Stranica 40 od 80 PrviPrvi ... 30383940414250 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1,951 do 2,000 od 3965

Tema: Što čitate 3.

  1. #1951

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Optimist prvotno napisa Vidi poruku
    Ma nije stvar u limitiranosti knjiznica, vec tko bi stigao Juranu i Tanju?
    To bi se vec moglo nazvati utrkom.
    Mah, pa puno knjiga koje su bila popularne ja još nisam stigla pročitati jer nikako da ih ulovim u knjižnici. Evo, prvo mi pada na pamet Sluškinjina priča.
    Inače rado pratim nova izdanja, ali nekad mi je čak i žao ako neku dobru knjigu prebrzo pročitam, jer si kasnije mislim, oni koji to sad čitaju uživaju u neponovljivoj čari prvog čitanja, za mene je svako sljedeće čitanje samo repriza

  2. #1952
    MalaRiba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    369

    Početno

    I ja ovako!! Nekad gledam kćer i mislim si ,,Mala ni pojma nemaš kakvi te sve gušti čekaju čitalački'' Blago joj se :D

  3. #1953
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Pa da, ja npr baš zavidim svima vama koji tek sad počinjete s Ferrante...

  4. #1954
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Pa da, ja npr baš zavidim svima vama koji tek sad počinjete s Ferrante...

  5. #1955
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Citiraj Optimist prvotno napisa Vidi poruku
    Ma nije stvar u limitiranosti knjiznica, vec tko bi stigao Juranu i Tanju?
    To bi se vec moglo nazvati utrkom.
    Vjerojatno se čini da čitam puno novih naslova jer takve ovdje prijavim, ali ja zapravo osjećam nepovjerenje prema nepoznatim autorima. Kad smo ovog ljeta dijelili link sa 70 novih izdanja, ja sam sebi samo jedan naslov zapisala. Nekako više volim da knjiga odleži i prođe test vremena. Zato volim one popise najboljih knjiga desetljeća ili duže jer mi se pokažu bolje knjige koje i nakon deset godina privlače pažnju.

    Dobro, kad izađe nova knjiga npr. Nade Gašić ili Kristiana Novaka, provjeravat ću svaki dan katalog knjižnice, a i Genijalnu prijateljicu sam odmah posudila, ali o njoj sam toliko bila čitala na britanskim i američkim internetima da sam bila jako znatiželjna.

  6. #1956

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Dobro, kad izađe nova knjiga npr. Nade Gašić ili Kristiana Novaka, provjeravat ću svaki dan katalog knjižnice, a i Genijalnu prijateljicu sam odmah posudila, ali o njoj sam toliko bila čitala na britanskim i američkim internetima da sam bila jako znatiželjna.
    E, tako i ja imam neke autore u koje imam puno povjerenje, i ne razmišljam puno o tome kakva im je nova knjiga - znam da mora biti dobra.
    U tu kategoriju mi definitivno spada Ljudmila Ulicka, njezine knjige bih kupila (a ne samo posuđivala) bez razmišljanja. Ali dok sam došla do te faze, pročitala sam nekoliko njezinih romana i svaki bi me iznova oduševio. Alice Munro također. Od domaćih autora, Kristian Novak i Tanja Mravak mi prvo padaju na pamet kao pouzdani.

  7. #1957
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Procitala Nevidljivu zenu. Odlicna, kao.i vecina njenog, al za ubit u pojam. Vjer ta korespondira vise s publikom od onoh o bolestima, koja korespondira s ljudima koji pate od kronetskih bolesti..a starenje nas svih ceka (ako kroneri prozive). To, po meni, nije knjiga za pozitivce, kojima cr bit odbojna, ni za mladje, koji je nece skuzit.

    A to sam napravila da se ne ulovim na gledanje ferrante, koja me slatkogorko opijala i frustrirala u citanju, cijela ta njihova situacija, pa da nemam revival sad u gledanju opet .

  8. #1958
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    E, tako i ja imam neke autore u koje imam puno povjerenje, i ne razmišljam puno o tome kakva im je nova knjiga - znam da mora biti dobra.
    U tu kategoriju mi definitivno spada Ljudmila Ulicka, njezine knjige bih kupila (a ne samo posuđivala) bez razmišljanja. Ali dok sam došla do te faze, pročitala sam nekoliko njezinih romana i svaki bi me iznova oduševio. Alice Munro također. Od domaćih autora, Kristian Novak i Tanja Mravak mi prvo padaju na pamet kao pouzdani.
    Baš mi je bratić rekao za Zeleni šator, to moram potražiti:
    https://www.jutarnji.hr/kultura/knji...vjera/7125378/

  9. #1959
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Dora Kinert Bučan: Žal

    Iz vrlo sebičnih razloga o ovoj knjizi neću reći ništa.
    Osim da me malo drmnula.

  10. #1960
    MalaRiba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    369

    Početno

    Završila Kameno srce, o sweet jesus, treba mi neki chic lit da me pokupi nakon ovog. Predivnom lakoćom napisan roman o postporođajnoj psihozi koja završava katarstrofalnim posljedicama, jako mi se sviđa glavni lik, zadnje stranice sam čitala s rukama preko očiju i virila između prstiju. Preporuka.

  11. #1961
    chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    286

    Početno

    Prvi put cujem za Nadu Gasic. Ali dobro, tako sam i za Tanju Mravak prvi put cula na ovim stranicama prije par mjeseci pa me sad Nasa zena ceka doma za citanje
    Kameno srce je zbilja strasan roman. Uvjerljiv, snazan, odlican, ali jeziv roman.

    Ja upravo procitala Posljednji cuvar Ellis Islanda francuske spisateljice Gaelle Josse.
    Dva sata mi je trebalo za ovaj nevelik roman o otocicu kraj New Yorka na koji su pocetkom 20.stoljeca pristizali brodovi s useljenicima iz Europe, a na kojem se vrsila selekcija. Iako je po statistikama bilo tek 2% odbijenih, sudbina pojedinih zapecacena je ne samo zbog, primjerice, presuda za kriminal nego i zbog mentalnih bolesti.
    Pricu o otoku citamo iz pera dugogodisnjeg upravitelja kojeg izjeda samo jedno, ali prestrasno oglusivanje o stroga useljenicka pravila svoje drzave. Zbog te odluke nemam nimalo simpatija prema glavnom liku, i zapravo mi je neuvjerljiv s kasnijim zalovanjem i kajanjem.
    Ipak, knjiga me nagnala na proucavanje brojnih crno-bijelih fotografija A. F. Shermana, birokrata zaposlenog na otoku koji je u slobodno vrijeme fotografirao useljenike inzistirajuci na tome da na sebe stave sto vise obiljezja svog podrijetla. Te su se fotografije redovno objavljivale u tadasnjim antiimigrantskim glasilima, a Shermanova uloga u suradnji s ekstremistima nikad nije rasvjetljena.

  12. #1962

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj chesil prvotno napisa Vidi poruku
    Prvi put cujem za Nadu Gasic. Ali dobro, tako sam i za Tanju Mravak prvi put cula na ovim stranicama prije par mjeseci pa me sad Nasa zena ceka doma za citanje
    Kameno srce je zbilja strasan roman. Uvjerljiv, snazan, odlican, ali jeziv roman.

    Ja upravo procitala Posljednji cuvar Ellis Islanda francuske spisateljice Gaelle Josse.
    Dva sata mi je trebalo za ovaj nevelik roman o otocicu kraj New Yorka na koji su pocetkom 20.stoljeca pristizali brodovi s useljenicima iz Europe, a na kojem se vrsila selekcija. Iako je po statistikama bilo tek 2% odbijenih, sudbina pojedinih zapecacena je ne samo zbog, primjerice, presuda za kriminal nego i zbog mentalnih bolesti.
    Pricu o otoku citamo iz pera dugogodisnjeg upravitelja kojeg izjeda samo jedno, ali prestrasno oglusivanje o stroga useljenicka pravila svoje drzave. Zbog te odluke nemam nimalo simpatija prema glavnom liku, i zapravo mi je neuvjerljiv s kasnijim zalovanjem i kajanjem.
    Ipak, knjiga me nagnala na proucavanje brojnih crno-bijelih fotografija A. F. Shermana, birokrata zaposlenog na otoku koji je u slobodno vrijeme fotografirao useljenike inzistirajuci na tome da na sebe stave sto vise obiljezja svog podrijetla. Te su se fotografije redovno objavljivale u tadasnjim antiimigrantskim glasilima, a Shermanova uloga u suradnji s ekstremistima nikad nije rasvjetljena.
    Ovo zvuči zanimljivo, stavljam na popis za knjižnicu!

    Nada Gašić je inače poznata kao prevoditeljica (njezin je npr. jako dobar - i stilski vrlo zahtjevan - prijevod Švejka sa češkog na hrvatski). Kao književnica se javila kasnije. Dva su njezina romana kriminalističke tematike, ali atmosferom tijesno povezana sa zagrebačkim ulicama: "Mirna ulica, drvored" i "Voda, paučina". Navodno je zamislila tetralogiju o Zagrebu od četiri romana od kojih bi se svaki odvijao u drugo godišnje doba (prethodna dva romana dešavaju se u ljeto, odnosno jesen), ali već dugo nema glasa od nje, pa se ne zna kad će i hoće li izaći i novi roman.
    U svakom slučaju, preporučujem je, izvrsna je autorica, ima sjajna zapažanja, smisao za detalje i stvara napetu i tjeskobnu atmosferu.

  13. #1963
    chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    286

    Početno

    Hvala, tanja_b!

  14. #1964
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Robert Seethaler, Čitav jedan život.
    sve je već tu na topicu rečeno o ovoj knjižici, mogu samo potpisati.

  15. #1965
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Evo, prosinac je, a to znači da imam nula vremena za čitanje.

    A imam već dugo u pripremi Svetlanu Aleksievič (Rat nema žensko lice), samo to nije literatura za opuštanje: https://www.mvinfo.hr/clanak/preporu...ma-zensko-lice

  16. #1966
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    S obzirom da sam u gadnoj gužvi i uglavnom fizički, intelektualno i emocionalno potpuno iscrpljena, nemam ni snage ni vremena za "tešku" literaturu.
    Stoga sam, vozeći se tramvajem, naravno, pročitala nešto što nisam ulovila dok je bilo hit , a nije zahtjevno štivo, naprotiv, baš me nekako opustilo:
    Kristina Wolsperger Danilovski: Danci i stranci
    Stilski i jezično možda i nije "my cup of tea", ali zato mi je zgodno osvijestilo neke kulturološke i ine razlike između nas i Danaca i potvrdilo da trava fakat samo izgleda zelenija u tuđem dvorištu. Uopće me ne čudi što se autorica nakon tri godine (obiteljskog) života u toj zemlji vratila doma .

  17. #1967
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    A imam već dugo u pripremi Svetlanu Aleksievič (Rat nema žensko lice), samo to nije literatura za opuštanje: https://www.mvinfo.hr/clanak/preporu...ma-zensko-lice
    Uf, ja sam poslije njenih knjiga u debeloj depresiji

  18. #1968
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Uf, ja sam poslije njenih knjiga u debeloj depresiji
    Isto, ali svejedno ne odustajem.

  19. #1969

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Nakon 4. dijela Ferrante i odmah zatim pročitane Sluškinjine priče, toliko sam ukomirana da moram čitati nešto laganije i ležernije, inače bih mogla imati psihičkih problema
    Zato si za oporavak ponovo čituckam Ammanitija, "Nek zabava počne", kupljenog na Interliberu na ludom popustu. Odličan je, stvarno je majstor ujedno mi je i žao što nije prevedeno više njegovih knjiga na hrvatski, ne znam zašto su stali?

  20. #1970
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Da, kako je bio popularan neko vrijeme, a sad kao da je nestao?! A gledala sam, napisao je još knjiga. Ja sam si isto na Interliberu kupila njegovu knjigu, ali ono sa Rinom Zenom, ovu tvoju imam već od prije.

  21. #1971

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Da, kako je bio popularan neko vrijeme, a sad kao da je nestao?! A gledala sam, napisao je još knjiga. Ja sam si isto na Interliberu kupila njegovu knjigu, ali ono sa Rinom Zenom, ovu tvoju imam već od prije.
    Da, prošle godine je na TV bio Bertoluccijev film po njegovom romanu "Ja i ti", odličan je film, baš bih rado pročitala i knjigu. A sigurno ima još takvih djela za koja ni ne znam.
    Evo, Ammanitija dodajem na spisak "provjerenih" autora čije knjige bih uvijek rado čitala i bez prethodne preporuke.

  22. #1972
    olja avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    522

    Početno

    Ja sam se ovih dana "castila" ranijim knjigama Donne Tartt. "Tajna povijest" mi je dobra, ali mi je bolja "Mali prijatelj". Ovu drugu knjigu ne hvale bas previse, razlicita je, ispricana u trecem licu. Zlocin postoji, ali sam po sebi je povod a ne uzrok dogadjaja i kao takav sekundaran za radnju. Knjiga je porodicna drama smjestena u ambijent vrelog i lijenog ljeta americkog juga, koje je samo prividno mirno. Jezgroviti opisi svojstveni autorki meni su bas pasali. Knjiga nije od onih koje vam ne daju spavati, sto je mozda razlog da je smatraju slabijom u odnosu na "Tajnu povijest" i "Cesljugara".

    Na polici su mi sve cetiri knjige E. Ferrante. Na temu sa spojlerima ne virkam, ali ste ih i ovdje toliko nahvalile da me prosto strah citati, haha. Samo da znate, pobudile ste mi veeeeelika ocekivanja...

  23. #1973
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Procitala sam Svjetlo koje ne vidimo, Anthonyja Doerra
    dugo sam je zvakala, ali ne zato sto je losa ili mi se nije dalo, samo zato jer je debela, a ja nikako da si priustim koji SAT ili dva citanja, a ne 10 strana pred spavanje prije nego se onesvijestim
    Knjiga je divna, usporedjuju je s Kradljivicom knjiga, ali meni je puno slojevitija i bolje napisana

  24. #1974
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa Vidi poruku
    Procitala sam Svjetlo koje ne vidimo, Anthonyja Doerra
    dugo sam je zvakala, ali ne zato sto je losa ili mi se nije dalo, samo zato jer je debela, a ja nikako da si priustim koji SAT ili dva citanja, a ne 10 strana pred spavanje prije nego se onesvijestim
    Knjiga je divna, usporedjuju je s Kradljivicom knjiga, ali meni je puno slojevitija i bolje napisana
    I meni je bila divna <3

  25. #1975

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Slučajno sam čula, pa sam onda i nabavila i pročitala knjigu priča Josipa Novakovića "Sumka 43".
    Autor inače godinama živi u Americi, piše na engleskom (ova knjiga je prijevod), i predaje na fakultetu (podučava kreativno pisanje, ako sam dobro zapamtila). Dakle, njegova knjiga morala bi biti izvrsna - ali mene ove priče uopće nisu impresionirale. Stilski su mi više bile nalik na srednjoškolske domaće zadaće (da ne govorim da jedna priča završava rečenicom u stilu: "Eto, to je ta moja ovogodišnja Božićna priča" ).
    Da ne bude da samo kritiziram - priče su simpatično pisane, zgodne, ali ništa više od toga. Neke su malo dulje, i te pate od ozbiljnih kompozicijskih problema jer su razvučene do u beskraj i gube fabularnu nit (npr. kad opisuje skitanja svojeg mačka po preriji, više nisam mogla pratiti koji pas ga je ganjao, kad je pričepio šapu i na koje je sve ženske mačke naskakivao).
    Sve u svemu, nije me se baš dojmilo. Nadam se da mu nisu i ostale knjige ovakve.

  26. #1976
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Tom McCarthy "K"
    užasno ambiciozan roman, uzela sam ga jer ga je Jennifer Egan nahvalila na koricama, ali moram priznati da me nije oduševio. Svega tu ima, od znanstvenog proučavanja kukaca do radiografije i špijunaže, od droge do početaka modernog turizma, od lječilišta s početka stoljeća do droge u međuratnom Londonu. Možda jednostavno nemam dovoljno mašte za dekodiranje kodova (mislim da je i naslov romana vezan za K kao Kod)
    naišla sam na jednu kritiku, i ta mi se čini najtočnija, koja kaže:
    McCarthy je roman složio po sistemu "tko je razumio sve, nije razumio ništa". "K"je veliki rezervoar različitih tematika, tek ovlašno povezanih Sergeovom dramaturški jednostavnom biografijom. Ono što iskače iz romana je njegov portret moderne, portret XX stoljeća: vremena otvorenog bežičnom telekomunikacijom i zrakoplovnim letovima, znanstvenom utopijom i povijesnom distopijom, društvima totalne kontrole i društvima prikrivene kontrole, povezanih živčanim sustavom televizije i interneta, sintetičkih droga i farmakološke industrije.
    Posljednje uređivanje od Angie75 : 26.12.2018. at 19:02

  27. #1977
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Latica Ivanišević: Žena tužnih očiju
    Baš mi je drago što sam svoju čitačku godinu završila upravo ovom knjigom.
    S obzirom da sam već prije pročitala prvu knjigu iste autorice, "Slušaj i gledaj, Latice", ovo je bila jedna vrsta njene nadogradnje.
    Toplo ispričana ljubavna priča s puno autobiografskh elemenata i nekim poznatim protagonistima hrvatske i ex-Yu kulturne scene.
    Odlično.

  28. #1978
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Rajko Grlić "Neispričane priče"

    Naš proslavljeni režiser vrlo uspješno spaja život i film, pišući autobiografsku prozu u kojoj se oko filmskih pojmova isprepliću ključni životni događaji, biografski fragmenti, sjećanja, anegdote, uspomene, priče iz režijske bilježnice i evidencija o prijelomnim sudbinskim putovanjima jedne obitelji koju su društveni, politički i ratni prevrati nosili s jednog kraja svijeta na drugi. Jako simpa.
    Posljednje uređivanje od Angie75 : 28.12.2018. at 10:08

  29. #1979

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    243

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    sada čitam Drakulić, Nevidljiva žena
    teško, jako teško
    grop mi je u grlu
    i suzim dok čitam
    mama je izrazila želju da je pročita
    nisam sigurna hoću li joj dati
    jako, jako mi je teška knjiga
    i jako me emocionalno uvlači
    Svaka knjige Slavenke Drakulić me jako dojmi, a ova me je baš potresla. Nije mi trebala u ovo božićno doba.

  30. #1980
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Umro nam je Amos Oz

  31. #1981
    palčica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    3,249

    Početno

    Pozdrav čitačicama.

    Evo, ako nitko nije, spomenula bih Mihaelu Gašpar i sve njezine romane (Spori odron, Bez iznenadnih radosti, molim, O čajnicima i ženama, Slatkiš, duhan, britva...). Počela sam s jednim i morala iščitati cijeli njezin opus. Pitko, pametno i životno.

    Trenutno čitam Trgovinu emocionalnim dobrima Maartena Inghelsa i Fiziku tuge, bugarskog autora Georgia Gospodinova. Javim dojmove.

  32. #1982
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Umro nam je Amos Oz
    Baš sam tužna

  33. #1983
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    mene počinju zanimati stripovi (nakon duge pauze od djetinjstva)
    jučer sam pročitala - zapravo nije čisti strip, mješavina stripa i knjige
    http://www.najboljeknjige.com/conten...spx?BookID=711

    svidio mi se i sad me zanimaju preporuke za dalje
    ima stripoljubaca ovdje?

    Amos

  34. #1984
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Strip - nedavno je anamar preporučila Perzepolis, i oduševio me!

  35. #1985
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Evo jednog izbora najboljih knjiga godine, da bude uvod u naše: https://www.jutarnji.hr/kultura/knji...vnost/8226596/

    Flopice, od ovog posta nadalje naći ćeš preporuke stripova:
    http://forum.roda.hr/threads/59613-Š...=1#post2746072
    Sve do dna stranice
    Posljednje uređivanje od Jurana : 30.12.2018. at 11:51

  36. #1986
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Evo jednog izbora najboljih knjiga godine, da bude uvod u naše: https://www.jutarnji.hr/kultura/knji...vnost/8226596/
    Popis je jako interesantan, par knjiga sam pročitala s njega i stvarno su izuzetne, tako da ću probati uhvatiti i ostale. Od Borbelyja sam pročitala Nevoljnike, mislim da sam ga tu i spomenula nekad već, a sasvim pomaknuti mi zvuči ova nova, Tijelu - ode i legende.

  37. #1987
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    [QUOTE=Jurana;3079871]Evo jednog izbora najboljih knjiga godine, da bude uvod u naše: https://www.jutarnji.hr/kultura/knji...vnost/8226596/


    I meni se popis čini zanimljiv...
    Poslužit će mi kao preporuke.
    Moj je problem u tome što uvijek kasnim s čitanjem "aktualnih" knjiga, stalno kaskam za "modom", tako da sam s ovog popisa čitala samo "Vrli novi svijet", naravno, staro izdanje

  38. #1988
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    Jurana hvala!

  39. #1989
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Flopi, od onog posta je proslo jos puno vode ispod mosta.

    Trgovina - odlican kanadski strip iz francuskog govornog podrucja. Sjajna prica o zeni koja vodi jedinu trgovinu u nekoj zabitoj selendri i njenim kupcima i susjedima. Topla prica i krasan crtez.

    Neznalice - meni je ovo na neki nacin stripovski vrh. Strip o tome kako se proizvodi vrhunsko vino biodinamickom metodom i kako se rade stripovi. Reakcija jednog mog frenda na taj strip je bila da si je kupio i popio butelju vinara iz stripa.

    Sharahzde - mislim da se tako zove, rijec je zapravo o Šeherezadi odnosno o pricama iz 1001 noci. Talijanski autor, ne mogu sad izbaciti ime, crtez je jednostavno savrsen u odnosu na price.

    Ovi stripovi su zanrovski i graficki totalno razliciti, samo da bude jasno da nemaju nekih poveznica osim sto su vrhunaki stripovi.

    Sin city Franka Millera - ja sam godinama odbijala pogledati film uvjerena da se to ne moze dovoljno dobro napraviti.

    Imam ih jos na lageru, ali moram prpvjeriti na srranicama od Fibre da. Nepomijesam naslove.

    E ima i Piletina sa sljivama, M. Satrapi (njjen je Perzepolis), odlican!

    Mogla bih ovako satima....
    Ima i neki reader za stripove u internetskom formatu. Ima hrpa toga po internetima.

  40. #1990
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Jesi li čitala Okrug Essex?
    Meni je na popisu, ali ga nisam još uhvatila

  41. #1991
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    digla sam Perepolis i Piletinu,
    jedva čekam popodne
    tnx marta!

  42. #1992
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Marta, hvala! I ja obozavam stripove.

  43. #1993

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Na samom kraju godine preporučujem još jednu izvrsnu knjigu.
    Javier Cercas: Zakoni granice

    Od same fabule, intrigantniji je postupak kojim Cercas pripovijeda radnju: cijela knjiga je pisana u formi neke vrste intervjua, ili možda bolje rečeno, ispovijedi, uglavnom glavnog lika, ali i nekih sporednih. Izvrsna psihološka karakterizacija zbunjenog i preplašenog tinejdžera, neka mjesta su upravo bolno istinita. Drugi dio knjige bio mi je malo manje efektan, jer sam nakon prvog dijela imala dojam: što se o tome još može reći, pa sve je rekao? Ipak, drugi dio nosi rasplet (ili bar privid raspleta) onog što je u prvom dijelu ostalo nerazjašnjeno.
    Cercas naročitu pažnju poklanja detaljima, često se vraća na njih i važni su za razvoj radnje. Forma intervjua-ispovijedi briše potrebu za sveznajućim pripovjedačem, tako da dosta toga ostaje podložno sjećanju, subjektivnom dojmu (puno puta se ponavlja rečenica tipa: tada sam mislio da je tako, ali kasnije mi je on rekao drugačije), tako da se pitanje granice iz naslova može odnositi i na granicu između sjećanja i zaborava, ili čak granicu objektivne istine i osobnog dojma.
    Uglavnom, svakako preporučujem, i sigurno će mi se ova knjiga naći i na top-listi za proteklu godinu

  44. #1994
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    Ispostavlja se da mi lakše ide čitanje knjiga mračnih tema.

    Distopijska Postaja jedanaest, kanadske spisateljice Emily St. John Mandel jedna je od onih koja mi se jako svidjela. Virus pokosi većinu čovječanstva, a skupina glumaca i glazbenika potuca se po svijetu pokušavajući preživjeti. No pripovjednih je linija više, isprepliću se prošlost i sadašnjost, te otkrivaju poveznice među likovima. U suštini knjiga govori o samoći, bar je u meni pobudila takve osjećaje. Bonus je priča u priči - o stripu kakvog bi voljela čitati kad bi postojao izvan korica ove knjige.

    Povijesni roman Proroci fjorda Vječnost, autora Kima Leinea odabrala sam za čitanje kako bi nešto naučila o Grenlandu, gdje se odvija veći dio radnje. No u pitanju je odlično napisana knjiga o iskušenju i krivnji. Pokazuje i to kako samo jedna odluka može skrenuti rijeku života do najzabačenijih predjela zemlje, ali i duše. Požar koji je krajem 18. stoljeća poharao Kopenhagen u knjizi je opširno i dojmljivo opisan. Mada je zbog naturalističkih elemenata na trenutke ovu knjigu bilo mučno čitati mislim da ću ju dugo pamtiti.

    U istom razdoblju, ali u Stockholmu odvija se zaplet povijesnog krimića Čuvar i vuk, prvijenac Niklasa Natt och Daga. Iako nisam planirala nizati slične romane i ovdje ima naturalizma i povijesti. No u pitanju je detektivska zagonetka, prvoklasni nordijski noir i po meni dobrodošao odmak od tipičnih skandinavskih napetica. To više što su nasilje, ali i neke od sporednih tema ove knjige - ratno nasilje, ili društvena opresija nad ženama (u knjizi se uz ostalo opisuje ženski zatvor, zapravo radni logor i mučilište) bili uobičajenom pojavom na prijelazu iz 18. u 19. stoljeće. Stoga mi je knjiga u cjelini bila vrlo zanimljiva i uvjerljiva.

    Poveznica prethodne i knjige Manji smo boemi, autorice Eimear McBride je izdavač, Fraktura. Ne znam događa li vam se promjena stajališta o knjizi s protokom vremena. Meni povremeno. Nakon određenog broja dana ono što mi se ne sviđa nekako nabuja i pokvari mi dojam. Dogodi se i obrnuto. Kod 'boema' sam bila omađijana eksperimentalnim stilom. Redosljed riječi u rečenici ovog romana ne slijedi pravila, ali je ritmičan, poetičan. Riječ je o ljubavnoj priči punoj seksa, poroka i mučnih tajni. No završnicu, zadnje poglavlje knjige ja bih odstranila. Ovako ta šačica redaka pretvorila se u maligno tkivo i progutala sve lijepo. Ipak je naslov zaslužio da ga spomenem na ovoj temi, jer možda je samo do mene

    Zadnja koju sam pročitala u 2018. je Mali požari posvuda, Celeste Ng. Riječ je o posveti majčinstvu, začinjenom sastojcima poput rasnog pitanja i života u predgrađu. Šteta sto je autorica 'tjerala' radnju i nekako zanemarila dati više slojeva majkama (i kćerima). Ipak razumijem zašto je ova knjiga velika uspješnica, jer teme o kojima progovara vrlo su intrigante. Iako se ja nisam uspjela povezati s likovima, knjiga mi je pružila potreban odmak i odmor.

    Na popisu imam još pročitanih knjiga, ali se o njima ovdje već pisalo.

    Najbolje iz 2018:

    Pokopani div, Kazuo Ishiguro
    August, John Williams
    Vernon Suboteks 1 i 2, Virginie Despentes
    Vrijeme je opak igrač, Jennifer Egan
    Moja borba 5, Karl Ove Knausgard
    Dom danji, dom noćni i Pravijek i ostala vremena, Olga Tokarczuk
    Proroci fjorda Vječnost, Kim Leine
    Časni ljudi, Christian Durieux
    Purpurni hibiskus, Adichie Chimamada Ngozi

  45. #1995
    anchi pp avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,906

    Početno

    Anamar i Tanja, hvala na lijepim opisima ... sve sam stavila na listu za čitanje

  46. #1996

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    U novu godinu krenula sam s pravom uživancijom od čitanja, najnovije prevedenom knjigom austrijskog novinara i književnika Karl-Markusa Gaussa, Europa - neotkriveni kontinent.
    Inače jako volim čitati Gaussove tekstove i reportaže, a jednako tako je zanimljiv uživo (gostovao je prije par godina u Zagrebu u organizaciji Frakture). Tko ga je ranije pratio, sjetit će se da su njegova omiljena tema manjinski narodi diljem Europe, jezici i dijalekti koji gotovo nestaju. Tako je i u ovoj knjizi. Od tri dosad pročitana poglavlja, čula samo za Rome (u poglavlju koje se bavi romskom zajednicom u Slovačkoj otkriva brojne teme koje su i nama aktualne, a neka zapažanja su gotovo identična pojedinim mjestima u Novakovom "Ciganinu" koji se bavi istom problematikom). Osim Roma, posjetio je i zajednice Asiraca u Švedskoj (dosad nisam imala pojma da postoje Asirci), i Cimbra u sjevernoj Italiji (koji nemaju nikakve veze s južnim Tirolcima, ni jezične ni povijesne). Ima toga još, ali tek sam na polovici knjige, čitam je polako i s guštom Njegov stil erudita, humanizam, neposrednost u komuniciranju s raznim ljudima, neka toplina u načinu pisanja, a opet bez imalo patetike, s pokojom dozom diskretnog humora, stvarno su neponovljivi. Svakako preporučujem!

    Što se tiče top-liste za 2018., evo je ovdje:

    1. Ljudmila Ulicka: Zeleni šator - apsolutni favorit, a veseli me što "Fraktura" ima u pripremi još jednu njezinu knjigu
    2. Victor Klemperer: Želim svjedočiti do kraja. Dnevnici 1933.-1945.
    3. Francesca Melandri: Eva spava
    4. Etgar Keret: Sedam dobrih godina - s ovom zbirkom Keret slobodno može parirati Kishonu, a dokaz njezine univerzalnosti je i to da je trenutno čita i moj 14-godišnjak, i uživa u njoj
    5. Javier Cercas: Zakoni granice
    6. Margaret Atwood: Alias Grace - po preporuci s ovog topica
    7. Jurica Pavičić: Crvena voda
    8. Robert Seethaler: Trafikant
    9. Marjana Satrapi: Perzepolis - također preporuka s ovog topica!
    10. Magda Szabo: Ulica Katalin

    Bilo je u protekloj godini još puno toga, ali evo, ove knjige ističem kao nešto posebno vrijedno...

  47. #1997
    chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    286

    Početno

    Hvala anamar i tanja_b na odlicnim osvrtima!

    Meni najdraze knjige procitane lani su Slikar i rat Stefana Hertmansa i Citav jedan zivot Roberta Seethalera.

  48. #1998
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Ja sam u novu krenula s Mojom borbom, koja mi stoji pored uzglavlja još od 2015 .
    Nisam baš u điru, al' kaj sad ...
    Posljednje uređivanje od Forka : 06.01.2019. at 02:12

  49. #1999
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Uteče mi post...
    Htjela sam napisati da mi je broj pročitanih knjiga čak nešto manji nego u prethodnoj godini , al' tješim se time da su bile debele .

    Mojih top-ten za 2018 (redoslijed nebitan):

    1. Jaume Cabre: Ispovijedam
    2. Ljudmila Ulicka: Iskreno vaš, Šurik
    3. Bekim Sejranović: Dnevnik jednog nomada
    4. Daša Drndić: Sonnenschein
    5. Philippe Claudel: Brodeckov izvještaj
    6. Danijel Dragojević: Kasno ljeto
    7. Rosa Montero: Lijep i mračan
    8. Slavenka Dragulić: Mileva Einstein, teorija tuge
    9. Karl Ove Knausgaard: Ima vrijeme za sve
    10. Elena Ferrante: Prve dvije knjige

  50. #2000

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj chesil prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala anamar i tanja_b na odlicnim osvrtima!

    Meni najdraze knjige procitane lani su Slikar i rat Stefana Hertmansa i Citav jedan zivot Roberta Seethalera.
    Onda preporučujem i Seethalerovog "Trafikanta" - potpuno drugačiji, a opet izvrstan roman.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •