Pokazuje rezultate 1 do 19 od 19

Tema: WCom odgađa spavanje

  1. #1
    QueenBee avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2016
    Postovi
    1,327

    Početno WCom odgađa spavanje

    Moja L je srednje dijete. Doslovno srednje-3g mlađa od E i 3g starija od M. Ni E ni L nisu spavalice i krevet doživljavaju kao neku kaznu unatoč našim naporima da spavanje prikažemo poželjnom i lijepom radnjom.
    E i L spavaju skupa u dječjoj sobi. E zaspe, ali ova se ne da. Neće zaspati ni ako jedno od nas legne s njom.
    L je inače teška za wc i mora ju se tjerati da ode piškiti preko dana. ali kad dođe noć i legne se u krevet nakon kupanja, priče, pusice i najdražeg mede-kreće show. Minimalno 2 sata ona neće zaspati i traži ići na wc jedno 4-5x. Pelene smo se riješili bez trauma-nije to u pitanju. Upitno je kakanje. Nema šanse da kaka preko dana-tek navečer i to nakon što legne. Pokušali smo sve-sjedi u wc s pričom, sjedi u nonu dok čitamo priču, pjevajmo kakici da izađe van, dobit ćeš poklon ako kakaš...jok. I kaka u ratama. Kao da zadržava pa da se može opet ustati za pola sata. Često ima i tvrdu stolicu i onda plačem skupa s njom koje su to muke da ju istiska. Prehrana joj je koma-u vrtiću brlja, kod kuće kategorički odbija jesti bilo što osim čokolade (koju joj ne dajemo ako ne pojede varivo).
    Ja sad više nisam pametna je li strah u pitanju od tvrde kakice, je li takav njen ritam kakanja (kao Sheldon, jel'), je li prilagodba na novu seku ili pak samo manipuliranje da ne ide spavati...
    zašto kaka navečer? zašto u ratama? kako je kakanje i spavanje povezano? kako mogu utjecati na nju da kaka i piški unutar jednog navrata i da ne sjecka to u poeziju u nastavcima?
    imate li iskustva s ovakvim slučajem?
    Želim joj pomoći i ujedno pomoći sebi jer sm sama s njih tri jako često i ne mogu uspavati malenu navečer niti ja leći spavati zbog njenog konstantnog zivkanja i ustajanja
    (osim kakanja,. zove i za pokriti i za puhat nos i za čudni zvuk izvana...-ali mene brine kakanje jer joj to ne smijem braniti kao što joj mogu npr.braniti da se ustaje vidjeti čuje li se vlak i iz dnevnog boravka)

  2. #2
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,167

    Početno

    Mislim da bi trebala prekinuti davati čokolade pojela varivo ili ne. Tako će stolica lakše početi izlaziti. Kad počne stolica biti mekanija dijete se neće toliko plašiti odlaska na wc. Ne mislim da će to riješiti išta oko spavanja jer će se nastaviti plašiti čudnog zvuka.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 28.12.2016. at 20:27

  3. #3

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Tja... moj mlađi je u tom uzrastu obavezno dočekao da pogasimo svetla i svi legnemo da bi izjavio da mu se kaki. Jedino što nije to obavljao u ratama, hvala bogu bar za to. I nije imao nikad ozbiljnih problema sa tvrdom stolicom.
    Vremenom smo postigli napredak utoliko što bih mu mudro sama ponudila nošu pre nego što legnemo .
    Ako pitaš zašto to rade, pojma nemam. Možda se uveče opuste, pa zato. Ili se, naprotiv, uplaši ko zna čega, pa je potera na WC od straha?
    Ali znam da postoji veza između neredovnog piškenja, nedovoljnog pijenja vode u toku dana i tvrde stolice. Ako postigneš da pije dovoljno vode, piški redovno i jede manje čokolade a više vlaknaste hrane, verovatno ćeš rešiti bar taj deo problema.
    Moj je u to vreme imao "seansu" sedenja na noši uz omiljenu knjigicu ili igračke, i sad sa 5 god. još vuče sa sobom neku sitnicu kad ide u WC, čudom još ništa nije završilo u wc šolji. Ali i dalje mu je veče omiljeno vreme za odlazak na WC .

  4. #4
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    I naš je to radio dok mu jednu večer nismo rekli da neka se onda pokaka u gaće (jer nocima prije naravno nije kakao na wc nego je sjedio na školjci i cerekao se shvacajuci kako tako dobiva vrijeme budnosti), pa nam se iz inata posrao u kinderbet i golim rukama pobacao govno po našem krevetu i zidovima.

    Toliko se uplašio naše šokirane face kad smo ušli u sobu (nismo mu pokazali ljutnju, sami smo si krivi ) da vjerujem da je to razlog što nas nikad više nije tražio ako mu stvarno nije bilo sila.

  5. #5
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Kao majka djeteta s tvrdom stolicom koju sam pokusavala rijestiti sljivama, probioticima, prebioticima, crnom magijom i cekanjem.... savjetovala bih ti da, ako je stolica stvarno tvrda i preskace dnevno praznjenje, plus kaka u suzama, da odete na pregled pedijatru ili pedijatrijskom gastroenterologu. Moguce je da ima fisuru, a ako nikad sama nisi imala, ne mozes ni zamisliti koliko to boli. Ja toleriram bol do te mjere da mi je porod, recimo, bio macji kasalj, ali fisura me skoro dotukla kad sam je zaradila na pocetku druge trudnoce.

    Plus, dijete koje se boji kakanja i ne kaka redovito vrlo lako moze imati problem s prosirenim crijevom, a to, ako se ne reagira pravovremeno moze postati problem za cijeli zivot.


    Moje dijete je pocelo neredovito kakati malo iza godine dana, da bi, kroz godinu dana odgadjanja terapije miralaxom (slusala sam vise nego inace savjete da se sve moze rijesiti prehranom, iako moje dijete jede raznoliko i kvalitetno) doslo do kakanja u suzama svaki cetvrti dan. Imao je fisuru, prosireno debelo crijevo i sanirali smo situaciju laksativima punih 10 mjeseci. Crijevo mu je sad normalne velicine, stolicu ima u pravilu jednom dnevno (ponekad preskoci, ali to je vise moj propust nego njegov - on i dalje nema potrebu kao sto bi imao netko drugi, kao posljedicu tog prosirenja) i vec se neko vrijeme ne boji kakanja, iako se sjeca muke isusove kroz koju je prolazio kao manji.

  6. #6
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Ajme, Apsu

    QueenBee, moja nije imala problema s kakanjem, dapače, kaka joj se svuda, znam sve wc-e po gradu, od cvjećarne i trgovine cipela, do Lidla.
    No, imala je fazu odlazaka na wc u sljedeća 2 sata nakon što ode spavati.To je trajalo neko vrijeme pa je prestalo, dosadilo joj. Imala je čak i fazu stvarnih odlazaka na wc skoro svakih par minuta, doista joj se piškilo, pretrage nisu pokazale ništa, pedijatrica rekla da je to psiholški i da će proći. I prošlo je.
    Samo opisujem naše iskustvo, bila je tek jedna od faza.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Postovi
    489

    Početno

    Dodala bi samo da psiholozi kažu da nipošto dramit,pjevat,nagrađivat i slično oko djtetovog kakanja,to je prirodna potreba kojoj ne treba pridavat važnost u tom smislu.

  8. #8
    QueenBee avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2016
    Postovi
    1,327

    Početno

    Njena povremena tvrda stolica je def.rezultat ishrane i nedovoljnog unosa tekucine. Kad je kod kuce pod mojim nadzorom-kaka fino. Mislim da njen problem nije strah od kakanja vec neka faza ili manipulacija-jer ona zadrzava i mokracu i kad legne, ustaje se svakih 15-20 min piskiti. I to uredno nakon sto joj seka zaspe. Bude joj dosadno, sto li. Strah mozda? Ne znam.
    Ali def.nije strah od kakanja

    Ne dramit oko kakanja-vjerujem da je to dobar savjet. Ali nije mi za ovu situaciju kad ona kakanjem produzuje vrijeme budnosti. Ja samo ne znam kako joj zabraniti da manipulira wcom, a da to ne rezultira drekom po zidovima :D

  9. #9
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Pa nikako. Dijete zeli imati stvari pod kontrolom, i odlazak na WC je jedini nacin.
    Imam dojam da u takvoj situaciji sto vise stisces imas manje rezultata. Pokusaj olabaviti, i ponudi joj izbor ( NE sa WC-om, to ne spominji).
    Ali izbor od samo dvije stari, da ju ne zbuni previse, a da ima osjecaj kontrole nad situacijom.
    Posljednje uređivanje od sirius : 29.12.2016. at 00:19

  10. #10
    QueenBee avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2016
    Postovi
    1,327

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Pa nikako. Dijete zeli imati stvari pod kontrolom, i odlazak na WC je jedini nacin.
    Imam dojam da u takvoj situaciji sto vise stisces imas manje rezultata. Pokusaj olabaviti, i ponudi joj izbor ( NE sa WC-om, to ne spominji).
    Ali izbor od samo dvije stari, da ju ne zbuni previse, a da ima osjecaj kontrole nad situacijom.
    Ovo mi se svidja. Daj mi neki konkretni primjer plz i kako ukljucit rjesenje s wcom s tim
    Posljednje uređivanje od QueenBee : 29.12.2016. at 01:01

  11. #11

    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Postovi
    489

    Početno

    I moja je neko vrijeme kad je legla u krevet rekla da treba kakit i zbilja jest,rijetko su bili samo vjetrovi. A dugo je tražila piškit kad smo legli,ponekad i dvaput ak nije brzo zaspala. Pa je znala óžednit,pa čak i ogladnit. I tak. Je,nerviralo me,onak umornu. Al sam se trudila ne pokazat. Prošlo je.
    Kod moje je bilo to,da nije htjela spavat a i zbilja fiziološka potreba.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Postovi
    489

    Početno

    Da,i uvela sam joj probiotik(iz bio bio) ,jer zbilja često nije mogla kakat tnokom dana,pokušala pa ništ i onda tek navečer ili cijeli dan pa i dva preskoči.
    Je,pomoglo je.

  13. #13
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Ako kaka navecer i tvrdo, onda ima osjecaj za pisanje zato sto tvrda stolica pritisce mjehur i naravno da trazi odlazak na wc. I jos k tome hormon nije kod male djece reguliran kao kod nas odraslih... Nocu manje, danju vise.

    Pomakni joj kakanje ujutro ili bar 2h prije spavanja. Neka termin bude uvijek isto doba. Puno tekucine.

  14. #14
    QueenBee avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2016
    Postovi
    1,327

    Početno

    Nije tvrdo stalno, samo ponekad kad joj drugi daju jesti (tata, baka..). Niti ju mogu natjerati da tiska drek van ako ona to nece.
    Sinoc sam poslije vecere u 8 napravila nepedagoski eksperiment-ako kaka, dobije slicice za album i jedan prozorcic iz adventskog (eto koliko cokolade jede kad ga jos ima). I otisla je kakati-mali brabonjak-samo da to dobihe. Znaci da moze! Ali nece. Navecer je legla pa se ustala, istovarila kanticu muljavog, puskila i zaspala.

    Razmisljala sam o ovome sto je Sirius rekla. Def.cu to probati-dozvolit cu joj jos vise 'biranja'. Iako sam mislila da joj dajem dovoljno za birati, ocito nije. Jos mi dijete samo govori vec par dana da zasto ja stalno odlucujem u zasto je uvijek po mome...pokusat cu naci jos neke rupe u dnevnoj rutini gdje joj mogu dozvoliti da bira. Samo nisam sigurna hoce htjeti to mijenjati za kakanje preko dana

  15. #15
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Moji jedu puno vise cokse od tvojih pa normalno idu na wc. Neki put je samo stvar u nasem poimanju problema, mozda problem uopce me postoji
    Iz mog iskustva, sto bise obracas pozornost i sto se više nerviras to se oni bise drze toga. Ali to su mozda samo moji u pitanju

    Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

  16. #16
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,470

    Početno

    Mojem najstarijem je i Najmanja kockica smetala dok je bio mali, tolko bi se zastupao da nije danima mogao kenjati, jedino rješenje je bilo prestati s čokoladom i tad je bilo ok

  17. #17
    QueenBee avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2016
    Postovi
    1,327

    Početno

    Nije do čokolade ni do tvrde stolice-zadnja 3 dana kaka prije spavanja i ne diže se piškiti do 4-5 ujutro. mislim da je do mene i do odgoja kojeg sam dosad primjenjivala. Novogodišnja mi je odluka primjeniti drugačiji pristup: manje 'nemoj/ne smiješ/ne možeš' zabrana, a više pozitivnog navođenja (nnpr. nemoj seki ići prstima u oči-zamijeniti sa 'pomilki ju po kosi, ona to voli). Pokušati odvojiti još više vremena za nju (i za najstariju) i slušati što mi govori-ali čitati između redaka-da skužim što je u pozadini njene ljutnje ili tuge. Ništa novo, nisam otkrila toplu vodu. radila sam to i dosad, ali u manjoj mjeri. Izuzetno mi je teška ta faza terrible twos i terrible threes-pogotovo kad sa strane imaš još jedno ili kao sad dvoje djece! a sama s njima non-stop. Nije opravdanje za moje postupke-ako sam ih odlučila roditi, onda ih moram odgajati kako treba. nitko me nije tjerao imati djecu. nadam se da nije kasno promijeniti se.
    oprostite mi-malo sam se izjadala. teško mi je ovih dana.
    Uglavnom, vratit ću se na temu kad se situacija popravi da podnesem izvještaj kako bi i drugi mogli naučiti iz mojih grešaka.
    hvala svima na savjetima i sretna vam nova godina

  18. #18
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Zadaj i sebi realne ciljeve pa ce sve skupa biti lakse. Lakse ces inzistirati na onome sto ti je uistinu vazno, i manje vremena i energije ces gubiti na budalastine.

  19. #19
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Ako te icemu zivot nauci kada imas troje djece to je definitivno da biras bitke daj si malo kredita, opusti se

    Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •