Stranica 47 od 80 PrviPrvi ... 37454647484957 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 2,301 do 2,350 od 3965

Tema: Što čitate 3.

  1. #2301

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Ajde, uvijek si prva - pa da vidimo dal da navalimo na nju ili ne .
    Ne znam baš hoću li tako brzo... trenutno imam doma knjigu za koju ne znam je li samo prijevod loš, ili je sama knjiga tako loše pisana, da uopće nemam volje nastaviti dalje (Owen Sheers: Vidio sam čovjeka). Usput čitam najnovije preveden roman Lise Genove "Svaka nota odsvirana", o kojoj ću nešto više moći reći kad je pročitam do kraja. A istovremeno se oporavljam od Svetlane Aleksijevič (Rat nema žensko lice), koja je genijalna i fenomenalna, ali psihički me svaka njezina knjiga dotuče, i ovu sam čitala u malim dozama jer jednostavno nisam imala želuca i snage za čitanje na brzinu.
    Istovremeno su mi dvije knjige na rezervaciji, pa Petković, kad dođe na red...

  2. #2302
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    Hvala svima koje su spomenule"Tjeraj svoj plug preko mrtvačkih kostiju". Knjiga mi je posebna, nisam već dugo bila opsjednuta glavnom junakinjom kao Janinom

  3. #2303

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Usput čitam najnovije preveden roman Lise Genove "Svaka nota odsvirana", o kojoj ću nešto više moći reći kad je pročitam do kraja.
    Pročitala do kraja roman "Svaka nota odsvirana", pa je red da komentiram knjigu kako sam i obećala.
    Zanimljiv mi je fenomen Lisa Genova - žena je neuroznanstvenica, i u ova dva romana koja sam dosad pročitala ("Još uvijek Alice" i "Svaka nota odsvirana"), tematizira neurodegenerativne bolesti u likova koji su po svojoj profesiji nekako najteže pogođeni dijagnozom. Pa je tako Alice sveučilišna profesorica, znanstvenica i intelektualka koja rapidno i rano gubi kognitivne sposobnosti (Alzheimer), dok je Richard, glavni lik ovog drugog romana, svjetski poznati pijanist koji zbog ALS-a gubi ono što mu čini smisao života - motoriku.
    S činjenične strane, oba romana su vrlo precizna, detaljna, znanstveno točna i netko tko se želi na malo slobodniji način informirati o ovim bolestima, ima ovdje dobru priliku. Vidi se da je autorica duboko u tom području i da si je dala truda da predstavi ove bolesti široj čitateljskoj publici. S umjetničke strane, hm... nešto mi tu šteka pogotovo kod "Alice", gdje mi je previše toga bilo predvidivo. U tom smislu, "Svaka nota..." mi se čak čini i boljim romanom jer otvara još neke druge teme (čišćenje obiteljskih i osobnih odnosa, guranje glave u pijesak, oprost, itd.).

    U cjelini, roman mi se zapravo svidio, vuče na daljnje čitanje, iako mu fali "ono nešto" što bi ga činilo umjetničkim djelom, a ne samo priručnikom za opis simptoma teške bolesti. A možda je problem i u meni jer sam prije ovog romana čitala potresnu osobnu ispovijest nizozemskog autora Pietera Steinza, "Čitanje na odlasku", gdje opisuje vlastito suočavanje s istom dijagnozom, ali na tako smiren i trezven način, bez imalo patetike, da sam stvarno ostala zadivljena.

  4. #2304
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Čitam Karl-Markus Gauss : Europa- neotkriveni kontinent
    Sedam priča o malim narodima koji žive u Europi. Tek sam pročitala dvije - prva je o Romima u Slovačkoj, druga o Asircima u Švedskoj. Dokumentaristički je pisana, ali s puno priča iz života. Meni jako zanimljiva i čitam ju baš nekako polako. Volim te knjige iz kojih nešto naučim, odnosno to su baš neke stvari koje su mi totalna nepoznanica. Iako kad opisuje život Roma, dosta mi je bilo poznato nakon knjiga Kristijana Novaka. Ovo pak o Asircima nisam imala pojma. na kraju te priče se spominje grad Mardin. E bome, kad sam njega zguglala, znam da bih ga posjetila istog trena. Nešto predivno, a opet - nikad prije čula

  5. #2305

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Čitam Karl-Markus Gauss : Europa- neotkriveni kontinent
    Sedam priča o malim narodima koji žive u Europi. Tek sam pročitala dvije - prva je o Romima u Slovačkoj, druga o Asircima u Švedskoj. Dokumentaristički je pisana, ali s puno priča iz života. Meni jako zanimljiva i čitam ju baš nekako polako. Volim te knjige iz kojih nešto naučim, odnosno to su baš neke stvari koje su mi totalna nepoznanica. Iako kad opisuje život Roma, dosta mi je bilo poznato nakon knjiga Kristijana Novaka. Ovo pak o Asircima nisam imala pojma. na kraju te priče se spominje grad Mardin. E bome, kad sam njega zguglala, znam da bih ga posjetila istog trena. Nešto predivno, a opet - nikad prije čula
    Baš kod te knjige, i tog poglavlja o Romima, fasciniralo me kako i Gauss i Novak nekako dolaze do istih zaključaka, iako dolaze iz sasvim različitih sredina i pišu različite vrste proze.

  6. #2306
    bzara avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    1,511

    Početno

    Nisam naišla na prethodnim stranicama (možda je prije bila spomenuta, pa se nadam da se ne ponavljam), oduševila me Sašenjka - Simon Montefiere. Toliko mi je divna knjiga da sam danima bila pod dojmom
    Poslije nje mi je na red došla ovdje već puno puta spomenuta, ali uvijek vrijedna pohvale Elena Ferrante i njezina divna tetralogija. Toliko sam uživala u tim knjigama da sam zadnju čitala polako jer nisam htjela da završi... divna

    Od laganih knjižica za opustiti mozak po ovim vrućinama mogu dodati još
    David Nicholls - Jedan dan
    Adriana Trigiani - Ljubav na talijanski način

    Obje kupila na Marijinim obrocima, ali nisu me razočarale

  7. #2307
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj Forka prvotno napisa Vidi poruku

    Zoran Žmirić: Pacijent iz sobe 19


    Doduše, knjigu sam uzela i prije nego što sam saznala da je ušla u finalni izbor, ovdje ju je netko preporučio...
    Hm, knjiga je sadržajno i koncepcijski jako dobra, oko toga ne dvojim.
    Međutim, nisam nekako imala želudac za nju u ovom trenutku.
    Bila mi je malo "too much", ponajprije previše mučnih situacija, previše teških ispovijesti na koje uopće nisam bila spremna, previše nasilja, smrti, zatim previše nekih, kao slučajnih, koincidencija, a bogme i previše lektorskih grešaka.
    A možda sam je samo pročitala u krivom trenutku...
    Knjiga je brutalna, i stvarno treba imati želudac za neke od ispovijesti, ali generalno je izvrsno antiratno štivo.

  8. #2308
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Knjiga je brutalna, i stvarno treba imati želudac za neke od ispovijesti, ali generalno je izvrsno antiratno štivo.
    Slažem se!

  9. #2309
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Posve slučajno, u ruke mi je došla još jedna finalistica TPortalove nagrade:

    Julijana Adamović: Divlje guske

    Samo ću kratko - izvrsna knjiga!
    (Premda i za nju treba imati želudac
    ).
    Uglavnom, riječ je o nostalgičnoj knjizi koja priziva brojna, lijepa i manje lijepa, sjećanja iz djetinjstva proživljenog u jednome ravničarskom selu.
    Knjiga je pisana iz perspektive dviju djevojčica, blizanki, koje u prvom licu množine, kao "mi", odnosno "nas dvije", pripovijedaju priču.
    Na mnogim mjestima sam se smijala, na još više njih skoro plakala.

    Odlično, odlično ...

  10. #2310
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    ja nikako prijaviti pročitane knjige
    ali bi se potpisala pod Divlje guske
    fantastična knjiga
    fantastična
    samo se u jednom detalju ne bih složila s Forkom
    ali to bi bilo spojlanje

  11. #2311

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Forka prvotno napisa Vidi poruku
    Posve slučajno, u ruke mi je došla još jedna finalistica TPortalove nagrade:

    Julijana Adamović: Divlje guske

    Samo ću kratko - izvrsna knjiga!
    (Premda i za nju treba imati želudac
    ).
    Uglavnom, riječ je o nostalgičnoj knjizi koja priziva brojna, lijepa i manje lijepa, sjećanja iz djetinjstva proživljenog u jednome ravničarskom selu.
    Knjiga je pisana iz perspektive dviju djevojčica, blizanki, koje u prvom licu množine, kao "mi", odnosno "nas dvije", pripovijedaju priču.
    Na mnogim mjestima sam se smijala, na još više njih skoro plakala.

    Odlično, odlično ...
    Kako se individualni doživljaji razlikuju i meni su Divlje guske fantastično dobra knjiga, jedna od najboljih koje sam čitala ove godine, ali zaista se ne mogu sjetiti nijednog mjesta koje bi mi izmamilo smijeh. Zapravo mi je cijeli roman prožet gorčinom i tugom i frustracijom zbog takvog djetinjstva, baš mi je na mahove bila teška za čitanje (u emocionalnom smislu, u stilskom - roman se vrlo lako i brzo čita).

  12. #2312
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    ja nikako prijaviti pročitane knjige
    ali bi se potpisala pod Divlje guske
    fantastična knjiga
    fantastična
    samo se u jednom detalju ne bih složila s Forkom
    ali to bi bilo spojlanje
    Hm, mislim da znam...

    Ovo ne čitajte:
    Zapravao nisu dvije djevojčice, nego je jedna, sa svojim alter egom, je li tako?
    Tu sam bila malo zbunjena, a mislim da sam još uvijek ...



  13. #2313
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Kako se individualni doživljaji razlikuju i meni su Divlje guske fantastično dobra knjiga, jedna od najboljih koje sam čitala ove godine, ali zaista se ne mogu sjetiti nijednog mjesta koje bi mi izmamilo smijeh. Zapravo mi je cijeli roman prožet gorčinom i tugom i frustracijom zbog takvog djetinjstva, baš mi je na mahove bila teška za čitanje (u emocionalnom smislu, u stilskom - roman se vrlo lako i brzo čita).
    Pa, evo, sad, na brzinu, sjećam se da mi je bilo smiješno kad su ono birali sestri ime...

  14. #2314
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    da

  15. #2315

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Forka prvotno napisa Vidi poruku
    Hm, mislim da znam...

    Ovo ne čitajte:
    Zapravao nisu dvije djevojčice, nego je jedna, sa svojim alter egom, je li tako?
    Tu sam bila malo zbunjena, a mislim da sam još uvijek ...


    To je jedna djevojčica koja je zbog obiteljske traume (majka privremeno napustila obitelj) izmislila sestru blizanku i počela o sebi govoriti u množini, a otac, Baba i onaj seoski doktor su to podržavali jer da će joj tako biti lakše sve skupa prebroditi.

  16. #2316
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Sad ste me stavile na muku jer meni se već po opisu romana činilo da bi mi se Divlje guske mogle svidjeti, ali mi je autorica toliko antipatična da sam bila odlučila da neću čitati.

  17. #2317

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Sad ste me stavile na muku jer meni se već po opisu romana činilo da bi mi se Divlje guske mogle svidjeti, ali mi je autorica toliko antipatična da sam bila odlučila da neću čitati.
    Točno to je i moja mama rekla pa ju je ipak uzela čitati i nije požalila.

  18. #2318
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Hahaha kao da i moje misli čitate
    A ništa, kud svi tud i mali Mujo

  19. #2319
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Bome ste me skuvale

  20. #2320
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    a zasto antipaticna?
    ne znam nista o autorici
    da idem guglati?

  21. #2321
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Pročitala sam dva Tribusona:
    Bijesne lisice i Sestrica s jezera.

    U Sestrici prvi put susrećem novog inspektora, Ognjena Kokota i njegovog partnera inspektora Vrabeca (aka Tica).
    Fali mi Banić

  22. #2322
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    a zasto antipaticna?
    ne znam nista o autorici
    da idem guglati?
    Bilo bi politički korektnije da sam napisala da se ne slažem s njenim stavovima i da se ne bih družila s nekim ljudima kojima ona staje u obranu, ali sam ja to onako seljački pojednostavnila.
    Imala je kolumnu na tportalu u kojima je ponekad poprilično zapjenjeno iznosila svoje mišljenje.

  23. #2323
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Meni je baš čudno da vam je Julijana Adamović antipatična. Nisam joj čitala sve kolumne, ali glavni dojam kod nje mi je uvijek bio da je slobodan um. Nesvrstana, svoja.

  24. #2324
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Bilo bi politički korektnije da sam napisala da se ne slažem s njenim stavovima i da se ne bih družila s nekim ljudima kojima ona staje u obranu, ali sam ja to onako seljački pojednostavnila.
    Imala je kolumnu na tportalu u kojima je ponekad poprilično zapjenjeno iznosila svoje mišljenje.
    joj ako puše u obiteljaški rog, nemojte mi reći, pliz
    tako mi je dobra knjiga

  25. #2325
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Evo aleks, prelistaj prvih par stranica naslova, za početak: Julijana Adamović tportal

  26. #2326
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Ma meni nije zbog kolumni, ne sjećam se ni da sam ih čitala, nego mi je više bila uvijek neki štreberski i nezanimljivi tip... Čitala sam njenu prvu knjigu "Zašto sam vam lagala" i nije mi se svidjela, pa sam je zato poslije ignorirala.

  27. #2327

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ma meni nije zbog kolumni, ne sjećam se ni da sam ih čitala, nego mi je više bila uvijek neki štreberski i nezanimljivi tip... Čitala sam njenu prvu knjigu "Zašto sam vam lagala" i nije mi se svidjela, pa sam je zato poslije ignorirala.
    Angie, to je bila Julijana Matanović (Zašto sam vam lagala), a Divlje guske napisala je Julijana Adamović isto ime i raspored slogova u prezimenu, ali ipak potpuno druga osoba!
    Posljednje uređivanje od tanja_b : 17.06.2019. at 13:50

  28. #2328
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Ajme tanja pa stvarno
    potpuno sam zablesila, uopće ne znam za Adamovićku!

  29. #2329
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Ajme dat cu joj onda i ja sansu.
    iako su joj kolumne stilski dosadne, a sadrzaj uvijek iznosi kako su svi oni isti, i lijevi i desni, jedino ona u zlatnoj sredini to razumije

  30. #2330

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ajme tanja pa stvarno
    potpuno sam zablesila, uopće ne znam za Adamovićku!
    Obje su Slavonke, obje Julijane... samo je jedna više eksponirana od druge. Nisam ni ja čitala ništa od Adamovićke osim Divljih gusaka, nije ona toliko istaknuta kao književnica. Povremeno znam pročitati njezinu kolumnu, ali nekako mi je mišljenje o njima najbliže sasinom

  31. #2331
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ajme tanja pa stvarno
    potpuno sam zablesila, uopće ne znam za Adamovićku!




    a fakat zvuče slično

  32. #2332
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Btw, nisam ni ja čitala njene kolumne.
    Mislim da ni neću .

  33. #2333
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    Ajme dat cu joj onda i ja sansu.
    iako su joj kolumne stilski dosadne, a sadrzaj uvijek iznosi kako su svi oni isti, i lijevi i desni, jedino ona u zlatnoj sredini to razumije

    malo bacila oko na kolumne
    neću se udubljivati
    da si ne pokvarim dojam knjige
    što sam pročitala od kolumni, rekla bih da je sasa "u sridu"

  34. #2334
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je baš čudno da vam je Julijana Adamović antipatična. Nisam joj čitala sve kolumne, ali glavni dojam kod nje mi je uvijek bio da je slobodan um. Nesvrstana, svoja.
    Nije ljevičarka

  35. #2335
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Nije ljevičarka
    Istina.

  36. #2336
    olja avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    522

    Početno

    José Saramago, Sedam Sunaca i Sedam Luna (naslov u srpskom prevodu, na engleskom Baltasar and Blimunda). Srpski prevod fantastican, ne znam da li ima hrvatski.

    Ovo mi je prvi Saramago, a sigurno nece biti posljednji. Ljubav na prvo slovo!

  37. #2337
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Evo hrvatskog prijevoda: https://www.superknjizara.hr/?page=k...jiga=100009308

    Evo još malo o knjizi: http://www.novilist.hr/Kultura/Knjiz...Josea-Saramaga

    Hvala na preporuci, to ću si nabaviti za čitanje na godišnjem.

    Trenutno nemam vremena ni živaca za ništa intelektualno zahtjevno, pa čitam SF i dalje Corey-ev serijal Prostranstvo: https://inverzija.net/kalibanov-rat-...-prostranstvo/

  38. #2338
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Joj, pa ja sam taj Svjetlarnik čitala.

    Fakat ne pamtim autore

  39. #2339
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ma nije to hrvatski prijevod ...

  40. #2340
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Forka prvotno napisa Vidi poruku
    Ma nije to hrvatski prijevod ...
    U pravu si -

  41. #2341
    olja avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    522

    Početno

    Evo nisam ni znala da su u Srbiji dva izdavaca objavila knjigu. Ja sam citala Lagunino izdanje, prevodilac Dejan Tiago Stankovic, zaista je odradio dobar posao.

  42. #2342
    olja avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    522

    Početno

    Ups, sad vidim na Petrlininom linku da je prevodilac isti, zasto je naslov drugaciji pojma nemam.
    Posljednje uređivanje od olja : 18.06.2019. at 11:05

  43. #2343
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Nanoibeba, Olja Meni je Saramago jako prirastao srcu, volim njegovu anarhicnost i sazeti stil. Sada citam "Svjetlarnik" i pomalo sam neugodno iznenadjena, nisam ocekivala toliku deskriptivnost, ali je zanimljivo usporediti ga s onim sto je kasnije doslo.

  44. #2344
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Toni Sala, Dječaci
    Vrlo tjeskobna, mračna priča, ispričana iz perspektive četiri lika u suvremenoj (ruralnoj) Kataloniji. Započinje prometnom nesrećom u kojoj pogibaju dva brata, što šokira sve stanovnike malog mjesta u kojem su živjeli, a dalje se priča razvija kroz poglede četiriju naizgled nespojiva lika, od kojih su svi podjednako otuđeni i izgubljeni u mjestu i vremenu u kojem žive. Crnjak za one koje ne zanima lagano ljetno štivo, u svakom slučaju ne preporučujem je za plažu

  45. #2345
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    odrađujem višegodišnje zaostatke

    Olja Savičević Ivančević - Adio kauboju


    odlična!

  46. #2346
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Evo (pre)opširnog popisa knjiga za ljetno čitanje: http://www.najboljeknjige.com/conten...loxT7Xlm6S_NJ8

  47. #2347

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Evo (pre)opširnog popisa knjiga za ljetno čitanje: http://www.najboljeknjige.com/conten...loxT7Xlm6S_NJ8
    To su oni samo pokupili najnovija izdanja raznih izdavača i sabrali ih u "preporuke za ljetno čitanje" ali nije loše baciti oko na taj popis, samo letimičnim pogledom našla sam nekoliko vrlo zanimljivih naslova za koje prvi put čujem.

    S tim da moram odmah napomenuti da "Rat nema žensko lice" (2. knjiga na popisu) NIJE knjiga za ljetno čitanje. Svakako je preporučujem, izvrsna je, ali je teška, potresna i na mahove uznemirujuća.

    Na popisu nema knjige koju upravo čitam, a koja mi se pak čini idealnom za ljetno čitanje. Nova knjiga putopisa Jasena Boke, "Latinskom Amerikom uzvodno". Znam da ne vole svi njegov stil pisanja, pa ga neću apsolutno preporučiti, ali meni ga je jako zabavno i zanimljivo čitati. A knjige o putovanjima su mi idealne za ljetni period. Zapravo mi je malo žao što sam ga tako brzo dobila u knjižnici, pa ga sad moram pročitati prije godišnjeg a rado bih ga imala doma malo dulje...

  48. #2348
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa Vidi poruku
    odrađujem višegodišnje zaostatke

    Olja Savičević Ivančević - Adio kauboju


    odlična!
    dok sam čitala, nametala mi se usporedba s Pavičićevom Crvenom vodom, slično okruženje i vrijeme - Dalmacija, mali grad, radnička obitelj, osamdesete godinje prošlog stoljeća ...
    Ako moram birati koja mi je bolja, Pavičić pobjeđuje

  49. #2349
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Pročitala sam nekoliko Tribusonovih knjiga:
    Sanatorij - fantastični roman s elementima horora. Počinje kingovski, jako zanimljivo, pretvara se u promišljanja o bolesti i smrti, zanimljivo smješten u vremenu početka rata i prostoru istočne Slavonije.
    Made in USA - od ove skupine mi se najmanje svidio. Krimić, čak pustolovni roman u kojem nemam problema s pričom, već s obiljem engleskih fraza koje su mi potpuno strane, a engleski mi nije nepoznat. Zbog toga djeluje isforsirano.
    Uzvratni susret - najdraži od sad pročitanih romana. Također krimić, napisan u stilu filmova noir, pripovijedan u 1. licu razgovornim jezikom - stalno sam imala dojam da čujem glas pripovjedača u offu i da je sve crno-bijelo. Smješten u predgrađe zvano Teretni kolodvor koje me je beznađem i mješavinom familijarnosti i korumpiranosti stanovnika podsjetilo na Ferrantičin rajon.
    Ruski rulet - još jedno iznenađenje i dokaz da Tribuson može napisati jako različite romane. Ovaj se ugleda u ruske klasike pa ima i likove Ruse s njihovim karakterističnim trodijelnim imenima. Sva sreća, nema onoliko ruskog jezika koliko ima engleskog u Made in USA.
    Posljednje uređivanje od Jurana : 24.06.2019. at 10:36

  50. #2350
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    E svaki put kad idem u knjiznicu virnem ovdje za preporuku ne znam dal da se uopce nadam da im je stigao novi karl ove ovdje na otoku
    Jurana, ja sam prije neko ljeto citala sanatorij, i tek na kraju knjige skuzila paralele s kafkinim dvorcem, a obozavam tu knjigu

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •