Stranica 78 od 78 PrviPrvi ... 2868767778
Pokazuje rezultate 3,851 do 3,868 od 3868

Tema: Što čitate 3.

Datum pristupanja
    Oct 2004

Početno

Želimir Periš: Mladenka kostonoga

Dakle... ne pamtim da sam skoro čitala ovako nešto, još uvijek sam fascinirana i ne znam kojim riječima da opišem ovu knjigu
    Fascinaciji doprinosi i to što dosad nisam čitala ništa od Periša, pa nisam znala ni što očekivati (za razliku od, npr., Ferića za kojeg sam u startu bila uvjerena da je napisao odličan roman, samo još nisam znala u kolikoj mjeri). Zapravo, ne bih ga ni sad uzela čitati da nisam primijetila da roman dobiva iznimno dobre kritike, pa sam pomislila, ajde da vidim o čemu se radi.
    I ostala u šoku.
    Na 425 stranica Periš je napisao roman o našoj prošlosti, praznovjerju, ženskoj sudbini u zaostalim, siromašnim krajevima Dalmacije, ali i o dvorskim spletkama carskog Beča. Poigrava se stilovima kao da žonglira, poglavlja su razbacana kroz vremenski tijek od 70-ak godina, a iako je roman pisan standardnim jezikom, nailazimo i na nekoliko dijelekata (između ostaloga, i hercegovački, istarski, ali i kajkavski!), jedno poglavlje je cijelo pisano kao parafraza na Zoranićeve "Planine" (bez straha, to je poglavlje kratko, lako se pročita ). Roman ima 52 poglavlja, ali i to treba shvatiti uvjetno, jer su neka preskočena, a jedno se čak triput ponavlja. Epski deseterac je leitmotiv s kojim sve počinje, i svako poglavlje je naslovljeno četverostihom u desetercu koje ga ukratko prepričava (jao onom tko to jednom bude prevodio!). Sve prožeto suptilnom, ali opipljivom ironijom. "Vještica" Gila je dominantan lik, za nju navijamo od prve pojave, inteligentna je, mudra, snalažljiva, a ipak ljudsko biće sa svojim strahovima i brigama (simboliziranima u liku vuka koji se dijabolički pojavljuje s vremena na vrijeme).
    Mogla bih sada opisivati radnju, kompoziciju i likove (osim Gile, ima ih tu još vrlo, vrlo zanimljivih), ali neću, jer bih time oduzela dio čarolije čitanja ove knjige. Mogu samo reći da sam se na mahove osjećala kao na roller-coasteru, ne znajući kamo će me baciti u sljedećem poglavlju. I da sam se trudila što bolje pratiti svaki detalj, da mi ne bi nešto promaklo. I da mi je sad žao što sam je tako brzo pročitala pa je gotovo. I da mislim da ću si kupiti ovu knjigu, jer ću je teška srca morati vratiti u knjižnicu.
    I moram reći da mi je jako drago što zadnjih godina imamo tako dobra, vrhunska djela domaćih autora. "Mladenku kostonogu" preporučujem svima koji se ne boje poigravanja s formom i stilovima i koji žele pročitati nešto što im odnekud zvuči poznato, a ipak je napisano iz posve novog kuta.

Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007

Početno

Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Želimir Periš: Mladenka kostonoga
    Hvala ti na ovome
    Bila mi je u rukama kad sam zadnji put isla u knjiznicu, ali sam, ni sama ne znam zasto, odustala i vratila je na mjesto...

Citajuci tvoj opis, vjerujem da bi mi se svidjela, odnosno da ce mi se svidjeti

jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010

Početno

potpisujem sve što je tanja rekla za kostonogu.
    divno suludo djelo.
    nisam ništa napisala o njemu jer nisam mogla naći riječi pa sam čekala da ona to napravi

jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010

Početno

Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku

Odslušala Stephena Fryja "Mythos", njegova reinterpretacija grčkih mitova. Grčki mitovi me ni najmanje ne zanimaju, ali ajde, bit će sigurno dobar engleski, dobre su ocjene. Oduševilo me, zanimljivo, odlično je napisano i pročitano.

gdje si to skinula?

ja počela neki podcast o filozofiji na deezeru, zove se philosphize this! divan je, lik koji priča je odličan, razuman, jasan, koncizan, duhovit, melem za moju dušu. poslušala 10 epizoda od jučer.

možda ne bi bilo loše otvorit topic o podcastima, tek sam ušla u taj svijet, a vidim da ima divnih stvari.

Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007

Početno

E sad... Od Berlina sam odustala zbog veličine knjige, trebala bi nam prikolica da je nosimo na vikend

Posudila sam Neznalice, i pročitali smo ga i mm i ja, ali ne mogu reći da smo oduševljeni. Možda su i prevelika očekivanja, možda je i to što smo veliki vinoljupci pa smo tim više očekivali, a ostalo je nekako neispunjeno... Ne čini mi se baš uspješno povlačiti paralele između proizvodnje vina i izrade stripa, pa mi se to činilo nekako isforsirano, stalno smo čekali da se nešto dogodi, a nije se dogodilo...

Ali spomenuli su neka dobra vina i Mausa, i to je nešto

anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006

Početno

Mausa vam nisam preporučila jer sam mislila da je taj strip već opće mjesto, ovdje je toliko puta već spominjan, uz Perzepolis kao dio obavezne lektire.
    Meni su se Neznalice baš svidjele, ali naravno da s vama nije moralo biti tako, možda će biti isto i s drugim stripovima koje sam preporučila

Mom popisu pročitanih u 2021. pridružila sam izvrsnu Hanu, Alene Mornšajnove. Riječ je o vrlo potresnom tekstu o tome kako tuga i nesreće koje se talože nepovratno rasijeku i promijene samu bit osobe, a one nezamislive monstruoznosti koje čovjek čovjeku čini, kao da uvrnu i zbilju, pa se paćenici nikada više ne mogu vratiti u život kakav su nekoć vodili i zaglave u limbu prošlosti. Usto ova knjiga vrlo upečatljivo govori o jednoj temi koja se vrlo često spominje u literaturi o Holokaustu, o krivnji preživjelih. Oni nose dvostruki teret, teret gubitka i preživljavanja, i tama oko njih prepetuira se i nagomilava dok ne zakrili sve. Najpotresniji u ovoj knjizi su prikazi odnosa drugih ljudi spram glavnih protagonista/Židova/preživjelih. Oni redom daju odlično objašnjenje kako se Holokaust uopće mogao dogoditi; upravo onako kako se dogodila nedavna tragedija u kojoj je u nas majka ubila vlastito dijete. Tako da su se svi pravili slijepi kraj zdravih očiju, misleći da nije njihovo da reagiraju ili tragediju pripisali etnicitetu - nečem na što se ionako ne može utjecati.

Prije toga pročitala sam Zovem se Lucy Barton, Elizabeth Strout. Priznajem: obožavam Strout i sigurno sam nekritična prema njenim djelima. U ovoj knjizi ona donosi dirljiv prikaz odnosa majke i kćeri te odrastanja u neimaštini, bogatoj samo neizgovorenim istinama. Navada je to bliska i ovim našim prostorima, gdje se o nekim (mnogim) stvarima ne govori, nije red, bitno je samo preživjeti. Knjiga je kratka, ali ubojita kao da ima tisuću stranica!

A gotovo toliko stranica ima Nemirna krv, Roberta Galbraitha, peti roman iz serijala o privatnim istražiteljima Robin Ellacott i Cormoranu Strikeu. Ne znam koliko ih još J.K. Rowling namjerava napisati, no ja ih SVE želim pročitati. Iako cijelom serijalu nema ništa (niti za žanr) osobito revolucionarno, vještina kojom su knjige napisane u mene je izazvala duboku ovisnost. Svega tu ima potaman, prošlosti i sadašnjosti, UK tema, Londona, živopisnih pubova, privatnih problema istražiteljskog dvojca. Tempo knjige(a) je polagan, svaki dio priče ima svoje mjesto u slagalici, čitatelj ima uvid u sve dokaze i tragove, a opet do samoga kraja (meni) počinitelj nije očit.

Puno manje stranica, nepunih 200 ima Nešto crveno pokraj ceste, Anne Tyler koju sam uzela uopće ne znajući o čemu knjiga govori. Kao što se nekoj hrani zbog visokog udjela masnoće ili ugljikohidrata pripisuju magična svojstva utjehe, ovoj bi se knjizi isto tako moglo pripisati slično. Jer meni je došla u ruke u pravo vrijeme, nakon Hane i baš me oraspoložila prikazom svakodnevice jednog normalnog, uobičajeno frustriranog čovjeka čiji život kao da prolazi pored njega. On je rob rutine za koju se drži s tolikim žarom da ne shvaća koliko mu to ometa uvid u širu sliku. Tyler je 1988. napisala knjigu i za Pulitzera - Vježbe disanja i stavila sam ju na svoj popis, kao i Nemoguću djevojku, dio Hogarth Shakespeare projekta iz kojega je kod nas još preveden Macbeth, Jo Nesboa i Vražji okot, Margaret Atwood.

Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007

Početno

Citiraj anamar prvotno napisa Vidi poruku
    Mausa vam nisam preporučila jer sam mislila da je taj strip već opće mjesto, ovdje je toliko puta već spominjan, uz Perzepolis kao dio obavezne lektire.
    Meni su se Neznalice baš svidjele, ali naravno da s vama nije moralo biti tako, možda će biti isto i s drugim stripovima koje sam preporučila

Puno manje stranica, nepunih 200 ima Nešto crveno pokraj ceste, Anne Tyler koju sam uzela uopće ne znajući o čemu knjiga govori. Kao što se nekoj hrani zbog visokog udjela masnoće ili ugljikohidrata pripisuju magična svojstva utjehe, ovoj bi se knjizi isto tako moglo pripisati slično. Jer meni je došla u ruke u pravo vrijeme, nakon Hane i baš me oraspoložila prikazom svakodnevice jednog normalnog, uobičajeno frustriranog čovjeka čiji život kao da prolazi pored njega. On je rob rutine za koju se drži s tolikim žarom da ne shvaća koliko mu to ometa uvid u širu sliku. Tyler je 1988. napisala knjigu i za Pulitzera - Vježbe disanja i stavila sam ju na svoj popis, kao i Nemoguću djevojku, dio Hogarth Shakespeare projekta iz kojega je kod nas još preveden Macbeth, Jo Nesboa i Vražji okot, Margaret Atwood.
    Ma mislim da si mi i Mausa davno ti preporučila i to mi je bio totalni hit! Pa mi je bilo drago da ga i u Neznalicama spominju
    a ne znam, valjda je to s Neznalicama bio i teret prevelikog očekivanja....

Anne Tyler je meni predraga književnica, super mi je i njena "Nekoć kad smo bili odrasli", a "Vježbe disanja" bih mogla i ponoviti.

Nego, ima li neki redoslijed po kojemu treba čitati Galbraitha?

anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006

Početno

Za Galbraitha

Zov kukavice
    Dudov svilac
    Karijera zla
    Smrtonosno bijelo
    Nemirna krv
    Posljednje uređivanje od anamar : 11.04.2021. at 19:23

Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007

Početno

Super, hvala

Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003

Početno

MARIO LEVI: Istanbul je bio bajka
    Prati život i selidbe židovske porodice od Rusije do Izraela, Francuske, Velike Britanije i SAD od početka prošlog stoljeća kroz idućih pedesetak. Sve ih veže veličanstven grad, Istanbul. Nemoguće je u Istanbulu zanemariti mirise i okuse pa tako o jednoj junakinji kaže:
    Ona je bila od onih osoba koje su u dobro pripremljenom jelu uvijek uspijevale vidjeti nekakvu kulturu, pa čak i bogatstvo življenja.

GREGORY DAVID ROBERTS: Shantaram
    Naslov u prijevodu znači Čovjek Božjeg mira, ime koje je Indijac dodijelio glavnom liku. Knjiga je dobrim dijelom autobiografska, al na nama ostaje procijeniti što je istina, a što fikcija ili se uopće time ne zamarati. Prati Shantarama od Australije gdje je bio narkoman, sudjelovao u oružanim pljačkama, završio u najstrože čuvanom australskom zatvoru iz kojeg je pobjegao pa preko Novog Zelanda stigao u Indiju. Indiju je upoznao živeći u slamovima, indijskom selu pa sve do života u visokom kriminalu i rata u Afganistanu. Uživala sam otkrivajući ju kroz sva njegova osjetila, nisam se mogla ne zaljubiti u nju:
    Dvije stotine jebenih jezika i milijardu ljudi. Indija jest srce. Srce nas drži zajedno. Nema zemlje s narodom kao što je moj narod, Lin. Nema srca kao što je indijsko srce.

ZORAN FERIĆ: Putujuće kazalište
    O njemu ste već sve rekle. Dijelim s vama oduševljenje.

ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006

Početno

Citiraj jennifer_gentle prvotno napisa Vidi poruku
    gdje si to skinula?

ja počela neki podcast o filozofiji na deezeru, zove se philosphize this! divan je, lik koji priča je odličan, razuman, jasan, koncizan, duhovit, melem za moju dušu. poslušala 10 epizoda od jučer.

možda ne bi bilo loše otvorit topic o podcastima, tek sam ušla u taj svijet, a vidim da ima divnih stvari.
    Tx na infou za deezer podcast. Ovo je knjiga s mobilne aplikacije Audible, podcast od deezera bi mi bio besplatan.

Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007

Početno

Citiraj anamar prvotno napisa Vidi poruku

Inače Evaristo piše ženama koje su u društvu nevidljive mada su njihove sudbine ponekad bitinije od onih koje se mogu naći u velikoj knjizi Povijesti. Srećom je tu književnost! Osim što s protagonisticama ove knjige dijelim pripadnost manje privilegiranoj polovici čovječanstva, ne mogu pronaći puno čvrstih veza s njima. Opet bilo mi je lako uživjeti se u njihove priče. Jer riječ je o sudbinama koje su dio univerzalne ženske/drugo povijesti, trnovitog putovanja koje i dalje traje. Ipak sa svakom generacijom društva se polako mijenjaju, bar zapadna društva u koja se i naše ugleda. Djevojka, žena, drugo je roman koji govori o "izmima" vezanima za boju kože, spol, rod, podrijetlo, ali i odrastanju i sazrijevanju, te koliko god to malograđanski zvučalo "postavljanu stvari na svoje mjesto".
    Odlična i meni, zanimljiva, pravi page-turner.

Nakon nje napokon sam se domogla Ali Smith, pročitala Jesen i već se veselim Zimi koju sam također uhvatila. Jedna od onih koje te natjeraju na guglanje, i sretna sam što sam otkrila jednu englesku pop-art umjetnicu, Pauline Boty, koju je vjerujem upravo Ali Smith otela zaboravu. Imam osjećaj da će mi se misli iz ove knjige vraćati kao jeka...
    Posljednje uređivanje od Angie75 : 18.04.2021. at 20:35

chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017

Početno

Što ne čitate 3.
    Upravo nisam pročitala Mladenku Kostonogu zadarskog pisca Želimira Periša. Uzela sam je zbog panegirika s topica, baš jako uzbuđena što mi je dopala ruku, ali, avaj.
    Sa svakim poglavljem bila sam sve svjesnija da čitam nešto izvanserijsko, pozitivno ludo, nešto čemu je prethodilo itekakvo istraživanje teme. Ali i sve manje zainteresirana da nastavim.
    Pa sam se pitala zašto jer dinarsko područje, jezik, mentalni sklop, to mi je sve baš blisko. Feministički narativ također.
    I onda me prosvjetlila Pavičićeva kritika romana koji je Periša usporedio s piscima južnoameričkog magijskog realizma. Još kad je spomenuo hrvatski Macondo, sve mi je sjelo na mjesto. :smajlić:

Datum pristupanja
    Oct 2004

Početno

Pročitala biografiju Ive Andrića, Vatra u vatri.

Izvrsno napisana knjiga, osim prikaza Andrićeva života daje i dosta slikovit opis Bosne u 19. stoljeću u doba opadanja osmanlijske vlasti, a odličan je i prikaz početka 2. svjetskog rata u Jugoslaviji. Neke detalje nisam ni znala. Kao što nisam imala pojma o Andrićevoj diplomatskoj karijeri.
    Knjiga me podsjetila na neka davno pročitana djela, a potakla me i da se nekih ponovo prisjetim. I ujedno daje izvrstan prikaz Andrićeva djelovanja u okviru europske književnosti onog doba.

Datum pristupanja
    Oct 2004

Početno

Citiraj chesil prvotno napisa Vidi poruku
    I onda me prosvjetlila Pavičićeva kritika romana koji je Periša usporedio s piscima južnoameričkog magijskog realizma. Još kad je spomenuo hrvatski Macondo, sve mi je sjelo na mjesto. :smajlić:
    Zanimljivo inače, južnoameričke pisce slabo sam čitala (ili nikako), nisu mi sjeli koga god da sam pokušala čitati (Marqueza, Cortasara, ne sjećam se jesam li još nekog probala čitati pa odustala).
    Bit će da su me kod Periša više privukli tematika i jezik od same forme - iako me upravo forma oduševila.

Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007

Početno

Što ne čitate 3.
    Upravo nisam pročitala Mladenku Kostonogu zadarskog pisca Želimira Periša. Uzela sam je zbog panegirika s topica, baš jako uzbuđena što mi je dopala ruku, ali, avaj.
    Sa svakim poglavljem bila sam sve svjesnija da čitam nešto izvanserijsko, pozitivno ludo, nešto čemu je prethodilo itekakvo istraživanje teme. Ali i sve manje zainteresirana da nastavim.
    Pa sam se pitala zašto jer dinarsko područje, jezik, mentalni sklop, to mi je sve baš blisko. Feministički narativ također.

Haha, sad si me još više zaintrigirala...

Datum pristupanja
    Feb 2010

Početno

Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Pročitala biografiju Ive Andrića, Vatra u vatri.

Izvrsno napisana knjiga, osim prikaza Andrićeva života daje i dosta slikovit opis Bosne u 19. stoljeću u doba opadanja osmanlijske vlasti, a odličan je i prikaz početka 2. svjetskog rata u Jugoslaviji. Neke detalje nisam ni znala. Kao što nisam imala pojma o Andrićevoj diplomatskoj karijeri.
    Knjiga me podsjetila na neka davno pročitana djela, a potakla me i da se nekih ponovo prisjetim. I ujedno daje izvrstan prikaz Andrićeva djelovanja u okviru europske književnosti onog doba.
    Potpisujem. I preporučam.

Datum pristupanja
    Feb 2010

Početno

Što ne čitate 3.
    Potpuno jednaki doživljaj. Mislila sam da je problem u meni, trudila sam se, ali nije išlo.

Stranica 78 od 78 PrviPrvi ... 2868767778

Pravila pisanja postova

• Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •