    ili napraviš nešto friško gusta juha od povrća+komad mesa i ugljikohidrat

  3. #3
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Evo linka na jedan od brojnih starih topica: http://forum.roda.hr/threads/16334-D...ht=ve%C4%8Dera

    Inače, kod nas je često za večeru ono što je ostalo od ručka, čak i danas (ili naročito sada) kad imam srednjoškolce. Danas su za ručak mesne okruglice (ćufte) i nema šanse da se išta drugo jede za večeru. Isto vrijedi i za bolognese, mesnu štrucu, faširance, mnoge vrste umaka...

    Ako od ručka ne ostane ništa, ponekad je lovačka večera (što tko ulovi u frižideru) a dok su dečki bili manji, obožavali su krumpirove njoke i krokete, krumpir pečen u tavi ili krumpirove police (još sam im radila "čamce" tako da bi na polovicu krumpira ubola čačkalicu u gore tanku slaninu kao jedro). Salata od mesa iz juhe je super, s lukom i bučinim uljem i kukuruzom iz konzerve.

    Od sireva - sve što postoji, a najmilija im je mozzarella.

    Riža na mlijeku je omiljena - nekad su to jeli kao samostalnu večeru, a sad kao desert.

    Pečem zlevku, ponekad buhtle, gris štrudle (o tome ima isto cijeli jedan topic -evo: http://forum.roda.hr/archive/index.php/t-49023.html), klipiće i druge koještarije od dizanog i nedizanog tijesta...


    Od hladnog - ljeti sir i vrhnje, tzatziki, grčka salata... pa onda salata od tunjevine, riblja pašteta, dimljeni losos... pa crni rižoto od sipe ili bijeli rižoto sa škampima (to češće radim jer nemam blizu ribarnicu, pa mi je teško doći do sipe).

    Od bezmesnih stvari - humus (namaz od slanutka i maslinovog ulja), pašteta od graha (višviš to dugo nisam radila)

    Od mesnih stvari - trenutno silom prilika moji povremeno jedu hrenovke (imaju fiksne aparatiće za zube) ali to ne bih preporučila za malu djecu. Nažalost, sad ne mogu jesti čvarke ni pršut jer im to zapinje, ali inače obožavaju.

    Juha s gris knedlima je godinama bila omiljena večera.

    Kad mene nema doma, mm je majstor za jaja - pržena na oko, kajgana, salata od jaja s umakom od vrhnja i majoneze... mlađi sin voli punjena jaja pa si ih ponekad napravi, ali to je prčkanje i obično se radi za fešte.

    U dane kad me nema doma, moji si rade tople sendviče u običnoj ili mikrovalnoj pećnici, a već dugo nisu radili lažnu pizzu (poredaš šnite kruha na blizu u pleh, a gore ide nadjev kao za pizzu). Pizzu ponekad isto pečem, ali ne baš često.

    Eto, nadam se da je to dosta ideja...

  4. #4
    Mia_Lena avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2016
    Postovi
    125

    Početno

    Malac ima 15 mjeseci.
    Najcesce jede kruh i sir(abc,zdenka,gauda...)
    Palentu i jogurt
    Griz s jabukom,kruskom
    Sir i vrhnje

    S obzirom da imam i dvoje starijih ponekad vecera bude i tost,pizza,palacinke.
    Uglavnom jede sve sto i mi,osim salama.

  5. #5
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Zaboravih "nikakvu večeru" - tako mi zovemo pohani kruh i to je također omiljena večera. Uz to obično ide juha od ribane mrkvice i grisa.

    Za manju djecu žitarice:
    - zobena kaša s ribanom jabukom i grožđicama, zaslađena medom
    - gris na mlijeku
    - tjestenina na mlijeku
    - šufnudli ili šiškrli
    - špecli

    A da je moj stariji sin ovdje, sad bi dodao kao Balašević: "... i rezance s makom"

    I fakat, sve što Balašević nabraja u onoj svojoj staroj pjesmi Al se nekad dobro jelo - evo, radi ideja stavljam samo tekst: http://tekstovi.net/2,128,6162.html
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 07.11.2016. at 15:45

  6. #6
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    pahuljice, zobene, kukuruzne, s mlijekom ili jogurtom
    unutra neko voce, ili bez

  7. #7
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Peterlin, super ideje! Dobro ce i meni doc.

  8. #8
    ellica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    637

    Početno

    Meni se od svega najvise svida ova j stari momak i pjesma
    Moja 2,7god-pohani kruh,kruh i abc,muffine slane,popecke s tikvicama,kruh i abc,jogurt,krem juhe,zlevanke,palentu s vrhnjem,griz.
    SAd sam valjda nabrojala sve sto jede uopce

  9. #9
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Zaborqvih kuskus, prosenu kašu koju sam znala kuhati na mlijeku, pa onda hajdinsku kašu koja mi ke fina slana...

    Juha od krumpira ili tikvice isto je omilj2na večera, pa onda juha od bundeve i unutra kockice preprženog kruha. Poširano jaje se ne bih usudila dati malom djetetu da izbjegnem salmonelu, ali trajbano jaje ukuhano u bilo kakvu juhu, bistru ili prežganu, to je super.

    Njoki s batatom i maslinovim uljem s češnjakom su mljac.

    Joooj, koliko dobre hrane... Kuhani štrukli, knedli sa šljivama, sirni knedli, palačinke, tortilje... nije se samo nekad dobro jelo, nego i danas. U to ime, odoh kuhati ručak za sutra....

  10. #10

    Datum pristupanja
    May 2014
    Postovi
    215

    Početno

    peterlin nasmijala si me ... i sokirala...toliko togaaaaaaaaa.. ma ne da mi se strukle pravit ...jedino smrznit pa da imam puno...
    kako mislis juha od tikvice i krumpira....samo to stavis, voda,ulje i malo prokuhas?


    sta je sa pahuljicama...zobene su kazu ok...a one preradene? ne?

    i jel mi mozete napisat kako se kuha griz na mlijeku..kod nas to nije obicaj i nikad nisam to jela...

    a kuhani puding? jelč to dajete?

    i zlevku cu probat napravit...
    ali problem peterlin u tvojim idejama je sta ako to pravim djetetu, jest cu i ja
    kako mislite griz sa jabukom? skuhate ga u mlijeku i na kraju izribate jabuku?
    svakako ste mi dali ideja...
    e jos nesto...koje mlijeko konzumirate...trajno, svjeze, domace od krave/koze?

  11. #11
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Meno je za veceru dobra i riba s povrcem... danas smo jeli kuhanu razu i brokulu.

  12. #12
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj kiri- prvotno napisa Vidi poruku
    peterlin nasmijala si me ... i sokirala...toliko togaaaaaaaaa.. ma ne da mi se strukle pravit ...jedino smrznit pa da imam puno...
    kako mislis juha od tikvice i krumpira....samo to stavis, voda,ulje i malo prokuhas?


    sta je sa pahuljicama...zobene su kazu ok...a one preradene? ne?

    i jel mi mozete napisat kako se kuha griz na mlijeku..kod nas to nije obicaj i nikad nisam to jela...

    a kuhani puding? jelč to dajete?

    i zlevku cu probat napravit...
    ali problem peterlin u tvojim idejama je sta ako to pravim djetetu, jest cu i ja
    kako mislite griz sa jabukom? skuhate ga u mlijeku i na kraju izribate jabuku?
    svakako ste mi dali ideja...
    e jos nesto...koje mlijeko konzumirate...trajno, svjeze, domace od krave/koze?
    Evo uputa, s tim da napominjem da su omjeri "od oka" - to prilagodiš po želji, ako volite gusto malo povećaš količinu grisa ili pahuljica, ako volite rijetko, malo smanjiš. Nema drugog načina nego isprobavati. I ne škodi ako ćeš jesti i ti, ali možeš skuhati malu količinu da za tebe puno ne ostane

    Evo smjernica (nisu ovo recepti, svatko od nas to prilagodi sebi):

    Klasični gris na mlijeku ja skuham ovako (slično kao palentu): omjer volumena je 1:5 (da ne bude pregusto). Recimo, uzmeš malu šalicu za crnu kavu kao mjeru. Pet šalica mlijeka (ja koristim 1.5% mliječne masti, ako je veći postotak masti, uzmem 4 šalice mlijeka i 1 šalicu vode). To ugrijem, (može se dodati mrvičak soli, ali stvarno minimalno) a dok još ne zakipi umiješam 1 šalicu pšenične krupice. Kuham kao puding dok se ne zgusne (bit će polutekuće, a zgusnut će se do kraja tek kad se bude hladilo u zdjelici). U to umiješam dodatke po želji. Kod mene to bude žličica meda ili javorov sirup ili kocka smeđeg šećera, a posebno je omiljeno staviti vrećicu vanilin šećera.

    Ovo izlijem u zdjelicu i pustim da se malo ohladi. Gore se može posipati ribanom čokoladom. Može se posipati i cimetom, kakaom u prahu (malo staviti, ako koristiš gorki) ili staviti još žličicu meda.

    Gris s jabukom kuham ovako: 1 jabuku naribam, zakipim vodu (štajaznam 3 male šalice , ovisno koliko je velika jabuka - ne treba previše za jedan obrok) i unutra prokuham jabuku. U to dodam gris (1 šalicu) i pustim da se zgusne, a kad je gotovo dodam još 2-3 žlice vrhnja za kuhanje.

    Zobene pahuljice s jabukom - po istom principu. Naribanu jabuku skuhaš u vodi, pa dodaješ zobene pahuljice (čiste - postoje dvije vrste: sitne i krupne, a ja više volim sitne za ovo jer su brže gotove) i to manje nego misliš da treba jer se to hoće napuhnuti i zagustiti preko mjere. Ako se to dogodi, dodaš još malo obične vruće vode. U ovo ja obavezno stavljam cvebe (grožđice) ili drugo suho voće (brusnice, arancini...). Ovo može biti i bez mlijeka, a po želji se može dodati mlijeko ili vrhnje za kuhanje.

    Gotove kombinacije (muesli) isto su upotrebljive, ali treba paziti da nemaju previše dodanog šećera (crunch). Treba čitati deklaracije. Ovo je zahvalno jer se ne treba kuhati, a može se ubaciti i banana narezana na kockice (to su moji dečki voljeli dok su bili mali).

    Probaj dodavati i sirovu jabuku na kraju pa vidi što se djetetu i tebi više sviđa. Moji su preferirali kuhanu jabuku. To je klasični zimski doručak i večera. U te pahuljice sa suhim voćem znala sam ja dodati i cijeđenu mandarinu (ali onda ne ide unutra mlijeko, jer kiselina iz voća to pretvori u jogurt). Kombinacije pahuljica s jogurtom su isto dobre, ali moja djeca to ne vole. Stariji voli voćne jogurte, a budući da sam godinama zazirala od tih kupovnih jogurta, davala sam im acidofil + žličicu svog domaćeg džema od voća iz mog voćnjaka.

    Mlijeko - moj stariji ne pije nefermentirano mlijeko (smeta njegovoj probavi) pa je godinama na fermentiranim proizvodima - jogurt, sirevi, acidofil, sirutka (samo kefir ne voli). Obožava grčke jogurte. Mlijeko pije kozje, obično iz tetrapaka.

    Što se tiče nabavke mlijeka iz dućana - tja, mi više ne bježimo od toga, ali dok su djeca bila mala kupovala sam iz mljekomata (imali smo u kvartu) ili iz minimljekare. I danas kupujem često na Veronikinom štandu na placu (maslac, kajmak, mlijeko, sirutku) i to mi se pokazalo ok.

  13. #13

    Datum pristupanja
    May 2014
    Postovi
    215

    Početno

    dobro jutro Peterlin i hvala..ja sam krivo jucer napisala..nisam htjela napisat griz na mlijeku,to cesto kuham, nego riza na mlijeku. sorry, greska moja ali pretpostavljam isto ovako da se kuha jel da?
    Posljednje uređivanje od kiri- : 08.11.2016. at 10:21

  14. #14

    Datum pristupanja
    May 2014
    Postovi
    215

    Početno

    a ti mlijekomati...pitam se koliko se to pere i odrzava..uzela sam jedan put to mlijeko i naravno..okus je drugaciji...nisam ja navikla na to ..

  15. #15
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj kiri- prvotno napisa Vidi poruku
    dobro jutro Peterlin i hvala..ja sam krivo jucer napisala..nisam htjela napisat griz na mlijeku,to cesto kuham, nego riza na mlijeku. sorry, greska moja ali pretpostavljam isto ovako da se kuha jel da?
    Ja za rižu na mlijeku koristim samo basmati rižu (najčešće ovu iz Lidla: http://s.popustolovac.hr/attachments...c9&w=541&h=800)
    Rižu kuham prema uputi s vrećice - omjer je 1:6. Rižu odmjerim šalicom i operem na cjedilu za čaj, a ne kuham na čistom mlijeku nego kombinaciji mlijeka i vode. Dodam trunčicu soli. Može se kuhati i na čistom mlijeku ako nije masno, ali treba stalno miješati jer prigori. Šećer ili med dodajem na kraju.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 08.11.2016. at 10:29

  16. #16
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj kiri- prvotno napisa Vidi poruku
    a ti mlijekomati...pitam se koliko se to pere i odrzava..uzela sam jedan put to mlijeko i naravno..okus je drugaciji...nisam ja navikla na to ..
    Malo ih sad već ima. Bolje ti je (ako želiš malo prirodnije) kupiti na Dolcu ili drugim placevima mlijeko iz mini-mljekare, bilo koje. Mi na Volovčici imamo Veronikin štand http://www.veronika.hr/

  17. #17
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Jesam li spomenula kus-kus?

    Ako nisam, evo sad ga spominjem. Recepti su ovdje:
    http://zena.rtl.hr/clanak/kuhanje/ob...i_recepti/7992

  18. #18
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Peterlin, divna si
    tako volim čitati tvoje postove, baš su super
    hvala na trudu!

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Postovi
    489

    Početno

    Potpisujem N.Grace

  20. #20
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Fala, umislit ću se... ali objašnjenje je vrlo jednostavno. Ja sam samo stara, pa sam imala vremena svašta isprobati, hehehe...

  21. #21
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Fala, umislit ću se... ali objašnjenje je vrlo jednostavno. Ja sam samo stara, pa sam imala vremena svašta isprobati, hehehe...
    ma kakvi
    ima puno "starih" i starih koji hrpu toga nisu i neće isprobati
    nije to do godina, nego do volje, truda i kreativnosti

  22. #22
    Vlattka avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2015
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    435

    Početno

    Slažem se s n.grace! Svaka čast.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •