Stranica 71 od 80 PrviPrvi ... 21616970717273 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 3,501 do 3,550 od 3965

Tema: Što čitate 3.

  1. #3501
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Dobro će ti doći sinovima za lektiru na engleskom
    Prvo će pogledati koliko ima stranica i reći No chance

  2. #3502

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Lora Tomaš: Slani mrak

    Zadnjih godina primjećujem popularnost "otočkih" tema i knjiga, što može ukazivati na neke trendove u društvu. U svakom slučaju, knjiga "Slani mrak" nije još jedna idealizirana priča o neimenovanom jadranskom otoku kao utočištu od gradske buke i mjestu sjedinjenja s prirodom, već gotovo dokumentaristički prikaz otočkih svakodnevica i stalnih stanovnika, najčešće staraca, koji su svoje bolje dane proživjeli u raznim životnim okolnostima.
    Ne radi se o samo jednom otoku, to je odmah jasno, autorica je i sama u više navrata rekla kako je obilazila razne manje jadranske otoke (izbjegavajući velike otoke s gradskim sredinama, kao što su Brač, Hvar, Korčula). Zabavljalo me kad bih tu i tamo prepoznala o kojem se otoku radi (jedan od njih prepoznatljiv je po karakterističnom grafitu, vjerojatno jedinstvenom na Jadranu ). Poglavlja, tj. bilješke, su kratka, nalik na crtice, ponekad duhovite, češće prožete melankolijom. Naslov knjige, preuzet iz pjesme Andrijane Škunce, po mom mišljenju savršeno je izabran.
    Nakon prvog čitanja, imam poriv da knjigu odmah pročitam još jednom.

  3. #3503
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Lora Tomaš: Slani mrak

    Zadnjih godina primjećujem popularnost "otočkih" tema i knjiga, što može ukazivati na neke trendove u društvu. U svakom slučaju, knjiga "Slani mrak" nije još jedna idealizirana priča o neimenovanom jadranskom otoku kao utočištu od gradske buke i mjestu sjedinjenja s prirodom, već gotovo dokumentaristički prikaz otočkih svakodnevica i stalnih stanovnika, najčešće staraca, koji su svoje bolje dane proživjeli u raznim životnim okolnostima.
    Ne radi se o samo jednom otoku, to je odmah jasno, autorica je i sama u više navrata rekla kako je obilazila razne manje jadranske otoke (izbjegavajući velike otoke s gradskim sredinama, kao što su Brač, Hvar, Korčula). Zabavljalo me kad bih tu i tamo prepoznala o kojem se otoku radi (jedan od njih prepoznatljiv je po karakterističnom grafitu, vjerojatno jedinstvenom na Jadranu ). Poglavlja, tj. bilješke, su kratka, nalik na crtice, ponekad duhovite, češće prožete melankolijom. Naslov knjige, preuzet iz pjesme Andrijane Škunce, po mom mišljenju savršeno je izabran.
    Nakon prvog čitanja, imam poriv da knjigu odmah pročitam još jednom.
    Hvala na ovome, mislim da mi je ovo rješenje za poklon osobi koja će ovo pročitati s guštom, a ni ja je neću preskočiti.

  4. #3504
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Lora Tomaš: Slani mrak

    Zadnjih godina primjećujem popularnost "otočkih" tema i knjiga, što može ukazivati na neke trendove u društvu. U svakom slučaju, knjiga "Slani mrak" nije još jedna idealizirana priča o neimenovanom jadranskom otoku kao utočištu od gradske buke i mjestu sjedinjenja s prirodom, već gotovo dokumentaristički prikaz otočkih svakodnevica i stalnih stanovnika, najčešće staraca, koji su svoje bolje dane proživjeli u raznim životnim okolnostima.
    Ne radi se o samo jednom otoku, to je odmah jasno, autorica je i sama u više navrata rekla kako je obilazila razne manje jadranske otoke (izbjegavajući velike otoke s gradskim sredinama, kao što su Brač, Hvar, Korčula). Zabavljalo me kad bih tu i tamo prepoznala o kojem se otoku radi (jedan od njih prepoznatljiv je po karakterističnom grafitu, vjerojatno jedinstvenom na Jadranu ). Poglavlja, tj. bilješke, su kratka, nalik na crtice, ponekad duhovite, češće prožete melankolijom. Naslov knjige, preuzet iz pjesme Andrijane Škunce, po mom mišljenju savršeno je izabran.
    Nakon prvog čitanja, imam poriv da knjigu odmah pročitam još jednom.

    Aaaaa, to je nešto za mene, tnx

  5. #3505
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Za ljubitelje krimića:

    Cara Hunter: Izbliza https://knjiskimoljac.blog/2019/11/3...5-cara-hunter/

  6. #3506
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Izašao je prijevod knjige Educated - Obrazovana https://www.hocuknjigu.hr/proizvodi/...ija/obrazovana
    hvala na ovome

    Obrazovanu, Tare Westover čitala sam ne ispuštajući knjigu iz ruku. U pitanju su memoari, životna priča autorice koja je odgajana izrazito nekonvencionalno, u mnogočlanoj mormonskoj obitelji doomersa i preppersa, koji ne vjeruju u suvremenu medicinu, u ruralnom Idahu. Život je u ovom slučaju ispisao nevjerojatnu priču o granicama ljubavi, hrabrosti, snazi instinkta preživljavanja i ponajviše o beskonačnim mogućnostima ljudskoga uma. Ujedno je to knjiga koja iznova pokazuje koliko je snažna veza između obrazovanja i emancipacije. U vremenima kada je teže nego ikada razlikovati istinu od laži, informaciju od dezinformacije, smatram da je kvalitetno obrazovanje jedini mogući put u borbi protiv zadrtosti, a učenje i kritičko mišljenje time postaju najvažnije teme današnjice. Ako već niste, svakako ovu knjigu uvrstite na svoje popise!

  7. #3507
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj anamar prvotno napisa Vidi poruku
    hvala na ovome

    Obrazovanu, Tare Westover čitala sam ne ispuštajući knjigu iz ruku. U pitanju su memoari, životna priča autorice koja je odgajana izrazito nekonvencionalno, u mnogočlanoj mormonskoj obitelji doomersa i preppersa, koji ne vjeruju u suvremenu medicinu, u ruralnom Idahu. Život je u ovom slučaju ispisao nevjerojatnu priču o granicama ljubavi, hrabrosti, snazi instinkta preživljavanja i ponajviše o beskonačnim mogućnostima ljudskoga uma. Ujedno je to knjiga koja iznova pokazuje koliko je snažna veza između obrazovanja i emancipacije. U vremenima kada je teže nego ikada razlikovati istinu od laži, informaciju od dezinformacije, smatram da je kvalitetno obrazovanje jedini mogući put u borbi protiv zadrtosti, a učenje i kritičko mišljenje time postaju najvažnije teme današnjice. Ako već niste, svakako ovu knjigu uvrstite na svoje popise!
    ja čekam daljnji rasplet tog slučaja i pitam se može li i hoće li Westover pisati išta nakon ovoga
    meni se kod te knjige svidjelo to što ne upada u patos (iako je prilika napretek), ali isto tako nemam dojam da je došlo do razrješenja/raspleta; nekako mi se čini da su odnosi s njenom obitelji daleko do gotovih, ne samo zbog nedostatka kontakta nego više zbog nedostatka emotivnog klimaksa - barem je takav moj dojam. Što je sve skupa zapravo vrlo životno i mislim da se u životu često dogodi upravo tako da ostanemo bez zadovoljavajućeg raspleta.
    Inače, zaista je fascinantna priča.

  8. #3508
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    Izostanak patetike meni se zapravo odlično uklopio u psihološki profil ne samo glavne protagonistice već i ukupnog načina njihova života, gdje je sve u Božjim rukama, a otac je poput malog kućnog Boga, majci koja je tu negdje, ali zapravo nije prisutna, do nehajnosti prema sigurnosti, zdravlju. Tu nema mjesta za patos, samo Božja volja i puko preživljavanje.

    Inače gledala sam njeno gostovanje kod Oprah, zapravo intervju koji traje više od sat vremena i Westover je i tu bila staložena, bez naznake samosažaljevanja ili optužujućeg tona je govorila o svemu. Čak mi je ostavila dojam 'odvojenosti' od svoje priče i od emocija. Kao da je napisavši knjigu sve otpustila od sebe, pa šta bude. Ali da, i mene kopka taj kraj. Uostalom zato sam i tražila njene intervjue u nadi da ću doznati nešto.

  9. #3509
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    Imam još preporuka, ovaj put za strip, Marjane Satrapi - Vezenje, koji bi slobodno mogao biti dodatak njenom velikom ostvarenju Perzepolisu. Bar meni, Vezenje rezonira istim osjećajima kao veliki prethodnik, iako je u usporedbi s njim riječ tek o epizodi. Strip je kratak, ali je i nabijen osjećajima i ženskom snagom. I Satrapi kao Westover stvara bez patetike, jednostavno i pitko. I šteta je propustiti bilo što iz njena pera.

    Filmski klub, Davida Gilmoura (ne muzičara) mi je bilo baš zabavno i ugodno iskustvo. Sličnosti sa Westover ovdje nema, ako se ne uzme u obzir nekonvencionalni pristup odgoju. U nas bi takav pristup sigurno naišao na osuđivanje. Riječ je o lakom i pitkom štivu, a uz knjigu ide i popis dobrih (starijih) filmova.

    Napuklina, Ragnara Jonassona Mada ondje nisam nikada bila, Island mi se čini kao raj na zemlji sa svojom kulturom čitanja i odnosnom prema kulturi uopće. Zato volim čitati knjige islandskih autora i one koje govore o Islandu. A ovaj put je još i krimić u pitanju, treći u seriji, po meni i najbolji. Zanimljivo - gradić u kojem se odvija radnja, na sjeveru otoka završi u karanteni (!), pa policajac kojega pratimo od početka serijala uhvati vremena pozabaviti se starim slučajem, navodnog samoubojstva.

  10. #3510

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Usprkos izostanku Interlibera ove godine, sjetila sam se izdavačke kuće Mala zvona (koja čak i nije sudjelovala u onom web-projektu Knjiga svima i svuda) i otkrila da imaju knjižaru u mojem susjedstvu. Pa sam se počastila najnovijom njihovom knjigom iz biblioteke U prvom licu - koja objavljuje uglavnom biografske i autobiografske zapise. Radi se o biografskim bilješkama o Beethovenu, skladatelju kojeg posebno volim. Nekad davno (u srednjoj školi) sam se i više bavila ovakvim tipom literature, a ova knjiga mi je bila pravi užitak, čitala sam je polako, prisjećala se nekih drugih podataka koje pamtim od ranije, uspoređivala spomenute taktove u partiturama, i tako... ovo mi je bilo čitanje za odmor od teže literature. Na kraju mi je bilo žao što knjiga nije opširnija.

  11. #3511
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Subotnje štivo: što voli čitati Elena Ferrantehttps://www.theguardian.com/books/20...female-authors

  12. #3512
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Ajme super, bas ti hvala Jurana!


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  13. #3513
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Golnaz Hashemzadeh Bonde: To smo bili mi opisuje život Iranke izbjegle u Švedsku, koja obolijeva i sjeća se svog života. Poglavlja su kratka, izmjenjuju se sadašnjost i prošlost, priče o životu u Iranu prije revolucije, sa životom imigrantice u Švedskoj. Osjećaj krivnje je jak, puno je tragičnih događaja u njenom životu, al je knjiga, barem meni, bila ugodna za čitat.

  14. #3514

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Golnaz Hashemzadeh Bonde: To smo bili mi opisuje život Iranke izbjegle u Švedsku, koja obolijeva i sjeća se svog života. Poglavlja su kratka, izmjenjuju se sadašnjost i prošlost, priče o životu u Iranu prije revolucije, sa životom imigrantice u Švedskoj. Osjećaj krivnje je jak, puno je tragičnih događaja u njenom životu, al je knjiga, barem meni, bila ugodna za čitat.
    Kako su dojmovi subjektivni... čitala sam tu knjigu ljetos, dojam o knjizi mi je bio dobar, ali knjiga mi je bila mučna za čitanje
    Mislim da znam i zašto - jako neugodno me se dojmila razlika između Nahidinih misli (prisjećanja, unutarnji monolozi) i njezinog ophođenja s drugim ljudima, koje je bilo prilično grubo (čak i prema vlastitoj kćeri). U svakom slučaju, psihološki interesantan roman.

  15. #3515
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Subotnje štivo: što voli čitati Elena Ferrantehttps://www.theguardian.com/books/20...female-authors
    Super joj je lista, puno se knjiga i ovdje spominjalo

  16. #3516
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Timothy Snyder "O tiraniji"
    obavezno štivo za sve koji žele kritički promišljati svijet u kojem živimo.

  17. #3517
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Timothy Snyder "O tiraniji"
    obavezno štivo za sve koji žele kritički promišljati svijet u kojem živimo.
    Hvala na podsjećanju, ovo bih mogla mlađem sinu nabaviti. Stariji ju je koristio u gimnaziji kad su pisali neki esej iz etike. Mlađi tada još nije bio zainteresiran, ali sad su se stvari promijenile.

  18. #3518
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    novi roman Zorana Ferića, Putujuće kazalište
    jedva čekam!

    intervju s autorom
    Jurica Pavičić o romanu

  19. #3519
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Timothy Snyder "O tiraniji"
    obavezno štivo za sve koji žele kritički promišljati svijet u kojem živimo.
    Hvala, ovo je isto nešto za Audible za mene ! Slušam na Audibleu (prevedena je i nudila se po popustima u sklopu Interliber paketa sad) Ten Lessons for a Post-Pandemic World od Fareeda Zakarie, meni odlična, preporučam.

  20. #3520

    Datum pristupanja
    May 2017
    Postovi
    137

    Početno

    Drage moje, evo da se malo i ja javim..
    Prije svega želim reći svima koji ovdje pišu veliko hvala jer mi je ovo mjesto izvrstan izvor preporuka koje me do sad nisu razočarale..
    Od posljednjeg puta kad sam se ovdje javila, pročitala sam nezaobilaznu Ferrante i "Lažljiv život odraslih" i ne mogu reći da mi se nije svidjela, je, ali manje od tetralogije. Radnja lošija, likovi me se nisu posebno dojmili, ali da žena zna pisati to je neupitno. Iskreno, išla mi je na živce ta nekakva prenaglašena seksualnost glavnih likova u preranoj dobi, svatko se o svakoga trlja, curice liježu u krevet i istražuju međusobno jedna drugu ono s devet, deset godina...No, kako god bilo, brzo sam je pročitala i nije da mi nije zanimljiva..
    Također, mislim da i prevoditeljica Ana Badurina ovdje radi izvrstan posao. Trenutno čitam "Osam planina" Paola Cognettija i kad sam vidjela da ju je prevela ista prevoditeljica, baš sam bila sretna. I nisam se prevarila..
    Pri kraju sam "Osam planina" i baš mi se sviđa, jedva čekam večer da vidim kako će završiti. Budući da i sama volim planinariti i zaljubljenica sam u planine, baš mi paše čitati ovakvo štivo i zamišljati pejzaže koji se spominju u knjizi.
    Pročitala sam i Stonera, izvrsna knjiga, tako pitka, nema nekih velikih prevrata, a opet- pročitala sam je u mahu.
    Pročitala i "Posljednju ljubav babe Dunje", također interesantna knjiga, bilo mi je zanimljivo čitati o povratku ljudi u svoje rodno selo nakon černobilske katastrofe...
    Sad moram malo proći ovim topicom unatrag da vidim kaj bih mogla slijedeće posuditi..
    Knjižničar mi je pri zadnjeg odlasku u knjižnicu spomenuo Cognettijevu "Sofija se uvijek odijeva u crno" pa možda uzmem nju..

  21. #3521
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Evo, ja sam upravo pročitala Osam planina, Paola Cognettija.
    Lijepa knjiga, posvećena prirodi, planinama, negradskom životu, s možda malo previše krajobraznih opisa, ali opet, s dojmljivom konačnom porukom.
    Sve u svemu okej, osim što mi se stalno činilo da sam tu knjigu već pročitala.
    A nisam.

  22. #3522

    Datum pristupanja
    May 2017
    Postovi
    137

    Početno

    Forka, čitale smo u isto vrijeme istu knjigu.
    Ja sam je sinoć dovršila, baš mi je sjela i nije mi bilo previše krajobraznih opisa, uživala sam u njima..

  23. #3523

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Meni su te dvije Cognettijeve knjige (Osam planina i Divlji dječak) među najljepšim knjigama pročitanim u zadnjih par godina. Čitanje za odmor i introspekciju, uživancija.
    Baš bih im se mogla vratiti - to su knjige koje sam bez puno premišljanja kupila čim su objavljene, da imam vlastite.

  24. #3524

    Datum pristupanja
    May 2017
    Postovi
    137

    Početno

    tanja, odmah bilježim i Divljeg dječaka na popis preporuka..
    Posljednje uređivanje od KAMI : 24.11.2020. at 12:13

  25. #3525

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Ulla-Lena Lundberg: Led

    Odmah da napomenem, opis knjige na gornjem linku (od izdavača) navodi na krivi zaključak. Bar je mene naveo na neka drugačija očekivanja.
    Uglavnom, prve 2/3 knjige bilo mi je ok, ali ništa posebno, čak i pomalo dosadno. A onda, kad sam već mislila da je to - to i da ću sad samo pročitati tu knjigu do kraja, događa se potres (ne doslovno!), a naslov dobiva neko zlokobno značenje. I bila sam lagano u šoku, ali tako se i u životu dešava - sve naoko klizi po nekoj svakodnevici, a onda se desi nešto što sve okrene naglavce.
    Ne znam bih li je preporučila. Nekom bi se usporen tempo pripovijedanja i opisi "baltičke pastorale" mogli učiniti pretjeranim i zamornim - meni nisu bili, ali nisu me ni nešto posebno očarali. Većina likova - osim pastora i njegove obitelji - činili su mi se i djetinje naivnima. Ali kad sagledam knjigu u cjelini, može je se shvatiti kao jako dobru alegoriju.

    Evo, ovo mi se recimo čini idealnom knjigom za slobodnu lektiru u srednjoj školi bila bi zahvalno djelo za analizu i diskusiju. I nema ništa prosto, nasilno ili neprimjereno tinejdžerima. Osim što njihova moć koncentracije, narušena elektronikom i instant-porukama, vjerojatno ne bi izdržala do točke preokreta radnje u knjizi

  26. #3526
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Meni zvuči baš primamljivo A i volim te, kako kažeš, baltičke pastorale. Zapravo mi je u tom krajoliku i teško zamisliti bilo što dinamično, brzo i hirovito

  27. #3527
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Ulla-Lena Lundberg: Led

    Odmah da napomenem, opis knjige na gornjem linku (od izdavača) navodi na krivi zaključak. Bar je mene naveo na neka drugačija očekivanja.
    Uglavnom, prve 2/3 knjige bilo mi je ok, ali ništa posebno, čak i pomalo dosadno. A onda, kad sam već mislila da je to - to i da ću sad samo pročitati tu knjigu do kraja, događa se potres (ne doslovno!), a naslov dobiva neko zlokobno značenje. I bila sam lagano u šoku, ali tako se i u životu dešava - sve naoko klizi po nekoj svakodnevici, a onda se desi nešto što sve okrene naglavce.
    Ne znam bih li je preporučila. Nekom bi se usporen tempo pripovijedanja i opisi "baltičke pastorale" mogli učiniti pretjeranim i zamornim - meni nisu bili, ali nisu me ni nešto posebno očarali. Većina likova - osim pastora i njegove obitelji - činili su mi se i djetinje naivnima. Ali kad sagledam knjigu u cjelini, može je se shvatiti kao jako dobru alegoriju.

    Evo, ovo mi se recimo čini idealnom knjigom za slobodnu lektiru u srednjoj školi bila bi zahvalno djelo za analizu i diskusiju. I nema ništa prosto, nasilno ili neprimjereno tinejdžerima. Osim što njihova moć koncentracije, narušena elektronikom i instant-porukama, vjerojatno ne bi izdržala do točke preokreta radnje u knjizi

    Ja uzela knjigu zbog "baltičke pastorale" , a odmah sam si ubilježila i ove s planinama. Fali mi jako ZFF i gledanje "spaljenih" islandskih pejzaža s jednom frendicom - nas 2 u toplome, obe Dalmošice, dobro ugrijane, a vani vijavica i neki spori kadrovi, tipa par min feels like 10 vije vjetar, prikazuje neko stablo... pa je ova knjiga bila Ersatz. Privukla me naslovnica, ajde... dobro da smanjim očekivanja - onda mi sigurno neće bit loše kad već startam s malim očekivanjima .

  28. #3528
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Ova knjiga je veliki hit u našoj knjižnici - već mjesecima je ne mogu uhvatiti jer je stalno vani.

  29. #3529
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Citiraj Forka prvotno napisa Vidi poruku
    Bronja Žakelj: Bijelo se pere na devedeset

    Iznimno potresna autobiografska priča, ono, imate grč u želucu i plače vam se dok se vozite u tramvaju i čitate...
    A opet, toliko dobro napisana, da je ne možete ispustiti iz ruku.
    Divne su reminiscencije na odrastanje u vrijeme sedamdesetih i osamdesetih, ima i duhovitih trenutaka, ali knjigom dominiraju teške note, odmah upozoravam...
    pročitala sam prvih 20-ak stranica, i stala, nikako se natjerati, ne znam, nije me povukla za dalje
    i morala sam ju vratiti u knjižnicu. možda jednostavno nije bio dobar trenutak. možda ju uzmem nekad poslije

    Sad sam posudila novu Bodrožić, Sinovi, kćeri
    al i to vidim da je neka depra
    nemam živaca za takve teme trenutno

  30. #3530

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Alena Mornštajnova: Hana
    Roman u kojem naoko slučajni detalji imaju dalekosežan učinak na članove obitelji. Isprva pripovijedan iz perspektive devetogodišnje djevojčice, kasnije se vraća u prošlost i rekonstruira povijest obitelji malog moravskog gradića i kako odluke pojedinaca mogu imati neočekivane posljedice. Ne želim ovdje ispričati više detalja, jer bih pokvarila čitanje, reći ću samo da je knjiga vrlo pedantno napisana. Autorica je doslovno mislila na svaki detalj, pa tako čak i neke nelogičnosti s početka nalaze svoje objašnjenje na kraju. Također, izvrsno je uspjela u pripovijedanju iz pozicije djeteta (što nije uvijek lako postići), sve je psihološki jako motivirano. Knjiga je na mahove vrlo teška, potresna, ali zbilja je vrhunski napisana.
    Početkom ove godine pročitala sam tada upravo objavljen roman češke autorice Alene Mornštajnove, "Hana".
    Nedavno je kod istog izdavača (Hena com) objavljen još jedan njezin roman, Tihe godine.

    Kome se svidjela Hana, neka pročita i Tihe godine. Možda nije tako eksplozivna i potresna kao Hana, nema one općeljudske teme kao što je Holokaust, ali autoričin prepoznatljiv ugodan i smiren stil pisanja je dovoljna garancija. Radi se o kompliciranim obiteljskim odnosima u jednoj maloj i nesretnoj obitelji, ispripovijedana naizmjence iz perspektive kćeri i oca. Kćerina perspektiva bila mi je draža, uvjerljivija i psihološki zanimljivija - otac je malko previše tipiziran lik, i dijelovi fabule iz njegovih poglavlja su mi bili malo previše predvidivi. Ali u cjelini, dobar roman, i bilo mi je žao što je završio na dijelu kad bih ga s velikim zanimanjem nastavila čitati dalje.

  31. #3531
    chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    286

    Početno

    Arundhati Roy - Ministarstvo potpune sreće
    Potpisujem Angie.
    Knjiga je vrhunski napisana, pa se početni problem hvatanja imena brzo svlada.
    Meni su eventualno falile fusnote, jer brdo riječi je ostavljeno u njihovom originalnom obliku pa mi je gugl bio najbolji frend. Od imena jela, preko odjeće do uzrečica, sve sam saznavala na internetu.
    Priča je fascinantan opis suvremene Indije, neprohodnog sustava kasti i etničkih grupa. Do ovog romana nisam čula za pojam hijra koji na indijskom poluotoku označava treći rod, uglavnom transrodne i interseksualne osobe koje su nešto potpuno uobičajeno tamo. Nisam znala ni priču o Kašmiru, ni da postoji hindu ekstremni nacionalizam, koji je zapravo na vlasti. Nažalost, puna sam predrasuda prema toj zemlji, ovaj roman je sve učvrstio, uistinu ne znam bih li se odvažila tamo otputovati i bih li mogla podnijeti pogled na svu tu patnju i zagađenje okoliša

  32. #3532
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Dražen Lisak "Kralj hakla"
    Pisana skoro pa reporterskim stilom, ali s puno humura i lišena patetike, priča o odrastanju u radničkom kvartu u Zagrebu 80-ih godina. Simpatična knjiga.

  33. #3533

    Datum pristupanja
    Apr 2016
    Postovi
    291

    Početno

    Citiraj KAMI prvotno napisa Vidi poruku
    Drage moje, evo da se malo i ja javim..
    Prije svega želim reći svima koji ovdje pišu veliko hvala jer mi je ovo mjesto izvrstan izvor preporuka koje me do sad nisu razočarale..
    Od posljednjeg puta kad sam se ovdje javila, pročitala sam nezaobilaznu Ferrante i "Lažljiv život odraslih" i ne mogu reći da mi se nije svidjela, je, ali manje od tetralogije. Radnja lošija, likovi me se nisu posebno dojmili, ali da žena zna pisati to je neupitno. Iskreno, išla mi je na živce ta nekakva prenaglašena seksualnost glavnih likova u preranoj dobi, svatko se o svakoga trlja, curice liježu u krevet i istražuju međusobno jedna drugu ono s devet, deset godina...No, kako god bilo, brzo sam je pročitala i nije da mi nije zanimljiva..
    Također, mislim da i prevoditeljica Ana Badurina ovdje radi izvrstan posao. Trenutno čitam "Osam planina" Paola Cognettija i kad sam vidjela da ju je prevela ista prevoditeljica, baš sam bila sretna. I nisam se prevarila..
    Pri kraju sam "Osam planina" i baš mi se sviđa, jedva čekam večer da vidim kako će završiti. Budući da i sama volim planinariti i zaljubljenica sam u planine, baš mi paše čitati ovakvo štivo i zamišljati pejzaže koji se spominju u knjizi.
    Pročitala sam i Stonera, izvrsna knjiga, tako pitka, nema nekih velikih prevrata, a opet- pročitala sam je u mahu.
    Pročitala i "Posljednju ljubav babe Dunje", također interesantna knjiga, bilo mi je zanimljivo čitati o povratku ljudi u svoje rodno selo nakon černobilske katastrofe...
    Sad moram malo proći ovim topicom unatrag da vidim kaj bih mogla slijedeće posuditi..
    Knjižničar mi je pri zadnjeg odlasku u knjižnicu spomenuo Cognettijevu "Sofija se uvijek odijeva u crno" pa možda uzmem nju..
    Procitala poslednju ljubav babe D. Samo cu reci predivno napisano! ❤❤❤

  34. #3534
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Lucia Berlin: Priručnik za spremačice

    Zapravo sam shvatila da imam problem s tim kratkim pričama. Nije da ih ne volim, naprotiv, zgodne su za čitanje, naročito ako su dobre, ali dogodi mi se da ih nakon nekog vremena većinu zaboravim i teško mi se sjetiti o čemu je u svima njima bilo riječi.
    Ove su kratke priče vrlo upečatljive.
    Bolje rečeno, riječ je o odličnom štivu, međutim, barem za mene, teško "probavljivom".
    Ne iz razloga što se teško čitaju, nego isključivo zbog sadržaja. Naime, toliku količinu jada proisteklog od alkohola, droga, željenih i neželjenih trudnoća, neurednog života, nastavi niz, teško može spasiti i doza humora koja se stidljivo tu i tamo provlači kroz tekst.
    Muka mi je bilo od svega.
    I od tih njihovih praonica rublja .
    A najviše od činjenice da je ova zbirka priča velikim dijelom autobiografskog karaktera, pa pomislih na kraju, wow, ta je žena proživjela u životu scile i haribde, radila svakojake poslove, udavala se za različite ljude, rađala djecu, i nije se prepuštala malodušju!
    U usporedbi s tim, sagledah svoj mali, prosječni život kao prilično dosadan, pa mi je i to dalo misliti .

  35. #3535

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Kad malo predahneš od Priručnika za spremačice, preporučujem i drugu zbirku priča iste autorice, Večer u raju
    Ta je nešto blaža, a ipak ostaje prepoznatljive tematike, stila i atmosfere. Priče su vrhunske!

  36. #3536
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Kad malo predahneš od Priručnika za spremačice, preporučujem i drugu zbirku priča iste autorice, Večer u raju
    Ta je nešto blaža, a ipak ostaje prepoznatljive tematike, stila i atmosfere. Priče su vrhunske!
    Hvala ti, tanja, znaš da volim tvoje preporuke!

  37. #3537

    Datum pristupanja
    Apr 2016
    Postovi
    291

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Angie Thomas, The hate U give
    ispripovijedana glasom 16-ogodišnje crnkinje koja je bila svjedok ubojstva (policijac upucao njezinog prijatelja bez valjanog razloga) i sad se lomi, skupa sa svojim roditeljima koji su je upisom u privatnu bjelačku školu nastojali izdvojiti iz opasnog susjedstva, treba li svjedočiti i uperiti svjetla reflektora na sebe ili šutjeti i ostaviti tako zločin nekažnjenim, ali se zaštititi od svih problema koje će im to donijeti u zajednici.
    Kad sam išla guglati je li prevedena kod nas, vidjela sam da postoji čak i film. Meni je slučajno dopala šaka, ostavljena mi je na dar, pa ako je netko zainteresiran, mogu proslijediti.
    Procitala the hate U give. Malo mi je zasmetalo sto ima previse psovki, citala sam prevod pa imam osjecaj da se prevodilac malo tu zagubio. Sigurna sam da bi bilo bolje da sam citala na engleskom, nekako bi sve prirodnije zvucalo. Inace knjiga mi se jako dopala! Odgledala sam i film, ali film nije ni primaci, izmjenjali su dosta i izostavili neke botne scene!

  38. #3538

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Milenko Bodirogić: Po šumama i gorama

    Jedna od onih knjiga za koje saznam slučajno, preko Booksine stranice, a zatim i preko Jergovićevog teksta (inače nisam obožavatelj Jergovića, ali ovi njegovi prikazi često pozivaju na čitanje).
    Dakle: ovo nije knjiga o planinarenju po planinama bivše nam države iako se radnja vrti upravo oko hodanja. Dva stričeka u zrelim godinama bazaju "po šumama i gorama", svaki put nekim drugim povodom, i pritom evociraju (jedan od njih) sjećanja na partizanski pokret, na zbivanja 40-tih godina, ali i na mnogo toga drugoga. Pomalo otkrivamo i njihove životne priče, i kako knjiga odmiče, sve više sam se pitala "zar oni i dalje misle planinariti???". Počinju s Fruškom gorom, a zadnje poglavlje je o Triglavu, tu sam se već hvatala za glavu prema kraju mi je to izgledalo kao neki planinarski danse macabre, gdje se protagonisti ne penju, nego bauljaju, padaju u blato, teturaju po mraku, a bogme i povraćaju na stazi i nakon toga nastavljaju uspon.
    Sve u svemu, vrlo zanimljiva knjiga, prvenstveno zato što nije onakva kakvom mi se činila u početku. Osebujna je, originalna, sigurno je neću skoro zaboraviti. A dobila sam i želju da jednom odem na Frušku goru.

  39. #3539
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Jurica Pavičić: Prometejev sin

    Odličan je i ovaj Pavičićev novi roman, koji se djelomice poziva na neke situacije, a i likove iz Crvene vode.
    Premda mi se čini da je 'Crvena voda' nekako potpuniji, zaokruženiji, usudila bih se reći i kompleksniji roman, 'Prometejev sin' zadržava one već poznate Pavičićeve teme, lightmotiv je i dalje Dalmacija u vrijeme tranzicije, što smo sve izgubili i što (ni)smo dobili u vremenima promjena...
    Radnja je smještena na Škoju (eto, još jedan 'otočni roman', je li ono tanja.b već primjetila da su u zadnje vrijeme naši pisci poneseni otocima? ), riječ je o imaginarnom otoku, ali svima nam je jasno da to može biti bilo koji dalmatinski otok, glavni lik već nam je poznat iz prethodnog romana, čak je i dio radnje nastavak već načete teme, očito je autor htio pomnije razraditi ideju kupovanja/prodavanja imanja koja su nečija djedovina, u korist izgradnje novih infrastrukturnih i inih rješenja...
    Kad već povlačim paralele s Crvenom vodom, ne mogu ne primijetiti nešto što mi je kod tog romana upalo u oči, a na slično sam naišla i u ovome. Pa sad ne znam je li to greška pisca / korektora / kogaveć, ili je to namjerno i svjesno ostavljeno (samo ne vidim koji je razlog ). Naime, u Crvenoj vodi lik u birtiji naručuje pivo, da bi na kraju platio kavu, dok u Prometejevu sinu popije čaj, i opet na kraju plati kavu . Možda sam previše sitničava, ali te nelogičnosti mi odmah upadnu u oko (doduše, možda je stvar u frazi, kao kad s frendovima "odemo na kavu", a zapravo se odemo malo podružiti, dok svatko pije svoje piće... ).
    Sad sam se sjetila da je već netko komentirao nelogičnosti iz ovog romana, bile su u pitanju manjige, čini mi se...? .

    Anyway, roman je zanimljiv, brzo se i lako čita, zapravo, baš je za preporučiti!

  40. #3540

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Forka prvotno napisa Vidi poruku
    Naime, u Crvenoj vodi lik u birtiji naručuje pivo, da bi na kraju platio kavu, dok u Prometejevu sinu popije čaj, i opet na kraju plati kavu .
    Ovog iz Crvene vode se ne sjećam, ali u Prometejevom sinu sam i ja primijetila tu zbrku čaj/kava kao i vremenske uvjete. U jednom poglavlju lik izlazi iz kuće po kiši, a onda malo kasnije kiša ponovo počne padati kao da taj dan uopće nije padala Općenito sam imala dojam da se Pavičić žurio da dovrši ovaj roman.

  41. #3541
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Ovog iz Crvene vode se ne sjećam, ali u Prometejevom sinu sam i ja primijetila tu zbrku čaj/kava kao i vremenske uvjete. U jednom poglavlju lik izlazi iz kuće po kiši, a onda malo kasnije kiša ponovo počne padati kao da taj dan uopće nije padala Općenito sam imala dojam da se Pavičić žurio da dovrši ovaj roman.
    Hahah, to nisam "ubrala", možda stoga što kad pada kiša (na otocima je to pogotovo izraženo), zna padati "na refule", ono, pljusne, pa zasja sunce, pa opet plusne, i tako...

  42. #3542
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Angie, hvala na preporuci za 'O tiraniji' od Snydera, odlicna mi je, ta sad ide na Audibleu. Citam 'balticku pastoralu' Led, zasad mi je odlicna, obozavam opise prirode i kad nema previse likova i radnje u izokiranim mjestima, a provlaci se neka opasna nota koja se zasad samo naslucuje. Negdje sam na pola. Jedino sam guglala zo otocje, planina na naslovnici je fejk, to je sve ravno .
    Posljednje uređivanje od ina33 : 13.12.2020. at 23:27

  43. #3543

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Da još malo reklamiram domaće autore:

    Marko Gregur: Vošicki

    Ovaj roman bi mi sasvim sigurno promaknuo da nije ušao u finale nagrade "Fric" pa se o njemu zadnjih dana malo više piše. I dobro da sam ga pročitala, jer je riječ o stvarno kvalitetnoj, slojevitoj i dojmljivoj knjizi, iako je u početku malo teže pohvatati odnose među likovima.
    Roman o koprivničkom knjižaru češkog porijekla, Vinku Vošickom, njegovom životu, radu i prije svega opstanku u kojekakvim društveno-političkim uvjetima (1. svjetski rat, pa Kraljevina Jugoslavija, ekonomska kriza, 2. svjetski rat, poratni prevrati i događanja). Osim o Vošickom, ovo je još više roman o Koprivnici iz prve polovice 20. stoljeća, pojavljuje se dosta autentičnih povijesnih likova (između ostalog, zorno je opisan i atentat na kralja Aleksandra 1934., što me na trenutak podsjetilo na "Maratonce" ).
    Autor je za ovu knjigu skupljao autentičnu građu, uspio je kontaktirati sina Vošickog (koji je, btw, fizičar i radio je u CERNu gotovo cijeli radni vijek) i njegovog posinka.
    Na trenutke mi je bilo žao što u romanu nema više o profesionalnom radu Vošickog, doznajemo za Krležu i Karla Maya, ali nekako usput. Ali to je samo mala zamjerka.
    Za one koji vole čitati knjige kao presjek jednog vremena, svakako preporučujem!

  44. #3544
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Da još malo reklamiram domaće autore:

    Marko Gregur: Vošicki

    Ovaj roman bi mi sasvim sigurno promaknuo da nije ušao u finale nagrade "Fric" pa se o njemu zadnjih dana malo više piše. I dobro da sam ga pročitala, jer je riječ o stvarno kvalitetnoj, slojevitoj i dojmljivoj knjizi, iako je u početku malo teže pohvatati odnose među likovima.
    Roman o koprivničkom knjižaru češkog porijekla, Vinku Vošickom, njegovom životu, radu i prije svega opstanku u kojekakvim društveno-političkim uvjetima (1. svjetski rat, pa Kraljevina Jugoslavija, ekonomska kriza, 2. svjetski rat, poratni prevrati i događanja). Osim o Vošickom, ovo je još više roman o Koprivnici iz prve polovice 20. stoljeća, pojavljuje se dosta autentičnih povijesnih likova (između ostalog, zorno je opisan i atentat na kralja Aleksandra 1934., što me na trenutak podsjetilo na "Maratonce" ).
    Autor je za ovu knjigu skupljao autentičnu građu, uspio je kontaktirati sina Vošickog (koji je, btw, fizičar i radio je u CERNu gotovo cijeli radni vijek) i njegovog posinka.
    Na trenutke mi je bilo žao što u romanu nema više o profesionalnom radu Vošickog, doznajemo za Krležu i Karla Maya, ali nekako usput. Ali to je samo mala zamjerka.
    Za one koji vole čitati knjige kao presjek jednog vremena, svakako preporučujem!
    Puno ti hvala na ovome... Pojma nisam imala, a obitelj poznajem iz mladosti. Ja sam iz istog grada.Moram i bratiću reći. Sigurno ne zna, jer bi mi u protivnom javio...

  45. #3545

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Baš sam i mislila da bi tebi ta knjiga mogla biti posebno interesantna

    Evo još malo o knjizi i protagonistu: https://www.vecernji.hr/kultura/malo...unisti-1411982

    I meni bi knjiga promakla, kako rekoh, da nije ušla u finale za nagradu pa se taj naslov počeo više spominjati. Zato imu i radim ovdje reklamu, jer mi se čini da domaći autori ponekad prečesto prolaze ispod radara, a bez razloga - imamo zaista vrlo kvalitetnih autora i knjiga. Moram reći da me Marko Gregur svaki put ugodno iznenadi, odlično piše!

  46. #3546
    anitalu avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    438

    Početno

    Nisam se nikada aktivno uključivala, ali sam puno puta koristila ovu temu za pronalazak inspiracije za čitanje. Sad vas molim pomoć.
    Molim preporuke za knjige koje imaju povijesnu tematiku, znači recimo povijesni roman ili roman koji se dijelom dotiče nekih povijesnih detalja za uveseljavanje mog oca povjesničara. Hvala

  47. #3547

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Koje povijesno razdoblje te interesira?
    I, tražiš li prvenstveno povijesni roman (znači onaj kojem je tema neki povijesni događaj), ili roman s povijesnom podlogom, gdje se sudbine likova prelamaju na povijesnoj pozadini (takvi su meni najdraži)?

  48. #3548
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    na prvu mi pada na pamet Kradljivica knjiga
    također Eva spava
    Posljednje uređivanje od emily : 15.12.2020. at 16:20 Razlog: nadopuna

  49. #3549
    chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    286

    Početno

    Najtoplije preporuke za Preobraćenicu Stefana Hertmansa. Razdoblje križarskih ratova u Europi.

  50. #3550
    anitalu avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    438

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Koje povijesno razdoblje te interesira?
    I, tražiš li prvenstveno povijesni roman (znači onaj kojem je tema neki povijesni događaj), ili roman s povijesnom podlogom, gdje se sudbine likova prelamaju na povijesnoj pozadini (takvi su meni najdraži)?
    Ne nužno povijesni roman, ali da ima neke povijesne elemente. Nisam mislila na neko posebno razdoblje iako ga razdoblje drugog svj.rata kao povjesničara najviše zanima
    Kradljivicu knjiga ima. Znam da ga je primjerice Jarčevo slavlje oduševilo.
    Hvala na preporukama.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •