Stranica 65 od 80 PrviPrvi ... 1555636465666775 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 3,201 do 3,250 od 3965

Tema: Što čitate 3.

  1. #3201
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Prije nego sam čitala "Godinu pijetla", prije cca 2 godine, gledala sam razgovor s autoricom u sklopu neke TV-emisije (inače, Tereza Boučkova kći je disidentskog pisca Pavela Kohouta). Sjećam se da su me i taj intervju, i sama knjiga koju sam kasnije čitala, prilično uzrujali. Boučkova je u tom intervjuu djelovala vrlo smireno (nimalo nadr*ano kako možda djeluje iz knjige ), ali zapravo sam stekla dojam da nije mogla držati situaciju s djecom pod kontrolom? Fascinirala me njezina iskrenost, snaga da do te mjere ogoli vlastiti život, i nisam imala dojam da samu sebe pokušava obraniti ili zaštititi od osude okoline. Ono što sam joj ipak zamjerala je način pisanja knjige koja mi je ostavila prilično konfuzan dojam, znatno lošiji nego što je bio intervju. Kao da je u knjigu htjela natrpati sve što joj je palo na pamet, a posljedica je gubitak jasnoće misli i pripovijedanja.
    Tema je zapravo vrlo teška i dan-danas, kad razmišljam o toj knjizi, ne mogu donijeti konačan zaključak ni o autorici ni o njezinim odgojnim postupcima. Vjerujem da je stvarno radila kako je bila uvjerena da je najbolje. A što je na kraju bilo uzrokom toga da joj dva posvojena sina postanu delinkventi, nemoguće je zaključiti ovako sa strane, samo čitajući njezinu knjigu. Vjerojatno bi trebalo znati i nešto više.

    Nažalost, nisam upratila taj razgovor, a knjiga mi je ostavila dojam kakav sam već navela gore...
    Naravno, radila je onako kako je vjerojatno najbolje mogla, i to se u knjizi jasno daje do znanja, isto kao i njen opetovani vapaj da ne može više to izdržati...
    Vjerujem da joj nije bilo lako, ne znam ni sama kako bih se ja snašla u takvoj situaciji, možda još gore od nje ...

  2. #3202

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj Forka prvotno napisa Vidi poruku
    Nažalost, nisam upratila taj razgovor, a knjiga mi je ostavila dojam kakav sam već navela gore...
    Naravno, radila je onako kako je vjerojatno najbolje mogla, i to se u knjizi jasno daje do znanja, isto kao i njen opetovani vapaj da ne može više to izdržati...
    Vjerujem da joj nije bilo lako, ne znam ni sama kako bih se ja snašla u takvoj situaciji, možda još gore od nje ...
    Nije ni mene knjiga pretjerano oduševila, iz razloga koji sam navela u prethodnom postu.
    Ali ipak mislim da bi bilo šteta tu knjigu promatrati samo kao frustracije nadr*ane žene, jer je riječ o vrlo ozbiljnoj i teškoj tematici koja potiče na razmišljanje. Na mene je ova knjiga ostavila vrlo jaki dojam, jači nego većina knjiga koje pročitam kroz godinu, pa mi samo prođu kroz glavu i u nekom trenutku ih zaboravim.

  3. #3203

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Jučer sam dovršila novu Elizabeth Strout, "Olive, iznova".
    Mislim da se ta knjiga već spominjala na ovoj temi. U svakom slučaju, kome se svidjela "Olive Kitteridge", svidjet će se i nastavak, a kome nije, bolje neka ni ne započinje s "Olive, iznova" jer će mu Olive ići na živce još više nego u prvoj knjizi
    Rekla bih da je ovaj roman savršen prikaz starenja, mjestimice bolno uvjerljiv. Podsjećao me povremeno na Drakulićkinu "Nevidljivu ženu" (samo po tematici, Olive je izgledom daleko od nevidljivosti )
    Kao i u prvoj knjizi, radi se o rahlo povezanim duljim poglavljima koja se mogu čitati i zasebno, ali u cjelini čine nešto nalik romanu. Poznavanje prve knjige nije uvjet, ali bolje je čitati ih po redu jer neki dijelovi iz prve knjige dobivaju potpuno objašnjenje u drugoj.
    Kao zanimljiv detalj spomenut ću da je Elizabeth Strout u ovu knjigu vješto uspjela uplesti i likove iz svojeg prvog romana, "Amy i Isabelle" vrlo diskretno, doduše, tako da tko nije čitao taj roman, neće ni primijetiti poveznicu s njim i neće mu nedostajati.
    Nisu mi sva poglavlja bila jednako dojmljiva, ali u cjelini mi se jako svidjelo. Neki dijelovi su me ostavili doslovno bez daha. Vjerojatno ću se još vraćati ovoj knjizi.

  4. #3204
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Uh, Stroutovu još nisam ni načela, a jedva čekam

  5. #3205
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Jučer sam dovršila novu Elizabeth Strout, "Olive, iznova".
    Mislim da se ta knjiga već spominjala na ovoj temi. U svakom slučaju, kome se svidjela "Olive Kitteridge", svidjet će se i nastavak, a kome nije, bolje neka ni ne započinje s "Olive, iznova" jer će mu Olive ići na živce još više nego u prvoj knjizi
    Rekla bih da je ovaj roman savršen prikaz starenja, mjestimice bolno uvjerljiv. Podsjećao me povremeno na Drakulićkinu "Nevidljivu ženu" (samo po tematici, Olive je izgledom daleko od nevidljivosti )
    Kao i u prvoj knjizi, radi se o rahlo povezanim duljim poglavljima koja se mogu čitati i zasebno, ali u cjelini čine nešto nalik romanu. Poznavanje prve knjige nije uvjet, ali bolje je čitati ih po redu jer neki dijelovi iz prve knjige dobivaju potpuno objašnjenje u drugoj.
    Kao zanimljiv detalj spomenut ću da je Elizabeth Strout u ovu knjigu vješto uspjela uplesti i likove iz svojeg prvog romana, "Amy i Isabelle" vrlo diskretno, doduše, tako da tko nije čitao taj roman, neće ni primijetiti poveznicu s njim i neće mu nedostajati.
    Nisu mi sva poglavlja bila jednako dojmljiva, ali u cjelini mi se jako svidjelo. Neki dijelovi su me ostavili doslovno bez daha. Vjerojatno ću se još vraćati ovoj knjizi.
    Ja sam spomenula, i usporedbu s drakulic. Radje sto puta Olive, nego Nevidljiva zena, kad ostarim . Nisam skuzila poveznicu s Amy i Isabelle koju sam citala davno. Olive je meni uvjerljiva, zivotna, Nevidljiva zena tragican lik neke opere.

    Zanimljiv intervju s Elenom Ferrante, na sve se osvrce, novi roman, Genijalnu prijateljicu, Napulj, 'zensko pismo', zanimljiva je i struktura i kvaliteta intervjua jer su pitanja pstavljali medjunarodni nakladnici i prrvoditelji pa su pametna/znalacka:

    https://www.jutarnji.hr/kultura/knji...-mane-15016113

  6. #3206

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Radje sto puta Olive, nego Nevidljiva zena, kad ostarim .
    Čuj, Olive je ipak dobrostojeća umirovljenica u SAD koja može imati i lijepu starost Drakulićka je bliže našoj stvarnosti koja zbilja nije ružičasta, a naročito ne za stare.

  7. #3207
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Nema sanse da bi Drakulicka tako opisala i americku ili svedsku (koja joj je bliza) starost. Mislim da je ona po svojoj fin. situaciji bliza Olive, nego nekoj hrv Nevidljivoj zeni. Olive je americka uciteljica, a Slavenka sveuc profa, i mislim da zive u kuci u Svedskoj i da joj suprug nije bez sredstava, tako da mislim da se ne radi o tome.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 31.08.2020. at 08:34

  8. #3208
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Moja sveki je blize Olive, moja pok mama Nevidljiva (obje u Hrv). Radi se o individualnoj percepciji i reakciji na starenje.

  9. #3209
    chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    288

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Zanimljiv intervju s Elenom Ferrante, na sve se osvrce, novi roman, Genijalnu prijateljicu, Napulj, 'zensko pismo', zanimljiva je i struktura i kvaliteta intervjua jer su pitanja pstavljali medjunarodni nakladnici i prrvoditelji pa su pametna/znalacka:

    https://www.jutarnji.hr/kultura/knji...-mane-15016113
    Jako mi je zanimljiv odgovor o muškim likovima i načinu na koji se muškarci odnose prema ženama u stvarnosti. Kao i odgovor o "muškom jeziku" na kojem su osuđene pisati i žene dok ne reinventiraju povijest svega.

    A tek pitanje o tome zašto je čitaju isključivo žene pa odgovor da se muškim piscima i njihovom iskustvu pripisuje univerzalnost, a ženama ekskluzivnost. Nema boljeg dokaza o tome da nismo ravnopravne.
    Znate li vi ijednog muškarca u RL da je uopće pročitao Ferrante, a ako i je, da je išta razumio, ili pak da mu se svidjelo?
    Ferrantina feministička pozicija je toliko jaka i središnji dio njezinog cjelokupnog opusa da mi je zbilja nevjerojatno da bi itko mogao pomisliti da se iza pseudonima krije muškarac.

  10. #3210
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Ajme..
    prije par godina jedan frend me pitao za preporuku za neku dobru noviju literaturu, da nije odavno nešto dobro čitao, sad je na godišnjem.. i ja preporučim Ferrante. I on dok smo pričali pošalje upit nekom svom "prijatelju koji se razumije u književnost" i prijatelj mu odgovori "ma to ti je neka ženska limunada chick lit". Ovaj je naravno odmah otpisao jer ako to mudri prijatelj kaže.. Mislim da se mogla vidit para koja mi je krenula iz ušiju..
    Čitala sam davno nekin intervju sa Ferrante gdje je ona objasnila zašto je namjerno stavila onakve covere na engleska izdanja, bila sam dotad zbunjena dosta njima jer nisu uopće povezani sa sadržajem, ali ona se ustvari igrala upravo s tom automatskom kategorizacijom "ženske" literature kao inferiorne, točno na tog prijatelja moga prijatelja ona je i mislila, tj taj tip

  11. #3211
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Ja sam slučajno u knjižnici nabasala na knjigu Laure Restrepo - Bunilo https://knjigesumojsvijet.com/2018/1...strepo-bunilo/

    Baš sam se namučila čitajući, a to stvarno nije knjiga kojoj je dovoljno jedno čitanje. Podsjetilo me na Sto godina samoće - još jedna od knjiga kojima se čovjek vraća.

    Ne sjećam se je li već netko ovdje pisao o ovoj knjizi, ali vrijedna je truda uloženog u čitanje, koje je meni bilo kao probijanje kroz prašumu. Jedva sam pohvatala konce, a sigurna sam da nisam uspjela iščitati ni polovinu onoga što unutra piše. Nemojte me tražiti da prepričam sadržaj, ne bih bila u stanju, iako sam stalono držala mobitel kraj sebe i zavirivala na internet tražeći poveznice na određene pojmove...

    Knjiga je u osnovi priča o Pablu Escobaru i desetljećima njegove vladavine u Kolumbiji, ali više govori o mračnom stanju duha u koje zapadaju građani svih slojeva u takvim okolnostima. Ne znam lijepo sročiti kritiku, ali dojmilo me se na nekoj razini koja je ispod racionalne. Ne mogu se odlučiti hoću li je nabaviti da mogu posegnuti za njom kad poželim ili se bolje okaniti te ideje. Odlučit ću se do Interlibera, pa ako tamo nabasam na nju - možda ipak...

    A sad moram posuditi nešto manje zahtjevno, neki petparački krimić za opuštanje.

  12. #3212
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    MM je procitao cijelu Ferranticu. Potpuno ga je pomela. A znam ih jos nekoliko. Ferrante nevjerovatno precizno ukazuje na sve zamke patrijarhata, i kroz romane i kroz intervjue, i slazem se da osoba koja ima tzv “slijepu pjegu” i ne prepoznaje/ priznaje patrijarhat kao duboko diskriminiarjuci i problematican sustav mora imati teskoca u razumijevanju romana.
    Ja danas krecem sa novom Ferranticom. Jako se veselim. Kao i predstavi koju ce postaviti Magelli u HNK prema Genijalnoj prijateljici. Od ljetnog bih stiva izdvojila Emmu Straub- Modern lovers. Roman na sarmantan (pa i staromodan) nacin opisuje stare i nove ljubavi, ne nuzno romanticne, preslagivanja u dugogodisnjim brakovima i prijateljstvima, sve kroz scenu NYC i Brooklyna. Lijepo mi je sjeo, gorko slatko, obzirom da sam i sama ovo ljeto nekako oplakivala NYC kakav je bio i kakvog sam, srecom, imala priliku vidjeti. Nije osobito originalan, no fino se cita i lisen je patetike i povremene, meni osobno neuvjerljive emotivne analize- na kakvu se moglo naletiti u Normal people- koju sam citala proslo ljeto.

  13. #3213
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,090

    Početno

    Diane Setterfield: Trinaesta priča

    Ovo sam uzela kao odmor od nekih ozbiljnijih štiva i pokazala se kao dobar izbor jer nije jedna od onih koje te na kraju umore svojom plitkoćom. Roman je gotički triler i kao takav vrlo pitak, ali ima i dodanu vrijednost: naime, on je ljubavno pismo knjigama, čitanju i pripovijedanju, a osobito je posvećen Jane Eyre, koja ni meni nije mrska. Jezično-stilski je izvrsna - rečenice koje izgovara glavna junakinja su vrlo uvjerljive - točno sam mogla zamisliti kako ih izgovara Olivia Coleman koja je u filmu glumi. A ne govore svi likovi isto, što također cijenim.



    Diane Setterfield: Bila jednom jedna rijeka

    Nastavila sam s istom autoricom i naišla na knjigu drukčije strukture, ali istog cilja, a taj je bio ispričati moćnu priču. Ova se ne naslanja na Bronte, već više na Dickensa. Osjeća se da je književnica u ovoj knjizi zrelija, a i manje ozbiljna pa i opuštenija. U čitanju ovog djela uživat će onaj tko može prihvatiti dogovor s pripovjedačem - ovo je ovakva priča, s ovakvim likovima, sve se prikazuje provučeno kroz filter pripovijedanja, neprirodno.
    S ovom knjigom sam sad skupila cijelu skupinicu neoviktorijanskih romana koje su napisale britanske autorice (a ja kao ne volim postmodernizam): A. S. Byatt, Sarah Waters, Sarah Perry, Diane Setterfield. A šta ću kad volim roman 19. stoljeća.



    Lize Spit: Rastapanje

    Odmah napominjem da ovo nije preporuka za knjigu jer ne želim da me se kasnije proziva zbog potresnog i šokantnog sadržaja. Međutim, ne mogu poreći da knjigu nisam mogla ispustiti iz ruku, a ni stati čitati ni kad mi je postalo sasvim jasno da će biti poremećeno. Dobro je napisano, dobro pogođena atmosfera belgijskog ljeta na selu (kako sam mogla zamisliti, nisam stvarno doživjela), ali jako, jako tužno. Zapravo, najviše se pitam zašto je autorica izabrala ovu temu jer mi se više čini kao mentalna igrarija, nego nešto doživljeno. Ne bih voljela ikad saznati da je zaista doživljeno.

  14. #3214
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Znam 1 muskarca koji se raspitivao za Ferrante, ne znam nijednog koji ju je stvarno citao. Doduse, ne znam nijednog muskog koji cita ovoliko ko mi i ovo sto mi tu na topicu, tako da je meni svijet muskih citatelja beletristike (a da nisu profesionalni citatelji il knjizevnici pa pisu svoje dojmove za 30 top knjiga ovo ljeto - il neko ko konzumira Dan Browna il Hobite) - misterija. Na plazi svaka 2. zena neku knjigu ima nisam primijetila za muske (bice se manje suncaju ?)
    Posljednje uređivanje od ina33 : 31.08.2020. at 14:15

  15. #3215
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    I taj jedan vjer nema, kako je to sasa super nazvala, 'slijepu pjegu' za patrijarhat jer je sciolog i vjer. feminist

  16. #3216
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Znam 1 muskarca koji se raspitivao za Ferrante, ne znam nijednog koji ju je stvarno citao. Doduse, ne znam nijednog muskog koji cita ovoliko ko mi i ovo sto mi tu na topicu, tako da je meni svijet muskih citatelja beletristike (a da nisu profesionalni citatelji il knjizevnici pa pisu svoje dojmove za 30 top knjiga ovo ljeto - il neko ko konzumira Dan Browna il Hobite) - misterija. Na plazi svaka 2. zena neku knjigu ima nisam primijetila za muske (bice se manje suncaju ?)
    ja isto ne poznajem nijednog odraslog muškarca koji čita beletristiku, s izuzetkom sašinog muža.
    MM čita samo stručnu literaturu. Moj otac vjerske knjige, povijesne knjige. Braća ne čitaju. Na poslu čak rijetko koja žena čita beletristiku.
    Općenito, moj dojam je da se beletristika jako malo čita, pa se uvijek čudim kako se to isplati biti pisac u Hrvatskoj Jasno mi je da moj bubble nije reprezentativan, jer me u to uvjeravaju Knjižnice grada Zagreba i nedostupnost pojedinih naslova.

    Inače, mužu sam rekla neki dan da kad već neće čitati beletristiku, treba pročitati barem Knjigu o jugu koja me ovo ljeto oduševila.

  17. #3217
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    Evo, MM čita.

    I inače on puno čita. I nije mu to struka. FEREovac je. Istina netipični

  18. #3218
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    i sad kad razmišljam u kontekstu onoga navedenoga u intervjuu sa Ferrante, kako književnošću dominira "muško pismo", a uzevši u obzir kako žene ipak više čitaju fikciju nego muškarci, pitam se zašto dopuštamo tu dominaciju i oblikovanje pogleda na svijet.

    Na redditu postoji cijeli subreddit koji se zove Men writing women sa super sprdnjom na račun načina na koji muškarci opisuju žene (ili misle da imaju pojma kako žene misle), npr: https://www.reddit.com/r/menwritingw...now_how_it_is/

    A dok sam čitala Ferrante, bila sam uvjerena da je knjige napisala žena, mislim da muškarac ne može tako autentično pisati o ženama. Mislim da ni dobar dio žena ne može tako pisati o ženama baš zato jer im je pogled obojan "muškim pismom".

  19. #3219
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Jel vec izasla kod nas nova ferrantica?

    Mm isto cita beletristiku, ali cesce cita neke biografije i to najvise glazbenika dok mene to bas i ne zanima.

    Ne godisnjem je procitao novog mitchella, a ja se jos dvoumim da li da cekam hr prijevod.

  20. #3220
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    mislim da sutra izlazi Ferrante

  21. #3221
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    baš skrolam tim subredditom, ap naiđoh na ovaj biser Sidneya Sheldona kojeg sam obožavala čitati u ranim teen godinama:

    https://www.reddit.com/r/menwritingw...notices_about/




    OMG, trebala bih ponovno neke knjige pročitati, mislim da bi se svašta pronašlo

  22. #3222
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    i evo dva zanimljiva članka, jedan o ženama kao dominantnim čitačima fikcije: https://www.theguardian.com/books/20...n-helen-taylor

    i drugi o vezi između empatije i čitanja fikcije https://www.discovermagazine.com/min...-understanding

  23. #3223
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Super zanimljivi linkovi, hvala!

  24. #3224
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    ja isto ne poznajem nijednog odraslog muškarca koji čita beletristiku, s izuzetkom sašinog muža.
    MM čita samo stručnu literaturu. Moj otac vjerske knjige, povijesne knjige. Braća ne čitaju. Na poslu čak rijetko koja žena čita beletristiku.
    Općenito, moj dojam je da se beletristika jako malo čita, pa se uvijek čudim kako se to isplati biti pisac u Hrvatskoj Jasno mi je da moj bubble nije reprezentativan, jer me u to uvjeravaju Knjižnice grada Zagreba i nedostupnost pojedinih naslova.

    Inače, mužu sam rekla neki dan da kad već neće čitati beletristiku, treba pročitati barem Knjigu o jugu koja me ovo ljeto oduševila.
    Zapravo, slažem se... Muška populacija oko mene čita publicistiku i sf, stručnu literaturu i to je otprilike to. Moj bratić ima malo širi dijapazon, pa ću ga baš pitati za Ferrante, ali mene nije oduševila toliko kao ekipu ovdje. Moram joj dati još jednu šansu. To mi se dogodilo i s Franzenom, nije mi legao na prvu nego tek nakon drugog ili čak trećeg pokušaja. Ferrante mi možda ne paše upravo zbog mog načina razmišljanja koji nije feministički. Nisam protiv, ali ni za, ne znam kako to opisati... Od ženskih prava više me zanimaju ljudska prava. Sorry na offt, pokušavam sama sebi objasniti što mi se nije dopalo kod Ferrante.

  25. #3225

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    856

    Početno

    Ja sam pročitala novu ferranticu i ta mi je najbolja poslije tetralogije. Ostale mi bome i nisu nešto.

    Spremam se i u HNK na predstavu naravno.

    A rekoh bas da upitam sto vam muževi čitaju, dajte par dobrih, ne mora biti beletristika. Moj stalno kreće pa stane. Voli politicke, povijesne, ali može i krimić i tako to.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  26. #3226
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    SF (sve manje), stripove (al ne ove ala Maus, nego eskapizam), ruske klasike apsurda za nasmijat se, Hobbit romane, Jacka Londona nekoc davno, al uglavno iskljucivo strucnu literaturu, na Audibleu grme knjige o menadzmentu, Agile ono, Lean ovo, jednu takvu su citali neki redneck marinci, nepodnosljivo ). Dok tako grmi Win the Corporate Battle, ja na slusalice De Bauovoire The Seconf Sex. Ono...karikarura oprecnosti iz linkova bettynih clanaka.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 31.08.2020. at 17:47

  27. #3227
    chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    288

    Početno

    Meni su svi Ferrantini likovi odbojni, Italiju i njezinu povijest jako slabo poznajem. Nema tu puno poistovjećivanja. No, način na koji Ferrante piše mi je nevjerojatan. Usisivač moje pažnje.

    A sad offtopic.
    Što se ženskih prava tiče, ja sam tek prije nekoliko godina osvijestila što je to feminizam. I da sam svim svojim bićem feministica. Nije to bilo lako shvatiti. Na podsvjesnoj razini sam oduvijek odbijala glumiti žensku ulogu u društvu, od oblačenja, komunikacije, flertanja itd. Ali, nisam shvaćala paradigmu.
    Puno mi je u osvješćivanju pomogao portal muf.com.hr, podebno posvećen djevojaštvu, tj. girlhood.

    Kako sam pasionirani fan indie glazbe, poseban eyeopener bila je diskusija o seksizmu u glazbi nakon koncerta Cigarettes after sex (koje, nota bene, uopće ne slušam).

    Evo i linkova:

    "Muška" kritika
    https://ravnododna.com/cigarettes-af...za-mlade-dame/

    "Ženski" odgovor
    https://www.h-alter.org/vijesti/slatki-mali-kriticari

    "Muška" kritika
    https://ravnododna.com/cigarete-poslije-koitusa/

    "Ženski" odgovor
    https://muf.com.hr/2017/07/05/sitni-...i-zlonamjerni/

    Btw, betty blue, hvala na linkovima.
    Reći ću samo da je pogled na profil čitatelja te samo čitanje jako anglosaksonski. U Francuskoj, primjerice, to već nije tako. Čitaju svi svugdje.
    Kod nas pak, hm... muškarci oko mene čitaju uglavnom stručnu literaturu, zatim publicistiku, a oni koji vole fikciju čitaju fantasy i sf.

  28. #3228
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Ja sam se u Parizu iznenadila koliko se tamo cita na javnim mjestima. Ono u metrou, po klupama, na ulici... i muski i zenski, stari i mladi, svih profila. Bas mi je to bilo lijepo za vidjeti.

  29. #3229
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj angelina1505 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam pročitala novu ferranticu i ta mi je najbolja poslije tetralogije. Ostale mi bome i nisu nešto.

    Spremam se i u HNK na predstavu naravno.

    A rekoh bas da upitam sto vam muževi čitaju, dajte par dobrih, ne mora biti beletristika. Moj stalno kreće pa stane. Voli politicke, povijesne, ali može i krimić i tako to.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    Od krimića zadnji je bio Dobri detektiv, autor John McMahon. Prije toga Paul Finch - Stranac u noći i još jedna, ne mogu se sjetiti naslova.

    Osim toga neki dan sam s muškim osobama razgovarala o tome, pa sam dobila preporuku za Cercasovu knjigu Prevarant. Moram to posuditi, a cini mi se da bi se dopalo i mmu, on voli povijesno utemeljenu literaturu.

    Druga knjiga je bila Čovjek zvan Oove, o kojoj je ovdje bilo diskusije.

    Dovukla sam iz knjižnice i knjigu Bijes (autor Nicola Lagioia) i ta mi se čini prikladnom i za mušku populaciju, ali tek sam na početku. Nemam još jasan stav.

  30. #3230

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    pa sam dobila preporuku za Cercasovu knjigu Prevarant. Moram to posuditi, a cini mi se da bi se dopalo i mmu, on voli povijesno utemeljenu literaturu.
    Prevaranta nisam čitala, ali jako dobar je zadnji Cercasov roman "Vladar sjena", koji upravo povezuje osobni (obiteljski) i povijesni moment.

  31. #3231
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    Uspjela si ju dobit u knjižnici?

  32. #3232

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Uspjela si ju dobit u knjižnici?
    Pitaš za Vladara sjena? Da, ima ga u knjižnicama, nije problem doći do knjige.

  33. #3233
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Uspjela si ju dobit u knjižnici?
    Vidjela na kgz katalogu da u mojoj knjižnici imaju Prevaranta slobodnog za posudbu, a za Vladara sjena nisam provjeravala. Budem i to... Nespretno mi je s mobitela.

  34. #3234
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Pitaš za Vladara sjena? Da, ima ga u knjižnicama, nije problem doći do knjige.

    Da. Ma njegovi naslovi su mi se svi zbrkali. Nešto sam čitala, nešto ne. To je ova najnovija?

    Imam još ljetnih zaostataka, pa nisam ni gledala stranicu KGZa

  35. #3235
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Procitala sam "Molim te, pazi na mamu" juznokorejske autorice Kyung-sook Shin o genereacijskom nerazumijevanju - mama sa sela nestaje na kolodvoru u Seoulu, zaposlena djeca je traze i reflektiraju o svom odnosu s mamom. Lijepo, zanimljivo, procitala u dan vremena, al nije me posebno raznijezilo - nasmijalo ko Olive, niti zabavilo ko Plemeniti gospodin u Moskvi. Vjer. iz kulturoloskog odmaka, nisam se mogla uzivit u toliko tezak zivot u ruralnoj Koreji i onda osjecaje zrtve majke prema djeci i krivnje djece i muza prema majci. Vjerojatno puno dublje emotivno reze Juznokorejce nego nas, meni je bilo zanimljivo, al bez identifikacije na puc prsta koja mi se dogodila s Olive.

  36. #3236

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Procitala sam "Molim te, pazi na mamu" juznokorejske autorice Kyung-sook Shin o genereacijskom nerazumijevanju - mama sa sela nestaje na kolodvoru u Seoulu, zaposlena djeca je traze i reflektiraju o svom odnosu s mamom. Lijepo, zanimljivo, procitala u dan vremena, al nije me posebno raznijezilo - nasmijalo ko Olive, niti zabavilo ko Plemeniti gospodin u Moskvi. Vjer. iz kulturoloskog odmaka, nisam se mogla uzivit u toliko tezak zivot u ruralnoj Koreji i onda osjecaje zrtve majke prema djeci i krivnje djece i muza prema majci. Vjerojatno puno dublje emotivno reze Juznokorejce nego nas, meni je bilo zanimljivo, al bez identifikacije na puc prsta koja mi se dogodila s Olive.
    Mene je upravo to naglašavanje žrtve i osjećaja krivnje opterećivalo u toj knjizi. Nisam uživala. Iako, ne mogu reći da je knjiga loša.

  37. #3237
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Ma da, i mene. Al ko zna kako to izgleda korigirano za njihovu kulturu, u Aziji se cijeni starce (valjda), iskazuje im se postovanje, vidis da svi nose maske da ih zastite i ne pada im na pamet prosvjedovat za slobodu da svi oni poumiru od korone, ko im je kriv, nema da ne rade teretane i klubovi jer na mladima svijet ostaje, kad vec misa ima, pa je to nekakav valjda njihiv kulturoloski moment rasapa starih vrijednosti ko sto Pavicic zna pisat o djedovini i maslini o kojoj se ne brine rodbina koja bi se odselila i to apartmanizirala .
    Posljednje uređivanje od ina33 : 01.09.2020. at 08:56

  38. #3238
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Antonio Scurati "Nevjerni otac" - stvarno ostavlja gorak okus u ustima, nije baš za čitanje na plaži, iako je vrijedi pročitati.

    Zato mi je za plažu bila super bajka - Sanjar Strange - koju sam posudila za sina, ali ga nisam mogla natjerati na čitanje

    MM čita uglavnom putopise, i to onda još sve usporedo proučava na Google Earthu, tako da njegovo čitanje traje li ga, traje

    A ja upravo kupila novu Ferrante i jedva čekam doći doma
    jedini je problem što moram prvo dovršiti Rezervni život koji sam posudila ljetos u knjižnici.

  39. #3239
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Pisi dojmove . Bas volim ovo drustvance, bolje mi je od vecine publicistika-reading muskardina...ono, nisam sama, ima nas jos puno .

  40. #3240
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Proždrla sam Ferrante. Potpuno me omamila. Kakva prica o zenskom odrastanju. Opet.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  41. #3241
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Sad vidim da ce Netflix snimiti seriju prema romanu.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  42. #3242
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Sad vidim da ce Netflix snimiti seriju prema romanu.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  43. #3243
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    Sad vidim da ce Netflix snimiti seriju prema romanu.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ajme, a ja još nisam uspjela ni tetralogiju odgledati!


    Što se tiče "muškog" čitanja, kad bolje razmislim, da, žene više čitaju, ili barem više govore o pročitanim knjigama .
    MM čita na refule . Kad ga ulovi čita povijesne knjige, putopise, najmanje beletristiku (jedno vrijeme ga je držao Nesbo, doduše...).

    Ja sam upravo pročitala Borisa Dežulovića: **** sad hiljadu dinara. (mislim da će mi forum reducirati prvu riječ iz naslova, al' kaj sad :/ )
    Nešto "starija" literatura, ali genijalna. Ne znaš bi li se više smijao ili plakao nad sudbinama momaka iz knjige, ali definitivno roman koji je sažeo svu apsurdnost ratovanja na relativno malo stranica.

    E, da, uzela sam si jednu staru Ferranticu kao uvod u najnoviju, javim kakva je kad pročitam...

  44. #3244
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    Proždrla sam Ferrante. Potpuno me omamila. Kakva prica o zenskom odrastanju. Opet.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Tocno strastveni govor iz bettynog linka i super reklama, necu se smirit dok je se ne docepam ! Serije ne gledam, ne da mi se, moraju imat max 4 epizode, ne znam to objasnit, ne da mi se commitat na sjedanje za ekran, plus svadje s obitelji ko ce sta gledat, a ne zelim ekran u spavacu.

  45. #3245
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj Forka prvotno napisa Vidi poruku
    Ajme, a ja još nisam uspjela ni tetralogiju odgledati!


    Što se tiče "muškog" čitanja, kad bolje razmislim, da, žene više čitaju, ili barem više govore o pročitanim knjigama .
    MM čita na refule . Kad ga ulovi čita povijesne knjige, putopise, najmanje beletristiku (jedno vrijeme ga je držao Nesbo, doduše...).

    Ja sam upravo pročitala Borisa Dežulovića: **** sad hiljadu dinara. (mislim da će mi forum reducirati prvu riječ iz naslova, al' kaj sad :/ )
    Nešto "starija" literatura, ali genijalna. Ne znaš bi li se više smijao ili plakao nad sudbinama momaka iz knjige, ali definitivno roman koji je sažeo svu apsurdnost ratovanja na relativno malo stranica.

    E, da, uzela sam si jednu staru Ferranticu kao uvod u najnoviju, javim kakva je kad pročitam...
    Fala na podsjećanju - kad je ekipa pitala kakvu literaturu čitaju muževi, ovo je odgovor. MM voli Dežulovića i općenito tu feralovsku ekipu (Viktor Ivančić - Bilježnice Robija K.). Ja nisam takav fan, ali pročitam. Nisam se odmah sjetila Dežulovićeve knjige, jer ima tome koja godina, ali nema veze.

  46. #3246
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Ja imam ispit za tjedan dana i ne smijem dotad kupit ferranticu jer necu nista uciti NE SMIJEM aaaa

  47. #3247
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    jel državni?

  48. #3248
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Haha ne, to je davno iza mene.

    Jutros sam prosla pored tiska, vidim je u izlogu i ubrzam korak.

  49. #3249
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    jel državni?
    misliš da je zvjezdica, mogla bi po Ferrante

  50. #3250
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    da je zvjezdica sumLJam da bi čitala Ferrante :predrasude:

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •