Stranica 22 od 80 PrviPrvi ... 1220212223243272 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1,051 do 1,100 od 3965

Tema: Što čitate 3.

  1. #1051
    chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    286

    Početno

    Napokon došla do Črne mati zemle.
    Sve ste već rekle.
    Ja ću samo dodati - drugi dio romana je zasluženo hvaljen, ali prvi dio mi je pravo iznenađenje. Uistinu lijep, uvjerljiv, nepretenciozan i prirodan prikaz početka i kraja jedne ljubavne veze.

    Ima nategnutih dijelova (primjerice, kako je preko sestrinog pacijenta i njegovog predavanja probio blokadu amnezije), ali, sve u svemu, impresivan, maštovit i "črni" roman.

    Kako uvijek volim izguglati što više o djelima koja sam upravo pročitala, pretražila sam i ovaj topic broj 2. Baš me zanimalo kad je hype oko ČMZ započeo.
    U ljeto 2013. ovdje se prvi put spominje Novaka. Na proljeće 2014. počinje prava rasprava o djelu.
    No, meni je posebno drago jer sam u potrazi za Novakom, naišla na krasne osvrte meni jedne od najdražih knjiga pročitanih ove godine - Claudelov Brodeckov izvještaj

  2. #1052
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    Sonječka i druge priče od Ljudmile U. - sporo mi nešto ide, ali lijepo, njezin stil volim

    Priča o novom prezimenu Elena F. - dosad najbolji nastavak, iako sam nisam puno očekivala s obzirom na kritike
    ispada nekako da kad neku knjigu svi nahvale moja očekivanja budu prevelika pa se znam razočarati
    a ovako kad u startu imam smanjena očekivanja ispadne dobro
    jako mi se sviđa dio u kojem opisuje razvoj situacije između nje, Nina i Lile
    pa dio o tome kako se posvetila učenju, distancirala od njihove priče, rajona...
    sve mi se sviđa zapravo

  3. #1053
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    i rajon

  4. #1054
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Citiraj flopica prvotno napisa Vidi poruku
    Sonječka i druge priče od Ljudmile U. - sporo mi nešto ide, ali lijepo, njezin stil volim

    Priča o novom prezimenu Elena F. - dosad najbolji nastavak, iako sam nisam puno očekivala s obzirom na kritike
    ispada nekako da kad neku knjigu svi nahvale moja očekivanja budu prevelika pa se znam razočarati
    a ovako kad u startu imam smanjena očekivanja ispadne dobro
    jako mi se sviđa dio u kojem opisuje razvoj situacije između nje, Nina i Lile
    pa dio o tome kako se posvetila učenju, distancirala od njihove priče, rajona...
    sve mi se sviđa zapravo
    X za Priču o novom prezimenu i očekivanjima.
    Iskreno vaš, Šurik. Napokon sam ju pročitala, to mi je prva knjiga od Ljudmile i baš mi se svidjela.

  5. #1055
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    Šurik je baš lijepo napisan, slažem se!
    kod Sonječke je malo razvukla, ali ima nešto magično u tome, guštam baš..

    Feranticu dovršavam i žao mi je nekako, sve mi je napetija

  6. #1056
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Tanja Mravak: Naša žena
    Crtice iz života žena Dalmatinske zagore u formi briljantnih kratkih priča.
    Ništa za dodati niti oduzeti, oduševljena sam!

  7. #1057
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Procitala i ja Čitav jedan zivot od Roberta Seethalera, kojeg mi je covjek iz OceanMorea na Il-u reklamirao kao 'novog Stonera'. Nasla sam poveznicu izmedju ta dva lika u nekom njihovom prihvacanju sudbine i nesklonosti promjenama u nekoj zrelijoj zivotnoj dobi i to sto je tema jedan 'obican' zivot. Jako je lijepo pisana knjiga, recenica bogata, lijepo tece, s njeznoscu i ogoljenoscu, a bez sentimentalnosti i brutalnosti pise o svom liku i njegovoj sredini. Moja preporuka za kad imate dan-dva vremena.

  8. #1058
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Dan Brown: Porijeklo.
    Upravo zaklopila knjigu. Čitka, priča lijepo teče, potjerala me da potražim slike Sagrade familie i Case Milo' i osvježim sjećanja, povremeno je tako napeta da se čita u šestoj brzini . zanimljiva tema, sve u svemu, preporučujem.

    Vidite li skriveni simbol u ovom nazivu? Nije bitno za priču ali je zanimljivo, autor ne kaže što je to, samo pita ako vidi. Odmah sam ju ugledala, i sad više ne mogu da ne vidim.
    https://11tcma2eyqgmz6zyt1x6na8n-wpe...go_feature.png

  9. #1059
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Procitala i ja Čitav jedan zivot od Roberta Seethalera, kojeg mi je covjek iz OceanMorea na Il-u reklamirao kao 'novog Stonera'. Nasla sam poveznicu izmedju ta dva lika u nekom njihovom prihvacanju sudbine i nesklonosti promjenama u nekoj zrelijoj zivotnoj dobi i to sto je tema jedan 'obican' zivot. Jako je lijepo pisana knjiga, recenica bogata, lijepo tece, s njeznoscu i ogoljenoscu, a bez sentimentalnosti i brutalnosti pise o svom liku i njegovoj sredini. Moja preporuka za kad imate dan-dva vremena.
    Meni je trebalo tek jedno popodne da ju procitam. A dojam će ostati puno, puno duže!
    Predivna knjiga.

  10. #1060
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Enrique Vila-Matas: Kassel ne poziva na logiku

    Uopće nisam sigurna kako ga žanrovski odrediti, je li to roman, reportaža, putopis, dnevnik.... ali je stvarno fora
    za sve koje zanima avangarda, umjetnost, osobito suvremena, i mcguffin

  11. #1061
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Thomas P. Cullinan: "The Beguiled" - toliko mi se dopala da odbijam pogledati film (kako si ne bih pokvarila dozivljaj knjige).

    Anita Amirrezvani: "Krv cvijeca" - osim povijesnih dijelova, nije mi bila zanimljiva.

    Shannon Hale: "Austenland" - ocekivala sam barem mozak-na-pasu stivo, medjutim... Preskocite.

    Medjutim... Navukla sam se na P.D. James
    - The Murder Room
    - The Black Tower
    i cekaju me jos dvije
    Posljednje uređivanje od Elly : 02.01.2018. at 17:28

  12. #1062
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Kate Atkinson, "Život za životom"
    poprilično zanimljivo
    i drugačije
    je li tko čitao?
    http://citajknjigu.com/kate-atkinson...oznavati-smrt/

  13. #1063
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    Kate Atkinson, "Život za životom"
    poprilično zanimljivo
    i drugačije
    je li tko čitao?
    http://citajknjigu.com/kate-atkinson...oznavati-smrt/
    Nisam, ali imam spremno za čitanje za skorašnji go.
    Što se tebi u knjizi svidjelo?

  14. #1064
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    Kate Atkinson, "Život za životom"
    poprilično zanimljivo
    i drugačije
    je li tko čitao?
    http://citajknjigu.com/kate-atkinson...oznavati-smrt/
    Jesam ja:

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Jose Eduardo Agualusa, Opća teorija zaborava
    slojevit i fragmentaran roman o kolonijalnoj i postkolonijalnoj Africi (Angola nakon portugalske kolonizacije), o strahu i ksenofobiji i besmislu ratovanja, preporučujem.

    Također velika preporuka za Ines Pedrosa, Bespomoćnost. Opet portugalski utjecaj, život u portugalskoj provinciji vs. u portugalskoj (nazovi) koloniji (Brazil), dotiče se svega - ljubavi u svim oblicima (bratskoj, obiteljskoj, ljubavničkoj), demokracije kako je shvaćaju tamošnji provincijski političari, izdaje i obiteljskih odnosa... Izvrsna knjiga!

    Kate Atkinson, Život za životom - što bi bilo kad bismo imali priliku za prilikom da promijenimo svoj život, bi li nam život bio bolji ili gori ili samo drukčiji... Također interesantna knjiga, ponajviše zbog nekih povijesnih zanimljivosti.

  15. #1065
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Trenutno ništa ne prijavljujem jer mi knjiga koju sam započela prilično zapinje pa ne znam hoću li ustrajati.

    U 2017. su mi najbolje bile ove knjige:

    1. S. Stanišić: Kako vojnik popravlja gramofon
    2. N. Gašić: Voda, paučina
    3. Z. Shalev: Kasna obitelj
    4. M. Atwood: Sluškinjina priča
    5. H. Mantel: Wolf Hall
    6. E. Gilbert: Signatura svih stvari
    7. E. Ferrante: Genijalna prijateljica 2, 3 i 4
    8. Z. Smith: Vrijeme swinga
    9. B. Bryson: putopisi po Velikoj Britaniji

  16. #1066

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Evo i mojih top 10 iz 2017. godine:

    1. Richard Flanagan: Uskim putom duboko na sjever
    2. Robert Seethaler: Čitav jedan život
    3. Svetlana Aleksijevič: Černobilska molitva
    4. Tanja Mravak: Naša žena
    5. Damir Karakaš: Sjećanja šume
    6. Milan Soklić: Izlet na Kras
    7. Dubravka Ugrešić: Lisica
    8. Julian Barnes: Buka vremena
    9. Clara Uson: Kći istoka
    10. William Graves: Divlje masline


    Ovih dana pročitala sam i još jedan "rusko-francuski" roman Andreja Makinea, "Zemlja i nebo Jacquesa Dormea". Podsjetio me na davno pročitanu "Francusku oporuku", pa bih je mogla malo obnoviti. Makine mi je jedan od omiljenih pisaca, ima nevjerojatno oštroumna zapažanja o životu, odrastanju, odnosu čovjeka prema povijesti, i sve to nekako pomirljivo, bez natruhe gorčine ili žaljenja.

  17. #1067
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    Evo i mojeg izbora 10 najboljih. Složenih nasumce, a ne po rangu.

    Sjećanje šume, Karakaš
    Amerikana, Adichie
    Moja borba 3 i 4, Knausgard
    Uska staza ka dalekom sjeveru, Flanagan
    Vegetarijanka, Kang
    Saga 1-3, Vaughan
    Genijalna prijateljica 2-4, Ferrante
    Doba mjedi, Šnajder
    Priručnik za spremačice, Berlin
    Čitav jedan život, Seethaler

    10 mjesta mi je premalo pa na popis nisu ušli, a po svemu bi onamo pripadali: Aleksijevič i njeno Rabljeno doba, Snyderova O tiraniji, Stefánssonova Tuga anđela i Barnesova Buka vremena.

    U 2017. pročitala sam manje knjiga i stripova nego što sam željela.

  18. #1068
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Mojih top ten 2017, ne nužno ovim redoslijedom:

    1. Jose Eduardo Agualusa: Opća teorija zaborava
    2. Kristian Novak: Ciganin, ali najljepši
    3. Kjell Westo: Privid 1938.
    4. Kjell Westo: Ovuda smo nekada hodali
    5. Damir Karakaš: Sjećanje šume
    6. Alessandro Baricco: Mr. Gwyn
    7. Alfonso Cruz: Kokoschkina lutka
    8. David Mitchell: Tisuću jeseni Jacoba de Zoeta
    9. Tanja Mravak: Naša žena
    10 . Anthony Doerr: Svjetlo koje ne vidimo

    Hvala vam, curke, za vaše liste, bilježim sve, za neka nova čitanja

  19. #1069
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Baš vam hvala!!

    Meni je "Privid 1938." apsolutni broj 1, oduševila me, ostavila otvorenih usta, poželila sam zapljeskat nakon što sam je pročitala. Vrlo blizu iza nje mi je "Ovuda smo nekada hodali" br. 2. Ferrante prve 2 knjige su mi broj 3, druge 2 su mi bile već ok... ajmo kraj, ajmo dosta fascinacije s Lilom (možda u tim "logijama" moram radit, pauze, ne znam, ovo je čisto moj dojam jer sumnjam da sam objektivna pa je knjiga 1 bolja od knjige 3, npr., meni je do 3. njih dvije i njihove štorije bilo u komadu previše).

    Drugog se ne sjećam točno dovoljno dobro što sam čitala i kad, i što je ušlo u 2017., a što u 2016. (Aleksijevičino "Rabljeno doba" me isto jako impresioniralo, ali se ne sjećam jel' to ušlo u čitalačku 2016. ili 2017.), tako da bih mogla napravit od 1-10 rang, znam da mi se svidjela i Ferrante o razvodu knjiga, zaboravila naslov, a ne radim dnevnike - je li vi radite neke dnevnike papirnato ili po nekim aplikacijama?

    Sad čitam antologiju kratke kanadske priče "Život na sjeveru", zasad obećava:

    http://www.mvinfo.hr/knjiga/5509/ziv...e-kratke-price

    Nisam znala da je Yan Martel Kanađanin (svojedobno mi se jako svidjela njegova "Pijev život"), i on je u toj zbirci kao i Munro i Atwood i još puno drugih, a zbirka je podijeljena po tri teme - iseljeništvo, život na sjeveru... i još nešto, zaboravila . Meni gula za čitanje u toplom stanu u zimskim noćima.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 05.01.2018. at 09:42

  20. #1070
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,644

    Početno

    ina , potpisujem prvi dio tvog posta. i mene su oduševile te dve knjige

  21. #1071
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Joël Dicker: Istina o Slučaju Harry Quebert

    napet krimić, ali jednostavno previše svega - previše prevrata, previše stranica, neuvjerljivi likovi, neki potpuno iskarikirani... stvarno ne razumijem u čemu leži ogroman uspjeh ovog romana.
    Posljednje uređivanje od Angie75 : 05.01.2018. at 10:10

  22. #1072

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    je li vi radite neke dnevnike papirnato ili po nekim aplikacijama?
    Papirnato. Iz dva razloga:
    -želim čitanje fizički odvojiti od kompjutora ili bilo kojeg elektroničkog medija (zbog previše vremena provedenog pred ekranima općenito)
    -da se natjeram da rukom ispisujem vlastite misli (zbog treniranja slaganja rečenica koje se neće moći tako jednostavno prepraviti, i zbog treniranja vlastitog rukopisa)

    Sad već imam podosta ispisanih bilježnica, morala bih ih nekako bolje sortirati. Višegodišnji popis pročitanih knjiga ipak vodim i kompjutorski (samo kao popis, bez komentara), da bih se lakše snašla u šumi naslova.

  23. #1073
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    znam da mi se svidjela i Ferrante o razvodu knjiga, zaboravila naslov, a ne radim dnevnike - je li vi radite neke dnevnike papirnato ili po nekim aplikacijama?
    Dani zaborava
    ja ne radim nikakve dnevnike, kad se moram nečega prisjetiti tražim po Rodi

  24. #1074
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Zapisujem samo naslove knjiga u notesić i tek sam se prije 3 godine sjetila označiti kad počinju naslovi nove godine

  25. #1075
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Ferrante prve 2 knjige su mi broj 3, druge 2 su mi bile već ok... ajmo kraj, ajmo dosta fascinacije s Lilom (možda u tim "logijama" moram radit, pauze, ne znam, ovo je čisto moj dojam jer sumnjam da sam objektivna pa je knjiga 1 bolja od knjige 3, npr., meni je do 3. njih dvije i njihove štorije bilo u komadu previše).
    zato sam ja namjerno radila pauze, iako sam odmah imala sve četiri, ali znala sam da bi mi se točno ovo dogodilo, pa sam ubacivala po jednu-dvije potpuno drugačije, taman da se zaželim

    ja imam profil na goodreads gdje zabilježim koju čitam, dam im zvjezdice, i rijetko kad napišem neki još dodatni opis. tako znam koja mi je iz koje godine.

  26. #1076
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Hvala!
    Moj rukopis nikad nije bio nesto, a sad je koma i ono..taj brod ne da je otplovio nego jedva da je ikad porinut bio, pa cu lakse u komp ili taj app zapisat makar sto sam procitala i jel mi se nacelno svidjelo il ne da znam opet posegnut za autorom il ga zaobic.
    S Drecavcem cu napravit po preporuci Tang...grozim se same pomisli na serijale sada (ne volim ni serije gledat). Jedino ce mi onda stvarno trebat biljeske tko je tko ako ima dosta likova .
    Posljednje uređivanje od ina33 : 05.01.2018. at 19:56

  27. #1077
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Dani zaborava
    ja ne radim nikakve dnevnike, kad se moram nečega prisjetiti tražim po Rodi

    ovako sam i ja donedavno , pa kad sam skužila da ništa tako ne mogu pronaći , dite mi je otkrilo opciju "Bilješke" na mobitelu .
    Tamo si upišem sve, i ono što sam pročitala, i ono što tek kanim pročitati, i još svaštanešto

  28. #1078
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Zapisujem samo naslove knjiga u notesić i tek sam se prije 3 godine sjetila označiti kad počinju naslovi nove godine
    i ja zapisujem autora i naslov, uz mjesec kad sam procitala. u rokovnik.
    to je maksimum u sadasnjem trenutku za mene

  29. #1079

    Datum pristupanja
    Nov 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    358

    Početno

    Ja pročitala u 2 dana od Ruth Ware U mračnoj, mračnoj šumi. Volim trilere bez puno okolišanja, opisivanja nebitnog i sl. Pa eto, preporuka

  30. #1080
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    ja bilježim u notesić koji je prigodan, od šk, sve neke lijepe izreke u njemu o čitanju
    bilježim mjesec i godinu
    završila sam priču o novom prezimenu, prekrasna knjiga!
    sad krećem u potragu za trećim dijelom...

  31. #1081
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj flopica prvotno napisa Vidi poruku
    ja bilježim u notesić koji je prigodan, od šk, sve neke lijepe izreke u njemu o čitanju
    bilježim mjesec i godinu
    završila sam priču o novom prezimenu, prekrasna knjiga!
    sad krećem u potragu za trećim dijelom...
    Svaka čast na urednom bilježenju.... Ja se od srednje škole pokušavam natjerati (tad sam to uredno radila, hrpe ispisanih bilježnica...) a nakon toga - nula bodova. Svako toliko započnem i zaboravim na to nakon 2-3 knjige, jednostavno nemam naviku. A možda je i bolje tako - bolje čitati nego to zapisivati, bolje vježbati nego to evidentirati... Ili je to samo opravdanje za lijenčine?

  32. #1082

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    A možda je i bolje tako - bolje čitati nego to zapisivati, bolje vježbati nego to evidentirati... Ili je to samo opravdanje za lijenčine?
    Ne bih rekla da tu postoji "bolje" ili "gore", svatko radi kako mu odgovara.
    Ja sam počela zapisivati pročitano prije 11 godina, kad mi je palo na pamet "stalno se žalim da nemam vremena za čitanje, hajde da vidim koliko stvarno pročitam u jednoj godini". Isprva sam pisala samo kratke bilješke, kasnije je to preraslo u pisanje kraćih osvrta, ponekad, kad me uhvati inspiracija, napišem pravu kritiku (samo što na žalost nemam više to gdje objavljivati, pa mi je motivacija splasnula ). Sad bi mi bilo žao prestati sa zapisivanjem.
    Inače, ta evidencija mi uzima zanemarivo malo vremena, a kasnije mi bude drago vratiti se vlastitim bilješkama.
    Jedino što mi se ipak nikako ne da je pisati bilješke o ponovo pročitanim knjigama.

  33. #1083
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Ja sam potaknuta ovom temom počela bilježiti. Ništa posebno, autor, naslov s jedne strane notesića, s druge strane mi je lista za čitanje.

  34. #1084

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    Do sad sam tu samo skupljala preporuke pa da i ja dam jednu:
    "Napokon rođen"
    https://citajknjigu.com/napokon-rode...et-mazzantini/

    Knjiga me stvarno ostavila bez daha, danima mi se jos motala po glavi

  35. #1085
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Ivica Ivanišević: Klanjam se

    A ono, il' sam malo pretjerala s Ivaniševićem, il' je ovo lošija knjiga od prethodnih.
    Mislim, moguće da sam se presaturirala , ali za ovu knjigu ne mogu reći više nego da mi je simpatična .

  36. #1086

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Forka prvotno napisa Vidi poruku
    Ivica Ivanišević: Klanjam se

    A ono, il' sam malo pretjerala s Ivaniševićem, il' je ovo lošija knjiga od prethodnih.
    Ili je on pretjerao s književnom produkcijom u kratkom vremenu
    Ovaj roman nisam još čitala, ali planiram...

  37. #1087
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    kad me uhvati inspiracija, napišem pravu kritiku (samo što na žalost nemam više to gdje objavljivati, pa mi je motivacija splasnula ). Sad bi mi bilo žao prestati sa zapisivanjem.
    Pa... objavljuj tu (to bi bila moja zamolba ). Na gušt čitalaca ovog topica. Ta tvoja vježba se itekako vidi - mislim, usporedi, npr. razinu mojih komentara "to mi je bilo OK, to mi je bilo cool, to me umelo, to mi je malo x-asto", s tvojim komentarima . Meni je gušt pročitati tvoje mišljenje, iako sam skužila da ne dijelimo ful književni interes (za neke teme si obrazovanija od mene, pa za to za što mi fali znanja mi fali i živaca (glazba, matematika - Kehlman riječju)). Ali, uvijek ću rado pročitat i bit zahvalna. Nekoć' bijah i ja elokventna, čitalo moje sastavke na HJ, ali... druga vremena, druga ja. Plus sam ja drugi tip, mene oduševljava verzioniranje koje omogućava moderna tehnologija (ina33-niz), a užasava bijeli papir na koji moram ispisati unaprijed zamišljenu misao. To oduševljenje je slično seobi iz Dalmacije i otkriću centralnog grijanja, oduvijek sam bila nervčik, tako da me tastatura...spasila. Nema veze, čitati mi je gušt, uključivo književne kritike.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 09.01.2018. at 10:55

  38. #1088
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Pa... objavljuj tu (to bi bila moja zamolba ). Na gušt čitalaca ovog topica. Ta tvoja vježba se itekako vidi - mislim, usporedi, npr. razinu mojih komentara "to mi je bilo OK, to mi je bilo cool, to me umelo, to mi je malo x-asto", s tvojim komentarima . Meni je gušt pročitati tvoje mišljenje, iako sam skužila da ne dijelimo ful književni interes (za neke teme si obrazovanija od mene, pa za to za što mi fali znanja mi fali i živaca (glazba, matematika - Kehlman riječju)). Ali, uvijek ću rado pročitat i bit zahvalna. Nekoć' bijah i ja elokventna, čitalo moje sastavke na HJ, ali... druga vremena, druga ja. Plus sam ja drugi tip, mene oduševljava verzioniranje koje omogućava moderna tehnologija (ina33-niz), a užasava bijeli papir na koji moram ispisati unaprijed zamišljenu misao. To oduševljenje je slično seobi iz Dalmacije i otkriću centralnog grijanja, oduvijek sam bila nervčik, tako da me tastatura...spasila. Nema veze, čitati mi je gušt, uključivo književne kritike.

    kaže meni anamar što mi se dopalo u knjizi "Život za životom"
    a ja se preznojim kao kad bi u srednjoj morala pisati zadaćnicu
    sve drugo iz hj bih naučila
    nisam jezičar, ali sve se da naučiti, i mada mi je "uvo gluvo" naučila bih i one dugouzlazne, dugosilazne
    pa i mrsko ije/je koje fakat često ne čujem
    ali brate zadaćnice

    i aj ti sad reci što je pisac htio reći
    i namuči se ja k"o tantal, izvuče iz pete neke misli, osjećaje (onda nije bilo interneta i takve mogućnosti pomoći)
    i sva sretna što sam dobro napisala
    i donosi profesorica ispravljene zadaćnice
    "stilski lijepo, gramatički ispravno, izvrsno pogođena bit.."
    3

    tako i sad kad moram napisati koju riječ o onom što sam pročitala
    sry anamar
    bilo mi lijepo napisano
    zanimljivo čitati kako jedan događaj totalno mijenja budućnost brojnih aktera
    kako život može krenuti raznim smjerovima
    zanimljiva mi je povijesna pozadina
    ali ništa bolje od toga ne znam napisati

    inače imam frenda koji jako voli čitati
    "lijepu književnost"
    i povijesne, putopise
    i onda ja njemu čitam tanjine preporuke odavde
    i uvijek se oduševi
    tako da tanjino pisanje dobrano prelazi granice ovog foruma

  39. #1089
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,620

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    tako da tanjino pisanje dobrano prelazi granice ovog foruma
    Tanja je kraljica! Svi mi s guštom čitamo njene kritike i uzimamo preporuke.

    Ja imam svoje bilježnice još iz osnovne i srednje u koje sam pisala lektire i kasnije kad sam čitala u njih sam zapisivala iz pročitanog što bi mi se svidjelo. Ta navika mi ostala do danas. Te su bilježnice ispisane, al imam uvijek jednu novu pri ruci u koju upisujem pisca/spisateljicu, naziv djela, datum početka i kraja čitanja, dok čitam imam post it pa si označim što želim prepisati. U zadnje vrijeme sam počela pisati i zemlju pisca.
    A sad od 47 lani pročitanih, izdvojila bi ovih 10, po redoslijedu čitanja od siječnja do prosinca:

    1. Lada Vukić: Specijalna potreba - podsjeća me na Kišnu djevojčicu
    2. Chimamanda Ngozi Adichie: Amerikana, Polovica žutog sunca - otkriće mi je, svakako u ovoj godini planiram pročitati i njen Purpurni hibiskus
    3. Judita Rey Hudaček: Sjećanja na Makedoniju - oduševila me toplina kojom opisuje svoje domaćine, sustanarke, običaje, zgode i nezgode studentskih dana, najljepša mi priča o Toši - dete so dzvezda
    4. Anthony Doer: Svjetlo koje ne vidimo - ostavila dubok dojam na mene, danima sam još razmišljala o njoj
    5. Chigozie Obioma: Ribari - jako me potresla
    6. Eka Kurnawan: Ljepota je njezina rana - produbila moje loše mišljenje o kolonijalizmu, žalosno je da "bijeli čovjek" gdje god dođe okupira, vlada i iscrpljuje bogatstvo osvojene zemlje
    7. Maria Angels Anglada: Violina iz Aushwitza, nakon toga po preporuci Tanje pročitala Ispovijedam - dopalo mi se, al violina me jače dotakla - kraća, al nabijenija emocijama
    8. Ele Temelkuran: Žene koje pušu u čvorove - knjiga o ženskoj snazi
    9. Kristian Novak: Ciganin, ali najljepši - Novak je svakako otkriće, imala sam predrasude da ne može napisati nešto bolje od Črne mati zemlje, al nadmašio je drugim romanom prvi napisani
    10. Deborah Ellis: Djevojčica iz Afganistana - lektira za 7. razred, posudila kćeri i pročitala skoro u jednom dahu
    Posljednje uređivanje od Nera : 09.01.2018. at 13:22

  40. #1090
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    Hvala ti a70v!

    I pridružujem se pozivu tebi tanja da pišeš osvrte ovdje. Jer često nakon tvog posta ja uzmem tu knjigu u ruke i gotovo nikad nisam požalila.
    I inače volim čitati prikaze, kritike i osvrte.
    Ali volim pročitati i 'obično' misljenje o knjizi. Poput ovoga što je aleks napisala. Zašto se nekome neko štivo svidjelo, ili nije. Ponekad me to ponuka da knjigu pročitam ili se potvrdi moje mišljenje.

  41. #1091
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    inače sam mišung stare škole i insta generacije.

    npr. dijelove knjige koji mi se svide ja fino fotografiram mobitelom, a poslije prepišem u bilježnicu citata

    koristim goodreads za evidenciju i ondje redovito upišem bar jednu dvije rečenice o tome zašto mi se nešto svidjelo ili nije. ali imam i bilježnicu, kao svaštaru u koju idu razni zapisi, pa i oni o pročitanim knjigama.
    a jednako me vesele i prave i e-knjige.

    jako me, pak, veseli internet zbog dostupnosti raznih magazina i časopisa u kojima se književnost i čitanje, kao i kultura uopće tretiraju kao kao važna tema i normalna ljudska potreba. kod nas se sve prepustilo tržištu, koje je u nas vrlo malo i to je vrlo problematično.

  42. #1092

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Uh, sad ste me nahvalile, a nisam sigurna koliko je to stvarno utemeljeno daleko sam ja od "pravog" kritičara, i svojedobno mi je puno vremena trebalo da se odlijepim od pisanja o činjenicama i unesem vlastiti stav u tekst (posljedica profesije i toga da svaka tvrdnja mora biti potkrijepljena referencama ). Nisam ni nešto naročito elokventna, ali pisanje mi je lakše od pričanja. Pa, ako ima interesenata, nalijepit ću tu i tamo neki svoj tekst o ponekoj knjizi (ako me knjiga inspirira za detaljniji tekst, a nadam se da će takvih biti i u ovoj godini!).
    Citiraj Nera prvotno napisa Vidi poruku
    7. Maria Angels Anglada: Violina iz Aushwitza, nakon toga po preporuci Tanje pročitala Ispovijedam - dopalo mi se, al violina me jače dotakla - kraća, al nabijenija emocijama
    Čini se da dojam ovisi o tome koja se knjiga prva pročita. Ne garantiram da ne bih i ja imala isti dojam, da nisam Cabrea čitala prvog.

  43. #1093
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,620

    Početno

    Ne bi stavila u prvih 10, al pročitala sam gotovo sve Keplerove krimiće, dvojac muž i žena Alexandre Coelho Ahnodril & Alexander Ahnodril - napeti i sjajni. Često se pitam što je napisao on, a što ona i mislim da pogađam.
    Pročitala sam i Steve Jobsa - Walter Isaacson. Nevjerojatan čovjek, al mislim uistinu težak za okolinu.

  44. #1094
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,620

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Čini se da dojam ovisi o tome koja se knjiga prva pročita. Ne garantiram da ne bih i ja imala isti dojam, da nisam Cabrea čitala prvog.
    Vjerujem.

  45. #1095
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    i aj ti sad reci što je pisac htio reći
    i namuči se ja k"o tantal, izvuče iz pete neke misli, osjećaje
    Ja u ovome briljirala, u OŠ, srednjoj, na faksu iz svih ispita književnosti, kao i u gramatici, jedino u književnosti nisam voljela povijesni dio - mrski su mi bilo kakvi sustavi (tipa što spada u romantizam itd.) - to bi naštrebetala, dobila 5 i sve zaboravila, kao i kod matke i bilo kakvih sistematizacija - meni uglavnom ostaju dojmovi, ne znam niti sadržaj knjige prepričat, ali ostane mi po 2-3 za mene upečatljive scene (npr. u Huxleyjevom Kontrapunktu opis kako jedan frajer ulazi u dvoranu punu ljudi i kako je to opisao kao da ulazi u menažeriju, a o čemu se u knjizi radilo...beats me , ali je gugljivo), i to je sve ok, zašto bismo svi morali jednako konzumirati i na isti način uživati, bitno je da uživamo.

    Ne znam kud se to djelo, stvarno ne znam . Ostalo je uživanje u književnosti. Prepisivanju citata nikad nisam bila sklona i malčice to niti baš ne kužim (tu potrebu), zapamtila sam možda jedno 2-3 rečenice koje su me se dojmile i koje sam bit će i po ovom forumu 2-3 puta citirala na raznorazne teme . Moguće posao koji od mene zahtijeva brzinu, što brži skrining, što kraće, bullet-pointi. Nije važno... premda više ne volim pisati, znam uživati u napisanom, zato, tanja_b, chesil, i ostale curke, bring it on, uživat ćemo svi (i šire od foruma jer onda knjige koje preporučiš, a koje mi sjednu, dalje kolaju kao preporuka) .
    Posljednje uređivanje od ina33 : 09.01.2018. at 14:42

  46. #1096
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,620

    Početno

    Slavenka Drakulić: Optužena
    Tužna i teška knjiga o začaranom krugu obiteljskog nasilja. Silne sam suze isplakala. Čitajući ju često sam se prisjećala brata i sestre koji su živjeli ispod nas. Roditelji alkoholičari su ih silno mlatili. Često je dolazila policija da spasi djecu od batina.

  47. #1097
    chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    286

    Početno

    meni baš nedostaje jedan dobar popularni časopis/novine u kojima bih mogla redovito čitati književne kritike. nešto poput godina novih.
    tu i tamo pročitam pogačnik u JL ili neke instant preporuke na tportalu. zapravo sam se preporodila kad sam naišla na vas. znam ja za rodin forum odavno, no uglavnom sam lurkala po određenim temama vezanima za trudnoću/roditeljstvo, nije mi palo na pamet da postoji jedna ovakva tema.
    i onda sam slučajno nabasala na vas, i to guglajući mitchella. toliko ste utjecale na mene da je 80% knjiga koje sam lani pročitala zapravo preporuka odavde

    u studentskim danima sam i sama pisala kritike. nisam potkovana, najobičnije sam piskaralo koje voli čitati, tako da su to više bile crtice pod utjecajem nomada i tog neobveznog/osobnog stila koji su oni furali, ali kojeg, eto i danas preferiram.
    sad o svakoj pročitanoj knjizi napišem par crtica i puknem sama sebi na fejs. za tih svojih 20 prijatelja od kojih jedan uistinu i pročita nešto

  48. #1098
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    chesil, ja bih ti onda poslala friend request

    meni je isto ova tema super, imam mail u draftsima gdje si zapisujem naslove za koje me cure zainteresiraju, naravno kako ne mogu čitat tom brzinom, lista preporuka sve je veća i veća
    i na tom tragu, trenutno čitam Ribare od Chigozie Obioma

  49. #1099
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Citiraj chesil prvotno napisa Vidi poruku
    meni baš nedostaje jedan dobar popularni časopis/novine u kojima bih mogla redovito čitati književne kritike. nešto poput godina novih.
    tu i tamo pročitam pogačnik u JL ili neke instant preporuke na tportalu.

    na webu ima puno stranica posvecenih knjigama
    pratite li ih?

    cije knjizevne kritike citate i shvacate ozbiljno?

  50. #1100
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Ja obavezno citam Jergovica i Pavicica - sam tekst koji napisu mi je uzitak procitati, pa makar nikad ne uzela to na sto se osvrcu.

    Od web izdanja, jedino koje cijenim i citam s uzitkom je Najbolje knjige, Tanje Tolic.
    Bibliovca mi je simpaticna, duhovita je, ima lijepe fotke, pismena je i zabavna. Ali mi ipak nije referentna tocka za odabrati literaturu.

    Ove ostale, tipa Citaj knjigu, Knjigoljubav, isl --- pratim letimicno. Vecinom su to objave tipa Sto ste zadnje procitali, koja vam je najbolje knjiga ikad, sto bi ponijeli na pusti otok, pa razne motivirajuce poruke isl. Bezveze uglavnom
    Posljednje uređivanje od emily : 11.01.2018. at 10:42

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •