Stranica 42 od 80 PrviPrvi ... 32404142434452 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 2,051 do 2,100 od 3965

Tema: Što čitate 3.

  1. #2051
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj Optimist prvotno napisa Vidi poruku
    Looool

    Isao MM u knjiznicu, fotkala mu na brzinu vase popise pa nek ide po redu, sto imaju, svejedno...i dodje mi s Ispovijedam
    Tek sam sad vidjela tvoju sitnu napomenu da su knjige s tvog popisa debele.
    Ova nije debela, ova je pretila...jos se smijem

    Kaze MM, uzeo sam ti samo dvije, mislim da ce ti biti dovoljne za ovu godinu

    Druga je Ulica Katalin od Magde Szabo <3


    Ali kad pročitaš Ispovijedam, neće ti bit' žao što ti je donio pretilu knjigu .
    (Disclaimer: što misliš kako je meni bilo, ja knjige uglavnom čitam u prijevoznim sredstvima, nosala sam ju mjesec dana amo-tamo way )

  2. #2052
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    ja se nakon "Vrata" ne mogu odlučiti uzeti drugu knjigu Magde Szabo
    strah me prevelikih očekivanja i razočarenja
    Meni su Vrata medju 5 najdrazih knjiga.
    Pocetak Ulice obecava. Javit cu dojmove.

  3. #2053
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Citiraj Forka prvotno napisa Vidi poruku


    Ali kad pročitaš Ispovijedam, neće ti bit' žao što ti je donio pretilu knjigu .
    (Disclaimer: što misliš kako je meni bilo, ja knjige uglavnom čitam u prijevoznim sredstvima, nosala sam ju mjesec dana amo-tamo way )
    Tebi od citanja ne stradaju oci vec kicma

  4. #2054
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj Optimist prvotno napisa Vidi poruku
    Tebi od citanja ne stradaju oci vec kicma
    Ah, stradala mi je ona već odavno

  5. #2055

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Paolo Cognetti: Osam planina

    Iako je tek početak, već vidim da će mi ova knjiga biti među top 10 pročitanih ove godine. Pomalo podsjeća na Seethalerov "Čitav jedan život" (nimalo se ne slažem s usporedbom navedenom u ovoj kritici, da je to "maskulina inačica Genijalne prijateljice", nećemo valjda sad svako djelo talijanske književnosti uspoređivati s Genijalnom prijateljicom ). Počinje na prvi dojam idiličnim uspomenama glavnog lika iz djetinjstva, odrastanje uz roditelje planinare i najboljeg prijatelja iz planine, ali onda slijedi odrastanje i odmak od roditeljskog sustava vrijednosti, pokušaj bijega od planine i stalno vraćanje tom svijetu - i prijatelju. Kako roman odmiče, sve je manje idiličnog u životima likova, sve je više neke tmurne melankolije, pri čemu planina - "Grenon" - ostaje ista, nepromijenjena i ravnodušna sila prirode.
    Ne osobito dugačak roman tako nudi mnoštvo motiva za razmišljanje: odnos djece i roditelja, očeva i sinova, muška prijateljstva, odnos prema životu, prema prirodi, traženje vlastitog mjesta pod suncem... da ne govorim o tome da je vrlo lijepo napisan, užitak za čitanje, i da mi je uljepšao ovaj tjedan i ovo inače tmurno i jednolično doba godine.

  6. #2056

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    nl
    Postovi
    654

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Paolo Cognetti: Osam planina

    Iako je tek početak, već vidim da će mi ova knjiga biti među top 10 pročitanih ove godine. Pomalo podsjeća na Seethalerov "Čitav jedan život" (nimalo se ne slažem s usporedbom navedenom u ovoj kritici, da je to "maskulina inačica Genijalne prijateljice", nećemo valjda sad svako djelo talijanske književnosti uspoređivati s Genijalnom prijateljicom ). Počinje na prvi dojam idiličnim uspomenama glavnog lika iz djetinjstva, odrastanje uz roditelje planinare i najboljeg prijatelja iz planine, ali onda slijedi odrastanje i odmak od roditeljskog sustava vrijednosti, pokušaj bijega od planine i stalno vraćanje tom svijetu - i prijatelju. Kako roman odmiče, sve je manje idiličnog u životima likova, sve je više neke tmurne melankolije, pri čemu planina - "Grenon" - ostaje ista, nepromijenjena i ravnodušna sila prirode.
    Ne osobito dugačak roman tako nudi mnoštvo motiva za razmišljanje: odnos djece i roditelja, očeva i sinova, muška prijateljstva, odnos prema životu, prema prirodi, traženje vlastitog mjesta pod suncem... da ne govorim o tome da je vrlo lijepo napisan, užitak za čitanje, i da mi je uljepšao ovaj tjedan i ovo inače tmurno i jednolično doba godine.
    Procitala sam je nedavno, jako mi se svidjela, a sad sam zapocela Il ragazzo selvatico (The Wild Boy na engelskom, kod nas nije jos prevedena). Vec na prvoj stranici referira moju obozovanu Into the wild Jona Krakauera. Bas se veselim.

  7. #2057
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Hvala ! Bilježim, moglo bi mi se svidjeti .

  8. #2058
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Han Kang: Vegetarijanka

    Jedna od onih knjiga koje upamtite jer je totalno pomaknuta.
    Neću prepričavati sadržaj, odlična, preporučujem!

  9. #2059

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Marko Gregur: Mogla bi se zvati Leda

    Ovo mi je valjda najtužnija knjiga koju sam u životu pročitala. Mnogim forumašicama to je, na žalost, zbilja, a ne fikcija.

  10. #2060
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Marko Gregur: Mogla bi se zvati Leda

    Ovo mi je valjda najtužnija knjiga koju sam u životu pročitala. Mnogim forumašicama to je, na žalost, zbilja, a ne fikcija.
    Ajoj

  11. #2061
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Ljudmila Ulicka "Zeleni šator"
    predivna, predivna knjiga. Po sudbinama Rusa/Sovjeta u poststaljinovsko vrijeme podsjetila me na knjigu Rabljeno doba Svetlane Aleksievič, jedino što mi nakon Aleksievičke treba antidepresivna kura, a Ulicka me ostavila pune duše...

    Tanja, spomenula si da si kupila njezine "Djevojčice" - a upravo u Zelenom šatoru profesor književnosti, dok poučava i odgaja dječake, razmišlja kako se o njihovom odrastanju i buri hormona sve zna i opisano je u književnosti, dok se o odrastanju djevojčica ne zna ništa, kao da samo broje godine i čekaju da se udaju. Očito je Ulicka o tome dugo promišljala i na kraju sama napisala knjigu

  12. #2062

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku

    Tanja, spomenula si da si kupila njezine "Djevojčice" - a upravo u Zelenom šatoru profesor književnosti, dok poučava i odgaja dječake, razmišlja kako se o njihovom odrastanju i buri hormona sve zna i opisano je u književnosti, dok se o odrastanju djevojčica ne zna ništa, kao da samo broje godine i čekaju da se udaju. Očito je Ulicka o tome dugo promišljala i na kraju sama napisala knjigu
    Da "Djevojčice" sam svojedobno nabavila u Beogradu, a nadam se da će se pojaviti i u hrvatskom prijevodu (mislim da ima šanse jer je dosta njezinih djela prevedeno zadnjih par godina).
    Sad me čekaju njezine "Ljestve Jakovljeve", ali neću žuriti, mislim da ću si tu knjigu ostaviti za neki period da polako uživam u čitanju.

  13. #2063
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Upravo je Jagna Pogačnik predstavila Murakamijevu zbirku pripovijedaka Muškarci bez žena, zaintrigirala me pa mu možda dam još jednu šansu (da nisu pripovijetke, bome ne bih).
    Posljednje uređivanje od Optimist : 05.02.2019. at 09:25

  14. #2064
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    prijavila bih dva krimića
    prvi je "Siva zona" Gorana Tribusona
    drugi roman o inspektoru Baniću
    standardno dobar Tribuson
    nije to sad neki roman za past u nesvjest
    ali ok je
    a i volim opaske o stanju u društvu
    zapravo volim Tribusona

    ali pravo mi je iznenađenje (jer se u pravilu razočaram u krimiće i trilere)
    "Bezbožnice" Alex Marwood
    http://www.procitajto.com/bezboznice/
    dugo nisam pročitala dobar triler/krimić (ja zapravo ne znam granicu između ta dva žanra)
    obično počnu dobro i onda kraj bude razočaravajući
    ovdje je kraj dobar, i po meni neočekivan
    preporuka za ljubitelje žanra

  15. #2065
    anchi pp avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,906

    Početno

    Nisam do sada ništa čitala od Zorana Žmirića, nekako mi je prošao mimo fokusa. Ne sjećam se niti da sam ovdje čitala da je ne tko preporučio, a najčešće ovdje čupam naslove i rezerviram u knjižnici.

    U svakom slučaju, pročitala sam Pacijenta iz sobe 19 - knjiga obara s nogu, a sad sam u potrazi za njegovim ostalim radovima.

    https://www.jutarnji.hr/kultura/knji...danas/8083772/

  16. #2066
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,620

    Početno

    U 2018. sam pročitala 47 knjiga, kao i u 2017.

    Izdvajam 10 naj kalendarski kako sam ih čitala:

    1. Slavenka Drakulić: Optužena (još i Frida ili o boli, Mileva Einstein, teorija tuge, Dora i Minotaur) - svaka njena mi je teška, ova naročito, ali sjajna, već smo pričale o tome ne ugrađuje li i svoju bol u svoje knjige
    2. Margaret Mazzantini: Napokon rođen (oduševila me pa sam pročitala i Ne miči se - po obje snimljen film) - Rimljanka se nakon 16 god. vraća u Sarajevo pogođeno ratom
    3. Ljudmila Ulicka: Zeleni šator (još i Daniel Stein, prevoditelj, sad jedva čekam Jakovljeve ljestve) - posrećilo nam se što je prepisujući zabranjeni roman u genetičkom labu dobila otkaz i krenula u književnice
    4. Elena Ferrante: Genijalna prijateljica (i ostatak iz tetralogije) - zainteresirala me za Napulj i istraživanje talijanskog juga
    5. Guzel Jahina: Zulejha otvara oči - autoričina baka Tatarka je jedna od raskulačenih i prognanih u doba Staljinova režima, što je radnja romana
    6. Susan Abulhawa: Svitanja u Jeninu - sudbina palestinske obitelji kroz 4 generacije
    7. Heather Moriss: Tetovirer iz Auswitza - ispričano po istinitoj priči, nije imao izbora, morao je tetovirati, a cilj je bio preživjeti svaki novi dan
    8. Francesca Melandri: Eva spava - nadahnula me i poželjeh sjesti u vlak od sjevera do juga čizme
    9. Richard Flanagan: Uskim putem duboko na sjever - ne mogu vjerovati da je jedini pisac među 9 naj spisateljica u protekloj godini
    10. Hala Jaber: Leteći sag za Bagdad - 2 djevojčice su jedine preživjele od obitelji, novinarka Libanonka izvještava za Sunday times i povezuje se s njihovom sudbinom

    Iako nije tema, izdvojam dvoje književnika koji su mi otkriće u dječjoj književnosti. Prije svoje uspavanke, čitam klincezama priče za laku noć.

    1. Kestus Kasparavičius: Mala zima - Litavac koji prekrasno crta i piše - posudih i pročitah sve dostupno u knjižnici
    2. Maja Lunde: Snježna sestra - predivna Božićna priča o dječaku Kristianu i djevojčici Hedvigi, oduševile me ilustracije Lise Aisato
    Posljednje uređivanje od Nera : 12.02.2019. at 12:59

  17. #2067
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Nera divim se popisu, ja toliko ne uspijem pročitati u 5 godina
    i hvala na popisu, bilježim ga kao preporuke (osim Drakulić nisam ništa čitala, i Kasparavičiusa, u nekim davnim danima kad sam čitala svojoj kćeri)
    a popis je posebno fascinantan s obzirom na potpis

  18. #2068
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,088

    Početno

    Nera, odličan post!

  19. #2069
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    Nera hvala za post!


    Od mene evo preporuke za strip. Riječ jeo Fibrinom izdanju Stare prdonje, Wilfrid Lupana. U ExpressovomBookmarku pročitala sam osvrt Krune Lokotara i odmah sam ga stavilana popis. Lokotar u tom mjesečnom prilogu za knjigu redovito piše o stripovima. Njegovi su tekstovi dobar izvor preporuka, kao i online magazin Gradske knjižnice Rijeka za devetu umjetnost (bilo je već ranije upita, a i sama sam stalno u potrazi za dobrim tekstovima).
    Prdonje su za mene vrlo aktualan strip. Budući da sam u nevjerici zbog okružja u kojem živimo, a smatram da vlada kaos nekompetentnosti, nerada, korupcije, ortačkog i mafijaškog kapitalizma, nadam se da dolazi revolucija. Ne ona koja jede svoju djecu, ni pernarovska, već razumska. Prdonje nisu predstavnici takve revolucije, oni su antiestablišment staroga kova, francuska ljevica, ali su nevjerojatno duhoviti.


    Nejednaki, Ivane Dragičević, odlično mi se se nastavila na Prdonje. Jedna od naših najboljih vanjskopolitičkih novinarki u toj knjizi kroz različite prizme opisuje velike globalne politike i pripadajuće probleme koji se čine sve manje rješivima. Nakon tog štiva čini mi se da je naša politička scena sa svojim afericama tek bara kreketavih žaba u odnosu na svjetske igrače. A svakako potvrđuje da živimo u zanimljivim vremenima.


    A tek smo se prije koju godinu opustili i počeli uživati u sigurnosti – nakon što smo devedesete potrošili na rat. Tom našem zadnjem ratu posvećen je veći dio knjige Skica u ledu, Josipa Mlakića. Kako i obično biva u njegovim romanima, Mlakić ogoljuje rat pišući o tome što se u ratna vremena događa ljudima - jer rat ne budi samo najgore u ljudima, veći najbolje. Život nekako ide dalje, pobjeđuje, a preživljava i čovječnost. Knjiga je na mene ostavila dobar dojam zbog zanimljivog početka – o detektivu koji godinama po Europi traga za serijskim ubojicom inače poklonikom rock koncerata. Pred kraj sam nekako počela gubiti konce pa i interes.


    Zato sam nastavila YA literaturom kojoj sam se predala žarom petnaestogodišnjakinje. U knjizi Sanjar Strange, Laini Taylor (prvoj iz serijala) uživala sam kao prase u blatu. Polubogovi, magične moći, nemoguća ljubav, osvojila me već nakon dva poglavlja. Nakon toga sam posegnula za još jednom - Nikada kraja kornjačama, Johna Greena, meni među omiljenim autorima knjiga za mladež. Kad se nešto dogodi u pravo vrijeme – kod mene se kaže "k`o budali triska". Pa eto tako je i bilo. U mom su svijetu ionako tinejdžeri filozofi, a knjige o odrastanju stožerna literatura za opuštanje.


    Porčitala sam i kratak, ali sladak feministički manifest Draga Ijeawele, Chimamande Ngozi Adichie. Imam dvije kćeri u predpubertetskoj dobi, pa sam si to uzela pod obavazenu lektiru.
    Kako bi vratila dug klasicima posegnula sam za Vježbanjem života, Nedjeljka Fabrija. I još me nosi rijeka njegova poetskog stila. Nevjerojatno lijepa knjiga.

  20. #2070
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    anchi ni ja Žmirića još nisam čitala i za početak sam uzela Pacijenta. ako stigneš napiši još koju o toj knjizi.

  21. #2071
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj anamar prvotno napisa Vidi poruku
    posegnula sam za Vježbanjem života, Nedjeljka Fabrija. I još me nosi rijeka njegova poetskog stila. Nevjerojatno lijepa knjiga.
    a ja je gledam na svom regalu već dobre 2-3 godine i stalno je mislim početi ponovno čitati (u srednjoj sam je pročitala nakon što sam pogledala predstavu), al stalno imam nešto iz knjižnice što je hitnije.... sad si me potaknula da je se i ja prihvatim!

  22. #2072
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj anamar prvotno napisa Vidi poruku
    .
    Kako bi vratila dug klasicima posegnula sam za Vježbanjem života, Nedjeljka Fabrija. I još me nosi rijeka njegova poetskog stila. Nevjerojatno lijepa knjiga.
    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    a ja je gledam na svom regalu već dobre 2-3 godine i stalno je mislim početi ponovno čitati (u srednjoj sam je pročitala nakon što sam pogledala predstavu), al stalno imam nešto iz knjižnice što je hitnije.... sad si me potaknula da je se i ja prihvatim!
    kad sam odlazila iz Rijeke za Zg prijatelj mi je poklonio Vježbanje života, da ponesem Rijeku sa sobom
    sram me reć da ga nisam pročitala, vrijeme je da se to promjeni

  23. #2073
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,088

    Početno

    Već sam to pisala, ali neka: Vježbanje života mi je najbolji hrvatski roman
    (barem prije pojave Kristiana Novaka)

  24. #2074
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Bome meni je i Šegrt Hlapić bolji

    Zapravo, Šegrt Hlapić mi je najbolji hrvatski roman.

  25. #2075
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,088

    Početno

    Šegrt Hlapić je i meni visoko na popisu

  26. #2076

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Priznajem da nisam čitala Vježbanje života (Fabrio mi je bio antipatičan kao osoba, naročito nakon "Smrti Vronskog", pa nisam ništa njegovo ni čitala ), morat ću to nadoknaditi. Ali teško da išta može biti bolje od Kiklopa

  27. #2077
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    .. osim Šegrta Hlapića

    ali, da, hrvatska književniost ima tog monumentalnog Kiklopa, pa se teško natjecati za prvo mjesto.

  28. #2078
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Priznajem da nisam čitala Vježbanje života (Fabrio mi je bio antipatičan kao osoba, naročito nakon "Smrti Vronskog", pa nisam ništa njegovo ni čitala ), morat ću to nadoknaditi. Ali teško da išta može biti bolje od Kiklopa
    Slažem se s tom glede Kiklopa (a ni ja još nisam pročitala Vježbanje života ).

  29. #2079
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    ajme vjezbanje zivota
    nisam gasamgo citala

  30. #2080
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    Meni sigurno spada u sam vrh domaće književnosti.

    Kiklop mi je bio naporan pa sam ga ostavila nepročitanoga. Možda bi ipak trebala vratiti i taj dug pa da mogu ustvrditi da je Vježbanje (meni) bolje

  31. #2081
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Priznajem da nisam čitala Vježbanje života (Fabrio mi je bio antipatičan kao osoba, naročito nakon "Smrti Vronskog", pa nisam ništa njegovo ni čitala ), morat ću to nadoknaditi. Ali teško da išta može biti bolje od Kiklopa
    Istina... kad se sjetim svog prvog čitanja Kiklopa....u jednoj noći. Ni danas mi nije jasno kako sam uspjela. Bila sam u dobi kao moj mlađi sin danas.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 16.02.2019. at 20:25

  32. #2082
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Elena Ferrante: Priča o onima koji bježe i onima koji ostaju

    Juhuuu, nakon više od dva mjeseca čekanja rezervirane knjige, upravo dovrših i treći dio tetralogije.
    A, ono, sve znate...
    I dalje na trenutke štivo prijeti da će otići u neki "jeftilen", ali svejedno, priča neprestano zadržava pozornost i knjigu "slistite" u roku keks .

    Sutra ujutro odoh rezervirati i zadnji nastavak.

  33. #2083
    marla-s avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Lokacija
    otok ljubavi
    Postovi
    424

    Početno

    Zivot bez krpelja, Rudanica i po 3.put Yalom - Gledanje u sunce

  34. #2084
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj Forka prvotno napisa Vidi poruku
    Elena Ferrante: Priča o onima koji bježe i onima koji ostaju

    Juhuuu, nakon više od dva mjeseca čekanja rezervirane knjige, upravo dovrših i treći dio tetralogije.
    A, ono, sve znate...
    I dalje na trenutke štivo prijeti da će otići u neki "jeftilen", ali svejedno, priča neprestano zadržava pozornost i knjigu "slistite" u roku keks .

    Sutra ujutro odoh rezervirati i zadnji nastavak.
    čekamo te i tu :D http://forum.roda.hr/threads/93059-F...-sa-spojlerima

  35. #2085
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,620

    Početno

    Marina Radoš: MIKI
    Roman o Mostaru kakav je nekad bio i kakav na žalost više nije. Priča o dvoje zaljubljenih, velikoj ljubavi, a nije se smjela desiti. Osjećaji su ogoljeni do kosti.
    Moram priznati da sam očekivala otprilike takav kraj.

  36. #2086

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Dospjela je do mene i Mitchellova "Kuća Slade", pa sam je pročitala, iako sam znala da je riječ o žanru koji inače izbjegavam. Moram primijetiti, stvarno je majstor stila i detalja. U tih par dana stvarno sam uživala čitajući.
    Kako je već ranije bilo rečeno, knjiga jako je povezana s Koštanim satovima, ali kako je opsegom kraća, tako je cjelina jasnija, pa mi je cijelu tu njegovu fantazmagoriju bilo lakše pratiti.

  37. #2087
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    znam, znam, al' namjerno tamo ne zavirujem, ne želim znati unaprijed

  38. #2088
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Olga Tokarczuk "Tjeraj svoj plug preko mrtvačkih kostiju" - topla preporuka, knjiga baš po mome guštu, intimistička, duhovita, nježna, tužna, brutalna, puno prirode, puno psihologije, OK i ovaj krimi dio stila "what happened next". Ide mi u favorite pročitanog zadnju godinu dana sigurno, plus ulijeće u popis autora od kojih ću tražiti još.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 21.02.2019. at 08:55

  39. #2089
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    I pročitala sam još Novaka, Ciganin, ali najljepši. Još ranije sam pročitala Črnu mati zemlu. To mi je malo daleko od mene, iako dobro. Al ova Olga mi je baš za mene. Doduše, nedavni slučaj iz crne kronike mi približava i svijet Krisijana Novaka, ono kao da čitam njegove stranice iz Ciganina, ali najljepšeg - "ja sam je hmorila" itd. Pa šutnja cijele zajednice i ljudi koji kao da su u zemlju propali, a svi se prave kao it's OK. Zastrašujuće. Što mi govori i o tome koliko je on dobar pisac.

    Ranije sam pročitala "Divlji konj", školsku lektiru, koja se jako svidjela mojoj kćeri pa sam je htjela pročitati da je raspravimo. Odlična knjiga - koliko god je alegorija o odnosu s Bogom (a ja ateist), po meni nije plošna i odlično je pisana.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 21.02.2019. at 09:34

  40. #2090
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    ...do na neke meni šokantne momente (konj zahvalno prima metak gospodara), ali to možda mogu svesti i pod vrijeme u kojem je pisala.

  41. #2091

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Slučajno sam naletjela na knjigu mlade hrvatske autorice Mirte Maslać, Junak ili čudovište
    Riječ je o njezinom prvijencu, snažno autobiografski obojenom, ali toliko autentičnom, toliko iskrenom djelu da me ostavlja bez teksta. Fenomenalno napisano, jednostavnim, razumljivim stilom, a opet nekako profinjeno, s brojnim referencama na književnost, glazbu i film, ma, stvarno me fascinirala.
    Tematika je vrlo teška (psihička bolest) i, budući da sam ranije čitala neke romane slične problematike i mjesta radnje, nisam očekivala prejak dojam. Ali sam se prevarila. Ovo mi je bolje od ijedne slične knjige koju sam dosad čitala.
    (izuzimam iz usporedbe Čehovljev Paviljon br. 6 koji je po tom pitanju vrh vrhova, ali ipak se radi o bitno drukčijem vremenu i likovima)

  42. #2092
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Slučajno sam naletjela na knjigu mlade hrvatske autorice Mirte Maslać, Junak ili čudovište
    Riječ je o njezinom prvijencu, snažno autobiografski obojenom, ali toliko autentičnom, toliko iskrenom djelu da me ostavlja bez teksta. Fenomenalno napisano, jednostavnim, razumljivim stilom, a opet nekako profinjeno, s brojnim referencama na književnost, glazbu i film, ma, stvarno me fascinirala.
    Tematika je vrlo teška (psihička bolest) i, budući da sam ranije čitala neke romane slične problematike i mjesta radnje, nisam očekivala prejak dojam. Ali sam se prevarila. Ovo mi je bolje od ijedne slične knjige koju sam dosad čitala.
    (izuzimam iz usporedbe Čehovljev Paviljon br. 6 koji je po tom pitanju vrh vrhova, ali ipak se radi o bitno drukčijem vremenu i likovima)
    Hvala na ovom postu, to moram potražiti.

  43. #2093
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala na ovom postu, to moram potražiti.
    X. Na temu psihičke bolesti, dosad su me najviše dirnule 2 knjige - Božanska dječica od Tatjane Gromače i Ništa se ne opire noći od Daphne de Vignan. Čak mi je ova od Gromače bila potresnija. Obje su pisane iz perspektive kćerke psihički bolesne majke.

  44. #2094
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Gdje si uspjela nabaviti Blijed pogled na bregove?
    U KGZ te knjige još uvijek nema u katalogu, iako sam na najavu o prijevodu naišla još ljetos.
    Ima je u knjižnici na Starčevićevom, ja je baš danas vraćam.
    Divna je, tako jednostavno pisana, u tako malo riječi kaže jako puno, atmosfera je nevjerojatno dočarana. Jurana je odlično opisala djelo, da ne ponavljam:
    Njegov ogoljeni stil, jednostavan jezik, mirno pripovijedanje potpuno su me osvojili. I ono kako u malo rečenica dotakne puno tema. Ova knjiga je dijelom radnje smještena u Japan, u Nagasaki pa uspjeva progovoriti o promjeni vrijednosnog sustava u Japanu nakon 2. svjetskog rata, posljedicama Bombe, osamljivanju mladih ljudi i odnosu među spolovima - i sve u ovako tankoj knjižici, a ne nagurano. Uz to volim i fantastične elemente koje on provuče u naoko obične događaje, a i malo mistike, koje ima, ne škodi.

  45. #2095
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Dubravka Ugrešić: Lisica
    Knjiga o tome kako nastaje priča, ispričana kroz šest, naizgled potpuno nepovezanih cjelina, koje su zapravo itekako međusobno povezane...
    Odlično smišljeno i napisano, volim Ugrešićkin stil, volim kad pri čitanju nešto novo naučim, volim kad mi nakon čitanja ostane osjećaj neke punoće...

  46. #2096
    chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    288

    Početno

    Dugo nisam pisala, iako vas redovito pratim. A nisam pisala jer nisam citala.
    A pokusavala sam. Negdje 4 knjige sam zapocela, i od njih odustala. Sve redom spominjane ovdje. Cak ih se vise ne mogu ni sjetiti. Jedna je bila Narocito ljeti Ankice Tomic. Nisam mogla dalje od prve trecine, meni je to bilo predosadno.
    A onda sam naletila na, kako je netko to ovdje nazvao, pticurinu, ilitiga Cesljugara kojeg sam citala mjesec i pol.
    I dojam je tako tako. Fantasticna prva polovica, pa cak i 2/3 knjige, a onda se autorica Donna Tartt izgubi u nekom scenariju a la In brugges (samo manje smijesnom), dok je do tad maestralno upravljala bastardom Lovejoya, Gossip girl i Breaking bada.
    Al dobro, nije mi zao, treba mi vise suvremenih djela sa suvremenim likovima, precesto se zakopam tamo negdje u Prvom i Drugom svjetskom ratu pa mi ne bude dobro.

  47. #2097
    chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    288

    Početno

    Dupli post.
    Posljednje uređivanje od chesil : 03.03.2019. at 22:15

  48. #2098
    chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    288

    Početno

    Jucer sam posudila Junak ili cudoviste Mirte Maslac na tanjinu preporuku, i potvrdjujem-odlicna je! Nevjerojatno mi je da je autorica 93.godiste. Koja samosvijest i zrelost. Zanimljivo mi je i da nema osvrta na drustvene aktualnosti, tek poneke glazbene reference upucuju na suvremenost (jer autorica je iznimno nacitana i referira se na brojne klasike knjizevnosti koje ja, priznajem, nisam ni pogledala).
    I super mi je bilo sto spominje Vjezbanje zivota kao izuzetno dosadnu knjigu, sto ne bih ni primjetila da je niste nedavno ovdje nahvalile :D

  49. #2099
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Richard Flanagan: Uskim putom duboko na sjever
    Pokupila sam preporuku, naravno, odavde, mislim da je višestruko hvaljena...
    Uh, ne znam ni sama...
    Na prvu mogu reći da me nije u cijelosti oduševila. Ali pojedini dijelovi baš jesu.
    Odnosno, ne znam je li "oduševljenje" pravi izraz.
    Paradoksalno, najbolje su mi "legli" dijelovi koji opisuju najveće strahote, njih sam "progutala" u dahu...
    A ovo ostalo mi je sve manje-više nategnuto, čak neki dijelovi i "limunadasti".
    Opći dojam mi je na kraju malo konfuzan.

    420 stranica

  50. #2100

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Citiraj Forka prvotno napisa Vidi poruku
    Paradoksalno, najbolje su mi "legli" dijelovi koji opisuju najveće strahote, njih sam "progutala" u dahu...
    I meni, i baš zbog tih dijelova mi je opći dojam o knjizi izvrstan. Iako me se prvi dio baš i nije dojmio, stvarno mi se činio, kako kažeš, malo limunadast.
    Ali taj ratni dio stvarno je bio vrlo snažan, i neke rečenice su mi kao da ih je Camus pisao (usp. "Kugu"). Pa i onaj dio poslije rata mi je bio dojmljiviji od početka romana.

    Flanagan mi se jako svidio uživo, kad je bio gost na FSK, i govorio je o nekim stvarima koje su bile povod za pisanje te knjige, pa mi je cijelo djelo u tom kontekstu onda i jasnije.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •