Stranica 3 od 6 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 286

Tema: Kako se nositi s disleksijom djeteta?

  1. #101
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Jedina mana takve nastave jest cinjenica da zahtjeva potpuno drugaciji nacin razmisljanja i potpuno drugaciji nacin rada/organizacije djelatnika. Posebno profesora u razrednoj nastavi. Tako da je meni potpuno nezamislivo da se tako nesto u skorije vrijeme dogodi u Hrvatskoj.
    Zapravo, blok nastavu zamisljam kao obradu neke teme ili problema iz vise kuteva. Ne kao blok sat matematike 5 x tjedno, ili svakodnevnu nastavu tehnickog 5 tjedana. Nesto potpuno drugacije danasnjem sustavu.
    Sustav u pravilu polazi od toga da se uce djelovi i tako ide prema cjelini.
    Potpuno se zanemaruje drugi nacin ucenja, onaj u kojem dobijes cjelinu i ides prema djelovima.
    Npr. totalno nenavikla na takav nacin prezentacije gradiva u sustavu bila sam sokirana knjigamaiz engleskog u nizim razredima. Cinile su mi se uzasno konfuzne, meni navikloj da se nesto uci na drugaciji nacin . Ali mom djetetu je trebalo jedno vrijeme da mu klikne , i nakon toga je sve islo super glatko.

  2. #102

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Postovi
    26

    Početno

    Blokovsku nastavu ima i privatna kasicna gimnazija,
    ali ne iz hrvatskog jezika i književnosti, klasičnih jezika, stranih jezika, matematike i tjelesnog.

    http://www.gimnazija-privatna-klasic...w=271#mod_news
    http://www.gimnazija-privatna-klasic...astava/blokovi

    Inace po uvodenju Bolonje (znam sigurno za ak 2007/2018, 2008/2009, 2009/2010) medicinski fakulteti su imali blokovsku nastavu
    (slusao bi se jedan predmet, pa polagao ispit iz njega), ali je nakon toga ukinuta blokovska nastava,
    koliko mi je poznato nisu bili zadovoljni rezultatima

  3. #103
    In love avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,482

    Početno

    Ovako ta blok nastava izgleda u privatnoj gimnaziji u Rijeci:
    Turnusna nastava se izvodi po bolonjskom modelu u cilju rasterećenja učenika na način da se iz rasporeda izuzme 5 do 6 predmeta pa npr. ako učenici imaju u turnusu kemiju i biologiju, nemaju povijest i zemljopis. Tek kad završi jedan turnus i zaključe se ocjene iz turnusnih predmeta, uvodi se drugi predmetni turnus, a praksa je pokazala da su učenici jako zadovoljni takvim nastavnim modelom i da postižu bolje rezultate.

  4. #104
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Još o blok-nastavi, evo malo zafrkancije: http://vukajlija.com/blok-nastava

    A sad ozbiljno - Montessori i Waldorfska škola imaju neke elemente toga. Da ne širim priču, u ovom članku ima dosta toga na jednom mjestu:
    https://pogledkrozprozor.wordpress.c...na-na-ucenika/

    Često su takve alternativne metode spas za učenike kojima ne odgovara naš sustav ovakav kakav je sada.

    Inače, mom mlađem sinu bi sigurno takva nastava u blokovima s puno praktičnih elemenata bila baš po mjeri. To mi je govorila savjetnica u hzz-u kad me odgovarala od opće gimnazije. Kako sad stvari stoje, čini mi se da je imala pravo. Moj sin se dobro snalazi u tehničkoj školi s pristojnim udjelom praktične nastave.

  5. #105

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Peterlin, za vukajliju .
    Hvala za odgovore tebi i ostalima, znači tako je kako sam i pretpostavila, jezici, matematika i fizičko su izuzeti iz blokovske nastave, a nije reč o više časova istog predmeta po danu, nego na nedeljnoj bazi.
    Sirius, ako je nešto očigledno i odavno poznato tebi, ne mora da znači da je poznato i meni, zar ne?

    Na temu, vezano za link o Montessori i Waldorfskoj školi, kao i o celokupnom novom pristupu obrazovanju učenika, praktičnoj nastavi, novim metodama u nastavi i učenicima koji ne reaguju dobro na klasične metode nastave:
    Učiteljica mog deteta radi manje-više po principima sa Peterlininog linka-sede u polukrugu, nastava je u velikoj meri interaktivna i dinamična, rade projekte sa učenicima starijih razreda, jedino ne koriste IT tehnologije, ali to mi se i ne čini kao velika mana u prvom razredu. Moje dete deluje zadovoljno i čini mi se da sasvim dobro razume sve što treba.
    Moj muž radi, tj. pokušava da radi po sličnim principima, ali trenutno radi u tri sasvim različite škole i reakcije učenika su neverovatno različite: učenici gimnazije su mahom oduševljeni novim metodama, nakon što shvate da se od njih očekuje da razmišljaju i zaključuju, više nego da reprodukuju činjenice.

    Učenici strukovne škole su fascinirani praktičnim radom i MM to koristi kad god je moguće.

    Međutim, učenici jednog odeljenja osnovne škole su potpuno zbunjeni i ne mogu da se snađu (drugo odeljenje je procvetalo i dobro se snalaze). Naviknuti su kod prethodnog nastavnika na sistem prepisivanja najbitnijih teza sa projektora ili table, i reprodukcije istih za odgovaranje. Revolt prema uvođenju bilo kakve promene je ogroman i traje, iako je šk. godina doobro odmakla.

    Umne mape, brainstorming ili bilo šta što se odmiče od gotovih teza ih baca skoro u očajanje. Mislim da je MM polako blizu odustajanja od bilo kakvih inovacija u tom odeljenju, iako je upravo to odeljenje sa više "netipičnih" učenika, sa poteškoćama koje pronalazim na ovoj temi. MM je upravo jedan od netipičnih kome je pisanje teza za projektor i čekanje da se iste prepišu - dosadno i mučno....Ali izgleda da je to dobitna kombinacija kojom to odeljenje najefikasnije uči, i šta sad?
    Posljednje uređivanje od pulinka : 15.11.2016. at 10:38

  6. #106
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Djeci sa poremecajem paznje su klasicne ( sarene, sa 100 smjerova) mentalne mape teska koma.
    To nije nesto sto njima odgovara. Ne mogu razluciti bitno od nebitnog, ne mogu konoloski povezati stvari na taj nacin, ne mogu vezati " prvu asocijaciju " na temu jer mape nemaju pocetak i kraj.
    Pretpostavljam da je dobrom djelu disleksicara tako, pogotovo kad ima puno gradiva na metalnoj mapi.

  7. #107
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Pulinka, ja nisam struci da bi mi trebalo biti poznato. Samo sam roditelj koji je pretrazivao internet i razne pristupe da bi pomogao svojoj djeci. Tako da pretpostavljam da bi svatko u struci mogao doci do informacija.

  8. #108
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Tako je, kad moja dobije za napraviti mentalnu mapu, radi je pojam ispod pojma, s podnaslovima koji imaju po par natuknica. Nikakvi krugovi, hobotnice i bilo što što zahtijeva zakretanje papira. Njoj stvari moraju biti posložene.

  9. #109
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Djeci sa poremecajem paznje su klasicne ( sarene, sa 100 smjerova) mentalne mape teska koma.
    .
    odgovara li to ikome?
    gledam recimo ovaj primjer: http://slobodni.net/t115190/
    književni rodovi.
    meni je puno jednostavnije zapamtiti ako je napisano klasično, pregledno. s brojevima i buletima.
    1. drama:
    - tv igrokaz
    - radio drama
    2. epika:
    - proza
    - epska pjesma
    itd

    nego pratiti ove zmijurine po papiru.
    meni je to koma i ne znam tko je to izmislio. a vidim da je to valjda sad jako fora, prakticira i učiteljica od m iz prirode, a isto traži da sve znaju, u konačnici - napamet. a napisano u labirintu.
    Posljednje uređivanje od cvijeta73 : 15.11.2016. at 11:30

  10. #110
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Moram reci da ja nemam poremecaj paznje ni disleksiju, dapace mozak mi je cudovisni stroj, ali svejedno hobotnica od mentalne mape baca me u očaj.

    Svaki ucenik za sebe mora naci najbolji nacin slaganja gradiva.

  11. #111
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Meni su mentalne mape isto koma, a baš sam vizualni tip, kad učim točno si mogu predočiti izgled stranice s koje sam učila i "pročitati" ono što se traži.

  12. #112
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Meni mentalna mapa izgleda ko kupus ako gledam tuđu, ali kad sam na faxu spremala ispite s puno podataka, i kad sam sama radila svoje mentalne mape, bile su mi jako korisne za učvrstit gradivo

    Al inače, da, ljudi imaju različite stilove učenja, nekom više odgovara da uči naglas, netko je više vizualan, netko praktičan..

  13. #113

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Djeci sa poremecajem paznje su klasicne ( sarene, sa 100 smjerova) mentalne mape teska koma.
    To nije nesto sto njima odgovara. Ne mogu razluciti bitno od nebitnog, ne mogu konoloski povezati stvari na taj nacin, ne mogu vezati " prvu asocijaciju " na temu jer mape nemaju pocetak i kraj.
    Pretpostavljam da je dobrom djelu disleksicara tako, pogotovo kad ima puno gradiva na metalnoj mapi.
    Da, MM je to već primetio, klasične mentalne mape loše funkcionišu za većinu manje dece, naročito ako ih ne radi svako za sebe individualno. Iskreno budi rečeno, klasične mentalne mape ne odgovaraju ni meni ni njemu kao vid učenja, eventualno za ponavljanje i to jaaako prilagođene, i samo za neke oblasti.
    MM je pokušao da ih iskoristi za postepeno ponavljanje gradiva na času, upravo sa tom "prvom asocijacijom", ali bez vizuelnog šarenila. Nije baš imao uspeha...Što je sasvim u redu, gradivo su ponovili klasično, više je problem u tome što tom razredu ne odgovara apsolutno nijedan odmak od teza i prepisivanja.

    Grupni rad ih zbunjuje, rad u obliku dijaloga ih zbunjuje, ni u praktičnom radu nisu baš spremni na saradnju, za video materijal nemaju strpljenja čak ni 5-10 minuta, šeme ih isto jako zbunjuju iako stvarno nisu ni prešarene ni prenatrpane, čak ni obični crteži ne prolaze baš najbolje...Imaš li ikakvu ideju osim klasične ex-katedra varijante ili je to stvarno ono što najbolje funkcioniše za osnovce, samo suština i to doslovno memorisana, ništa uklapanja u neku širu sliku i ostalo gradivo . O nastavi biologije je reč.
    Klasična ex-katedra varijanta je najlakša za odraditi, i najlakše je ispitati decu tako, samo, u čemu bi onda trebalo da se ogledaju inovacije?
    Ako je stvar samo u saosećanju i pedagoškim veštinama profesora, traženju znanja umesto neznanja, MM-u to nikad nije bio problem. Mislim da je njemu uvek lakše pronaći šta dete zna nego šta ne zna . Samo on je jedan od onih sa savešću, a kod ovog odeljenja ima utisak da neće baš puno gradiva ostati u dugoročnoj memoriji.

    Što se tiče rada u struci, ja sam i dalje nezaposlena, samim tim nemam baš prilike da čujem novine lično, osim dobre volje MM-a da podeli sa mnom materijale i svoja iskustva sa seminara i usavršavanja, a blok nastava se kod nas ne pominje baš često, u obliku u kom se radi u tim gimnazijama. Mogla sam guglati blok nastavu, ali zar nije praktičnije i brže pitati direktno ljude koji o tome već više znaju?

  14. #114

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Ah, dok ja kucam sa prekidima, naniže se sto drugih odgovora

  15. #115
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Meni mentalna mapa izgleda ko kupus ako gledam tuđu, ali kad sam na faxu spremala ispite s puno podataka, i kad sam sama radila svoje mentalne mape, bile su mi jako korisne za učvrstit gradivo

    Al inače, da, ljudi imaju različite stilove učenja, nekom više odgovara da uči naglas, netko je više vizualan, netko praktičan..
    Isto ovako.

    Inače, i ja više volim sistematizaciju u stupcima i redovima, kao i moj stariji. Mlađem su mentalne mape ok kad si ih sam radi, zapravo grafički prikazi bilo čega - ne mora to biti mentalna mapa. Ne znam kako bih mu objasnila godišnja doba bez toga... a bilo je još situacija kad smo istraživali koji pristup i prikaz pali.

    * * *
    Još malo o razrednoj nastavi - kod mog starijeg sina je učiteljica često radila tako, sjedili su u polukrugu i malim grupama, sjedili su na često tapisonu prve 2 godine, a kasnije su vječito razvlačili klupe u razne postave (što je isto super jer je oblik tjelesne aktivnosti kojim se prekida dugotrajno sjedenje).

    Kod mlađega - čovječe, kao na fakultetu... sve se svodilo na prepisivačinu s ploče. Njihova učiteljica je predavala stražnjem zidu učionice, a klinci su radili dar-mar po razredu i galamili na 100 db. Užas... Čisti akademski pristup. Rezultat: cijela gomila učenika s papirima (jer su išli na isto testiranje u hzz kao i moj sin, inače ne bih bila toga ni svjesna). A možda se puno toga moglo izbjeći... Tja, ne znam.

  16. #116
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Pa blok nastava u idealnom slucaju ukljucuje vise predmeta. Ne pili se danima iskljucivo po geometriji ili engleskim glagolskim vremenima.
    iskreno, nema sanse da u Hrvatsku uvedu blok nastavu u slijedeca dva , tri desetljeca . Meni je potpuno nezamislivo da bi sustav mogao napraviti takav zaokret.
    Ja sam zaključila da puno ovisi o kreativnosti učitelja. Učiteljica mog starijeg sina je na jednom roditeljskom govorila što nosi HNOS (tada je valjda tek to izašlo, nemam pojma, susrela sam se s tim kad je L. krenuo u prvi razred) i zapamtila sam da je rekla: UČITELJI SE VIŠE NE MORAJU OBAZIRATI NA ZVONO. Što to znači? Zdravoseljački - oni smiju i mogu primjenjivati blok nastavu ako im tako odgovara. Ova učiteljica je tako i radila, barem u prve dvije godine. Njima je bilo super. Do Božića je trajala adaptacija, nastava je bila prilagođena baš tim učenicima i oni su funkcionirali kao cjelina, nije bilo puno učeničkog nasilja ni grupašenja, a kad je i bilo - promptno se rješavalo u suradnji s roditeljima.

    Znači, moglo bi se. Ali nisu svi učitelji kreativni, osposobljeni i voljni to provoditi, što znači da se može, ali i ne mora.

  17. #117
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    zapamtila sam da je rekla: UČITELJI SE VIŠE NE MORAJU OBAZIRATI NA ZVONO. Što to znači? Zdravoseljački - oni smiju i mogu primjenjivati blok nastavu ako im tako odgovara
    Ovako je kod nas.
    Medjutim, u zavrsnim OS razredima puno znaci ako smiju izaci na odmoru bez pitanja na WC, ili imati punu pauzu za marendu, jednostavno protegnuti noge i napuniti ponovo baterije.
    E (8. rz) mi se cesto zali na taj osjecaj "zatvorenosti" i "kontroliranosti". Ponizavajuce joj je kad mora pitati da ode u WC, a u teoriji bi u tih 5 minuta pauze od sata do sata mogla.
    Da ne govorimo koliko puta je donijela doma marendu nepojedenu do kraja ili nije stigla popiti vode jer su profesori spajali/produzivali nastavu.

    Ponekad, kad vidis da svima pase, korisno je. No profesori bi isto trebali imati taj feeling kad je ucenicima potrebna pauza.

    Sto se disleksije tice, jedna od najboljih frendica od E. je disleksicna, dijagnosticirana u 6. razredu i muku muci. Ima logopeda, ima pravo na to da joj ispiti budu procitani naglas (ili da slusa mp3 snimku), medjutim nisu svi profesori strucno osposobljeni, i neki ju jednostavno gledaju kao na lijeno djevojce kojemu se ne da uciti.

    A ona 2x tjedno ima dodatnu nastavu van skole (prilicno skupu) koja ju osposobljava za ono sto bi joj skola trebala pruziti - i otkako radi van skole sa osposobljenom osobom, puno se bolje snalazi na pismenim ispitima.

  18. #118
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Meni su mentalne mape isto koma, a baš sam vizualni tip, kad učim točno si mogu predočiti izgled stranice s koje sam učila i "pročitati" ono što se traži.
    Ja isto ovako, ali slažem se da svatko treba naći svoj koncept, način i stil učenja. Ja nisam nikad bila od onih koji potcrtavaju, bojaju markerima, lijepe post-it naljepnice, ja sam učila uvijek iz asketski čistog udžbenika.
    Moj sin svaki predmet prepisuje i radi neki koncept na papiru iz kojeg uči. U praksi radi skraćeni sažetak skraćenog sažetka i onda naravno pola podataka iz udžbenika preskoči jer on uči samo ono bitno.

  19. #119
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Barbi prvotno napisa Vidi poruku
    Ja isto ovako, ali slažem se da svatko treba naći svoj koncept, način i stil učenja. Ja nisam nikad bila od onih koji potcrtavaju, bojaju markerima, lijepe post-it naljepnice, ja sam učila uvijek iz asketski čistog udžbenika.
    Moj sin svaki predmet prepisuje i radi neki koncept na papiru iz kojeg uči. U praksi radi skraćeni sažetak skraćenog sažetka i onda naravno pola podataka iz udžbenika preskoči jer on uči samo ono bitno.
    Ovo voli raditi moj stariji. Rezultat - iz povijesti dobije 2, hehehe...

    Sad je dogovor drugačiji - prvo pročitaš SVE iz udžbenika, pa iz bilježnice, pa eventualno nakon toga možeš raditi sažetke,hehehe...

    * * *
    S mlađim sam imala drugačije metode - njemu sam ja znala čitati iz udžbenika, a on bi radio sklekove ili zgibove. Poslije bi si sam pročitao i signirom markirao bitno. Nakon toga bi rješavao radnu bilježnicu. Za ponavljanje mu je uglavnom dobro dolazila bilježnica. Sad je u srednjoj školi, pa si metode učenja svakog predmeta prilagođava zahtjevima nastavnika.

  20. #120
    In love avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,482

    Početno

    Kod moje su mentalne mape ok ali mora jih raditi sama i sa neprevise podataka.
    Puno zapamti i kad joj ja citam na glas. I tako par puta ( ponekad navecer umjesto price za laku noc uzmemo L uzbenik iz povijesti i citamo). Ili da joj snimim pa ona preslusava. To pali.

  21. #121

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    1,256

    Početno

    Ima li tko savjet kako učiti dijete strani jezik? Mrkva je dobila dvije (2!) dvojke iz jednog ispita i kasnije ispravila na 5 usmeno. Trebalo je pisati ono što im učiteljica izgovori - yellow - jelou
    Kada je trebala naučiti čitati neki tekst, bila sam na sto muka jer pobogu, ona hrvatski ispremiješa, što da radi s engleskim?! Možda sam tad napravila pogrešku jer sam ispod teksta napisala izgovor "po Vuku". Nekoliko puta je tako čitala, a kasnije smo moj dodatak postupno micale dok nije naučila čitati (ili je to meni tako izgledalo). Učiteljica je kasnije u e-dnevniku stavila opasku da se "jako trudi iako povremeno čita napamet". Naravno da je napamet! Sva sreća pa ima takvo pamćenje, samo dugoročno joj to ne pomaže jer ona i dalje zapinje kad vidi "your", riječ koja joj je već dugo poznata. "y" joj je "u", i nikako ne može povezati riječ s izgovorom.
    Baš se spremam na informacije kod te učiteljice i nisam pametna što da joj kažem. Poznavajući naš obrazovni sustav, žena nema pojma (daj Bože da griješim) i ja bih nju trebala uputiti kako poučavati dijete s disleksijom, međutim ni ja tu nemam iskustvo s obzirom da je u pitanju strani jezik!

  22. #122
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Moja s citanjem nema vecih teskoca, osim standardne ubrzanosti i brzopletosti. Problem su joj diktati (grijesi i kad joj netko diktira hrvatski, me zavrsi rijec, rukopis je necitljiv, slova o, a, u piše skoro na isti način itd). Diktat vjezba tako da naglas izgovara po vuku, s tim da y čita kao j, pa si još kaže "ipsilon".
    Radi svejedno dosta gresaka koje su uvijek na drugom mjestu i ne moze ih kontrolirati.
    Baš je ova dva tjedna vjezbala za najavljeni diktat, snimila sam joj tekst na mob pa je svaki drugi dan sama sebi pustala i pisala recenicu po recenicu. Iako bas svaku rijec moze usmeno potpuno tocno po vuku izrecitirati, svejedno radi u brzini pisanja puno pogresaka.

  23. #123
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Imala je srecu jer su u 3.i 4.r.imali jako strogu mladu nastavnicu koja je strogo kontrolirala pisanje rijeci, morali su ih vaditi sami i prepisivati u onaj mali rjecnik. Tako se puno izvjezbala. Nazalost od 5.r.engleski je postao mlaka vodica s nikakvim zahtjevima. Jedva da imaju ikakvu DZ.

  24. #124
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Mrvna prvotno napisa Vidi poruku
    Ima li tko savjet kako učiti dijete strani jezik? Mrkva je dobila dvije (2!) dvojke iz jednog ispita i kasnije ispravila na 5 usmeno. Trebalo je pisati ono što im učiteljica izgovori - yellow - jelou
    Kada je trebala naučiti čitati neki tekst, bila sam na sto muka jer pobogu, ona hrvatski ispremiješa, što da radi s engleskim?! Možda sam tad napravila pogrešku jer sam ispod teksta napisala izgovor "po Vuku". Nekoliko puta je tako čitala, a kasnije smo moj dodatak postupno micale dok nije naučila čitati (ili je to meni tako izgledalo). Učiteljica je kasnije u e-dnevniku stavila opasku da se "jako trudi iako povremeno čita napamet". Naravno da je napamet! Sva sreća pa ima takvo pamćenje, samo dugoročno joj to ne pomaže jer ona i dalje zapinje kad vidi "your", riječ koja joj je već dugo poznata. "y" joj je "u", i nikako ne može povezati riječ s izgovorom.
    Baš se spremam na informacije kod te učiteljice i nisam pametna što da joj kažem. Poznavajući naš obrazovni sustav, žena nema pojma (daj Bože da griješim) i ja bih nju trebala uputiti kako poučavati dijete s disleksijom, međutim ni ja tu nemam iskustvo s obzirom da je u pitanju strani jezik!
    Moja iz engleskog dobije 2 iz testa, ali samo zato sto nije pedagoski dobiti jedan u drugom razredu.
    Ona jedva cita hrvatski , sa minimalnim razumjevanjem procitanog. Tako da ocekujem da niti na koji nacin u ovom trenutku ne moze usvojiti englesko pismo. Tako da se uopce u ovom trenutku ne opterecujem sa tim , niti mi je to na listi prioriteta.
    to ce doci na red kasnije.
    Neki dan je imala slom zivaca kad su djeca morala pisati neki zadatak (izmjesanim rijecima slozi recenicu). Uciteljica zna za njezin problem , i zna da je u postupku za IP , te ju je ispitala usmeno.
    Jutros je imala slom zivaca na test iz matematike. Nedavno su ucili zagrade. To ju totalno baca iz cipela. Ne razumije sto one znace , i zasto ( pobogu !!!) stoje ispred ili iza plusa /minusa?!
    Zelim reci da je potrebno napraviti globalni plan, a sve ostalo potpuno ostaviti za kasnije.
    Kod nas je trenutno globalni plan citanje sa razumjevanjem. I to citamo samo kratke price uz ispitivanje razumjevanja.
    gradivo joj citam ja i ispitujem usmeno.
    Posljednje uređivanje od sirius : 18.11.2016. at 16:37

  25. #125
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Mrvna prvotno napisa Vidi poruku
    Ima li tko savjet kako učiti dijete strani jezik? Mrkva je dobila dvije (2!) dvojke iz jednog ispita i kasnije ispravila na 5 usmeno. Trebalo je pisati ono što im učiteljica izgovori - yellow - jelou
    Kada je trebala naučiti čitati neki tekst, bila sam na sto muka jer pobogu, ona hrvatski ispremiješa, što da radi s engleskim?! Možda sam tad napravila pogrešku jer sam ispod teksta napisala izgovor "po Vuku". Nekoliko puta je tako čitala, a kasnije smo moj dodatak postupno micale dok nije naučila čitati (ili je to meni tako izgledalo). Učiteljica je kasnije u e-dnevniku stavila opasku da se "jako trudi iako povremeno čita napamet". Naravno da je napamet! Sva sreća pa ima takvo pamćenje, samo dugoročno joj to ne pomaže jer ona i dalje zapinje kad vidi "your", riječ koja joj je već dugo poznata. "y" joj je "u", i nikako ne može povezati riječ s izgovorom.
    Baš se spremam na informacije kod te učiteljice i nisam pametna što da joj kažem. Poznavajući naš obrazovni sustav, žena nema pojma (daj Bože da griješim) i ja bih nju trebala uputiti kako poučavati dijete s disleksijom, međutim ni ja tu nemam iskustvo s obzirom da je u pitanju strani jezik!
    Idi na predmetne informacije kod profesorice stranog jezika i objasni joj stvari. Reci da n3 forsira pisanje dok dijete ne počne pisati kako treba na svom jeziku. Zaista je probaj uputiti. Dobro će joj doći, ali i tvom djetetu.

    Moji su dečki imali njemački kao prvi strani jezik i nije kod mog mlađeg bilo puno loših ocjena jer smo mu sustavno pomagali kod zadaća, a usmeno i na uho kužio je odlično. On je bio u engleskoj grupi u vrtiću, pa je to nekako prošlo bezbolno. Profesorica nije bila jako zahtjevna, što je bila sreća u nesreći. Nekim čudom uvijek je bio među boljima iz stranog jezika. Puno kasnije shvatila sam mogući razlog. Kao što sirius piše za svoju kćer, moj E. je isto imao problema s riječima u padežima, kad je korijen isti, a nastavak drugačiji. U njemačkom toga ima manje, a u engleskom još manje. Moj sin i danas više voli čitati na engleskom nego na hrvatskom. Njemački isto kuži, ali nešto slabije.

    Probaj s globalnim čitanjem i pisanjem, bez obzira na jezik. Ali neka logoped kaže da li je za tvoje dijete ok da uči pisati i na stranom jeziku...Možda bi pomoglo da radi samo usmeno dok ne savlada pisanje na hrvatskom. Asocijacija: mog starijeg nisu htjeli upisati u engl.grupu u vrtiću jer je imao smetnje sluha i dislaliju. Rekla je psihologica da se to u njegovom slučaju ne preporučuje. Isto je rekla logopedica iz Suvaga. Možda je tako i s pisanjem. Ne znam. E. je nekako uspio.

  26. #126
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Ovo sam slučqjno našla: http://free-bj.t-com.hr/logoped/mate...s_stra_cip.htm

    Podsjetilo me na način na koji je E. savladavao njemački. Uz knjige su dobili i audio materijal koji mu je bio jako koristan. Taj je bio u stanju na uho zapamtiti i razumjeti cijelu lekciju. Bio je odličan usmeno, pa dvojka ili trojka iz pismenog nije jako smetala. S vremenom se naučio snaći, javljao da odgovara kad god je stigao, ali on je takva osobnost. Ne osjeća se manje sposobnim od ostalih. U stanju je odlično iskoristiti svoje jake strane. Ali put do toga bio je digačak. Kriza je bila u trećem razredu. Te godine je išao na psihoterapiju u Suvag.

  27. #127
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Pretrazivajuci internet naisla sam na mamu devetoro djece koja se skoluju kod kuce . 7 od 9 imaju disleksiju.
    Ovo je stranica https://homeschoolingwithdyslexia.com/
    Nisam jos detaljno proucila stranicu , ali gledala sam razgovor s njom i zena je jako zanimljiva i prakticna.

  28. #128
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Naježila sam se samo od te brojke . Zamisli sedam puta tako!

  29. #129
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Naježila sam se samo od te brojke . Zamisli sedam puta tako!
    Aha, njoj je bio sok sa prvim jer nema disleksiju. Kasnije je razradila tehnike. Inace, muz je disleksicar. Tako da sve ostaje u obitelji.
    Posljednje uređivanje od sirius : 20.11.2016. at 14:12

  30. #130
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

  31. #131
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

  32. #132
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    7x
    Ja kad čitam vas tri, ne mogu sebi doći. Skoro pa cijeli zivot se vrti oko škole.

    Vi (Sirius, Peterlin, Čokolada) mi se činite tako kompetentne,
    da li ste ikada razmišljale da organizirate neko savjetovalište, ili nešto slično. Šteta bi bilo da znanje ne dođe do širih krugova.

    Postoje li uopce neke udruge koje pomažu roditeljima oko svega toga?

  33. #133
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Seni , tko zna sto zivot nosi dok svoju nejacad ne izvedemo na pravi put...

    Zadnjih dana pretrazujem internet , ali iz nekih drugih kutova . Koji nisu klasicni i standardni.
    Kaze ova zena sa mojih linkova sa njihov skolski dan kratko traje 3 sata, za srednjoskolce koji sat duze. Djeca nakon toga imaju vremena za razne interese. Eto, djeca su joj maturirala , unatoc skolovanju kod kuce i disleksiji.
    Mora postojati neki trik da manje bude vise.
    Posljednje uređivanje od sirius : 20.11.2016. at 15:22

  34. #134
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Ma nije upitna matura, maturiraju više-manje svi (naravno, ukoliko imaju kakvu-takvu podršku doma i ukoliko ne zastrane putem...).
    Mojoj bi škola bila pjesma samo kad bi bilo manje pojmova, suhih golih činjenica koje MORA ugurati u glavu. I ponekih (srećom, rijetkih) strašno dugačkih domaćih zadaća, odnosno gomile piskaranja u školi i doma. I učenja matematike po principu svaki sat nova lekcija, kad se nema dovoljno vremena za vježbu da se gradivo "slegne". Evo, to je NJOJ najveći problem.
    Ali kad malo promislim, to je velikom dijelu djece problem. Opsežno, dugačko, u trku prožvakano gradivo.

  35. #135
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    I zanimljivo da to isto govore i gotovo svi nastavnici (osim možda nekih užih struka u kojima do izražaja dolazi i kliker). Satnica HJ i MAT je davne postratne godine skraćena s 5 na 4 sata. U ukupnoj masi to je ogroman broj sati, a mi se čudimo zašto svi mrze matematike i iz škola izlaze nepismeni.

  36. #136
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    K
    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    7x
    Ja kad čitam vas tri, ne mogu sebi doći. Skoro pa cijeli zivot se vrti oko škole.

    Vi (Sirius, Peterlin, Čokolada) mi se činite tako kompetentne,
    da li ste ikada razmišljale da organizirate neko savjetovalište, ili nešto slično. Šteta bi bilo da znanje ne dođe do širih krugova.

    Postoje li uopce neke udruge koje pomažu roditeljima oko svega toga?
    Kao i svi roditelji, mi radimo što moramo. Nije to neka posebna kompetencija, to je jednostavno naš obiteljski život. Računaš s tim i s vremenom stvari postanu bolje.

    Inače, postoji Hrvatska udruga za disleksiju i meni je njihov materijal bio koristan, ali ključna je bila dijagnostika i savjeti iz Suvaga, a na paralelnom kanalu savjeti prijatelja logopeda koji me doslovce korak po korak upućivao što isprobavati i kako pristupiti. Tu samo treba biti kreativan i imati strpljenja. Za ovo drugo smatram da je životna škola i za mene i za mog E. jer po prirodi baš i nismo strpljivi i ustrajni, pa smo silom prilika to morali poboljšati. Savladali nismo, hehehe... ali božemoj, nema veze. Sve u rok službe.

  37. #137
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Ma nije upitna matura, maturiraju više-manje svi (naravno, ukoliko imaju kakvu-takvu podršku doma i ukoliko ne zastrane putem...).
    Mojoj bi škola bila pjesma samo kad bi bilo manje pojmova, suhih golih činjenica koje MORA ugurati u glavu. I ponekih (srećom, rijetkih) strašno dugačkih domaćih zadaća, odnosno gomile piskaranja u školi i doma. I učenja matematike po principu svaki sat nova lekcija, kad se nema dovoljno vremena za vježbu da se gradivo "slegne". Evo, to je NJOJ najveći problem.
    Ali kad malo promislim, to je velikom dijelu djece problem. Opsežno, dugačko, u trku prožvakano gradivo.
    Ovo potpisujem.

  38. #138
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Ma nije upitna matura, maturiraju više-manje svi (naravno, ukoliko imaju kakvu-takvu podršku doma i ukoliko ne zastrane putem...).
    Mojoj bi škola bila pjesma samo kad bi bilo manje pojmova, suhih golih činjenica koje MORA ugurati u glavu. I ponekih (srećom, rijetkih) strašno dugačkih domaćih zadaća, odnosno gomile piskaranja u školi i doma. I učenja matematike po principu svaki sat nova lekcija, kad se nema dovoljno vremena za vježbu da se gradivo "slegne". Evo, to je NJOJ najveći problem.
    Ali kad malo promislim, to je velikom dijelu djece problem. Opsežno, dugačko, u trku prožvakano gradivo.

    Sve to stoji. Zato mi je bas zanimljivo gledati i slusati iskustvo skolovanja kod kuce djeteta sa poteskocama u ucenju. Inace, u ekipi disleksicara ona zena ima i kombinaciju nekoliko njih sa poremecajem paznje.

  39. #139
    QueenBee avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2016
    Postovi
    1,327

    Početno

    kako poučavati dislektičnu djecu stranom jeziku- evo par prijedloga:
    -riječ prvo napisati na ploču-učitelj riječ pročita prelazeći pokazivačem/prstom preko slova-učenik riječ ponovi-učenik čita skupa s učiteljem-učenik riječ prepisuje govoreći naglas slova kako ih piše-učenik čita što je napisao dok prelazi prstom preko slova. treba se raditi tim redosljedom.
    -nakon toga učenik crta ilustraciju te riječi, pravi model te riječi od nekog materijala, glumi tu riječ ili radnju s tom riječi, pravi slikovne kartice s i tom riječi (mora biti i crtež i natpis na kartici) pa igra memory game, reže slova iz časopisa i sam slaže i lijepi tu riječ itd.
    -još postoje i popratne metode mnemoničke prirode-akronimi npr. ili bubnjanje prstima u 'ritmu' slogova riječi (npr. slo-va-ri-ca) ili traženje rime s tom riječi i sl.

    Ovo se može raditi sam s djetetom kod kuće ili se može predložiti učiteljima da po tome rade. Korisno je za djecu s disleksijom, disgrafijom i ADD/ADHD.

    Mind maps su izvrsna metoda u učenju ukoliko se djetetu dozvoli da ju radi samo. Dijete se može samo usmjeravati kako ih raditi da ne bi otišli previše u detalje i treba dozvoliti uporabu različitih pomagala-razl. materijali, računalni programi, modeliranje, boje, kolaž...

    Nadam se da sam pomogla. pozz

  40. #140
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj QueenBee prvotno napisa Vidi poruku
    kako poučavati dislektičnu djecu stranom jeziku- evo par prijedloga:
    -riječ prvo napisati na ploču-učitelj riječ pročita prelazeći pokazivačem/prstom preko slova-učenik riječ ponovi-učenik čita skupa s učiteljem-učenik riječ prepisuje govoreći naglas slova kako ih piše-učenik čita što je napisao dok prelazi prstom preko slova. treba se raditi tim redosljedom.
    -nakon toga učenik crta ilustraciju te riječi, pravi model te riječi od nekog materijala, glumi tu riječ ili radnju s tom riječi, pravi slikovne kartice s i tom riječi (mora biti i crtež i natpis na kartici) pa igra memory game, reže slova iz časopisa i sam slaže i lijepi tu riječ itd.
    -još postoje i popratne metode mnemoničke prirode-akronimi npr. ili bubnjanje prstima u 'ritmu' slogova riječi (npr. slo-va-ri-ca) ili traženje rime s tom riječi i sl.

    Ovo se može raditi sam s djetetom kod kuće ili se može predložiti učiteljima da po tome rade. Korisno je za djecu s disleksijom, disgrafijom i ADD/ADHD.

    Mind maps su izvrsna metoda u učenju ukoliko se djetetu dozvoli da ju radi samo. Dijete se može samo usmjeravati kako ih raditi da ne bi otišli previše u detalje i treba dozvoliti uporabu različitih pomagala-razl. materijali, računalni programi, modeliranje, boje, kolaž...

    Nadam se da sam pomogla. pozz
    Hvala na trudu, ali za mog sina ploča = nula bodova. Ploča je izvor problema i kod mnoge djece koja nemaju teškoća, jer to je jako JAKO zahtjevno.

    Umne mape također pomažu tek kad dijete dosta dobro savlada čitanje da si ih može samo napraviti, prije baš i ne... Prije pomaže govor, razgovor, igračke i audio materijal. To, dakako vrijedi ako dijete nema problema sa slušnim dekodiranjem.

    Rima, isto, za puno djece sa smetnjama iz područja vizualne disleksije rima je nešto što je izuzetno teško otkriti u tekstu.

    Metode koje predlažeš su ok za djecu bez smetnji kao alternativne metode.

  41. #141
    QueenBee avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2016
    Postovi
    1,327

    Početno

    Forumasica je pitala kako poucavati dijete s disleksijom stranome jeziku. Metode koje sam navela djelo su strucnjaka upravo iz tog podrucja. Engleski je jezik slozene ortografije i poucava ga se viseosjetilnim, metaspoznajnim, izravnim i strukturnim pristupom. Spomenuti strucnjaci su Nijakowska,Crombie Schneider, Reid. Unutar skolskog ozracja, ploca i platno za projektor su neizbjezno pomagalo tako da su metode koje navodim jedine koje se mogu primjeniti u danoj situaciji.
    Ploca niposto nije iskljucivo izvor pomutnje ukoliko se koristi po nacelima opisanima u djelima ovih autora. Do ucitelja je koje ce metode i koja pomagala koristiti tijekom poucavanja.
    Mindmaps su itekako korisne djeci svih uzrasta ukoliko su prilagodjene njihovim mogucnostima. Dijete od 7g moze od 5-6 slicica koje samo nacrta, izreze i zalijepi napraviti svoju umnu mapu.
    Disleksija nije homogeno stanje vec izrazito heterogenih simptoma. Nekome ce rima pomoci, nekome ne. Nema pravila.
    Peterlin-skaces mi u usta (pero) na svaki post koji objavim. Ohani malo.

  42. #142
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj QueenBee prvotno napisa Vidi poruku
    Forumasica je pitala kako poucavati dijete s disleksijom stranome jeziku. Metode koje sam navela djelo su strucnjaka upravo iz tog podrucja. Engleski je jezik slozene ortografije i poucava ga se viseosjetilnim, metaspoznajnim, izravnim i strukturnim pristupom. Spomenuti strucnjaci su Nijakowska,Crombie Schneider, Reid. Unutar skolskog ozracja, ploca i platno za projektor su neizbjezno pomagalo tako da su metode koje navodim jedine koje se mogu primjeniti u danoj situaciji.
    Ploca niposto nije iskljucivo izvor pomutnje ukoliko se koristi po nacelima opisanima u djelima ovih autora. Do ucitelja je koje ce metode i koja pomagala koristiti tijekom poucavanja.
    Mindmaps su itekako korisne djeci svih uzrasta ukoliko su prilagodjene njihovim mogucnostima. Dijete od 7g moze od 5-6 slicica koje samo nacrta, izreze i zalijepi napraviti svoju umnu mapu.
    Disleksija nije homogeno stanje vec izrazito heterogenih simptoma. Nekome ce rima pomoci, nekome ne. Nema pravila.
    Peterlin-skaces mi u usta (pero) na svaki post koji objavim. Ohani malo.
    No, dobro, dobro...

    Ja nisam stručnjak za disleksiju, ja sam samo mama s iskustvom - dvoje djece u sustavu, svatko sa svojim smetnjama koje čak nisu ni jako izražene.

    Uostalom, vidjet ćeš uskoro i sama kako to izgleda s druge strane plota, iz roditeljskih cipela. Da se razumijemo - ne mislim time ništa loše. To je jednostavno tako. I ja sam imala iluzije da će moja bistra djeca napredovati u sustavu, ali to se nije dogodilo nego smo morali "hvatati krivine" da im pomognemo i da ih naučimo kako da si sami pomognu. Uzalud sve teorije ako učitelj NE ŽELI ili nije educiran kao primijeniti te metode. Imala sam prilike upoznati i odlične učitelje koji su u stanju kreativno i stručno osmisliti prikladne metode za SVAKO pojedino dijete u razredu, bez obzira da li ima papire ili ne, ali i one koji su bili tek prosječni. Razlika postoji i značajno utječe na obrazovanje djece.

    Što se stranih jezika i umnih mapa tiče, pročitaj malo samo postove nas nekoliko baba s iskustvom. Nisam ja jedina koja je rekla da to nije najsretnije rješenje za svako dijete i u svakom trenutku. Pa kome milo, kome krivo. A sad imaš priliku za repliku ...

  43. #143
    In love avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,482

    Početno

    Sirius, u Slo postoji mogucnost skolovanja na domu. I satnica te djece nije ista kao satnica djece koja idu u skolu - puno manja je.
    Recimo nemaju kemiju, biologiju i fiziku nego moraju savladati samo jedan predmet iz tog spektra - po izboru. Isto tako geografija, povijest...Jedan predmet iz umjetnosti. obavezan je strani jezik, matematika i slovenski, ostalo je dosta prilagodjeno.

  44. #144
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Što se tiče izrađivanja umnih mapa, učenja jezika preko sličica koje se prvo trebaju nacrtati, izrezati pa nalijepiti, oblikovanja riječi u glini, crtanja prstima prvo po pijesku pa po stolu pa po papiru pa tek onda olovkom....sve to dobro , dapače odlično zvuči. I zbilja to terapeuti (defektolozi) savjetuju.

    To je kao kad dijete bubne da je 61 - 39 = 32, a onda mama treba (po savjetu terapeuta) treba uzeti vrećicu graha, dati djetetu da prebroji 61 zrno i stavi ih stavi u zdjelicu, zatim mu dati drugu zdjelicu u koju će iz prve zdjelice izdvojiti 39 zrna graha te potom prebrojiti koliko mu je u prvoj zdjelici ostalo graha. Ma dajte me nemojte zaj..... !!!!!
    Savjetodavci kao da ne znaju kako izgleda dan djeteta s poremećajem pažnje i raznim dis - poremećajima! Dijete dođe iz škole umorno ko pseto, ruča i treba nakon kraćeg odmora navaliti na rad od 3 sata pisanja nadoknada školskog rada, domaćih zadaća i učenja koje, naravno nije u stanju izdržati. Roditelj treba biti čarobnjak da sve ono što mora napraviti stane u sat i pol ili dva i da nađe najkraće putove za rad.
    KAd bi moja krenula crtati umne mape za svaki predmet trajalo bi par tjedana samo dok bi našla što to treba napisati, pa napisala, pa izrezala, pa zalijepila, pa nakon sat vremena na to TRAJNO zaboravila.
    Što bi njoj u 2. razredu značilo brojanje graha satima za 25 zadataka?

  45. #145
    In love avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,482

    Početno

    Čokolada, ljudi ( pa i strucnjaci) stvarno neznaju kajo izgleda dan s takvim djetetom. Jer jedno je teorija drugo je praksa koju odraduje roditelj. Mi smo od 1-4r imali stvarno super uciteljicu ali sam cak i od nje milijon puta cula da moram vise radit s njom ( nakon sto smo zadacu pisale cijelo popodne i ne zavrsile). I doslo mi je milijon puta da joj kazem da si je uzme doma na 2tj pa neka proba. Jer pojma nemaju.

  46. #146
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Najvise baca u depresiju to sto se daleko najvise vremena trosi ubaciti dijete u skolske okvire, a ne zapravo na savladavanje nekog gradiva.

    sto se tice nase disleksije. Prebacujem se na SRV od drugog polugodista i vadim dijete potpuno iz boravka ( do sad je bila u nekoj kombinaciji poluboraka).

  47. #147
    QueenBee avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2016
    Postovi
    1,327

    Početno

    Zato sam i napisala jos na samom pocetku tipkanja na ovoj temi da ne smatram kako roditelji trebaju sami poucavati svoju djecu kod kuce jer je to posao ucitelja. Roditelji dislekticne djece ne trebaju 'maltretirati' i djecu i sebe satima nakon iovako teskog dana u skoli. Ok je uciti s djetetom koliko i drugi roditelji nedislekticne djece vremenski uce s njima, ali primjenjujuci prilagodjene metode na koje ih uputi ucitelj-ako je obucen. Malo je drugacije s ADD/ADHD djecom jer se tu treba paziti extra na vrijeme i duzinu aktivnosti, prostor u kojem se radi i sl. Mindmaps oslobadjaju kreativnost ucenika i on/a tad uci svojim stilom koristeci materijale i umne pravce koji njoj ili njemu odgovaraju. 45 minuta skolskog sata potrosenog na izradu umne mape moze biti korisnine od driblanja po zastarjeloj grammar translation metodi. Ostale nabrojane metode se odnose na pocetno usvajanje vjestine citanja i pisanja i tice se mladjeg uzrasta-jednako dugo traje kao i ostale metode koje se koriste s djecom bez teskoca. Za djecu starijeg uzrasta koriste se metode koje ce ispraviti ili uskladiti vec usvojene i uhodane pravce i oblike 'varanja' , kako ih Davis naziva, a koje su djeca vec samostalno naucila trudeci se pratiti nastavni proces.
    Problem je u nedovoljnoj obucenosti ucitelja za prilagodbe u poucavanju i nemotiviranosti da se dodatno obuce. Ergo-problem treba rjesavati na razini visokoskolskih ustanova da se obogate silabii i uvedu novi kako bi se štancali obrazovni djelatnici sposobni poucavati ucenike s teskocama. Tada bi se rasteretila i djeca i roditelji.
    Na ovaj problem se ukazuje jos od 2003.kad su Kuvač i Vancaš ukazali na 'rupe' u obrazovanju ucitelja za prepoznavanje teskoca i rad s djecom koja ih imaju. Pa Erdeljac i Franc 2012.istrazivanjem ukazuju na istu stvar kod odgojnih i kod obrazovnih djelatnika, Fišer i Dumančić 2014.iste rezultate dobivaju svojim istrazivanjem na uciteljima stranih jezika, Kaldonek Crnjakovic i Fišer ukazuju na nedovoljno poznavanje prilagodbi u poucavanju dislekticara stranom jeziku u OŠ i SŠ (2016.- in press)..Ima toga jos, ali nit se tiče nit se miče ista iako uredno stancamo radove kojima ukazujemo na taj problem.
    Ali, evo, nije sve tako crno-prije sat vremena sam spoznala da ce se pocetkom iduce godine odrzati drzavni strucni skup za ucitelje njemackog jezika u organizaciji AOO na temu ucenika s teskocama i biti ce i predavanje o prilagodbama u poucavanju. Javit cu vam jos detalje. Prilika da ucitelji njemackog steknu kompetencije koje nisu dobili na faksu.

  48. #148
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    QB , meni ne znaci nista cinjenica da bi ucitelji nesto trebali.
    Mozda bi trebali, ali ne cine .
    Zaista se ne mogu zamarati time u ovom ( šugavom) sustavu.
    Sustav koji pociva na dobroj volji i znanju pojedinaca u konacnici vodi tome da djeci bude kako im grah padne.
    Da nam je stalo do djece sustav bi bio bolji. Ali nije nam stalo i tako nam je kako nam je.
    Nije skolstvo nista posebno, i drugi sustavi su isto takvi u lijepoj nasoj. Puna su nam usta niskog nataliteta i kako su nam djeca vazna, a zapravo sustav zaboli guzica.

    Za pocetak ( kad smo kod disleksije) djeca sa postekocama u ovom sustavu su osudena na propast.
    Samo ih sreca i angaziranost roditelja moze spasiti od potpune katastrofe.
    nemam ja vremena za poucavanje stranog jezika slovo po slovo , rijec po rijec.
    Potpuno sam sugurna da nema niti profesorica engleskig sa 25 ucenika u razredu.
    Cak i da zna metodu , koliko bi joj vremena trebalo samo da ekipu nauci brojeve do 20 ili boje?!
    Posljednje uređivanje od sirius : 21.11.2016. at 22:03

  49. #149
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Najvise baca u depresiju to sto se daleko najvise vremena trosi ubaciti dijete u skolske okvire, a ne zapravo na savladavanje nekog gradiva.

    sto se tice nase disleksije. Prebacujem se na SRV od drugog polugodista i vadim dijete potpuno iz boravka ( do sad je bila u nekoj kombinaciji poluboraka).
    Dobro će to biti ako uspiješ više vremena raditi s djetetom doma, a da se manje iscrpljuje u školi.
    ***
    Sad je kasno za moje dijete, ali linkovi za homeschooling su odlični.

  50. #150
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Prosli vikend sam prosla uvodni tecaj brain gym(a) http://www.edu-moveo.hr/brain-gym/
    Bilo je zanimljivo. Sad malo prucavam literaturu i smisljam taktiku.
    Jos smo u silnim obradama za IP , vec nam je pomalo dosta.
    Osim privatnog logopeda , imamo i krasnu studenticu defektologije koja za svoj seminar na faksu treba dijete sa poteskocama citanja. Pa onda jednom tjedno provode popodne u igrama koje pomazu u citalackim vjestinama.
    E. je zadovoljna opcenito sa skolom , jos nije obeshrabrena. Bira knjige u knjiznici, vjezba citanje sama na kratkim tekstovima. Jucer smo posudile strip " Duricu" u knjiznici to joj se jako svidjelo ( slike su u boji, slova velika stampana).
    I tako , ide nekako, svojim tempom.

Stranica 3 od 6 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •