Stranica 45 od 80 PrviPrvi ... 35434445464755 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 2,201 do 2,250 od 3965

Tema: Što čitate 3.

  1. #2201
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Jordi Punti: Izgubljena prtljaga

    Uzela sam ju zbog autora, koji je Katalonac. I baš uživam, čitam ju polako. Malo se prisjećam vremena provedenog u BCN . Uglavnom, 4 sina, istog oca, različitih majki, skoro pa istog imena, nastanjenih u 4 europska grada konačno doznaju jeda za drugoga , nalaze se i pokušavaju naći nit poveznicu sa životom njihovog oca, koji je u međuvremenu nestao. Ne znam kako će ići dalje, ali do sada priča baš lijepo teče. Svaštanešto im se izdogađalo.
    Knjiga po mom ukusu

  2. #2202
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Pročitala sam Tribusonove
    Siva zona
    Noćna smjena

    inspektor Nikola Banić mi je drag lik, životan i duhovit, to je ono što i inače volim kod Tribusona

    U jedno prijepodne sam slistila Meritu Arslani i njezin Pouzdan izvor
    Ne znam što reći
    Nisam puno očekivala, ali i to malo nije baš ispunjeno
    Radnja se svodi uglavnom na dijaloge, kratke rečenice, karakterizacije likova praktički ni nema, sve ostaje samo na površini. Zum-zum i gotovo. Kao da čitam malo opširniji tekst u novinama.

  3. #2203
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa Vidi poruku
    Pročitala sam Tribusonove
    Siva zona
    Noćna smjena

    inspektor Nikola Banić mi je drag lik, životan i duhovit, to je ono što i inače volim kod Tribusona

    U jedno prijepodne sam slistila Meritu Arslani i njezin Pouzdan izvor
    Ne znam što reći
    Nisam puno očekivala, ali i to malo nije baš ispunjeno
    Radnja se svodi uglavnom na dijaloge, kratke rečenice, karakterizacije likova praktički ni nema, sve ostaje samo na površini. Zum-zum i gotovo. Kao da čitam malo opširniji tekst u novinama.
    I ja sam pročitala sve krimiće s Banićem.
    Najduhovitija je Gorka čokolada.

    Jednom sam bila na studentskom susretu s Tribusonom i kad su ga studenti pitali za detalje iz romana, on je odgovorio da se ne može sjetiti u što neki nisu povjerovali, već su mislili da on tu malo glumata ležernost. Međutim, u ovim se romanima više puta može primijetiti da je pisac zaboravio pojedinosti iz prethodnih romana
    Npr. kasnije piše da su Banić i Dogan radili skupa, a nisu nikada, Dogan je došao u policiju nakon što je Banić otišao - prvi puta su se upoznali kad je Banić već bio privatni istražitelj. I još takve neke sitnice.

    Ali ne zamjeram mu uopće sitne rupe u priči, volim njegove primjedbe o aktualnom trenutku.

    Sad čitam Sestricu s jezera, također Tribusonov krimić; sasvim neplanirano jer čekam da mi sin vrati kindlo.
    Posljednje uređivanje od Jurana : 04.04.2019. at 16:32

  4. #2204

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    I ja sam pročitala sve krimiće s Banićem.
    Najduhovitija je Gorka čokolada.

    Jednom sam bila na studentskom susretu s Tribusonom i kad su ga studenti pitali za detalje iz romana, on je odgovorio da se ne može sjetiti u što neki nisu povjerovali, već su mislili da on tu malo glumata ležernost. Međutim, u ovim se romanima više puta može primijetiti da je pisac zaboravio pojedinosti iz prethodnih romana
    Npr. kasnije piše da su Banić i Dogan radili skupa, a nisu nikada, Dogan je došao u policiju nakon što je Banić otišao - prvi puta su se upoznali kad je Banić već bio privatni istražitelj. I još takve neke sitnice.
    I meni se Gorka čokolada najviše svidjela!
    Preporučujem, kao svojevrstan nastavak ovog ciklusa, Tribusonov "Propali kongres" u kojem je glavni lik inspektor Dogan. Krimić sam po sebi nije nešto spektakularno (ni ne sjećam se više zapleta), ali sama knjiga mi je bila zabavna, naročito lik Doganove mlade supruge koja muža zove "Dogi"

  5. #2205
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Sigurno će doći na red.

  6. #2206
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Ja sam već čitala njegove krimiće s Banićem, al se sad ne mogu sjetiti koje

    Fora mi je da inspektor stanuje negdje oko Britanca, a ja Tribusona znam viđati iz tramvaja ujutro na potezu Britanac-Frankopanska

  7. #2207
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    .

    Ali ne zamjeram mu uopće sitne rupe u priči, volim njegove primjedbe o aktualnom trenutku.
    to su mi najbolji djelovi romana, komentari stanja u društvu

    ja sam pročitala samo prva dva
    ali ću nastaviti
    simpa je Banić, ali me ljuti negov nemaran odnos prema (bivšoj) supruzi i kćeri

    sad sam malo prešla na inspektora Gamacha
    nisam išla redom, ali ionako je kod nas prevedeno samo nekoliko romana
    pročitala sam Kako ulazi svjetlost, a sad čitam Razornu riječ

  8. #2208
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Jednom sam bila na studentskom susretu s Tribusonom i kad su ga studenti pitali za detalje iz romana, on je odgovorio da se ne može sjetiti u što neki nisu povjerovali, već su mislili da on tu malo glumata ležernost.

    Ja vjerujem .
    Naime, premda sam svojevremeno pročitala gotovo sve Tribusonove Baniće & co, i u njima uživala, moram priznati da se slabo sjećam...

  9. #2209
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja ne kužim zar ti naši pisci nemaju urednike knjiga koji bi trebali vidjeti takve propuste ??!!?!

  10. #2210

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    to su mi najbolji djelovi romana, komentari stanja u društvu

    ja sam pročitala samo prva dva
    ali ću nastaviti
    simpa je Banić, ali me ljuti negov nemaran odnos prema (bivšoj) supruzi i kćeri
    Nastavi čitati, i taj odnos se starenjem mijenja

  11. #2211
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Frederic Beigbeder 'Praznici u komi'. Koma. Citala jer je tanka i da kao sebi opravdam investiciju od 10kn na proslom Interliberu. Opisuje party u nekom nocnom klubu Zahod u Parizu. Dekadencija. Sve prepuno intelektualizama, weltschmertza i referenci na pariske celebrityje osamdesetih valjda. Ajde jedna dobra fora s playliste u tom klubu 'Born To Be a Larve'. Dam ko zeli..inace ide u stari papir.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 08.04.2019. at 18:21

  12. #2212
    chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    286

    Početno

    Olga Tokarczuk - Tjeraj svoj plug preko mrtvackih kostiju

    Prvo, pojasnjenje zacudnog naslova. Stih je to iz Blakeove poezije koju glavna junakinja romana rekreativno prevodi.

    U malom poljskom mjestu blizu ceske granice odjednom pocinju na bizarne nacine umirati muskarci. Zajednicka im je ljubav prema lovu i krivolovu.
    Janina, postarija honorarna uciteljica engleskog i 'kucepaziteljica' imovine vikendasa, koju cijelo mjesto dozivljava osebujnom zbog ljubavi prema horoskopu i borbe za prava zivotinja, uvjerava sumjestane da su ubojstva osveta zivotinja.

    Ne znam sto da mislim o romanu. Ne mogu reci da je los ili da mi se nije dalo citati. Olga je zbilja specifican pisac. I ne mogu uprijeti prstom u razloge zasto jer je sve naizgled vrlo konvencionalno, od naracije, karakterizacije itd. Kroz pricu sam dobila dojam da je spisateljica i sama radikalna veganka (ovo jos moram provjeriti!).
    Ne odustajem od nje, uzet cu jos neki roman, iako ovo definitivno nije ljubav na prvi pogled, ma ni simpatija. Jednostavno mi je zacudna i drugacija.
    Posljednje uređivanje od chesil : 09.04.2019. at 19:04

  13. #2213
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Ajme . A meni je bila odlicna.Ne mogu bit dalje od veganstva i horoskopa al me i raznijezila i nasmijala (kad se opisuje u ocima policajaca kako im izgleda) i zaintrigirala na razini who did it. Meni dosad najbolja knjiga ove godine.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 09.04.2019. at 21:51

  14. #2214
    chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    286

    Početno

    Veganka nije, ali je vegetarijanka.

    Ina33, tebe se bas dojmila, vidim.
    Kazem, zanimljiva mi je jako, nakon procitanih intervjua jos i vise. Svakako cu joj se vratiti.

  15. #2215
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Ajme . A meni je bila odlicna.Ne mogu bit dalje od veganstva i horoskopa al me i raznijezila i nasmijala (kad se opisuje u ocima policajaca kako im izgleda) i zaintrigirala na razini who did it. Meni dosad najbolja knjiga ove godine.
    i meni je bila na listi najboljih u 2018.

  16. #2216
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    i meni je bila na listi najboljih u 2018.

    Baš sam je jučer uzela u knjižnici, evo čeka red... Jedva čekam!

  17. #2217
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Dosadna sam već s Nadom Gašić, ali našla sam početak njenog 3. romana pa da ga zalijepim:
    http://www.matica.hr/hr/399/cetiri-plamena-led-22744/

    Doduše, ovo je objavljeno prije 6 godina, a ništa dalje... :/

    Uglavnom, dio grada je centar, glavni trg; dio godine zima, advent

  18. #2218
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Nada k'o George Martin.

  19. #2219
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    nakon deset godina opet čitam Banićeve zgode, Susjed u nevolji.

  20. #2220
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Bianca Bellova: Jezero

    Roman o odrastanju dječaka u postapokaliptičnom svijetu iako nije jasno koja se apokalipsa dogodila i gdje. Ipak, neke su odrednice dane: tu su Rusi, pustinja, deve, Jezero koje je jako bitno u njihovim životima, a nestaje. Dječak se zove Nami i ne zna tko su mu roditelji, misli da nema roditelje. Odrastao je s bakom i djedom i kad ostaje sam, sam kreće u svijet. Oko njega propada gospodarstvo, vlada suša, ljudi imaju ekceme, a životinje ugibaju. Zaposlenici naftnih kompanija voze sjajne limuzine, a siromašni radnici obolijevaju. Jednog dana više ne žele raditi, nego graditi džamiju, ali votke se ne odriču. Žene su žrtve nasilja, nisu sigurne ni od koga.

    Bila sam znatiželjna pa sam guglala i povezala radnju ovog romana s nestajanjem Aralskog jezera koje je danas veliko desetinu od svoje nekadašnje površine, a na trenutke ga uopće nema, sama je pustinja. Nevjerojatno je da takva ekološka katastrofa nije poznatija i da su je ljudi uspjeli skriviti u tako malo vremena. Jezero je s pravom naslov ovog romana i skoro je lik, a odnos ljudi koji žive oko njega je religiozan, Jezero je njihova religija.

    Uz propadanje prirode, i ribarstva i gospodarstva, u ovom svijetu je propalo i društvo.

    Iako je mračna tema, knjiga se lako čita, ima nešto od pikarskog romana jer glavni lik stalno ide dalje i, kad mu i bude bolje, znamo da to neće potrajati.
    Prevladavajuć osjećaj meni nije tjeskoba, nego neko beznađe nižeg stupnja intenziteta, sve nešto prazno i prašnjavo kao pustinja koja ih guta.

  21. #2221
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Ali tragedija Aralskog jezera JEST poznata, to se dogodilo zato jer su u Uzbekistanu navodnjavali pamuk (onaj isti koji mi odabiremo radije nego sintetiku) pa je ispalo kako je ispalo... Dvije ključne rijeke koje su natapale Aralsko jezero uključili su u melioracijski sustav i napravili ekološku katastrofu.

    Da ne zachatavam ovaj topic, ako te zanima takva tema (ali ne postapokalipsa nego publicistika) uzmi knjigu Inženjeri duše https://www.mvinfo.hr/knjiga/3833/inzenjeri-duse i druge Westermanove knjige.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 11.04.2019. at 22:32

  22. #2222
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku

    Inženjeri duše https://www.mvinfo.hr/knjiga/3833/inzenjeri-duse i druge Westermanove knjige.
    odlična knjiga, i ja je preporučujem, ali me jako zainteresirala i ova Juranina jer je tako dobro opisala atmosferu knjige (Prevladavajuć osjećaj meni nije tjeskoba, nego neko beznađe nižeg stupnja intenziteta, sve nešto prazno i prašnjavo kao pustinja koja ih guta.)

  23. #2223
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Frank Westerman - još knjiga: http://www.frankwesterman.nl/en/croatian/

    A ovdje je članak o Aralskom jezeru: https://www.jutarnji.hr/arhiva/arals...ljecu/3219740/

  24. #2224
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Bianca Bellova: Jezero

    Roman o odrastanju dječaka u postapokaliptičnom svijetu iako nije jasno koja se apokalipsa dogodila i gdje. Ipak, neke su odrednice dane: tu su Rusi, pustinja, deve, Jezero koje je jako bitno u njihovim životima, a nestaje. Dječak se zove Nami i ne zna tko su mu roditelji, misli da nema roditelje. Odrastao je s bakom i djedom i kad ostaje sam, sam kreće u svijet. Oko njega propada gospodarstvo, vlada suša, ljudi imaju ekceme, a životinje ugibaju. Zaposlenici naftnih kompanija voze sjajne limuzine, a siromašni radnici obolijevaju. Jednog dana više ne žele raditi, nego graditi džamiju, ali votke se ne odriču. Žene su žrtve nasilja, nisu sigurne ni od koga.
    Uuuu. hvala, i hvala na linkovima o Aralskom, ovo ima veliki potencijal da mi se svidi, to je baš my cup of tea.

    Ja sam poleča čitati knjigu "Pacijent iz sobe 19" od Zorana Žmirića, početak ultra obećava, već me zgrabilo. Koja razlika od Beigbedera i njegovih Praznika u komi.

  25. #2225
    chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    286

    Početno

    Nisam bas nista znala o Aralskom jezeru, hvala na linkovima!
    I, naravno, na osvrtu na knjigu!

  26. #2226

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Ljudmila Ulicka: Jakovljeve ljestve

    Još jedan roman Ljudmile Ulicke koji me samo iznova uvjerio koliko sam oduševljena tom ženom. Ponekad imam osjećaj da je ona neka vrsta Tolstojeve sestre izgubljene u vremenu. I u ovom romanu radnja obuhvaća likove kroz različite periode 20. (i 21.) stoljeća, ovaj put članove iste obitelji, koji se međusobno nisu imali prilike upoznati. Jedna fabularna nit prati Noru, kazališnu umjetnicu i po svemu vrlo osebujnu osobu (osvojila me od prve stranice!), druga pak kroz pisma njezina djeda Jakova prati priču mladih ljudi s početka 20. stoljeća, preživljavanje kroz rat i revoluciju, i sve tegobe sovjetskog života između dva rata. I ne, Ulicka nije upala u klišej o staljinizmu, logorima i masovnim pogubljenjima - Staljin jedva da se i spominje, nema strijeljanja ni mučenja; pa ipak su posljedice tog režima na ovu obitelj bile i više nego teške.
    Malo su mi slabiji (ili samo manje uvjerljivi) "američki" dijelovi romana, ali to nije umanjilo snažan opći dojam o djelu. A lik gruzijskog režisera Tengiza jedan je od najzanimljivijih. Ovdje i svaka čast prevoditelju (Igor Buljan) koji je sa samo par promijenjenih gramatičkih oblika uspio vjerno dočarati razliku govora između njega i ostalih likova.

  27. #2227
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Hvala na ovom postu, svakako ću to potražiti.
    Ja se nemam čime pohvaliti, ponovno sam se vratila SFu. James Corey:Buđenje Levijatana
    Jednostavno ne stignem i nemam mentalnog kapaciteta za puno vrijednih knjiga. Čekam godišnji,, tada mi bolje ide čitanje.

  28. #2228
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Moj miljenik Julian Barnes ima novu knjigu, Jedina priča. Roman koji je zapravo studija o sjećanju i ljubavi, retrospektiva nesvakidašnjeg ljubavnog života. Krasna knjiga, preporučujem. Što god više da napišem, bio bi spoiler, pa neću
    Posljednje uređivanje od Angie75 : 15.04.2019. at 07:20

  29. #2229

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Julijana Adamović: Divlje guske
    Tjeskobna, čudna i majstorski napisana knjiga. Isprva mi se činila kao još jedna knjiga u crticama iz odrastanja u neimenovanom slavonskom (vojvođanskom?) selu. Onda stvari malo-pomalo postaju jasnije, konture se upotpunjavaju, a knjiga se jedva ispušta iz ruku. Priča o odrastanju u disfunkcionalnoj obitelji, u selu na kraju svijeta, uz nervoznu i nesretnu majku i posesivnu i opsesivnu Babu (jedan od najodvratnijih likova u novijoj hrvatskoj književnosti, kako sam odmicala dalje, sve više mi se gadila). Roman je ispričan kroz niz kraćih poglavlja, koja se doimaju kao zasebne crtice, ali u stvari tvore jasnu cjelinu. Ima nešto što mi vuče na Črnu mati zemlu - iako se radi o geografski i etnografski sasvim različitom podneblju. Ali traume u ranom djetinjstvu ostaju traume.
    Uglavnom, knjiga me ugodno iznenadila i stvarno je dobra. Nije baš ugodna za čitanje, ali svejedno je preporučujem.

  30. #2230
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Virginie Despentes: Vernon Suboteks 1

    Brutalna knjiga.
    Imala sam osjećaj da je preda mnom prodefilirala kompletna pariška underground scena, svi mogući pomaknuti likovi i freakovi sastali su se u ovoj knjizi.
    Odlična ideja, moram pročitati i nastavke trilogije.

    Btw, nisam dokučila zašto je naslov preveden ovako kad u originalu glasi Vernon Subutex
    ?

  31. #2231
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    U nas se više upotrebljava kolokvijalno suboteks, a to je supstitucijska terapija za ovisnike o heroinu, kao metadon

  32. #2232
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Ivana Simic Bodrozic, Rupa, svidja mi se.

  33. #2233
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Hej čitačice, da li je netko od vas pročitao knjigu: 12 rules fir life?
    kupila sam ju (na njemačkom) pročitala zasada 5-o i 12-o pravilo.
    i nekako baš be kužim zašto je ta knjiga bestseller.

  34. #2234
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    Hej čitačice, da li je netko od vas pročitao knjigu: 12 rules fir life?
    kupila sam ju (na njemačkom) pročitala zasada 5-o i 12-o pravilo.
    i nekako baš be kužim zašto je ta knjiga bestseller.
    Eh, ta knjiga je vjerojatno jedna od onih koje komplicirane i zahtjevne stvari pokušavaju pretjerano pojednostaviti. Kad budem blizu računala napisat ću više, teško mi je s mobitela.

  35. #2235
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    U nas se više upotrebljava kolokvijalno suboteks, a to je supstitucijska terapija za ovisnike o heroinu, kao metadon
    To sam i mislila, ima smisla, al' ipak... hm...

  36. #2236
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    Hej čitačice, da li je netko od vas pročitao knjigu: 12 rules fir life?
    kupila sam ju (na njemačkom) pročitala zasada 5-o i 12-o pravilo.
    i nekako baš be kužim zašto je ta knjiga bestseller.
    Mene već sam naslov podsjeća na onu američku self-help hiperprodukciju , ali nisam čitala pa ne mogu ni suditi...

  37. #2237
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    Hej čitačice, da li je netko od vas pročitao knjigu: 12 rules fir life?
    kupila sam ju (na njemačkom) pročitala zasada 5-o i 12-o pravilo.
    i nekako baš be kužim zašto je ta knjiga bestseller.

    nisam čitala knjigu, muž je čitao dijelove, ali Peterson je baš zvijezda trenutno, ili antizvijezda, zavisi koga pitaš

    ali koliko sam skužila s tom knjigom, kao i mnogim predavanjima, obraća se ljudima koji imaju problem s odrastanjem, prvenstveno muškarcima, Petrima Panovima, prokrastinatorima, što je rekla bih ogromno tržište

  38. #2238

    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    17

    Početno

    EDIT: ovo se odnosi na "Divlje guske", post od tanje_b, ali iz nekog razloga, nisam uspjela citirati.


    I ja sam je nedavno pročitala i oduševljena sam. Kad sam završila, krenula sam ispočetka. Ne znam da li mi se to ikad prije dogodilo.
    Slažem se u svemu s tobom, osim što meni Baba na kraju nije toliko antipatična. Mislim da je to zbog toga što sam se uživila u priču od curica, a one su ipak voljele Babu, davala im je ipak nešto što im je bilo potrebno, a nisu dobili od majke (da ne spoilam sad). Ali ni majci stvarno nije bilo lako. Ah, tužna priča. Dobro je M. Jergović napisaou svojoj kritici, nisu to crtice zbog kojih će čitatelj pustiti suzu, ali neki kamen osjećaš u trbuhu.

    Sve vas pozdravljam, redovno vas čitam i skupljam preporuke
    Posljednje uređivanje od Maca22 : 23.04.2019. at 11:24

  39. #2239
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    nisam čitala knjigu, muž je čitao dijelove, ali Peterson je baš zvijezda trenutno, ili antizvijezda, zavisi koga pitaš

    ali koliko sam skužila s tom knjigom, kao i mnogim predavanjima, obraća se ljudima koji imaju problem s odrastanjem, prvenstveno muškarcima, Petrima Panovima, prokrastinatorima, što je rekla bih ogromno tržište
    I ja sam samo pročitala dijelove, pa odustala od cjeline jer mi se učinilo da ne nudi ništa novo.

    Ali ovo sam htjela reći - da bi čovjek razumio knjigu, (pogotovo Rule #5: Do Not Let Your Children Do Anything That Makes You Dislike Them) vjerojatno treba imati širu sliku o kulturi, društvu itd.

    Tu treba otići korak dalje u prošlost. Na primjer, baš kad se dotičemo odgoja djece, ne mogu ne spomenuti dr. Benjamina Spocka, koji je bio najpopularniji autor knjiga o odgoju, odnosno brizi o djeci u 20. stoljeću. Baš kao što je njegova literatura imala za svrhu prizivanje zdravog razuma tadašnjih generacija (odraslih uz batine, nebrigu, dječji rad i koješta), ovo pravilo vjerojatno ima svrhu prizivanja roditeljskog zdravog razuma koji je kao klatno njihala otklonjen u drugu stranu (djeci ne činimo dobro ako im sve puštamo).

    Inače, sama ta knjiga s pravilima odbija me jer podsjeća na onih 12 pravila za liječene alkoholičare, ali vjerojatno je plod autorovog razumijevanja načina razmišljanja kulture u kojoj je nastala. Ne kažem da je loše, ne kažem da je dobro, ali treba malo dublje istražiti razloge zašto je autor svojim čitateljima pristupio baš na taj način. Eto, to je moje mišljenje. Kad pročitam cijelu, moći ću bolje odrediti je li moj prvi dojam bio ok ili sam promašila cijelu metu.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 23.04.2019. at 11:35

  40. #2240

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Maca22 prvotno napisa Vidi poruku
    EDIT: ovo se odnosi na "Divlje guske", post od tanje_b, ali iz nekog razloga, nisam uspjela citirati.


    I ja sam je nedavno pročitala i oduševljena sam. Kad sam završila, krenula sam ispočetka. Ne znam da li mi se to ikad prije dogodilo.
    Slažem se u svemu s tobom, osim što meni Baba na kraju nije toliko antipatična. Mislim da je to zbog toga što sam se uživila u priču od curica, a one su ipak voljele Babu, davala im je ipak nešto što im je bilo potrebno, a nisu dobili od majke (da ne spoilam sad). Ali ni majci stvarno nije bilo lako. Ah, tužna priča. Dobro je M. Jergović napisaou svojoj kritici, nisu to crtice zbog kojih će čitatelj pustiti suzu, ali neki kamen osjećaš u trbuhu.
    Eh, da, to za Babu se i meni u početku učinilo ovako kako ti pišeš, ali kako sam odmicala dalje, sve više sam i u njezinim postupcima tobože iz ljubavi vidjela proračunatost i želju samo da bude kontra majke (vrhunac mi je ono sa školskom torbom!). Ali to je već subjektivno viđenje cijele priče, dalo bi se raspravljati zašto netko to vidi na ovaj ili onaj način.

  41. #2241
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Samo kratko, kad stignem na duže:
    forka znam ja što je self-help (nešto sam toga inpročitala...), ali ovu knjigu reklamiraju kao knjigu briljantnog mislioca, koji je uz to profesor psihologije, te predaje na univerzitetu, pa sam ja nešto drugo očekivala.
    Tang znam kojeg je on sjaja zvijezda , ali rekoh ako je briljantan, možeš možda nešto novoga naučiti i ako se ne slažeš sa većinom stavova...odnosno to je kao mozgalice u kojoj i sam brudis svoje stavove.
    Međutim ja u ovom pravilu 5 što ga je peterlin opisala, ne vidim baš ni stava, a ni novoga ništa. A to što on piše, su puno suvislije i razložnije napisali mnogi prije njega.

    prvo mi je upao u oko stil pisanja: ja zaista cijenim kad ljudi znaju jednostavno i razumljivo napisati i obrazložiti sto misle. Ali očekujem (ako se ne radi o nekoj bas bezveznom self help) jedan određeni intelektualni diskurs, te i određenu znanstvenu potku, ako se radi o nekom tko se bavi znanstvenim radom, odnosno neki iskustveni uvid obzirom na njegovu kliničku praksu.
    a ova dva poglavlja mi izgledaju kao neka nabacana masa...protkana “anegdotalnim” izvacima iz Biblije i bajki... čiji smisao nisam baš prokljuvila.

    S druge strane mm (koji prati Žižeka ) je naravno odmah pustio video debate u Torontu, (to moram koncentrirano pogledati, jer moj engleski nije tako dobar da mogu usput sve pohvatati), pa sam pitala kćer kojoj je engleski kao materinji kako ona ocjenjuje njegov način govora.
    ona veli: dobar govornik i retoričar, zna dobro postaviti tezu, drzi pažnju publike, jezik jednostavan u smislu da he prilagođen publici, ali na nivou.

    E sad mozda ću promijeniti mišljenja daljnim čitanjem, ali za sada sam nekako razočarana: ne stavovima, nego nivoom i nestrukturiranošcu...

    Peterlin baš ne zanima tvoje mišljenje, kad procitaš.

    O sadržaju drugi put, kao sto rekoh apsolutno ništa novo, a na one demagogije tipa: udaranje djece je samo jedan oblik fizičkog nasilja, uporedljiv sa onim kad zgrabiš ili povučeš dijete da ne istrči na cestu, (ma kako da ne ) ne znam što bih rekla...
    od nekoga tko predaje piše, ta ga prati glas briljantnog intelektualca očekujem ipak više, te argumentaciju koja nije na nivou forum.hr.

  42. #2242
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Moj miljenik Julian Barnes ima novu knjigu, Jedina priča. Roman koji je zapravo studija o sjećanju i ljubavi, retrospektiva nesvakidašnjeg ljubavnog života. Krasna knjiga, preporučujem. Što god više da napišem, bio bi spoiler, pa neću
    Divno, potrazit cu, jako ga volim... Hvala ti.

  43. #2243
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Dva naslova o psihickim bolestima: domaca Mirta Maslac Junak ili cudoviste a drugi je juznokorejska Han Kang Vegetarijanka.
    O Maslac je vec sve receno na ovom topicu, meni se takodjer svidjela. Mislim da je odlicno prenijela svoj unutarnji svijet kao i svakodnevicu psihicke institucije. Jedino bih malo zamjerila nedostatak cvrsce strukture romana, ponekad mi se cinio kao kolaz zapisa, ali to je vise stvar osobnog ukusa.
    Vegetarijanka je prica o zeni koja jednog dana odluci prestati jesti meso, a taj poriv evoluira u zelju da se pretvori u biljku. Roman me strasno podsjetio na film Annihilation, (da ne spojlam film) zbog snazne poveznice s prirodom, zbog trulezi, metamorfoze, zbog lisavanja ljudskosti. Odlican roman, ali osobno me ostavlja u blagoj nelagodi (puno blazoj od Annihilationa, koji me potresao do kosti).

  44. #2244
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Marko Gregur: Mogla bi se zvati Leda
    Vidjela sam knjigu u knjižnici i sjetila se da mi je naslov poznat (pitam se odakle )...
    Na trenutke vrlo emotivna knjiga (jako udara na emocije, pogotovo ako ste bili ili jeste u istoj životnoj situaciji).
    Međutim, mjestimice mi se učinilo da klizi u, nježnu doduše, ali ipak - patetiku, čak i određenu površnost, a na trenutke mi je čak bila i dosadna (pojedini dijelovi činili su mi se posve nepotrebni).
    U cjelini okej, tema izvrsna.

  45. #2245
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj Forka prvotno napisa Vidi poruku
    Marko Gregur: Mogla bi se zvati Leda
    Vidjela sam knjigu u knjižnici i sjetila se da mi je naslov poznat (pitam se odakle )...
    Na trenutke vrlo emotivna knjiga (jako udara na emocije, pogotovo ako ste bili ili jeste u istoj životnoj situaciji).
    Međutim, mjestimice mi se učinilo da klizi u, nježnu doduše, ali ipak - patetiku, čak i određenu površnost, a na trenutke mi je čak bila i dosadna (pojedini dijelovi činili su mi se posve nepotrebni).
    U cjelini okej, tema izvrsna.
    i ja bih nekako ovako napisala
    da znam lijepo pisati i misli pretvoriti u riječi

    ono tema je super
    ali nešto mi je nedorečeno

    a i nekako mi glavni lik nije skroz "legao"
    u pojedinim trenucima sam neka njegova razmišljanja i postupke prema supruzi diživjela kao određenu grubost i nedostatak empatije

  46. #2246
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    a i nekako mi glavni lik nije skroz "legao"
    u pojedinim trenucima sam neka njegova razmišljanja i postupke prema supruzi diživjela kao određenu grubost i nedostatak empatije
    baš tako...

  47. #2247

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Friederike Goesweiner: Otužna sloboda

    Odlično pogođena tema, naime, mladi ljudi željni posla i napredovanja kojima to ne uspijeva, ma koliko se trudili. Sve što ostaje je osjećaj izgubljenosti i onog "nisam dovoljno dobra". K tome je još i izvrsno napisan, bez imalo patetike i pretjerivanja.

  48. #2248
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Sandor Marai, Buntovnici
    Zanimljiva tematika, svojevrsna tiha pobuna grupice maturanata potkraj 1. svjetskog rata u mađarskoj provinciji zbog besmisla svega što su odrasli učinili od svijeta. Povremeno malo zamoran, labave strukture, ali opet, baš mi je drago što sam pročitala ovaj romančić.

  49. #2249

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Naletjela sam u knjižnici na naslov koji mi je zazvučao poznato iz nekih drugih vremena. P. G. Wodehouse: Moj čovjek Jeeves. Sjeća li se još netko serije o Jeevesu i Woosteru?
    Izdavač je meni nepoznat (Partenon d.o.o. iz Zlatara), a na poleđini knjige o Wodehouseu piše: "Danas za njega mirne duše možemo reći da je bio jedan od najvećih engleskih pisaca." Dakle, stvarno ne znam kome je moglo pasti na pamet da napiše ovako nešto
    Knjiga sadrži osam priča koje su sve podjednako - priglupe. Kad bolje razmislim, ni serija nije bila ništa inteligentnija, ali su je "stvorila" dva vrhunska glumca, Stephen Fry i Hugh Laurie, i samo zahvaljujući njima to je bilo simpatično djelo zgodno za opuštanje i razbibrigu. U knjizi, njihovi su likovi bljedunjavi i prazni, kao i svi ostali likovi, a ni stil pisanja mi nije baš nešto. Ukratko - kao što postoje knjige uz koje se osjećam ispunjeno, zabrinuto, napeto, potreseno - tako se čitajući ovu knjigu osjećam glupo i mislim da je neću ni dovršiti.

  50. #2250
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Knjiga sadrži osam priča koje su sve podjednako - priglupe.
    ...
    Ukratko - kao što postoje knjige uz koje se osjećam ispunjeno, zabrinuto, napeto, potreseno - tako se čitajući ovu knjigu osjećam glupo i mislim da je neću ni dovršiti.


    Hahaha, tanja, umirem... aj' nek' se i tebi ovako nešto desi

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •