Pokazuje rezultate 1 do 21 od 21

Tema: Ambidekster

  1. #1
    YoungMummy avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zapresic
    Postovi
    243

    Početno Ambidekster

    Već neko vrijeme kužimo da je naše dijete ambidekster, iako do sad nismo pridavali tome posebnu pozornost.
    Sad ima 4 ipo godine, i problem je što mu je grafomotorika prilično loša. Crta malo s lijevom, malo s desnom rukom, ali vrlo nespretno drži olovku, i jednostavno mu to ne ide.
    Naravno da ga potičemo, pa sve nešto kroz igru, slikovnice/radne bilježnice sa zadacima prilagođenim njegovom uzrastu, ploča za crtanje s kredom... i tete u vrtiću ga potiču, ali eto baš nekako kaska za drugima s tim. Žao mi je zbog toga, jer on onda zaključi da ne zna crtati pa nekako nema ni volje, rijetko kad da sam poželi primiti olovku u ruke.
    Čula sam da djeca ambideksteri ponekad idu na grafomotoričke vježbe, pa ne znam dal je to sad već potrebno u ovoj dobi, i kome bih se trebala obratiti oko toga... u svakom slučaju, obzirom da ne poznajem nijednog malog (a ni velikog) ambidekstera, molila bih mame koje imaju jednog doma da mi prenesu svoja iskustva: da li bih ga trebala poticati na pisanje samo jednom rukom?, da li i gdje se obratiti za grafomotričke vježbe?, koliki je problem kad krenu u školu? I molim vas da me uputite na neki koristan tekst, jer sve što sam izguglala je prilično bezveze...
    Hvala!

  2. #2
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Nisam cula da je neopredjeljenost ruke u kojoj se drzi olovka u toj dobi neki problem.
    Vise se treba obratiti paznju koju ruku koristi za uzeti predmet i slicne radnje , i tako se odreduje koja je ruka dominantna.
    Npr. postavis isped njega predmet jednako udaljen od obje ruke i promatras sa kojom gakrene hvatati.

    Drzati bojicu i olovke je tesko, i za vjezbe fine motorike mogu se koristiti druge tehnike i metode. Skupljanje perli, nizanje, rad sa glinom ili plastelinom, crtanje prstima ( u brasnu, soli ili na papiru) ... kasnije se moze probati pastelama , a tek nakon toga olovkama.

    Nema potrebe uvjezbavati dijete da koristi bilo koju ruku, on je roden sa dominantnom rukom, samo ju treba otkriti.

  3. #3
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    I vjezbati grafomotoriku je bez veze.
    Puno je korisnije ( pogotovo u ovoj dobi) vjezbati finu motoriku.

  4. #4
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

  5. #5
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Da li okrece papir kad pise?
    Kako se snalazi u prostoru?
    Obratite paznju kakva mu je inace vizualno prostorna percepcija.

  6. #6
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Moj i s 6 zna okretati papir, to što tak mali mjenjača ruku mislim da nije još bitno, i maj najveći je to radio sam ko mali, deda ga uvijek pokušali ispravljati, ak sam mu rekla nnek pusti dete, moj deda je bio ljevak, mlada sestra i mladi brat isto, većina klinaca moje sestre su ljevaci a jedan od njih je dobar majstor stolar ko moj deda.
    Daj djetetu kockice, i nekaj ta raditi, može i olovka, ali neku ti nisu i do sedme godine za olovku, moj mali je do pred pol godine samo zamaram papir sad se vidi da je naučio bojati i teta u vrtiću veli kak dobro boja

  7. #7
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Kod nas se krece u skolu s 5 godina (ako dijete napuni 5 zakljucno s 1.9.), ali u dobi od 4 jos nitko ne brine o losem drzanju olovke.

    Moje starije dijete je napunilo 4 godine prije par dana, a bio je na testiranju za skolu prije mjesec i pol. Pokazao im je kako drzi olovku (kod njega prevladava lijeva strana, ali nismo sigurni jer dovoljno cesto koristi i lijevu) i nista nisu rekli. Fina motorika mu je super, svasta zna i moze (tu se u preschoolu puno radi s perlama, prstima/bojama, plastelinom, pjenom, tjesteninom...), ali olovka/flomaster su katastrofa. Uz to je jos i perfekcionist pa do neki dan prakticki nije htio ni probati od uzasa.

    Danas sam bila na parent-teacher konferenciji u preschoolu i rekla je uciteljica da nema nikakve veze i da nikog ne zabrinjava. Vecina ih drzi olovke kao nekakvo koplje.

  8. #8
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    To sto je malac ambidekster ne bi trebalo imat nikakve veze s grafomotorikom.

  9. #9
    YoungMummy avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zapresic
    Postovi
    243

    Početno

    Sirius, ne mora značiti da je jedna ruka dominantna svakome, u cca 1% populacije obje ruke su jednako dominantne, i ti ljudi se nazivaju ambideksteri.
    Moj sin podjednako koristi obje ruke za pisanje, ali također koristi liijevu i desnu stranu podjednako i za druge radnje. Npr. šutira loptu s desnom nogom ali ju baca s lijevom rukom, ponekad jede s lijevom a ponekad s desnom rukom (ovisi na koju stranu mu spustim žlicu, haha), i slično i za sve ostalo, nema dominantne strane. Nema problema sa finom motorikom i snalaženjem u prostoru, dapače vrlo je spretan, jedino ga buni to lijevo-desno prilikom crtanja. Nisam se previše uzrujavala oko toga, ali nam je i teta na zadnjem sastanku napomenula da baš kaska s grafomotorikom.
    Vidjet ćemo kako će dalje to ići, sad me samo zanimalo da li je netko imao iskustva s djetetom koje podjednako koristi obje ruke i kako se to razvijalo na prijelazu iz vrtića u školu (da li se i mali ambideksteri na kraju opredjele za jednu ruku s kojom će pisati, i da li to treba poticati, ili samo pustiti...)

    Neke korisne info o ambideksterima sam našla ovdje, ako će koga zanimati:
    http://www.livescience.com/8044-ambi...ms-school.html
    https://en.wikipedia.org/wiki/Ambidexterity

    Utješno je što su Nikola Tesla i Leonardo da Vinci bili ambideksteri

  10. #10
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Citiraj YoungMummy prvotno napisa Vidi poruku
    Sirius, ne mora značiti da je jedna ruka dominantna svakome, u cca 1% populacije obje ruke su jednako dominantne, i ti ljudi se nazivaju ambideksteri.
    Moj sin podjednako koristi obje ruke za pisanje, ali također koristi liijevu i desnu stranu podjednako i za druge radnje. Npr. šutira loptu s desnom nogom ali ju baca s lijevom rukom, ponekad jede s lijevom a ponekad s desnom rukom (ovisi na koju stranu mu spustim žlicu, haha), i slično i za sve ostalo, nema dominantne strane. Nema problema sa finom motorikom i snalaženjem u prostoru, dapače vrlo je spretan, jedino ga buni to lijevo-desno prilikom crtanja. Nisam se previše uzrujavala oko toga, ali nam je i teta na zadnjem sastanku napomenula da baš kaska s grafomotorikom.
    Vidjet ćemo kako će dalje to ići, sad me samo zanimalo da li je netko imao iskustva s djetetom koje podjednako koristi obje ruke i kako se to razvijalo na prijelazu iz vrtića u školu (da li se i mali ambideksteri na kraju opredjele za jednu ruku s kojom će pisati, i da li to treba poticati, ili samo pustiti...)

    Neke korisne info o ambideksterima sam našla ovdje, ako će koga zanimati:
    http://www.livescience.com/8044-ambi...ms-school.html
    https://en.wikipedia.org/wiki/Ambidexterity

    Utješno je što su Nikola Tesla i Leonardo da Vinci bili ambideksteri
    Moj najstariji je ambidekster. 16godina ima. Odlucio se za lijevu kaj se tice pisanja a jos se podjednako dobro sluzi sa obje kod vecine aktivnosti iako kako sam kaze lijeva mu je draža.

    Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

  11. #11
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    L
    Citiraj YoungMummy prvotno napisa Vidi poruku
    Već neko vrijeme kužimo da je naše dijete ambidekster, iako do sad nismo pridavali tome posebnu pozornost.
    Sad ima 4 ipo godine, i problem je što mu je grafomotorika prilično loša. Crta malo s lijevom, malo s desnom rukom, ali vrlo nespretno drži olovku, i jednostavno mu to ne ide.
    Naravno da ga potičemo, pa sve nešto kroz igru, slikovnice/radne bilježnice sa zadacima prilagođenim njegovom uzrastu, ploča za crtanje s kredom... i tete u vrtiću ga potiču, ali eto baš nekako kaska za drugima s tim. Žao mi je zbog toga, jer on onda zaključi da ne zna crtati pa nekako nema ni volje, rijetko kad da sam poželi primiti olovku u ruke.
    Čula sam da djeca ambideksteri ponekad idu na grafomotoričke vježbe, pa ne znam dal je to sad već potrebno u ovoj dobi, i kome bih se trebala obratiti oko toga... u svakom slučaju, obzirom da ne poznajem nijednog malog (a ni velikog) ambidekstera, molila bih mame koje imaju jednog doma da mi prenesu svoja iskustva: da li bih ga trebala poticati na pisanje samo jednom rukom?, da li i gdje se obratiti za grafomotričke vježbe?, koliki je problem kad krenu u školu? I molim vas da me uputite na neki koristan tekst, jer sve što sam izguglala je prilično bezveze...
    Hvala!
    Ako u vrtiću imate logopeda, malo se raspitaj.

    Slažem se sa sirius da je u ovoj dobi za lateralizaciju bitno osigurati da dijete vježba finu motoriku, npr.igre plastelinom, glinom, čavlićima, lego kockama, puzzle, nizanje perlica, rezanje školskim škarama...

    Ako želiš da dijete vježba grafomotoriku, nabavi mu olovke i bojice trokutastog presjeka i to prvo debele, pa tek za godinu dana tanke. Ali rano ti je... Sad je vrijeme za krede, pastele (postoje posebne trokutaste i u obliku tetraedra).

    A da ustanoviš koja je djetetu dominantna strana, uzmi tuljac od papirnatih ručnika i igraj se s djetetom dalekozora. Obrati pažnju kojim rukom prihvaća, kojim okom gleda kroz njega, kojom rukom ti daje...

    Moj stariji nije ambidekster, dešnjak je ali kasno je to postalo vidljivo. Bio je jednako nespretan s obje ruke. Uvijek smo ga poticali na igre spretnosti, ali on ih je savladavao kako je sazrijevao i tu vježbe baš i nisu uvijek pomagale. Birali smo stvari koje je volio i kombinirali s nečim što smo smatrali korisnim. Ako je želio graditi dvorac, dobio je na raspolaganje materijal, karton, škare, ljepilo.... Nismo ga posjedali da vježba nego smo se igrali.

    Moj mlađi je zakleti ljevak. Motorički je puno spretniji od brata.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 10.12.2016. at 20:55

  12. #12
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Dijete moze imati dominantnu lijevu nogu, desnu ruku, lijevo oko , desno uho i sve moguce druge kombinacije.

    za testiranje dominantne ruke predmet mora biti jednako udaljen od obje ruke, u protivnom ce uzeti onom rukom kojoj je predmet blize.
    Moja mama je lijevakinja, ali prisilno odgajana kao desnjakinja.
    Sve radi lijevom osim pisanja koje su forsirali da radi desnom jer se tada tako radilo.
    Posljednje uređivanje od sirius : 10.12.2016. at 21:46

  13. #13
    In love avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,482

    Početno

    Ja mogu normalno pisati lijevom i desnom rukom. Pisem uglavnom desnom, valjda su me tako poticali u pocetku. Ali u srednjoj skoli, kad sam imala desno ruku u gipsu 2mj sam sasvim normalno pisala lijevom rukom.
    Puno toga mogu raditi lijevom i desnom rukom, nekako su mi jednake, nema razlike med njima.

  14. #14
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    jangice

    moj M piše desnom, ali će uvijek sve primiti lijevom rukom.
    uopće ne mogu odrediti koja mu je strana dominantnija, jer podjednako koristi i jednu i drugu
    i podjednako je vješt s jednom i drugom, osim u pisanju.

  15. #15
    YoungMummy avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zapresic
    Postovi
    243

    Početno

    Tash
    Hvala cure na savjetima!
    Znaci ima vas jos i kolko kuzim nitko nije imao neke posebne probleme.
    Nabasala sam na stari Rodin topic o ovoj temi, gdje psihologinja savjetuje intenzivno vjezbanje grafomotorike 5-godisnjem ambideksteru:
    http://forum.roda.hr/archive/index.php/t-47043.html

    Al dobro, ima još vremena... nadam se da će se i sam malo više zainteresirati, jer i u vrtiću izbjegava sve što ima veze s crtanjem...

  16. #16
    YoungMummy avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zapresic
    Postovi
    243

    Početno

    Kad se odlučio pisati s lijevom, i jeste li ga vi poticali na to da piše jednom rukom?

  17. #17
    YoungMummy avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zapresic
    Postovi
    243

    Početno

    Citiraj KrisZg prvotno napisa Vidi poruku
    Moj najstariji je ambidekster. 16godina ima. Odlucio se za lijevu kaj se tice pisanja a jos se podjednako dobro sluzi sa obje kod vecine aktivnosti iako kako sam kaze lijeva mu je draža.

    Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk
    ovo gore se odnosilo na ovaj komentar od KrisZG

  18. #18
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Citiraj YoungMummy prvotno napisa Vidi poruku
    Kad se odlučio pisati s lijevom, i jeste li ga vi poticali na to da piše jednom rukom?
    Tijekom osnovne u nizim razredima. Poticali smo ga da pise onom rukom kojom mu vise pase, nista vise.Dok je bio mali vise paznje sam posvecivala motorici ruku jer je on imao krvarenje 2.stupnja pri porodu.Igre sa plastelinom, slikanje, legici, crtanje itd nam je bilo primarno. Danas ide u tehnicku skolu, odlikas od prvog osnovne, bavio se robotikom, bio dosta dobar u crtanju i tak. Nismo se nikada previse opterecivali koju ruku koristi vec da mu obje budu u funkciji i islo je svojim tokom.

    Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

  19. #19
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Tashunica prvotno napisa Vidi poruku
    jangice

    moj M piše desnom, ali će uvijek sve primiti lijevom rukom.
    uopće ne mogu odrediti koja mu je strana dominantnija, jer podjednako koristi i jednu i drugu
    i podjednako je vješt s jednom i drugom, osim u pisanju.
    Ovako ja, osim sto mi je dominantnija lijeva, za sve osim pisanja. Pisala sam lijevom dok je desna bila u gispu, kad sam imala 10 godina.

  20. #20
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Ti baš nemaš srece

  21. #21
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Evo još malo ideja za razvoj fine motorike: http://www.planetzoe.hr/razvoj-fine-motorike/

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •