Stranica 19 od 80 PrviPrvi ... 917181920212969 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 901 do 950 od 3965

Tema: Što čitate 3.

  1. #901

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo smo već komentirali. Točno tak je i meni bilo, ali knjiga mi se baš jako svidjela. Čula sam da je Privid još bolji. Možda je tanja_b čitala pa se javi.
    Pisala sam već o Prividu 1938., mislim da sam ga ja i preporučivala. Izvrsna knjiga. Drugačija od "Ovuda smo nekada hodali", iako zahvaća neke slične teme (i slično razdoblje). Kompozicija vrhunska, čita se kao najnapetiji krimić, iako nije krimić.
    Ako nekog zanima, napisala sam svojedobno i recenziju te knjige.

  2. #902
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Pisala sam već o Prividu 1938., mislim da sam ga ja i preporučivala. Izvrsna knjiga. Drugačija od "Ovuda smo nekada hodali", iako zahvaća neke slične teme (i slično razdoblje). Kompozicija vrhunska, čita se kao najnapetiji krimić, iako nije krimić.
    Ako nekog zanima, napisala sam svojedobno i recenziju te knjige.
    O, super! Privid 1938. mi je najbolja knjiga koju sam čitala u možda protekle 2 godine, sve u njoj me oduševilo, a ima toliko slojeva i sigurno ću joj se vratiti - pred kraj sam jurila kroz stranice jer nisam mogla dočekati što će biti i imam dojam da me vukla kao što te u SF-ovima crvotočine vuku prema naprijed, a krajolik šiba sa strane i ne možeš si pomoći - vjerojatno ću pročitati drugi put da malo detaljnije uživam u "krajoliku" tj. drugim stvarima osim što će biti.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 12.10.2017. at 09:59

  3. #903
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,088

    Početno

    Lauren Groff: Sudbe i srdžbe

    Najprije Angien prikaz
    preporučujem. roman o braku, u kojem protoganisti učitavaju jedan u drugoga svoje ideale. obrati su vrlo zanimljivi.
    prijevod me u početku malo nervirao, poslije sam se navikla.
    i MaleRibe
    Pročitala Sudbe i srdžbe, roman je zanimljiv iako su mi likovi neuvjerljivi u potpunosti, a i brak mi se doima plastičnim. Možda su takvi umjetnički brakovi... natopljen je dramom, dramskim referencama, čak i nekom vrstom didaskalija u prvom dijelu, svidjelo mi se to jer referira na glavnog lika, Lotta. Mathilde nisam u potpunosti shvatila, čak mogu reći da mi nije tragična njena velika tragedija.
    Sad ja.
    Isprva mi se knjiga jako sviđala. U drugoj polovici me nekoliko stvari, nekoliko puta iznenadilo. Knjiga se pretvorila u nešto drugo od onog što sam očekivala. Ti su obrati učinili da je bila jako zanimljiva, napetija nego u prvom dijelu, ali je zato karakterizacija likova izgubila na uvjerljivosti. Od nečeg stvarnog, svakodnevnog, pretvorila se u gotovo pa fantastiku. Mene je odbio taj spoj - stekla sam dojam da je književnici dosadio ozbiljan rad na romanu pa da se okrenula igri i ironiji i pozivanju na klasike. To mi je zasmrdjelo na postmodernizam pa sam onda i ja postala oprezna prema romanu. I takav rezerviran dojam mi je ostao na kraju.

    Iskoristit ću priliku da još zalijepim rečenicu koja jest iz kritike ove knjige, ali mi se svidjela kao opće pravilo i podosta se slažem s njom jer se ne bojim spoilera:
    a novel that can be truly “spoiled” by the summary of its plot is a novel that was already spoiled by that plot

  4. #904
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Ne znam je li ovo mjesto na kojem se mogu preporuciti...a zapravo bi to bio nesto ala zivotopisi. Knjiga me se svojedobno bas dojmila..a mogla bi se dojmit jos nekog od nas ako medju nama ima nekog s lingvisitickim znanjima ili zainteresiranoscu za to. Radi se o knjizi 'Don't Sleep, There are Snakes' lingvista i krscanskog misionara Everetta kojeg je pokusaj savladavanja jezika jednog zabacenog amazonskog plemena ne bi li ih pokrstio dovela do toga da postavlja znak pitanja na mnoge lingvisticke teorije o tome sto je karakterteristika ljudskog jezika i opcenito poimanja svijeta. Vrlo je nekako...posteno pisana, na momente prestrucna, na momente duhovita al definitivno daje materijala za razmisljanje i nije samo literatura za lingviste.

  5. #905
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

  6. #906

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam je li ovo mjesto na kojem se mogu preporuciti...a zapravo bi to bio nesto ala zivotopisi. Knjiga me se svojedobno bas dojmila..a mogla bi se dojmit jos nekog od nas ako medju nama ima nekog s lingvisitickim znanjima ili zainteresiranoscu za to. Radi se o knjizi 'Don't Sleep, There are Snakes' lingvista i krscanskog misionara Everetta kojeg je pokusaj savladavanja jezika jednog zabacenog amazonskog plemena ne bi li ih pokrstio dovela do toga da postavlja znak pitanja na mnoge lingvisticke teorije o tome sto je karakterteristika ljudskog jezika i opcenito poimanja svijeta. Vrlo je nekako...posteno pisana, na momente prestrucna, na momente duhovita al definitivno daje materijala za razmisljanje i nije samo literatura za lingviste.
    Ovo super zvuči!
    (nisam lingvist, ali rado povremeno pročitam ponešto vezano uz tu tematiku)

  7. #907
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    I meni zvuči fenomenalno! ina, imaš svoj primjerak?

  8. #908
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Nazalost ne, posudila od frendice koja nema veze s lingvistikom (tehnicka struka) al ima jako siroke interese. Za one s Kindleovima pretpostavljam da je na eng. jednostavno dostupno. Zapravo..ovaj covjek (pokusava), s obzirom na iskustvo koje je dozivio, staviti u pitanje teoriju Chomskoga o univerzalnoj gramatici. A zivot s ovim plemenom mu je stavio u pitanje sve sto je znao i u sto je vjerovao, uz veliki oosbni 'trosak' u smislu gubitka odnosa...a svejedno je sretan sto je vidio i dozivio, stvarno jedan otvoren, radoznao i vedar duh.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 18.10.2017. at 11:11

  9. #909
    MalaRiba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    369

    Početno

    Ajme ovo zvuči savršeno! I iz struke mi, a i iz ljudske znatiželje, da vidim kako je to prodirati u neke druge svjetove.

    Pročitala Možda nebo zna, Musso. Tako, lagana je, mogla bih reći da ima zanimljivih obrata, ali nekako mi ukupan dojam nije dobar. Jednostavna je, ljubavna priča u pozadini, sudbonosni susret u New Yorku, a čini mi se da je pisac obratima htio pokazati umijeće pisanja, ali nekako, ne znam...odskače mi, ne ide... Kao kad 15 godišnjakinja stavi štikle, može naravno ali...nekako je pretjerano. Možda nisam trenutno u moodu za ljubiće.

  10. #910

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Citiraj MalaRiba prvotno napisa Vidi poruku

    Pročitala Možda nebo zna, Musso. Tako, lagana je, mogla bih reći da ima zanimljivih obrata, ali nekako mi ukupan dojam nije dobar. Jednostavna je, ljubavna priča u pozadini, sudbonosni susret u New Yorku, a čini mi se da je pisac obratima htio pokazati umijeće pisanja, ali nekako, ne znam...odskače mi, ne ide... Kao kad 15 godišnjakinja stavi štikle, može naravno ali...nekako je pretjerano. Možda nisam trenutno u moodu za ljubiće.
    Od Mussoa sam čitala jednu jedinu knjigu (ne sjećam se ni kako se zvala, ona koja je prva kod nas prevedena), i poslije više nikad. I ta jedna mi je bila dovoljna da zaključim da mi se autorov stil ne sviđa i da na njega nema smisla gubiti vrijeme
    Moj brat ga je svojedobno koristio za vježbanje francuskog (čitao je u originalu), jer je jezik dosta jednostavan, pa eto, možda ipak neka ideja...

  11. #911
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Erlend Loe: Vovo kamioni

    Zgodno, premda, kako to obično biva kad je riječ o nastavcima, ovo mi je puno bljeđe od Dopplera.
    Isti stil, čak u ovoj knjizi pomalo nategnutiji, s brojnim nepotrebnim ponavljanjima, ne znam...
    Na kraju se naslućuje i treći nastavak: kako se Doppler vraća u Oslo, baš me zanima hoće li se pojaviti...

  12. #912
    MalaRiba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    369

    Početno

    Vratila jučer u knjižnicu Ovuda smo nekada hodali, kad naletim na Privid 1968., posudit ću

    I taman dok sam lutala među policama i tražila što ću dalje čitati, naletila sam na dragu frendicu, veliku knjigoljubilicu koja sada radi u glavnoj knjižnici u Ri, i na već odabranog Hoseinija (Tisuću žarkih sunaca) mi na pitanje da mi da preporuku za štivo, nestala - i vratila se za 2 minute s još 3 knjige koje je ona već čitala i koje su joj se svidjele i imaju njenu preporuku. Zanimljivo iskustvo, a la skrivena ponoćna premijera, samo literarna
    Uglavnom, dok sam navečer došla doma, malo pojela, oko male...nisam ni stigla pregledati što mi je dala, bit će to zanimljiv vikend, čitalački.

  13. #913
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Daniel Kehlman, "Trebao si otići"
    odličan horor na samo 80-ak stranica

  14. #914
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Ljudmila Ulicka: Iskreno vaš Šurik
    Tek sam počela, ali imam osjećaj da će mi se baš dopasti

  15. #915
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Slavenka Drakulic: Mileva Einstein: Teorija tuge. Snazna i potresna.

  16. #916
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Dokopala sam se Amy i Isabelle, Elizabeth Strout (tangerina, ne moraš je više čuvati )
    Kad sam krenula, više je nisam mogla ispustiti iz ruke. Nadam se da ću je danas uspjeti dovršiti da se konačno naspavam.

  17. #917
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Karl-Markus Gauss: U šumi prijestolnica
    Uživala sam otkrivajući nepoznato o poznatome.
    Preporuke za one koji žele znati više !

  18. #918

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    1,448

    Početno

    Raskoš života, Michael Kumpfmüller
    roman je Kafkina ljubavna priča, napisan na temelju stvarnih činjenica iz dnevnika, pisama i posljednjih Kafkinih tekstova pred smrt
    lagan, nježan, simpatičan za pročitati, ali meni ništa posebno

  19. #919

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Clara Uson: Kći istoka

    Intrigantna tema, naročito jer se radi o nama poznatoj temi i akterima. Autorica je Španjolka, o ratu u Bosni nije imala dodatnih saznanja, ne poznaje ni jezik, međutim, vrlo se studiozno upustila u proučavanje materije za ovu knjigu i mogu reći da se radi o prilično uspjelom djelu (iako sam krenula čitati s određenom zadrškom).
    Nije roman bez mana - recimo, psihološka motivacija glavne junakinje pomalo blijedi kako roman odmiče prema kraju. Možda je to zato jer drugi lik preuzima dominaciju u pripovijedanju (i to lik kojeg na početku romana nema - zato mi je trebalo neko vrijeme da povežem tko je to). Možda je autorica htjela zadržati određeni odmak prema samom tragičnom događaju (samoubojstvo). U dijelovima romana koji se vraćaju u povijest nisam uvijek mogla pronaći poveznicu sa sadašnjošću. Ali autorica je definitivno uspjela u uvjerljivom opisu slijepe ljubavi djeteta prema roditelju, i rušenja cijelog svijeta pri spoznaji istine.

  20. #920
    MalaRiba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    369

    Početno

    Pročitala Khaled Hosseini: Tisuću žarkih sunaca. Predivan kao i uvijek, sentimentalan i nježan, iako piše o teškim temama kabulske povijesti. Zapravo me uvijek iznenadi kako te teške teme obavije takvom...ljupkošću, u nedostatku prikladnijeg izraza. Preporuka.

  21. #921
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    nakon nekoliko tjedana pročitala sam knjigu "optužena", slavenke drakulić.
    ne znam kad sam zadnji put čitala nešto tako mučno da ne mogu preći više od stranicu, dvije u jednom danu.

  22. #922

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Citiraj mamitzi prvotno napisa Vidi poruku
    nakon nekoliko tjedana pročitala sam knjigu "optužena", slavenke drakulić.
    ne znam kad sam zadnji put čitala nešto tako mučno da ne mogu preći više od stranicu, dvije u jednom danu.
    Je, "Optužena" je baš teška knjiga. Ali meni su sve knjige Slavenke Drakulić (koje sam dosad čitala) mučne, očito joj je to karakteristika stila...

  23. #923

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Pročitala u dva popodneva i Blue moon Damira Karakaša.
    Izvrsno, čitljivo, duhovito, s primjesom zlokobnosti kako se roman bliži kraju (nagovještaj rata i promjene svega u životu glavnog lika). Taj sudar groteske i tragike mi se jako svidio. Prepoznala sam i neke motive iz "Sjećanja šume" (oca, u prvom redu otac je neponovljiv!). Uglavnom, preporučujem...

  24. #924
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Isabelle Jarry: Moje je ime nečujno
    Ovo mi je preporučila knjižničarka čiji se književni ukus dosta razlikuje od mog, ali uzela sam knjigu da ne ispadnem nepristojna.
    Ispalo je da mi se knjiga svidjela.
    Vrlo poetska pripovijest o nizu teških životnih situacija.
    Lijepo i tužno istovremeno.

  25. #925
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Slavenka Drakulic: Mileva Einstein: Teorija tuge. Snazna i potresna.
    Što je to? O čemu?

  26. #926
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

  27. #927
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Što je to? O čemu?
    što je to? knjiga
    o Milevi Enistein
    o njenom teškom životu

  28. #928

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam Jednom sam probala čitati nešto od Nikolaidisa (ne sjećam se više što), nije mi išlo.
    Što se tiče izbjegličke teme, čitala sam nedavno dulju reportažu (objavljenu kao knjigu) njemačkog novinara Wolfganga Bauera "Preko mora - Sirijci bježe u Europu". Vrlo konkretno, jako i dojmljivo. Nije umjetničko djelo, ali je vrijedan dokument.

  29. #929
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Što je to? O čemu?
    Vrijedi pročitati, ali knjiga je teška i žalosna: http://www.mvinfo.hr/knjiga/11449/mi...n-teorija-tuge

  30. #930
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    što je to? knjiga
    o Milevi Enistein
    o njenom teškom životu
    bar smo o njoj dosta pisali...

  31. #931
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    bar smo o njoj dosta pisali...
    Ma jesmo, ali dok smo mi to čitali i o tome pisali, zutaminuta je rodila drugo dijete pa joj je promaklo.

  32. #932
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ma jesmo, ali dok smo mi to čitali i o tome pisali, zutaminuta je rodila drugo dijete pa joj je promaklo.
    ma ja samo malo žutu zezam

  33. #933
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    Koštani satovi
    malo ludila koje me smete na trenutak - dva, ali nekako se uvijek probije dobar osjećaj koji me drži za dalje...
    u međuvremenu čitam i neke laganice na engleskom, npr. Sherlocka (The Sign of the Four, The Hound of the Baskervilles) i baš mi dobro dođu uz jutarnju kavu

  34. #934
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Stig Dagerman, Noćne igre
    Zbirka priča koja me se jako dojmila. Jezik skroz bazičan i jednostavan, ali sve kaže. Nema tu nikakvog optimizma, ali opet ima duhovitosti i nade, u tome me podsjetila i na našeg Karakaša. Preporučujem!

  35. #935
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Evo i ove - Ako ikad, Aleksandra Orlić.
    zvučala mi je vrlo obećavajuće prema opisu na linku, no toliko mi je način pisanja bio naporan i pretenciozan da je to jedna od rijetkih knjiga od koje sam odustala nakon 30-ak strana.

  36. #936
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,620

    Početno

    Malo se odmarala uz krimiće Larsa Keplera. Zadnje od njega (njih) pročitala Hipnotizera. Sviđaju mi se krimići tog švedskog para.
    Prije toga Vinogradara - Noah Gordon. 2. sin koji nema pravo nasljedstva odlazi u vojsku. Vojna obuka loše završava, biva upleten u politička previranja te bježi u Francusku gdje radi kod iskusnog vinogradara. Vraća se u rodnu Kataloniju te posvećuje radu u vinogradu. Radnja se odvija u Kataloniji krajem 19. st. Dopala mi se jer volim zemlju i razumijem ljubav prema njoj, rad u vinogradu, podizanje biljaka i iščekivanje uspješne godine...
    Sad čitam Ciganin, al najljepši - Kristian Novak. Hvala Emily!!! Ak ne prije, očekujem ga vratiti na Božićnom partiju!

  37. #937
    chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    288

    Početno

    Napokon završila Ispovijedam. Pravi izazov, i volumenom, ali i vrlo zahtjevnom tehnikom pripovijedanja. Mučila sam se, moram priznati, i čak ni sad mi nisu jasni neki dijelovi (primjerice, onaj s arapskim likovima ne mogu smjestiti u slagalicu nikako), no ustrajala sam jer je sama priča fenomenalna, a Adria lik s kojim se odmah zbližiš. Od mnoštva preokreta, zagonetaka i misterija, najviše me je iznenadio potez prijatelja Bernata pred kraj. Iako je motivacija jasna, i Cabre je poduzeo sve da je razradi, ipak nisam to očekivala.

  38. #938
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Procitala H. Murakami: O cemu govorim kad govorim o trcanju. Ok mi je knjiga. Al puno mi se vise svidjaju njegovi romani.

  39. #939
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,088

    Početno

    Colleen McCullough: Dodir

    Ne bih izabrala ovu knjigu da nije bila preporuka Zlatka Crnkovića. Kako su mi druge na popisu bile odlične, ipak sam se odlučila. Mislila sam da nisam ništa njeno čitala, ali onda sam shvatila da sam pročitala čak 3: Ptice umiru pjevajući, Tim i Drugo ime za ljubav. Sve iz biblioteke Hit. Te su knjige čitale moja mama i njezine sestre pa sam i ja u kasnom djetinjstvu upala u taj knjižni klub.

    Ovo je povijesni roman koji klizi u ljubić. Pomno je istražena materija i dijelovi su jako dobro napisani. Neki dijelovi su naivni, plitki i tad sam pomišljala da se ostavim čitanja, ali kasnije bi krenulo lakše pa sam tako pročitala do kraja. Nije mi žao. Iako se ne bih usudila preporučiti je, ukupan dojam mi je bio ugodno čitanje.

    Mami ću je preporučiti, u ime starih simpatija

  40. #940
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Colleen McCullough: Dodir

    Ne bih izabrala ovu knjigu da nije bila preporuka Zlatka Crnkovića. Kako su mi druge na popisu bile odlične, ipak sam se odlučila. Mislila sam da nisam ništa njeno čitala, ali onda sam shvatila da sam pročitala čak 3: Ptice umiru pjevajući, Tim i Drugo ime za ljubav. Sve iz biblioteke Hit. Te su knjige čitale moja mama i njezine sestre pa sam i ja u kasnom djetinjstvu upala u taj knjižni klub.

    Ovo je povijesni roman koji klizi u ljubić. Pomno je istražena materija i dijelovi su jako dobro napisani. Neki dijelovi su naivni, plitki i tad sam pomišljala da se ostavim čitanja, ali kasnije bi krenulo lakše pa sam tako pročitala do kraja. Nije mi žao. Iako se ne bih usudila preporučiti je, ukupan dojam mi je bio ugodno čitanje.

    Mami ću je preporučiti, u ime starih simpatija
    Sad si mene podsjetila - u mladosti mi je omiljena bila njena knjiga Dame iz Missalonghija http://kiratka.voxxyz.com/dame-iz-mi...en-mccullough/

    Dooosta kasnije (ali i to je bilo prije 20 godina) sam naletjela na originale njene serije o starom Rimu i to mi je bilo super (The First Man in Rome, THe Grass Crown... ne znam dalje napamet, o Cezaru). Baš mi je to bilo dobri i silno me se dojmilo koliko je truda bilo uloženo u istraživanje - glossary je bio odličan, unutra crtež rimske toge i način kako se ona odijeva, pa kojekakve cvebe iz starorimskog života....

    Prošlog ljeta prevedeno je nešto od toga na hrvatski i pojavilo se kod nas. Probala sam čitati, ali nije mi išlo. Eh, sad, ne znam je li prijevod krivac ili sam ja ostarila... Bit će da je ovo drugo.

  41. #941

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Andrija Škare, Društvene igre

    Za autora sam čula da se bavio pisanjem još dok je bio gimnazijalac, ali dosad nisam ništa njegovo čitala. Ovo mu je najnovija zbirka priča, ulov s prošlotjednog Interlibera. Mislila sam da se radi o početničkim pokušajima, a kad tamo... ostala sam ugodno iznenađena. Mahom su to urbane priče o mladim i malo manje mladim ljudima, koji se moraju suočiti s "odraslim" životom što često znači i gubitak mladenačkih iluzija, radilo se pritom "samo" o nesanici ("Bit će ovo duga noć"), prisilnom ostanku u vezi s bivšom curom ("Plan za oboje") ili poslu bez smisla, ali koji stvara iluziju sređenijeg života ("Moralo je jednom izaći"). Pojedini motivi provlače se i između različitih priča, a osobito je duhovito upleten motiv natpisa na zagrebačkom željezničkom mostu, pa čak i zagrebački gradonačelnik
    Uglavnom, knjiga kao stvorena za generaciju od cca 20 do 40 godina, ali može i za starije - ja sam dokaz

  42. #942
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,088

    Početno

    Pročitala sam svoju prvu Agathu Christie - Božić Herculea Poirota. Moj sin sad reda njene knjige pa sam se onda i ja poslužila.
    Sve češće izmjenjujemo knjige, što prije nisam mogla jer mi je većina knjiga za djecu i mlade danas nečitljiva.

    Inače sam tužna što nisam zapisivala koje sam sve knjige čitala dok sam odrastala (pa ja sad umjesto djece zapisujem njihove). I onda sam nekidan našla nešto slično popisu - u jednoj sam knjizi biblioteke Vjeverica označivala plusićima koje sam knjige pročitala - sjećate se da je na kraju svake knjige bio otisnut popis dotad izašlih u biblioteci. Očekivala sam tko zna kakvu iluminaciju od prisjećanja, ali zapravo mi većina tih naslova ništa ne znači. Sjećam se samo onih kojih sam se sjećala i bez popisa

    Jedino se ne sjećam kako su se zvale knjige Anđelke Martić u kojima je opisivala ljeta provedena kod bake i djeda u Zagorju, a bile su mi divna onda. Doduše, pitanje je bih li ih i našla sada jer ona više nije rado tiskan pisac.

  43. #943

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Jedino se ne sjećam kako su se zvale knjige Anđelke Martić u kojima je opisivala ljeta provedena kod bake i djeda u Zagorju, a bile su mi divna onda. Doduše, pitanje je bih li ih i našla sada jer ona više nije rado tiskan pisac.
    Šašavi dan? Jedino se te sjećam, da donekle odgovara opisu.

    Inače, postala sam malo opreznija s prisjećanjima na davno pročitane knjige, jer se i moj odnos prema tim knjigama s godinama mijenja, a da toga nisam ni svjesna. Nedavno sam tako ponovo uzela čitati "Malostranske pripovijesti" Jana Nerude, knjige koju sam oduševljeno čitala dok sam bila na faksu. Sad mi je bila naprosto - dosadna. Slično sam doživjela i pri ponovnom pokušaju čitanja Forsterove "Sobe s pogledom". A neke druge knjige su mi pak u ponovnom čitanju otkrile potpuno novu dimenziju (npr. Buddenbrookovi).

  44. #944
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Sindrom Hesse

  45. #945
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja sam baš nedavno kod mame pronašla svoju omiljenu knjigu Anđelke Martić - Proljeće, mama i ja, to je zbirka pripovjedaka sa ilustracijama koje su mi bile divne. (nažalost prilično sam pošarala tu knjigu)

  46. #946
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Philippa Gregory: The King's Curse - kojom se vraca na Henrika VIII, preporuke.

    I ne sjecam se jesam li vec spomenula: S. Chbosky, The Perks of being a Wallflower - mislim da cu pricekati jos godinu-dvije i onda ju dati mojoj curki. Odlicna.

  47. #947
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam baš nedavno kod mame pronašla svoju omiljenu knjigu Anđelke Martić - Proljeće, mama i ja, to je zbirka pripovjedaka sa ilustracijama koje su mi bile divne. (nažalost prilično sam pošarala tu knjigu)
    Ja sam jako voljela njenu Djedica pricalo i carobni vrutak.

  48. #948
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    ja sam na samom kraju Napuljske tetralogije. Ferrante me upropastila za druge knjige barem na neko vrijeme. Uopće ne mogu zamisliti da uzmem nešto u ruke. Čeka me Knausgardov 4.dio na polici, a ja uopće ne mogu zamisliti da imam strpljenja za tog kmečavca.
    mislim da me nikada nije niti jedno dijelo toliko emocionalno doseglo, uopće ne mogu sročiti što osjećam, osim što obožavam Lilu i Lenu i sada na kraju imam osjećaj gubitka- kao da završetkom dijela ja gubim prijateljice.
    čudno.
    iduće ljeto planiram u Napulj i Ischiu.

  49. #949
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,088

    Početno

    Kad je ovog ljeta bio potres na Ischiji, ja se uhvatila za glavu i jaučem, a nitko oko mene nije za Ischiju ni čuo

  50. #950
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    omg a ja kupila (kupila!) treću knjigu za Kindle na Amazonu nakon što sam prve dvije kao svaki pošteni građanin pronašla na crno, i sad mi ju se uopće ne čita, nekako mi je totalno dosadila.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •