Stranica 57 od 80 PrviPrvi ... 747555657585967 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 2,801 do 2,850 od 3965

Tema: Što čitate 3.

  1. #2801
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,620

    Početno

    EVA STACHNIAK: Zimski dvorac
    Pročitala sam ju kako bi malo ušla u život Katarine Velike i St. Petersburga koji me fascinira kao i ta velika žena. Na stranu sad kako je došla do prijestolja i kako ga je sačuvala. Kao velika ljubiteljica umjetnosti, arhitekture, književnosti, prosvjetiteljstva (ukidanje kmetstva i otvaranje škola i sveučilišta) u nasljeđe nam je ostavila umjetnine u Ermitažu i Zimski dvorac. Doista je bila velika!

    FERNANDO ARAMBURU: Patria
    Hvala vam za preporuku!

    AFFINITY KONAR: Moja druga polovica
    Radnja u Auschwitzu, Mengelovi pokusi na blizancima. Pokusi, mjesto i vrijeme radnje opisani očima dviju blizanki, snažno i potresno. Uzela sam ju po preporuci Doerra i nisam požalila jer na kraju patnji, kao i kod njega postoji svjetlo koje ne vidimo.

    OLGA TOKARCZUK: Tjeraj svoj plug preko mrtvačkih kostiju
    Odabrala ju s police po vašoj preporuci. Taman sam na polovici. Hvala vam!
    Skupljam hrabrost za njene Knjige Jakubove...

  2. #2802

    Datum pristupanja
    May 2017
    Postovi
    137

    Početno

    Fredrik Backman: Čovjek zvan Ove
    Izvrsna, u nekim trenucima sam osjećala da bih se mogla smijati i plakati u isto vrijeme, preporučujem svima!!

  3. #2803
    chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    286

    Početno

    Jessie Burton - Muza
    Prica o jednoj slici nastaloj uoci spanjolskog gradjanskog rata, sudbinama autorice i njezine obitelji ispricana paralelno s pricom o mladoj djevojci koja se s Trinidada seli u London 60-ih godina. Roman se lako cita, ali prica je na par mjesta bas nategnuta. I ostavila me prilicno ravnodusnom.
    Kad bih usporedila s filmovima, osjecaj je kao nakon The Notebook https://m.imdb.com/title/tt0332280/?ref_=nv_sr_srsg_0, a zelim i trazim onaj osjecaj kao nakon odgledanog Blue Valentine https://m.imdb.com/title/tt1120985/?ref_=nv_sr_srsg_0

  4. #2804
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Julian Barnes: Jedina priča

    A, ne znam... nije me s ovom knjigom nešto osvojio.
    Mislim, čovjek jako lijepo piše, vrlo spretno šalta priču iz prvog u drugo pa u treće lice, misli su mu vrlo koncizne, stil sofisticiran, ali tema mi nije nešto, a i teče dosta neuvjerljivo.
    Hoću li spojlati ako samo kratko napišem da je riječ o ljubavi devetnaestogodišnjeg dečka i 30 godina starije udane gospođe s dvije kćeri njegovih godina?

  5. #2805
    chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    286

    Početno

    Neces spojlati, jos ces nas zainteresirati :D

  6. #2806
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj chesil prvotno napisa Vidi poruku
    Neces spojlati, jos ces nas zainteresirati :D


    Brzo, ali temeljito, iščitala sam Ulaz za djecu i vojnike, Ivice Ivaniševića i pri tom uživala na najjače.
    Knjiga je sastavljena od kratkih tekstova, crtica, koje su ponekad i samo jedna rečenica, ali svaka je velika i "teška" kao cijela knjiga.
    Sažeo je svu mudrost (stare) Dalmacije u koncentrirani niz malih, istovremeno duhovitih i mudrih zapisa.
    Divno !

  7. #2807

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Forka prvotno napisa Vidi poruku

    Brzo, ali temeljito, iščitala sam Ulaz za djecu i vojnike, Ivice Ivaniševića i pri tom uživala na najjače.
    Knjiga je sastavljena od kratkih tekstova, crtica, koje su ponekad i samo jedna rečenica, ali svaka je velika i "teška" kao cijela knjiga.
    Sažeo je svu mudrost (stare) Dalmacije u koncentrirani niz malih, istovremeno duhovitih i mudrih zapisa.
    Divno !
    "Ulaz za djecu i vojnike" bila mi je prva Ivaniševićeva knjiga koju sam čitala, i ujedno i najbolja, oduševila me.
    Nakon toga, podjednako mi se svidio i njegov roman "U sedlu je tijesno za dvoje". Duhovit, ležeran, a opet ne sasvim trivijalan, bio mi je pravi užitak za čitanje.
    A onda je Ivanišević krenuo prilično intenzivnim tempom objavljivati jedan roman za drugim i moram reći da mi se svaki sljedeći sve manje sviđao još "Primavera" i nije bila loša (iako sam je prebrzo progutala, a rasplet mi je bio vrlo predvidiv), "Knjiga žalbe" osrednja, a "Klanjam se" mi je bila očajno dosadna knjiga i uspjela sam temeljito zaboraviti o čemu se ondje radi. Osim da je izmjestio radnju iz Dalmacije u neimenovani srednjoeuropski gradić, i to mu je očito bila greška. Imam jak dojam da je Ivanišević najbolji kad piše o "svom terenu", tj. o Dalmaciji, a ostale knjige - što je mjesto radnje dalje, to slabije.
    Ovu najnoviju knjigu koju je objavio, mislim da se zove "Kuća", nisam još čitala, a nekako nemam ni volje... možda budem, ako mi dođe pod ruku.

  8. #2808

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno

    Također preporučujem Muzu, a i Minijaturisticu, istog autora...Po drugi put čitam Narcisa i ružu Danijele Kordić, molim ako netko ima preporuku za slično štivo...

  9. #2809
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj cappy prvotno napisa Vidi poruku
    Također preporučujem Muzu, a i Minijaturisticu, istog autora...Po drugi put čitam Narcisa i ružu Danijele Kordić, molim ako netko ima preporuku za slično štivo...
    Nisam čitala Narcisa i ružu, ali si me zainteresirala... Ne znam može li se to trpati u istu vreću, ali podsjetilo me na knjigu Mirte Maslać - Junak ili čudovište - ovo: http://durieux.hr/wordpress/knjige/p...ili-cudoviste/ (već smo to spominjali, vjerojatno ima širi prikaz u starim postovima).

  10. #2810
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Karin Slaughter, Dobra kći
    https://znanje.hr/product/dobra-kci/272193

    vodi se kao triler, ali je krimi dio u drugom planu
    teška obiteljska priča, ljudi koji nakon tragedije pokušavaju skupiti djelove svog života i plivaju najbolje što znaju
    subjektivna sam jer volim Karin Slaughter
    u moru preporuka za "ozbiljnu književnost" ovo je možda HM u odnosu na Pradu, ali jako, jako kvalitetan HM
    na početku sam bila razočarana što nema Willa Trenta
    ali knjiga je stvarno odlična
    za one koji vole tu literaturu

  11. #2811
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,620

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    "Ulaz za djecu i vojnike" bila mi je prva Ivaniševićeva knjiga koju sam čitala, i ujedno i najbolja, oduševila me.
    Nakon toga, podjednako mi se svidio i njegov roman "U sedlu je tijesno za dvoje". Duhovit, ležeran, a opet ne sasvim trivijalan, bio mi je pravi užitak za čitanje.
    A onda je Ivanišević krenuo prilično intenzivnim tempom objavljivati jedan roman za drugim i moram reći da mi se svaki sljedeći sve manje sviđao još "Primavera" i nije bila loša (iako sam je prebrzo progutala, a rasplet mi je bio vrlo predvidiv), "Knjiga žalbe" osrednja, a "Klanjam se" mi je bila očajno dosadna knjiga i uspjela sam temeljito zaboraviti o čemu se ondje radi. Osim da je izmjestio radnju iz Dalmacije u neimenovani srednjoeuropski gradić, i to mu je očito bila greška. Imam jak dojam da je Ivanišević najbolji kad piše o "svom terenu", tj. o Dalmaciji, a ostale knjige - što je mjesto radnje dalje, to slabije.
    Ovu najnoviju knjigu koju je objavio, mislim da se zove "Kuća", nisam još čitala, a nekako nemam ni volje... možda budem, ako mi dođe pod ruku.
    Ivica Ivanišević: Kuća

    Roman o kući s 4 stana, u svakom živi samotnjak. Prilično turoban roman o bolesti, samoći i smrti.

  12. #2812

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Nera prvotno napisa Vidi poruku
    Ivica Ivanišević: Kuća

    Roman o kući s 4 stana, u svakom živi samotnjak. Prilično turoban roman o bolesti, samoći i smrti.
    Znači u ovom romanu se odmaknuo od forsiranja humora.
    Onda bih ga baš mogla i pročitati

  13. #2813
    chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    286

    Početno

    Fernardo Aramburu - Patria

    Ovo je uistinu romančina.
    Moram priznati da mi je sve do polovice bio samo ok jer karakterizacija i motivacija jednog od likova su mi bili pomalo nejasni, ali onda je jedan razgovor s naizgled vrlo sporednim likom, ali zapravo ključnim za cijelu povijest svega, sve razjasnio. I onda me puknulo, ravno u pleksus. Paralele s našom zemljom, odredjenim akterima u našem drustvu, ma joj...
    Baskijski jezik nisam poznavala, ovako napisan činio mi se k'o nešto od meksičkih drevnih Indijanaca. I onda sam malo istraživala i stvarno je luda činjenica da je uz malteški jedini predindoeuropski jezik. Najdraža riječ mi je ikastola
    Svi likovi su vrlo živopisni, uvjerljivi, ma sve ti je jasno, i onda, uživajući u fikciji shvatiš, čovječe, sve to se fakat dogadjalo prije samo 20 godina.

  14. #2814
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj chesil prvotno napisa Vidi poruku
    Fernardo Aramburu - Patria

    Ovo je uistinu romančina.
    Moram priznati da mi je sve do polovice bio samo ok jer karakterizacija i motivacija jednog od likova su mi bili pomalo nejasni, ali onda je jedan razgovor s naizgled vrlo sporednim likom, ali zapravo ključnim za cijelu povijest svega, sve razjasnio. I onda me puknulo, ravno u pleksus. Paralele s našom zemljom, odredjenim akterima u našem drustvu, ma joj...
    Baskijski jezik nisam poznavala, ovako napisan činio mi se k'o nešto od meksičkih drevnih Indijanaca. I onda sam malo istraživala i stvarno je luda činjenica da je uz malteški jedini predindoeuropski jezik. Najdraža riječ mi je ikastola
    Svi likovi su vrlo živopisni, uvjerljivi, ma sve ti je jasno, i onda, uživajući u fikciji shvatiš, čovječe, sve to se fakat dogadjalo prije samo 20 godina.
    Je l' da?
    Dođe ti da kreneš učiti euskeru, koliko je knjiga dobra!

  15. #2815
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,620

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Znači u ovom romanu se odmaknuo od forsiranja humora.
    Onda bih ga baš mogla i pročitati
    Nema humora.

  16. #2816
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,620

    Početno

    Citiraj Forka prvotno napisa Vidi poruku
    Je l' da?
    Dođe ti da kreneš učiti euskeru, koliko je knjiga dobra!
    Sjajna, meni trenutno najbolja od 12 pročitanih ove god.

  17. #2817
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj Nera prvotno napisa Vidi poruku
    Sjajna, meni trenutno najbolja od 12 pročitanih ove god.
    Uh, već 12! Svaka ti čast!


    Ja sam pročitala Proslavu, Damira Karakaša.

    Nije me doveo do ekstaze , mislim da sam očekivala puno više.
    Atmosfera tipična "karakaševska", možda previše na tragu "Sjećanja šume", i dok se brutalnost iz Kina Lika još uvijek prepoznaje u nekim dijelovima, zapravo je u cjelini prilično ublažena gotovo lirskim sekvencama.
    U svakom slučaju, pročitati...

  18. #2818
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,620

    Početno

    Bila sam na njegovom predstavljanju knjige u našoj knjižnici, al još nisam posegnula za Proslavom. Uvijek odaberem neke druge knjige.

  19. #2819
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Citiraj Forka prvotno napisa Vidi poruku
    Je l' da?
    Dođe ti da kreneš učiti euskeru, koliko je knjiga dobra!

    Mogu ti reći da euskeru cijelog vikenda u Baskiji nisam čula. Iako su svi natpisi dvojezični, u svakodnevnom govoru ga baš i nema. naletjela sam na udrugu za promicanje jezilka i tamo kupila par stvarčica s nizrekama na baskijskom. zato je meni bio zanimljiv like pisca koji je rekao da se on za svoju zemlju "bori" pisanjem i očuvanjem jezika.

    I toplo se nadam da ću još jednom otići u Baskiju . Iako sam ja o njoj dosata znala i prije, knjiga mi je otvorila oči još i više. Odnosno, nisam znala puno o ETI. Iako pamtim neke njihove akcije.

    I da nsiam izvan teme, pročitala sam Petru Hulovu: Sve ovo pripada meni
    priča o ženama jedne obitelji u Mongoliji. Volim takveknjige iz nepoznatih dijelova Svijeta. I nije mi bila loša, ali me nije ništa previše oduševilo. Osim kako sam rekla jedan neobičan i meni nepoznat način života a i sama zelja.

    Sad čitam Francescu Melandri: Više od mora, i prvi dojam je višpe nego dobar

  20. #2820

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Sad sam na "Volginoj djeci" Guzel Jahine. Moram reći da sam prilično razočarana, naročito nakon "Zulejhe" koja mi je bila izvrsna knjiga.
    Imam puno prigovora na samu radnju, likove i način prikaza problematike, ali za potpuni dojam ipak ću knjigu pročitati do kraja Zasad ću samo napomenuti detalj koji me jučer propisno iznervirao - kako je moguće s desne (dakle, zapadne!) obale Volge promatrati zalazak Sunca???

  21. #2821
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Ja sam frendici preporučila zulejhu, i kako ju nije našla, uzela je tu tvoju. Nije mi niš puno rekla, osim da joj se nije svidjela

  22. #2822
    anchi pp avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,906

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Sad sam na "Volginoj djeci" Guzel Jahine. Moram reći da sam prilično razočarana, naročito nakon "Zulejhe" koja mi je bila izvrsna knjiga.
    Imam puno prigovora na samu radnju, likove i način prikaza problematike, ali za potpuni dojam ipak ću knjigu pročitati do kraja Zasad ću samo napomenuti detalj koji me jučer propisno iznervirao - kako je moguće s desne (dakle, zapadne!) obale Volge promatrati zalazak Sunca???
    To sam uzela sad uzela za čitanje, i to nakon što sam prestala s Prorocima fjordova Vječnost (to mi je nakon 120 stranica fakat bilo više nečitljivo) ... Znači, mogu očekivati da i ću i ovu ostaviti?

    Nakon odličnih Eva spava, Više od mora, Smiješna pomisao da te više neću vidjeti i Obraćenice, morala je doći serija ne tako dobrih knjiga
    Posljednje uređivanje od anchi pp : 11.02.2020. at 11:07

  23. #2823

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj anchi pp prvotno napisa Vidi poruku
    To sam uzela sad uzela za čitanje, i to nakon što sam prestala s Prorocima fjordova Vječnost (to mi je nakon 120 stranica fakat bilo više nečitljivo) ... Znači, mogu očekivati da i ću i ovu ostaviti?
    Ovisi koliko su ove knjige koje si prije čitala bile loše
    Skupa s "Volginom djecom" posudila sam i novi roman Roddy Doylea "Paddy Clarke ha ha ha" - počinje zgodno, ali roman ubrzo potpuno gubi tempo, samo se nižu scene bez ikakvog reda i strukture, i odustala sam od ideje da se probijam kroz svih 200 stranica pisanih u tom stilu. Nakon toga sam odustala i od najnovije Vedrane Rudan (jednostavno njezin stil nije za mene). Pa sam se kod "Volgine djece" zainatila, evo, sad sam već pri kraju. Čitljivo je, u svakom slučaju, meni privlačnije od ove prethodne dvije knjige. Ali imam puno zamjerki.

  24. #2824
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Sad sam na "Volginoj djeci" Guzel Jahine. Moram reći da sam prilično razočarana, naročito nakon "Zulejhe" koja mi je bila izvrsna knjiga.
    Imam puno prigovora na samu radnju, likove i način prikaza problematike, ali za potpuni dojam ipak ću knjigu pročitati do kraja Zasad ću samo napomenuti detalj koji me jučer propisno iznervirao - kako je moguće s desne (dakle, zapadne!) obale Volge promatrati zalazak Sunca???
    Šmrc, tu imam dodma.

    Ja i dalje brijem po Audibleu. Poslušala Permanent Record od Snowdena, to mi je bilo zanimljivo. Sad slušam Selfish Gene od Dawkinsa - u šta sam se to uvalila, preteško mi je za casual slušanje, ali bar je krasan British English.

  25. #2825

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    nl
    Postovi
    654

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Zasad ću samo napomenuti detalj koji me jučer propisno iznervirao - kako je moguće s desne (dakle, zapadne!) obale Volge promatrati zalazak Sunca???
    Mozda Volga vijuga?

  26. #2826
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Zasad ću samo napomenuti detalj koji me jučer propisno iznervirao - kako je moguće s desne (dakle, zapadne!) obale Volge promatrati zalazak Sunca???
    Pa mozda tako da se okrenes licem prema zapadu?

  27. #2827

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Ali onda ne mora od kuće ići do rijeke promatrati zalazak Sunca! (u tome je poanta, da idu do rijeke promatrati zalazak Sunca nad njom)

    No, nebitno. Da je samo taj detalj problematičan, samo bih odmahnula rukom. Roman mi se ne sviđa iz drugih razloga.

  28. #2828

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    nl
    Postovi
    654

    Početno

    ma ozbiljno, pa ne tece volga ravno sjever jug. Na zavijutku mozes biti na zapadnoj obali a da ti je rijeka na zapadu. evo gledala ja na google maps.

  29. #2829

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    nl
    Postovi
    654

    Početno

    al mi je bas zao da knjiga nije tako fantasticna kao Zulejha, koja me bas odusevila.

  30. #2830

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Ma dobro, neću tjerati mak na konac, to sa stranama svijeta mi je zapelo za oko (kad se pročita detaljan opis tog kraja onda još više upada u oči nelogičnost), ali zapravo je najmanje važno. U stvari, prizori koji se odvijaju na samoj rijeci su među impresivnijima i boljima u knjizi. Nego imam problema s glavnim likom i njegovom motivacijom.

  31. #2831

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Dovrših "Volginu djecu" danas popodne, pa da se osvrnem na roman.
    Dakle, Zulejha mi je bila svakako bolja - radnja je bila konzistentnija, a razvoj glavnog lika lijepo proveden. U "Volginoj djeci" glavni lik se ne razvija, a motivacija mu je u podosta situacija vrlo... čudna? Ubačeno je dosta bajkovitih elemenata koji mi se nekako ne uklapaju u inače realističku tematiku. Osim toga, očekivala sam da će roman biti više vezan uz sudbinu povolških Nijemaca, a u stvari glavni lik cijelo međuratno razdoblje SSSR promatra s distance pa me to razočaralo.
    Ne mogu reći da je knjiga loša, jer nije - lako se čita, zbivanja vuku čitatelja da nastavi, a neki dijelovi su zaista lijepo napisani. Ali u 500-njak stranica radnja više nego jednom zapinje (imam dojam da je jedan od likova uveden upravo zato da izvuče radnju s mrtve točke). Osim toga, previše puta sam naletjela na mjesto "što je pisac htio reći" - kad je više nego jasno zašto je neki dio napisan baš tako kako je napisan. To mi je znak spisateljske nespretnosti.

    Glavni lik mi se zapravo nikako nije svidio, ali to je sad već sasvim subjektivna stvar. U početku mi je bio prilično uvjerljiv, a kasnije sve manje i manje.

  32. #2832
    Osoblje foruma rahela avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    čardak
    Postovi
    3,285

    Početno

    Bilmark, Mats: Nauči živjeti - jedna knjiga sa police samopomoći u kojoj nije rečeno ništa novo i ništa što već nije poznato, ali nekad čovjeku baš treba ponoviti neke zaboravljene stvari i treba baš pročitati, crno na bijelo, da je bitno i dobro otpustiti loše stvari, podsjetiti se na duboko disanje (koje bi trebalo svima biti normalno, ali ako gledam po sebi, dobro da dišem ikako...)


    Alper Caniguz: Sinovi i ranjene duše
    - definitivno preporučam

    o knjizi : "Sinovi i ranjene duše su mu drugi roman u kojem nas suvereno uvodi u svijet filozofije i psihoanalize koji kombinira s dubokim, čak i mračnim crnim humorom u čemu i leži njegova vrijednost i šarm. Junak mu se zove Alper Kamu, a svaka sličnost s francuskim filozofom i piscem Albertom Camusom nije niti slučajna ni nenamjerna. Dapače, otkad nam se predstavi uvodnom filozofskom rečenicom: „Pet je dob u kojoj osoba doseže zrelost, nakon toga slijedi propadanje“, pred nama se otvara unutarnji svemir mudrog petogodišnjaka ispunjen apsurdno komičnim idejama i postojanim sarkazmom koji, dakako, nadilaze njegovu dob. Međutim, izvrnute perspektive i obilje duhovitih “starmalih” dosjetki i jest najupečatljivije obilježje ove krimi-komedije."

  33. #2833
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Upravo sam zavrsila Vrijeme swinga Zadie Smith. Roman pripovijeda u prvom licu jedna od dvije prijateljice mulatkinje koje odrastaju u mijesanim obiteljima u siromasnom dijelu Londona. Meni se jako svidja njen stil pripovijedanja, jos od Bijelih zubi, kad kroz pricu o necijem zivotu zapravo govori o svemu i svacemu sto tu neku osobu oblikuje i definira, od rase, polozaja u drustvu, bogatstva/siromastva, porijekla, identiteta, do glazbe koju slusa i filmova koje gleda... Likovi su izvrsno portretirani.

  34. #2834
    palčica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    3,249

    Početno

    Trenutno čitam Milenu Agus - Tupa Bol, Donala Ryana - Metalno srce te Kevina Vennemanna - Pokraj Jedenewa. Lijena sam za pisanje recenzija. Svakako preporuka na simpa knjižicu Afonsa Cruza - Knjiga godine.

  35. #2835
    tua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Postovi
    910

    Početno

    S obzirom da s ove teme prepisujem popis za knjiznicu, moram podijeliti s vama novootkrivenu autoricu, nisam vidjela da se spominje. Taman za procitati uz jutarnju kavu i malo si upropastiti dan.
    Disanje u mramor, Laura Sintija Černiauskaite

  36. #2836
    palčica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    3,249

    Početno

    Spomenuh je, baš sam je pročitala.

  37. #2837
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Pročitala sam odličnu zbirku pripovjedaka Beograd i druge priče, srpskog pisca Dragana Velikića.
    Pohvala za stil i teme, vrlo zanimljivo...

  38. #2838
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,620

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Nakon toga sam odustala i od najnovije Vedrane Rudan (jednostavno njezin stil nije za mene).
    Žena je opaka! Treba to provariti.

  39. #2839
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,620

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Upravo sam zavrsila Vrijeme swinga Zadie Smith. Roman pripovijeda u prvom licu jedna od dvije prijateljice mulatkinje koje odrastaju u mijesanim obiteljima u siromasnom dijelu Londona. Meni se jako svidja njen stil pripovijedanja, jos od Bijelih zubi, kad kroz pricu o necijem zivotu zapravo govori o svemu i svacemu sto tu neku osobu oblikuje i definira, od rase, polozaja u drustvu, bogatstva/siromastva, porijekla, identiteta, do glazbe koju slusa i filmova koje gleda... Likovi su izvrsno portretirani.
    Odlično mi Vrijeme swinga. Skoro mi je upala u 10 naj pročitanih prošle god., no kao sam ih pročitala uistinu puno nije upala. Taman je bila 11.

  40. #2840
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Francuski strip Rosalie Blum, autorice Camille Jourdy, ooodličan. Vincent je frizer, čiji život je dosadan i potpuno predvidljiv, do trenutka kad sretne ženu za koju je uvjeren da ju je već prije sreo samo se ne može sjetiti kad i gdje. Iz te točke kreće avantura za njega i druge ljude uvučene u priču. Al nije to neka Indijana Jones avantura, nego nešto simpatično u čemu se možemo prepoznati, želja za promjenom, al ne sad nekom tektonskom, nego onom minimalnom da život dobije smisao. A crtež je krasan, mekan. I tekstu je sav u krasopisu, što malo djeluje provincijski (radnja je smještna u neku provinciju), a malo dodaje i na mekoći. Ženski stripovi su drugačiji od ženskih.

  41. #2841
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    marta, i meni je Rosalie bila odlična!

    Ja prijavljujem nekoliko naslova.

    Rachel Cusk, Tranzit
    Drugi dio trilogije bio mi je bolji od prvoga. Kao u prethodnom romanu protagonistica nam je istodobno i daleka i bliska, a roman je zbroj labavo povezanih anegdota. Ipak u tom nestalnom ritmu kao raznobojne niti konca provlače se iste teme, prije svega obiteljski odnosi, odnosi roditelja i djece, žena i muškaraca. Ton romana je gotovo hladan, distanca od likova i zbivanja je jasna, no ipak me to nije odbilo od knjige, već se dogodilo obrnuto.

    Taylor Jenkins Reid, Sedam muževa Evelyn Hugo
    Ovo je 'page-turner' knjiga za zabavan vikend. Govori o zabranjenoj ljubavi u gradu snova u kojem se privid širi s velikoga platna i u stvarnost. Prigodno, čitala sam ju u danima dodjele Oskara, a dobro se uklopio i film 'Judy'.

    Ali Smith, Zima
    Drugo godišnje doba jedva sam dočekala. A kada sam sklopila korice poželjela sam knjigu pročitati iznova. Nakon Jeseni i Zima donosi buket značenja i more referenci. Duboko je uronjena u zbilju, vrlo politična, a opet lirična i suptilna. Makar mislili da politika i poezija idu skupa 'kao ulje i voda', ovdje to nije slučaj. Knjiga je reska kritika društva ali i nježna posveta ljubavi. Sad čekam Proljeće.

    Ted Chiang, Story of your life
    Naslovna priča zbirke hvaljenoga i nagrađivanoga SF kratkopričaša ujedno je predložak sjajnog filma Dolazak/Arrival kojeg potpisuje Denis Villeneuve (meni jedan od najdražih redatelja). Da nije filma vjerojatno ne bi nikada nabasala na Chianga, jer u nas je prevođen tek sporadično u Siriusu i drugim znanstveno-fantastičnim izdanjima. Prava je šteta što nije dobio priliku i za širu publiku, jer je riječ o odličnom autoru. U samoj priči još i više nego u ekranizaciji u središtu su determinizam, teza o postojanju samo jedne budućnosti i pitanje slobodne volje. O drugim pričama drugom prilikom.

    Samanta Schweblin, Sezona kentukija
    Tehnologija koju smo razvili olakšala nam je život, ali i omogućila nezamislive stvari. No napretku u inat, ljudska priroda se ne mijenja, voajerizam cvate, privatnost je ugrožena. Teme su to kojima se bavi Schweblin u pripovijesti o umjetnim kućnim ljubimcima kojima na daljinu upravljaju nepoznati ljudi. Ideja je originalna, no izvedba mi je slabija.

  42. #2842
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Pocela citat Krvnikov Prijelaz od Williamsa. Pocetak obecava, ima sve sto volim - divne opise, doslovno vidis scenu i pejsaz, osjetis taj povjetarac na licu, to je stvarno umjetnost prevodit, a tek napisat. Odvija se na divljem zapadu. Na samom sam pocetku, al mislim da me nece razocarati. Pricitala sam njegovog Stonera i Augusta, obje su mi bilale super, August mozda jos i vise, pa se ovoj bas veselim. Javim se sa dojmovima kad ga zavrsim.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 19.02.2020. at 21:00

  43. #2843

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno

    Upravo čitam Naša kuća u plamenu, počela sam pomalo nevoljko uvjerena da mi se neće svidjeti, no jako mi se sviđa i svakako preporučujem...

  44. #2844
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Rumena Bužarovska: Moj muž
    Fenomenalna zbirka pripovjedaka!
    Sve imaju isti "zajednički nazivnik", ali sve su toliko različite, pune svakodnevnih, jednostavnih, a opet toliko posebnih i kompliciranih sudbina, dosežući ponekad razinu groteske.
    Oduševljena sam!

  45. #2845

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Hvala za preporuku knjige Eva spava, odlična je, kraj sam čitala plačući. A i dodatno mi je bilo zanimljivo jer se priča odvija u Južnom Tirolu pa mi je i geografski sve bilo poznato jer sam nekih sedam godina svake godine po tjedan dana tamo bila na skijanju.

  46. #2846
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    I ja i ja. Djeca su mi tamo proskijala. Al knjigu jos nisam pročitala. A dobila sam preporuke s više strana. Sad sam ju pak rezervirala jer mi se više ne da čekati

  47. #2847
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Sluzbeno sam pocela hlapiti.
    Posudih knjigu Sakupljac svjetova. I citam ja tako, prvih pedesetak stranica i mislim si kako mi stil bas i ne paše, nekako je neujednacen, jedna recenica poetska, druga bas i ne i tako i spomene se nesto gdje dozivim deja vu i shvatim da sam to isto pomslila kad sam prvi put citala tu knjigu.

  48. #2848
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Ja sam tako pročitala 70 stranica knjige Asturiasove Gospodin predsjednik dok nisam shvatila da sam je već čitala.
    To je presudilo da počnem zapisivati naslove pročitanih knjiga.

  49. #2849
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Ma to se meni već odavno događa. Stara

  50. #2850
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Konačno sam pročitala i Genijalnu prijateljicu (nikako nisam uspijevala uhvatiti knjigu u knjiznici). Nakon što sam ju pročitala, samo sam krenula još jednom od početka. Tko god bila Elena Ferrante, dala je fantastičan uvid u živote svojih likova i smisao koji oni sami vjerojatno nikad ne bi uspjeli naći. Jedva čekam ostale dijelove.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •