Stranica 30 od 80 PrviPrvi ... 20282930313240 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1,451 do 1,500 od 3965

Tema: Što čitate 3.

  1. #1451
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Pobjeglo mi je, ali napisala sam bila još da se lako čita (što se jezika i stila tiče) i da bi se vjerojatno svidjela ljubiteljima filozofskih romana.
    Jes, točno .

  2. #1452
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    Pročitala sam knjigu Igrač broj jedan Ernesta Clinea, distopiju smještenu u 2045. Cijelo je izdanje posveta pop kulturi predzadnje dekade 20. stoljeća. Lektira za svakoga tko ima bar blagu intoksikaciju arkadnim igrama, računalnim điđa miđama, kinematografijom, i ostalim trendovima 80tih. Usto knjiga donosi, rekla bih, vrlo izvjestan opis bliske budućnosti u kojem se stvaran svijet raspada, pa većina ljudi živi u virtualnoj stvarnosti.

    Budući da sam odrasla u 80tima i pomalo sam geek meni je bilo zabavno.

    Snimljen je film u režiji S. Spielberga koji se i sam spominje u knjizi

  3. #1453
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Taleb, Skin in the game.

  4. #1454
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Pročitala Houellebecq-ovo Pokoravanje.
    Još sam pod dojmom.
    Meni je knjiga zastrašujuća.
    Nisam sigurna bih li je preporučila dalje.
    Srsi nelagode još me prožimaju...

  5. #1455
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Arundhati Roy Ministarstvo potpune srece. Mucim se...citam je s pauzama pa mozda zbog toga-previse politike, likova, meni nepoznatih izraza. Mozda odustanem.

  6. #1456
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Samo da javim da je Napulj tocno onakav kakvim sam ga vidjela citajuci Ferrante. Prosla sam trgom na kojem su braca Solara imala slasticarnu. I gdje je Lila stavila sliku u izlog. Kraj knjiznice u kojoj je Lenu ucila. Mislim da nikada ne bih dozivjela grad ovako da nije bilo tog romana.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  7. #1457
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Bas zanimljivo. Kak si to uspjela naći? Ili imaju turističke ture Ferrante?
    Bila sam u Napulju samo jedan dan i prije čitanja knjiga, i jako mi se dopao. Rado bih otišla ponovno na više dana

  8. #1458
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Pripremala sam se prije puta. A dio je ionako u tom starom dijelu grada kojeg se ionako ne zaobilazi. Mi smo isli u svojem aranzmanu. Ali vidjela sam u Guardianu da ima tura po Napulju koja se zove Finding Lila.. Grad je fakat intenzivan. Pun ljepota i smeca. Agresivan, napada sva osjetila.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  9. #1459
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    Samo da javim da je Napulj tocno onakav kakvim sam ga vidjela citajuci Ferrante. Prosla sam trgom na kojem su braca Solara imala slasticarnu. I gdje je Lila stavila sliku u izlog. Kraj knjiznice u kojoj je Lenu ucila. Mislim da nikada ne bih dozivjela grad ovako da nije bilo tog romana.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    Aaaaa, divno <3

  10. #1460
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    https://www.theguardian.com/books/20...oming-your-way
    a evo u Guardianu se među odabranomsedmorkom našla i Daša Drndić.
    Posljednje uređivanje od sasa : 03.06.2018. at 21:28

  11. #1461
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Joj, sad bih ja odmah u Napulj. Sasa, bas si ga dobro opisala. Mi smo došli na jednodnevni izlet, totalno nepripremljeni, i ostali pozitivno iznenađeni gradom. A ručak, cijeli se restoran ustrčao oko nas. Morali smo isprobat toliko stvari jer sve je "tipično napuljski" i " to ne možete nigdje drugdje jesti".

  12. #1462
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Ajme, sasa, a ja ti htjela napisati da napraviš i štogod neosobnih fotografija jer sam jako znatiželjna vidjeti te slike. Ne znam šta sam čekala

  13. #1463
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    Samo da javim da je Napulj tocno onakav kakvim sam ga vidjela citajuci Ferrante. Prosla sam trgom na kojem su braca Solara imala slasticarnu. I gdje je Lila stavila sliku u izlog. Kraj knjiznice u kojoj je Lenu ucila.
    blago tebi

  14. #1464
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    .

    Završila sam Arundhati Roy "Ministarstvo potpune sreće", od mene nepreporuk - meni je to bilo neprobojno zbog mog nepoznavanja povijesti i nevoljkosti da guglam sve to nazivlje i meni nepoznate riječi (već sam kod "dunjaluk" zapela, a kamoli kod "usted", pa tko je s kim se u Kašmiru tukao, koje su sve frakcije i kaste u Indiji, Pakistanu i Kašmiru). Čitala sam je s pauzama, pa je možda i zbog toga takav dojam, ali nije me zahaklala.

    Preporuk pak za zbirku kratkih priča od Ivane Simić Bodrožić, "100% pamuk" (i inače volim formu kratkih priča, a ona mi je sjela kao Bužarevska i kao Munro).

  15. #1465

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Preporuk pak za zbirku kratkih priča od Ivane Simić Bodrožić, "100% pamuk" (i inače volim formu kratkih priča, a ona mi je sjela kao Bužarevska i kao Munro).
    Dodajem na ovaj popis i "Priručnik za spremačice" Lucie Berlin

  16. #1466

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Tportal nagrada, imate li možda vi koje preporuke za romane na listi?

    https://www.tportal.hr/kultura/clana...7d80-181704765
    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam ih sve pročitala, ali od onih koje jesam, definitivno preporučujem Ugrešićkinu "Lisicu".

    O Pavičićevoj "Crvenoj vodi" smo već pisali ovdje, i to je izvrsna knjiga, ali Ugrešićka je ipak klasa iznad...
    Evo i popisa finalista: http://www.najboljeknjige.com/conten...px?NewsID=1177
    Drago mi je da su u finalu obje knjige koje sam preporučila kao izvrsne - i dalje glasam za Ugrešićku

  17. #1467
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    .

    Završila sam Arundhati Roy "Ministarstvo potpune sreće", od mene nepreporuk - meni je to bilo neprobojno zbog mog nepoznavanja povijesti i nevoljkosti da guglam sve to nazivlje i meni nepoznate riječi (već sam kod "dunjaluk" zapela, a kamoli kod "usted", pa tko je s kim se u Kašmiru tukao, koje su sve frakcije i kaste u Indiji, Pakistanu i Kašmiru). Čitala sam je s pauzama, pa je možda i zbog toga takav dojam, ali nije me zahaklala.

    Preporuk pak za zbirku kratkih priča od Ivane Simić Bodrožić, "100% pamuk" (i inače volim formu kratkih priča, a ona mi je sjela kao Bužarevska i kao Munro).
    Joj, da li je to autorica Boga malih stvari???

    MORAM to nabaviti. Bog malih stvari mi je bila odlična knjiga. A pripadam generaciji koja je znala iz lektire što je dunjaluk. Moja djeca uče bosanske izraze samo od kolega, pa teško da to znaju, jer se njihovo razumijevanje muslimanskih izraza ograničava na ćenifu, elem ili dunđer, hehehe.... Ina, nemoj misliti da je to kritika jer nije - to samo ima veze s godinama. Stara sam, hehehe....

  18. #1468
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Mislim da je to ta, knjiga je jako cijenjena, al ja sam stara za učit toliko novih stvari na hrpi, a koje me ne zanimaju . Radi se samo o tome što nam je bliže - evo... nikad čula za dunđer, kao što neko nikad nije čuo za škovace - stvar je regionalne i obiteljske udaljenosti. I Jergović mi je koji put filigranski nečitljiv kad krene u smjeru dugih rečenica i jako puno meni stranih riječi - to mi postaje neprobojno i zamarajuće, ali ne na challenging way, nego na ubijajući way. A jasno je da - it's not Jergović, it's me.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 05.06.2018. at 14:54

  19. #1469
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da je to ta, knjiga je jako cijenjena, al ja sam stara za učit toliko novih stvari na hrpi, a koje me ne zanimaju . Radi se samo o tome što nam je bliže - evo... nikad čula za dunđer, kao što neko nikad nije čuo za škovace - stvar je regionalne i obiteljske udaljenosti. I Jergović mi je koji put filigranski nečitljiv kad krene u smjeru dugih rečenica i jako puno meni stranih riječi - to mi postaje neprobojno i zamarajuće, ali ne na challenging way, nego na ubijajući way. A jasno je da - it's not Jergović, it's me.
    Iz glave - dunđer je fušer, odnosno nesposoban radnik. Zapravo, točnije bi bilo reći nedovoljno školovan radnik.

    * * *
    Evo, sad sam potražila tuđu pamet - https://velikirecnik.com/2017/01/21/dundjer/

    Ispada da prvobitno značenje te riječi nije fušer, nego netko tko zna od svakog posla nešto malo (stolarski, zidarski, soboslikarski zanat) ali ništa od toga precizno, jer takvu vrstu posla i ne možeš napraviti na drugačiji način.

  20. #1470
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Peterlin, this is your lucky day - poklanjam ti knjigu "Minstarstvo sreće", ako želiš (hrvatski, paperback izdanje). Ne moramo se fizički nalazit ako ti je nezgodno i ako još funkcionira Tisak paket - mogu ti poslati i investirati tih 10-tak kn za tvoj gušt. Knjigu mi ne moraš vraćati, nego šalji dalje ili radi s njom što želiš. Nemam nikoga iz kruga poznanika, ako ih dobro poznajem, tko bi uživao u politici Kašmira, hijrama, ustedima itd. - detalji u Inbox .
    Posljednje uređivanje od ina33 : 05.06.2018. at 15:01

  21. #1471
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin, this is your lucky day - poklanjam ti knjigu "Minstarstvo sreće", ako želiš. Ne moramo se fizički nalazit ako ti je nezgodno i ako još funkcionira Tisak paket - mogu ti poslati i investirati tih 10-tak kn za tvoj gušt. Nemam nikoga iz kruga poznanika, ako ih dobro poznajem, tko bi uživao u politici Kašmira, hijrama, ustedima itd. - detalji u Inbox .
    Joj, puno ti hvala.... Možda se razočaram, ali ne bih rekla. Ja volim i Nafisu Haji i općenito tu vrstu literature.

  22. #1472
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin, this is your lucky day - poklanjam ti knjigu "Minstarstvo sreće", ako želiš (hrvatski, paperback izdanje). Ne moramo se fizički nalazit ako ti je nezgodno i ako još funkcionira Tisak paket - mogu ti poslati i investirati tih 10-tak kn za tvoj gušt. Knjigu mi ne moraš vraćati, nego šalji dalje ili radi s njom što želiš. Nemam nikoga iz kruga poznanika, ako ih dobro poznajem, tko bi uživao u politici Kašmira, hijrama, ustedima itd. - detalji u Inbox .
    aj onda i "moju" torbu o istom trošku
    prije ću se sa peterlinkom naći

  23. #1473
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    ošlo duplo
    Posljednje uređivanje od aleksandra70vanja : 05.06.2018. at 15:58

  24. #1474
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Curke, pls, moze preporuka za price?
    To je jedino sto cu si uz Opti moci priustiti, a da od citanja do citanja ne zaboravim o cemu se radi.

  25. #1475
    chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    286

    Početno

    Meni su najdraze price Raymonda Carvera <3

    Procitala Prtenjacino Brdo. Brdo je ovdje vrh jednog otoka gdje junak, kojem je dosta ljudi i ispraznih prica, odlazi na par mjeseci nadzirati pozare. Drustvo mu pravi magarac. U tako malo recenica Prtenjaca kaze tako puno. Jako lijepo.

  26. #1476
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Citiraj Optimist prvotno napisa Vidi poruku
    Curke, pls, moze preporuka za price?
    To je jedino sto cu si uz Opti moci priustiti, a da od citanja do citanja ne zaboravim o cemu se radi.
    Ovdje na temi jako je popularna Alice Munro. Još se preporučuje Rumena Bužarovska, a nedavno je tanja preporučila "Priručnik za spremačice" Lucie Berlin.

    Ja inače ne volim čitati priče, ali ipak postoje 3 pisca koji, po mom mišljenju, pišu remek-djela od pripovijetki, a to su Flannery O'Connor, Julian Barnes i Antonio Tabucchi.

  27. #1477

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Ovdje na temi jako je popularna Alice Munro. Još se preporučuje Rumena Bužarovska, a nedavno je tanja preporučila "Priručnik za spremačice" Lucie Berlin.

    Ja inače ne volim čitati priče, ali ipak postoje 3 pisca koji, po mom mišljenju, pišu remek-djela od pripovijetki, a to su Flannery O'Connor, Julian Barnes i Antonio Tabucchi.
    Najveći majstor priča svih vremena je Čehov. I mnogi suvremeni autori se pozivaju na njega kad govore o svojim književnim uzorima.

  28. #1478
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Ovdje na temi jako je popularna Alice Munro. Još se preporučuje Rumena Bužarovska, a nedavno je tanja preporučila "Priručnik za spremačice" Lucie Berlin.

    Ja inače ne volim čitati priče, ali ipak postoje 3 pisca koji, po mom mišljenju, pišu remek-djela od pripovijetki, a to su Flannery O'Connor, Julian Barnes i Antonio Tabucchi.
    Meni je super sjela i Tanja Mravak.

  29. #1479
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Munro i Buzarovsku citala.
    Biljezim ostalo.
    Tnx, curke!

  30. #1480
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Optimist prvotno napisa Vidi poruku
    Munro i Buzarovsku citala.
    Biljezim ostalo.
    Tnx, curke!
    Evo još jedne preporuke - Maeve Binchy: Ljubičasti autobus (lako čitljivo, romantično, ali ne i trivijalno). I ostale njene knjige su mi ok (iz glave - Pod crvenom bukvom, Srebrni pir, Srce i duša...) ali ova je baš zbirka kratkih priča, koje su međusobno povezane, ali funkcioniraju i svaka za sebe.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 06.06.2018. at 09:31

  31. #1481
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    https://www.theguardian.com/books/20...oming-your-way
    a evo u Guardianu se među odabranomsedmorkom našla i Daša Drndić.
    I sad je preminula: http://hr.n1info.com/a307862/Vijesti...sa-Drndic.html

  32. #1482
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Evo još jedne preporuke - Maeve Binchy: Ljubičasti autobus (lako čitljivo, romantično, ali ne i trivijalno). I ostale njene knjige su mi ok (iz glave - Pod crvenom bukvom, Srebrni pir, Srce i duša...) ali ova je baš zbirka kratkih priča, koje su međusobno povezane, ali funkcioniraju i svaka za sebe.
    Hvala, zvuci zanimljivo

  33. #1483
    martincius avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    361

    Početno

    A Kishon? Citljivo i urnebesno.

  34. #1484
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Optimist, zaviri na Frakturinoj web stranici - možda nađeš još nešto: https://fraktura.hr/knjige/beletrist...tke-price.html

    A bogme bih i ja mogla to učiniti. Zadnje vrijeme sam toliko krepana da baš i ne čitam puno, ali za priče je lakše naći vremena.

  35. #1485
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Hvala, zlatne ste.
    Inace bas i nisam veliki ljubitelj prica (rijetke su me odusevile), ali u nedostatku vremena za nesto konkretnije, zadovoljit cu se njima.

  36. #1486
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Nekad mi se čini da je teže napisati dobru kratku priču ili zbirku priča nego romančinu.

  37. #1487

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Nekad mi se čini da je teže napisati dobru kratku priču ili zbirku priča nego romančinu.
    Ne bih znala iz vlastitog iskustva, nisam pisala ni jedno ni drugo, ali često primjećujem da se autori, koji su se najprije afirmirali kao pisci priča, zalete u želji da napišu i roman, pa se poskliznu na formi. Imam dojam da je kvalitetan roman ipak teže napisati.

  38. #1488
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    A u čemu je problem - investiraš par tisuća kuna u vlastito izdanje i nadaš se najboljem.
    Mene su neko vrijeme spopadali silni izdavači po načelu - ti lijepo plati fiksni iznos, a mi ti složimo sve ostalo - recenzija nepotrebna. Žao mi je da nisam stisnuo zube kad sam imao vitamina za to. Vjerojatnost financijskog uspjeha je zanemarivo mala. Tko se nada zaradi 'mašio je profesiju.

    Znam jednog privatnog izdavača koji razumno dobro živi. Izdanja su mu tipično u tiraži od 1000 komada. To je za Hrvatsku o-ho-ho. Tajna njegovog uspjeha je što istovremeno nudi priličan broj izdanja.

  39. #1489
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Da se obogatim, trebala bih pisati kao Nives Celzijus, hehehe....

  40. #1490

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Pročitala do kraja Priručnik za spremačice, priče su majstorski napisane i knjiga je izvrsna, ali teme koje obrađuje su vrlo, vrlo teške, da ne kažem mučne. Tako da mi je za čitanje trebalo više vremena nego što sam planirala jer jednostavno nisam bila u stanju brzo čitati.
    Tako da i nije neka preporuka za opuštanje ali nisam htjela odustati, zaista je riječ o vrhunskoj književnosti.

  41. #1491
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Apostolos Doxiadis: Stric Petros i Goldbachova slutnja

    Knjigu promoviraju kao matematički triler, i kao dalekog rođaka Imena ruže.

    Knjigu je napisao matematičar (koji je kao 15-godišnjak primljen na studij matematike u SAD-u, a sad se bavi pisanjem, režijom i kinematografijom), preveo ju je profesor s FER-a, a pogovor napisao profesor s PMF-a i već to govori o interesima i znanstvenoj podlozi knjige. Ima nekoliko stranica u knjizi koje dublje ulaze u matematičku teoriju, ali mogu se slobodno preskočiti. Ja čak ni nisam jer je dosta spretno objašnjeno. Inače za knjigu vrijedi manje je više - što se meni sviđa. Lako se čita, zanimljiva je, pročitala sam je u dan (nije duga). Radnja se dešava u Grčkoj, Njemačkoj, Engleskoj i Americi i u kratkim potezima dočarava i povijesne okolnosti u kojima je smještena.

    Dobar je prijedlog za mlade - i ja sam je našla u prijedlogu novog popisa lektire za srednje škole. Osobito mlade koji vole matematiku. Šarmantno, ugodno iznenađenje.

  42. #1492
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,620

    Početno

    Susan Abulhawa: Svitanja u Jeninu
    Roman o progonu Palestinaca sa zemlje na kojoj su boravili 800 godina i njihov odlazak u izbjeglištvo. Piše ga unuka Palestinca, izuzetno toplo. Gušt mi ju čitati, al nikako naći dovoljno vremena.

  43. #1493

    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    81

    Početno

    Citiraj Nera prvotno napisa Vidi poruku
    Susan Abulhawa: Svitanja u Jeninu
    Roman o progonu Palestinaca sa zemlje na kojoj su boravili 800 godina i njihov odlazak u izbjeglištvo. Piše ga unuka Palestinca, izuzetno toplo. Gušt mi ju čitati, al nikako naći dovoljno vremena.
    Čitala i da, svaka preporuka! Ja volim takav tip knjiga, imam osjećaj da sam blagi mazohist po pitanju uzivanja u potresnim štivima.

    Trenutno sam se uhvatila našeg dvojca Lari Mari. Dobila Bremenitu šutnju na poklon i onako...osrednje me zadovoljila no odlučila uzeti još nešto njihovo i u knjižnici nađem njih debitantski roman Bez ljubavi i mržnje. pročitala sam ga u jednom dahu i još sam bez riječi...kad se vrate mogu napisati koju

  44. #1494
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Davor Rostuhar: Polarni san

    Ovo mi je najlošija Rostuharova knjiga. Vjerojatno je radi obaveza prema sponzorima morao požuriti s izdavanjem pa se to osjeti.

    Ako i izbacim iz jednadžbe osobnost autora (koju je, na kraju krajeva, imao i u drugim svojim knjigama ), svejedno je knjiga s manama. Više je slika, nego teksta, a tekst je dnevničkog tipa, ali s više popularne psihologije i eklektičke duhovnosti, nego li samog doživljaja Antarktike. Doduše, ovdje sam vjerojatno prestroga jer nije lako ni zapisati 47 dana u kojima svaki dan samo hodate kroz ledenu pustoš u kojoj nema nikakvog života, a kamoli komunikativnih vrsta. Ljude u cijelom tom razdoblju sretne samo jednom. Svejedno, imala sam dojam da čitam po 4-5 nezanimljivih odjeljaka da dođem do jednog zanimljivog.
    Definitivno nije preporuka za tanju - iako je za svaku pohvalu koliko se studiozno pripremio za ovu ekspediciju i baš su te pripreme najzanimljiviji dio ove knjige.

  45. #1495

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Davor Rostuhar: Polarni san

    Ovo mi je najlošija Rostuharova knjiga. Vjerojatno je radi obaveza prema sponzorima morao požuriti s izdavanjem pa se to osjeti.

    Ako i izbacim iz jednadžbe osobnost autora (koju je, na kraju krajeva, imao i u drugim svojim knjigama ), svejedno je knjiga s manama. Više je slika, nego teksta, a tekst je dnevničkog tipa, ali s više popularne psihologije i eklektičke duhovnosti, nego li samog doživljaja Antarktike. Doduše, ovdje sam vjerojatno prestroga jer nije lako ni zapisati 47 dana u kojima svaki dan samo hodate kroz ledenu pustoš u kojoj nema nikakvog života, a kamoli komunikativnih vrsta. Ljude u cijelom tom razdoblju sretne samo jednom. Svejedno, imala sam dojam da čitam po 4-5 nezanimljivih odjeljaka da dođem do jednog zanimljivog.
    Definitivno nije preporuka za tanju - iako je za svaku pohvalu koliko se studiozno pripremio za ovu ekspediciju i baš su te pripreme najzanimljiviji dio ove knjige.


    Ni inače ne volim previše Rostuhara kao pisca - iako se divim ekspedicijama koje poduzima. Prije tjedan dana bili smo na njegovom ponovljenom predavanju u Lisinskom i dojam je opet bio isti - na početku predavanja bio je osrednje loš, ali nakon 45 minuta tog osrednjeg dijela pustio je film o tom poduhvatu, i to je zbilja bilo fascinantno i dojmljivo. Ali s puno slika i dodanih zvukova, uz minimalno teksta

  46. #1496

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Nera prvotno napisa Vidi poruku
    Tatarka Guzel Jahina: Zulejha otvara oči
    Nakon što joj ubiju muža Zulejha odlazi sa zavežljajem u tajgu uz rijeku Angaru. Prilagođava se surovom životu. Dijeli život s poludjelim doktorom, uspješnim slikarom, intelektualcima iz Lenjingrada... Prikaz stradavanja i surovog života ljudi pod sovjetskom čizmom. Uz tatarsku kulturu i sovjetsku povijest utkan je Zulejhin odnos prema ljubavi. Snažan roman koji će mi svakako ući u najboljih 10 ove god. Ženina snaga je neslomljiva!
    Da nadodam i da sam uspjela bez rezervacije naći Zulejhu u svojoj knjižnici i sad je čitam. Knjiga je izvrsna, pravi užitak, a glavna junakinja mi je posebno interesantna, zanima me kako će se razvijati do kraja knjige...

  47. #1497
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku


    Ni inače ne volim previše Rostuhara kao pisca - iako se divim ekspedicijama koje poduzima. Prije tjedan dana bili smo na njegovom ponovljenom predavanju u Lisinskom i dojam je opet bio isti - na početku predavanja bio je osrednje loš, ali nakon 45 minuta tog osrednjeg dijela pustio je film o tom poduhvatu, i to je zbilja bilo fascinantno i dojmljivo. Ali s puno slika i dodanih zvukova, uz minimalno teksta
    Baš ti hvala, nisam uspjela ići. Znači - njega u vizualnom formatu "konzumirati" .

  48. #1498

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Baš ti hvala, nisam uspjela ići. Znači - njega u vizualnom formatu "konzumirati" .
    Da. I to bez dodanog teksta, slike govore više od riječi

  49. #1499
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    O da, Rostuhara smo mi poslušali na Festivalu putovanja u Šibeniku i najbolje od svega je film. Iako, imao je par duhovitih momenata i u pripovijedanju :D, no pozitivnom dojmu je doprinijela i sama atmosfera Festivala i topla šibenska noć na trgu Sv. I. Pavla.

  50. #1500
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Elias Canetti: Spašeni jezik

    Ovo je prvi svezak trodijelnih memoara pisca nobelovca. Više puta sam napisala da volim autobiografske proze pa me ni ova nije ni u čemu razočarala. Zanimljivo je pisanje, a zanimljiv je i život književnika koji dolazi iz obitelji za koje se može reći da su pravi Europljani - i po zemljama u kojima su živjeli i po jezicima koji su govorili.

    Oni su Sefardi smješteni (u početku) u bugarski grad pod Otomanskim carstvom. Kasnije žive u Manchesteru, Beču, raznim gradovima u Švicarskoj - i to sve do autorove 16. godine do koje opisuje u ovoj knjizi. Govore židovskošpanjolski, bugarski, turski, njemački, engleski, a naravno da i svi uče francuski jer kako bi se inače sporazumijevali na putovanjima po Europi. Pisac je znatiželjno i načitano dijete koje spletom okolnosti razvije neobičan i nezdrav odnos s majkom i jedno od one djece kojima u školi kažu: Previše dižeš ruku.
    Meni je bilo jako zanimljivo i učas sam je pročitala

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •