Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 57 od 57

Tema: Matematika - 5. r. - prosti (prim) brojevi

  1. #51
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    bolje
    tko prizna pola mu se prašta

  2. #52
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Nije toliko bitno kako se zove ova lekcija, niti kakvi će zadaci biti blic testu; stvar je u tome da će oni sada učiti rastavljanje na proste faktore, pa traženje najvećeg zajedničkog djelitelja/najmanjeg višekratnika, a tu je jasno bitno koji se broj s kojim može podijeliti. Još k tome, oni traženje D/V rade na neki po meni loš način, jer ne rastavljaju svaki broj na proste faktore, nego odmah traže zajedničke faktore - a tu onda nastupa problem kad je jedini zajednički faktor recimo 17. Lani recimo u udžbeniku JEST bio jedan takav zadatak (s pločicama ) kad je najveći zajednički djelitelj bio 19.

    No, sad u šestom razredu kad rade razlomke, definitivno im se javljaju nazivnici koji su višekratnici prim brojeva kao što su 13, 17 ili 19, i onda dođe do problema s traženjem najmanjeg zajedničkog višekratnika, jer to ne skuže. Doduše, kao što rekoh, uglavnom u zadatku imaju hint koji bi ih da znaju gledati hintove naveo na traženi faktor.

  3. #53
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Freyja, neka dijete čim više vježba dijeljenje ručno, bez kalkulatora. Onda mu neće trebati više od par sekundi da vidi je li 301 djeljiv sa 7, ako je savladao tablicu.

  4. #54
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    Inače u osnovnoj školi u većini digitalni i nije dopušten ima samo par lekcija na kojima se radi s digitalnom ali te lekcije se rade većinom u školi. Ali opet onaj ko ne zna riješiti zadatak pješke teško da će riješiti na digitalno, jedino kaj je na njemu malo ko brze

  5. #55
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    Mima moja klinka radi višekratnike djelitelje po istom načinu po kojem sam i ja radila dok sam išla u školu, zašto bi to bio loš nacin
    Usput danas sam objašnjavala nekaj srednjoškolci i baš sam radila osvrt na njezine zadatke uz napomenu da je to sve ISTO

  6. #56
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Njima je po programu (kad su učili prirodne brojeve) lekcija o služenju kalkulatorom, ali su je jednostavno preskočili, tako da njime nikad ne računa(ju). Možda budu tijekom godine, ali zasad je i bolje da je tako

  7. #57
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Zato što ako recimo trebaš naći najveći zajednički djelitelj brojeva 304 i 475 djeca ne skuže da su oba ta broja djeljiva s 19, a ako bi svaki za sebe rastavljali na proste faktore onda bi dobili da je
    475=5*5*19 a 340=4*4*19 i odmah bi vidjeli zajednički faktor

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •