Stranica 34 od 80 PrviPrvi ... 24323334353644 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1,651 do 1,700 od 3965

Tema: Što čitate 3.

  1. #1651
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Hvala, tanja! Odlicni clanci i vjerni prikazi kako je bilo (cula sam da netko cijelo vrijeme tipka ). Jedino mislim da Flanagan, kad je pricao o ratu u nama, nije pricao o potrebi za korijenjem nego o borbi izmedju potrebe to conform (da se bude dio zajednice u koju smo se udruzili da bismo prezivjeli) i potrebe za slobodom (individualnoscu, ljubavlju), a da su 'korijeni' interpretacija novinara.Jako zanimljiv covjek.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 04.09.2018. at 22:08

  2. #1652

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala, tanja! Odlicni clanci i vjerni prikazi kako je bilo (cula sam da netko cijelo vrijeme tipka ). Jedino mislim da Flanagan, kad je pricao o ratu u nama, nije pricao o potrebi za korijenjem nego o borbi izmedju potrebe to conform (da se bude dio zajednice u koju smo se udruzili da bismo prezivjeli) i potrebe za slobodom (individualnoscu, ljubavlju), a da su 'korijeni' interpretacija novinara.Jako zanimljiv covjek.
    Nije, stvarno je spomenuo korijene, baš se sjećam da je upotrijebljena ta riječ.

    Ma puno toga je on još rekao što ne piše u članku, mene se npr. dojmio njegov odgovor na ona općenita pitanja tipa "kako je moguće da narod s takvom umjetnošću (Nijemci, Japanci) počine takve grozne zločine (2. svj. rat)" - da umjetnost nije oslobađajuća što se tiče zla i da ideje zla postoje u narodu jednako kao i umjetničke težnje, tako nekako (ne sjećam se sad doslovno kako se izrazio).

  3. #1653
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Citiraj chesil prvotno napisa Vidi poruku
    Pročitala publicističko djelo o tragediji s festivala Roskilde prije 18 godina, kad je 9 ljudi umrlo za vrijeme koncerta Pearl Jama. Ni dan-danas ne mogu vjerovati kakav suludi splet okolnosti (kiša, blato, gužva, loš zvuk sa stagea, nejasna hijerarhija u osiguranju) može dovesti do toga da se onesvijestiš u masi, a da su svi oko tebe toliko priklješteni da ti ne mogu pomoći da se ustaneš. Mnogi kažu da su dio vremena doslovno levitirali u publici. Zanimljivo mi je da sudskog epiloga nema-nitko nije proglašen krivim, i to nakon 10-ak godina sudskog procesa (čisto za informaciju da se to očito događa i Dancima).
    Knjiga, naravno, puno govori i o bendu, i ima zapravo previše detalja koji mogu biti zanimljivi samo hardcore fanovima.
    Kako se zove?

  4. #1654
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Cure, dali imate preporuku za aplikaciju na mobu na koju bi mogla pisati listu sa nekim napomenama. Imam ja svoju tekicu no u knjižnicu uvijek neplanski odem.
    Prijavak sa godišnjeg; Livada Crnog Labuda, Zeleni Šator, 8% ni od čega, Dekompresija, Tjeraj svoj plug preko mrtvačkih kostiju.
    Sad čitam Sedam dobrih godina, odlična mi je.

  5. #1655

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Kosjenka prvotno napisa Vidi poruku
    Cure, dali imate preporuku za aplikaciju na mobu na koju bi mogla pisati listu sa nekim napomenama. Imam ja svoju tekicu no u knjižnicu uvijek neplanski odem.
    Nemam aplikaciju, nego u torbi uvijek imam list papira s ispisanim signaturama knjiga koje me zanimaju.
    Periodički ih obnavljam (dodajem nove, križam stare), ali imam ga uvijek uz sebe kad idem u knjižnicu, lakše mi se prisjetiti što tražim.

  6. #1656
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Za one koji su planirali ici- Okrugli stol- Sloboda, s Ivancicem, Dezulovicem i Frljicem koji je trebao biti sutra na programu Festivala svjetske knjizevnosti je nazalost otkazan


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  7. #1657
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Kako se zove?
    Twenty?

  8. #1658
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj Kosjenka prvotno napisa Vidi poruku
    Cure, dali imate preporuku za aplikaciju na mobu na koju bi mogla pisati listu sa nekim napomenama. Imam ja svoju tekicu no u knjižnicu uvijek neplanski odem.
    Prijavak sa godišnjeg; Livada Crnog Labuda, Zeleni Šator, 8% ni od čega, Dekompresija, Tjeraj svoj plug preko mrtvačkih kostiju.
    Sad čitam Sedam dobrih godina, odlična mi je.
    Ja imam "Bilješke" na mobitelu.
    To koristim za sve, pa i za ovakve stvari...

  9. #1659
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    Za one koji su planirali ici- Okrugli stol- Sloboda, s Ivancicem, Dezulovicem i Frljicem koji je trebao biti sutra na programu Festivala svjetske knjizevnosti je nazalost otkazan


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Otkazan zauvijek ili je promijenjen termin?

  10. #1660

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    Za one koji su planirali ici- Okrugli stol- Sloboda, s Ivancicem, Dezulovicem i Frljicem koji je trebao biti sutra na programu Festivala svjetske knjizevnosti je nazalost otkazan
    Šteta zna li se razlog?
    Baš sam planirala ići...

  11. #1661

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Sad vidim, piše "zbog spriječenosti sudionika".

  12. #1662
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Sad vidim, piše "zbog spriječenosti sudionika".
    Hm. Nije valjda da su se autocenzurirali...

  13. #1663
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Forka prvotno napisa Vidi poruku
    Ja imam "Bilješke" na mobitelu.
    To koristim za sve, pa i za ovakve stvari...
    Na svakom smartphponeu ima ovakva aplikacija - doslovno zamjenjuje post-it papiriće - otvoriš Note, staviš naslov Knjižnica, pa pišeš i brišeš po njoj. Ja imam za sve - Radno (tekući zadaci dana), Knjige itd. Nije to neka super pametna aplikacija koja će te nešto podsjećati itd., nego obični post-its, koje spremaš u telefon.

  14. #1664
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Isprobala par i zasada mi je najdraža" to read", može se pretraživati po autorima ili naslovima te zadati za pročitati te pročitano. Sad nažalost moram raditi pa ne mogu dalje čačkati dalje.
    Zgodno je, bacite oko.
    Ja obožavam svoje tekice, no uvijek mi ostane doma, kod kompa, u drugoj torbi i tako.
    Ovdje ću barem unositi ono što sam provjerila da ima u knjižnici.

  15. #1665
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Pls javite dojmove ako netko ide večeras na Pravo na priču - Kultura, moć i #metoo - kako je bilo.

  16. #1666
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Citiraj Kosjenka prvotno napisa Vidi poruku
    Cure, dali imate preporuku za aplikaciju na mobu na koju bi mogla pisati listu sa nekim napomenama. Imam ja svoju tekicu no u knjižnicu uvijek neplanski odem.
    Notes na mobitelu
    prazan "list papira"
    koristim za sve, to-do, popis za ducan, popis za knjiznicu, raznorazne biljeske ...

    ako u knjizari vidim neku interesantnu knjigu koju bih posudila u knjiznici, poslikam naslovnicu

  17. #1667
    chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    286

    Početno

    Jurana, sori, zaboravila napisati. Zove se Pearl Jam, The more you need, the less you get, autor je Henrik Tuxen.

    Ja kao ina, pišem u digitalni notes na mobitelu. Preporodila sam se otkad sam se prebacila na to, dotad sam stalno premetala kojekave papiriće, popise, postite po torbi.

  18. #1668
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa Vidi poruku
    Notes na mobitelu
    prazan "list papira"
    koristim za sve, to-do, popis za ducan, popis za knjiznicu, raznorazne biljeske ...

    ako u knjizari vidim neku interesantnu knjigu koju bih posudila u knjiznici, poslikam naslovnicu
    I ja sve ovako.

    Hvala, chesil.

  19. #1669
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

  20. #1670
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    Ovog sam ljeta uspjela pročitati više naslova nego što sam odredila


    Uz ostalo i ovdje spomenutog Grossmana i njegovu knjigu Ušao konj u bar .
    Junak ovoga romana sredovječni je komičar od kojega publika očekuje samo smijeh i razonodu.
    No jedne večeri umjesto da niže pošalice i politički nekorektne viceve on prepričava
    događaje koji su prethodili najtraumatičnijem događaju iz njegova djetinjstva.
    Gorko je to štivo, bilo ga je na trenutke gotovo bolno čitati. No napisano je odlično,
    a kroz osobnu dramu Grossman pripovjeda o Holokaustu, Izraelu i svemu onome što
    ljudi poduzimaju da bi preživjeli.


    Pročitala sam i K. Ishigurovu knjigu Kad smo bili siročad. Autor je vrlo vješt pripovjedač, temu
    gradi strpljivo i nenametljivo. Svidjelo mi se to već i u ranijim njegovim djelima koje sam čitala.
    A i teme su slične - vrte se oko sjećanja i toga koliko nepouzadni odjeci prošlosti utječu na razvoj
    naših osobnosti. I zbilja je potresno kad junak knjige shvati da je posve pogrešno protumačio
    ono što je smatrao ključnim događajima svoga odrastanja. Tu je i pitanje nacionalnog identiteta,
    što mi je uvijek zanimljivo, jer nisam ni sama sigurna što nekoga određuje Hrvatom, Japancem ili
    Englezom. Ova je knjiga i svojevrsan Bildungsroman, što me je dodatno privuklo.


    Uz ove dvije preporučam još dva naslova. Divljakušu, Marine Šur Puhlovski, dobitnicu nagrade VBZ-a.
    Pročitala sam jedan intervju s autoricom, njena su mi se razmišljanja svidjela i posegnula sam za
    zadnjom izdanom knjigom. Na ovoj temi ljudi često pišu kako im neki književni lik naprosto ide na
    jetra i to bude razlog da knjigu ne mogu nastaviti čitati - takvima se ova knjiga ne bi svidjela.
    Ja (uglavnom ) nemam problem s ponašanjem junaka u knjigama i ovaj mi je roman bio baš dobar.
    Govori o bezdanu između ljubavi i zaljubljenosti, te razlikama između očekivanja i stvarnosti
    kad su u pitanju brak i ponašanje voljene osobe u vezi.


    Očekivanjima društva kad su u pitanju žene bavi se, pak, Eseška zmija - knjiga Sarah Perry.
    Radnja je smještena u kasno viktorijansko razdoblje u kojem se izdižu magle praznovjerja
    i vjerovanja u mitske nemani da bi nastupilo doba emancipacije. Budi se znanost i društvena svijest.
    Upravo žene, kojima se priprisuju posve drugačije društvene uloge, u ovom su romanu glavne
    pokretačice promjena. To su žene koje se grčevito opiru rodnim okovima. No na žalost, od svih
    društvenih nazadnosti, uvjetovanost rodom i spolom najduže će potrajati.

  21. #1671
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    Btw. kad smo kod gostovanja velikih književnika današnjice, uskoro nam dolazi jedan od miljenika ove teme!
    Evo najave
    Davida Mitchella, engleskog pisca Booksa će ugostiti od 21. do 23.9. u Zagrebu i Dubrovniku

  22. #1672
    chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    286

    Početno

    anamar, odlični, iscrpni osvrti!
    I hvala na info o Mitchellu!

  23. #1673
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Jens Bjørneboe: Trenutak slobode

    Vrlo neobična, začudna knjiga.
    Totalno iznenađenje.
    Teška, depresivna, sofisticirana, refleksivna...
    O zlu i o tome kako čovjek čovjeku čini najveća zla, o tome zaslužujemo li ili ne istinu...
    O trenucima tuge, trenucima nepravde, trenucima prezira, trenucima humora i trenucima istine, ali i o tome da je trenutak slobode još uvijek nedostižan san.
    Ajme, kakva knjiga...
    Definitivno nije knjiga za trenutke razonode.
    Na koricama piše da "naslov proizlazi iz autorova stava da je istina preduvjet za slobodu, te da slobodni možemo biti tek kad spoznamo realnost smrti".

    Knjiga je prvi dio trilogije "Povijest bestijalnosti".
    Druga dva dijela tek moram pronaći...

  24. #1674
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj chesil prvotno napisa Vidi poruku
    anamar, odlični, iscrpni osvrti!
    I hvala na info o Mitchellu!
    i ja kažem
    Posljednje uređivanje od Angie75 : 06.09.2018. at 07:03

  25. #1675

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

  26. #1676

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Forka prvotno napisa Vidi poruku
    I ja sam mislila na Beigbedera, ali iskrsnulo je nešto drugo, ne manje zanimljivo
    Pričat ćeš, odnosno pisati, kako je bilo, nadam se...
    Evo kratkog izvještaja s Beigbedera: razgovor je mogao biti puno suvisliji i sadržajniji da ga je moderirao netko drugi, a ne Ivica Ivanišević
    Kad sam ga vidjela u ulozi moderatora, najprije sam se poveselila, ali on si je očito zamislio da je duhovit čim zine pa je valjao takve nekakve besmislice koje nisu imale veze ni s Beigbederom ni s književnošću općenito. Sve puno političkih aluzija koje su isprva bile duhovite, ali u nekom trenutku su stvarno postale pretjerane, pa se više ni u publici nitko nije smijao. A k tome su bile i promašene u mjestu i vremenu, jer mu sugovornik ionako nije razumio asocijacije.
    Sam Beigbeder je, kad mu je moderator dao doći do riječi, djelovao simpatično, nepretenciozno i opušteno, ostavio mi je sasvim drugačiji dojam od onog koji sam stekla čitajući ovu njegovu zadnju knjigu.
    Ali razgovor s npr. Flanaganom mi je bio sadržajniji i bogatiji. Ovo sinoć je bilo - zgodno, i ništa više od toga.

  27. #1677
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Evo kratkog izvještaja s Beigbedera: razgovor je mogao biti puno suvisliji i sadržajniji da ga je moderirao netko drugi, a ne Ivica Ivanišević
    Kad sam ga vidjela u ulozi moderatora, najprije sam se poveselila, ali on si je očito zamislio da je duhovit čim zine pa je valjao takve nekakve besmislice koje nisu imale veze ni s Beigbederom ni s književnošću općenito. Sve puno političkih aluzija koje su isprva bile duhovite, ali u nekom trenutku su stvarno postale pretjerane, pa se više ni u publici nitko nije smijao. A k tome su bile i promašene u mjestu i vremenu, jer mu sugovornik ionako nije razumio asocijacije.
    Sam Beigbeder je, kad mu je moderator dao doći do riječi, djelovao simpatično, nepretenciozno i opušteno, ostavio mi je sasvim drugačiji dojam od onog koji sam stekla čitajući ovu njegovu zadnju knjigu.
    Ali razgovor s npr. Flanaganom mi je bio sadržajniji i bogatiji. Ovo sinoć je bilo - zgodno, i ništa više od toga.
    I ja sam bila i u potpunosti se slažem. Nisam bila na puno - bila sam u pon i u sub i nekako mi se čini da je najbolja moderatorica bila Patricija Horvat, prevoditeljica, ona je nekako najviše pustila piscu da dođe do izražaja i jako je lijepo odradila moderiranje, po meni... iako je lako moguće da sam pristrana jer sam Flanagana jedinog svježe čitala, njegova knjiga mi je bila jako draga, a on mi je bio najbolji dio festivala.

    Kod Grossmana mi se čini da je Klasić dobio isto puno svjetala reflektora zbog naše specifične situacije, a Ivanišević (koji mi je kao autor super) je jučer bio out of control, iako se meni čini da se publika podijelila... nekima je bio super, dok su neki mrmljali potiho da nije bilo primjereno. Možda pisci teže zatomljuju ego pa onda vode razgovor na način kolega - kolega... ili žele ukrasti malo književnog limelighta kad su kočno došli u dodir s tom svojom malobrojnom nježnom publikom .... ali se apsolutno slažem, Ivanišević je bio neprimjeren, nije Francuz od njega mogao do riječi doći, mislim da ga je čisto što se tiče airtimea nad-driblao (mislim da je on izgovarao barem 60% riječi, dok je Francuz 40% maks, ako i toliko). Da, bilo je zgodno, ali Beigbeder je ostao nerazotrkiven, dok se razotkrio Ivanišević.

    Bila sam još i na Pavičiću (htjela sam kupiti knjigu, ali je rasprodana) i na Meksikancu Antoniu Ortugnu, dobro su ih skombinirali a propos sličnosti, ali mi se to činio pak prekratak format za 2 pisca.

    Sve u svemu, jako mi je bilo drago da sam bila, a posebno da sam bila na Flanaganu... slušat njega kako razmišlja mi je ko nekima ić' na krstarenje s Anom Bučević - likarija za dušu .

    A i gušt je bilo slušat druge jezike i vidjet prevoditelje... tj. da nije bilo sve na engl. Eto... već znam da ću se tome jako veselit dogodine .

    Tanja, kakva je zadnja knjiga, ako si pisala promaklo mi je?
    Posljednje uređivanje od ina33 : 09.09.2018. at 18:57

  28. #1678
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    I ja zahvaljujem anamar na osvrtima !

  29. #1679
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Evo kratkog izvještaja s Beigbedera: razgovor je mogao biti puno suvisliji i sadržajniji da ga je moderirao netko drugi, a ne Ivica Ivanišević
    Kad sam ga vidjela u ulozi moderatora, najprije sam se poveselila, ali on si je očito zamislio da je duhovit čim zine pa je valjao takve nekakve besmislice koje nisu imale veze ni s Beigbederom ni s književnošću općenito. Sve puno političkih aluzija koje su isprva bile duhovite, ali u nekom trenutku su stvarno postale pretjerane, pa se više ni u publici nitko nije smijao. A k tome su bile i promašene u mjestu i vremenu, jer mu sugovornik ionako nije razumio asocijacije.
    Sam Beigbeder je, kad mu je moderator dao doći do riječi, djelovao simpatično, nepretenciozno i opušteno, ostavio mi je sasvim drugačiji dojam od onog koji sam stekla čitajući ovu njegovu zadnju knjigu.
    Ali razgovor s npr. Flanaganom mi je bio sadržajniji i bogatiji. Ovo sinoć je bilo - zgodno, i ništa više od toga.
    Sad mi je malo manje žao što nisam mogla otići...

    Osim toga, moram priznati, malo sam se i bojala razočarenja...
    Mislim da je ono Bekim u Dnevniku jednog nomada nešto slično i napisao, u smislu da ne bismo nikad trebali upoznati omiljenog pisca, jer bismo se mogli razočarati... često stvarno tako i biva .
    Okej, vas dvije je razočarao samo moderator, to je već utješno !

  30. #1680

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Možda pisci teže zatomljuju ego pa onda vode razgovor na način kolega - kolega... ili žele ukrasti malo književnog limelighta kad su kočno došli u dodir s tom svojom malobrojnom nježnom publikom ....
    Mislim da si u pravu s ovim zaključkom.

    Tanja, kakva je zadnja knjiga, ako si pisala promaklo mi je?
    Za Beigbedera pitaš? Nisam pisala, jer sam knjigu dobila na rezervaciju baš u petak i tad sam je i počela čitati, nisam još došla do kraja. Ne mogu zato tvrditi ništa o konačnom dojmu, ali zasad mi se sviđa. Sviđa mi se polazna tema (autor je odlučio da će postati besmrtan i u tu svrhu obilazi razne znanstvenike diljem svijeta kako bi doznao koja su najnovija dostignuća po tom pitanju). Sviđa mi se način na koji prezentira znanstvena otkrića (a kako je to dosta povezano s mojom strukom, mogu ga dobro loviti u greškama - zasad nisam našla nijednu ). Pisano je na simpatičan, blago samoironičan način, i usput sjajno ocrtava vrijeme u kojem živimo. Tu mislim u prvom redu na selfie-maniju koju opisuje u prvom poglavlju. I tako dalje.
    Uglavnom, zasad mi je zabavno i zanimljivo štivo, nadam se da će tako i ostati!

  31. #1681

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    E da, ali u "Životu bez kraja", autor-pripovjedač je prilično opsjednut sobom, svojom tv-pojavom i svojom popularnošću - možda to namjerno naglašava da bi istaknuo jaz između načina na koji živi i onog što bi htio postići. Zato sam rekla da mi je u stvarnosti ostavio drugačiji dojam, malo opušteniji. Ali ipak ne piše o sebi, nego o književnom liku, samo što je ich-forma dušu dala za zamjenu autora njegovim likom (naročito kad se i životne činjenice podudaraju).

  32. #1682
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    E da, ali u "Životu bez kraja", autor-pripovjedač je prilično opsjednut sobom, svojom tv-pojavom i svojom popularnošću - možda to namjerno naglašava da bi istaknuo jaz između načina na koji živi i onog što bi htio postići. Zato sam rekla da mi je u stvarnosti ostavio drugačiji dojam, malo opušteniji. Ali ipak ne piše o sebi, nego o književnom liku, samo što je ich-forma dušu dala za zamjenu autora njegovim likom (naročito kad se i životne činjenice podudaraju).
    Mslim da dobro poznaje taj milje (urednik časopisa Lui, među ostalim, ako sam dobro pokupila u biografiji, radio je kao copyrighter i poznaje to (a vjerojatno i u sebi)). Koliko god je djelovao skromno... ipak je skužio da je zvijezda, profesionalno je na velikom stageu davao potpise, prije dizanja je pozivao autoironično na skandiranje... tako da vjerojatno tu ima nešto njega, koliko god se sam sebi sigurno i smije. Ja bih prva kupila vječni život (al bez boli, i nemoći) .

    https://www.tportal.hr/kultura/clana...nosti-20180909

    Osvrt je napisao oduševljeni pripadnik publike, ali tanja nije usamljena u dojmu, baš sam čula mrmorenje iz partera (većina ljudi koji nisu koristili slušalice, meni se čini, znači, oni koji bolje razumiju njegov francuski milje i kako može doživjeti Ivaniševićeve dosjetke, kojima se zaista jest smijao) da je bio neprimjeren (ne samo) u uzimanju podija Beigbederu.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 09.09.2018. at 23:39

  33. #1683
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

  34. #1684
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    Hvala vama na ovim izvještajima. Iako nisam bila ondje doživjela sam festival kroz vaše dojmove, te intervjue i medijske izvještaje.
    Već godinama rastužuju me podaci o tome koliko se malo u Hrvatskoj čita. Još me veći pesimizam obuzeo kad je propao Algoritam. No knjižarski se sektor pokazuje iznimno žilavim. Također, knjižnice su već dugo svjetionici spasa i samo se nadam da zakonodavac tu neće ništa brljati da ne bi upropastio tu dragocjenu mrežu. I književna nam je scena bogata, čini mi se da je domaćih izdanja s godinama sve više. A najviše od svega raduju me sve češća gostovanja stranih autora, samostalno i na festivalima. Mislim da je FSK, kad je riječ o imenima koja su predstavljena, ove godine zbilja bio na vrhunskoj razini. Zato se nadam da organizatori prate prijem kod publike (i čitaju forume) i da će poraditi na još boljoj prezentaciji.

    .....
    Od štiva o kojemu želim nešto napisati, jer ga smatram vrijednim vaše pažnje izdvajam knjigu Felix Austria, ukrajinske autorice Sofije Andruhovič. Slatko gorka je to priča o neobičnoj povezanosti dviju žena - gospodarice i sluškinje. Njihov je savez snažniji od prijateljstva, intiman poput sestrinskog. No, u isto vrijeme one su loše prijateljice, ljubomorne sestre. Pa iako knjiga nije bez mane, jer u radnji ima pukotina, ja sam baš uživala u čitanju. Ponajviše zbog bogatog i sočnog stila koji tako lijepo odgovara razdoblju obuhvaćenom u knjizi - kraju 19. st. Usto kroz sudbinu likova zrcali se i bogata multikulturalna povijest mjesta radnje - ukrajinskog Stanislaviva, kao i moćne Austro - Ugarske Monarhije.

  35. #1685

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj anamar prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala vama na ovim izvještajima. Iako nisam bila ondje doživjela sam festival kroz vaše dojmove, te intervjue i medijske izvještaje.
    Već godinama rastužuju me podaci o tome koliko se malo u Hrvatskoj čita. Još me veći pesimizam obuzeo kad je propao Algoritam. No knjižarski se sektor pokazuje iznimno žilavim. Također, knjižnice su već dugo svjetionici spasa i samo se nadam da zakonodavac tu neće ništa brljati da ne bi upropastio tu dragocjenu mrežu. I književna nam je scena bogata, čini mi se da je domaćih izdanja s godinama sve više. A najviše od svega raduju me sve češća gostovanja stranih autora, samostalno i na festivalima. Mislim da je FSK, kad je riječ o imenima koja su predstavljena, ove godine zbilja bio na vrhunskoj razini. Zato se nadam da organizatori prate prijem kod publike (i čitaju forume) i da će poraditi na još boljoj prezentaciji.
    Slažem se. I moj je dojam da je FSK svake godine sve bolji, a veseli me vidjeti i da nije jedini - u proljeće, naklada Ljevak već nekoliko godina organizira slično događanje malo nesretnog angliziranog naslova "Zagreb book festival", zatim festival "Sa(n)jam knjige" u Puli, pa izdvojena gostovanja stranih autora...
    Osim toga, sudeći po broju rezervacija knjiga u knjižnicama, ne bih rekla da se kod nas tako malo čita - malo se kupuju knjige, to da.


    Od štiva o kojemu želim nešto napisati, jer ga smatram vrijednim vaše pažnje izdvajam knjigu Felix Austria, ukrajinske autorice Sofije Andruhovič. Slatko gorka je to priča o neobičnoj povezanosti dviju žena - gospodarice i sluškinje. Njihov je savez snažniji od prijateljstva, intiman poput sestrinskog. No, u isto vrijeme one su loše prijateljice, ljubomorne sestre. Pa iako knjiga nije bez mane, jer u radnji ima pukotina, ja sam baš uživala u čitanju. Ponajviše zbog bogatog i sočnog stila koji tako lijepo odgovara razdoblju obuhvaćenom u knjizi - kraju 19. st. Usto kroz sudbinu likova zrcali se i bogata multikulturalna povijest mjesta radnje - ukrajinskog Stanislaviva, kao i moćne Austro - Ugarske Monarhije.
    Baš sam neki dan privremeno odustala od te knjige, mislim baš zbog, kako kažeš, bogatog i sočnog stila zaista je takav. Nije mi odgovarao u tom trenutku. Ali knjiga nije loša, svakako ću joj se vratiti u dogledno vrijeme. Inače, iz sličnog podneblja i vremena radnje (nekih 30ak godina kasnije) je i odličan roman Jurija Viničuka "Tango smrti"

  36. #1686
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Baš sam neki dan privremeno odustala od te knjige, mislim baš zbog, kako kažeš, bogatog i sočnog stila zaista je takav. Nije mi odgovarao u tom trenutku. Ali knjiga nije loša, svakako ću joj se vratiti u dogledno vrijeme. Inače, iz sličnog podneblja i vremena radnje (nekih 30ak godina kasnije) je i odličan roman Jurija Viničuka "Tango smrti"
    I mene je u početku odbijao taj kitnjasti jezik, ali nakon 50tak stranica knjiga me 'uhvatila' i više to nisam doživljavala kao manu.
    Hvala za ovu preporuku.

    Kad je riječ o čitanju, Zagreb je i tu, kao i po mnogočemu drugome, iznad prosjeka.

  37. #1687
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Jučer je na HRT3 bila izvrsna emisija Knjiga ili živog, o Karl Ove Knausgardu. Baš sam uživala. Evo link da se može pogledati s hrti-a.
    https://hrti.hrt.hr/videostore/movie...ueReferenceId=

  38. #1688
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    M. Porter: Tuga je pernata stvar
    Neobična, kratka knjižica, rodno neopredijeljena (naravno, mislim na književni rod ) - iako se inzistira da se radi o romanu, ja sam je doživjela kao poeziju. Umre mlada žena pa se njen muž i sinovi moraju naučiti živjeti s gubitkom i u tome im pomaže jedna vrana. U tekstu se više nailazi na duhovitost, nego patetiku, ali bilo je nekoliko trenutaka kad me je duboko dotakla. Osjećaj koji je u mene ipak najizraženiji nakon čitanja ove knjige je čuđenje - kako to da je ova knjiga doživjela toliku popularnost da je čak prevedena u Hrvatskoj - ne radi toga što bi bila loša, nego zato što je nekonvencionalna.

    B. Norris: Pet se rijeka srelo u šumovitoj dolini
    Još jedan roman prvijenac mladog britanskog autora. Pet rijeka predstavlja pet osoba iz čije se vizure pripovijeda, a povezuje ih gradić Salisbury u Engleskoj u kojem je slavna katedrala koja se nadvija nad njihove živote, a također i neki događaji kojima slučajno svi nazoče. Ovo je tradicionalno pripovijedanje, čitljivo i zgodno, ali ne vjerujem da ću je dugo pamtiti.

    V. Despentes: Vernon Suboteks I i II
    Ovo je pak majstorstvo. Autorica stvara cijeli jedan svijet likova koji su svi živi i plastični i uvjerljivo različiti. Roman živi muziku i Pariz. S obzirom na to da među likovima ima beskućnika, pornoglumica, korumpiranih producenata i desničarskih nasilnika, mogla bi se očekivati naturalistička brutalnost, ali uopće nije tako, više je realistično pomirljiva. Prvi dio mi je bio bolji, ali oba dijela sam brzo pročitala s velikim zanimanjem i jedva čekam da bude preveden i treći.

    K. Ishiguro: Blijed pogled na bregove
    Službeno sam slaba na Ishiguroa. Njegov ogoljeni stil, jednostavan jezik, mirno pripovijedanje potpuno su me osvojili. I ono kako u malo rečenica dotakne puno tema. Ova knjiga je dijelom radnje smještena u Japan, u Nagasaki pa uspjeva progovoriti o promjeni vrijednosnog sustava u Japanu nakon 2. svjetskog rata, posljedicama Bombe, osamljivanju mladih ljudi i odnosu među spolovima - i sve u ovako tankoj knjižici, a ne nagurano. Uz to volim i fantastične elemente koje on provuče u naoko obične događaje, a i malo mistike, koje ima, ne škodi. Uglavnom, već sam uzela Pokopanog diva i sad ću pokušati pročitati sve njegovo.

  39. #1689

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Gdje si uspjela nabaviti Blijed pogled na bregove?
    U KGZ te knjige još uvijek nema u katalogu, iako sam na najavu o prijevodu naišla još ljetos.

  40. #1690
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Pročitala sam na engleskom.

    Ali vidim na internetu da su je neki ljudi već imali u rukama:
    https://knjigesumojsvijet.com/2018/0...vlastitu-dusu/
    https://lifesocks.blog/2018/09/05/bl...azuo-ishiguro/

  41. #1691
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Opa, znači tvoj je prijevod naslova

  42. #1692
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    mene ova tema vraća u srednju
    kad sam pisala lektiru
    i sva bih se unjela
    onda naravno nije bilo interneta, da možeš nešto prepisati
    bile su kritike, naravno, nešto bih si s tim pomogla
    ali bih uglavnom sve sama
    obavezno pročitala lektiru
    polomila se pišući
    i onda bih sva napeta čekala da prof. ocjeni
    i bilo bi: dobra kompozicija, dobro razrađeni likovi, gramatički sve ispravno, bez pravopisnih grešaka:
    2/3
    i uvijek sam se pitala kako pišu oni koji dobiju 5 (bilo ih je dvoje u razredu)
    sad znam
    pišu kao tanja_b, jurana, anamar
    Posljednje uređivanje od aleksandra70vanja : 12.09.2018. at 11:27

  43. #1693
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Opa, znači tvoj je prijevod naslova
    Mitopeja je još prije nekog vremena najavila prijevod, i onda sam ja nestrpljivo naručila na engleskom. A vidjela sam da je izašlo (sudeći po linkovima gore) pa sam napisala na hrvatskom

    aleks, hvala
    Meni je zanimljivo čuti svačije mišljenje, bez obzira kako sročeno.
    Posljednje uređivanje od Jurana : 12.09.2018. at 11:31

  44. #1694
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    mene ova tema vraća u srednju
    kad sam pisala lektiru
    i sva bih se unjela
    onda naravno nije bilo interneta, da možeš nešto prepisati
    bile su kritike, naravno, nešto bih si s tim pomogla
    ali bih uglavnom sve sama
    obavezno pročitala lektiru
    polomila se pišući
    i onda bih sva napeta čekala da prof. ocjeni
    i bilo bi: dobra kompozicija, dobro razrađeni likovi, gramatički sve ispravno, bez pravopisnih grešaka:
    2/3
    i uvijek sam se pitala kako pišu oni koji dobiju 5 (bilo ih je dvoje u razredu)
    sad znam
    pišu kao tanja_b, jurana, anamar
    Aleks hvala ti <3
    Sad ću imati tremu

  45. #1695
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    Angie hvala za info o emisiji

  46. #1696
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Pročitala Mani Gotovac "Ćutim te". Nisam sigurna što bih rekla. To mi je prva Manina. Nekako mi je predramatična, preegzaltirana u opisima likova, posebno isticanju plave kose. I naslov... baš je "ćutim" trebao bit glagol . Kakterizacija onih jednostavnijih mi je odlična, priča je zanimlijva, premda za mene u nekom trenu iskoči iz nečeg što mogu zamisliti. Ove dublje ne kužim baš, previše su mi "kazališni", ne poklapaju se s mojim životnim iskustvom i krugovima kretanja. Vjerojatno bih ja slično prošla i s Bekimom. Ali, svejedno mi je bila zanimljiva. Sad ću na Ishigura, veselim se nekom diskretnijem i mirnijem.

  47. #1697
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    ina33, možda si trebala prvo uzeti Fališ mi.
    no, koliko god divna, ta knjiga je i potresna...
    ne znam...

  48. #1698
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Bila sam uzela, al sam je makla vrlo brzo jer sam shvatila da ce to za mene bit prepotresno-citat o umiranju djeteta tada iste dobi ko sto je moje bilo. Nisam mogla...mozda jednog dana, ako. Za neke teme zakljucujem da bi me previse potresle tj da bi trauma za mene bila veca od ev. citalacke katarze.

  49. #1699
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Rosella Postorino: "At the Wolf's Table": https://www.amazon.com/At-Wolfs-Tabl.../dp/1250179149 .
    Autorica je imala namjeru intervjuirati posljednju zivucu Hitlerovu kusateljicu Margot Wolk, no kako je ona u medjuvremenu preminula, iskoristila je povijesne materijale i rupe u njima popunila fiktivnom pricom, i tako obogatila likove i dala im zivot i dusu.
    Za mene, knjiga govori ne samo o njemackoj strani medalje za vrijeme 2.svj. rata, nego i o dubokom osjecaju krivnje prezivjelih.
    Svakako preporucujem, pa i mladjim citateljima (16+, recimo).
    Posljednje uređivanje od Elly : 14.09.2018. at 18:35

  50. #1700
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Dino Milinović: Kradljivac uspomena
    Autor je vrlo šarmantni profesor povijesti umjetnosti na FF, što je, priznajem, bio razlog što sam za knjigom i posegnula.
    Špijunski triler, što i nije moj žanr, ali priča je zanimljiva, lijepo teče, i bio mi je gušt pročitati je.
    Izričaj je zanimljiv, točno se kuži saturiranost znanjem iz povijesti umjetnosti i komparativne književnosti
    Možda čak malo i previše .
    Uglavnom, skroz neloše

    P.S. Navodno je prema knjizi snimljen i film. Nisam ga gledala.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •