Stranica 1 od 6 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 294

Tema: 16-mjesecna beba nema nikakvog reda!

  1. #1
    Shambala avatar
    Datum pristupanja
    May 2015
    Postovi
    45

    Početno 16-mjesecna beba nema nikakvog reda!

    Moja 16-mjesecna beba jako slabo jede i jos slabije dobija na tezini.
    Rodena je sa 2,95kg, sa godinu dana imala 8,25kg, a sa 16 mj 8,45kg.

    Pedijatar, ocito ne podrzava produljno dojenje, tvrdi da nece jesti jer siki, a ja sam Bogu zahvalna sto bar siki kad vec nece jesti!
    Neko vrime je jos nekako i jela, al se onda prehladila i sad ako pojede malo dorucka i nesto sitno rucka, sretna sam.
    Cesto se dogodi da tek u 16 sati prvi put pojede nesto komkretno i onda za veceru nesto sitni ili nista.

    Nedostaje joj red i kad je spavanje u pitanju. Problem je sto sam ju navikla uspavljivat na cici. Po danu ce zaspat ako je u kolicima i spavat ce dok je ne donesem doma. Na pragu mi se uvik probudi i nema te sile da mi opet zaspe osim ako lezim uz nju sa sisom u njenim ustima. Cesto mi uopce nece zaspat po danu do 17 sati, a onda je vise ni ne pokusavam ispavat nego je u 19 stavim spavat. E sad, najgore bude sto je takvim danima pokusavam uspavat X puta i svaki put na cici i pnda ona nece ni jest. Pa ne moze dite normalno ni spavat kroz noc nego sise svako malo!

    Zbog njenog neurednog jedenja (tj. nejedenja) i nespavanja nista ne stignemo. Ni izac van (jer je satima pokusavam nahranit necim, nudim raznu hranu) niti normalno kuhat (jer najcesce moram lezat uz nju dok spava.

    Osjecam se ko totalni luzer! Vidim da sve sto radim je lose, a ne mogu promijenit. Ne znam kako. Vjerujem da bi trebala ustajat ranije (obicno ustajem oko 8, pola sata gore-dole) i kuhat rucak dok ona spava, al cim ja ustanem, eto nje za 10 min! Takoder, svjesna sam da bi trebale i izac van izmedu dorucka i rucka, ali ni to ne stignem jer dok njoj prestanem davat dorucak, moram pocet kuhat rucak ili ju uspavljivat.

    Kako vi uspjevate? Dode mi da se ubijem!!!

    P.S. ovo pisem s njom u marami jer joj ne zelim dat cicu za uspavljivanje pa da vidim hoce li bolje jest za rucak.

  2. #2
    Christine avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2015
    Postovi
    422

    Početno

    Meni se cini da ti vidis u cemu je problem, samo ti treba malo podrske i dosljednosti.

    Ja sam dijametralno suprotan tip. Mi imamo dosta strogo strukturiran dan. Ja vjerujem da to meni olaksava stvari, a djetetu daje jedan sigurniji dnevni okvir. Banalan primjer - kapi se uvijek uzimaju uz isti obrok. Ne mogu se onda ne sjetiti. Nema stresa kod mene - jesam li dala kapi (dogodi se s bebom da su dani slicni pa ne znas vise je l to bilo jucer ili danas).

    Ja sam od dolaska iz rodilista strukturirana, pratim njegove potrebe i mijenjam strukturu i trudim se da mu osiguram zanimljivo okruzenje u kojem ce se iscrpiti fizicki, ali i mentalno. Svako dijete je razlicito. Netko ce u dobi od 16 mjeseci spavati jednom, netko dvaput. Ti trebas otkrit sto je vama bolje. Moja je beba mjesec dana mladja i spava dvaput. Ne mislim da ima univerzalan recept za djecu te dobi, ali mislim da su struktura i sadrzaj bitni.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    996

    Početno

    Draga Shambala, nemoj se nikako osjećati kao luzer. Na neke stvari kod djece mozes utjecati, a na neke stvarno ne.
    Moja je beba stara 10 mj i sto se hranjenja tice nemam bas nikakvih problema, dakle jede apsolutno sve i u velikim količinama (ima 9100 g), ali sto se spavanja tice, tu je apsolutno ista priča kao kod vas.
    Dakle dohrana i to obilna kod nas nije nimalo promijenila bebin zahtjev da bude stalno na siki.
    Isto kao ni ti ne mogu uhvatiti neki stalan ritam jer mi skoro cijeli dan prođe u njenom uspavljivanju i to najčešće bezuspješnom. Plus toga mi ona nije jedino dijete pa dok uskladim zahtjeve ostalih...
    Ima dana kad se samo navazamo autom, taman ona zaspi, a ja ju moram vadit van Itd.
    Ja sam potpuno ista osoba, ali su mi djeca totalno različita. Starije je spavalo u komadu 2-3 sata, znalo se samo zabavljat
    I pored njega sam mogla i skuhat i svašta, a pored ove bebe ništa. Spava 15 tak min i to samo na siki.
    Nemoj se sekirati, samo imaj na umu da će i ova faza proći. I vjeruj mi, jednom ćeš se s nostalgijom upravo nje sjećati.
    Sto se prehrane tiče, tu ti stvarno nemam neki savjet -
    Posljednje uređivanje od orange80 : 22.12.2016. at 00:46

  4. #4
    Christine avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2015
    Postovi
    422

    Početno

    Mogu ti napisati detaljno kako izgleda nas tipicni dan (kad nikamo ne idemo) ne znam mozes li i zelis li pokusati na tom tragu sebi posloziti kako ti pase.
    Ja ustajem u 6. Kuham svima caj, bebi zitarice za taj dan, sebi kavu, pripremim bebi i sebi dorucak na stol, muzu caj da mu se hladi i pospremim kuhinju, stavim ves u masinu i sl. MM ustaje s bebom. Oko 7, plus minus 15 min. Obuce bebi dokoljenke, stavi ga u stolac i dok je on u kupaoni, mi doruckujemo. Muz dodje, uzme si jesti, ja taman jos dok oni jedu popijem kavu. Sacekam 15-20 min poslije dorucka da vidim hoce se pokakati, presvlaci ga netko od nas dvoje i krece igra. Tu se razlikuje je li radni dan ili vikend jer u 8 dodje cuvalica radnim danom. Ali ista je rutina dogovorena. S djetetom se aktivno bavimo do negdje 9.30, kada on postane razdrazljiv i pada po podu pa ide na spavanje. Spavanje smo naucili samostalno. Spustimo ga u kinderbet (svejedno muz, ja ili cuvalica), zagrli zeku, namjesti se, malo gleda i spava. Ne micemo se prvih 10-15 min (prckam po mobitelu u sl.) i onda ide kuhanje rucka ili barem priprema za brzo zavrsavanje, peglanje, rijetko stignem i ponesto pospremiti, jer se budi oko 10.30. Tada mu ogulim vocku, naribam i izmjesam sa zlicom zitarica koje sam rano skuhala (skuham malo, a ostatak zitarica od ovog obroka se integrira u rucak-u juhu, varivo ili sto vec kuham). Poslije obroka ga presvucem i idemo van. Vani smo do cca 13h kad idemo doma rucati. Poslije rucka se jos malo poigramo, ja pospremim kuhinju, po potrebi ga presvucem i opet spavanje iza 14h, 60-90 min. Prvih 15tak minuta popijem(o) kavu, a onda stignem najvise pospremiti, oprati kupaonicu, WC, izvagati namirnice za kolače (miksam kad se probudi) itd. Kad se probudi igra se do 16 h kada dobije nekakav gablec. Igra se - u tom periodu je zahtjevniji jer je vec predvecer. U 19h dobije veceru, tusira se svaki drugi dan. U pravilu samnom, muz ga preuzme iz kade obrise i obuce u pidjamu. Svi troje se igramo do 20h kada ide spavati. Tu jos nismo htjeli/uspjeli uzeti dudu za nocno spavanje.

  5. #5
    Christine avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2015
    Postovi
    422

    Početno

    Djeca su razlicita, ali i roditelji drugog djeteta su razliciti od roditelja prvog. Ja ne znam kako bih ubacila jos troje npr. Nekako bih, ali nemam ideju. I nema sanse da ne bih bila nervozna, i drugo dijete dobije manje paznje roditelja.

    Kad god bih zbog neceg bila nervozna, to se jako osjetilo u danu. Nije to ono - dijete osjeti da si nervozan, nego nemam ideje sto cemo se igrati, ni kako cu ga zafrkavati da se cerekamo, bitno je da se mentalno i fizicki kvalitetno iscrpi i da svaki dan bude minimalno jedan sat vani.

    Za jelo bih ja pokusala naviknuti dijete na pet obroka na tvom mjestu. Koliko pojede-pojede. Izmedju ne bih nista davala da ogladni. Al ne znam - treba probati. Kad se moj pocne vrpoljit u stolici pitam ga hoce se ici igrati, ako je jos gladan odmah sjedne, ako nije ide se igrati i ne dam mu do iduceg obroka. Doduse, kasno popodne nekad kad vidi mene da jedem nesto, dam mu griz.

  6. #6
    Christine avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2015
    Postovi
    422

    Početno

    Neke stvari u dnevnoj rutini idu jednostavno, al neke smo uvodili par dana. Pokusali smo oduzet skroz dudu i to recimo nisam imala srca gledat kako pati. Ali po danu nema dude.

    Ja mislim da je to zacaran krug zbrkani dan, iscrpljen roditelj, nedovoljno potaknuto dijete u danu, nervoza, nedostatak kreativnosti i smisla za zafrkanciju. Pokusaj par dana.

    Ja bih na tvom mjestu prvo izbacila spavanje u setnji. U setnji bi morala hodati i padati po travi u parkicu, grabljati, traziti psice i golubove. Sad po zimi su hladni tobogani i ljuljacke. Al mi smo svejedno u akciji. Nema veze sto je zamazan kad dodje doma. Ljeti su parkici puni djece. Sad sam ja prakticki sama s njim vikendom. Tu i tamo jos jedno dijete. Ja mislim da je samo naizgled lakse ne izaci s djetetom u hladni blatni park. Dugorocno je mirnije.

  7. #7
    Christine avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2015
    Postovi
    422

    Početno

    I da se vratim na jelo - moja beba voli jesti. Pa nije fer da tu bilo sto pisem. I ne dojim ga. Mogu mu bez problema dati zdravu hranu. Doduse, nekad moram brzo intervenirati, kad mu se nesto ne svidja.

    Danas sam mu za gablec popodnevni napravila salatu od narance, svjezeg komoraca, maslinovog ulja i malo sjemenki komoraca. Nije to nikad jeo. Nije ni probao, izvijao se da nece. Stavila sam u sjeckalicu, vratila u zdjelicu i pojeo je sav sretan. Cak i te sjemenke koje su malo omeksale u soku, al imaju intenzivan okus.

    Danas je jeo kruh, putar i vocni namaz i nezasladjeni caj, gablec ribana jabuka i mijesane zitarice (riza, jecam, pir), rucak poriluk varivo, gablec narance i komorač, večera nemasna palacinka i salica mlijeka.

  8. #8
    Christine avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2015
    Postovi
    422

    Početno

    Dnevno i nocno spavanje je sa spustenom roletom.

    Danas sam sebe zbrkala. Zaspala veceras uz film i probudila se pred kraj i razbudila se dok sam zube oprala. Ajme, moram hitno u krevet!

  9. #9

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Nema te sile koja bi mene natjerala ostati doma cijeli dan, osim bolesti. Hranu možeš ponuditi i vani. Pogotovo međuobroke.

  10. #10
    Shambala avatar
    Datum pristupanja
    May 2015
    Postovi
    45

    Početno

    Evo, jucer kao joj nisam dala da doji nakon jutarnjeg podoja pa do nakon rucka kad sam ju pokusala (bezuspjesno) uspavat. Moram priznat, solidno je pojela. I to nakon mini uzine- malo jabuke.
    Nakon rucka je sikila i skuzila da ipak ima snage i da nece spavat.
    Pojela je jos solidnu uzinu-sipak, al kasnije nije htjela veceru pa sam joj ponudila kruha, pojela mozda 1/5 kriske, niti toliko.
    Kupanje i spavanje uz siku od 20.15. Sad je vec drugi put trazila siku tijekom sna, a nije jos ni 1 sat! Znam da ce opet bit nacicavanja po noci jer znam sa nista nije vecerala!

    Recite mi, molim vas, vi koji dojite nakon godine dana, dojite li i dalje na zahtjwv ili birate kad im dati i koliko da imaju priliku ogladnit za cvrstu hranu? Mene tako dusa boli kad joj moram reci "nema cike, moras papat".

  11. #11
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Što joj radiš za jesti? Ima li nešto što ipak pojede?

  12. #12

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    U globalu mi se sviđa što radi Christine, ali ne sviđa mi se provedba. Fali mi spontanosti i mislim da sve pada u vodu čim su oboje zaposleni, pogotovo na puno radno vrijeme i čim imaš više od jednog djeteta. Nije istina da se ne možeš posvetiti jednako dvoje djece, pogotovo ako su u priči dva roditelja.
    I mislim da dijete profitira i od mame koja nije stalno samo s djetetom, nego npr. doručkuje kod frendice, koja isto ima dijete I pritom se klinci skupa igraju. I iznimno je važno vrijeme provedeno na svježem zraku, dijete promjeni okolinu, širi vidike, upoznaje novu djecu, a možda i mama neku susjedu ili dragu mladu mamu.
    Rituali su poželjni barem kod spremanja na spavanje
    Posljednje uređivanje od annie84 : 22.12.2016. at 08:55

  13. #13

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Po noći cica stalno, ako nije bolestan, deset puta sigurno. A ako ne daj Bože je, onda je cica stalno u igri.
    Po danu kako koji dan, ovisi jel cijeli sa mnom i kako je jeo.
    Ali, za par dana kreće odvikavanje :D

  14. #14
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Mislim da se ne može najesti od cice. Kada je imala 16 mj dojila sam kada je tražila, ali to nije bilo tako često. Preko noći otprilike jednom. Njoj je mlijeko bilo više da utaži žeđ. Danas (18 mj) je isto moram natjeravati sa čašom vode po stanu, jer malo pije, samo cicu traži.

    Napiši ovdje kako vam izgledaju obroci.

  15. #15
    Christine avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2015
    Postovi
    422

    Početno

    Citiraj annie84 prvotno napisa Vidi poruku
    U globalu mi se sviđa što radi Christine, ali ne sviđa mi se provedba. Fali mi spontanosti i mislim da sve pada u vodu čim su oboje zaposleni, pogotovo na puno radno vrijeme i čim imaš više od jednog djeteta. Nije istina da se ne možeš posvetiti jednako dvoje djece, pogotovo ako su u priči dva roditelja.
    I mislim da dijete profitira i od mame koja nije stalno samo s djetetom, nego npr. doručkuje kod frendice, koja isto ima dijete I pritom se klinci skupa igraju. I iznimno je važno vrijeme provedeno na svježem zraku, dijete promjeni okolinu, širi vidike, upoznaje novu djecu, a možda i mama neku susjedu ili dragu mladu mamu.
    Rituali su poželjni barem kod spremanja na spavanje
    Ne pada u vodu zato što smo zaposleni na puno radno vrijeme, kad iskusna teta čuvalica gura istu shemu i svi sretni (skoro, jer imamo svako malo demonstriranje negodovanja što ga ostavljamo). Nekad ona skuha, nekad ja u 6 skuham nešto.

    S više djece bi shema morala sigurno drugacije izgledati, ali bih opet tražila situaciju sa što manje nervoze. Kad idem van sve mora biti spremno da kad dođemo doma on dobije ručak u kratkom roku, inače potrošim previše energije na hendlanje njega gladnoga i pripremanja obroka. Ili - ako ujutro ne skuham žitarice dok sam ionako u kuhinji, moram poslije dežurati umjesto da peglam u sobi. Ja sam tehničke struke i sklona optimiranju procesa, što ne znači da izostaje kreativnosti. Nju iskazujem u igri s djetetom. Ali nisam kreativna ako potrošim energiju na neoptimalnom sustavu

    Situacije u kojima shema pada u vodu su npr. kad moramo ići doktoru, kada putujemo nekamo. Izašli smo navečer s njim 2-3 puta i znam da ako mi zaspe pa ga moram doma probuditi da ga presvučem prije spavanja, da ću drugi dan morati puno više energije uložiti da nas vratim u ritam. Svaki izlazak iz sheme me iscrpi taj ili idući dan. Kad putujemo, još ne putujemo dulje od 4 sata. To je meni previše stresa, a nema potrebe. Da moramo, nekako bih to provela. Al ne moramo pa se ne zamaram. Isli smo u Zadar, Istru, na Krk... Onda planiram da krenemo oko 8.30-9 sati. Gledam što nam je na putu usput i planiram put prema njegovom spavanju. Znam da će oko 10.30 biti jako zainteresiran za gablec i da malo protegne noge, pa odemu u Kamačnik ili, Fužine ili što već bude usput. Jedemo prošećemo pol sata i idemo dalje. Isto tako oko 13 h, tako da kad stignemo na odredište, on je taman drugu turu odspavao. Kad idemo kod moje mame na ručak, ja joj kažem da smo kod nje od 11 do 14 h i nek ručak bude oko 13 h. Lijepo si i ona može planirati svoje vrijeme. Doma se vozimo oko sat vremena i to mi taman uleti oko 14 sati. Rijetko dođemo u situaciju da je on nervozan u gostima ili u autu pa onda ni mene ne troši, nego se dijete veselo i zadovoljno igra i jede kad je obrok, a ja zadovoljna. Dosta mi je što u svakom tuđem kućanstvu kreće s istraživanjem terena pa pazim da nešto ne razbije i mičem s dostupnih ploha. Još da mi se izvija i živčani, to mi nije nikakvo druženje s ljudima, niti on pospan ili gladan uči nešto pametno iz novog okruženja. Još i pada kad je pospan. Ima dovoljno šljiva po nogama i guzi od padanja na svoje igračke i bez toga.

    Nikako ne mislim da je ovo najbolje rješenje, nego je najbolje rješenje za nas. Nisu svi skloni tome i više će se umoriti u održavanju ritma, nego u spontanom danu. Ali roditelji slični nama su u pravilu sretni sa svojim shemama, dok sa "spontanima" vidim dosta problema, al se ne miješam. Prestara sam i iskusna. Samo sam ovdje napisala kako mi, i da smo jako zadovoljni s tim. I nije istina da je dijete rođeno tako, jer ja sam podrazumijevala da je to jedino normalno i nisam računala da kad MM čuva da mu neće biti isti tijek logičan, pogotovo što živi s nama i vidi. Al naravno nije tako. Pa on npr. misli da je svejedno je li dijete bilo vani ili nije. On misli da se odmara čuvajći dijete. I onda mu neće zaspati popodne i onda je drama oko 17h, niti spavati, niti ne spavati. Ja znam da ako ne može zbog nevremena van, da se moram jače angažirati u lovici po kući, bacanju po krevetu ili idemo kod susjeda ili kod familije i prijatelja, makar na pol sata, mora dobiti dovoljno informacija i iskustava za taj dan. Ne umirujem ga s tabletom, smartphonom ili televizorom. Ako krene sam se igrati, nastojim mu se ne obratiti, kako bi se što dulje sam igrao, iako bih ga najrađe izljubila u prolazu.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Christine, shvaćam ja tebe skroz i imamo jako slične stavove i rutinu, jedino što ih ja imam dvoje i jedno je školarac pa je zbog dovoženja i odvoženja drugačija shema. Ali, znam o čemu pričaš i slažem se. Jedino sam davno pročitala da nakon xy minuta / sati mijenjaš igračke ili igru, meni bi to bilo previše, odnosno igramo se spontano, doma i vani, ovisi što ga zaintrigira.
    Nema ni kod nas ni tv-a ni kompa ni tableta, ni za školarca.
    A da vidim puno toga što ne valja, vidim, najviše u RH kod rodbine, ovdje je mentalitet drugačiji.
    Kažem nekad nešto, prvo da se TV isključi kad smo mi u gostima kod nekog, to ne podnosim. Kažem i druge stvari, ali znaš kako je...

  17. #17

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Citiraj Christine prvotno napisa Vidi poruku
    Ako krene sam se igrati, nastojim mu se ne obratiti, kako bi se što dulje sam igrao, iako bih ga najrađe izljubila u prolazu.
    Drago mi je da si ovo napisala, ovo je jako bitno.

    Za putovanje se slažem u potpunosti, sada i mi tako radimo. S prvim smo putovali do Korčule, doduše bez stresa i uz stajanja, ali trenutno mi je Lošinj domet.

  18. #18
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj annie84 prvotno napisa Vidi poruku
    Nema te sile koja bi mene natjerala ostati doma cijeli dan, osim bolesti. Hranu možeš ponuditi i vani. Pogotovo međuobroke.
    X i to mi se nikad u životu nije dogodilo ni s jednim djetetom dok su bili mali i ja na porodiljnom. Nema šanse.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Htjela sam reć, princip nam je isti. Jedino ja nisam ciljano gledala koliko se s čim igra, taj dio je bio spontan i ovisio je o danu i o tome što smo sve imali u planu. Čitanje je bilo obavezno navečer maltene od rođenja. I preko dana, ali ako ne bi stigli po danu, navečer sigurno. To je naš ritual.
    Svaka obitelj mora za sebe pronaći optimalnu shemu, rutinu i rituale i oni se mijenjaju kako djeca rastu i dalje se prilagođavaju, optimiraju....

  20. #20
    Christine avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2015
    Postovi
    422

    Početno

    Citiraj annie84 prvotno napisa Vidi poruku
    Christine, shvaćam ja tebe skroz i imamo jako slične stavove i rutinu, jedino što ih ja imam dvoje i jedno je školarac pa je zbog dovoženja i odvoženja drugačija shema. Ali, znam o čemu pričaš i slažem se. Jedino sam davno pročitala da nakon xy minuta / sati mijenjaš igračke ili igru, meni bi to bilo previše, odnosno igramo se spontano, doma i vani, ovisi što ga zaintrigira.
    Nema ni kod nas ni tv-a ni kompa ni tableta, ni za školarca.
    A da vidim puno toga što ne valja, vidim, najviše u RH kod rodbine, ovdje je mentalitet drugačiji.
    Kažem nekad nešto, prvo da se TV isključi kad smo mi u gostima kod nekog, to ne podnosim. Kažem i druge stvari, ali znaš kako je...
    Ma da, znam. Ne promišljam kako bih s dvoje kad ih nemam, niti je zbog godina realno da će ih biti.

    Nama igračke stoje posložene na podu u dnevnoj sobi pa mijenjam postav kad se sjetim, a on sam uzima i slaže ili baca što želi. Premda su neke stvari "stalni postav" i ne miču se. Naš je bio asimetričan pa sam mu ja još u babygymu mijenjala postav visilica da ga animiram na pokret.

    E a na TV u gostima i ja pošizim. Nije to 1970. da idemo kod susjeda gledati klizanje u boji, nego se idemo razgovarati. Kod rodbine gasimo, kod ostalih kako kada. Ja sam po prirodi tiha i ne čuje me se ako je buka i ne mogu se nadglasavati s televizorom. U RH baš puno ljudi ima neki veliki ekran - ono maltene oltar u dnevnom boravku, a male stanove, tipa trosobni od 60 m2, gdje su sve prostorije premale za takav TV. Sto ljudi, sto čudi.

  21. #21
    Christine avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2015
    Postovi
    422

    Početno

    Citiraj annie84 prvotno napisa Vidi poruku
    Htjela sam reć, princip nam je isti. Jedino ja nisam ciljano gledala koliko se s čim igra, taj dio je bio spontan i ovisio je o danu i o tome što smo sve imali u planu. Čitanje je bilo obavezno navečer maltene od rođenja. I preko dana, ali ako ne bi stigli po danu, navečer sigurno. To je naš ritual.
    Svaka obitelj mora za sebe pronaći optimalnu shemu, rutinu i rituale i oni se mijenjaju kako djeca rastu i dalje se prilagođavaju, optimiraju....
    Istina - jako slično.
    Nema dana da on ne traži barem 20 puta da mu se nešto pročita. Sam ti donese što hoće. Jedino što je prije desetak dana počeo trgati stranice knjige pa sam ljuta. Nadam se da će ga to proći. Potrga pa mi ponosno donese.

  22. #22
    Vlattka avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2015
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    435

    Početno

    Christine, jako mi se sviđa ovo što ti pišeš. Ja sam jedna od spontanih (prije bih rekla kaotičnih) i bude svakakvih dana. Jednostavno sam nekad preumorna i samo se vucaram za malom u iščekivanju kad će zaspati da malo odmorim. Naravno, to rezultira totalnim cirkusom. Mislim da bi sve funkcioniralo da imamo uređeniji sustav, al eto, nije nam se dalo uspostavljati ga. Možda mi uskoro dosadi ta ludnica pa počnem.

  23. #23
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Ja se slažem s Christine u svim točkama dnevnog reda. Ako beba nema raspored ni red, trebamo se zapitati da li MI imamo raspored i red...

    Ja nisam kužila da je to nekome problem (nemam pojma, valjda sam spontano organizirana) jer mi se uvijek činilo da male bebe i općenito djeca nužno trebaju rutinu, a i roditeljima je lakše ako su neke stvari predvidive, ali ovdje vidim da je to česta pojava...

    Moja svekrva se uvijek ljutila kad sam ja prije 7 navečer jurila doma, ali kod nas je bila večera u 7, kupanje u 7:30, spavanac u 8. I kraj priče. Ako se taj raspored narušio, bilo je kojekako... Nismo mi sve imali planirano, ali obroke (od dohrane na dalje), vrijeme spavanja odnosno mirovanja, posjedanje na kahlicu i slično - to je bilo u očekivano vrijeme. Spasilo mi je glavu jer sam imala dvije bebe u dvije godine.

    Znalo je biti i smiješnih situacija - ljeto, more, vani +30, dan bijeli, mi bi šetali ali figa - moramo ići doma (tj. u apartman) jer moja djeca žele spavati...

    Ali ima to svojih prednosti - kad se takva rutina uhoda, "milestones" ostaju i kasnije, kad djeca krenu u vrtić i školu... Evo, kod nas je tako i danas. Neke stvari su fiksne. Između toga može se slobodno planirati.

  24. #24
    Vlattka avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2015
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    435

    Početno

    Što se tiče reda i rasporeda, primijetila sam da ga je više bilo kad sam ja imala manje vremena. Mjesec dana sam radila i bila sam bolje organizirana. Zadnjih sto godina tražim posao i nekako sam preopuštena. Onda sam znala da se moram organizirati ako želim da stvari funkcioniraju.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    X i to mi se nikad u životu nije dogodilo ni s jednim djetetom dok su bili mali i ja na porodiljnom. Nema šanse.
    Lili, nesuđena sestro

  26. #26

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Citiraj Christine prvotno napisa Vidi poruku

    E a na TV u gostima i ja pošizim. Nije to 1970. da idemo kod susjeda gledati klizanje u boji, nego se idemo razgovarati. Kod rodbine gasimo, kod ostalih kako kada. Ja sam po prirodi tiha i ne čuje me se ako je buka i ne mogu se nadglasavati s televizorom. U RH baš puno ljudi ima neki veliki ekran - ono maltene oltar u dnevnom boravku, a male stanove, tipa trosobni od 60 m2, gdje su sve prostorije premale za takav TV. Sto ljudi, sto čudi.
    I upaljen je 24/7, kao pozadinski zvuk. Pet koraka dalje, u spavaćoj je obično isto TV :D

    Peterlin, i ja isto idem doma ili mm ili oboje, ovisi. Ali najkasnije u 18h pravac doma, osim ako smo kod susjede, pa nam ne treba ni minuta do doma.

    Na temu - ja bi probala maknut ciku, postepeno zamijenit za obrok. Jedan po jedan.
    Spavanje...teško ćeš je odviknut od spavanja sa cikom dok dojiš. Nije nemoguće, ali je teško.
    S prvim mi je uspjelo tek kad sam prestala dojit, s drugim me vjerojatno čeka ista sudbina. Ali, ja brojim sitno, sitno :D
    The final Countdown :D

  27. #27

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Christine, daj mu samo one slikovnice s debelim stranicama za sada, ako trga one s tanjim stranicama. Dobro je dok ih ne gricka
    Posljednje uređivanje od annie84 : 22.12.2016. at 15:19

  28. #28
    Christine avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2015
    Postovi
    422

    Početno

    Gricka! Kartonske. Uzas
    Trga i kartonske, snazan momak. Onda pjevamo can we fix it - yes we can

  29. #29
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Christine prvotno napisa Vidi poruku
    Gricka! Kartonske. Uzas
    Trga i kartonske, snazan momak. Onda pjevamo can we fix it - yes we can
    Cirkus!

    Ovo je još dobro... Moj L. je grickao Diners magazin (imam fotodokumentaciju)... Užas!

    Slikovnice sam imala one za glodanje - mekane, ovako nešto: http://www.njuskalo.hr/djecje-igracke/slikovnice-bebe-winnie-pooh-oglas-11610106

    Ima za kupiti i platnenih, koje možeš prati.

  30. #30
    Christine avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2015
    Postovi
    422

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Cirkus!

    Ovo je još dobro... Moj L. je grickao Diners magazin (imam fotodokumentaciju)... Užas!

    Slikovnice sam imala one za glodanje - mekane, ovako nešto: http://www.njuskalo.hr/djecje-igracke/slikovnice-bebe-winnie-pooh-oglas-11610106

    Ima za kupiti i platnenih, koje možeš prati.
    Ma imam te, bar 4 komada, al nisu fine. Imam super jednu platnenu s gumenim privjescima. Platila sam ju preko 100 kn. Nikad nije htio one neke gume/plastike za zubiće, a sad grize papir/karton. Uzeo si je dok sam kuhala sol u plastičnoj kutiji. Ne liže on sol, nego zubima otkida omotanu naljepnicu. Frasove dobijem Ja sve bez aditiva kuham, vegeta i kocka ne postoje, ujednačena prehrana, a on papir i ljepilo žvače.

  31. #31
    Christine avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2015
    Postovi
    422

    Početno

    Shambala, oprosti malo smo se udaljili od teme, al moraš naći neki modus operandi za vas jer ćeš izgorjeti. Nije to samo odnos s djetetom, nego i bračnih partnera. Mi se, srećom, slažemo oko "mojih" rasporeda. Oboje smo imali jako strukturirane poslove, multitasking, radili smo 9-10 sati dnevno punom parom, napredovali, solidno nam je išlo. Meni je bilo prijeći s tog ludog rasporeda na dizanje novorođenčeta, prilično jednostavno, samo sam ostala strukturirana.
    Posljednje uređivanje od Christine : 22.12.2016. at 16:44

  32. #32
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Shvatila sam da je njen problem to što beba neće pojest, pa neće zaspat. Sada, čovjek može imati najbolji raspored i postaviti se na trepavice, ali kako će se držati rasporeda ako beba ne pojede u vremenskom periodu koji si je roditelj zamislio!?
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 22.12.2016. at 17:31

  33. #33
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Vrlo jednostavno. Tako da promjeni ocekivanja.
    Dijete ima 16 mj. vise nije novorodence da treba dojiti na zahtjev i moze jesti svu hranu kao i ostatak obitelji.
    Ako je to polazisna tocka, stvari ce se malo drugacije sloziti i u dnevnom rasporedu.

  34. #34
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Vrlo jednostavno. Tako da promjeni ocekivanja.
    Dijete ima 16 mj. vise nije novorodence da treba dojiti na zahtjev i moze jesti svu hranu kao i ostatak obitelji.
    Ako je to polazisna tocka, stvari ce se malo drugacije sloziti i u dnevnom rasporedu.
    Upravo tako. Potpisujem.

    Dijete od 16 mjeseci se treba bez problema uklopiti u zivot obitelji, a ne zivot obitelji uklopiti u bebine prohtjeve. To je vec velika beba.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Shambala, dijete ti je mrsavo i promjena je nužna ako ne želite doci do prave pothranjenosti. Očito mu sika nije dovoljna pa ne možeš dojiti na zahtjev. Navij sat ranije, istusiraj se, poceslja, operi zube i dočekaj dijete spremna. Jedi s njom isto što i ona. Ne radi predstavu ni dramu ako ne pojede kad ti završiš. Odi van, skuhaj, pa opet isto s ručkom, pa opet i opet. Ako nastavi ne dobivat na težini uredno za dva tjedna, odi specijalistu. I djeca placu.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    A ovo o strukturiranosti je kao pitanje osobnog izbora. Ipak kad netko ne uspijeva vodit život, onda bih rekla da malo strukture pomaže.
    Ovo o broju djece, a ono...

  37. #37
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Christine prvotno napisa Vidi poruku
    Ma imam te, bar 4 komada, al nisu fine. Imam super jednu platnenu s gumenim privjescima. Platila sam ju preko 100 kn. Nikad nije htio one neke gume/plastike za zubiće, a sad grize papir/karton. Uzeo si je dok sam kuhala sol u plastičnoj kutiji. Ne liže on sol, nego zubima otkida omotanu naljepnicu. Frasove dobijem Ja sve bez aditiva kuham, vegeta i kocka ne postoje, ujednačena prehrana, a on papir i ljepilo žvače.
    Ma zaboravi, to ti je super... Moj L. je probao svoju kakicu, bolje da se ne prisjećam.... e, to je bilo zabavno.

    Natrag na temu: zutaminuta je dobro primijetila koji je problem. To je prvi korak prema rješenju. Neka djeca neće jesti. Moj mlađi je bio probirljiv u toj dobi i teže je od starijega prihvaćao nove namirnice. Nekako sam imala dojam da sam prekasno počela s dohranom, ali vjerojatno sam previše titrala oko njega, jer sve se riješilo kad je s 13mj krenuo u jaslice. Tamo je uredno počeo jesti, a prestao je s cirkusima i doma. Ovo je samo iskustvo. Savjet bih potražila od pedijatra.

  38. #38
    Christine avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2015
    Postovi
    422

    Početno

    Casa, nisam skuzila na sto/koga tocno mislis s brojem djece. Cini mi se da sam krivo protumacena. Imam jedno. Nisam religiozna, al i to jedno spada u čuda. Tako da nije to nas izbor - kao "uvijek smo htjeli jedno, lakse mi optimirat vrijeme"
    Presretni smo s njim. I ne mogu se prestati cuditi da je eto tu kraj nas sada.

  39. #39
    Shambala avatar
    Datum pristupanja
    May 2015
    Postovi
    45

    Početno

    Evo danas je vec bolje jela, opet nisam dala sikit prije obroka, a kasnije nije bila bas zainteresirana.
    Nije pojela normalan dorucak nego umjesto njega avokado, malo ekspandiranog kamuta, pinjola i popila malo rizinog mlijeka sa zelenom magmom. Sve to je pojela u dva navrata, u vriieme dorucka i uzine (tj. od 9-11h).
    Onda sma obavila nesto po kuci i spremila nas i vec je bilo oko 12.30 pa smo otisle kod frendice koja ima sina (12mj) i ona obicno na putu zaspe pa sam tamo planirala dok spava nesto skuhat za rucak. Medutim, ovaj put bas nije zaspala pa je tamo pojela pola kruske pa smo otisle u voznju kolicima (ne mogu setati jer je snjeg) i tad je. zaspala. Vratile smo se kod frendice i pocela sam kuhat. Vrazija sirena hitne pomoci ili vatrogasaca su je probudile prije nego li ie rucak bio gotov pa dok se malo ohladio bilo je vec 15,30 kad je pocela rucavat. (((
    Do 16:15 je zavrsila.
    Vecerala je malo, al bar nesto oko 19-19:30 sati. Kupanje i evo maloprije zaspala.


    Ujutro se planiram ustat najkasnije u 7 sati. Nek se i ona ustane ranije, najvjerojatnije i hoce jer spava s nama u krevetu. Nema veze, moramo pomaknit vrime obroka unatrag! Ne znam samo kad da joj ponudim dorucak ako ce sikit kad sw probidi. :/ Obicno (kad se zajedno ustajemo) zadnjih mozda sat-sat i pol dosta posiki, a ovako kad cu se ustat prije nje toga nece biti (ili bar ne u tolikoj mjeri). Sta mi predlazete?

    Znam da sam dosad bila lose organizirana i zelim sad to promijenit jer nisam zadovoljna ovakvim nacinom zivota. Stvarno sam umorna osjecat se ko totalni luzer!

    P.S. vagala sam je danas kod frendice, ima 8,5kg.

  40. #40
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Jeste li vegetarijanci?

  41. #41
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Jeste li vegetarijanci?
    To sam i ja htjela pitat

    Moguce i da joj je zeljezo nisko (neovisno o tome jeste li vegetarijanci).

    Ja bi ponudila tu i tamo za dorucak jaja sa spekom i kruh uz to, a za uzinu umjesto kruske jogurt, itd...

  42. #42
    Shambala avatar
    Datum pristupanja
    May 2015
    Postovi
    45

    Početno

    Jesmo, vegetarijanci smo.
    Zasto ste obe to htjele pitati?


    Nazalost, nisam se ustala prema planu. Tek u 8,20.

  43. #43
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    I vegani? Ne jedete jaja , niti mlijecne proizvode?
    U tom slucaju je iznimno tesko kvalitetno nahraniti izbiljivo dijete koje jede male kolicine hrane.

  44. #44
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Vidim po izboru namirnica. Možda bi trebala pojačati prehranu. Tu čak ne mislim namirnicama životinjskog izvora. Zato me zanima jelovnik. Stvarno mislim da kod vas nije problem u rasporedu, jer ni mi ga nemamo, a preživljavamo.

  45. #45

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    I ja sam htjela pitat kad sam vidjela što je jela, bilo je očito :D
    Moj obožava kuhano jaje, to uvijek prolazi za doručak, ako ništa drugo neće.
    Ali, ako ste vegani i dijete isto, pada u vodu.

  46. #46

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Slažem se sa žutom.

  47. #47
    Shambala avatar
    Datum pristupanja
    May 2015
    Postovi
    45

    Početno

    Inace nismo vegani, al to ne smije zbog alergije.

  48. #48
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Ima dokazanu alergiju?

  49. #49
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Mislim , jasno ti je da je dijete izbirljivo, malo jede i da vi uz to nudite izuzetno ogranicene izvore hranjivih tvari?
    izacene su mu cijele grupe namirnica sto zbog alergije , sto zbog obiteljskog uvjerenja.
    i jos uz takav izuzetno ograniceni izbor , ti imas prilicno konfuzan raspored obroka uz upitnu hranjivu vrijednost (kalorije i omjere proteina/ugljikohidrata/masnoca).

  50. #50

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Moja starija je bila dugodojeno dete koje loše spava i loše jede.

    Na račun rutine mogu reći samo - it takes two. Tj. roditelj može dosledno, da ne kažem opsesivno stavljati dete u krevet ili pred tanjir svaki dan u isto vreme, ali stvarno ne postoji nikakav način da dete natera da u tom krevetu i zaspi ili iz tog tanjira i pojede.

    Ipak, ni mene nikakva sila nije mogla naterati da sa detetom ostanem kod kuće samo zato što neće da spava ili jede.

    Nosila sam hranu sa sobom, i nudila je u šetnji. Dojila sam je manje/više na zahtev, ali je u tom uzrastu imala i bar 5 obroka (ili pokušaja obroka) čvrste hrane.
    I još nešto, nikad nam obrok nije trajao duže od 15-20 minuta, to je bilo predosadno i meni i njoj. Radije bih joj ponudila opet hranu za sat-dva.

    Nemam pametan savet jer mi nismo vegetarijanci i deca nemaju neke dokazane alergije, a moje dete je bilo prosečne težine - sa godinu je imala 9,5 kg a sa 18 meseci oko 11kg. Najpre bi se složila sa žutom da treba razmisliti oko izbora namirnica, a da je nepostojanje rutine manji problem.
    I naša rutina u tom uzrastu nije naročito funkcionisala, i puno se budila i sisala noću, a ipak je visinom bila (i ostala) natprosečna, a težina joj je uvek bila oko 50% percentile ili malo više.
    (mi nismo izbegavali gluten, niti pečeno/prženo na ulju, nije jela junk food ali recimo da je unosila u to vreme dosta skroba i životinjskih proteina i masnoća- uz sveže voće i povrće).

Stranica 1 od 6 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •