Stranica 50 od 80 PrviPrvi ... 40484950515260 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 2,451 do 2,500 od 3965

Tema: Što čitate 3.

  1. #2451
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Rowling sam pročitala, potražit ću ostale, hvala

  2. #2452
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Jel mogu i trileri?
    Žena na prozoru mi je bila jako zabavna.

  3. #2453
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    ja, ne znam zašto, forsam krimiće
    a rijetko koji mi je dobar

    pretpostavljam da si čitala karin slaughter

    recimo ovaj krimić, mi je bio zanimljiv
    https://mozaik-knjiga.hr/proizvod/bezboznice/



    ovo nije klasični krimić, ali mi je odična knjiga
    ali možemo ga prošvercati pod krimić jer ima mrtvih
    https://www.mvinfo.hr/knjiga/9463/tj...vackih-kostiju

    ovaj nije isto loš, nije baš da me oduševio, ali podnošljiv
    https://dnevnik.hr/showbuzz/preporuk...---540460.html


    frendici sam poklonila, kaže da joj je bio odličan, čekam da mi posudi (ona je inače fan krimića)
    https://fokusnahit.com/riley-sager-p...gledam-slusam/

    posudila sam joj i "putujem sama" i "sova", to ja kupim na kiosku, nek se nađe, pa ne pročitam
    to kaže da je ok, ali ništa posebno

  4. #2454

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Tommi Kinnunen: Na križanju četiriju cesta

    Ovaj roman još jednom mi je potvrdio da volim finske autore ovo je neka vrsta obiteljske kronike s finskog dalekog sjevera, ispripovijedana iz četiri različite perspektive - tri ženska lika i jednog muškog, svih iz iste obitelji, naoko obične, a u stvari duboko disfunkcionalne. Okvir svih zbivanja je kuća koja pred čitateljem dvaput raste - prvi put, početkom 20. stoljeća, drugi put, iznova, nakon 2. svjetskog rata. Vrlo dobro ispripovijedana, bez suvišnih objašnjenja, s toliko toga jasnog, a neizrečenog - moja preporuka za čitanje! Jedina moja zamjerka ide prevoditelju koji očito ne razlikuje pojmove "punica" i "svekrva"

    Maša Kolanović: Poštovani kukci i druge jezive priče

    Izvrsno, fantastično, nevjerojatno dobro napisano, oduševljena sam! Toliko aktualno, toliko bolno prepoznatljive teme iz suvremenog života, a istovremeno ispričano na neki malo "pomaknut" način, otkačen, taman toliko da čitatelja ne baci u depru, a opet da nema uljepšavanja i ublažavanja. Prva pripovijest, o teti iz Dubrovnika koja se boji da će je pokopati živu, pa kao posljednju želju zahtijeva da je pokopaju s mobitelom i nazovu dan nakon sprovoda mi je vrh vrhova Pomalo ferićevski, mogla bih primijetiti.

    Dubravka Ugrešić: Doba kože

    Ugrešićkini eseji uvijek su izvrsni, ona sjajno piše i ima originalna zapažanja s kojima se često moram složiti, ali... problem je u tome što ona piše s toliko gorčine i žuči da ju je pomalo neugodno čitati. U svakom slučaju, morala sam je "razrijediti" s nečim drugim, inače bih potonula u tešku negativu. Iako ne mogu reći da nije u pravu, ali stvar je valjda u pristupu.

    Antonio Scurati: Nevjerni otac

    Ovo je nešto baš za Rodu roman koji sa strepnjom i gorčinom prikazuje suvremene generacije roditelja, u društvu pogođenom gospodarskom krizom 2008. i suvremenim trendovima koji reklamu stavljaju ispred čovjeka. Jako dobar roman, ali ostavlja pomalo gorak okus u ustima.

    Sad kad bolje pogledam, sve sam čitala neke depra knjige nije mi baš neka ljetna razbibriga.

  5. #2455
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Goran Tribuson, Vrijeme ljubavi - simpa je, ali možda sam previše očekivala, pročitala sam ga više reda radi nego iz stvarnog gušta :/

    Stjepo Martinović, Akropolis express - neloš kratak krimić o opakom dubrovačkom kapetanu, no nedostaje mi bolja karakterizacija likova i motiva da bi bio stvarno i dobar.

    Sve u svemu, čekam da se domognem 6. dijela Moje borbe, a dotad preživljavam uz kratke romančiće da mogu odmah skočiti na poslasticu ako mi padne u ruke

  6. #2456
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Preporučite mi molim još neke krimiće. Čitaju mi se samo krimići. Pročitala sam ovu gore Janu Harper.
    Pavičićeva Crvena voda, ako nisi još pročitala
    odličan!

  7. #2457
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    'Sad kad bolje pogledam, sve sam čitala neke depra knjige nije mi baš neka ljetna razbibriga'

    Super osvrti, hvala! A propos citata, pita mene prija imam li joj za posudit koju laganu knjigu, ono ubojstvo i tako, a ja kazem nema kod mene pojedinacnih ubojstava, ne citam ako nisu genocidi il ratovi. Sala..referenca na to da je i meni 'ljetna' literatira spletom okolnosti ispala slicna, aleksijevic itd.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 08.08.2019. at 13:56

  8. #2458
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Meni skoro niti jedan krimić nije dobar ja zapravo volim Agathu Christie

    Ali eto došlo mi je čitati krimiće. Pročitala sam sad zadnje dve Harry Hole knjige

  9. #2459
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Olga Tokarczuk: Pravijek i ostala vremena

    Zaljubih se u Tokarczuk, fenomenalna je!
    Kakva mašta, kakav stil, kakve ideje, legende, mitovi, stvarnost... i vrijeme kao (relativna) kategorija koja nosi čitavu knjigu...
    Predivno

  10. #2460

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj anamar prvotno napisa Vidi poruku
    Pročitala sam i neke stripove o kojima ovdje želim proširiti glas. Nastavljam s Arapinom budućnosti, R. Sattoufa, biografskim crtanim serijalom o odrastanju na relaciji Sirija - Francuska i to iz perspektive djeteta, dječaka čija je majka Francuskinja, a otac Sirijac. Četiri su nastavka dosada prevedena u Fibrinom izdanju. Strip je protkan jetkim humorom mada progovara o vrlo ozbiljnim temama poput tretmana žena, školskom sustavu, religiji i društvu općenito na Bliskom istoku.

    Također preporučam i Rosalie Blum, Camille Jourdy, strip prekrasnog i nježnog crteža koji donosi pripovijest iz francuske provincije. Protagonisti su usamljenici kojima dani protječu u stalnoj rutini. Jedan slučajan susret poput domina pokreće novi slijed događaja i ustaljeni obrasci se počinju mjenjati. Zbilja sam uživala čitajući.
    Ova tema mi je otvorila oči po pitanju stripova, jer do prije godinu-dvije nisam uopće bila svjesna tog žanra u književnom smislu, kao ni te police u našoj knjižnici (izdvojena je u prizemlju, a uglavnom uvijek ima svega).
    Pa sam, nakon Mausa, Perzepolisa i Poline, uzela i prvi nastavak Arapina budućnosti i pročitala ga u dva dana. Izvrstan strip, oduševila me ta moć iskazivanja tako mnogo toga s malo teksta. Sve je u slikama, detaljima, sitnim slovima (ok, ovo zadnje me pomalo namučilo, vrijeme je za nove naočale ).
    Jučer sam ga posudila u knjižnici i sad bih najradije otišla natrag i uzela odmah i ostale nastavke.
    Čak sam ga uvalila i sinu da "samo malo pogleda", pa ga je i on počeo čitati i zaključio da mu je baš dobar (zanimljivo, odmah je uočio likovnu komponentu - crteže, font, kompoziciju - iako za likovnu umjetnost nema previše smisla).

  11. #2461
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    I ja sam jucer posudila Arapina, srecom odmah sva 3 dijela

  12. #2462
    chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    286

    Početno

    Edouard Louis - Raskrstimo s Eddyjem

    Kratak, ali brutalan roman o odrastanju pisca u mjestašcu u sjevernoj Francuskoj 2000-ih (autor je rođen početkom 90-ih).
    Gotovo naturalistički prikaz siromaštva francuske radničke bijele klase (svojevrsni francuski white trash), rasizma i homofobije.
    Pisac je rano shvatio da je drugačiji jer ima "ženskaste" pokrete, a cure ga nimalo ne zanimaju. No taj odnos homofobne okoline i vlastite obitelji prema drugačijem me nije toliko iznenadio koliko odnos prema školovanju, životnim perspektivama te sveprožimajući tzv.toxic masculinity. Oni su odmah pomireni sa sudbinom rada u tvornici, crnčenja i teškog fizičkog rada. Autorov otac se u takvim okolnostima silno uvrijedi kad mu supruga počne tražiti posao jer sve teže othranjuju djecu, a silno ga pogodi kad doma jedan mjesec ona donese više nego što on zaradi u tvornici (700 eura) brinući se za starije i nepokretne. Za alkohol se, naravno, uvijek nađe novca pa su gotovo svi u selu alkoholičari.
    Također me iznenađuje to što je autor izložen svojevrsnoj poruzi obitelji jer mu ide donekle dobro u školi, a posebno mi je upala u oči majčina opaska-što, ti ćeš sad biti neki intelektualac?
    Kao da su pomireni da su kasta na dnu i da nema prelaska u višu štogod napravili.
    Tim je zanimljiviji trenutak u kojem autor dobiva priliku za nastavak srednjoškolskog obrazovanja u obližnjem većem gradu, a otac mu prvi put daje novce, vozi na kolodvor da ne zakasni na audiciju, ali sve glumeći da mu nije stalo. I, naravno, dajući upute da se dobro pazi crnčuga i Arapa kojih je grad prepun.
    Tamo se pisac prvi put sreće s djecom iz boljestojećih obitelji iznenađen njihovom odjećom i načinom kretanja dječaka koje bi, kako kaže, njegovi u selu odmah sve proglasili pederima.

    Roman je izazvao pravu pomutnju u Francuskoj, tvrdeći da autor pretjeruje, hiperbolizira. Takav diskurs najniže klase (a da nisu useljenici) se teško probija do javnosti, ali očito dobro objašnjava sljepoću političkih elita i uspon radikalnih desničara poput Le Pen.

  13. #2463
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Da, odlican je Louis- mene se isto dojmio- a sad citam Educated Tare Westover kojeg je pred neko vrijeme spominjala Jurana. Ima slicnosti sa Eddyjem utoliko sto je u pitanju takodjer autobiografski roman i sto je i ovdje bolno naglaseno koliko se pokusaji djece da se istrgnu iz jada djetinjstva (i zapisane im buducnosti) dozivljava kao izdaja posebice roditelja. Tara W pise bez suvisnih rijeci, jasno i bez puno skretanja u opise emocionalnih stanja sto je rezultiralo zapravo nevjerovatno lako citljivim stivom koje stalno vuce na jos- a opisuje se mrak i jeza. Vrlo sam impresionirana- osobito jer je autorica jako mlada- ne znam ima li 30, a kad se roman procita postaje jos impresivnije u sto se razvila.



    Sent from my iPhone using Tapatalk

  14. #2464
    darva avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    385

    Početno

    I ja upravo završila Raskrstimo s Eddyjem, baš je brutalan ali odličan. Odmah na početku je mučan pa sam se u jednom trenu pitala pa jel mi baš treba to čitat. Al nisam se predala i drago mi je

    Prije toga sam čitala Povijest pčela - Maja Lunde , baš mi se svidila
    https://znanje.hr/product/269052

    Proslava - Karakaš, kratko ali ubojito

    Večera - Herman Koch, https://citajknjigu.com/vecera-herman-koch/ , poprilično jeziva

    Male velike stvari - Jodi Picoult, knjiga o rasizmu ali ne o onome iz prošlosti nego o današnjem. Izvrsna knjiga !

    Stavila sam na listu dosta knjiga sa onih linkova koje ste stavljale, neke su mi već bile na spisku, dodajem i spomenute stripove
    Posljednje uređivanje od darva : 09.08.2019. at 16:13

  15. #2465
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Skinula sam audio knjigu s Audible
    Codependent No More
    How to Stop Controlling Others and Start Caring for Yourself

    Zasad zvuči kao crkvena propovjed.

  16. #2466
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Slavenka Drakulić: Nevidljiva žena

    Sve ste već rekle, a netko (Angie ?) zakucao: baš udara, gdje god stigne...
    I pomalo tjera na preispitivanje... pa onda na pomisao da je sve to negdje tu, preda mnom, vreba iz prikrajka...

  17. #2467
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Skinula sam audio knjigu s Audible
    Codependent No More
    How to Stop Controlling Others and Start Caring for Yourself

    Zasad zvuči kao crkvena propovjed.
    Nisam čitala, ali podsjetila si me s tim audio knjigama... Ja to uvijek imam doma, jer moja mama jako slabo vidi, pa joj skidam audio formate, da ima u pauzama (član je knjižnice za slijepe, ali i mi joj nabavljamo dodatno). Nikada se nisam uspjela s koncentrirati na to dulje od nekoliko minuta, jer zaspim ako samo slušam. Dobro mi je uz peglanje, ali općenito, djeluje mi uspavljujuce. Puno sam dobrih knjiga propustila ako su bile u audio formatu, nisam se nikad navikla na to.

  18. #2468
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj olja prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam čitala Sušu od Jane Harper. Nije loša, da li je i ona dio trilogije?
    I ja pročitala Sušu, ok je! Isto me zanima je li dio trilogije?

  19. #2469
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Koje trilogije? U Suša i Sila prirode se pojavljuje isti istražitelj, u Izgubljeni čovjek niti to, svaka knjiga je za sebe.

  20. #2470
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Super onda. Spominjana je nekakva trilogija, a dosad nisam ni čula za tu spisateljicu, pa sam moguće krivo pohvatala.

  21. #2471
    olja avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    522

    Početno

    Ja pomenuh rijec trilogija, pomislila sam da su knjige povezane. Nisu, mogu se citati zasebno. I Izgubljeni covjek je zaista dobar.

  22. #2472
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    A ono, nije loš, ali više manje svi ti krimići koji su "više od krimića" pate od istog problema, a to je da im je krimić dio neuvjerljiv.

  23. #2473
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    peterlin je odgovorila

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Prva je zaokružena cjelina. Druga je povezana tankim koncem (to upravo sad čitam, ali nakon prvih pedeset stranica čini mi se da je prva bila malo bolja - vidjet ćemo...). Veza je samo lik federalnog policajca - istražitelja, u drugoj knjizi spominje se požar u kojem je opečen (referira se na prvu knjigu), njegov otac i djetinjstvo, ali sama radnja nije povezana. To je sličan pristup kao kod knjiga Karin Slaughter. Može se čitati svaka za sebe, ali postoji vremenski slijed i bolje ih je čitati redom.

  24. #2474
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Ja sam od procitanih krimica, zapamtila samo one od Jamesa Ellroya, i on mi je jako dobar. Po njegovoj knjizi je snimljen L.A. Povjerljivo - meni odlican film, a knjiga mi je svojedobno bila jos bolja.

  25. #2475
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam čitala, ali podsjetila si me s tim audio knjigama... Ja to uvijek imam doma, jer moja mama jako slabo vidi, pa joj skidam audio formate, da ima u pauzama (član je knjižnice za slijepe, ali i mi joj nabavljamo dodatno). Nikada se nisam uspjela s koncentrirati na to dulje od nekoliko minuta, jer zaspim ako samo slušam. Dobro mi je uz peglanje, ali općenito, djeluje mi uspavljujuce. Puno sam dobrih knjiga propustila ako su bile u audio formatu, nisam se nikad navikla na to.
    Može li svatko iz te knjižnice posuđivati? Rado bih čitala više, ali nekako mi milo surfati i skrolati, pa bih ovako mogla oboje.

  26. #2476
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    U pravilu ne bi smjeli jer Knjižnica za slijepe ne mora tražiti odobrenje niti platiti za autorska prava prilikom izrade audioknjiga baš zato što su namijenjene osobama s posebnim potrebama. I pošiljke koje ta knjižnica šalje poštom slijepim i slabovidnim osobama bi trebale biti oslobođene poštarine.

    Postoje komercijalne audioknjige na tržištu (ne znam koliko ih ima na hrvatskom).

  27. #2477
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Marjane Satrapi, Piletina sa šljivama
    anamar me navukla na strip , a ovo je djelo autorice Perzepolisa, koji je toliko dobar da će svaki njezin sljedeći uradak neminovno djelovati nešto slabije, koliko god zanimljivo bilo.

    Trenutačno sam na Arapinu budućnosti, pročitala sam prva dva dijela i stvarno je jako zanimljivo i zabavno na taj način naučiti nešto o povijesti i politici. Djelo je izuzetno duhovito i stalno te tjera na razmišljanje.

  28. #2478
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Može li svatko iz te knjižnice posuđivati? Rado bih čitala više, ali nekako mi milo surfati i skrolati, pa bih ovako mogla oboje.
    Ne znam kako je sada, ali prije desetak i više godina morala sam donijeti mamine nalaze za upis. Isto tako treba imati nalaz npr da dijete ili osoba ima disleksiju. Nije se moglo upisati bez toga.
    Inače, nađe se ponekad audio knjiga na raznim serverima, ali malo ih je na hrvatskom. Na engleskom ima puno više.

  29. #2479
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    U pravilu ne bi smjeli jer Knjižnica za slijepe ne mora tražiti odobrenje niti platiti za autorska prava prilikom izrade audioknjiga baš zato što su namijenjene osobama s posebnim potrebama. I pošiljke koje ta knjižnica šalje poštom slijepim i slabovidnim osobama bi trebale biti oslobođene poštarine.

    Postoje komercijalne audioknjige na tržištu (ne znam koliko ih ima na hrvatskom).
    Da, točno, članarina je ista kao u redovnoj knjižnici, a cd sa audio kjiigama oni šalju poštom bez naknade. Tako se knjige i vraćaju.

  30. #2480
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Olga Tokarczuk: Dom danji dom noćni

    Ja, kad mi se nešto svidi, drvim po tome do besvijesti

    Poput Pravijeka..., i ova je knjiga teško prepričljiva.
    Satkana je od naoko nepovezanih pripovijesti, od niza prezanimljivih likova, od kolopleta neobičnih, a ponekad i nedokučivih situacija.
    Ima i ovdje mitskih elemenata, inspiracije legendama, ima tužnih i teških tema, ima seksa, a ima i ludih recepata, ima svega...
    A, opet, riječ je o još jednom prekrasnom kolažu kojeg sam rado i začas pročitala
    .


  31. #2481
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    I ja čitam Olgu - Tjeraj svoj plug...
    baš mi je zanimljiva i nesvakidašnja

    Vernon Subotex - stala na pola , još ću mu pokušati dati šansu zbunjena sam tim štivom
    istovremeno je primamljivo ali i uznemirujuće a glavni lik me opako iritira...

    The truth about forever , Sarah Dessen .- knjiga je za tinejdžere, uzela sam je zbog vježbanja engleskog a dopala mi se.
    Posljednje uređivanje od flopica : 16.08.2019. at 08:43

  32. #2482
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Art Spiegelman - Maus
    anamar, stoput ti hvala na preporuci, ovaj strip je senzacija samo takva! Ne znam otkud bih počela i što mi se više svidjelo, ali takvu temu (ne samo holokaust, nego i disfunkcionalni obiteljski odnosi) opisati tako iskreno, i autentično tako bez trunka patetike i traženja empatije, nacrtati je tako originalno (ne želim odati više nego što treba).... ma, najbolje jednostavno odmah uzeti strip i početi čitati, ne želim kvariti unaprijed sve doživljaje koji su pred vama!

  33. #2483
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj flopica prvotno napisa Vidi poruku
    I ja čitam Olgu - Tjeraj svoj plug...
    baš mi je zanimljiva i nesvakidašnja

    Vernon Subotex - stala na pola , još ću mu pokušati dati šansu zbunjena sam tim štivom
    istovremeno je primamljivo ali i uznemirujuće a glavni lik me opako iritira...
    Olga je čudesna

    Subotexa sam pročitala prvi dio, isti mi je bio prvi dojam... baš gadna slika današnjice .
    Al' dobro da si me podsjetila, otići ću i po II

  34. #2484
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Art Spiegelman - Maus
    anamar, stoput ti hvala na preporuci, ovaj strip je senzacija samo takva! Ne znam otkud bih počela i što mi se više svidjelo, ali takvu temu (ne samo holokaust, nego i disfunkcionalni obiteljski odnosi) opisati tako iskreno, i autentično tako bez trunka patetike i traženja empatije, nacrtati je tako originalno (ne želim odati više nego što treba).... ma, najbolje jednostavno odmah uzeti strip i početi čitati, ne želim kvariti unaprijed sve doživljaje koji su pred vama!
    Joj, nikako se ne mogu natjerati uzeti stripove...
    Što se toga tiče, stala sam kod Komandanta Marka, Bleka Stene i Ripa Kirbyja , a to je bilo poodavno .

  35. #2485
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Forka, tako je bilo i meni. Ali Maus je stvarno neusporediv! Vjerojatno nakon njega i tesko mogu naici na nesto jos bolje :/

  36. #2486
    chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    286

    Početno

    Biljezim Mausa u svoju tekicu
    Ja sam lani prvi put u ruke uzela strip-bio je to Arapin buducnosti, a nakon njega Perzepolis. Oba su mi se svidjela, s tim sto mi je Perzepolis bio poznat zbog animiranog filma.
    Sad sam u knjiznici posudila strip Danas je posljednji dan ostatka tvog zivota njemacke autorice Ulli Lust, ali mi se nikako ne svidja, malo mi je i odbojan.
    Htjela bih pronaci Brodeckov izvjestaj u stripu, navodno je remek-djelo sto mi je bas drago jer originalni roman je takodjer vrhunsko stivo.

    Sto se Suboteksa tice, ja sam si otvorila notepad app u mobu i pisala imena i kratki opis svih likova u romanu. Moje kratkorocno pamcenje, naime, nije prilagodjeno tolikoj kolicini imena i nadimaka :D

    Trenutno citam Ulicku-Daniel Stein, prevoditelj. To mi je prvi susret s njom.

  37. #2487
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Citiraj Forka prvotno napisa Vidi poruku
    Joj, nikako se ne mogu natjerati uzeti stripove...
    Što se toga tiče, stala sam kod Komandanta Marka, Bleka Stene i Ripa Kirbyja , a to je bilo poodavno .
    potpis

    A da ne offtopičarim - moj ljetni izbor knjiga je bio loš, odnosno ništa ne bih preporučila

  38. #2488
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Ali Smith: Jesen ( i Zima)

    Za ovaj roman kažu da je prvi post-brexitovski roman, ali, iako me ta tema zanima, ja to nisam znala, nego sam ga uzela jer mi se svidio roman Nasumičnosti ove autorice. Također me je privuklo to što je prvi dio tetralogije Godišnja doba, a i dosta dobrih kritika. I svidio mi se, jako. Autorica piše jako duhovito, ima česte igre riječi koji joj neki i zamjeraju - ja ne, meni dobro sjedaju. Dijalozi su izvrsni, životni i zanimljivi. Likovi su osobeni, ali uvjerljivi. U Jeseni ima esejistički dio u kojoj govori o jednoj britanskoj umjetnici koji mi se nije činio organski uklopljen u tkivo romana pa mi se to ispriječilo da budem vrlo oduševljena prvim romanom, ali svejedno sam isti trenutak krenula čitati 2. dio, koji još nije preveden, a izašao je i 3. koji jedva čekam čitati. Ono kako ona prikazuje neke svakodnevne, pomalo apsurdne situacije, npr. razgovor sa službenikom u pošti, neponovljivo je. Također me je osvojila prividna, (a možda i stvarna) lakoća pisanja. Iz koje onda proizlazi i lakoća čitanja.
    Zima ima sve što i Jesen, ali bez transplantiranog dijela i s 2 zanimljiva iznenađenja.

    Rachel Cusk: Oris

    I ovaj je roman prvi dio ciklusa, ovaj put trilogije. Inovativan je na način koji možda najbolje opisuje španjolski prijevod naslova romana, a to je Contraluz (protusvjetlo, kontraliht) - kad snimate osobu u sunce pa ona ispadne zatamnjena, a sve oko nje je jarko osvjetljeno. Dakle, glavni lik razgovara s ljudima koji joj pričaju svoje priče, a ona uglavnom sluša, možda ponešto pita, a oni nju slabo išta pitaju pa onda malo i saznajemo o njoj. Meni su ovolike priče, iako su povezane tako što govore o braku i obitelji, bile previše, malo mi je postalo naporno pred kraj, tim više što su neke priče jednom ispričane i na njih se nije vratila. Više mi smisla ima prva priča, na koju se vraća više puta i koja se svakim vraćanjem mijenja, evoluira.
    Već sam prije kraja ovog romana bila manje-više odlučila da neću čitati dalje. Onda sam pročitala da u drugom dijelu govori o svom vlastitom razvodu i raspadu obitelji pa me je to zainteresiralo, ali kad sam krenula s drugim dijelom pa vidjela da će opet ispričati priče svih ljudi oko nje (što je, uostalom i pošteno, jer to je i obećala), zaključila sam: It's not you, it's me i ostavila ovu trilogiju zahvalnijim čitateljima.

    Uglavnom, Smith je my cup of tea, a Cusk nije (da budem u skladu s Otokom na kojem ove autorice objavljuju).

  39. #2489
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj chesil prvotno napisa Vidi poruku
    Trenutno citam Ulicku-Daniel Stein, prevoditelj. To mi je prvi susret s njom.
    I ja, al nije mi prvi susret. Prvi je bio 'Iskreno, vas Surik'. S ovom se bas mucim kad naletim na vjerske reference (50 posto knjige, a to nije moj forte, al opet ja stvarno nemam.pojma.o religiji pa.mi je to dosadno-varijacije bogosluzja, sveta mjesta, crkveni raskoli itd), a zanimljivije kad krene o sudbinama ljudi..Jedva je cekam zavrsit, a opet nije mi bas tako da bi je ostavila.

  40. #2490
    olja avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    522

    Početno

    Ja zadnji mjesec samo laganicu. Jane Harper, obnovila Susu i procitala Silu prirode i Izgubljeni covjek. Zatim Gillian Flynn, nisam gledala filmove snimljene po njenim knjigama, tako da element iznenadjenja nije izostao. Meni su jako dobre sve tri - Nestala, Mracna mjesta i Ostri predmeti. Sad sam pocela prvog Cormorana Strike, imam sve cetiri, ocekujem puno s obzirom na to ko je pisac.

  41. #2491
    palčica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    3,249

    Početno

    Preporuka za Divlje guske Julijane Adamović. Podsjeća na Agotu Kristof, zaista dobar roman.
    https://www.jutarnji.hr/komentari/di...vnica/7804269/

  42. #2492
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    I ja, al nije mi prvi susret. Prvi je bio 'Iskreno, vas Surik'. S ovom se bas mucim kad naletim na vjerske reference (50 posto knjige, a to nije moj forte, al opet ja stvarno nemam.pojma.o religiji pa.mi je to dosadno-varijacije bogosluzja, sveta mjesta, crkveni raskoli itd), a zanimljivije kad krene o sudbinama ljudi..Jedva je cekam zavrsit, a opet nije mi bas tako da bi je ostavila.
    Meni je Prevoditelj bio bolja knjiga od Šurika,ali ne mogu tvrditi da je to objektivno. Puno znači u kojem trenutku mi koja padne šaka....je li prva od istog autora itd. Moram Šurika ponovno pročitati, tko zna, možda će dojam biti bitno drugačiji. To mi se i s Franzenom dogodilo, a i s drugim piscima...

  43. #2493
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj palčica prvotno napisa Vidi poruku
    Preporuka za Divlje guske Julijane Adamović. Podsjeća na Agotu Kristof, zaista dobar roman.
    https://www.jutarnji.hr/komentari/di...vnica/7804269/
    bilježim ovo...Hvala...

  44. #2494
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Tommi Kinnunen: Na križanju četiriju cesta

    Ovaj roman još jednom mi je potvrdio da volim finske autore ovo je neka vrsta obiteljske kronike s finskog dalekog sjevera, ispripovijedana iz četiri različite perspektive - tri ženska lika i jednog muškog, svih iz iste obitelji, naoko obične, a u stvari duboko disfunkcionalne. Okvir svih zbivanja je kuća koja pred čitateljem dvaput raste - prvi put, početkom 20. stoljeća, drugi put, iznova, nakon 2. svjetskog rata. Vrlo dobro ispripovijedana, bez suvišnih objašnjenja, s toliko toga jasnog, a neizrečenog - moja preporuka za čitanje! Jedina moja zamjerka ide prevoditelju koji očito ne razlikuje pojmove "punica" i "svekrva"
    Upravo je pročitala, toliko me je uznemirila da nisam cijelu noć zaspala od jada i suosjećanja prema baš svakome od likova. Bila sam u toliko spominjanom gradu Oulu, i još sjevernije od njega, i dobro poznajem taj kraj, tako da sam si sve mogla predočiti, i kuće i šume, i visoke borove i smreke kao i breze koje su Mariji toliko falile. I inače jako volim Finsku i tu njihovu bazičnost i pribranost, tako da je i meni knjiga baš legla.

  45. #2495
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Delphine de Vigan - Ništa se ne opire noći

    Tek na kraju sam shvatila sa sigurnošću da se radi o obiteljskoj kronici, odn da autorica zaista piše o vlastitoj obitelji tj o svojoj majci
    (nakon što sam malo proguglala, da bih pročitala više o njoj i o romanu)
    lijepo piše, poetično i istovremeno okrutno iskreno, zanimljivo i otvoreno

  46. #2496
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Citiraj chesil prvotno napisa Vidi poruku

    Trenutno citam Ulicku-Daniel Stein, prevoditelj. To mi je prvi susret s njom.
    ja sam prije par mjeseci bila počela čitati Daniela Steina, pa odustala nakon 20-ak stranica
    ali dat ću mu sigurno drugu šansu, jer jako volim Ulicku, Zeleni šator i Šurik su mi bili izvrsni

  47. #2497
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je Prevoditelj bio bolja knjiga od Šurika,ali ne mogu tvrditi da je to objektivno. Puno znači u kojem trenutku mi koja padne šaka....je li prva od istog autora itd. Moram Šurika ponovno pročitati, tko zna, možda će dojam biti bitno drugačiji. To mi se i s Franzenom dogodilo, a i s drugim piscima...
    Ma, meni je ovdje ziher do teme, te spominjanje / nespominjanje Vjerovanja u propovijedi, te tekstovi propovijedi, te raskoli, pravci i rukavci krscanstva, te sights u Jeruzalemu )a meni sve ???), preskakala sam neke djelove kad mi je bilo too much.

  48. #2498
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Mani Gotovac: Ćutim te

    Vrlo intrigantna tema (samoubojstvo jako mlade djevojke), likovi zanimljivi, pripovijedanje tipično iz perspektive dramaturginje (s puno didaskalija), podosta aktualnih situacija, sve skupa prilično dobro, a opet, kao da je na nekim mjestima isforsirano, ubačeno previše toga da bi se (možda) dobila zaokruženija cjelina...
    Mislim da bi dobro bilo i bez nekih stvari, no, Mani je Mani je Mani...

  49. #2499

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Čitala sam "Ćutim te" prošle godine i znam da mi je od cijelog romana kao glavni dojam ostala prezasićenost... svime. U kratak roman nakrcano je svega - smrt, sprovod, poezija, rastavljeni roditelji, droga, erotika i još mnogo toga. Nije mi baš sjela ta knjiga, ne zbog teme (koja je vrlo intrigantna), nego zbog stila

  50. #2500
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Čitala sam "Ćutim te" prošle godine i znam da mi je od cijelog romana kao glavni dojam ostala prezasićenost... svime. U kratak roman nakrcano je svega - smrt, sprovod, poezija, rastavljeni roditelji, droga, erotika i još mnogo toga. Nije mi baš sjela ta knjiga, ne zbog teme (koja je vrlo intrigantna), nego zbog stila

    da, da... i još Romi, incest... nastavi niz...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •