Stranica 53 od 80 PrviPrvi ... 343515253545563 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 2,601 do 2,650 od 3965

Tema: Što čitate 3.

  1. #2601
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Jane Harper - Izgubljeni čovjek

    Remek djelo kriminalističkog žanra (ko što kaže People na koricama) sigurno nije, ali je solidan romančić.
    Fali mi malo mesa na tim kostima, likovi su plošni, nema tu puno karakterizacije ili udubljivanja u odnose.
    Rasplet isto malo tanak, neću spojlati pa ne mogu onda ni obrazložiti.
    Sviđa mi se opis Australske pustinje, baš dobro daje atmosferu tog prostranstva i izgubljenosti čovjeka u njoj. U današnjem svijetu globalnog sela i instant dostupnosti informacija i svih mogućih resursa, nevjerojatno je da se čovjek može izgubiti i umrijeti maltene u vlastitom dvorištu.

  2. #2602
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Maša Kolanović: Poštovani kukci i druge jezive priče

    Maša piše vrlo ležerno, nonšalantno i lako čitljivo, a opet toliko duboko, analitički i up-to-date.
    Svidjela mi se još dok sam čitala njenu Sloboština Barbie, a i ovdje je izvrsna, vrlo pronicljivo ulazi u svakodnevicu sviju nas, baš onako toplo, ali i teško u isto vrijeme...
    Je li ono tanja već primijetila da ima nešto ferićevskog u njenim pripovijestima? Točno, podsjetila me na Ferića iz Mišolovke, meni gotovo najdraže njegove knjige.

  3. #2603

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Da, mene je podsjetila na Ferića.
    Evo ovdje intervju s autoricom gdje govori nešto i o knjizi: https://www.tportal.hr/kultura/clana...crkne-20191008

  4. #2604
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj Forka prvotno napisa Vidi poruku
    Maša Kolanović: Poštovani kukci i druge jezive priče

    Maša piše vrlo ležerno, nonšalantno i lako čitljivo, a opet toliko duboko, analitički i up-to-date.
    Svidjela mi se još dok sam čitala njenu Sloboština Barbie, a i ovdje je izvrsna, vrlo pronicljivo ulazi u svakodnevicu sviju nas, baš onako toplo, ali i teško u isto vrijeme...
    Je li ono tanja već primijetila da ima nešto ferićevskog u njenim pripovijestima? Točno, podsjetila me na Ferića iz Mišolovke, meni gotovo najdraže njegove knjige.
    meni je ok

    neke priče su mi baš super super,
    ali neke mi budu mrak, i onda mi na kraju nešto fali

    ali svakako za pročitati

  5. #2605
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

  6. #2606
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku

    Jesmo!
    Baš mi je drago

  7. #2607
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Bas mi je drago za Tokarczuk! Jeste li gledali film? Ja jesam, djelomicno, odlicno prenesena atmosfera..samo je meni knjiga nekako i smijesna (na nacin da je smijesno sto drugi misle o njoj), film je primarno tuzan.

  8. #2608
    chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    286

    Početno

    Da, da, knjiga nije mracna, ima to nesto, ja ne bih rekla bas humoristicno, no ne mogu tocno definirati sto. Nesto zacudno i interesantno.

    Guardian nije omasio, ne skroz.
    Procitala s popisa Obiteljsko okupljanje irske spisateljice Anne Enright.
    Veronica je 39-ogodisnjakinja koja se, organizirajuci pogreb svog brata Liama, prisjeca djetinjstva. Kopa ne samo po svojoj proslosti, vec i po majcinoj i bakinoj. Tko je bila baka? Zasto se udala bas za djeda, a ne muskarca koji je do smrti bio vazan kotacic u obitelji? Zasto je majka rodila 12 djece (i k tome imala jos 7 pobacaja)? Kako ju je odredila tako brojna obitelj? Zasto je Liam bio nesretan i sto s tom nesrecom ima dogadjaj iz djetinjstva?
    Enright secira pravu obiteljsku dramu, nemoguce je preskakati recenice jer otkriva slojeve i tajne malo po malo.

  9. #2609
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Bas mi je drago za Tokarczuk! Jeste li gledali film? Ja jesam, djelomicno, odlicno prenesena atmosfera..samo je meni knjiga nekako i smijesna (na nacin da je smijesno sto drugi misle o njoj), film je primarno tuzan.
    Meni film nije ni blizu toliko dobar kao knjiga, čak mi ni atmosfera nije pogođena, baš me razočarao, premda sam se svim silama trudila da mi se svidi .

  10. #2610
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Citiraj chesil prvotno napisa Vidi poruku
    Da, da, knjiga nije mracna, ima to nesto, ja ne bih rekla bas humoristicno, no ne mogu tocno definirati sto. Nesto zacudno i interesantno.

    Guardian nije omasio, ne skroz.
    Procitala s popisa Obiteljsko okupljanje irske spisateljice Anne Enright.
    Veronica je 39-ogodisnjakinja koja se, organizirajuci pogreb svog brata Liama, prisjeca djetinjstva. Kopa ne samo po svojoj proslosti, vec i po majcinoj i bakinoj. Tko je bila baka? Zasto se udala bas za djeda, a ne muskarca koji je do smrti bio vazan kotacic u obitelji? Zasto je majka rodila 12 djece (i k tome imala jos 7 pobacaja)? Kako ju je odredila tako brojna obitelj? Zasto je Liam bio nesretan i sto s tom nesrecom ima dogadjaj iz djetinjstva?
    Enright secira pravu obiteljsku dramu, nemoguce je preskakati recenice jer otkriva slojeve i tajne malo po malo.
    Guardianov popis ima jednu veliku manu, a ta je očita - da su previše zastupljene knjige pisane na engleskom.

    Ali ima i prednosti, najprije, vjerujem da nije površan. Dalje, zastupljene su publicističke knjige, poezija, knjige za djecu i mladež, nisu bježali od tzv. žanrovskih knjiga. Od onog što sam ja dosad čitala s tog popisa, sve su bile odlične knjige.
    Ovakvi popisi su meni korisni, u velikoj većini se knjige s njih pokažu izvrsne. Općenito ne volim čitati skroz friške knjige, malo sam tu uobražena. Volim da se slegnu, da se dokažu u nekom vremenu, pa da ih onda ja čitam. Da ne gubim svoje dragocjeno vrijeme.

    I ovako me ponekad uhvati ona panika: previše dobrih knjiga, premalo vremena.

  11. #2611
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    I ovako me ponekad uhvati ona panika: previše dobrih knjiga, premalo vremena.
    Same here... (već sam to negdje spominjala...)

  12. #2612
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Općenito ne volim čitati skroz friške knjige, malo sam tu uobražena. Volim da se slegnu, da se dokažu u nekom vremenu, pa da ih onda ja čitam. Da ne gubim svoje dragocjeno vrijeme.

    I ovako me ponekad uhvati ona panika: previše dobrih knjiga, premalo vremena.
    another book snob here

  13. #2613
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku

    I ovako me ponekad uhvati ona panika: previše dobrih knjiga, premalo vremena.
    i ja isto ovako zdvajam

    to je i razlog zbog čega ne čitam ponovo iste knjige. kad je tooooliko fenomenalnih novo napisanih

  14. #2614
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Ja vam se divim, kako dospijete i ovoliko čitati... Sad je sezona zimnice, nema ba teorije da ja ovdje nešto prijavim. Nije da ne čitam ništa, ali to što pročitam nije u rangu knjiga o kojima raspravljate.

    Evo primjera - ovo je jedna od knjiga koju sam nedavno pročitala. Nije u rangu nobelovaca, ali je sasvim ok za popodnevni odmor https://www.mvinfo.hr/knjiga/8537/nevoljena-zena

  15. #2615

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ja vam se divim, kako dospijete i ovoliko čitati... Sad je sezona zimnice, nema ba teorije da ja ovdje nešto prijavim. Nije da ne čitam ništa, ali to što pročitam nije u rangu knjiga o kojima raspravljate.
    Kod mene, nema teorije da radim zimnicu a i nisam nešto spretna u kuhinji ni s mnogim drugim stvarima u životu, bit će da zato stignem čitati jer mi ništa drugo ne preostaje

    Što se tiče ponovnog čitanja istih knjiga, nekad sam to više prakticirala, ali i sad se nekima volim ponovo vratiti, pogotovo nakon više godina.
    Trenutno čitam onu knjigu koja je prije nekoliko tjedana misteriozno nestala iz knjižnice, pa se ponovo pojavila, Kugu i koleru Patricka Devillea. Isprva mi se činila malo čudno pisana, ali sad sam se saživjela s autorovim stilom (zapravo, jako podsjeća na Kehlmannovo "Mjerenje svijeta") i baš mi se sviđa. Zanimljivo mi je da kroz studij za Yersina gotovo nisam ni čula (osim kroz ime uzročnika kuge, Yersinia pestis), a ne navodi ga ni Hrvatski opći leksikon u izdanju LZMK.
    Osim o Yersinovom životu, roman daje i naoko usputni, a zapravo prilično temeljit prikaz Europe na prijelazu stoljeća, francuskog kolonijalizma u Aziji, spominje Svjetsku izložbu u Parizu 1889., a dotiče se i još nekih značajnih ljudi onog doba. Kad su dobro napisane, ovakve knjige koje spajaju znanost i književnost su mi nešto najbolje što mogu čitati

  16. #2616
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Jako malo čitam, koliko bih htjela
    pa zato igram na sigurno, posuđujem nagrađivane (da, da, another book snob ), s dobrim recenzijama, autore koje sam već čitala i volim ih, po preporukama ljudi s kojima dijelim književni ukus ...


    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Evo primjera - ovo je jedna od knjiga koju sam nedavno pročitala. Nije u rangu nobelovaca, ali je sasvim ok za popodnevni odmor https://www.mvinfo.hr/knjiga/8537/nevoljena-zena
    kakva ti je?
    Ja obožavam krimiće, ali nisam se navukla na Nelle Neuhaus. Pročitala sam dvije, i stala.

  17. #2617
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa Vidi poruku
    Jako malo čitam, koliko bih htjela
    pa zato igram na sigurno, posuđujem nagrađivane (da, da, another book snob ), s dobrim recenzijama, autore koje sam već čitala i volim ih, po preporukama ljudi s kojima dijelim književni ukus ...




    kakva ti je?
    Ja obožavam krimiće, ali nisam se navukla na Nelle Neuhaus. Pročitala sam dvije, i stala.
    Paaa... čitljiva. Nezahtjevna, zapravo taman dobra da se mogu opustiti uz to nakon radnog dana. Od krimića koje sam zadnje čitala bolja mi je bila trilogija Jane Harper (Suša, Sile prirode, Izgubljeni čovjek...). Ni jedna od navedenih nema pretjeranu dubinu. Dok sam bila na godišnjem, pročitala sam nekoliko knjiga Roberta Galbraitha (iliti J.K.Rowling) - Zov kukavice, Dudov svilac, Smrtonosno bijelo... ima još jedna, ne mogu se sjetiti naslova. Te su mi se više svidjele.

  18. #2618
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Eh, nisam se mogla sjetiti naslova još jedne zanimljive knjige koju sam kupila u kvartovskoj trgovini, pa sam si malo pomogla Google pretraživačem. Daklem, Sara Blaedel: Šuma smrti https://znanje.hr/product/suma-smrti/278066

    Ima još jedna njezina knjiga koju sam pročitala negdje prošle godine: Zaboravljene djevojke

  19. #2619
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Ovo ću čitati: Šator za jednu osobu
    Ukulele jam mi je bio divan.

    Također ovom prilikom svečano obećavam da neću više samo objavljivati postove o novoizašlim knjigama, nego ću napisati i koji osvrt na pročitane knjige.

  20. #2620
    palčica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    3,249

    Početno

    Pizzeria Kamikaze, Etgar Keret. Kratke priče od kojih su me mnoge nasmijale. Preporuka.

    Čitam Karakaševu najnoviju, Proslavu. I uvijek iščitavam poeziju paralelno....

  21. #2621
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    https://www.bbc.com/news/entertainment-arts-50014906

    2 dobitnice Bookera. Kupila The Testaments, veselim mu se .

  22. #2622
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    [QUOTE=anamar;3080564]
    Povijesni roman Proroci fjorda Vječnost, autora Kima Leinea odabrala sam za čitanje kako bi nešto naučila o Grenlandu, gdje se odvija veći dio radnje. No u pitanju je odlično napisana knjiga o iskušenju i krivnji. Pokazuje i to kako samo jedna odluka može skrenuti rijeku života do najzabačenijih predjela zemlje, ali i duše. Požar koji je krajem 18. stoljeća poharao Kopenhagen u knjizi je opširno i dojmljivo opisan. Mada je zbog naturalističkih elemenata na trenutke ovu knjigu bilo mučno čitati mislim da ću ju dugo pamtiti.

    U istom razdoblju, ali u Stockholmu odvija se zaplet povijesnog krimića Čuvar i vuk, prvijenac Niklasa Natt och Daga. Iako nisam planirala nizati slične romane i ovdje ima naturalizma i povijesti. No u pitanju je detektivska zagonetka, prvoklasni nordijski noir i po meni dobrodošao odmak od tipičnih skandinavskih napetica. To više što su nasilje, ali i neke od sporednih tema ove knjige - ratno nasilje, ili društvena opresija nad ženama (u knjizi se uz ostalo opisuje ženski zatvor, zapravo radni logor i mučilište) bili uobičajenom pojavom na prijelazu iz 18. u 19. stoljeće. Stoga mi je knjiga u cjelini bila vrlo zanimljiva i uvjerljiva.
    /QUOTE]

    I ja sam pročitala Proroke fjorda Vječnost i Čuvara i vuka. Prva mi se više svidjela iako su slične. Drugu sam doživjela malo pretjerano naturalističnom, barokna je koliko želi šokirati

    Ostala sam u Skandinaviji. Pročitala sam dvije knjige Frode Gryttena: Medvjed koji teče i Sutra je ponedjeljak. Obje govore o utjecaju društvenih i gospodarskih kretanja na život pojedinca. Prva je krimić u kojoj za ubojstvo bivaju optuženi imigranti, a u drugoj se bivši vlasnik prodavaonice namještaja razračunava s vlasnikom Ikee. Stil Gryttenov je jako čitak i tekuć, ništa nije premračno kad se tako lako čita.

    Onda je bio početak školske godine pa sam bila prestresirana da čitam išta drugo osim dvije posljednje Šopingoholičarke. Dobro su poslužile svrsi i olakšale te dane.

    Nakon toga sam čitala Kate Atkinson i bila ugodno iznenađena duhovitošću pisanja i zanimljivom atmosferom u romanu.

    Veliki hit vani je krmić Where the Crawdads Sing koji je napisala Delia Owens kojoj je ovo prvi roman, a dosad je bila poznata kao autorica knjiga o afričkoj divljini u kojoj je godinama živjela i proučavala je. U ovom je romanu priroda i ugođaj slanih močvara američkog juga prekrasno prenesen, ali likovi i radnja nisu baš uvjerljvi.

    Sad čitam Varalice Sarah Waters. Ovo je dobar link o romanu, ali ga nemojte čitati prije knjige zbog spoilera: https://gkr.hr/Magazin/Teme/Britansk...Dalekog-istoka
    Tko voli viktorijansku književnost i to doba, neće požaliti čitanje. Zasad mi se jako sviđa, ali moram pričekati kraj za konačan dojam.
    Posljednje uređivanje od Jurana : 16.10.2019. at 13:47

  23. #2623

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Dočekala sam "Patriu" u knjižnici.
    Sad mi je žao što sam je dočekala, bilo bi bolje da sam je kupila npr. na Interliberu pa da je imam doma i dulje od roka posudbe. Predobra je knjiga, uživancija za čitanje, roman kakve najviše volim.

  24. #2624
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    He he. Tip romana kakv i ja najviše volim. I sad želim ponovno u Baskiju

  25. #2625
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Nikola Petković: Put u Gonars

    Knjiga je izvrsna, svidjela mi se na svim nivoima.
    Najprije, nisam imala pojma što je to Gonars, a niti gdje je (shame on me), pa sam usput dosta i naučila, a to volim .
    Zatim, mjesto događanja je grad Bakar, o kojemu također imam posve nedostatno znanje, koje sam nadogradila , premda u Bakru nisam nikad bila, na žalost.
    A onda, struktura romana, dramaturgija, stil, jezik, tema, sve mi je odlično i čini mi se da je dosta opravdano dobitnik nagrade T-portala za najbolji hrvatski roman (čitala sam još neke koji su bili u konkurenciji, ali ne sve).

  26. #2626

    Datum pristupanja
    Oct 2019
    Postovi
    1

    Početno

    Ovdje možete pronaći preko 40 odličnih knjiga, a popis se gotovo svakodnevno povećava. Ima zaista raznih žanrova

    https://svijetfilma.eu/knjiga-najbolje-knjige/

  27. #2627
    anchi pp avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,906

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Dočekala sam "Patriu" u knjižnici.

    I ja isto, ne može se produžiti, ali neće trebati ... Takve knjige najviše volim čitati uz google i karte - pa kad opisuje šetnju uz more - odmah vidim kakva je šetnica i kakvo je more

  28. #2628
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Za San Sebastian kažu da je najljepši grad u Španjoskoj. Proputovala sam pol zemlje, a tam nisam bila. Kad pogledaš fotke, odmah ti je jasno, zašto.

    Ma meni su u knjizi likovi genijalni. Baš onak pitoreskni

  29. #2629
    chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    286

    Početno

    Jim Crace - Zetva

    Usred zetve, u neimenovano englesko selo stizu dva muskarca i zena te obicajnim paljenjem zemlje daju do znanja da se zele doseliti.
    Taj dogadjaj pokrece lavinu zle srece u selu. Svakim svojim potezom, likovi se sve dublje zakapaju u zivo blato.
    Prica je to o mijenjanju drustva, o dolasku kapitalizma kad se jos nije ni zvao kapitalizmom. O pogledu na zene, o seoskoj dinamici, o okrutnosti pojednica koji izaziva okrutnost mase.
    Jako, ali bas jako me sve podsjetilo na film Bijela vrpca Michaela Hanekea.

  30. #2630
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Napokon i ja naletjela na Zulejhu. Jako mi je simpa, iako se vidi da je to nečiji prvi roman, malo mi je pripovijedanje na mjestima prejednostavno, ali opet, ponijela me atmosfera i svidjela mi se knjiga. Tim više što je pisana prema stvarnom životu autoričine bake. Baš me zapravo zanima što je bilo dalje.

  31. #2631
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku

    Ostala sam u Skandinaviji. Pročitala sam dvije knjige Frode Gryttena: Medvjed koji teče i Sutra je ponedjeljak. Obje govore o utjecaju društvenih i gospodarskih kretanja na život pojedinca. Prva je krimić u kojoj za ubojstvo bivaju optuženi imigranti, a u drugoj se bivši vlasnik prodavaonice namještaja razračunava s vlasnikom Ikee. Stil Gryttenov je jako čitak i tekuć, ništa nije premračno kad se tako lako čita.
    Medvjeda koji teče sam pročitala prije par godina, odličan mi je bio
    kupila sam ga za 10 kuna na onoj nekoj rasprodaji što su znale biti u Tvornici, i pokazao se kao pogodak

    baš ću posuditi i ovu drugu od Gryttena (valjda imaju u našoj maloj knjižnici)

  32. #2632
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Michela Murgia: Accabadora


    ... "kao oči sove, postoje misli koje ne podnose danje svjetlo..."
    Ajmeee, kakva knjiga!
    Sardinija pedesetih godina prošlog stoljeća, otok, malo misto, običaji, tradicija, mudrost, mističnost, morbidnost... svega ima u ovoj predivnoj knjizi koju preporučujem od srca!
    (Još jedna u konkurenciji za moju naj-knjigu godine, bit će gusto )

  33. #2633
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    nedavno sam gledala na TV.u Jorge Bucaya, gostovao je kod T. Čeljuske u emisiji
    bio mi je interesantan, ali više kao terapeut, nisam dobila nikakav dojam o njemu kao autoru

    kakve su mu knjige, jel čitao tko?

  34. #2634
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    što se tiče čitanja, žvačem Genijalnu prijateljicu tjednima, i nikako da je do kraja pročitam
    ako me uskoro ne ponese, bojim se da me Ferrante neće više vidjeti

  35. #2635

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa Vidi poruku
    nedavno sam gledala na TV.u Jorge Bucaya, gostovao je kod T. Čeljuske u emisiji
    bio mi je interesantan, ali više kao terapeut, nisam dobila nikakav dojam o njemu kao autoru

    kakve su mu knjige, jel čitao tko?
    Čitala sam neke njegove knjige kad su ga tek počeli prevoditi kod nas (Ispričat ću ti priču, i još neke), i dojam mi je bio... tak-tak. Nije loše, ali nije me ni fascinirao, nekako mi je bilo sve to predvidivo i pomalo trivijalno.

    Ovu njegovu zadnju knjigu (gdje tumači bajke) nisam imala u rukama, ali čitala ju je moja mama, kojoj jako vjerujem kad je književni ukus u pitanju. Rekla je u početku da joj je bio pomalo bezveze, ništa novo u odnosu na Bettelheima, ali kad ga je pročitala u cijelosti kaže da uopće nije loš, da ima zanimljiva tumačenja i da mi ga preporučuje. Pa sad, vidjet ću, nije baš da ću odmah rezervirati tu knjigu u knjižnici, ali ako naletim...

    Inače, pročitala sam i "Patriu" i oduševljena sam. Stvarno izvrsno djelo.
    Ovo je pjesma koja se spominje u knjizi.

  36. #2636
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Inače, pročitala sam i "Patriu" i oduševljena sam. Stvarno izvrsno djelo.
    Ovo je pjesma koja se spominje u knjizi.


    Slušala sam je danima. Ima i Joan Baez svoju verziju, divna je:

    https://www.youtube.com/watch?v=A9vyNuDID5w

  37. #2637
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Ovu od Baez je Forka stavila na fejs. Ja ju ne bih skužila.

    Sad bih ja čitala neku novu Patriu. Dajte prijedloge

  38. #2638
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Marina Vujčić: Pedeset cigareta za Elenu

    Uh, još jedna izvrsna knjiga koja gađa drito u pleksus.
    Pedeset cigareta, četiri naoko nepovezana lika (povezana tek možda nesretnim sudbinama), sve sublimirano u dvadeset i četiri sata.
    Neću više.
    Pročitajte svakako.

  39. #2639

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Ovu od Baez je Forka stavila na fejs. Ja ju ne bih skužila.

    Sad bih ja čitala neku novu Patriu. Dajte prijedloge
    Nije Patria, nije ni slična knjiga, ali me apsolutno oduševila.

    Margaret Atwood: Vražji okot

    Ne znam u čemu je stvar, pročitala sam već nekoliko romana M. Atwood, svi su mi bili odlični, ali i dalje mi ona nije na popisu autora za kojima ću prvo posegnuti u knjižnici. Tako sam i "Vražji okot" uzela tek tako, bio je na polici, a nisam znala što drugo posuditi. Mislila sam da ga možda neću ni pročitati. I onda sam krenula i oduševila se. To je izuzetno inteligentno, lucidno, britko i zabavno napisan roman, s tako profinjenim humorom, a istovremeno povezan s možda najklasičnijim od svih autora - Shakespeareom.
    I ne, ne trebate detaljno poznavati Shakespeareovu "Oluju" prije čitanja, jer je na samom kraju romana detaljno prepričana (to sam poglavlje prvo i pročitala, da se prisjetim detalja, jer sam "Oluju" čitala davno).
    M. Atwood radi zapravo ono što je prije 50-ak godina radio Ivo Brešan - klasičnu dramu postavlja u suvremeni kontekst. Brešan je klasike postavljao u poslijeratnu Dalmaciju (da spomenem samo antologijskog "Hamleta u Mrduši Donjoj"), a Atwood je "Vražji okot" smjestila u kanadski gradić i u 21. stoljeće, gdje stvara radnju i okvir analogno Shakespeareovoj "Oluji". Pritom nudi i novo tumačenje Shakespearea, a toga nikad dosta.
    Užitku čitanja sigurno doprinosi i majstorski prijevod Gige Gračan (obožavam tu ženu, njezini prijevodi uvijek daju dodatnu dimenziju djelu, genijalna je i samo se nadam da će - usprkos poodmakloj dobi - prevesti još ponešto).

  40. #2640
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Hvala tanja_b

    Nisam napisla kaj ja trenutno čitam. Primo Levi: Utopljenici i spašeni

    Nemam pojma kaj mene tjera čitati te knjige s teškim temama. Ali mogu reći da stvarno lijepo piše, ako se to uopće može napisati za knjigu tog tipa

  41. #2641
    palčica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    3,249

    Početno

    Citiraj palčica prvotno napisa Vidi poruku
    Pizzeria Kamikaze, Etgar Keret. Kratke priče od kojih su me mnoge nasmijale. Preporuka.

    Čitam Karakaševu najnoviju, Proslavu. I uvijek iščitavam poeziju paralelno....
    Novi Karakaš mi je nejgori do sada. Dosadan mi je. Kao neuspjeli pokušaj onog boljeg hrvatskog realizma.

  42. #2642
    chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    286

    Početno

    Margaret Atwood - Alias Grace

    Moj prvi susret s Atwood, odlican prvi dojam!
    Utemeljeno na istinitoj prici o 16-ogodisnjoj osumnjicenici/optuzenici za ubojstvo Grace Marks koja je nakon 30 godina u zatvoru pomilovana. Zasto je toliko intrigirala tadasnju javnost, je li luda, i je li, na kraju krajeva, kriva?
    Atwood odlicno pise, s lakocom docarava sjevernoamericki kontinent iz sredine 19.stoljeca, polozaj zena, pionirska istrazivanja dusevnih bolesti. Bas uzitak za citanje.

  43. #2643
    palčica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    3,249

    Početno

    Meni je i serija bila dobra.

  44. #2644

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Njemački život, Brunhilde Pomsel

    Riječ je zapravo o prijepisu istoimenog filma. Goebbelsova tajnica u dobi od 103 godine priča priču svog života. Do zadnjeg dana njegova života radila je uz šefa i nije primijetila kakav je on zločinac, i to ne samo on, nego nije ni skužila da je i ona kotačić u tom monstruoznom scenariju.
    Pročitala. Knjiga je zbilja fascinantna, ne po njezinom iskustvu, nego što taj njezin naoko ravnodušan stav zapravo predstavlja u današnjem svijetu. Zastrašujuće je istinita ona inače izlizana fraza "povijest se ponavlja".
    Hvala, Angie, na preporuci, ova knjiga bi mi inače potpuno promakla!

  45. #2645
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Put u Gonars, Nikola Petković:

    Put u Gonars

    Dobitnik nagrade T-Portala, život u Bakru prije, tijekom i poslije 2. svjetskog rata. Meni naporno. Previše likova, rečenice ala Krleža - po 3 na stranici - neke sam morala 3 x čitati da vidim na koga se "on" odnosi - ide rečenica, pa umetnuta druga, pa u njoj treća, pa u trećoj četvrta. Još puno povijesnih referenci, puno čakavštine, čitanje s pauzama - sve mi je to otežavalo. Ne preporučam, iako sam mislila da će mi, po tematici, to biti moja šalica čaja. Ova moja zadnja rečenica je za njegove mila majka .
    Posljednje uređivanje od ina33 : 04.11.2019. at 10:05

  46. #2646

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Joj, Put u Gonars mi je druga knjiga koju imam iz knjižnice doma, i zaključila sam da ću je vratiti nepročitanu.
    Nikako mi ne sjeda, a najmanje gazda Lazo za čije brojne sočne prostote sam stekla dojam da su tu samo zato što autor misli da će time privući čitateljsku publiku koja se pali na srpske psovke nikakvu drugu funkciju im nisam uspjela pronaći.
    Sadržaj mi je inače privlačno zvučao, i tematika i glavni lik, ali način pisanja mi se nimalo nije svidio.
    Čitala sam ranije jedan Petkovićev roman (Kako zavezati cipele) pa se sjećam da mi ni taj nije sjeo. Ali prošlo je već nešto godina od tada, pa sam mislila da mu dadem još jednu šansu, naročito nakon nagrade T-portala... ipak, bezuspješno.

  47. #2647
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Jullian Fellows: Prošlo nesavršeno vrijeme,
    Autor koji je napisao Downton Abbey. Tek sam počela knjigu i za sada mi se sviđa. Priča o Londonskom/Engleskom društvu 70tih godina, ispričana kroz priču dva bivša prijatelja. Zanimljivo, jer nije da sam baš upućena u njihovo socijalno društvo, što više klase, što onih koji u to društvo pokušavaju ući. Zanimljivo je da knjigu istovremeno čitamo i MM i ja, iako nam je u ruke došla kao preporuka meni

  48. #2648
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Haha, izgleda da je jedino meni "legla" Put u Gonars

  49. #2649
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,178

    Početno

    Možda početkom prosinca dočekam Patriju, apsolutno ste me zainteresirale
    Ustvari sam krenula samo po lektiru i rezervirati Patriju, ali sam se vratila i s Truebom, Blitz. Veselim mu se, jer su mi se davno pročitani Otvoreno cijelo noć i Četiri prijatelja bili jako svidjeli.

  50. #2650
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Je i meni se Trueba dopao

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •