Stranica 9 od 15 PrviPrvi ... 7891011 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 401 do 450 od 730

Tema: Prvašići 2017/18

  1. #401
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Moj je u vrtiću odbijao hranu pakiranu u kutije posebno za njega, a onda je teta ili serviserka to presipala u zdjelu ili tanjur. Kruh je uvijek nosio svoj u kutiji, uzeo bi si ako bi mu bilo malo hrane ili ako je bilo kakvo slavlje. On je bio u podružnici vrtića. Znači dogovor je doručak doma ili nešto uz njega da pojede kad oni jedu, kuhani ručak, užina voce

  2. #402
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    mitovski taj ravnatelj fakat nije normalan. Svašta.
    Samo ti guraj po svome dok ti ne ponude rješenje koje uključuje tvoje dijete u boravku i mogućnost da tamo jede.
    a jel ti dijete zna što smije što ne smije da ti to bude dodatna kontrola? ne znma o kojim točno namirnicama se radi. Znam da si spominjala nutelu i to se lako djetetu kaže da to ne smije jesti. Nemaju ti oni Bog zna kakv izbor doričaka i užina, stalno se ponavlja jedno te isto.

    na webu naše škole unaprijed za cijeli mjesec ima plan obroka pa se može unaprijed vidjet što će se kuhati za ručak i davati za doručak/užinu.
    Radi se o lješnjaku i preporuka izbjegavanja sveg ostalog orašastog. Namirnica koje ima poprilično i u tragovima ali kud i kamo lakše nego kod alergije na jaja, gluten ili mlijeko.
    J. zna šta smije a šta ne smije. Nema teoretske šanse da uzme nešto sama a da ne pita. Doslovce ju možeš ostaviti satima u trgovini slatkiša samu i ne bi uzela ništa.
    Na svim rođendanima u igraonicama uredno stoje smokići i nikada nije uzela. Na rođendanima nikada ne jede torte. Ako kupujemo mliječni jogurt koji je nekakve nove marke ona me natjera da pročitam da li ima lješnjaka. Strahovito je odgovorna po tom pitanju i to sam objasnila.

    Upravo sam to i rekla da vidim problem eventualno u kakvoj krafni ili kroasanu s čokoladom za doručak, a to nije problem, pripremim joj ja nešto drugo, ali je rekao da toga ni nema.
    Ne vidim razlog zašto zbog ove alergije ne bi jela u školi.

  3. #403
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Recimo moja isto ne jede ni orašasto, kikiriki, soju, tunu,morske plodove i lignje. Za doručak bi dobila kruh s putrom i pekmez.za ručak kad su bile lignje i slivne dobila bi nešto drugo. Ali recimo jedna vegan ka je jela samo tijesto s šećerom.
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 01.09.2017. at 17:14

  4. #404
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj tocekica prvotno napisa Vidi poruku
    mitovski, bezveze lupam, ali jesi li nazvala možda školsku medicinu? Oni imaju i savjetodavnu ulogu za škole i ako tvoje dijete mora imati epipen uz sebe, onda školska medicina bi trebala uputiti osoblje.
    Nisam. Kad sam razgovarala s ravnateljem rekla sam da je u vrtiću bila zdravstvena koja je to sve odradila, pa je rekao da je to problem što ju oni nemaju. Poslije sam se sjetila školske medicine. A na pregledu kod školske liječnice, ona je to vidjela i nije rekla da bi u školi oko toga mogao biti problem.

    Neću odustti, pa zaboga živimo u 21. stoljeću i alergije su toliko danas rasprostranjene da bi ova procedura morala biti uobičajena.

  5. #405
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,313

    Početno

    Kod nas uopce nema obavijesti kada djeca trebaju u ponedj doci u skolu...

  6. #406
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Dvije godine moje dijete koje nije u boravku, vec isao na mlijecni obrok je imao posebnu prehranu jer nije smio zumanjak, soju i ljesnjak. Prvo i trece je puno lakse izbjeci nego soju. I skolska kuhinja se prilagodila. Njegov obrok je bio odvojen. Nije da su mu nesto posebno spremali ali ako je bio kruh s ABC sirom i salamom nije dobio salamu. Neki kruhovi isto imaju soju. Pa su navodno i na to pazili.
    A nasa skola nije neka koja izlazi u novinama kao neka vauuu napredna skola. Radi se o skoli koja imaa 900 ucenika cca.
    Hocu reci iskreno ako su nasi mogli za te tri nmirnice valjda i ovi vasi mogu za orasaste plodove.

  7. #407
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj mašnica prvotno napisa Vidi poruku
    Kod nas uopce nema obavijesti kada djeca trebaju u ponedj doci u skolu...
    bome zaštita podataka uzduž i poprijeko, još samo da i adresu škole zamrače

  8. #408

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    Nacionalne smjernice za prehranu učenika u osnovnim školama

    6. 3. Prehrana za školsku djecu sa zdravstvenim teškoćama U školama gdje je moguće preporuča se osigurati odgovarajuće obroke za djecu sa zdravstvenim teškoćama.Posebni oblici prehrane/dijete odnose se na: intoleranciju određene hrane i alergije (na mlijeko, jaja itd.), s popisom dopuštene hrane i hrane kojutreba izbjegavati u skladu s postojećim znanstvenim spoznajama; celijakiju, s popisom hrane koju treba izbjegavati i zamijeniti ju odgovarajućim bezglutenskimproizvodima te sa specifičnim uputama o pripremi i kuhanju ove hrane; određena druga zdravstvena stanja koja zahtijevaju poseban način prehrane kao što je pretilost, šećernabolest, kronična bubrežna bolest, dislipidemija, metabolički sindrom i dr.Kada dijete zbog alergije, intolerancije određene hrane (npr. hrana koja sadrži gluten kod celijakije) iliodređene bolesti zahtijeva posebnu vrsta prehrane, potrebno je specificirati zabranjenu hranu, uz dostavudetaljne medicinske dokumentacije od strane nadležnog liječnika. Takvo dijete trebalo bi biti zajedničkiprihvaćeno od strane škole i školske kuhinje, a njegova privatnost osigurana i zaštićena, u čemu je jakovažna kvalificiranost, svjesnost i obuka osoblja. Razina kvalitete posebne prehrane treba odgovarationoj standardnog jelovnika pri čemu bi zamjenski obroci trebali biti što je moguće sličniji standardnomjelovniku.U izradi jelovnika za djecu s posebnim potrebama sudjeluje stručna osoba škole koja se bavi prehranom,liječnik školske medicine odnosno liječnik kod kojeg se dijete liječi i nutricionist zavoda za javno zdravstvoodnosno gradskog/županijskog ureda koji je nadležan za kvalitetu jelovnika u školama na svom području,prati implementaciju i provedbu pravilne prehrane u školama te je zadužen za edukaciju djece, roditelja,kuhara i učitelja prema potrebi.Tijekom pripreme i raspodjele obroka važno je obratiti pažnju da u slučaju alergije ili intolerancije hrane nedolaze u kontakt s hranom koju dijete treba izbjegavati kako bi se izbjegla kontaminacija. Iz istog razlogapoželjno je odvojeno korištenje kuhinjskog pribora i ostala pomagala koja se koriste u pripremi posebnihjelovnika, a osoblje koje priprema i distribuira ovakve obroke mora pažljivo i temeljito oprati ruke ukolikoje prethodno rukovalo drugom hranom. Pripremljeno jelo treba posebno označiti kako ne bi došlo dozabune u podjeli obroka. Iako se u nekim zemljama obroci s alternativnim načinom prehrane poslužuju naosobni poslužavnik djeteta s označenim imenom i prezimenom djeteta, mišljenja smo da se na taj načindijete izdvaja iz grupe, zbog čega se može osjećati neugodno i diskriminirano. Stoga preporučamo da unižim razredima učitelj u suradnji s kuhinjskim osobljem provjeri jesu li djeca s posebnim prehrambenimpotrebama dobila svoj odgovarajući obrok, dok djecu iz viših razreda treba educirati da samostalno uzimajusvoje obroke.
    Na žalost čini se prema ovome da je sve stvar dobre volje
    Mitovski, radim u školi i ovo što sam boldala se provodi kod nas. Nisu imenom i prezimenom označeni poslužavnici s pripremljenom hranom nego kutije u kojima se u kuhinji skladište posebne ili zamjenske namirnice koje znaju donijeti roditelji ukoliko je potrebno (tako da je sva hrana odvojena)

    Međutim u školi nema medicinskog osoblja i nitko ne bi preuzeo odgovornost za injekciju niti ju primijenio. Takav stav podupire i naša školska liječnica.

  9. #409
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    No@, to bi zapravo prakticno znacilo da dijete ne moze ici u skolu. Razumijem da nitko nije medicinsko osoblje , ali injekcija nije namjenjena medicinskom osoblju nego obicnim gradanima i spada u prvu pomoc (kod tog djeteta).
    (meni je zanimljivo vidjeti da pohrana i eventualna primjena takve injekcije jest siroko rasprostranjena u drustvu koja u 100X stroza po medicinskim propisima. Po tome zakljucujem da nema nista posebno komplicirano i rizicno u upotrebi kod eventualne potrebe. Odnosno zakljucujem da je rizik od upotrebe visetruko manji nego rizik od neupotrebe u slucaju reakcije. A zaista su u pitanju drustva koja imaju super stroge propise tko i kako moze kome medicinski petljati sa iglama.)

    Uglavnom, mitrovski, cini mi se da ti slijedi razgovor sa skolskom medicinom i po svemu sudeci prepiska sa ministrstvom.
    Posljednje uređivanje od sirius : 01.09.2017. at 21:56

  10. #410
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Ok.. a kako onda to riješiti. Nama je i u vrtiću bilo rečeno da se nikoga ne može prisiliti da da injekciju. Naše tete su pristale i obučene su. Samo da kažem da injekcija izgleda kao olovka, igla se ne vidi, injekcija se snažno zabode u bedro i igka tek onda sama izađe.
    I ok, ali moje dijete uz sebe mora imati injekciju. Da li to znači da ona ne bi trebala u redovnu školu. Šta da doše do anafilaksije, nitko ne bi primjenio injekciju nego bi dijete umrlo?

  11. #411
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    evo jedne stare teme, pogledaj što je Poslid napisala o epipenu u školi

    http://forum.roda.hr/threads/66488-A...ghlight=epipen

    i djeca koja imaju dijabetes isto idu u školu kao i djeca alergičari, nije tvoje dijete prvo i jedino s ovakvom potrebom, tako da sigurno postoji način na koji škole ovo rješavaju. Riješiti svakako moraju jer dijete mora u školu.

  12. #412
    Joss avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    471

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    bome zaštita podataka uzduž i poprijeko, još samo da i adresu škole zamrače
    Baš se nasmijah..al stvarno istina

  13. #413
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    bome zaštita podataka uzduž i poprijeko, još samo da i adresu škole zamrače

  14. #414

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    No@, to bi zapravo prakticno znacilo da dijete ne moze ici u skolu. Razumijem da nitko nije medicinsko osoblje , ali injekcija nije namjenjena medicinskom osoblju nego obicnim gradanima i spada u prvu pomoc (kod tog djeteta).
    (meni je zanimljivo vidjeti da pohrana i eventualna primjena takve injekcije jest siroko rasprostranjena u drustvu koja u 100X stroza po medicinskim propisima. Po tome zakljucujem da nema nista posebno komplicirano i rizicno u upotrebi kod eventualne potrebe. Odnosno zakljucujem da je rizik od upotrebe visetruko manji nego rizik od neupotrebe u slucaju reakcije. A zaista su u pitanju drustva koja imaju super stroge propise tko i kako moze kome medicinski petljati sa iglama.)
    Uglavnom, mitrovski, cini mi se da ti slijedi razgovor sa skolskom medicinom i po svemu sudeci prepiska sa ministrstvom.
    Sirius, mislim da samo pokušavaš razumjeti kao što si i ja utvaram da mogu razumjeti koliko je teško u mitovski-inim cipelama.
    Ako se ne varam Sirius ti radiš u nekom u labosu u medicinskoj ustanovi:
    Budi ljubazna pa napiši molim te koja je procedura ukoliko ozbiljno pozlije (infarkt, epi napad ili sl) vanjskom pacijentu - odraslom ili djetetu na hodniku vaše ustanove!

  15. #415
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    No@,moze li pitanje znači kod vas donesu kutiju s hranom kod djeteta? Pitala sam klinku ona veli da kad je ona jela dobijala je na tanjuru, ali da je stol bio postavljen ko da svi jedu sve kaj je na meniu, a naknadno je njoj učiteljica iz boravka donesla njenu klopu

  16. #416
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj no@ prvotno napisa Vidi poruku
    Sirius, mislim da samo pokušavaš razumjeti kao što si i ja utvaram da mogu razumjeti koliko je teško u mitovski-inim cipelama.
    Ako se ne varam Sirius ti radiš u nekom u labosu u medicinskoj ustanovi:
    Budi ljubazna pa napiši molim te koja je procedura ukoliko ozbiljno pozlije (infarkt, epi napad ili sl) vanjskom pacijentu - odraslom ili djetetu na hodniku vaše ustanove!
    Duzni smo pruziti prvu pomoc i pozvati sluzbu za reanimaciju.
    Ali imamo dnevno protok ljudi 250 pacijenata plus pratnja. Nepoznatih ljudi, vecinom ozbiljno bolesnih. Nismo mi upuceni u sva njihova stanja i ne bratamo sa injekcijom za alergiju . Od kuda bi mi mogli znati od tog protoka ljudi koji se tamo kratko zadrzavaju da je netko alegicar (kod nas se i tako nista ne konzumira ili aplicira da bi moglo biti reakcije )? Ali da bi morali pruziti osnovnu prvu pomoc , naravno da bi morali. Moram ti reci da zemljama koje upotrebljavaju injekciju pod normalno u skolma i vrticima , srednja strucna sprema ne dira venu niti u ludilu ( sto je kod nas pravilo). Strogo zabranjeno. Prema tome zakljucujem (a Kaee je vec o tome pisala , osim sto pise na uputama) da je namjenjeno za upotrebu obicnom normalnom pucanstvu bez velikih rizika o nuspojava u slucaju aplikacije kad bas i nije nuzno potrebno. Jer meni je logicno da se netko toga boji , sve ostalo je manje komplicirano nego tretiranje ogrebotine zaradene na igralistu. Ok, mozda ovo pise medicinaraka u meni, ali meni osobno bi bilo puno ugodnije i sigurnije (da sam ucitelj ili profesor) biti educinrana o upotrebi i imati injekciju u blizini ako bih u razredu imala ucenika cije zdravstveno stanje bi u nekom trenutku moglo zahtjevati hitnu reakciju.
    Posljednje uređivanje od sirius : 02.09.2017. at 16:33

  17. #417

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    No@,moze li pitanje znači kod vas donesu kutiju s hranom kod djeteta? Pitala sam klinku ona veli da kad je ona jela dobijala je na tanjuru, ali da je stol bio postavljen ko da svi jedu sve kaj je na meniu, a naknadno je njoj učiteljica iz boravka donesla njenu klopu
    Ne, nee. To su kutije isključivo za pohranu namirnica, ne idu u blagovaonicu. Učenici sa posebnim prehrambenim potrebama dobiju jelo na tacni kao i svi ostali.

  18. #418
    tocekica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,373

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ok, mozda ovo pise medicinaraka u meni, ali meni osobno bi bilo puno ugodnije i sigurnije (da sam ucitelj ili profesor) biti educinrana o upotrebi i imati injekciju u blizini ako bih u razredu imala ucenika cije zdravstveno stanje bi u nekom trenutku moglo zahtjevati hitnu reakciju.
    Slažem se.

  19. #419
    tocekica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,373

    Početno

    Mislim da nitko u školi niti nezna kako izgleda anafilaksa. Da znaju bili bi sretni da imaju epipen.
    Posljednje uređivanje od tocekica : 02.09.2017. at 17:00

  20. #420

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Duzni smo pruziti prvu pomoc i pozvati sluzbu za reanimaciju.
    Ali imamo dnevno protok ljudi 250 pacijenata plus pratnja. Nepoznatih ljudi, vecinom ozbiljno bolesnih. Nismo mi upuceni u sva njihova stanja i ne bratamo sa injekcijom za alergiju . Od kuda bi mi mogli znati od tog protoka ljudi koji se tamo kratko zadrzavaju da je netko alegicar (kod nas se i tako nista ne konzumira ili aplicira da bi moglo biti reakcije )? Ali da bi morali pruziti osnovnu prvu pomoc , naravno da bi morali. Moram ti reci da zemljama koje upotrebljavaju injekciju pod normalno u skolma i vrticima , srednja strucna sprema ne dira venu niti u ludilu ( sto je kod nas pravilo). Strogo zabranjeno. Prema tome zakljucujem (a Kaee je vec o tome pisala , osim sto pise na uputama) da je namjenjeno za upotrebu obicnom normalnom pucanstvu bez velikih rizika o nuspojava u slucaju aplikacije kad bas i nije nuzno potrebno. Jer meni je logicno da se netko toga boji , sve ostalo je manje komplicirano nego tretiranje ogrebotine zaradene na igralistu. Ok, mozda ovo pise medicinaraka u meni, ali meni osobno bi bilo puno ugodnije i sigurnije (da sam ucitelj ili profesor) biti educinrana o upotrebi i imati injekciju u blizini ako bih u razredu imala ucenika cije zdravstveno stanje bi u nekom trenutku moglo zahtjevati hitnu reakciju.
    Poanta je u tome Sirus - kad nekome od vanjskih pacijenata pozlije u bolnici zove se Hitna. Po protokolu medicinsko osoblje koje se zatekne na hodniku ili čekaonici ne može preuzeti odgovornost za takvog pacijenta.
    A ovdje se očekuje od ljudi koji su vjerojatno bazično izabrali zanimanje posve drugačijeg profila jer nisu spremni nikog bockati, rezuckati, vaditi zube i sl - da primjene injekciju u situaciji sasvim sigurno visokog stresa. I da unaprijed preuzmu odgovornost da će to pouzdano učiniti.

  21. #421
    tocekica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,373

    Početno

    Gledam prognozu za Zg i na prvi dan škole će biti 20 C ! Barem ne predviđaju kišu :/.

  22. #422
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj no@ prvotno napisa Vidi poruku
    Poanta je u tome Sirus - kad nekome od vanjskih pacijenata pozlije u bolnici zove se Hitna. Po protokolu medicinsko osoblje koje se zatekne na hodniku ili čekaonici ne može preuzeti odgovornost za takvog pacijenta.
    A ovdje se očekuje od ljudi koji su vjerojatno bazično izabrali zanimanje posve drugačijeg profila jer nisu spremni nikog bockati, rezuckati, vaditi zube i sl - da primjene injekciju u situaciji sasvim sigurno visokog stresa. I da unaprijed preuzmu odgovornost da će to pouzdano učiniti.
    Mi smo svi kao pojedinci, a onda tek ako medicinsko osoblje ili djelatnici skole duzni pruziti prvu pomoc.
    Meni je ovo u razini toga da kazes da ce se cekati hitnu u slucaju srcanog zastoja. Prva pomoc je kljucna , sto ranije to bolje. Nece se cekati sa masazom srca i umjetnim disanjem do dolaska hitne. Ili zaustavljanjem jakog krvarenja . Koliko sam shvatila na temi epipen nikoga ne rezuca ili se bilo sto vadi. Aplicira se u bedro, nisam sigurna da li u misic ili samo potkozno. Nije to nikav poseban zahvat ili vjestina. Dijabeticari to sami cine vise puta dnevno svaki dan. Kao sto sam rekla i napisala, meni bi (da sam osoblje skole) stanje puno veceg stresa i rizika bilo NE imati injekciju i NE znati ju upotrijebiti ako bih imala u skoli ucenika koji ima preporuku da ju ima uz sebe.


    Meni je jasno da nitko ne zeli preuzeti odgovornost , ali pravo pitanje jest : Tko ce preuzeti odgovornost ako se preporucena terapija NIJE primjenila kod hitnog slucaja , a pomoc izvana je stigla prekasno?
    Jedna stvar je pricati u teoriji, kad ucenika sa takvom preporukom nema u skoli. Nesto sasvim drugo kad takvi ucenici borave u kolektivu i konzumiraju obroke .
    Posljednje uređivanje od sirius : 02.09.2017. at 20:39

  23. #423
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Citiraj no@ prvotno napisa Vidi poruku
    Ne, nee. To su kutije isključivo za pohranu namirnica, ne idu u blagovaonicu. Učenici sa posebnim prehrambenim potrebama dobiju jelo na tacni kao i svi ostali.
    Ok hvala, spremam stvari koje će ići i za kuhinju

  24. #424
    LolaMo avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    955

    Početno

    Možda mi je promaknulo...ali što je sa školskom medicinom?
    Nije li školska doktorica upravo ta koja je trebala obavijestiti/educirati školu i učitelje itd..??
    Ako nije, onda stvarno ne kužim koja je njena funkcija (to se pitam još od sistematskog)

  25. #425

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Mi smo svi kao pojedinci, a onda tek ako medicinsko osoblje ili djelatnici skole duzni pruziti prvu pomoc.
    Meni je ovo u razini toga da kazes da ce se cekati hitnu u slucaju srcanog zastoja. Prva pomoc je kljucna , sto ranije to bolje. Nece se cekati sa masazom srca i umjetnim disanjem do dolaska hitne. Ili zaustavljanjem jakog krvarenja . Koliko sam shvatila na temi epipen nikoga ne rezuca ili se bilo sto vadi. Aplicira se u bedro, nisam sigurna da li u misic ili samo potkozno. Nije to nikav poseban zahvat ili vjestina. Dijabeticari to sami cine vise puta dnevno svaki dan. Kao sto sam rekla i napisala, meni bi (da sam osoblje skole) stanje puno veceg stresa i rizika bilo NE imati injekciju i NE znati ju upotrijebiti ako bih imala u skoli ucenika koji ima preporuku da ju ima uz sebe.


    Meni je jasno da nitko ne zeli preuzeti odgovornost , ali pravo pitanje jest : Tko ce preuzeti odgovornost ako se preporucena terapija NIJE primjenila kod hitnog slucaja , a pomoc izvana je stigla prekasno?
    Jedna stvar je pricati u teoriji, kad ucenika sa takvom preporukom nema u skoli. Nesto sasvim drugo kad takvi ucenici borave u kolektivu i konzumiraju obroke .
    U pravu si, nemamo (niti smo ih imali)učenika alergičara s preporukom da ima epipen uz sebe s antihistaminikom ili što se već daje u takvim situacijama. I ovo što pišem nije moj osobni stav nego pokušavam objasniti kako je u praksi

    Imali smo zahtjev roditelja da učiteljice imaju epipen u razredu i primjene ga kod epi napada. Učiteljice su odbile, smatraju da je to prevelika odgovornost koju ne mogu preuzeti.

    Potrefilo se da smo u to vrijeme imali edukaciju o epilepsiji za cijeli kolektiv, došli su neuropedijatar i psihologica iz Klaićeve. Nisu inzistirali na tome da bi učitelji trebali primijeniti epipen dovoljno je zvati hitnu.

    Imali smo i edukaciju sa školskom liječnicom (jer smo mi to tražili, ne bi sama, nije niti pokušala predložiti primjenu epipena u školi.

    Što se tiče prve pomoći - imam toliko godina da mi je to bio i redovan predmet u školi, polagala sam vozački i slušala prigodno još u raznim prigodama - nikad nije bilo riječi o primjeni epipena. Prema tome kako primjena epipena može biti odgovornost koja obvezuje sve na pružanje prve pomoći?

  26. #426

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Ok hvala, spremam stvari koje će ići i za kuhinju
    Nisam sigurna jesmo li se dobro razumjele. Kutije su inventar škole odnosno školske kuhinje i škola ih je nabavila, ne trebaju ih roditelji donositi.

  27. #427
    eryngium avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,683

    Početno

    Citiraj no@ prvotno napisa Vidi poruku
    U pravu si, nemamo (niti smo ih imali)učenika alergičara s preporukom da ima epipen uz sebe s antihistaminikom ili što se već daje u takvim situacijama. I ovo što pišem nije moj osobni stav nego pokušavam objasniti kako je u praksi

    Imali smo zahtjev roditelja da učiteljice imaju epipen u razredu i primjene ga kod epi napada. Učiteljice su odbile, smatraju da je to prevelika odgovornost koju ne mogu preuzeti.

    Potrefilo se da smo u to vrijeme imali edukaciju o epilepsiji za cijeli kolektiv, došli su neuropedijatar i psihologica iz Klaićeve. Nisu inzistirali na tome da bi učitelji trebali primijeniti epipen dovoljno je zvati hitnu.
    Epileptički napad nije ni približno isto što i anafilaktička reakcija. Za epi napad je uglavnom dovoljno zvati hitnu i osigurati osobu da se ne ozlijedi. Kod anafilaktičkog šoka primjena terapije mora biti unutar nekoliko minuta inače se uz hitnu može komotno pozvati i mrtvozornik. Karikiram al ne previše.

    Sent from my SM-G920F using Tapatalk

  28. #428
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Citiraj no@ prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam sigurna jesmo li se dobro razumjele. Kutije su inventar škole odnosno školske kuhinje i škola ih je nabavila, ne trebaju ih roditelji donositi.
    Jesmo sve je jasno, ja trebam donijeti sadržaj za kutije

  29. #429
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    kad čitam što piše noa i to mi isto ima logike, moram priznat ima mi.

    koliko shvaćam "razlika" je u tome je li liječnik dao preporuku da dijete ima tu injekciju uz sebe ili to je više "inzistiranje" roditelja?

    ja ne znam jel bi se usudila nekome davat injekciju a da znam da bi mogla nešto krivo napravit a toj osobi visi život o niti (i meni). mislim da bi definitivno zvala hitnu a u međuvremeu postupila po uputama iz Hitne.

    No meni se čini da smo mi predaleko otišle s ovom temom i da mitovski to treba u dobrom duhu rješit u školi a ne ići odmah sa stavom "tužit ću vas u MZOS".
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 02.09.2017. at 22:33

  30. #430

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    No meni se čini da smo mi predaleko otišle s ovom temom i da mitovski to treba u dobrom duhu rješit u školi a ne ići odmah sa stavom "tužit ću vas u MZOS".
    Ja nisam spominjanje MZOSa shvatila kao prijetnju školi, nego kao instituciju koja bi trebala iznaći rješenje.

  31. #431
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    noa
    moguće, meni zuji ko da je netko spominjao prepisku s ministarstvom al ovisi koji ton je iza toga.

  32. #432
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj no@ prvotno napisa Vidi poruku
    U pravu si, nemamo (niti smo ih imali)učenika alergičara s preporukom da ima epipen uz sebe s antihistaminikom ili što se već daje u takvim situacijama. I ovo što pišem nije moj osobni stav nego pokušavam objasniti kako je u praksi

    Imali smo zahtjev roditelja da učiteljice imaju epipen u razredu i primjene ga kod epi napada. Učiteljice su odbile, smatraju da je to prevelika odgovornost koju ne mogu preuzeti.

    Potrefilo se da smo u to vrijeme imali edukaciju o epilepsiji za cijeli kolektiv, došli su neuropedijatar i psihologica iz Klaićeve. Nisu inzistirali na tome da bi učitelji trebali primijeniti epipen dovoljno je zvati hitnu.

    Imali smo i edukaciju sa školskom liječnicom (jer smo mi to tražili, ne bi sama, nije niti pokušala predložiti primjenu epipena u školi.

    Što se tiče prve pomoći - imam toliko godina da mi je to bio i redovan predmet u školi, polagala sam vozački i slušala prigodno još u raznim prigodama - nikad nije bilo riječi o primjeni epipena. Prema tome kako primjena epipena može biti odgovornost koja obvezuje sve na pružanje prve pomoći?
    To su dvije razlicite stvari kao sto je napisala erygium.
    Imala sam na poslu nekoliko puta iskustva sa epilepsijom. Izgleda burno, ali osobu treba samo osigurati da se ne ozlijedi i pozvati hitnu. Kod anafilaktickog soka jednostavno se nema vremena cekati na bilo kakvu pomoc izvana. Pravovremena reakcija znaci razliku izmedu zivota i smrti i/ili teskih ostecenja mozga.
    To je kao da se netko gusi ( npr. zalogajem hrane) , a osobe iz okoline zovu hitnu bez da pokusaju fizicki pruziti pomoc.
    Sansa da se dogodi anafilakticki sok , cak i kod alergicara je iznimno rijetka. Rekla bih statisticki puno rijeda nego eventualni epilepticki napad kod osobe sa epilepsijom, ali zaista u tom slucaju voljela bih imati epipen u blizini.
    Ako vec pouzdani znam da imam u okolini osobu koja tako reagira na alergen .
    Nemam osobno iskustvo sa upotrebom epipena, ali obzirom na moguce posljedice neupotrebe voljela bih ga znati upotrebiti u slucaju potrebe kada bih imala ( tako burno reagirajuceg ) alergicara u blizini.

  33. #433
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    noa
    moguće, meni zuji ko da je netko spominjao prepisku s ministarstvom al ovisi koji ton je iza toga.
    Ja sam spominjala skolsku lijecnicu i ministarstvo.
    Oboje kao adrese koje bi mogle bolje znati kako najbolje pristupiti u situaciji koja muci mitrovski.
    Nije to nesto sto je stvar dobre volje skole, to su stvari za koje sustav treba imati protokol i treba pomoci skoli da to odrade najbolje u svacijem interesu.
    Posljednje uređivanje od sirius : 02.09.2017. at 23:09

  34. #434

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Kod anafilaktickog soka jednostavno se nema vremena cekati na bilo kakvu pomoc izvana. Pravovremena reakcija znaci razliku izmedu zivota i smrti i/ili teskih ostecenja mozga.
    To je kao da se netko gusi ( npr. zalogajem hrane) , a osobe iz okoline zovu hitnu bez da pokusaju fizicki pruziti pomoc.
    OMG ne mogu da verujem da ljudi odbijaju da shvate da je epipen uvek uz dete baš zato što je preživljavanje pitanje minuta, i da nema vremena za Hitnu.
    Nažalost, većina nastavnog osoblja nije obučena ni šta da radi u slučaju običnog gušenja hranom -koje je, statistički, mislim, češće od anafilaksije. Pa opet je svoj deci dozvoljeno da JEDU.
    Prosto poražavajuće kako ljudi koji bi trebalo da edukuju druge sami odbijaju da budu edukovani .
    Mitovski, ne odustaj. Zdravlje je na prvom mestu, i u tvom slučaju ne pristaj na kompromise. Prosvetni radnik koji nije sposoban da shvati način primene epipena treba da promeni zanimanje.

  35. #435
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    OMG ne mogu da verujem da ljudi odbijaju da shvate da je epipen uvek uz dete baš zato što je preživljavanje pitanje minuta, i da nema vremena za Hitnu.
    Nažalost, većina nastavnog osoblja nije obučena ni šta da radi u slučaju običnog gušenja hranom -koje je, statistički, mislim, češće od anafilaksije. Pa opet je svoj deci dozvoljeno da JEDU.
    Prosto poražavajuće kako ljudi koji bi trebalo da edukuju druge sami odbijaju da budu edukovani .
    Mitovski, ne odustaj. Zdravlje je na prvom mestu, i u tvom slučaju ne pristaj na kompromise. Prosvetni radnik koji nije sposoban da shvati način primene epipena treba da promeni zanimanje.
    Ne mislim da je to namjerno.
    Imam osjecaj da prosvjetni radnici opcenito vecinom nemaju sustavnu podrsku i edukaciju ( ne samo za menicinska pitanja). U ovom slucaju je to nesto sto je posaoskolske medicine. Ona je ta medicinska karika u lancu i na njoj je da objasni situaciju, rizike i dobrobiti.

  36. #436

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Baš sam čekala tko će prosvijećen i educiran početi s visoka pametovati

  37. #437
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    No@,imate li vi nekog sličnog mitovski u školi?

  38. #438

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Nemamo, već sam napisala.
    Osobno imam iskustvo s anafilaktičkim šokom - bliska (odrasla) osoba u obitelji je sklona, ali nema preporuku za epipen. Nisam nikad vidjela kako izgleda kod djece.

  39. #439
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj LolaMo prvotno napisa Vidi poruku
    Možda mi je promaknulo...ali što je sa školskom medicinom?
    Nije li školska doktorica upravo ta koja je trebala obavijestiti/educirati školu i učitelje itd..??
    Ako nije, onda stvarno ne kužim koja je njena funkcija (to se pitam još od sistematskog)
    Moj mali ima trombicitopeniju i treba se čuvati od udaraca. Ništa posebno uz njega, osim ako bi došlo do nekog groznog pada ili ozljede da se ne bi moglo zaustaviti krvarenje zbog manjka trombocita, treba zvati hitnu. Napisala sam to na papiru kod testiranja. I lječnica školske je upoznata jer sam joj donijela hrpu papira, između ostalog i preporuku hematologa da se ne cijepi s moparu. I na kraju ju pitam hoće upoznat ljude u školi s tim, ne, to trebam ja. Ok, dobro, ja ću. Al isto mi je zazvučalo čudno da ona "nema ništa s tim". Mislila sam da su u kontaktu sa školom i da prodiskutiraju par posebnih slučajeva koje imaju. Bar bi meni to bilo logično.

    No, nije ni u vrticu bilo ništa drugačije... kad sam zdravstvenoj donijela sve papire, rekla je ok, upoznat ćemo tete... Bio mi je to logičan korak. Nakon nekog vremena služim da tete nemaju pojma, da im nije ni spomenula... pa sam im ja pričala na sto da obrate pažnju u slučaju ovog ili onog...

  40. #440
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa to, treba li uopće pisati da je žalosno da je roditelj čije dijete ima bilo kakvu, pa i najmanju, posebnu potrebu totalno prepušten sam sebi i nema gotovo nikakvu pomoć, a posebno je to neshvatljivo kad se radi o ustanovama koje postoje radi djece kakve su vrtić i škola. Pa ja se sjećam kad je mitovski pisala da teta u vrtiću na zamjeni nije uopće znala da njeno dijete ima epipen, meni su takve stvari neshvatljive, pa nema u školi/vrtiću stotine djece koja imaju takve potrebe nego nekolicina, pa zar ne bi bilo normalno da se cijeli kolektiv upozna sa takvim situacijama?! I ta školska medicina, pa čemu ona uopće služi, ako ne da surađuje sa školom u ovakvim slučajevima. Ne zna, sve je to van pameti, umjesto da dobiješ pomoć od institucija ako si već u teškoj situaciji, ispada da u svakom koraku nailaziš na preskakanje prepreka.

  41. #441

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Zaboravljate da školska medicina nema više ulogu primarne zdravstvene zaštite kao kad smo mi bili djeca.
    Svaka školska liječnica ima recimo 3-4 OŠ, na svom području cca 1 SŠ i jedan fakultet (nekad 2)
    Studenti oduzimaju puno vremena ja bih rekla, osim obaveznog sistematskog i cijepljenja na 1. godini, za one koji su u domovima to se ponavlja svake godine. Također kako je kocept bolonje pomalo srednjoškolski studenti puuuno dolaze po ispričnice jer ne idu obiteljskom po to.

    A da imaju pogrešne prioritete i to stoji: pretpostavljam da je školska koju Bubilo spominje procjenjivala grafomotoriku i pričala stručnom timu kako je dijete nacrtalo čovjeka
    Posljednje uređivanje od no@ : 03.09.2017. at 11:04

  42. #442
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Da ne spominjem da je nasa skolska lijecnica plakala od jada kad je moje starije dijete dobilo preporuku odgode strucnog tima.
    Jer je bio jako visok, pa ce biti najveci u razredu kad krene slijedece godine s odgodom.

  43. #443

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    ajme

  44. #444

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Iz svega što pišete (a djelomično i iz osobnih zapažanja) imam dojam da je prenamjena školske medicine koja je provedena prije par godina totalno promašena.
    Neshvatljivo mi je da školskoj medicini vrijeme odlazi na pisanje ispričnica studentima i sistematske preglede pa se ne stigne osoblje u školi upoznati sa specifičnim stanjima koja se pojavljuju u malog broja djece i na koja treba obratiti pažnju?
    U situacijama kakve opisuju mitovski i BB, meni bi se najlogičnije činilo da još pri upisu školska liječnica obavijesti školu o specifičnostima te pojedine djece i uputi školsko osoblje kako bi trebalo postupati ako dođe do situacije da nekako treba postupiti. Ali to očito tako ne funkcionira

  45. #445
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Prvo da kažem da se ja još uvijek nadam da ću sutra s učiteljicom sve uspješno riješiti.

    Preporuka liječnika je da tamo gdje je J. mora biti i Epipen. To definitivno nismo mi smislili, nisam ni znala šta je Epipen.
    Neki spominju zvanje hitne, kod anafilaksije zvanje hitne ne pomaže, kao što je netko napisao može se zvati odmah i mrtvozornik. Da dođe do anafilaksije, kako je nama alergolog objasnio doslovce se radi o minutama, 2-3 minute. Nama je alergolog rekao da ako nismo sigurni trebamo li primjeniti Epipen da ga rađe damo jer da joj od malo adrenalina neće ništa biti a posljedice od ne primjene kad treba su puno veće.
    Epipen je napravljen tako da ga statija djeca mogu sama primjeniti pa će ga J. ja vjerujem za 4g moći sama primjeniti ako bi trebalo.
    Snažno ga se zabije u vanjsku stranu bedra dok pacijent leži ili stoji. Osoba koja ga primjenjuje nema nikakvog posla s iglom niti ubadanjem te igle. Doslovce kao olovku zabode u bedro i tek onda igla izlazi van.

    Ok, ja razumijem da nitko ništa ne mora, ali taj Epipen mora biti uz nju. Nije li i školi u interesu da netko želi i zna primjeniti injekciju ako bi došlo do anafilaksije nego da stoje i gledaju kako dijete umire a imaju pored sebe vrlo jednostavno rješenje.

    Naš vrtić je imao 600 djece. Bez ikakvih problema su prihvatili tu injekciju i posebnu prehranu za J. Lješnjaka ima svuda ali ga je puno lakše izbjegavati od ostalih namirnica.
    Kad je ipla u Grad mladih tete su nosile injekciju, kuharice tamo su dobile upute i nikakvih problema nije bilo.

    Neki dan sam dobila info od prijateljice čije dijete mora izbjegavati brašno i mliječno da ju je škila kontaktirala za dogovor, spojili su ju s kuhinjom i sve dogovorili.
    Ne mogu vjerovati ni prihvatiti da bi moje dijete zbog lješnjaka trebalo ostati bez obroka u školi.

  46. #446
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    I iskreno, nemalo sam iznenađena jer sam mislila da škola ima propisanu proceduru tj. protokol za ovakve slučajeve i da kad dođemo da će nam reći aha ok to ćemo tako, tako i tako i to je to.
    Stvarno me iznenadilo da u doba kad je toliki broj alergičara dobijem odgovor da je najbolje da ni ne jede u školi. Strahovito me smeta da se većina želi izvući, dići ruke, okrenuti glavu i da briga prijeđe na drugoga.
    Posljednje uređivanje od mitovski : 03.09.2017. at 11:32

  47. #447
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Mene iznenaduje da to tebe iznenaduje. :iskusnamater:

  48. #448
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    no@ spominjala si da ste imali edukaciju za epilepsiju i zahtjev roditelja da se primjeni Epipen u slučaju eoi napada. Epipen nema apsolutno nikakve veze s epilepsijom, to je adrenalin koji se isključivo primjenjuje kod anafilaksije kod alergičara.
    Znam da se prije par godina spiminjalo nekakvo istraživanje da bi se takav autoinjektor samo s drugim lijekom trebao osmisliti za epileptičare, ne znam da li je.
    Mislim da to što su vas tražili da primjenite u ovom slučaju nema veze s Epipenom.

    Primjena Epipena je toliko jednostavna da ako ne znate kako ga primjeniti a dođe vam u ruke treba vam manje od minute da otvorite upute pogledate slike i spremni ste za uootrijebiti ga.

  49. #449
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Mene iznenaduje da to tebe iznenaduje. :iskusnamater:
    A naivna, zamislila sam da živim negdje van granica Lijepe naše

  50. #450
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    A jasno da ju je iznenadilo, kad se još nije susrela sa ovakvim biserima. Zato sam ti mitovski i napisala da sama organiziraš sastanak, jer ja ne bih očekivala da će te netko iz škole zvati.

Stranica 9 od 15 PrviPrvi ... 7891011 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •