Stranica 46 od 80 PrviPrvi ... 36444546474856 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 2,251 do 2,300 od 3965

Tema: Što čitate 3.

  1. #2251
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Wodehouseove knjige o Jeevesu i Woosteru zaista imaju kultni status u Velikoj Britaniji i još se i veći hvalospjevi mogu pročitati o tom ciklusu. Nisu ujednačene kvalitete, a lako je moguće da su tu radi o kompilaciji priča koje je autor objavljivao raštrkano vremenski i svugdje pa su ih onda skupljali.
    Ja sam čitala dvije - jedna je bila zgodno napisana, ali ništa posebno duhovita.
    S drugom sam zapela napola, i čak je na par mjeseci ostavila, ali onda sam joj se vratila kad sam shvatila da sam u tom razdoblju nekoliko knjiga ostavila nepročitane - pa da kao razbijem loš uzorak
    Vjerujem da su teške za prevođenje - ja sam čitala izvornike - Woosterov lingo je zaista specifičan i ne znam koliko se to može prevesti da ostane zabavno.

    Meni su se, dok sam čitala, likovi činili jako slični svojim pandanima iz TV serijala.

    Ne bih se usudila preporučivati ove knjige nekome, ali ipak razumijem i one koji su se jako navukli na čitanje.

    Sad vidim da tu konkretnu knjigu, koja je prevedena u nas, nisam čitala.
    Posljednje uređivanje od Jurana : 30.04.2019. at 15:26

  2. #2252
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Ne razbijem uzorak, nego obrazac. U zadnje vrijeme mi se dešava često da mi ispadne sasvim pogrešna riječ pa usto što me sram zbog lapsusa, moram još jako paziti izbjegavati članke na određenim portalima jer će mi na njima sigurno objasniti da moram na MR mozga zbog toga

    No, kad sam već ovdje, bila sam u parku Buttes Chaumont u Parizu - Vernonovom parku. I stvarno je tamo kafić Rosa Bonheur i ispod su tračnice kraj kojih su Vernon i Olga spavali, a sjećam se da se i McDonalds kraj ulaza u park nešto spominjao. Park nije onakav kakav sam zamišljala - jako je uredan i otmjen, a i kafić je puno sređeniji negoli u knjizi.
    Noć nakon toga je neka žena nešto vikala ispred hotela pa se meni bunovnoj učinilo da je to Olga.

  3. #2253
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    https://www.tportal.hr/kultura/clana...-foto-20190502

    Od svega navedenog čitala sam samo Pacijenta iz sobe 19. Meni je bila odlična. Imala sam sitne zamjerke , u nekom trenu mi se činilo previše loših slučajnosti koje se gomilaju bez predaha, ali to su sitne zamjerke, knjigu sam progutala.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 02.05.2019. at 12:36

  4. #2254

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    https://www.tportal.hr/kultura/clana...-foto-20190502

    Od svega navedenog čitala sam samo Pacijenta iz sobe 19. Meni je bila odlična. Imala sam sitne zamjerke , u nekom trenu mi se činilo previše loših slučajnosti koje se gomilaju bez predaha, ali to su sitne zamjerke, knjigu sam progutala.
    Morat ću malo nadoknaditi nepročitano. Od ovih polufinalista, pročitala sam samo Divlje guske, o kojima sam nedavno i pisala, knjiga je izvrsna. Sanjicu Lacković sam pokušala i odustala, nikako mi nije išlo. Ivicu Đikića baš i ne volim pa ću njega preskočiti

  5. #2255

    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    17

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Morat ću malo nadoknaditi nepročitano. Od ovih polufinalista, pročitala sam samo Divlje guske, o kojima sam nedavno i pisala, knjiga je izvrsna. Sanjicu Lacković sam pokušala i odustala, nikako mi nije išlo. Ivicu Đikića baš i ne volim pa ću njega preskočiti
    Ja sam Divlje guske i Gitaru od palisandra. Obje su mi odlične, ali su mi Divlje guske malo ipak draže.

    Sanjicu trenutno čitam, ali odustajem, a i moram je vratiti u knjižnicu. Sad mi je malo lakše

  6. #2256
    anchi pp avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,906

    Početno

    Ja obožavam Cvetnića, pa sam pročitala Blato u dvorištu čim sam vidjela da ima u knjižnici.

    Vrlo je zanimljivo djelo, mada mi je ispod razine Povijesti instituta što mi je savršena knjiga.

    Pacijent 19 mi je fenomenalna knjiga, bez obzira što ostale nisam pročitala navijam za nju

  7. #2257
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,976

    Početno

    U jednom dahu sam procitala Optuzenu Slavenke Drakulic. Bas me jako potresla.

  8. #2258
    chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    286

    Početno

    Diane Warren - Ulica slobode

    Kanadski prerijski roman, tako pise na poledjini knjige. Tema povratka u rodno mjesto u provinciji kao tipicno mjesto kanadske knjizevnosti. Prica o Frances Mary Moon koja na godisnjem odmoru u Engleskoj naidje na prizor koji je baci daleko u proslost, prizna suprugu tajnu iz mladosti koju on ne moze progutati, a onda ona odluci da je bas sad vrijeme za povratak u rodni gradic i suocavanje s ljudima i mjestima koji su je obiljezili.
    Pitki roman, skroz prikladan za ekranizaciju, ali za mene nekako preamericki i bez dubine.

    Friederike Gösweiner - Otuzna sloboda

    Hvala na preporuci, roman sam procitala za 2 sata. Godina dana u zivotu Hanne, 30-ogodisnjakinje koja zbog snova o novinarskoj karijeri prekida dugogodsnju vezu i seli u Berlin. Slijede mjeseci volontiranja, dokazivanja, trazenja honorarnih poslova, a ponajvise pitanja je li promasila izbor zivotnog poziva, i je li pogrijesila ostavivsi Jakoba.
    Vrlo precizan prikaz generacije koju kapitalizam guta i ne nudi nista. Prekarni poslovi uz koje snovi o rjesavanju stambenog pitanja ni ne postoje jer je izbor - kupiti kavu ili sendvic.

  9. #2259
    chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    286

    Početno

    I da prijavim pokusaj citanja romana Uvjerljivo drugi Svena Popovica.
    Zainteresirao me nakon sto sam procitala par intervjua s autorom (generacijski, zanrovski, kao i zbog usmjerenosti na pop kulturu). Vec je u razgovorima bilo ocito da je rijec o mladom (wannabe?) kuleru/svaleru/boemu u nastajanju.
    Ali kad je glavni junak (kojeg shvacam kao personifikaciju autora) vec u prvom poglavlju kulerski, da prostite, po*ebao dvije cure (da se bar *ebao s njima, kao subjektima) koje je tek vidio, i to u istom danu, samo sam zarolajzala i zatvorila knjigu. #nemremjato

  10. #2260

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj chesil prvotno napisa Vidi poruku
    I da prijavim pokusaj citanja romana Uvjerljivo drugi Svena Popovica.
    Zainteresirao me nakon sto sam procitala par intervjua s autorom (generacijski, zanrovski, kao i zbog usmjerenosti na pop kulturu). Vec je u razgovorima bilo ocito da je rijec o mladom (wannabe?) kuleru/svaleru/boemu u nastajanju.
    Ali kad je glavni junak (kojeg shvacam kao personifikaciju autora) vec u prvom poglavlju kulerski, da prostite, po*ebao dvije cure (da se bar *ebao s njima, kao subjektima) koje je tek vidio, i to u istom danu, samo sam zarolajzala i zatvorila knjigu. #nemremjato
    Haha, i ja sam ga nedavno pokušala čitati i odustala otprilike na sličnom mjestu kao i ti

  11. #2261
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Drago mi je da je izašao prijevod 4. romana o Cormoranu Strikeu - Smrtonosno bijelo - jer se meni jako svidio. Na prvu se čini malo predug za krimić, oko 650 stranica, i bojala sam se da će me do kraja ugnjaviti, ali nije, meni je bio gušt za čitanje, najbolji iz ove serije.

  12. #2262
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Drago mi je da je izašao prijevod 4. romana o Cormoranu Strikeu - Smrtonosno bijelo - jer se meni jako svidio. Na prvu se čini malo predug za krimić, oko 650 stranica, i bojala sam se da će me do kraja ugnjaviti, ali nije, meni je bio gušt za čitanje, najbolji iz ove serije.
    super! jedva čekam
    jel ga ima po knjižnicama?

  13. #2263
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    wow super, jedva čekam pročitati. Zapravo su mi ti krimići totalno bezvezni, ali su mi Cormoran i Robin odlični likovi, posebno nakon serije.

  14. #2264
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    wow super, jedva čekam pročitati. Zapravo su mi ti krimići totalno bezvezni, ali su mi Cormoran i Robin odlični likovi, posebno nakon serije.
    Zato i jest toliko dug jer dosta govori o njihovim životima, a ne samo o misteriji koju rješavaju.

    Emily, u našoj knjižnici su nabavili pa će sigurno i u drugima uskoro.

  15. #2265
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Knjiga pretpostavki i nagađanja, Eriha Swyler
    autoričin prvijenac, pitka i napeta, simpatična knjižica, ali nije neka senzacija.

  16. #2266
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Moj miljenik Julian Barnes ima novu knjigu, Jedina priča. Roman koji je zapravo studija o sjećanju i ljubavi, retrospektiva nesvakidašnjeg ljubavnog života. Krasna knjiga, preporučujem. Što god više da napišem, bio bi spoiler, pa neću
    I meni su prva dijela bila odlična, ali ne uspijevam vidjeti smisao trećem dijelu, osim da nekako sve to završi. Cijeli završni dio sam čekala da se nešto otkrije ili desi, ali, avaj, dočekala nisam. Još kad je došlo do toga da spominje Maxa Verastappena, pomislila sam: pa mogao si bar ugasiti televiziju dok pišeš!

    Za razliku od Osjećaja kraja, ne čini mi se da ova knjiga govori o nepouzdanosti sjećanja - Kazuo Ishiguro je majstor za nju - iako svi prikazi baš to tvrde. O čemu govori, osim o ljubavi, ne smijem ni ja, da ne spoilam.

  17. #2267

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Nedavno sam u knjižnici slučajno naletjela na nešto vrlo zanimljivo: novi prijevod dviju drama Karela Čapeka, Rossumovi Univerzalni Roboti i Slučaj Makropulos.
    Čula sam za obje drame još davno, ali nisam ih imala prilike pročitati. Opće je poznato da je Čapek autor riječi "robot" koja je danas u najširoj upotrebi. Za "Slučaj Makropulos" čula sam davno, čitajući roman "Slučaj doktora Karpete" J. Bočeka, a koji je cijelu tu ideju još dodatno razradio.
    Danas, gotovo sto godina nakon nastanka ovih drama, ovo mi je samo dodatna potvrda koliko je Čapek bio vizionar svojeg doba. U tim dramama bavi se temama tipičnima za razmišljanja čovjeka s početka 20. stoljeća - premoći tehnologije nad čovjekom, i dugovječnošću, tj. besmrtnim životom. Te teme su jednako aktualne i danas pa, ako se možda Čapekovo razriješenje dramskog sukoba čini ponešto naivnim za naše doba, opet ostaje tema o kojoj se može itekako promišljati i diskutirati.

    Šteta malo da je kod nas percepcija Čapeka zastala na lektiri za 2. razred i "Poštarskoj bajci" (koja, btw., meni i nije najbolja njegova bajka, ima ljepših). Inače su njegovi tekstovi izuzetno promišljeni, duboki, poticajni. Relativno nedavno je preveden i poznati roman "Rat s daždevnjacima" (ima ga u knjižnicama). Drago mi je da se pojavilo ovo novo izdanje njegovih drama, i nadam se da će u dogledno vrijeme osvanuti i prijevod njegovih novela (izvrsna literatura!) ili romana "Običan život" (pročitala sam ga davno, u nekom prastarom ćiriličnom izdanju, i šteta da taj roman nije šire poznat u nas).

  18. #2268
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Jonnas Hassen Khemiri: Sve čega se ne sjećam
    Zanimljivo pisana knjiga - iz pera nekoliko pripovjedača koji se cijelo vrijeme izmjenjuju. Glavni lik je dečko Samuel, sin Šveđanke i Afrikanca. Priča o ljubavi, prijateljstvu, švedskom društvu koje i nije baš tak idealno kako mi to npr. ovdje mislimo.
    Ma, ne znam ja to lijepo sročiti - uglavnom, knjiga mi se jako dopada (imam još 10tak stranica do kraja)

  19. #2269
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Jodi Picoult: Male velike stvari https://znanje.hr/product/male-velike-stvari/268268

    Nemam sape za ništa složenije, a ovo je knjiga koja osvještava rasizam u svakodnevici, pa mi je bilo zanimljivo.

  20. #2270
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Mario Benedetti: Talog kave
    Vrlo rijetko mi u ruke dođe knjiga urugvajskog književnika.
    Ova me je oduševila. Polako sam ju čitala, da bih bar tjedan dana u mislima živjela u Montevideu.

  21. #2271
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Chimamanda Ngozi Adichie: Polovica žutog sunca

    Kaskam par godina za trendovima, ali evo me konačno do ove knjige
    Bila mi je interesantna, s obzirom da čitam(o) ipak najviše romane koji se događaju u zapadnom svijetu, bilo mi je drago pročitati nešto i s Afričkog kontinenta. Bilježim si na popis prvu autoricu iz Nigerije, i općenito iz Afrike.
    Zanimljivo i potresno u nekim dijelovima, malo se podsjetiš lekcija iz povijesti, kolonijalizam i sve njegove posljedice koje se osjećaju još i danas u svijetu.
    Sjećam se iz svog djetinjstva da bi za jako mršavu djecu govorili da izgledaju ko da su došla iz Bijafre, e pa tu se radi upravo o toj Bijafri s kojom su nas plašili


    Planiram pročitati i Amerikanu i Purpurni hibiskus
    kakvi su vaši dojmovi, bolje/lošije od Žutog sunca?

  22. #2272
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Amerikana je drukčija, uvijek je zanimljivo čitati roman iz neke sasvim drukčije perspektive, sjećam se da mi je u tom romanu prvi put osvješten rasizam kako ga poimaju crnci.

    Purpurni hibiskus mi je lošiji od dva navedena, ali možda je stvarno samo subjektivni dojam u pitanju.

  23. #2273
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa Vidi poruku
    Planiram pročitati i Amerikanu i Purpurni hibiskus
    kakvi su vaši dojmovi, bolje/lošije od Žutog sunca?
    Dojmovi su tako individualni i ovisni ne samo o osobi, nego o osobinom state-of-mind, plus je li to prvi dodir s autoricom / autorom itd. Mene je Žuto sunce očaralo (iako mi je na momente upadalo u limunadu ljubića, ali baš me briga, na Žutom suncu sam se "zaljubila" u Chimamandu), nakon toga sam čitala Amerikanu, i tad sam je već volila i Amerikana mi je možda i najbolja, kao treću sam čitala Purpurni hibiskus, i tog ugnjetavanja mi je bilo previše (možda sam se overdosala Chimamandom - zna mi se to dogoditi ako redam redaljke nekog autora (npr. Ferrante, Tarantino), onda sam malo pauzirala pa poslušala svaki Chimamandin govor na temu rase, feminizma itd., pa se opet očarala. Sljedeće na listi kad se još malo odmorim je onaj serijal priča prijateljici - koji je kao feministička čitanka, sasa je gore negdje bila preporučila.

    A Amerikana mi je možda najbolja jer je jedna od tema kosa i predrasude oko kose i "pobjeljivanje crnaca" - npr., i ja sam bila u šoku kad sam shvatila da frizura od Michelle Obama nije zapravo kako njena kosa izgleda. Ono, ne razmišljaš o nečemu, što je za drugoga (s pravom) političko pitanje.

    Ma, s kojom god da kreneš, falit nećeš - samo se malo čuvaj "overdosea".

    Dakle, moja gradacija:

    1. Amerikana
    2. Polovica žutog sunca
    3. Purpurni hibiskus
    Posljednje uređivanje od ina33 : 27.05.2019. at 14:42

  24. #2274
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Amerikana je i meni najbolja, ali ne mogu reći je li to zato što je stvarno najbolja ili možda zato jer je to prva (od navedene tri knjige) koju sam pročitala. Da mi je koja druga pala šaka prije, možda bi se taj stav razlikovao. Ne znam. Kako god - vrijedno ih je pročitati.

  25. #2275
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Meni je Amerikana druga, ali čini mi se da mi se najviše sviđa jer mi tema nije toliko strašna kao ratovi i genocidi i te žestoke nesreće protiv koje se nekako nesvjesno štitim, a dovoljno mi je izazovna i "domaća", toliko da o tome nikad ne bih razmišljala, da to ona nije tako očigledno pokazala. Purpurni mi je najlošija također, a Sunce i Amerikana vrlo li-la. Ali, to su sve dojmovi, ja nisam stručnjak u smislu književnog kritičara da moru raščlaniti stil pa reći - tu je tehnički ovako i onako pa je zato meni to tako i tako.

    Dakle, meni su Amerikana i Žuto vrlo blizu, a onda je razmak, pa je Purpurni.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 27.05.2019. at 14:54

  26. #2276
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    A mene je Purpurni hibiskus očarao, ali je i bio prvi njen roman koji sam pročitala. Baš vješto napisan i dirljiv.

    Nakon svih pročitanih, rekla bih da mi je Amerikana najdraža.

  27. #2277
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    A Amerikana mi je možda najbolja jer je jedna od tema kosa i predrasude oko kose i "pobjeljivanje crnaca" - npr., i ja sam bila u šoku kad sam shvatila da frizura od Michelle Obama nije zapravo kako njena kosa izgleda. Ono, ne razmišljaš o nečemu, što je za drugoga (s pravom) političko pitanje.
    sjećam se rasprava o kosi, mislim čak na ovom topicu

    u Suncu sam se malo šokirala kad sam skužila da imućnije žene nose perike, kao stvar prestiža i svog statusa, ono wtf?!!

  28. #2278
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Ja sam za kosu prvi put čitala u Bijelim zubima od Zadie Smith, nedugo nakon u Amerikani, tako da sam dobro zapamtila temu

    Isto sam prvo čitala Hibiskus i on me se više dojmio, iako mi je i Amerikana draga, ona je naprosto drugačija skroz
    Polovicu žutog sunca još nisam čitala, a imam je..

  29. #2279
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam za kosu prvi put čitala u Bijelim zubima od Zadie Smith, nedugo nakon u Amerikani, tako da sam dobro zapamtila temu
    ajme da, Zadie Smith
    skroz sam zaboravila na to ...

  30. #2280

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    I meni je Amerikana bila odlična i otvorila mi je neke nove vidike.
    Druge njezine knjige nisam još čitala, baš bih mogla...

  31. #2281
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Ja sam čitala Purpurni hibiskus i Amerikanu. Drugačije su, no nekako mi je Amerikana bolja. Purpurni hibiskus je pisan na drugačji način, iako ta dva romana imaju zajednički nazivnik.
    Amerikana mi je bolje sjela, nemam neki poseban razlog.

    Čitam manje nego prije, razlozi su razni.

    Trenutno čitam Noćni vlak za Lisabon.

  32. #2282
    chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    286

    Početno

    noćni vlak za lisabon je zanimljiv. meni puno više u onim dijelovima konkretne priče o portugalskom liječniku nego u onom poetskom.

    amerikana mi je super, a sunce počela i nisam mogla nastaviti koliko mi je sapunjavo bilo.

    ja odradila korektnu, ali zaboravljivu knjigu o osobi u 2. svjetskom ratu koja skriva židova u obiteljskom podrumu i istovremeno s njim otkriva seksualnost. kao posebnost knjige na omotu je istaknuto da je autor namjerno o glavnom liku pisao ne određujući njegov/njezin spol. no, čini mi se da je u tom smislu francuski na kojem je roman pisan puno tajanstveniji jezik, jer meni se učinilo da je u jednom trenu u prijevodu na hrvatski spol određen i takav mi je ostao u glavi do kraja knjige.
    još da sam zapamtila ime autora ili djela, gdje bi mi kraj bio

    prijavljujem i jako zanimljivo gostovanje na subversive festivalu mladog francuskog pisca edouarda louisa koji je predstavljao na hrvatski jezik upravo prevedeni autobiografski roman "raskrstimo s eddyjem".
    nisam ga pročitala, ali ga prvom prilikom tražim u knjižnici jer me autor jako zaintrigirao svojom pričom o odrastanju u radničkoj obitelj na sjeveru francuske, o utjecaju "toxic masculinity" na svoju obitelj, posebno na oca, o tome kako je u takvom okruženju biti gay, pa zašto podržava žute prsluke, zašto nikad neće biti kulturna elita u parizu, itd.

  33. #2283
    chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    286

    Početno

    evo i odličnog intervjua s edouardom:

    https://www.jutarnji.hr/kultura/knji...vnost/8925539/

  34. #2284
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Polovica zutog sunca mi je najlosija. Onda Americana. A najbolja od te tri Purpurni hibiskus. Citala sam ga tek prosli mjesec, progutala u 3 kisna dana u tramvaju na putu za posao i s posla. Tako je kratak i pitak, a uzasno bolan taj roman, sva sam bila u grcu dok sam ga citala. Jako mi je mocan. Inace od nje stvarno slatke i kratke vec spominjane We should all be feminists i Feminist Manifesto.
    Sada citam The End of Eddy Edouarda Louisa. To je vjesto pisan autobiografski roman o odrastanju u uvjetima svekolike (ne samo ekonomske) neimastine.
    I naravno, kako to vec sa svekolikom neimastinom biva, o nasilju.
    Poslije me ceka novi Karakas.

  35. #2285
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Ajme sad vidim Chesil, ja ga citam na Kindlu u engleskoj verziji!

  36. #2286
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Olga Tokarczuk: Tjeraj svoj plug preko mrtvačkih kostiju

    Ovo je najopičenija knjiga koju sam pročitala u zadnjih nekoliko godina!
    Totalno sam začarana, ne toliko fabulom knjige, koliko onim neizmjernim linijama koji ju prate i na neki način uokviruju: od prevođenja Blakea, pisanja određenih imenica velikim slovom, nazivanja ljudi posebnim imenima, pomaknutih osobnosti gotovo svih protagonista, pa sve do fine ironije koja se provlači kroz čitav tekst.
    Baš dugo nisam pročitala nešto što me ovako osvojilo!

  37. #2287
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Citiraj chesil prvotno napisa Vidi poruku
    evo i odličnog intervjua s edouardom:

    https://www.jutarnji.hr/kultura/knji...vnost/8925539/
    Baš dobar intervju, drugačiji.

    Tek sam prošli tjedan po prvi put čula za njega. I ja ga planiram svakako pročitati!

  38. #2288
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Citiraj chesil prvotno napisa Vidi poruku
    evo i odličnog intervjua s edouardom:

    https://www.jutarnji.hr/kultura/knji...vnost/8925539/
    zanimljivo, iskreno, pametno

    stavljam si Eddyja na popis za procitati

  39. #2289

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    nl
    Postovi
    654

    Početno

    i mene je odusevio, bas se covjek ne boji razmisljanja.

  40. #2290
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Citiraj chesil prvotno napisa Vidi poruku
    noćni vlak za lisabon je zanimljiv. meni puno više u onim dijelovima konkretne priče o portugalskom liječniku nego u onom poetskom.

    amerikana mi je super, a sunce počela i nisam mogla nastaviti koliko mi je sapunjavo bilo.

    ja odradila korektnu, ali zaboravljivu knjigu o osobi u 2. svjetskom ratu koja skriva židova u obiteljskom podrumu i istovremeno s njim otkriva seksualnost. kao posebnost knjige na omotu je istaknuto da je autor namjerno o glavnom liku pisao ne određujući njegov/njezin spol. no, čini mi se da je u tom smislu francuski na kojem je roman pisan puno tajanstveniji jezik, jer meni se učinilo da je u jednom trenu u prijevodu na hrvatski spol određen i takav mi je ostao u glavi do kraja knjige.
    još da sam zapamtila ime autora ili djela, gdje bi mi kraj bio

    prijavljujem i jako zanimljivo gostovanje na subversive festivalu mladog francuskog pisca edouarda louisa koji je predstavljao na hrvatski jezik upravo prevedeni autobiografski roman "raskrstimo s eddyjem".
    nisam ga pročitala, ali ga prvom prilikom tražim u knjižnici jer me autor jako zaintrigirao svojom pričom o odrastanju u radničkoj obitelj na sjeveru francuske, o utjecaju "toxic masculinity" na svoju obitelj, posebno na oca, o tome kako je u takvom okruženju biti gay, pa zašto podržava žute prsluke, zašto nikad neće biti kulturna elita u parizu, itd.
    I francuski ima rodove: petit-petite (malen, mala).
    Engleski bi bio zgodniji za tvoju ideju.

    Možda sam nešto krivo shvatila.

  41. #2291
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    Upravo sam pročitala Karakašev "Blue moon". Svidio mi se toliko da sam ga procitala odjednom (zaboravivši na sve kućanske poslove i planove)

  42. #2292
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Knjiga Bel Canto je krasna. Djeluje sporo, ne osvaja na prvu. Iako se lako čita, nije me jače zainteresirala ispočetka, dok se nisu pojavile prve duhovitosti. Proza me je podsjećala na Marqueza i Saramaga, a da bude uvjerljivije, smještena je u neku južnoameričku državu. Svidio mi se stil pisanja, više puta sam se uhvatila da se smiješim dok čitam. Nije zahtjevna na intelektualnoj, ali jest na emocionalnoj razini.
    Kao stvorena je za obožavatelje opere, što ja nisam, ali volim glazbu općenito pa sam razumjela.
    Do kraja me je uvukla u svoj svijet, a onda i rastužila.
    Danas sam pod dojmom pa ne počinjem još ništa novo.

  43. #2293
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Trenutno čitam Put sreće od argentinskog psihologa Jorge Bucay, odlična, za preporuku.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 04.06.2019. at 07:20

  44. #2294
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    Rođeni za trčanje - jako zanimljiva i edukativna, preporučujem i trkačima i ostalima
    Smrtonosno bijelo - posljednji nastavak o omiljenom mi liku Cormoranu i Robin (otkad sam pogledala epizode serijala potpuno su me kupili)
    Wintergirls - tinejdžerski roman o djevojci s poremećajem prehrane, zgodno iz roditeljske perspektive također

  45. #2295
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Jel' netko čitao pobjednika nagrade Tportal, Put u Gonars od Nikole Petkovića (ili išta od njega)?

    https://www.tportal.hr/kultura/clana...noscu-20190523
    Posljednje uređivanje od ina33 : 05.06.2019. at 13:05

  46. #2296
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Jel' netko čitao pobjednika nagrade Tportal, Put u Gonars od Nikole Petkovića (ili išta od njega)?

    https://www.tportal.hr/kultura/clana...noscu-20190523
    Nisam.
    Al' sam zato bila na dodjeli nagrada ...

  47. #2297
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Jel' netko čitao pobjednika nagrade Tportal, Put u Gonars od Nikole Petkovića (ili išta od njega)?

    https://www.tportal.hr/kultura/clana...noscu-20190523
    Doduše, pročitala sam u međuvremenu i jednoga od finalista TPortalove nagrade ...

    Zoran Žmirić: Pacijent iz sobe 19


    Doduše, knjigu sam uzela i prije nego što sam saznala da je ušla u finalni izbor, ovdje ju je netko preporučio...
    Hm, knjiga je sadržajno i koncepcijski jako dobra, oko toga ne dvojim.
    Međutim, nisam nekako imala želudac za nju u ovom trenutku.
    Bila mi je malo "too much", ponajprije previše mučnih situacija, previše teških ispovijesti na koje uopće nisam bila spremna, previše nasilja, smrti, zatim previše nekih, kao slučajnih, koincidencija, a bogme i previše lektorskih grešaka.
    A možda sam je samo pročitala u krivom trenutku...

  48. #2298
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Forka prvotno napisa Vidi poruku
    Bila mi je malo "too much"...nekih, kao slučajnih, koincidencija...
    Ovo je bilo i meni, ali načelno - progutala sam je.

  49. #2299

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Jel' netko čitao pobjednika nagrade Tportal, Put u Gonars od Nikole Petkovića (ili išta od njega)?

    https://www.tportal.hr/kultura/clana...noscu-20190523
    Čitala sam svojedobno njegovu knjigu "Kako zavezati cipele", ali uopće je se ne sjećam, osim da me se nije naročito dojmila (zato je se valjda i ne sjećam ). Mogla bih mu dati drugu šansu?

  50. #2300
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Mogla bih mu dati drugu šansu?
    Ajde, uvijek si prva - pa da vidimo dal da navalimo na nju ili ne .

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •