Pokazuje rezultate 1 do 10 od 10

Tema: Prava samohrane majke?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,209

    Početno Prava samohrane majke?

    Samohrana sam majka (sincic 5 tjedana) u punom smislu te rijeci, znaci otac nije upisan kao otac, jer od pocetka ne zeli imati nikakvog "posla" s djetetom. Tijekom trudnoce sam razmisljala upisati ga kao oca, ali bebcu ne treba samo netko tko ce placati alimemtaciju, vec mu treba tata. Nisam ga upisala, jer sam htjela izbjeci da iz nekog dispeta ipak prizna ocinstvo, dobije skrb i onda mi pravi probleme.
    Sada me interesira da li imam neke zakonske povlastice / olaksice kao samohrana majka, da li je prihod po osobi u kucanstvu (samo nas dvoje) za djecji veci ili isti kao kad su oba roditelja, da li ima nesto na sto bi trebala pripaziti... ?
    Svaki savjet je dobrodosao. Hvala!

  2. #2
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Kako si to rijesila u Maticnom uredu?
    Kod nas to ne moze bas tako Po zakonu dijete ima pravo znati ime oca, ako je to ikako moguce. Ako mama u maticnom izjavi da ne zna ime oca, umijesa se Czzs, koji pozove majku na razgovor. Mozes ostati cvrsta u odbijanju davanja imena, ali ne znam koliko je to mudro.
    A da ipak potrazis pomoc odvjetnika, imas i besplatnu pravnu pomoc.

  3. #3
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Kažeš da nije htio imati posla s djetetom?
    Onda ok. Imam takav slučaj u obitelji.
    Takvi se nikada ne predomisle.
    Nije ni ovaj.
    Alimentacija ti ne treba?
    Možeš sve sama?
    I to je ok.
    Ali, što misliš reći djetetu kad počne pitati gdje je tata?
    Razmišljaj već sad o tom trenutku.
    Samohrane majke nemaju nikakve povlastice koliko ja znam.
    Što se doplatka tiče gleda se prihod i dijeli na ukupne članove kućanstva. Dakle, i djedovi i bake i svi koji stanuju zajedno s tobom i sinom.
    I to ti je uglavnom to.
    Sretno!


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  4. #4

    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,209

    Početno

    Djetetu cu svakako reci tko mu je otac kad bude u nekim godinama da moze razumjeti, pa ako ga bude htio kontaktirati, moze slobodno. On ima potpuno pravo znati.
    Od kako se na pocetku trudnoce to sve odigralo s njegovim ocem (odmah je rekao da s djetetom ne zeli imati nikakog posla i nagovarao me da pobacim, cak mi i novce donio) mene uzasno boli pomisao da ce moj sincic jednog dana doci npr iz vrtica i pitati me gdje je njegov tata i zasto njegov tata nikad ne dolazi po njega u vrtic.
    A ja se nadam da ce kad tad uci u moj zivot covjek koji ce biti vrijedan samnom odgajati mog sincica, tako da malisan bude imao ocinsku figuru (i to ce mu biti tata), ali cu ga od pocetka uciti da ima jos jednog oca (za mene je "tata" covjek koji odgaja dijete u brine se o njemu neovisno da li je bioloski ili ne, a "otac" samo onaj koji ga je napravio).
    Ja ni ocu ne uskracujem nista, moze ga doci vidjeti ako zeli, moze s njim imati kontakt ako zeli (on to sve zna), ako se predomisli upisat cu ga i kao oca, ali o nekom zajednickom zivotu ne treba ni sanjati. Alimentacija bi mi naravno dobro dosla, ali kako kaze Grdovic "nije u soldima sve". Meni je vazniji mir mog djeteta i mene nego bilo kakav novac ovog svijeta. A iskreno nemam ni volje ni zelje a ni vremena povlaciti se po sudovima.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,209

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Kako si to rijesila u Maticnom uredu?
    Kod nas to ne moze bas tako Po zakonu dijete ima pravo znati ime oca, ako je to ikako moguce. Ako mama u maticnom izjavi da ne zna ime oca, umijesa se Czzs, koji pozove majku na razgovor. Mozes ostati cvrsta u odbijanju davanja imena, ali ne znam koliko je to mudro.
    A da ipak potrazis pomoc odvjetnika, imas i besplatnu pravnu pomoc.
    U Maticnom sam vec bila, tamo sam rekla da ne zelim dati ime oca, dobila poziv iz Czss, idem 17.11. tamo na razgovor. U Maticnom su mi rekli da imam pravo odbiti reci ime oca. Bas me interesira kako ce to tamo proci.
    Od mojih imam podrsku, sto mi je vazno, ali ja sam po prirodi tvrdoglava, tako da iz mene nece izvuci nista.

  6. #6
    Ana i mamino zlato avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    937

    Početno

    Nadam se da će ti se sve kockice posložiti kako želiš i da imaš podršku obitelji.
    Čestitke na bebi.
    Bolje se ne natezati s nekim tko to ne zaslužuje.
    Ti si mama i gotov i vrijedit ćeš i za mamu za tatu jer će to tako morati biti.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,209

    Početno

    Citiraj Ana i mamino zlato prvotno napisa Vidi poruku
    Nadam se da će ti se sve kockice posložiti kako želiš i da imaš podršku obitelji.
    Čestitke na bebi.
    Bolje se ne natezati s nekim tko to ne zaslužuje.
    Ti si mama i gotov i vrijedit ćeš i za mamu za tatu jer će to tako morati biti.
    Hvala na podrsci!

  8. #8
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    kak je prošlo?

  9. #9

    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,209

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    kak je prošlo?
    Super! Nisu me pilali oko imena oca. Uvela u zapisnik sve to sto sam joj rekla, da za sada ne zelim navoditi oca, da cu djetetu reci tko mu je otac kad za to dodje vrijeme, da otac moze dijete doci vidjeti kad god zeli i da ga je vidio jedan put, itd., potpisala se i to je to. Bila mozda 15 min tamo.

  10. #10
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    onda je to ipak bezbolno

    sretno i dalje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •