Stranica 27 od 27 PrviPrvi ... 17252627
Pokazuje rezultate 1,301 do 1,317 od 1317

Tema: Što čitate 3.

anchi pp avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004

Početno

I meni su oba romana odlična - isto sam nakon Smile tražila nešto njegovo.

U Suzaninom efektu mi fali malo više objašnjenja što se dešavalo prije nego su se vratili doma.

A genijalno mi je njihovo objašnjenje kako se slučajno nađu na nekom mjestu - onda smo skrenuli lijevo

Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003

chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017

Početno

zanimljivo, samo letimični google uvid pokazuje da ovogodišnji književni pulitzer nema izvrsne ocjene u čitateljskim krugovima. što kritika kaže, nisam proučavala.

ja sam se par tjedana bavila jednim drugim dobitnikom te nagrade -eugenidesom i njegovim romanom "srednji spol". već sam čitala eugenidesa i potvrdjuje mi se prvi dojam - kod njega mi se užasno teško probiti kroz prvu polovicu romana. kako je ovdje riječ o ukupno gotovo 500 stranica, palo mi je napamet par puta odustati. no, drugu polovicu sam slistila u 2 dana.
    ova sveamerička obiteljska saga a la franzen prvenstveno priča o životu onog I u skracenici LGBTI. interseksualac kojem iz niza razloga nisu uočili hermafroditska obilježja pri rođenju suočava se sa svojim spolom, svojim rodom, svojom seksualnošću. izuzetno edukativno štivo u kontekstu mlaćenja prazne slame oko istanbulske u našem društvu.
    no, ovaj roman je istodobno i posveta gradu detroitu i grčkoj dijaspori u SAD-u, edukativni rad o genetici i rasnoj segregaciji, priča o tinejdžerskoj ljubavi i otkrivanju seksualnosti, ali i fascinantna priča o smirni, rebetici i hašišu. kao što i piše na poleđini omota, iz pera samog franzena, roman je na trenutke apsolutno bizaran.
    Posljednje uređivanje od chesil : 18.04.2018. at 10:23

tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009

Početno

Meni je sa Srednjim spolom bilo obrnuto, zadnjih 100tinjak stranica mi je bilo najslabije. Svejedno, to mi je jedan od najdražih romana ikad pročitanih, i slažem se da je odlična za bolje razumijevanje i empatiju prema interseksualcima.

Ja čitam Črna mati zemla. Zanimljivo mi je, ne znam je li itko još ovdje nju čitao poslije Ciganina, često se spominju male stvari koje me na njega asociraju: na početku Matija Dolenčec ima ideju da će napisat knjigu o ljubavi između Hrvatice i Roma, pa Roma nasmrt pretuku i onda to neki policajac istražuje, spominju se nekad onako usput oni zatrpani rudari, a u jednom trenu Matija se nalazi u bolnici i s njim u sobi je "tamnoputi dječak koji se zove Sandi".. to samo dokle sam došla, super su mi ti Easter eggovi.

Datum pristupanja
    Nov 2003

Početno

Srednji spol mi je jedna od najdrazih knjiga
    Eugenidesa volim jako

Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011

Početno

Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je sa Srednjim spolom bilo obrnuto, zadnjih 100tinjak stranica mi je bilo najslabije.
    Ovako i meni, ali meni je taj slabiji kraj utjecao na ukupan doživljaj knjige.

Datum pristupanja
    Nov 2003

Početno

sad citam Policiju, Nesboovu

prvih 30-ak stranica mi je toliko poznato
    cak sam isla provjeriti u svoju evidenciju procitanog zadnjih par godina, da nisam vec citala ranije
    ali nisam

jel to sve postalo jedno te isto kod njega? ubojstva, slucajevi, scene, situacije ...
    ali dobro pise, zanimljiv je i napet

Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007

Početno

Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je sa Srednjim spolom bilo obrnuto, zadnjih 100tinjak stranica mi je bilo najslabije. Svejedno, to mi je jedan od najdražih romana ikad pročitanih, i slažem se da je odlična za bolje razumijevanje i empatiju prema interseksualcima.
    Sve potpisujem.

anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006

Početno

I ja sam na Nesbou koji je preradio je Macbetha, valjda najkrvaviju dramu W. Shakespearea. I to je učinio u maniri ponajboljih stripovskih scenarija noirovskog stila. Nesbo piše vrlo slikovito i pridaje pažnju opisima likova i krajolika, iako je riječ o punokrvnom trileru, u kojem se scene brzo izmjenjuju. Plejada njegovih likova kao da je iscurila iz stripovskog kvadrata - dijabolični i mistični zlikovci, korumpirani političari, pohlepni policajci, fatalna zavodnica, odnarođena vlast i potlačeni, ali povodljivi plebs. Svi oni okupljeni su u propalom industrijskom provincijskom gradu ne mnogo različitom od Gothama smještenom negdje gdje nema puno sunca ni nade, no sve vrije od krvi i izdaje. A u središtu je Macbeth, specijalni policajac traumatične prošlosti, no neokaljan pohlepom. On želi uništiti zlo, ali želi i moć. Partnerica u tom naumu mu je Lady, vlasnica kasina koja također krije mračne tajne. Ambiciozni dvojac spremno će gaziti po leševima i platiti visoku cijenu kako bi ispunili svoj cilj.

Ja strip volim, pa sam uživala i u ovoj knjizi iako ima nekoliko, čak i po gothamovskim mjerilima neuvjerljivih trenutaka. Mogu zamisliti da bi se ova prerada svidjela i W. S.- u. Knjiga je inače napisana u sklopu projekta Hogarth u povodu 400. obljetnice smrti velikoga engleskoga pisca. Uključeno je osam autora. Uz Nesboa tu su Margaret Atwood, Gillian Flynn, Tracy Chevalier, Jeanette Winterson, Howard Jacobson, Anne Tyler i Edward St.
    Aubyn.

Sad bi sve te romane redom slistila

Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011

Početno

A. M. Hurley: Loney

Ima bolji prikaz iz Večernjeg lista, ali u njemu se previše toga otkriva o radnji pa ga nisam linkala.

Knjiga ima izvrsnu atmosferu, jako živopisno dočarane slike prirode i mirno pripovijedanje koje me je podsjetilo na Kazua Ishigura. Likovi su uvjerljivi i svi se prikazivači knjige iščuđavaju kako je nečiji debitanski roman ovako vješto napisan.

Roman je gotski, meni to ne smeta, ne vjerujem da bi se svidio nekome tko ih baš ne voli.

Bilo mi ga je zanimljivo i lako čitati i rekla bih da mi je vrlo dobar.

Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007

Početno

Ankica Tomić: Damen kapric
    Uzela slučajno u knjižnici, dosta lako štivo koje mi je dobro došlo u proteklom prilično hektičnom razdoblju.
    Ipak, međutim, i cijela je knjiga pomalo hektična i nekako sam stekla dojam da je dobra ideja nedovoljno dobro razvijena.
    U nekoliko sam navrata ostala s upitnikom iznad glave, a najviše me razočarao neizmjerno glup završetak.
    Ono kad ne znaš kako bi završio nešto, pa onda ostaviš sve opcije otvorene... Bzvz...

Datum pristupanja
    Oct 2004

Početno

Forka, vidi ovdje

U međuvremenu, autorica je objavila još jedan roman, "Vice versa", koji nije ništa bolji Uglavnom, razočarala me.

anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006

Početno

Prije dvije godine Jurana je preporučila, a nakon nje i Angie75 potvrdila preporuku za "Vrijeme je opak igrač" Jennifer Egan. Hvala vam cure na tome

Budući da preporukama forumašica s ove teme vjerujem više nego književnim nagradama (knjiga je 2011. ovjenčana Pulitzerom) naslov se našao na jednom od mojih popisa. I čekao je na čitanje dosta dugo, jer popise počesto gubim čak i ako su u elektroničkom zapisu. A riječ je o knjizi koja me je oduševila. I to prilično iznad očekivanja, iako sam očekivala dosta. Toliko me osvojila da sam nezadovoljna prijevodom zadnjeg (13.) dijela posegnula za originalom, pa osim tog poglavlja ponovno iščitala njih još nekoliko. Riječ je zapravo o pripovjetkama složenima poput pachworka, s nizom likova, čvršće ili labavije vezanih uz dva glavna -glazbeno-producentski dvojac Sashu i Bennija. Teme, meni omiljene -vrijeme i mi u vremenu, odrastanje, starenje, odnosi generacija, glazba. Blještava sposobna mladost nasuprot ispijenih starih punkera. Adolescenti koji misle da su neuništivi i sredovječni koji u prošlost gledaju užasnuti spoznajom da su odavno izgubili mogućnosti izbora.

Mogla bi pisati još, ali ću se suzdržati da ne odam previše!
    U više je osvrta u nas ova knjiga uspoređivana s Olive Kitterige, E. Strout, zbog slične kompozicije. A ja ću dodati sličnost s trodjelnim romanom Vernon Suboteks, V. Despentes (u nas su izašla dva dijela, a treći očekujem s nestrpljenjem) koji se također bavi protokom vremena i glazbenom scenom, a glazba je ondje još snažnije prisutna nego kod Egan.

Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011

Početno

Meni ni nakon 2 godine oduševljenje nije splasnulo!

Jako sam se veselila njenoj novoj knjizi, ali onda me je odbilo od čitanja kad sam pročitala da se radi o tradicionalnom povijesnom romanu.

Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011

Početno

A Vernon Suboteks se nisam usudila čitati od straha da je prepotresna ili šokantna. Je li?

anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006

Početno

Nikada tu knjigu ne bi opisala kao potresnu ili šokantnu.

anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006

Početno

Nisam imala vremena bolje objasniti što sam mislila kada sam napisala da ja Vernona Suboteksa nikada ne bi opisala kao šokantnu ili potresnu knjigu.

Da, tako nešto moglo bi se to pomisliti kad se uzme u obzir da knjiga govori o čovjeku koji postaje beskućnik, nakon što mu propadne posao s prodajom vinila. Izokrene mu se cijeli život. No, na neki uvrnut način njegov "pravi" život tada tek počinje. Čak i najosebujniji likovi koje susreće na pariškim ulicama, čak i oni sa samoga dna (pojavljuju se u drugom dijelu) i njihov život opisani su bez patetike. Njihova je sudbina - u većini i njihov izbor. Dapače, bolje se nose sa životom nego Vernonovi prijatelji iz predgrađa. Divna je to knjiga, potresna i šokantna samo utoliko jer sam nakon čitanja bila dugo, dugo, dugo ushićena i zaokupljena mislima o pročitanome.

U usporedbi s Eganicinom knjigom ova je svakako "sirovija", više likova u njoj živi na rubu društva, uvrnutiji su i manje simpatični, ali meni to nije bio problem. Naprotiv.

Stranica 27 od 27 PrviPrvi ... 17252627

Pravila pisanja postova

• Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •