Stranica 41 od 80 PrviPrvi ... 31394041424351 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 2,001 do 2,050 od 3965

Tema: Što čitate 3.

  1. #2001
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,413

    Početno

    Patricia Cornwell: Mrtvačka luka
    Razočarana sam. Cornwell ide u nekom high tech smjeru, teško je pratiti sve te novotarije i gadgete koje spominje u romanu, silne agencije, državne i vojne organizacije i njihove komplicirane veze i vezice, i povezanost Kay Scarpetta sa njima. Davež od knjige
    Žalosna sam, jer sam gutala seriju o Scarpetti, i kupovala ih kako su izlazile u Algoritmovom izdanju, od ranih devedesetih. I super su mi ti romani.
    Ovo sad više nije. Pogubila se.

    Sljedeći roman je Crvena magla, i direktno se nastavlja na ovaj (koliko sam pročitala na koricama). Iako sam rekla da neću dalje čitati, ipak ostavljam otvoreno, for old times sake

  2. #2002
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,413

    Početno

    Jon Krakauer: Bez daha
    Ekspedicija na Mt. Everest 1996. koja je tragično završila.
    Ako ste gledali film Everest, prije par godina, ovo je knjiga na osnovu koje je snimljen.
    Novinar Jon Krakauer je bio član ekspedicije u svojstvu izvjestitelja, novine za koje je radio su naručile reportažu. On sam je inače alpinist i imao je puno penjačkog iskustva prije ove avanture.
    Osim opisivanje samih događaja, daje i jedan povijesni pregled penjanja na Everest, i pogled na trend tzv. komercijalnih ekspedicija - svatko tko ima novaca (cca 60.000 usd) i koliko toliko kondicije za hodanje i penjanje, može pokušati i možda uspjeti. Postoje firme koje će se pobrinuti da se popneš na vrh. Vlada i svojevrsna konkurencija među firmama, jer što više ljudi dovedeš do vrha, to ti je bolji rejting, više novih korisnika će čuti za tebe i odlučiti se penjati (i platiti) baš tebi, a ne nekom drugom.
    Zanimljivo je koliki je to fizički napor, napad na ljudsko tijelo u takvim ekstremnim uvjetima u kojima nije normalno da se čovjek nađe. Dramatični događaji koji su se počeli odvijati za vrijeme i nakon uspona na vrh, i povratka s vrha, sama činjenica da se tragedija mogla izbjeći da se sve odvijalo samo pola dana ili 24 sata ranije ili kasnije, ponovo pobuđuju poštovanje prema planini i prirodi, koje uz svo naše poznavanje tehnologije i ljudska dostignuća - nije moguće ukrotiti niti kontrolirati.
    Zanimljivo i napeto djelo.

  3. #2003
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj Forka prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam u novu krenula s Mojom borbom, koja mi stoji pored uzglavlja još od 2015 .
    Nisam baš u điru, al' kaj sad ...
    Lijepi su ti koralji, a i ti si lijepa.
    Još uvijek
    Sorry na upadu.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  4. #2004
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,088

    Početno

    Prošlu godinu mi je više obilježila kvantiteta, nego kvaliteta pa neke od sljedećih knjiga u nekoj drugoj godini ne bi ušle u prvih 10.

    Top 10 za 2018.:

    A. Spiegelman: Maus
    D. Guterson: Cedrovi pod snijegom
    J. Pavičić: Crvena voda
    I. Prtenjača: Brdo
    S. Cain: Tišina
    D. Eggers: Circle
    D. Kehlmann: Mjerenje svijeta
    V. Despentes: trilogija Vernon Suboteks
    K. Ishiguro: Blijed pogled na bregove
    T. Jansson: Knjiga o ljetu

  5. #2005
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Dobre ste, ja se jedva mogu sjetiti deset knjiga koje sam pročitala u 2018.

    Mislim, s ovog popisa pročitala sam dvije, s popisa tanje_b jednu i s Forkinog popisa još jednu.


    Knjige Svetlane Aleksievič su mi odlične, ali se od njih moram oporavljati.

    Ljudmila Ulicka - nisam se još dočepala Zelenog šatora, to mi je iduće na redu.

    Moram početi voditi evidenciju, ali sastojala bi se pretežno od krimića Nikako da se upustim u Moju borbu...
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 08.01.2019. at 15:05

  6. #2006
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,413

    Početno

    evo mojih top 7 u 2018

    Donald Ray Pollock: U vječnoj borbi sa sotonom
    Philippe Claudel: Brodeckov izvještaj
    Richard Flanagan: Uskim putom duboko na sjever
    Ljudmila Ulicka: Zeleni šator
    Jurica Pavičić: Crvena voda
    Kristian Novak: Ciganin, ali najljepši
    Renate Dorrestein: Bez milosti

  7. #2007
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Lijepi su ti koralji, a i ti si lijepa.
    Još uvijek
    Sorry na upadu.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    Hvala ti

    Moraš ih doći vidjeti uživo, a dođeš li, svakako se javi

  8. #2008
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    Hvala na svim vašim popisima najboljih knjiga iz lanjske godine!

    Upravo sam pročitala zadnje stranice knjige Lincoln u bardu, G. Saundersa, 2017. ovjenčane nagradom Man Booker. Sretna sam jer godinu počinjem odličnom knjigom. Na mnogo načina lijepom, ali i tužnom, jer opisuje bol roditelja nakon gubitka djeteta. Znamenitog američkog predsjednika, naime, pratimo kroz misli i dvojbe u prvoj noći nakon smrti njegova sina. Istodobno autor daje glas običnom puku, grešnicima i obespravljenima, robovima, ženama. Ni u smrti oni ne dožive ideju jednakosti i slobode. No, redom postaju pripovjedači ovog romana u kojem se njihovi glasovi izmjenjuju s poglavljima sačinjenim od citata iz povijesnih izvora. Ono što se čini kao kakofonija zapravo je simfonija.
    Posljednje uređivanje od anamar : 11.01.2019. at 08:38

  9. #2009
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Koliko god ima sin kad umire? Ne mogu citat knjige o smrti djece..zapravo mogu jedino ako su.umrli.mladji od mog djeteta...iracionalno al tako je. A vec sam tu knjigu bila notirala da bi mogla bit dobra pa potisnula.

  10. #2010
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    Willie, dječak iz romana, imao je 11 godina kad je preminuo od posljedica bolesti.
    Lincoln i njegova supruga imali su 4 sina. No, trojica su umrla u dječjoj ili asolescentskoj dobi.

  11. #2011
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Koliko god ima sin kad umire? Ne mogu citat knjige o smrti djece..zapravo mogu jedino ako su.umrli.mladji od mog djeteta...iracionalno al tako je. A vec sam tu knjigu bila notirala da bi mogla bit dobra pa potisnula.
    tako i ja

  12. #2012
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Hvala, nije to za mene, jos ne..a tko zna hoce li ikad bit. Pokusala sam Mani i Falis mi i zakljucila da to ne mogu - isti spol, dob..

  13. #2013

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,134

    Početno

    Lydia Davis: Ne mogu i neću
    Vrlo interesantna zbirka priča, vrlo neujednačene duljine - od vrlo kratkih, od jedne-dvije rečenice, poput aforizama, do dugačkih; od otkačeno duhovitih i ironičnih do duboko osobnih ispovijesti; od onih koje plijene pažnju do pomalo dosadnih. U svakom slučaju, zanimljivo čitalačko iskustvo, čitajući neke osjećala sam se kao da se gledam u ogledalo. Na mahove me podsjećala na Alice Munro, na mahove na Luciu Berlin, ali pogrešno bi bilo uspoređivati je s jednom ili drugom autoricom jer Lydia Davis ima vlastiti, specifičan stil. Čak i u onim dosadnijim pričama stekla sam dojam da zapravo eksperimentira s granicama dokle je moguće isti motiv prevrtati i varirati kroz tekst.
    Preporučujem!

  14. #2014
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Kazuo Ishiguro "Pokopani div"
    anamar i Jurana su sve već rekle o ovom romanu, neću kvariti. Odmah ide na popis najboljih za 2019.
    Nevjerojatan je način na koji Ishiguro gradi atmosferu i uvlači čitatelja u nju.... Žao mi je samo što sam knjigu ponijela na skijanje, pa je nisam mogla neprestano čitati i trebalo mi je za nju duže nego što bi mi inače bilo uobičajeno. Ovako sam je čitala čak i u autu na povratku s puta, i kad sam završila, zatvorila sam je i piljila kroz prozor skroz potresena. Btw, Jurana i anamar, što mislite, jel se lađar vratio po Axla?

  15. #2015
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,088

    Početno

    Mislim da se nije vratio

  16. #2016
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    nemojte spojlati
    ovim tempom kojim ja čitam
    ako i dođem do te knjige
    već ću zaboraviti na to
    ali opet

  17. #2017
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    nemojte spojlati
    ovim tempom kojim ja čitam
    ako i dođem do te knjige
    već ću zaboraviti na to
    ali opet



    pročitaj nešto drugo u međuvremenu

  18. #2018
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Pocela sam citati Sluskinjinu pricu.
    Stvara grc u zelucu od samog pocetka.

  19. #2019
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da se nije vratio
    X

  20. #2020
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Koliko god ima sin kad umire? Ne mogu citat knjige o smrti djece..zapravo mogu jedino ako su.umrli.mladji od mog djeteta...iracionalno al tako je. A vec sam tu knjigu bila notirala da bi mogla bit dobra pa potisnula.
    Citam Sluskinjinu pricu, sjetila sam te se...kad je opisivala kradju kceri, koja je tada imala 11 mjeseci, netom prije prohodavanja...taman koliko sada ima i moja...kao da mi je eksplozija tjeskobe grunula u pleksus, odvratan osjecaj.

  21. #2021
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Optimist prvotno napisa Vidi poruku
    Citam Sluskinjinu pricu, sjetila sam te se...kad je opisivala kradju kceri, koja je tada imala 11 mjeseci, netom prije prohodavanja...taman koliko sada ima i moja...kao da mi je eksplozija tjeskobe grunula u pleksus, odvratan osjecaj.
    . Prosudi sama čitati dalje ili ne. Ja Mani nisam izdržala - dijete iste dobi, spola, imena - umire. Naprosto, nisam u tom trenu mogla imati odmak i bilo me previše strah da se taj strah ne zapeče uz ostale strahove koje imam - previše bi me "koštalo" malo književnog užitka.

  22. #2022
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    . Prosudi sama čitati dalje ili ne. Ja Mani nisam izdržala - dijete iste dobi, spola, imena - umire. Naprosto, nisam u tom trenu mogla imati odmak i bilo me previše strah da se taj strah ne zapeče uz ostale strahove koje imam - previše bi me "koštalo" malo književnog užitka.
    Mahnito citam svaki slobodan trenutak...za trenutak kad ce opet biti zajedno (hoce li?).
    Da sam znala da ce biti i ovaj dio s djetetom, ne bih posudjivala knjigu.
    Isto kao sto godinama ne citam i ne gledam nista o psima a da nije komicno/romanticno.

  23. #2023
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Optimist prvotno napisa Vidi poruku
    Mahnito citam svaki slobodan trenutak...za trenutak kad ce opet biti zajedno (hoce li?).
    Uh...Bed mi je spojlati... Sigurno na Wikipediji imaš plot knjige.

  24. #2024
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,413

    Početno

    Citiraj Optimist prvotno napisa Vidi poruku
    Mahnito citam svaki slobodan trenutak...za trenutak kad ce opet biti zajedno (hoce li?).
    nema smisla spojlati

  25. #2025
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Ma nije to bilo pitanje koje trazi odgovor.

  26. #2026
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Procitala. Probavljam. Gutala sam je.
    Inace nisam od distopija, ali ova me je bas uvukla, svidja mi se ton pripovijedanja, njezan je, dojmljiv.
    Malcice sam razocarana krajem, voljela bih da je jasniji.
    U svakom slucaju, nakon ovakvog djela, covjek se (jos vise) zamisli.

  27. #2027
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,088

    Početno

    Optimist, autorica piše nastavak pa će valjda biti jasnije

  28. #2028
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Optimist, autorica piše nastavak pa će valjda biti jasnije
    Ajme, divno!!!

  29. #2029
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    napokon pročitala Alias Grace, sve je već rečeno. Odlična, ali ja sam ju previše razvukla.
    Molim preporuku za neke kratke priče.

  30. #2030

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj Kosjenka prvotno napisa Vidi poruku
    napokon pročitala Alias Grace, sve je već rečeno. Odlična, ali ja sam ju previše razvukla.
    Molim preporuku za neke kratke priče.
    Bilo je tu dosta preporuka, ovako, na brzinu - od stranih: Alice Munro, a dodala bih i Luciu Berlin i Lydiu Davis.
    Od domaćih - Tanja Mravak mi prva pada na pamet.

    Trenutno čitam "Knjigu o jugu" Jurice Pavičića i oduševljena sam. Neki tekstovi su mi poznati od ranije (pisao ih je za Jutarnji), ali većina mi je potpuno nova. Oduševljena sam - kroz formu eseja dao je sjajan prikaz jednog ambijenta, grada, prostora, vremena, epohe. Ne poznajem Split osobito dobro, ali s ovim tekstovima ga je definitivno približio i čitateljima koji nisu osobno povezani s tim krajem. Pritom nema ni mrvice onog regionalnog animoziteta Zagreb-Split, baš naprotiv, prekrasan mi je tekst pod naslovom "Drugi Zagreb" jer daje jednu drugu perspektivu viđenja Zagreba, o kojoj ne možemo čuti ni u novinama ni na Radio-Sljemenu koji se diči svojom zagrepštinom.
    Doduše, kako se radi o tekstovima koji su nastajali kroz nešto dulji vremenski period, ima i ponavljanja nekih misli i rečenica, ali nema toga previše i zapravo ne smeta, samo podcrtava autorovu polaznu misao. Osobito ću pamtiti tezu da "turizam ima poljubac smrti".

  31. #2031
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Trenutno čitam "Knjigu o jugu" Jurice Pavičića i oduševljena sam. Neki tekstovi su mi poznati od ranije (pisao ih je za Jutarnji), ali većina mi je potpuno nova. Oduševljena sam - kroz formu eseja dao je sjajan prikaz jednog ambijenta, grada, prostora, vremena, epohe. Ne poznajem Split osobito dobro, ali s ovim tekstovima ga je definitivno približio i čitateljima koji nisu osobno povezani s tim krajem. Pritom nema ni mrvice onog regionalnog animoziteta Zagreb-Split, baš naprotiv, prekrasan mi je tekst pod naslovom "Drugi Zagreb" jer daje jednu drugu perspektivu viđenja Zagreba, o kojoj ne možemo čuti ni u novinama ni na Radio-Sljemenu koji se diči svojom zagrepštinom.
    Doduše, kako se radi o tekstovima koji su nastajali kroz nešto dulji vremenski period, ima i ponavljanja nekih misli i rečenica, ali nema toga previše i zapravo ne smeta, samo podcrtava autorovu polaznu misao. Osobito ću pamtiti tezu da "turizam ima poljubac smrti".
    Nedavno sam tijekom dugačkog putovanja automobilom slušala (vjerojatno na 1. programu HR) intervju o ovoj knjizi. Inače dok se vozim volim slušati glazbu (to je otpor roditeljima s kojima smo uvijek morali slušati vijesti) ali način na koji je Pavičić govorio o Splitu, o turizmu, o kulturi, pa to je bilo opčinjavajuće; nisam mogla prestat slušati i bilo mi je žao kad je završilo.
    Svakako ću potražiti i knjigu, drago mi je čuti da se tebi sviđa

  32. #2032

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,134

    Početno

    Ma fantastičan je, sad mi je žao da nisam kupila knjigu na Interliberu, pa ću je morati vratiti u knjižnicu.
    Interesantno mi je kako uspoređuje Split 70-tih godina sa Sheffieldom i Leedsom - industrijski grad, za razliku od onog što je danas. A i dobro je primijetio da je Zagreb 80-tih bio nešto posve drugo nego što je sad, grad alternative i novih tendencija u glazbi, arhitekturi, filmu, dok danas forsira status metropole i postao je to što je postao (druga tema, i s jugom nema veze, ali hoću reći da je dobro primijetio).
    Nije spoiler jer je knjiga publicističke prirode

  33. #2033
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Kako mi je ST rodni grad, u srce me dira. Općepoznato (iz Slobodne) mi je njegov stav da je turizam smrt, da je prije sve bilo bolje (industrija), da je ovo sad životarenje, da je prije bilo industrije, a sad samo prodaja usluga itd. itd. Teško mi je to čitati :/. To je ono za depresiju do kraja. Čitala sam zbirku kratkih priča "Brod u dvorištu". Dobro je... ali, brate, curi melakonlija s juga, života nema, sve trune, ono... smrt u Veneciji, 0 pozitive. Ne mogu reći da je loše - ali kod Jurice mi je poznato sve što će o svemu reći, a nema neke teme da je prije bilo nešto lošije, a sad je nešto bolje. Malo starački, nema usporedbe s internet senzacijom od 82 god iz Travnog - Manekenom koji daje priliku "mladima", samo da vježbaju . Mislim - dala sam knjigu 80-godišnjem tati, misleći bit će mu drago i veselit će ga - biž' ća, šta si mi ovo dala, depresija. Jurica je ipak samo jedno lice Dalmacije - kontrinuirana južina. A Dalmacija nije samo to, ima vedrine, sunca i bure i u ovo grozno vrijeme, nije ipak samo tuga s juga, izmjenjuju se bura i jugo 50 - 50%. Tako da je Jurica ipak, nasreću, samo 50% Dalmacije . Nisam ništa krimi čitala, ali ulovit ću se Crvene vode.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 24.01.2019. at 11:08

  34. #2034
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Inače, nije da nema skroz antagonizma Metropole i ST-a danas... netko od Utorkaša, neće bit Pavičić, nije on toliko vrckast, je u svom tekstu (novinskom?) napisao, u stilu: buahahaha, Purgeri, vidit ćete vi kako je to lipo kad vam grad postane destinacija, kad ne budete mogli hodat od pijanih mladih i platit kavu u centru. Što se sad vidi oko Adventa i pohosteliziravanja centra (u ST-u je gotovo sve u centru pohostelizirano). Ali, uvijek tu i netko domaći profitira, jedino jest turizam ovog stila nešto što ostavlja sparušenu zemlju jer su sva jaja u toj košari. Pogledajte sad Karibe - jedan ciklon, i fiju - nestane države, kaos, nema turizma - sad se sele i oni na Mediteran... Doduše, budi se i Mediteran i neke zemlje i gradovi imaju već ozbiljne inicijative kontra ovakvog aribnb turizma - konkretno, Venecija.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 24.01.2019. at 11:30

  35. #2035
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Mislim na jahtaše.. nema više korporativnih utrka Švicaraca i Francuza na Karibima, Trogir je nova destinacija .

  36. #2036

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Kako mi je ST rodni grad, u srce me dira. Općepoznato (iz Slobodne) mi je njegov stav da je turizam smrt, da je prije sve bilo bolje (industrija), da je ovo sad životarenje, da je prije bilo industrije, a sad samo prodaja usluga itd. itd. Teško mi je to čitati :/. To je ono za depresiju do kraja. Čitala sam zbirku kratkih priča "Brod u dvorištu". Dobro je... ali, brate, curi melakonlija s juga, života nema, sve trune, ono... smrt u Veneciji, 0 pozitive. Ne mogu reći da je loše - ali kod Jurice mi je poznato sve što će o svemu reći, a nema neke teme da je prije bilo nešto lošije, a sad je nešto bolje. Malo starački, nema usporedbe s internet senzacijom od 82 god iz Travnog - Manekenom koji daje priliku "mladima", samo da vježbaju . Mislim - dala sam knjigu 80-godišnjem tati, misleći bit će mu drago i veselit će ga - biž' ća, šta si mi ovo dala, depresija. Jurica je ipak samo jedno lice Dalmacije - kontrinuirana južina. A Dalmacija nije samo to, ima vedrine, sunca i bure i u ovo grozno vrijeme, nije ipak samo tuga s juga, izmjenjuju se bura i jugo 50 - 50%. Tako da je Jurica ipak, nasreću, samo 50% Dalmacije . Nisam ništa krimi čitala, ali ulovit ću se Crvene vode.
    Ajme, nemoj mi u istu rečenicu Juricu i dedicu iz Travnog koji je postao senzacija nakon što je pred kamerama dvaput sočno opsovao i meni je na prvu dedica bio simpa, ali sad mi ovo što mediji rade više nimalo nije simpa. Ali nema veze s knjigama pa ostavljam tu temu...

    Da, inače se slažem da su njegovi tekstovi često dosta depresivni, ali ne mogu reći da nema pravo - ima jako dobra zapažanja. A nije ni da je po njemu sve prije bilo bolje - na više mjesta spominje zagađeno more oko Splita, naročito Kaštelanski zaljev. Ako se ne varam, u nekom intervjuu je baš i rekao da ne bi htio da se to vrijeme vrati.
    Ova njegova knjiga ipak je ciljano usmjerena na "tugu s juga", da razbije idilične slike o "Mediteranu kakav je nekad bio" iz turističkih pamfleta. Dobar primjer za to je tekst o Kreti (ne piše samo o Dalmaciji, nego i širem Mediteranu).

  37. #2037
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Ova njegova knjiga ipak je ciljano usmjerena na "tugu s juga", da razbije idilične slike o "Mediteranu kakav je nekad bio" iz turističkih pamfleta. Dobar primjer za to je tekst o Kreti (ne piše samo o Dalmaciji, nego i širem Mediteranu).
    Ma, da, znam taj njegov stav - propao cijeli Meditran, a još je i Giovanotti rekao da je to l'ombelico del mondo - pupak svijeta, a sad tako propao. Turizam rak sve pojeo . Šalim se. Zaintrigirale ste me. Ja to ko Splićanka vjerojatno čitam drugačije, mene iritira... moram promijenit vizuru. Znam da sam na kraju te zbirke njegove (kratke priče), na priču o tužnoj kući djedovini koja će se sad, eto, prodat, jer su se kćeri udaljile... .ma došlo mi je fala bogu i da je ja apartmaniziram, dosta te "mandoline" više .
    Posljednje uređivanje od ina33 : 24.01.2019. at 11:46

  38. #2038
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    dobro dok je pupak a ne .upak

  39. #2039
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,088

    Početno

    Ništa ne prijavljujem jer čitam sve neke tinejdžerske romane. Što uzimala od sina, što sama bila znatiželjna.

    Trenutno letim kroz Adriana Molea. Kao dijete sam pročitala prva dva, a sad, kad su mi pri ruci svi, ne mogu se zaustaviti čitati.

    https://www.theguardian.com/culture/...-wedding-diary

    Evo zadnje priče o njemu
    Posljednje uređivanje od Jurana : 24.01.2019. at 13:54

  40. #2040
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Edina Szvoren: Nema, neka i ne bude
    Ovo su pak pripovijesti, ima ih 12, sve u prvom licu, pripovjedači su različiti ljudi (ipak, najčešće djeca ili žene). Od tolikih unutarnjih monologa sve su priče duboko prožete nekim čudnim osjećajem samoće, izoliranosti, zapetljanosti u svakodnevicu iz koje nema izlaza. Tako da nije baš ugodno za čitanje, iako su priče dobre. Neke su me se više dojmile, neke manje, jednu sam preskočila jer mi je bila nečitljiva i užasno nepovezana.
    Počela sam je čitati neku večer i moram priznati da me ne privlači, pročitam pričicu-dvije i dosta mi.
    Dosta je konfuzna. Malo je isforsirala taj neki stil ocrtavanja unutarnjih zbivanja kroz natuknice, ogoljene radnje...previše autistično..ne znam kako bih bolje opisala svoj dojam :/
    Posljednje uređivanje od Optimist : 24.01.2019. at 21:56

  41. #2041
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Karl Ove Knausgaard: Moja borba_Prva knjiga
    Da nisam prije pročitala "Ima vrijeme za sve" i da nisam čitala vaše hvalospjeve ovoj knjizi, ne znam što bih o njoj mislila.
    I, premda sam vodila vlastitu borbu s tezom da me tuđi privatni život nimalo ne zanima i usprkos tome što sam samu sebe uvjeravala da neke stvari ne želim znati/čitati, ipak sam pročitala. Poput onih mnogih fb statusa koje pročitam iako me ne zanimaju pa i nebrojenih tema i rasprava na ovome forumu koje nisu moj đir, a ipak "bacim oko".
    Naročito mi je išao na živce prvi dio, s onom adolescentnom proslavom nove godine i skrivanjem silnih boca pive na n stranica, mislim, šta će mi to...
    Drugi dio bitno je popravio dojam, čak i ako izuzmemo da je tema u potpunosti morbidna (ili možda baš zato ).

    Uglavnom, frajer mi se sviđa, a piše maestralno.
    Nastavit ću, ali dajem si malo odmora .

  42. #2042

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj Forka prvotno napisa Vidi poruku
    Naročito mi je išao na živce prvi dio, s onom adolescentnom proslavom nove godine i skrivanjem silnih boca pive na n stranica, mislim, šta će mi to...
    meni je to bio dovoljan razlog da zaključim da mi se tako nešto uopće ne čita.
    Svojedobno sam pročitala sam tu prvu knjigu na jedvite jade do kraja i zaključila da ću ostala djela dotičnog autora prepustiti nekom drugom...

  43. #2043
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    koliko se ja sjećam, dosta je oprečnih stavova bilo na tu temu

  44. #2044
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Citiraj Forka prvotno napisa Vidi poruku
    Uteče mi post...
    Htjela sam napisati da mi je broj pročitanih knjiga čak nešto manji nego u prethodnoj godini , al' tješim se time da su bile debele .

    Mojih top-ten za 2018 (redoslijed nebitan):

    1. Jaume Cabre: Ispovijedam
    2. Ljudmila Ulicka: Iskreno vaš, Šurik
    3. Bekim Sejranović: Dnevnik jednog nomada
    4. Daša Drndić: Sonnenschein
    5. Philippe Claudel: Brodeckov izvještaj
    6. Danijel Dragojević: Kasno ljeto
    7. Rosa Montero: Lijep i mračan
    8. Slavenka Dragulić: Mileva Einstein, teorija tuge
    9. Karl Ove Knausgaard: Ima vrijeme za sve
    10. Elena Ferrante: Prve dvije knjige
    Looool

    Isao MM u knjiznicu, fotkala mu na brzinu vase popise pa nek ide po redu, sto imaju, svejedno...i dodje mi s Ispovijedam
    Tek sam sad vidjela tvoju sitnu napomenu da su knjige s tvog popisa debele.
    Ova nije debela, ova je pretila...jos se smijem

    Kaze MM, uzeo sam ti samo dvije, mislim da ce ti biti dovoljne za ovu godinu

    Druga je Ulica Katalin od Magde Szabo <3

  45. #2045
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj Optimist prvotno napisa Vidi poruku
    Looool

    Isao MM u knjiznicu, fotkala mu na brzinu vase popise pa nek ide po redu, sto imaju, svejedno...i dodje mi s Ispovijedam
    Tek sam sad vidjela tvoju sitnu napomenu da su knjige s tvog popisa debele.
    Ova nije debela, ova je pretila...jos se smijem

    Kaze MM, uzeo sam ti samo dvije, mislim da ce ti biti dovoljne za ovu godinu

    Druga je Ulica Katalin od Magde Szabo <3

  46. #2046

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj Optimist prvotno napisa Vidi poruku
    Looool

    Isao MM u knjiznicu, fotkala mu na brzinu vase popise pa nek ide po redu, sto imaju, svejedno...i dodje mi s Ispovijedam
    Tek sam sad vidjela tvoju sitnu napomenu da su knjige s tvog popisa debele.
    Ova nije debela, ova je pretila...jos se smijem

    Kaze MM, uzeo sam ti samo dvije, mislim da ce ti biti dovoljne za ovu godinu

    Druga je Ulica Katalin od Magde Szabo <3
    Pa dobre ti je knjige donio
    Ulica Katalin je barem tanka

  47. #2047
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Pa dobre ti je knjige donio
    Ulica Katalin je barem tanka
    ja se nakon "Vrata" ne mogu odlučiti uzeti drugu knjigu Magde Szabo
    strah me prevelikih očekivanja i razočarenja

  48. #2048
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    I ja biram knjige po debljini. Pogotovo nakon Češljugara

    Hoću reći da debele odbijam
    Posljednje uređivanje od NanoiBeba : 29.01.2019. at 22:12

  49. #2049

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    ja se nakon "Vrata" ne mogu odlučiti uzeti drugu knjigu Magde Szabo
    strah me prevelikih očekivanja i razočarenja
    Evo, da ti olakšam: njezin "Trenutak" mi je bila prilično nezanimljiva knjiga i nisam je ni dočitala do kraja (ali možda je i problem u meni jer sam oduvijek bila hladna na antičke teme ). "Ulica Katalin" je odlična, mislim da nimalo ne zaostaje za "Vratima" iako je, naravno, riječ o posve drugoj temi i likovima.

  50. #2050
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    meni je to bio dovoljan razlog da zaključim da mi se tako nešto uopće ne čita.
    Svojedobno sam pročitala sam tu prvu knjigu na jedvite jade do kraja i zaključila da ću ostala djela dotičnog autora prepustiti nekom drugom...
    a, čuj, da je nastavio s onim pivama, i ja bih obje knjige (koje sam, btw, kupila) prepustila nekom drugom...
    iskupio se drugim dijelom

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •