Pokazuje rezultate 1 do 14 od 14

Tema: manjak zeljeza i vitamina D

  1. #1

    Datum pristupanja
    Mar 2015
    Postovi
    56

    Početno manjak zeljeza i vitamina D

    nakon danasnjeg pregleda kod babice mislim da uopce necu spavati do kraja trudnoce. 32 tjedan mi je i tek sad su otkrili da imam nisko zeljezo i nizak vitamin D. prepisala mi dvi vrste tableta sta moram piti uz elevit i objasnila da manjak zeljeza moze dovesti do prijevremenog porodaja i velikog krvarenja manjak vitamina D moze donjet probleme sa tezinom bebe , te razne bolesti kostiju kod bebe. zamolola sam je da mi da da idem na ultrazvuk da vidimo jeli sve u redu sa bebom ( u drzavi kojoj zivim zadnji ultrazvuk se pravi i 19 tjednu trudnoce). i rekla mi je da sacekam 3 tjedna ako nema pomaka na bolje onda ce mi davat infuziju i slat me na ultrazvuk i pregled bebe. jel mi moze neka od vas reci jeli imala slicno iskustvo. uz ovo sve imam i nizak tlak od pocetka trudnoce. ne mogu spavat ni razmisljat. posebno jer sam vec 3 puta bila kod doktora i u hitnoj tokom trudnoce zaleci se na vrtoglavicu i slabost a oni mi sad u 32 tjednu trudnoce nabroje ova dva velika problema koja mogu nanjet velike stete bebi.. neznam sta da radim ni sta da mislim.

  2. #2
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Da, imala sam jak deficit željeza. Dobila sam konjske doze od 300 ili 350 mg, ne sjećam se točno. Po porodu željezo mi je bilo ok, i sad kad sam mjerila nedavno nakon četiri mjeseca željezo mi isto bilo ok, a nisam nastavila piti nakon poroda. S djetetom je sve u redu. Rodio se poslije termina, nije bilo krvarenja. Meni je dr. Stasenko objasnila da fetus uzme sve iz organizma majke, bez obzira u kakvom je stanju majka.

    Imala sam također i niski tlak. Rekli su mi piti puno vode. Imala sam niski tlak i sada nedavno, čak mi se mantalo. Rješila sam to s većom količinom vode, i soli.

    Drži se uputa koje ti doktori daju. Odmaraj se. Smanji slatko. Ako možeš nabavi tlakomjer pa češće kontroliraj. Odi privatno na UZV. Kod nas zadnji mjesec pojačaju preglede.

  3. #3
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    ne znam koliki ti je manjak zeljeza, al da je dramaticno vjerojatno bi te poslali u bolnicu da ga primis intravenozno ili na transfuziju
    ja sam u drugoj i trecoj trudnici imala laganu anemiju, rodila zivu i zdravu djecu
    jedino su i njih dvije poslije (s nekoliko mjeseci) bile anemicne pa nisu bas htjele jesti i tak...
    uglavnom, i dalje su to zdrava i pametna djecica
    najbolje ti je nazovi babicu i reci joj da si u panici, nek ti objasni detaljnije koliki ti je deficit i sto ti je ciniti
    uzimaj terapiju i jedi i hranu bogatu zeljezom

  4. #4

    Datum pristupanja
    Mar 2015
    Postovi
    56

    Početno

    jesu li tvoje curice i dalje anemicne i kakve su sve probleme imale radi toga? i jel znate ista o nedostatku vitamina D?

  5. #5
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Sto znaci manjak zeljeza ? Koje su vrijednosti?
    i koliki je deficit vitamina D. Kod nas se pretraga na vitamin D ne radi rutinski trudnicama, a opce je poznata stvar da vecina zapadne civilizacije ima deficit tog vitamina jer ne boravi dovoljno na suncu.

  6. #6
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Citiraj ziv@c prvotno napisa Vidi poruku
    jesu li tvoje curice i dalje anemicne i kakve su sve probleme imale radi toga? i jel znate ista o nedostatku vitamina D?
    bas nikakvih osim slabog apetita i mrsavosti

    ajde ti provjeri koji su ti vrijednosti i kreni s terapijom, da ne panicaris bez razloga

  7. #7

    Datum pristupanja
    Mar 2015
    Postovi
    56

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Sto znaci manjak zeljeza ? Koje su vrijednosti?
    i koliki je deficit vitamina D. Kod nas se pretraga na vitamin D ne radi rutinski trudnicama, a opce je poznata stvar da vecina zapadne civilizacije ima deficit tog vitamina jer ne boravi dovoljno na suncu.
    ne kuzim se u ovo sve i nemam rezultae kod sebe moja midwife ih ima. zeljezo nesto sto bi trebalo biti preko 30 kod mene je 19 a za vitamin D neznam samo mi je rekla da je deficitno i jedno i drugo i na granici kriticnoga. a znam da se vitamin d preko sunca dobiva i nije mi jasno kako mi fali kad provodim vecinu dana sa sinom od dvije godine vani i jos je ljeto!?

  8. #8
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    ok, jel uzimas terapiju?
    i dalje ne kuzim cemu tolika panika
    ne znam koje su vase lab.vrijednosti, ali na mom nalazu pise da je referentna vrijednost za zeljezo 8-30 μmol/L
    moje je bilo 25
    i ne gleda se samo zeljezo, gleda se i hemoglobin i feritin i jos neke stvari
    meni je i sad to snizeno i nitko ne radi paniku oko toga, nemam ni neku terapiju, jer u trudnoci se javlja fizioloska anemija uslijed povecanja volumena krvi
    a vitamin D mozes kupiti u bilo kojoj ljekarni
    uglavnom, cini mi se da panicaris bez razloga, jer, da je dramaticno, pa valjda bi te poslali u bolnicu na neku intenzivniju terapiju i primatranje

  9. #9
    sanjka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    909

    Početno

    Da, uz zeljezo se gleda jos ovo sto je Ginger napisala
    i jos TIBC i UIBC.
    Ako su ova dva povisena iznad ref.vrij.a zeljezo i feritin
    niski onda je deficit.

  10. #10
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    ma da, ali ako je kriticno ne posalje se trudnica (ili bilo tko) doma pa nek si misli...
    za kriticne stvari se ide u bolnicu

  11. #11
    sanjka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    909

    Početno

    Ne znam sto bi ti rekla.
    Meni je zeljezo bilo 6 (8-30) feritin 15, TIBC 82, UIBC 65.
    Dobila heferol.
    A dosla u bolnicu jer sam se jako lose osjecala.

    Hemoglobin je jedini bio u ref.vrij.123.
    Posljednje uređivanje od sanjka : 12.01.2017. at 09:14

  12. #12
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Ja sam imala u 32 tjednu zeljezo 2 , a hemoglobin ( ako me pamcenje sluzi ) ispod 90 .
    i jasno sve ostalo super nisko.
    Pila sam zeljezo u sirupu ( to bolje podnosim) , caj od koprive i homeopatiju. I nitko nije paniku dizao.

  13. #13
    sanjka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    909

    Početno

    sirius koje si zeljezo u sirupu pila?
    Ja ovo jako tesko podnosim a jos i gastritis imam.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Mar 2015
    Postovi
    56

    Početno

    ma panicarim jer sustav zdrastva je ovdje katastrofa.. moras doslovno biti na samrti da neko reagira na nesto ako si u mladim godinama ( 24) . ko primjer cu samo rec da sam u prosloj trudnoci zavrsila na hitnoj u 6 mjesecu trudnoce jer se nisam.mogla ispravit od bolova i cekala 9 sati prije nego ne prvi doktor vidio..kad se beba rodila od 6 tjedana je imao konjuktivitis vidili smo 4 razlicita doktora dok nam 4ti napokon nije rekao da je konjuktivitis i dao kapi... zato i sad panicarim jer mi tek u 32 tjednu kaze da imam nisko to sve obavjeste me kako to moze utjecat na bebu i posalju me kuci sa dvi vrste tableta i to je to.. opcenito u cijeloj trudnoci niti jednom se ne vidi ginekolog.. zadnji ultrazvuk je u 19 tjednu a pregledi se sastoje od mjerenja mog tlaka i slusanje otkucaja srca bebe kroz onaj mali aparat za to..

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •