Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 195

Tema: Kako znati da je spremna za skidanje pelena?

  1. #1

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    919

    Početno Kako znati da je spremna za skidanje pelena?

    Ima dotovo 28 mjeseci svaki put kad je stavimo na tutu ili wc popiški se, prije kupanja i sama traži da ju stavimo na wc. Kad skinemo pelene uvijek se popiški a o kakanju da i ne govorim. Ne traži tutu a kad se zaigra nemožemo ju niti nagovoriti da sjedne na nju. Piški često i pomalo tako da se nikad ne zapiša jako - tek toliko da namoći gačice. Što raditi?

  2. #2
    madi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    245

    Početno Re: Kako znati da je spremna za skidanje pelena?

    Evo i mi imamo taj problem kupili somo i tutu i nastavak za sjedenje na wc- imamo 24mj. i uspije se pomokriri na tutu ali prije toga se malo pomokri i po gacicama a sto se tice kakanja mala nam se prestrasila sto je ispalo iz guze kad se pokakala tako da sad ne zeli kakti u tutu inace ide u vrtic pa nam je i odvikavanje malo u kasnjenju ujutro pelene popodne gacice pa mislim da je malo zbunjena inace je dosta pamentna i zna sve ali pipi i kaka je jos uvijek najbolje u pelene ja evo cekam tople dane da je mogu malo ostaviti da osjeti da vidim koliko ce izdrzati i da li ce joj smetati uh te pelene a tek tuta ....

  3. #3
    Mejra's mommy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    MI
    Postovi
    1,459

    Početno

    Ako ste odlucili biti bez pelene, morate dijete svakih 15 minuta posjesti na tutu ili ga upitati/napometuti ih. Mejra je sa 23 mj. skinula sama dnevnu i otada se svega 2-3 puta upiskila. To je bila moja graska jer joj tuta nije bila na vidiku niti sam ju pitala. Djeca lako zaborave, posebno ako je neka zanimljiva igracka u pitanju.

    Tek sada vidim da nece tutu kada se zaigra. Mozda nije spremna? :/ Neki vele pustiti dijete da samo odbaci pelenu ali poznam malenu skoro joj je 6!!!! godina JOS kaka u pelenu. Mora na jesen u skolu i roditelji ne znaju sta da rade!

    Bas sam pomogla

  4. #4
    two

    Početno

    :/ Neki vele pustiti dijete da samo odbaci pelenu ali poznam malenu skoro joj je 6!!!! godina JOS kaka u pelenu. Mora na jesen u skolu i roditelji ne znaju sta da rade!
    :shock: :shock: ajme,nebi im bila u koži..ja se takodjer spremam na ljeto definitivno započet borbu sa pelenama,dok sad još uvijek mislim da nisu spremni.Znaju reči već kad je stvar gotova,tj.još uvijek ne "prepoznaju"refleks.Ne forsiram ih,ponekad sami traže da idu na Wc,naravno ili im se ne piški,tj.već kad su se popiškili;dok tuta je definitivno out,ne dolazi u obzir da sjednu,služi im za spremanje igračaka...[/list]

  5. #5
    Mejra's mommy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    MI
    Postovi
    1,459

    Početno

    Citiraj two prvotno napisa
    :/ Neki vele pustiti dijete da samo odbaci pelenu ali poznam malenu skoro joj je 6!!!! godina JOS kaka u pelenu. Mora na jesen u skolu i roditelji ne znaju sta da rade!
    :shock: :shock: ajme,nebi im bila u koži..ja se takodjer spremam na ljeto definitivno započet borbu sa pelenama,dok sad još uvijek mislim da nisu spremni.Znaju reči već kad je stvar gotova,tj.još uvijek ne "prepoznaju"refleks.Ne forsiram ih,ponekad sami traže da idu na Wc,naravno ili im se ne piški,tj.već kad su se popiškili;dok tuta je definitivno out,ne dolazi u obzir da sjednu,služi im za spremanje igračaka...[/list]
    Mama od te malene NIKAD ju ne 'forsira'. Uvijek ju je pustila da dijete samo odluci. Kao traumatizirace dijete! :?

  6. #6

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    919

    Početno

    Interesantno je to što ćim sjedne na tutu odmah se i popiški i to potpuno svjesno i namjerno - zbog toga zaključujem da je spremna. Ali isto tako mislim da je i lijena jer na tutu sjedne kad ona hoće ili ako je zatražim - naravno to nesmije biti u igri ili ako gleda crtić. Čudno mi je da tako često piški pomalo a ne zadržava. Glede stolice to definitivno znam da nemože kontrolirati.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    pretpostavljam da mama tog djeteta koje ima pelenu sa 6 godina nije ni imala doma tutu, niti je objasnila maloj ista o tim stvarima.
    ja sam isto inace za postepeniji pristup, ali naravno s tim da se djetetu sve na vrijeme objasni, da se pokusava itd.
    paula, meni izgleda kao da bi vi trebali pokusati skinuti pelenu. mi smo u slicnoj fazi i samo cekamo toplije dane za akciju.
    inace mi je sveky koja je radila u vrticu rekla da ova zivahna djecica ponekad imaju vise problema s odvikavanjem jer naprosto ne mogu mirno sjediti na tuti i nemaju koncentracije. dakle, cini mi se normalno da dijete zaboravi na nuzdu ako je zaigrano.

  8. #8
    Mejra's mommy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    MI
    Postovi
    1,459

    Početno

    33, ma malena 'samo' kaka u tutu. Kada joj se cefne zatrazi pelenu, stave joj, pokaka se unutra i skine.

  9. #9
    makka avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    slavonija
    Postovi
    785

    Početno

    Citiraj tridesetri prvotno napisa
    inace mi je sveky koja je radila u vrticu rekla da ova zivahna djecica ponekad imaju vise problema s odvikavanjem jer naprosto ne mogu mirno sjediti na tuti i nemaju koncentracije. dakle, cini mi se normalno da dijete zaboravi na nuzdu ako je zaigrano.
    S ovim ćemo i mi imati doste problema. M. neće sjediti na tuti duže od 30ak sekundi! (jedino da ga stavim pred TV i pustim crtić)

  10. #10

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    Citiraj makka prvotno napisa
    S ovim ćemo i mi imati doste problema. M. neće sjediti na tuti duže od 30ak sekundi! (jedino da ga stavim pred TV i pustim crtić)
    nama u ovome jako pomazu slikovnice

  11. #11
    brane avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,317

    Početno

    Luka (21mj) je na tuti od 6mj
    svako jutro prije jaslica popiški u tutu, a sad dok je imao varicele je bio po citav dan bez pelene...nekad bi se popiskio u tutu, a nekad i okolo, a pokakio bi se isto tako...kad bi se zaigrao onda bi bilo sve u gaćice a kad bi primjetila da bi se moglo nešto desiti uredno je obavljao sve na tutu

    ne znam, meni se ćini da Luka još nije zreo za skidanje pelena, sve je top divno, krasno i savršeno, piški i kaka u tutu odavno, ali isto tako ne zna sam tražiti tutu...nadam se da ćemo ovo ljeto i to naučiti

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    126

    Početno

    Mirta se odviknula od pelene s 25 mj, Leda s 27. Mirta nikad nije sjela na tutu - kupili smo je kad je imala 1,5g i bila je u kupaoni. Nije htjela niti blizu, ja sam je povremeno pitala da li hoće - neće. OK. U 01/2004 kad je bilo -175 stupnjeva, odlučila je da hoće na tutu i da više neće pelenu. Nije je više dala staviti i skinuli smo pelenu - odmah. Za tjedan dana nije više htjela ni po noći. Nikad se nije popiškila.
    Leda je bila malo sporija, ali isto u tom stilu - samo je jedan dan tražila da ide u gaćicama u vrtić - jer gaćice ima njena najbolja prijateljica u vrtiću. I to je isto bilo u 1 mjesecu ove godine. Zima za poludit, a ona ne da pelenu staviti kad idemo van. Jednom se popiškila po noći i to je to.

    Kad smo skinuli pelenu, u prosjeku sam ih svakih 15-20 min pitala trebaju li piškiti. U jaslicama ih tete grupno pošlihtaju na tute - poslije doručka, prije ručka, poslije spavanja - tako da dobiju neki ritam. Doma sam se trudila da im na tuti uvijek bude zabavno - knjige, crtići ispočetka, i nikad tlaka. Leda je imala fazu kad "nije imala vremena" za kakanje, ali i to smo prebrodili. Puno strpljenja i samo smiješak na usne - pokakala si se u gaćice - ništa strašno. Svima se događa. Drugi put ćemo u tutu! Hoćemo? Ma naravno.

    Očito da su mi cure bile zrele za promjenu, ali ovakvim hirovima (pelena za kakanje do 6 godina je čisti hir - po meni) mislim da ne bi udovoljavala.
    Ako su djeca zdrava,adovoljna, zbrinuta, nemaju nikakvih frustracija vjerujem da je izmjđu 2-3 g vrijeme za odvikavanje. Sve slučajeve koje znam da poslije toga imaju pelene, djeca radi nečeg kažnjavaju roditelje, ili roditelji jednostavno nemaju volje niti vremena baviti se svojom djecom.

  13. #13
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Leon ima 20 mjeseci i prosli tjedan se odviknuo dnevnih pelena.
    On od svog 8. mjeseca kaki u kahlicu, ali piskio je redovito u pelenu. U zadnjih mjesec-dva davao je signale i kad mu se piski, ali mu je puno cesce pobjeglo piskenje.
    Od kad ima gace, znalo mu je pobjec prva dva dana, od tada nista. Ja mislim da on vec kuzi da ima pelenu i da se moze opustiti, a kad ima gace kontrolira se.
    Treba napraviti korak i, uz neizbjezne prethodne pripreme, skinuti im pelenu i vidjeti kako ce to ici, ali ne odustati nakon par dana, jer ce sigurno biti "pobjeglo" situacija. Malecki su jako pametni i znaju vise nego sto mi mislimo

  14. #14
    Osoblje foruma BHany avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    5,203

    Početno

    Nisam se do sada javljala. Nova sam na forumu, a ovo mi je problematično i trenutno aktualno. Hana ima 31 mjesec...već godinu dana lagano pokušavamo odvikavanje, ali...nije htjela na tutu niti na nastavak na WC...na svaki spomen tute ili WC-a plakala, vikala "ne želim" i "želim biti mala beba"...ništa nije pomagalo. I inače samo želi biti jako mala beba!?! Nisam htjela forsirati...ali sad sam se već zabrinula da mi se ne dogodi isto kao mami o kojoj ste pisale. I onda sam joj jedan dan rekla da sam bira i oblači gaćice iz ladice koje joj se sviđaju, pristala je obući njoj najljepše gaćice i ja sam skinula pelenu...Od tada svaki dan, već dva tjedna, bira koje će gaćice obući i ne nosimo uopće, dnevne pelene. Popiškila se dva-tri puta, pokakila ni jednom.Inače, ja ju zapitkujem, ali i ona sama traži. Ona je isto jako živo dijete koje nema vremena sjediti na tuti, čak ni uz crtiće, jer ne glada ni crtiće...nema vremena. Jedino se sad pitam kako da joj skinem noćne pelene...jer mi se još uvijek ujutro probudi mokra? Inače, ona pita "jel imam pelenu ili gaćice?"...ako kažem gaćice...trči na tutu, a ako je večer i ima pelenu, onda se samo popiški.
    Lijep pozdrav i drago mi je da sam s vama!

  15. #15

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    evo mi smo prekjucer i jucer, kako je bilo pakleno vruce, sasvim spontano proveli dane bez pelena. prvo se ujutro nije htjela obuci, pa netezanje, pa ajde samo haljinicu da bas ne sjedi gologuza i ispalo je super. dok je imala golu guzu sva piskenja su bila u tutu! pokusala sam par puta s gacicama, ali to joj je valjda slican osjecaj kao u peleni pa se svaki put upiskila u gace. ali svih ostalih sto puta u tutu! mislim da je to super pocetak...s tim da jos svaki put iza sebe izlije sadrzaj tute u WC i sve pospremi iza sebe sta da vam kazem, kupaona nam se pretvorila u igraonicu, bas nam je zabavno!

  16. #16
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    ian je krenupo redovno s 15-16 mjeseci na pelenu. ujutro bi se popiškio uz tabise

    s 21 mjesec smo bili na moru i ostavljaloa sam ga bez pelene, par dana je bilo nezgoda, ali je brzo miš pokapirao. zano se popiškiti kad se zaigra, ali nikad se nije pokakao u gaće

    s 21,5 mjesec smo skinuli i noćnu

  17. #17

    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    981

    Početno

    Mi smo danas ujutro nadobudno skinuli pelenu,obukli gacicie i od 9 do 11 se tri puta popiskila iako je tuta bila kraj nje.Mislim da jos nije spremna :/ .Kad ju pitam hoce li na tutu veli da nece i bjezi.Mozda sutra probam bez gacica.Problem je sto cemo ovo ljeto puno putovati pa se bojim da ce ju dva dana bez pelena pa tri sa pelenom zbuniti.I jos uvijek cesto piski a na portalu sam procitala da kad primijetim nakon dva sata da je pelena suha to je jedan od znakova za pocetak odvikavanja.Ona se u dva sata upiski tri puta a popila je jutros samo pola case vode. Ujutro kaka i piski u tutu vec dugo pa i poslije podnevnog spavanja ali ju rijetko trazi,samo ponekad se pocne skidati i trazi da "ćići" ali tad je vec sve gotovo.

    pretpostavljam da mama tog djeteta koje ima pelenu sa 6 godina nije ni imala doma tutu, niti je objasnila maloj ista o tim stvarima.
    ja sam isto inace za postepeniji pristup, ali naravno s tim da se djetetu sve na vrijeme objasni, da se pokusava itd.
    Pa cuj i ne mora biti tako.Od frendice mali je kao beba proveo dosta po bolnicama i tek sad sa 5 godina se odvikao od noćne pelene.Forsiran je da pije puno tekućine i to je normalno rezultiralo s tim da je puno i piskio. Sad kad je ozdravio,ne pije prije spavanje i sam je rakao mami da ne zeli vise pelenu.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    Citiraj irenas prvotno napisa
    pretpostavljam da mama tog djeteta koje ima pelenu sa 6 godina nije ni imala doma tutu, niti je objasnila maloj ista o tim stvarima.
    ja sam isto inace za postepeniji pristup, ali naravno s tim da se djetetu sve na vrijeme objasni, da se pokusava itd.
    Pa cuj i ne mora biti tako.
    Pa ne kazem da mora biti tako, naravno uvijek ima iznimaka ali i roditelji se zaista puno razlikuju u pristupu tim stvarima.
    Jedna od nevjerovatnijih prica koje sam cula, od prijateljice mala imala vodene kozice, a kako je bilo ljeto, drzali su je golu po stanu kako je odjeca ne bi dodatno iritirala. i tako se mala valjda po prvi put popiskila bez pelene i rekla mami "mama vidi ide mi neka voda iz trbuha" :shock: tada je imala tri godine.
    i to je meni za ne vjerovat...znaci dijete sa tri godine nije znalo da piski, nije znalo odakle piski i sl.
    moja m. je razliku izmedju piskenja i kakanja raspoznavala sa godinu dana, cim je progovorila pocela je imenovati "onu stvar" i zna sto cemu sluzi. ali valjda zato sto smo joj to i objasnili.
    kao sto rekoh ja sam za postepeniji pritup i nikakvo forsiranje ali neke stvari se djetetu ipak moraju objasniti...

  19. #19

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    ja mislim da je nama stvarno dobro krenulo :D danas nam je peti dan (s tim da smo prva dva dana bili malo u peleni vani, a malo goli doma) i ona vec treci dan i piski i kaka iskljucivo u tutu. vec drugu cijelu noc suha. da sam znala da je ovako jednostavno vec davno bih krenula s tim. ali s druge strane mozda i jest tako jednostavno bas zato sto smo toliko dugo cekali i sto je sve krenulo dosta spontano.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,057

    Početno

    Tridesettri super za vas.

    I mi smo od subote krenuli u konačni obračun s pelenama, no nama ne ide baš tako glatko.

    Mi smo s odvikavanjem krenuli prošlo ljeto i taman nam je krenulo i onda je dobio salmonelu. Nakon što je prošla salmonela preko dana više nije htio pelenu tako da je od 10. mjeseca bez pelene bio po danu a imao ju je za podnevno i noćno spavanje i kad bi nekud išli.
    Od subote smo krenuli u konačni obračun s pelenama i maknuli ih skroz. Piškanje nam ide manje više bez problema, tu i tamo se zaboravi jer je jako živahan, no svaku noć se popiša u krevet, i popodne na spavanju također. Nočas sam ga dva puta presvlačila, ali se nadam da će krenut na bolje.

    Nama je kao što sam već pisala na nekim drugim temama puno veći problem kakanje. Nikako se neće pokakat niti u tutu niti u WC, svakak mu objašnjavamo, govorimo, nema šanse. Od subote uopće nije kako. Nemam pojma kaj budemo. Mi nikad od fiziloških potreba nismo radili bauk, uvijek ide s nama na WC, moli me da on pusti vodu, ja mu dozvolim, čak i četkom čisti WC iza mene, ali nikak da uspije se on pokakat na WC ili u kahlicu. Nemam pojma kaj budemo. Mislim da će mu biti puno lakše kad se barem jednom pokaka na WC i vidi da to nije ništa strašno.

  21. #21

    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    981

    Početno

    33 super,koliko je starija od Dore?

    Jutros je piškila u tutu a jučer je cijeli dan bila gola pokraj svog bazenčića pa je piškila u trku,niti jednom nije sjela na tutu.Ja se iskreno nadam da ce do kraja ljeta uspjeti.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    Citiraj irenas prvotno napisa
    33 super,koliko je starija od Dore?
    m. je rodjena 29.6.2004. dakle starija je od tvoje dore tri mjeseca.
    ljeto je stvarno super za odvikavanje.
    mi smo se jucer (6. dan odvikavanja, 4. bez incidenta) odvazile na duzu setnju bez pelena. potrpala sam u kolica gomilu dodatne robice, stavila ispod nje rucnik i sve zivo osigurala, ali sve se to pokazalo totalno nepotrebnim. nakon sat i pol setnje pripiskilo joj se i ja u trk u obliznji ducan koji ima wc, lijepo isla na wc i opet na miru setale. cim smo se vratile u stan, ona opet ravno na tutu. sve skupa tri sata vani bez problema.
    necu se previse hvalit da nas ne ureknem ali stvarno imamo srece, ja jos uvijek nemrem vjerovat da smo to tako lako rijesili, ona kao da nikad nije ni bila u pelenama. doduse mi smo koristili platnene, mozda to ipak ima veze...
    sretno svima!

  23. #23

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    evo kad nam vec tako dobro ide, htjela sam vam reci neke svoje uvide koje sam stekla u ovih tjedan dana uspjesnog odvikavanja. naravno to je samo moje misljenje o nekim stvarcicama za koje mi se cini da su nam olaksale stvar, ne mora vrijediti za sve i za svako dijete ali mozda nekom pomogne:

    - dobro je da i ako dijete nije bilo u platnenim pelenama, provede neko vrijeme prije odvikavanja u njima kako bi postalo potpuno svjesno kada je mokro, kakav je to osjecaj i sl. mislim da je vazno da dijete potpuno i detaljno osvijesti te stvari

    - bitan je dobar tajming - mislim da za odvikavanje treba iskoristiti fazu kad oni sve hoce raditi sami iliti popularno "terrible twoes" koje su "terrible" samo zato jer oni sve zele napraviti sami i zele biti neovisni, e pa skidanje pelena je prava prilika da se dokazu i da uzivaju u tome!

    - svugdje sam citala da u pocetku dijete treba stalno i cesto ispitivati da li mu se piski/kaki kako ne bi zaboravilo. meni se pokazalo suprotno. naime ako dijete stalno ispitujes onda mu saljes poruku "ti ne znas svoje potrebe dovoljno dobro, pa te ja moram podsjetiti". s tim treba biti oprezan. m. mi se cinila nekako ponosnom sto ona SAMA zna kad treba ici (ovo ce dobro razumjeti oni koji su citali knjigu "vase kompetentno dijete"). mislim da je manja steta da se dijete ponekad napravi po podu ili u krevet od stalnog upozoravanja i slanja krivih i negativnih psiholoskih poruka.

    - svi kazu da treba jako hvaliti dijete, a neki da treba i nagradjivati za svaku nuzdu obavljenu u tutu. naravno da treba pohvaliti ali mislim da s ovim isto treba biti jaaako oprezan, radi se o finesama. naime dijete treba ici na tutu zato sto to zeli zbog sebe, zato sto mu je tako ugodnije i sl., a ne zato da zadovolji roditelje, da bi dobilo priznanje ili nagradu. bitan je motiv. djeca trebaju uzivati u stvarima koje rade zbog sebe, a ne zbog drugih.

  24. #24
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    Citiraj tridesetri prvotno napisa
    svugdje sam citala da u pocetku dijete treba stalno i cesto ispitivati da li mu se piski/kaki kako ne bi zaboravilo. meni se pokazalo suprotno. naime ako dijete stalno ispitujes onda mu saljes poruku "ti ne znas svoje potrebe dovoljno dobro, pa te ja moram podsjetiti". s tim treba biti oprezan. m. mi se cinila nekako ponosnom sto ona SAMA zna kad treba ici (ovo ce dobro razumjeti oni koji su citali knjigu "vase kompetentno dijete"). mislim da je manja steta da se dijete ponekad napravi po podu ili u krevet od stalnog upozoravanja i slanja krivih i negativnih psiholoskih poruka.
    ovo mi skroz ima smisla. misliš da je dovoljno pustiti dijete da piški po sebi i onda mu reći: ajde idući put probaj reći ranije da stignemo na zahod? eventualno ponuditi zahod nakon buđenja, obroka i sl. kad pretpostavljaš da mora ići?

    i ja se brinem da ne napravimo big deal iz nečega što je prirodno i što dijete radi zbog sebe.

  25. #25
    Asimon avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    378

    Početno

    tridesetri, ovo si super napisala i potvrdila moja razmišljanja.
    Naime, i mi se pomalo spremamo za odvikavanje. Naravno, pripremili smo tutu i nastavak za WC, pokazivali i isprobavali, ali bez ikakvih konkretnih rezultata tj. nijednom se nije popiškio, pa da ga pohvalim.
    Na tuti sjedi par sekundi pa bjež, na zahodu malo duže, ali samo zato jer mu se teže spustiti. Zanima ga kad smo mi na zahodu, tad mu i objašnjavam, ali mislim da je to više zbog zvuka vode kojom je trenutno fasciniran.
    Neki dan, kad sam bila doma s njim, skinula sam ga u gaćice, bio je jedno 3 sata tako i dvaput se popiškio, bez ikakvih upozorenja. Ja sam ga u tih par sati često pitala treba li na tutu, ali nikakve reakcije. Drugi put sam ga pokušala skinuti i staviti na tutu za vrijeme pišanja i skužila da sam napravila grešku. Normalno, ni ja ne bih pišala da me netko tako omete.
    Uglavnom, sad kad ga pitam hoće li na tutu maše niječno glavom.
    Možda je još prerano? Ma, opet ću ga skinut golog, da skuži što mu se događa, nema veze za "nezgode", ionako su na podovima pločice i laminat...

  26. #26
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    Citiraj tridesetri prvotno napisa
    svugdje sam citala da u pocetku dijete treba stalno i cesto ispitivati da li mu se piski/kaki kako ne bi zaboravilo. meni se pokazalo suprotno. naime ako dijete stalno ispitujes onda mu saljes poruku "ti ne znas svoje potrebe dovoljno dobro, pa te ja moram podsjetiti". s tim treba biti oprezan. m. mi se cinila nekako ponosnom sto ona SAMA zna kad treba ici (ovo ce dobro razumjeti oni koji su citali knjigu "vase kompetentno dijete"). mislim da je manja steta da se dijete ponekad napravi po podu ili u krevet od stalnog upozoravanja i slanja krivih i negativnih psiholoskih poruka.
    ovo mi skroz ima smisla. misliš da je dovoljno pustiti dijete da piški po sebi i onda mu reći: ajde idući put probaj reći ranije da stignemo na zahod? eventualno ponuditi zahod nakon buđenja, obroka i sl. kad pretpostavljaš da mora ići?

    i ja se brinem da ne napravimo big deal iz nečega što je prirodno i što dijete radi zbog sebe.
    Slažem se s ovim. Ne treba ih stalno pilati s tim. Mislim da ih treba pustiti pa makar i po cijenu nezgode. Možda je dobro staviti tutu na neko vidljivo mjesto u blizini i eventualno kada je dijete baš zaigrano a po njemu se kuži da mu se piški (cupka s noge na nogu) oprezno pitati jel' bi možda otišao na tutu/WC.
    I definitivno ne treba raditi cirkus od svakog uspješnog piškanja ili kakanja u tutu. Dovoljna je smirena pohvala tipa: Bravo! Super tebi to ide. A u slučaju nezgoda (a sigurno će ih biti) nikako ne špotati. Dovoljno je jedno: ma ništa strašno. Drugi put mi samo malo ranije reci da stignemo na vrijeme ili nešto slično.
    Mi smo se držali ovoga i odviknuo se u doslovno 2 dana od dnevne pelene i 2-3 tjedna nakon toga i od noćne (sa 2 godine i 3 mjeseca).

  27. #27
    andrea avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,380

    Početno

    ja kroz par dana idem na poduži godišnji i onda i mi krećemo na tutu; jedva čekam; muka mi je kad vidim kako se oznoji ispod te pelenice, mogu si misliti kako je po ovoj vrućini to imati na sebi :/

    ali zanima me kak ste rješavale dnevno spavanje; barem na početk, jeste stavljale pelenu :? ?

  28. #28
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Jesam prva 2 tjedna. Onda smo skinuli za dnevno spavanje a par dana nakon toga i za noćno.

  29. #29
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    ili staviti ispod guze babylove podlogu? ja mislim da ću na moru tako, a preko ručnik da se ne safta na najlonu.

  30. #30
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Bilo je u Hospitaliji za kupiti nepropusne podloge raznih dimenzija. S gornje strane je kao frotirasta plahta, a s donje nepropusno, tako da se ne lijepe i ne znoje.

  31. #31
    Asimon avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    378

    Početno

    Dobre ideje!
    ajde cure javljajte malo kako vam ide!
    P. mi ne da uopće mijenjati pelenu u zadnje vrijeme, tj. toliko se vrti i skače da sam savladala lijepljenje čička i kad sjedi ili leži trbuhu...
    Zato sam najviše i počela razmišljatu o skidanju pelene, jer pretpostavljam da mu je užasno vruće u njima.

  32. #32
    andrea avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,380

    Početno

    ajvi, jeste vi počeli odvikavanje ?

  33. #33
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    nismo zaozbiljno; već smo prošlo ljeto malo pokušavali ali je bilo prerano. neko vrijeme smo ujutro piškili na tutu pa mu je dosadilo. u zadnje vrijeme ga baka pita hoće li na tutu/zahod, pa ponekad odu. noćna pelena mu je ponekad skoro suha, a nekad prepuna.

    ali sad kako je vruće, doma je uglavnom gol i odlučila sam da idemo na skidanje. što se mene tiče, može cijelo ljeto piškiti po sebi dok ne skuži da mu je bolje na zahodu. samo još ne znam kad ćemo maknuti pelenu za van, a onda i za noć.

  34. #34
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Najbolje je kad odlučite, skinuti i više ne vraćati. Nema doma bez pelene, vani pelena...
    Skini, 2 dana budite oko kuće, a nakon toga se lijepo opskrbi s nekoliko gaćica i kratkih hlačica i presvlači u slučaju nezgoda. Nema druge.
    Ja sam prije skidanja bila isto u sto čuda, sa milijun pitanja... a kad smo skinuli skužila sam kako to ide lagano i lupala se po glavi zašto uvijek oko svega filozofiram i gubim energiju kad je to tako prirodno i neprimjetno prošlo.

  35. #35
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    Citiraj Brunda prvotno napisa
    i lupala se po glavi zašto uvijek oko svega filozofiram i gubim energiju kad je to tako prirodno i neprimjetno prošlo.
    brunda, bez ovoga kod mene jednostavno ne može!

  36. #36

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    1,241

    Početno

    lako vama s djecom rođenom po zimi/proljeću. lijepo se pričeka drugi rođendan i na ljeto se odviknete. tako je i meni bilo s Evom Marijom. bila je zrela i pelenu smo skinuli isto u roku 2 dana. a što ću s Vidom? dvije će godine navršiti tek 10.9. dakle, u doba kad će već zahladiti. ne bih voljela pogriješiti i prerano početi (a sad mu je još definitivno prerano, tek je počeo prijavljivati da se pokakao). a gola guza dok bura brije...brrrr

  37. #37
    andrea avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,380

    Početno

    bojan se još ni jednom, ne popiškio na tutu, nego neće ni sjesti; još kad je obučen- nekako, ali gol- nema šanse

    sad ću mu kupiti onaj nastavak za wc i imamo vremena cjelo ljeto; skinuću ga, pa kako bude

  38. #38
    andrea avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,380

    Početno

    Citiraj Brunda prvotno napisa
    Najbolje je kad odlučite, skinuti i više ne vraćati. Nema doma bez pelene, vani pelena...
    e, pa tak sam ja i mislila; nakupovala sam cijelo brdo jeftinjačkih, tankih hlačica i samo mijenjamo; nema šanse da mu doma skinem, akad idemo van, da mu vratim; samo ću ga zbuniti

    skidamo, pa nek lijeva kud stigne

  39. #39
    Asimon avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    378

    Početno

    Citiraj aleta prvotno napisa
    lako vama s djecom rođenom po zimi/proljeću. lijepo se pričeka drugi rođendan i na ljeto se odviknete. tako je i meni bilo s Evom Marijom. bila je zrela i pelenu smo skinuli isto u roku 2 dana. a što ću s Vidom? dvije će godine navršiti tek 10.9. dakle, u doba kad će već zahladiti. ne bih voljela pogriješiti i prerano početi (a sad mu je još definitivno prerano, tek je počeo prijavljivati da se pokakao). a gola guza dok bura brije...brrrr
    e, ovo isto mene brine, jer P. još niti ne prijavljuje kakanje, previše bude zaokupiran. Skužimo ga po natezanju, pa ga pitamo jesi se pokakio, a on ništa. :?
    Zato ga i mislim svlačiti, pa da postane svijestan da se smoči kad se popiša...Možda mu tako klikne?

  40. #40
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Gdje da kupim gaćice :? gledala sam u Marksu i Spenceru ali nisu imali tako mali broj ??

  41. #41
    Asimon avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    378

    Početno

    Ja sam gaćice našla u Lisci i u Turbo Limaču

  42. #42
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    na placu.

    ima sasvim pristojnih gaćica domaćih proizvođača po desetak kuna. s obzirom da ti sad treba cijela hrpa, ne isplati se kupovati neke fancy.

    gamauf u tkalči isto ima jeftin veš a imaju male brojeve.

  43. #43

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Ja sam počela pokušavati već ovo ljeto, pa što bude. Javit ću vam. Prva dva dana je bilo super, al kad je vratio pelenu jer je mama išla radit, zbunjoza je nastala. Ali, valjda ćemo to riješiti, imamo čitavo lito, nakupovala sam desetak mudanti od mtč-a. Koje vi koristite?
    Jel tko zna di nabavit impregniranu tkaninu koja je vodonepropusna ili manje propusna ili je to ova fora s Hospitalijom???
    Good luck svima. A što se tiče kad je dite zrelo i uz to još nezgode- a kako oni što su im dica bez pelena od rođenja. Pa možemo ja i Damir od ovog lita valjda?!Mi ćemo se svojski i s puno potrudit

  44. #44
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Makita, probaj u Hospitaliji. to je to.
    Samo da ohrabrim newodlučne mame: Sven NIKADA nije prijavljivao niti kakanje niti pišanje (niti ga je smetalo kad bi se pokakao u pelenu-mogao je tako biti do prekosutra). A eto, skinuli bez pol frke

  45. #45
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    :D

  46. #46
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Mi sad idemo na more na desetak dana a onda kasnije na duže pa ne znam jel bih kretala sada ili kasnije. Probat ću da baš bude gologuza, i bez gaća, ionako ih nisam kupila a sad neću više niti stići.

  47. #47
    andrea avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,380

    Početno

    ja sam kupila gaćice, u nekakvom dučančiću na knežiji; 3 komada za 18 kuna !

    dobro, jesu malo ženskaste, al nema veze

  48. #48
    makka avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    slavonija
    Postovi
    785

    Početno

    NI moj M. nikada ne prijavljuje kakanje, a kamoli da piški.
    Svejedno sam ga pokušavala stavljati na tutu, no on nikad nije imao vremena za sjedenje na njoj.
    Evo danas je sjeo... i pokako se! Možda sam slučajno potrefila vrijeme, ali nema veze, ja sretna .
    Kad se ustao, pogleda unutra i pita : šta to? meso?

  49. #49

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    ali zanima me kak ste rješavale dnevno spavanje; barem na početk, jeste stavljale pelenu ?
    nasa prica sa spavanjem je dosta zanimljiva. ja naime uopce nisam planirala odmah izbacit nocnu pelenu, nekako sam mislila da je jos prerano. medjutim treci dan odvikavanja imali smo goste i m. smo oblacili u pidzamu u totalnoj strci i brzini, tako da joj je mm zaboravio stavit pelenu. ujutro kad smo shvatili da je cijelu noc bila bez pelene i da je suha, ostali smo :shock: odmah je odveli na tutu i to je to. da se to nije slucajno dogodilo, tko zna kad bi joj skinuli nocnu pelenu. i evo je sad vec cetvrtu noc suha.

    P. mi ne da uopće mijenjati pelenu u zadnje vrijeme, tj. toliko se vrti i skače da sam savladala lijepljenje čička i kad sjedi ili leži trbuhu...
    Zato sam najviše i počela razmišljatu o skidanju pelene, jer pretpostavljam da mu je užasno vruće u njima.
    to ti je odlicna ideja, tocno tako je i nama pocelo. u zadnje vrijeme je nekoliko puta i rekla da nece pelenu, a onda jedno jutro jednostavno nije dala da joj stavimo pelenu. i tako je sve pocelo. mislim da je super iskoristiti takav trenutak.

    Ja sam prije skidanja bila isto u sto čuda, sa milijun pitanja... a kad smo skinuli skužila sam kako to ide lagano i lupala se po glavi zašto uvijek oko svega filozofiram i gubim energiju kad je to tako prirodno i neprimjetno prošlo.
    tocno ovako i ja. a da ne kazem koliko sam topica na tu temu otvorila na ovom forumu :D ali brunda nekako mi se cini da taj nas pristup ima nekog smisla. prvo se dobro i temeljito naoruzati informacijama, a onda krenuti u akciju.

    sto se tice gacica inace ne volim TL, ali kupila sam tamo paketic onih prugastih gacica, slatke su i skroz su OK kvalitete. inace gacica stvarno ima svugdje, a neki dan sam u onom trudnickom ducanu "anita" koji drzi nesto djecje robice pronasla male zenske bokserice - preslatke su!

  50. #50

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    Citiraj makka prvotno napisa
    Kad se ustao, pogleda unutra i pita : šta to? meso?

Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •