Stranica 3 od 15 PrviPrvi 1234513 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 730

Tema: Prvašići 2017/18

  1. #101
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Nego, dosla sam na ovu temu, prijaviti i mog malca... Nisam pisala prije, a imam sto pitanja u glavi koja me muce... Nikako da nesto odlucim(o), pa ajde da pisem...

    U neposrednoj blizini stana nemamo niti jednu skolu. Imamo sljedece 2 opcije:

    1. Skola u kvartu u kojem je vrtic, 5 min od vrtica u koji ide i on i mladje dijete, 5 min od bake i dede, 5 min od svekrve u ciju kucu mooooozda jednom uselimo, 20 min od naseg stana, jedno veliko raskrce i par manjih cesta za proci. Skola u koju ce ici 90% djece iz njegove vrticke grupe, plus djeca iz kvarta koju zna iz parkova jer slobodno vrijeme provodimo u tom kvartu.
    Ali...
    - isao bi u boravak, a skola uvjetuje da djeca u boravku uce njemacki kao prvi jezik (u 4. biraju engl. ili franc.). Mnogi su nezadovoljni samom cinjenicom, a od roditelja starije djece smo culi da su nezadovoljni i nastavnicima, i opcenito da je cesto nesto problematicno u vezi njemackog. MM i ja smo ga ucili cijelo skolovanje, i uopce ga ne znamo. Engleski smo poceli uciti u odrasloj dobi i danas smo frustrirani jer ga ne znamo koliko nam treba svaki dan na poslu. Ja mislim da malac stigne usput nauciti i engleski, al mm je prilicno konsterniran tim uvjetovanjem njemackim
    - frendica koja radi u jednoj od razvikanijih (da ne kazem boljih ) zg gimnazija mi kaze da joj iz te skole dolaze ucenici s losim predznanjem, tipa dodju s 5.0, a imaju znanje za 3, i u prvom polugodistu dobivaju losije ocjene
    - ne mogu vjerovati da ja tolerantna ljevicarka pisem ovo (pa cu svaliti krivnju na mm-a), u skoli ima dosta djece iz marginaliziranih socijalnih / etnickih skupina. Nema osobe koja me nije pitala "Kaj ce ici u tu skolu? Znas koliko "njih" ide u tu skolu?" Ja se trudim odbaciti gluposti, al neki crv u glavi se pita ima li to ikakve veze s icim u zivotu...
    - iako nam je blize, uopce zapravo ne pripadamo u tu skolu, moramo pisati zamolbu za nju

    2. Skola nam je na 25 min pjeske, preko raznih ulica bez nogostupa, dio preko groblja, pa velika prometnica... Kvart u kojem ne boravimo nikad, poznajemo jednu obitelj i jedno dijete. Al gledali smo nekretnine oko skole, nije skroz nemoguce da tamo preselimo. Uci se engleski (tj. prema anketi), ima boravak do 3. razreda, neke frendice iz prosvjete mi govore da je jedna od najboljih skola u kvartu (po rezultatima, natjecanjima...). Nema "njih".

    Ja bi skolu 1 jer su mi blize starci i vrtic u kojem ce biti mlada djeca. I zbog druge djece iz kvarta i vrtica.
    Kod skole 2 cemo defitivno imati vise organizacije oko kupljenja djece iz vrtica i skole, voznje i sl.

    MM bi skolu 2 zbog svega ostalog.

    Mali bi skolu 1 jer svi njegovi prijatelji idu u tu skolu, a u skoli 2 "nece nikog poznavati".

    Lastane, sto je bitno u zivotu?

    Mislim, nakon svega sto sam ikad procitala ili cula o obrazovnom sustavu, mislim da nista nema veze s vezom, i da si olaksam zivot i upisem ga u skolu 1 u kvartu kojem tendiramo, bit ce vec kako bude... Al MM je neumoran sa svojim argumentima... I ne znam vise nista...

  2. #102
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Ja bih upisala dijete u školu 1 i odmah ga upisala i na tečaj engleskog.
    U 3. razredu, ili kad vi procijenite da može sam ići u školu, prebacila bih ga u školu 2 (naravno, ovako postoji rizik da će dijete odbiti preseljenje u drugu školu).

  3. #103
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Tenks!

    A zasto bi ga prebacila u skolu 2? Jer je "bolja skola"?

  4. #104
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Postoje bolje škole. I bez navodnika. Vanjsko vrednovanje osnovnih škola još nije dostiglo stupanj državne mature, ali neka ispitivanja koja su provedena i u mom gradu su potpuno potvrdila ono što je bila usmena predaja o kvaliteti škola. Isto tako i postoje škole koje bije loš glas o slabom predznanju pri dolasku u srednju i, iako je to jednim dijelom popularna predrasuda, vjerojatno bi se i to dalo izmjeriti.
    Kad imaš priliku boraviti u više škola, možeš osjetiti različitu atmosferu u njima i ponekad se osjeti gdje su bolji odnosi, gdje se ne boje izaći iz tradicionalnih okvira. Pogledaj web stranice škola, dat će ti i ona neku sliku iako ne mora biti potpuno realna.

    Što se tiče socijalnog sastava djece, naravno da su sva djeca jednako vrijedna i da nisu ništa kriva ako su odgojno zapuštena, ali činjenica jest da nemaju sve djeca jednake uvjete kući i to se odražava i na njihov uspjeh u školi. Ako ima puno djece koje imaju poteškoće u razredu, to utječe na rad cijelog razreda. Ili zamisli dijete s ADHD-om kojem je majka jedna od forumašica i dijete s ADHD-om čija majka nije nikad čula za to. Prvo dijete je do polaska u školu već prošlo sate i sate terapija uz svakodnevni rad kući. Drugom djetetu će tek u 2. polugodištu 1. razreda početi tromjesečno promatranje koje bi mu u 2. razredu moglo donijeti neki papir i poseban pristup. A dotle dijete možda frustrirano pa postane agresivno pa proglašeno nasilnikom...
    Nije to "mi" i "oni", nego činjenica da sve te nepravde neće izbrisati upis tvog djeteta u tu školu, a itekako je važna i njegova dobrobit.
    Posljednje uređivanje od Jurana : 24.03.2017. at 11:42 Razlog: Rastresenost

  5. #105
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Ne znam koliko ću ti pomoći, ali evo J. će ići u školu koja nije više ni približno dobra kao kad sam ja išla u nju, čuli smo i dobrih i loših priča, ali vjerujem da bih tako i za druge škole čula. Prvo što ju ne bih odvajala iz cijele ekipe da ide negdje gdje nikoga ne pozna (ali dobro mi imamo drugih problema) a drugo što ne bih voljela da mora prelaziti ne znam koliko cesta i hodati do škole jer mi nemamo baka ni djedova koji bi mogli uskakati.

    U našoj školi ima mogućnost učenja engleskog ili francuskog od prvog razreda a u 4. dobivaš ovaj drugi. J. će ići u francuski razred a u školu će 2 puta tjedno dolaziti škola stranih jezika i učiti će engleski. Mislim da smo engleskim okruženi stalno i teško da može biti da ga neće naučiti, mislim već ga i sad zna, a kad već u 4.-tom dobiva francuski onda je bolje da ga uči od prvog, mislim da će joj biti lakše.

  6. #106

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Nego, dosla sam na ovu temu, prijaviti i mog malca... Nisam pisala prije, a imam sto pitanja u glavi koja me muce... Nikako da nesto odlucim(o), pa ajde da pisem...

    U neposrednoj blizini stana nemamo niti jednu skolu. Imamo sljedece 2 opcije:

    1. Skola u kvartu u kojem je vrtic, 5 min od vrtica u koji ide i on i mladje dijete, 5 min od bake i dede, 5 min od svekrve u ciju kucu mooooozda jednom uselimo, 20 min od naseg stana, jedno veliko raskrce i par manjih cesta za proci. Skola u koju ce ici 90% djece iz njegove vrticke grupe, plus djeca iz kvarta koju zna iz parkova jer slobodno vrijeme provodimo u tom kvartu.
    Ali...
    - isao bi u boravak, a skola uvjetuje da djeca u boravku uce njemacki kao prvi jezik (u 4. biraju engl. ili franc.). Mnogi su nezadovoljni samom cinjenicom, a od roditelja starije djece smo culi da su nezadovoljni i nastavnicima, i opcenito da je cesto nesto problematicno u vezi njemackog. MM i ja smo ga ucili cijelo skolovanje, i uopce ga ne znamo. Engleski smo poceli uciti u odrasloj dobi i danas smo frustrirani jer ga ne znamo koliko nam treba svaki dan na poslu. Ja mislim da malac stigne usput nauciti i engleski, al mm je prilicno konsterniran tim uvjetovanjem njemackim
    - frendica koja radi u jednoj od razvikanijih (da ne kazem boljih ) zg gimnazija mi kaze da joj iz te skole dolaze ucenici s losim predznanjem, tipa dodju s 5.0, a imaju znanje za 3, i u prvom polugodistu dobivaju losije ocjene
    - ne mogu vjerovati da ja tolerantna ljevicarka pisem ovo (pa cu svaliti krivnju na mm-a), u skoli ima dosta djece iz marginaliziranih socijalnih / etnickih skupina. Nema osobe koja me nije pitala "Kaj ce ici u tu skolu? Znas koliko "njih" ide u tu skolu?" Ja se trudim odbaciti gluposti, al neki crv u glavi se pita ima li to ikakve veze s icim u zivotu...
    - iako nam je blize, uopce zapravo ne pripadamo u tu skolu, moramo pisati zamolbu za nju

    2. Skola nam je na 25 min pjeske, preko raznih ulica bez nogostupa, dio preko groblja, pa velika prometnica... Kvart u kojem ne boravimo nikad, poznajemo jednu obitelj i jedno dijete. Al gledali smo nekretnine oko skole, nije skroz nemoguce da tamo preselimo. Uci se engleski (tj. prema anketi), ima boravak do 3. razreda, neke frendice iz prosvjete mi govore da je jedna od najboljih skola u kvartu (po rezultatima, natjecanjima...). Nema "njih".

    Ja bi skolu 1 jer su mi blize starci i vrtic u kojem ce biti mlada djeca. I zbog druge djece iz kvarta i vrtica.
    Kod skole 2 cemo defitivno imati vise organizacije oko kupljenja djece iz vrtica i skole, voznje i sl.

    MM bi skolu 2 zbog svega ostalog.

    Mali bi skolu 1 jer svi njegovi prijatelji idu u tu skolu, a u skoli 2 "nece nikog poznavati".

    Lastane, sto je bitno u zivotu?

    Mislim, nakon svega sto sam ikad procitala ili cula o obrazovnom sustavu, mislim da nista nema veze s vezom, i da si olaksam zivot i upisem ga u skolu 1 u kvartu kojem tendiramo, bit ce vec kako bude... Al MM je neumoran sa svojim argumentima... I ne znam vise nista...
    Neću ti dati preporuku koju školu odabrati, ali bih komentirala ove vaše dvojbe:
    - poznavanje ekipe iz vrtića - nebitno. To se djeci u trenutku upisa u školu čini jako važnim, ali, vjeruj mi, potpuno je nevažno. Dapače, čini mi se da to dugoročno može biti i loše za atmosferu u razredu (ali to je samo moje osobno viđenje na temelju iskustva vlastitog djeteta).
    - njemački kao 1. jezik - mislim da to uopće nije loše, engleski će naučiti tako i tako, nema šanse da ga ne nauči.
    - udaljenost od škole - potencijalno bitna stavka, ali koliko vidim, ionako bi ga morali voziti prvih godinu-dvije, u obje škole
    - je li neka od tih škola jednosmjenska, ili obje rade u smjenama? Kakva je mogućnost prehrane u školi nakon boravka?
    - potencijalni sastav razreda može biti jako bitna stavka, u nižim razredima možda još ne, ali u višima sigurno. Tu ne mislim samo na jednu stranu (marginalizirane skupine), nego i na drugu (ne bih rado ni da mi dijete ide u tzv. "elitnu" školu, iako mi nije potpuno jasno što to obuhvaća - ali sigurna sam da naša škola nije elitna pa me to ne brine)
    - dobri rezultati neke škole sigurno nešto govore i o atmosferi u toj školi i pristupu, iako rezultati s natjecanja ne mogu biti jedini kriterij. Ali ovu informaciju o uspjehu učenika kasnije u srednjoj školi bih ozbiljno shvatila.

  7. #107
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    a kojoj školi pripadate sad po mjestu stanovanja?

    njemački ko prvi nije uopće loš ( recimo moji veliki su njemci, veliki igrom slučaja, jer su ga ubacili u taj razred, klinka jer smo mi napisali nek ide u njemce, i bilo bi lijepo kad bi i klinac učio odmah njemački, ali za sad je njemački bio svaka druga generacija po 1 razred, ovogodišnji klinci koji su već prvašići su upisali taj jedan razred). Problem je u tome da kod nas srednje škole većinom nemaju prvi jezik ako nije engleski, čast izuzecima ali ih možeš nabrojati na prste lijeve ruke i još ti ostaje koji prst slobodan.

    moj je sad u 1.srednje morao je uzeti engleski ko prvi, ali si je ostavio njemački ko drugi, zna dobro njemački, a engleski zna puno slabije , ali se trudi. naravno većina njegovog razreda nije ni htjela uzeti njemački ni ko drugi dok su dva dečka upisala njemački ko 1. jezik i to u XVIII (njemačkoj gimnaziji, gdi može biti prvi i francuski), i Ruđer ( s time da je to jedini klinac koji je sam s učiteljicom na stau, ali on zna perfektno njemački ( rođen i bio u njemačkoj, pa došao simo pred kraj vrtića).

    i da to kaj veli tanja, poznavanje klinaca je nebitno, ja neću tražiti definitivno s kim da klinac ide u školu, generacija prije mojeg velikog je prva koja je upisala školu i došli su ljudi skoro iz svemira i stavili ih u neki razred.
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 24.03.2017. at 12:12

  8. #108

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Ja bih upisala dijete u školu 1 i odmah ga upisala i na tečaj engleskog.
    U 3. razredu, ili kad vi procijenite da može sam ići u školu, prebacila bih ga u školu 2 (naravno, ovako postoji rizik da će dijete odbiti preseljenje u drugu školu).
    E, a za ovo se ne bih odlučila - ako procijenite da je škola 2 bolja za vas, onda ga odmah tamo i upišite. Prebacivanje u drugu školu je korak na koji se teško odlučiti samo tako, osim ako imate velikih problema u prvoj školi (a to opet nije situacija koju si želite u startu).
    Ja sam svojeg nekoliko puta poželjela prebaciti u drugu školu, pa nisam. Mislim da ni neću, na kraju, jer smo procijenili da su neki drugi faktori u našem slučaju važniji. Ali da sad upisujem dijete u školu, ne bih ga upisala u ovu u koju ide (i u koju spada po mjestu stanovanja).

  9. #109
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    20 min pješke nije puno.

  10. #110
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Hvala cure!
    Još da ste suglasne, ovako opet moram razmišljati .

    Po mjestu stanovanja pripadamo u školu 2.
    Što se tiče udaljenosti, točno su jedna 20 min od naše zgrade na jug, a druga 25 min na sjever. Dakle, škola 2 je od vrtića gdje je mlađa, i od bake i dede 45 minuta pješke, što nije baš neka sreća kad onome tko ide po djecu nije dostupan auto. Nema bus na toj destinaciji.
    I ako se preselimo u svekrvinu kuću, djetetu bi škola bila na 45 minuta (no, za to u ovom trenutku ne mogu procijeniti baš nimalo hoće li se dogoditi ili ne).

    Ali ajde, stavit ću udaljenost po strani, i razmislit o svemu drugome što ste pisale.

  11. #111
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Meni bi cinjenica da je skola 1 kod vrtica i da mozes istovremeno odvesti/pokupiti svu djecu bez logistickih zavrzlama, i jos blizina baka-servisa bila presudna. Jezik je jednostavno rjesiv sa dodatnim jezikom (kod nas u skoli ima cak dvije skole stranih jezika i termini odvijanja drugog jezika su tokom boravka). A to sto je skola "losija" - ma iskreno meni je to totalno bezvezni argument. Za upis u srednju su samo bitne ocjene (znaci, ici u "losiju" skolu gdje je lako dobiti 5.0 je u stvari prednost u nasem skolskom sustavu), dobre temelje osnovnoskolskog znanja ti kao roditelj mozes osigurati da se malo potrudis provjeravati redovito kako ide ucenje a aeventualne "rupe" se daju nadoknaditi u SS.

  12. #112
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    I jos na temu jezika... meni je prvi jezik bio njemacki. Engleski sam upisala u Varsavskoj u 6-om razredu. U tri godine sam bez problema stigla i prestigla ekipu iz OS koja je kao prvi jezik imala engleski, polozila komisijski sve razrede engleskog u OS, upisala engleski kao prvi jezik u SS i dalje nastavila bez problema, dapace dan danas mi u razgovorima znaju komentirati izvorni govornici kako dobro govorim engleski :neskromna:

  13. #113
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Sillyme, totalno si u krivu. Ako ti tako padne grah, pa dijete u osnovnoj ima vise od jednog loseg profesora iz bitnih predmeta, tesko da ce u srednjoj ista nadoknaditi vec ce se samo muciti. A kombinacija odlicne ocjene i puberteta je dobitna kombinacija kad trebas djetetu neke rupe u gradivu nadopunit, ma nema pozeljnijeg od toga....

  14. #114

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Meni bi cinjenica da je skola 1 kod vrtica i da mozes istovremeno odvesti/pokupiti svu djecu bez logistickih zavrzlama, i jos blizina baka-servisa bila presudna. Jezik je jednostavno rjesiv sa dodatnim jezikom (kod nas u skoli ima cak dvije skole stranih jezika i termini odvijanja drugog jezika su tokom boravka). A to sto je skola "losija" - ma iskreno meni je to totalno bezvezni argument. Za upis u srednju su samo bitne ocjene (znaci, ici u "losiju" skolu gdje je lako dobiti 5.0 je u stvari prednost u nasem skolskom sustavu), dobre temelje osnovnoskolskog znanja ti kao roditelj mozes osigurati da se malo potrudis provjeravati redovito kako ide ucenje a aeventualne "rupe" se daju nadoknaditi u SS.
    Ovako sam i ja razmišljala dok mi je dijete bilo predškolac.
    Sad mislim potpuno drugačije, i slažem se s martom po tom pitanju.

  15. #115

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Ja bih bez puno razmisljanja izabrala skolu br. 2. Slazem se s Martom.
    Posljednje uređivanje od martinaP : 26.03.2017. at 11:39

  16. #116
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Moje jedno dijete vec je skolarac. Jedini kriterij za odabir skole je bio da nema vecih krizanja i cesta za prijeci. Jer znam da si ne mogu iducih N godina zivota organizirati da svaki dan vozim djecu u i iz skole ili umirati od straha da li su uspjesno prosli krizanje na kojem je svako toliko saobracajka (skola ima samo 2g boravka). Jednostavno TO mi je najbitnije, puno bitnije od "bolje" ili "losije" OS ili da jednog dana nece imati "dobre" osnove iz npr kemije ili povijesti (za prvo cu se ja pobrinuti, a za drugo me iskreno i nije pretjerano briga, priznajem).

  17. #117
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    je jako je bitno da dijete može i samo u školu

  18. #118
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    BB ja bih sto prije donijela odluku na kojoj lokaciji cu zivjet pa prema tome odabrala skolu u koju dijete moze pjeske ili javnim prijevozom.

    Npr skola 2 bi mi bila bolja opcija posebno ako ima javni prijevoz pa dijete ne mora pjeske ici.

  19. #119
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Da mi je danasnja mudrost kvalitetu skole bih odredivala ( i ) po broju i kvaliteti strucne sluzbe.

  20. #120
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Ne znam sto bi bio broj strucne sluzbe, obje skole imaju i pedagoga i psihologa, mislim i logopeda. Je l 3 optimalan broj, ili...? Sto se tice njihove kvalitete, nisam bas nista puno cula u pricama po kvartu. Jedino znam da na testiranjima na koje klinci trenutno idu (mi jos nismo dosli na red), u skoli 1 testiranje je trajalo oko 25 min, a u skoli 2 45-60 min. Mozda je to neki znak kvalitete strucne sluzbe?

    Sto se tice nekretnina Lili, nije da mi moramo odluciti gdje cemo se preseliti, gledamo u krugu obje skole nekretine cca 2 godine povremeno, a intenzivno 6 mj., i sve to ovisi o ponudi i nasim mogucnostima. Ponuda je nazalost takva da i nemamo prevelik izbor... Npr. sve to vrijeme u oglasniku nismo vidjeli više od 5-6, mooozda 10 stanova kakav trazimo (3 spavace + boravak), i samo smo jedan od njih htjeli ici pogledati. Pa se vrtimo oko kuca, a tu je tek mnogo toga neuredjeno, ljudi zbilja svasta prodaju po svakakvim cijenama. Tako da ne znam sto cekamo tu , da nam stan postane valjda turbo premali pa pristanemo na x kompromisa, za sad se nismo mogli na nista odluciti. A kako to nismo rijesili prije polaska u skolu, i uskoro ce beba, stavili smo to on hold, pa kako bude... Tu je u zraku i opcija kuce od sveki (da mi idemo u njezinih 100 kvadrata, ona u nasih 45), al staro čeljade ko staro čeljade, ne mozes se s njim nista dogovorit. Da me ne bi netko krivo shvatio, ne želim nikoga izbaciti iz njegove kuce, al racionalno bi bilo da se zamjenimo, jer nit ju moze sama odrzavati, niti grijati..., a danas sutra ta kuca nece imati nikakvu trzisnu vrijednost (i sada ljudi u njezinoj ulici prodaju kuce po par godina, i ne ide...). No, tema za posve drugi topic . Zakljucno: pojma nemam gdje cemo se preseliti.

    Jos sam par ljudi pitala za to sto znaci da je 2 bolja skola, pa sam opet dobila "bolji profesori, bolje predznanje u srednjoj"...

    A izmedu ostalog i stalno se vrti (a i vi ste spominjale), skola u smjenama. Skola 1 ima nastavu u smjenama, skola 2 samo ujutro. A zbog cega je to bitno? MM i ja radimo do 17h, doma smo obicno oko 18h. Do kad traje skola kad je popodne? Ne puno duze od 18h?
    Hocu reci, s takvim radnim vremenom, svejedno mi je, je li dijete samo doma ujutro ili popodne. Ili nije?

  21. #121
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    E da... I sama sam isla u skolu 1, dosla s 5.0 u gimnaziju. Imala 3 iz njemačkog i matematike u 1. srednje.
    A jako, jako puno ucila.
    A u istu tu skolu isla i ova moja prija koja sad predaje u jednoj od boljih zg gimnazija. Hm... :/

  22. #122
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Neću ti dati preporuku koju školu odabrati, ali bih komentirala ove vaše dvojbe:
    - poznavanje ekipe iz vrtića - nebitno. To se djeci u trenutku upisa u školu čini jako važnim, ali, vjeruj mi, potpuno je nevažno. Dapače, čini mi se da to dugoročno može biti i loše za atmosferu u razredu (ali to je samo moje osobno viđenje na temelju iskustva vlastitog djeteta).
    - njemački kao 1. jezik - mislim da to uopće nije loše, engleski će naučiti tako i tako, nema šanse da ga ne nauči.
    - udaljenost od škole - potencijalno bitna stavka, ali koliko vidim, ionako bi ga morali voziti prvih godinu-dvije, u obje škole
    - je li neka od tih škola jednosmjenska, ili obje rade u smjenama? Kakva je mogućnost prehrane u školi nakon boravka?
    - potencijalni sastav razreda može biti jako bitna stavka, u nižim razredima možda još ne, ali u višima sigurno. Tu ne mislim samo na jednu stranu (marginalizirane skupine), nego i na drugu (ne bih rado ni da mi dijete ide u tzv. "elitnu" školu, iako mi nije potpuno jasno što to obuhvaća - ali sigurna sam da naša škola nije elitna pa me to ne brine)
    - dobri rezultati neke škole sigurno nešto govore i o atmosferi u toj školi i pristupu, iako rezultati s natjecanja ne mogu biti jedini kriterij. Ali ovu informaciju o uspjehu učenika kasnije u srednjoj školi bih ozbiljno shvatila.
    X

    Moji sinovi su učili njemački kao prvi jezik i engleski od četvrtog razreda kao drugi. Upisali su se u srednje škole po želji, obojica sada imaju engleski kao prvi jezik. Nikakav problem...

    Odabir osnovne škole napravili smo po dva kriterija: najbliža + jednosmjenska
    Treba voditi računa i o tome da nema previše manevarskog prostora. Ima škola kojoj dijete pripada po mjestu stanovanja, a za sve druge kombinacije treba TRAŽITI MOGUĆNOST UPISA i druge škole nisu obvezne primiti djecu iz drugih kvartova. Obično primaju ako su im braća i sestre već upisani, tj. djecu iz iste obitelji ili ako je kriterij jedna smjena + roditeljsko radno vrijeme. Tako je bilo kod nas.

    Na sastav razreda nitko ne može utjecati, ovisi kakva je generacija. Tu je uključen element "kako ti padne grah". Moji sinovi su išli u istu školu - jedan je imao odličnu učiteljicu i pristojnu generaciju, a drugi katastrofalnu generaciju i ne previše zainteresiranu učiteljicu (koja bi možda u drugim okolnostima bila sasvim dobra - ne znam, u ovim okolnostima s velikim brojem djece sa socijalnim teškoćama to je išlo teško....)

    U boravak su išla obojica - jednom je bilo odlično, drugom užasno. Kako god - da me netko pitao kako sam zadovoljna školom - ne bih mogla jednoznačno odgovoriti jer je to izgledalo kao da naša dva sina idu u dvije svjetlosnim godinama udaljene škole, a bila je ista osnovna škola i razlika od samo jedne školske godine. Paralelni razred nije bio ništa bolji, pa prema tome - tako nam je pao grah.

    Susjeda je svog sina u nekom trenutku preselila u drugu kvartovsku školu i gle čuda - ništa bitno se nije promijenilo. Nije to bilo puno bolje ni gore. Oni su to mogli izvesti jer rade u smjenama (što je i bio razlog promjene, jer naša škola je bila jednosmjenska) ali nama je bolje odgovarala jednosmjenska. Dugo sam se dvoumila da li preseliti dijete, čak se i dan danas pitam jesam li pogriješila što sam to propustila učiniti ALIIII moje mlađe dijete se dobro snalazilo. Osoba koja nije bila zadovoljna školom nije bilo dijete nego ja. I dan danas krpamo rupe u znanju, na težak način. A dok je išao u OŠ nedostatak podrške stručne službe bio je očit. Nisu ljudi toliko krivi, ali činjenica je da NEMAJU psihologa, NEMAJU logopeda na puno radno vrijeme (a moj sin koji ima smetnje čitanja vidio je logopeda tri puta - prvi, zadnji i nikad više). Logoped u školi nije bio dostupan ovakvoj djeci koju su roditelji šlepali u Suvag, nego onima čiji roditelji nisu znali ili nisu marili za teškoće koje su klinci imali.

    Sve skupa - škola je kao bosanski lonac - unutra ima svega. Treba paziti da dijete stječe znanja kako treba. Čak nije toliko bitno kakve su ocjene (iako treba i o tome voditi računa zbog upisa) nego baš koliko znaju. A moj mlađi je nedavno izjavio da ne zna što je beletristika (to je bilo pitanje na testu ih hj u srednjoj strukovnoj školi). Aaaaaa - pa to je gradivo osnovne škole!!! Ufff... Jesam možda i ja to propustila, ali krpala sam koliko se dalo fiziku, matematiku, kemiju i slično. Ovo mi nije palo na pamet. Eh....

    Bubilo - kako god odlučila, neke probleme ćeš upoznati izbliza, za neke nećeš nikad ni doznati. Nema idealne škole. Sretno!

  23. #123

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku

    A izmedu ostalog i stalno se vrti (a i vi ste spominjale), skola u smjenama. Skola 1 ima nastavu u smjenama, skola 2 samo ujutro. A zbog cega je to bitno? MM i ja radimo do 17h, doma smo obicno oko 18h. Do kad traje skola kad je popodne? Ne puno duze od 18h?
    Hocu reci, s takvim radnim vremenom, svejedno mi je, je li dijete samo doma ujutro ili popodne. Ili nije?
    Nije. Jednosmjenska osnovna škola je puno, puno bolje rješenje - ako imate tu mogućnost.
    Djetetu je lakše, lakše je organizirati obiteljski život, a i izvanškolske aktivnosti (znam da vam to sad nije prioritet, ali pojavit će se na dnevnom redu kad-tad).

  24. #124
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ha ha, mojoj kćeri nema draže stvari nego škola popodne, a i nama je taj tjedan kad je ne moramo ujutro buditi puno ležerniji.

  25. #125

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ha ha, mojoj kćeri nema draže stvari nego škola popodne, a i nama je taj tjedan kad je ne moramo ujutro buditi puno ležerniji.
    Čuj, da se mojeg pita, vjerojatno bi isto to rekao ali iz objektivnih okolnosti jasno je i njemu i nama da bi to bilo neizmjerno teže organizirati.
    Ok, moj ima prenatrpan raspored izvan škole, pa to sigurno utječe na sve ostalo.
    A opet, da nema jednosmjensku školu pred nosom, išao bi u dvosmjensku, kao i ostali, ne bi nikom kruna s glave pala. Samo, u slučaju kad postoji mogućnost izbora, ne bih razmišljala oko toga ni trenutka.

  26. #126
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ha ha, mojoj kćeri nema draže stvari nego škola popodne, a i nama je taj tjedan kad je ne moramo ujutro buditi puno ležerniji.
    I moj mlađi sin tako misli sada u srednjoj (dvosmjenska) aliiii vidim da ima puno lošije rezultate iz pismenih provjera i odgovaranja u tjednu kada je ujutro doma. Jednostavno spava predugo, teško se sam motivira da uči, nema nikakvog nadzora i uživa u "slobodnom" vremenu umjesto da uči. Teško je to nadoknaditi. Meni se ne sviđa i rezultati pokazuju da je loše.

  27. #127
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Mi nemamo takvih problema, jer ona ujutro uči i piše zadaće bez nadzora. Dapače, više stigne nego kad je škola ujutro, jer onda svaki dan ima neku aktivnost.
    Poslije škole, kad dođe doma, opet ima dosta vremena za igru i zabavu, ne mora rano ići spavati - sve u svemu, popodnevni tjedan nam je svima vrlo ležeran.

    Naravno, kad dijete ima ozbiljne aktivnosti onda je jednosmjenska nastava zgodnija.

  28. #128
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Mi nemamo takvih problema, jer ona ujutro uči i piše zadaće bez nadzora. Dapače, više stigne nego kad je škola ujutro, jer onda svaki dan ima neku aktivnost.
    Poslije škole, kad dođe doma, opet ima dosta vremena za igru i zabavu, ne mora rano ići spavati - sve u svemu, popodnevni tjedan nam je svima vrlo ležeran.

    Naravno, kad dijete ima ozbiljne aktivnosti onda je jednosmjenska nastava zgodnija.
    Moji su išli na atletiku i u glazbenu školu, tako da nam je jednosmjenska nastava bila zakon.

  29. #129
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Normalno, kad je muzička u pitanju onda je jednosmjenska nastava sigurno puno bolja. Moja isto ima aktivnosti, ali to se sve nekako posloži - kad je škola popodne ide na sport jednom a ne dva puta tjedno, a na drugu aktivnost ide subotom.

  30. #130
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Normalno, kad je muzička u pitanju onda je jednosmjenska nastava sigurno puno bolja. Moja isto ima aktivnosti, ali to se sve nekako posloži - kad je škola popodne ide na sport jednom a ne dva puta tjedno, a na drugu aktivnost ide subotom.
    Slažem se.

    Da ne zachatavamo... mogu reći samo da je pametno raspitati se kakve sadržaje se još u kojoj školi može kasnije dobiti. Kod nas je to bio drugi strani jezik i informatika. Nastava izbornih predmeta bila je u kontra smjeni. Nije loše na vrijeme pronjušiti, ali čovjek često nema pojma pri upisu u prvi razred što će dijete odabrati, što će se nuditi i u kojoj kombinaciji. Mi smo odmah znali da će djeca ići na drugi strani jezik jer su imali njemački kao prvi. Ostalo je dolazilo kasnije.

  31. #131
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Svi ti argumenti za izbor osnovne škole su jako 'klimavi', jer ne postoje neki objektivni kriteriji za mjerenje kvalitete škola, pa se sve to svodi na roditeljska naklapanja.
    Osim toga, nema nikakve garancije da će nešto što u školi postoji danas postojati i sutra, bili to izborni predmeti, produženi boravak ili bilo što drugo.

  32. #132

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Svi ti argumenti za izbor osnovne škole su jako 'klimavi', jer ne postoje neki objektivni kriteriji za mjerenje kvalitete škola, pa se sve to svodi na roditeljska naklapanja.
    Osim toga, nema nikakve garancije da će nešto što u školi postoji danas postojati i sutra, bili to izborni predmeti, produženi boravak ili bilo što drugo.
    Istina, evo, nama svake godine iznova "prijete" ukidanjem jednosmjenske nastave (prijetnje se, srećom, još nisu ostvarile)

  33. #133
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Svi ti argumenti za izbor osnovne škole su jako 'klimavi', jer ne postoje neki objektivni kriteriji za mjerenje kvalitete škola, pa se sve to svodi na roditeljska naklapanja.
    Osim toga, nema nikakve garancije da će nešto što u školi postoji danas postojati i sutra, bili to izborni predmeti, produženi boravak ili bilo što drugo.
    Ono što eventualno vrijedi je raspitati se kakve su učiteljice koje će te sezone imati prve razrede. Meni je to slučajno uspjelo za starijeg sina - nisam to tražila ni gnjavila u školi, nego sam u vrtiću na pripremnom sastanku za roditelje predškolaca slučajno upoznala sinovu buduću učiteljicu. To je bio splet okolnosti jer je u ono vrijeme bila dobra stručna služba vrtića koja je organizirala predstavljanje škola iz kvarta za roditelje.

    Odmah mi se žena dopala jer je bila kompetentna i stvarno je znala svoj posao. Nakon tog sastanka išla sam ju pitati neke stvari (jer je sin još uvijek bio u tretmanu kod logopeda u Suvagu itd itd) i kasnije je zaista bio u njenom razredu. Nije tu bilo neke velike slobode, jer u godini ta škola upisuje samo po dva razreda, ali bilo mi je lakše kad sam vidjela da žena zna svoj posao i brzo smo našle zajednički jezik.

  34. #134
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Mi smo bili na pregledu kod školske liječnice za upis i iskreno se nadam da to nije ogledalo onoga što nas čeka u školi. Njeni komentari su bili blago ću reći neprimjereni, ostala sam šokirana da jedna stručna osoba tako razgovara i toliko malo razumijevanja ima za dijete kakvo je J.

  35. #135
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    je ai kd dođeš od nekud i ne poznaš ništa onda ti svejedno koju ćeš učiteljicu dobiti

    ili kad je moj završavao 4 ,a mala trebala upisati1., većina njezine grupe je napisala da bi htjela učiteljicu koja je bila u paralelnom razredu, na kraju ta je dobila preseljenje, a ona kojem je bila klincu dobila premještaj u 3. razred, jer je kod velikog bilo 6 razreda, a kod male samo 4 razreda

  36. #136

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ono što eventualno vrijedi je raspitati se kakve su učiteljice koje će te sezone imati prve razrede. Meni je to slučajno uspjelo za starijeg sina - nisam to tražila ni gnjavila u školi, nego sam u vrtiću na pripremnom sastanku za roditelje predškolaca slučajno upoznala sinovu buduću učiteljicu. To je bio splet okolnosti jer je u ono vrijeme bila dobra stručna služba vrtića koja je organizirala predstavljanje škola iz kvarta za roditelje.

    Odmah mi se žena dopala jer je bila kompetentna i stvarno je znala svoj posao. Nakon tog sastanka išla sam ju pitati neke stvari (jer je sin još uvijek bio u tretmanu kod logopeda u Suvagu itd itd) i kasnije je zaista bio u njenom razredu. Nije tu bilo neke velike slobode, jer u godini ta škola upisuje samo po dva razreda, ali bilo mi je lakše kad sam vidjela da žena zna svoj posao i brzo smo našle zajednički jezik.
    Meni je to "raspitivanje" o učiteljici bila najveća pogreška koju sam mogla napraviti za svoje dijete u startu.
    O učiteljici sam čula takve hvalospjeve da je otrežnjenje kasnije bilo tim gore... mom djetetu po svemu bi odgovarala dijametralno suprotna osoba od učiteljice kakvu je imao. Na sreću, nije imao problema sa školom, tako da su prva 4 razreda prošla manje-više glatko, ali ipak mi je ovo u sjećanju kao jedan od većih promašaja (a sve s najboljom namjerom). Preporodio se polaskom u 5. razred, iako je škola daleko od savršenstva, ali bar mu je većina predmetnih nastavnika ok.
    Vjerojatno je ipak drugačije ako roditelj ima priliku osobno upoznati buduću učiteljicu.

  37. #137
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    I meni isto tako :/

  38. #138
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    ja sam o onih koji ne brigaju s kim će dete u razred, naši ponekad dozvoljavaju da napišeš zelje, ali ne ostvaruju sve želje,
    tak je frendica upisala svoje starije u školu koja je matična a daleko je od škole, umjesto da je upisala u školu koja je kao područna a ispred nosa joj je, samo radi toga jer je većina klinaca planirala ići u tu daljnju školu, sad najmanju planira uspisati u blizu školu

  39. #139
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Mi jučer dobili u ormarić u vrtiću poziv da dođemo sutra na testiranje u školu.

  40. #140

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    856

    Početno

    Upisala sam djecu u dalju školu, ne u pripadajuću. Samo za broj dalju, ne na kraju grada. Dvosmjenska je, a pripadajuća jednosmjenska. Medjutim, ova vrijedi za "bolju školu u zg" i nisam požalila.
    Kaj ja znam, dobra je škola stvarno :lol



    Sent from my iPhone using Tapatalk

  41. #141
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    Mi jučer dobili u ormarić u vrtiću poziv da dođemo sutra na testiranje u školu.
    Malo neozbiljno, ne misliš li?

  42. #142
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,388

    Početno

    eto mi sve riješili...
    početkom 6. mjeseca doći na upis u školu i to je to...

  43. #143
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Malo neozbiljno, ne misliš li?
    Ne malo, nego jako neozbiljno. Svima su stavili u ormariće. Prvo što djeca stalno nešto vade i stavljaju tako da se lako moglo i zagubiti, a drugo morala sam odgoditi neke važne poslovne sastanke. U ponedjeljak u 17h saznala da dođemo u srijedu u 11. Vrlo neozbiljno.

    Uglavnom, s obzirom na cirkus koji je bio kod doktorice ovo u školi je prošlo odlično i moja J. je upisana u francuski razred. Na upis smo nosili nalaz psihologa s preporukom za učiteljicu i pedagogica je rekla da već ima jednu na umu.

  44. #144
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    moj muž nikad ne gleda u ormarić, a ide u zadnje vrijem po njega, meni da se tak nekaj desi bi digla frku, napose ako nemogu složiti kak meni paše.

    kod nas termin za školu dijeli med. brat na kraju testiranja kod doktorice

  45. #145
    bzara avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    1,511

    Početno

    mi smo obavili testiranje u školi, oduševljenje je bilo ogromno!
    u ponedjeljak idemo na liječnički, i onda čekamo 6.mjesec i upise!

  46. #146
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    kod nas je to testiranje ujedno bilo i upis...u 6.mj smo pozvani na druženje i upoznavanje s učiteljicom

  47. #147
    tocekica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,373

    Početno

    Jučer je imala testiranje u školi. U 5 mjesecu imamo pregled kod doktorice i onda čekamo upise. Mi ćemo znati tek u 9. mj koji smo razred i tko nam je učiteljica.

  48. #148
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,307

    Početno

    Evo i mi dobili poziv za razgovor sa logopedico i psihologicom u skoli za mjesec dana. Dobili smo i letak od skole na ime djeteta i dobrodoslicu...bas slatko jako smo uzbudjeni.

  49. #149
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Kod nas će se vjerojatno znat razred i učitelj zadnji vikend pred školu, kak je uobičajeno kod nas

  50. #150
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,307

    Početno

    Jeste poceli razmisljati o torbama? Koju kupiti, gdje kupiti, kakvu? Zgodne mi se cine one 3u1 ili 4u1... A i cijene se krecu koliko vidim po webu od 3ookn pa cak i 1000kn...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •