Stranica 11 od 80 PrviPrvi ... 9101112132161 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 501 do 550 od 3965

Tema: Što čitate 3.

  1. #501
    MalaRiba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    369

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Jesam, još na faxu, baš me se dojmila knjiga! I da, svakako ću čitati i Deca gospođe Džo

  2. #502
    MalaRiba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    369

    Početno

    Upravo pročitala o Sluškinjinoj priči, bome i odgledala trailer za seriju (stari iz 1990. i novi) Idem si ju rezervirati!
    Posljednje uređivanje od MalaRiba : 18.05.2017. at 10:37

  3. #503
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Nemaju pravo na ženske svite, dakle na sluškinje, "Marte" itd. nego imaju 'ekonosupruge' koje obavljaju sve dužnosti. Mislim, moraju postojati obični ljudi, koji imaju normalne obitelji. Ne mogu postojati samo zapovjednici i oni koji su u nekakvom sustavu vlasti. Tko onda dela u toj državi?! Već i to što su , kao, jednoga dana otpustili sve žene je jako upitno, jer bi im u tom slučaju ekonomija propala. Inače to se sve događa samo u državi Gilead, koja je neki dio SAD-a, u ostatku svijeta je situacija normalna (u knjizi se pojavljuju japanski turisti, među njima normalno obučene žene)
    Je, sjetila sam se da se usputno spominju i ti drugi. Ništa to meni nije toliko nelogično, knjiga prikazuje perspektivu te sluškinje, njen je svijet ograničen. Ima još distopija gdje je pojavnost "ludila" izolirana i postoji blizu "normalnih" i to je zapravo vrlo blisko svijetu - ljudi prolaze pored onih koje zlostavljaju, žive pored zemalja punih terorista i svi se, uključivo danas, limitiraju na svoj uski krug "lajkanja" i ne pačaju puno u tuđa dvorišta. Odnosno... ne mora neka suluda pojava izazivat reakciju i, ajmo reći, normalno koegzistira s ostatkom svijeta. Da, nije razradio te običnije - s ekonosuprugama, što te rade itd.... ali mene to nije toliko niti zanimalo, zanimalo me što će bit s glavnim likom. Recimo, romani koji opisuju ta neka izdvojena ludila su jedna američka knjiga nekog klasika, zaboravila i njega i naziv knjiga - neki otok u kojem je ekonomija u komi i nitko se od tamo ne vraća, ljudi se uglavnom bave skupljanjem recikliranjem smeća, koriste urin i fekalije za gorivo i sve to sve više propada, a nije jasno zašto je to baš pogodilo taj otok i kako to da se nije nitko otamo vratio, zna se samo da to mjesto postoji i da tamo nije uputno ić, pa onda Djevojka na navijanje, to je nešto novije, tamo je jedan dio svijeta ostao kao izoliran od neke biljne pošasti koja lagano napreduje. I u SK su turisti... isto se, možda iz perspektive nekog sa strane, normalno pojavljuju, evo je nedavno jedan naš bio koji svakom svjetskom vođi i narodu izražava sućuti i čestitare, bilo je na nekim portalima.Eto. Meni su knjiga i film baš super, iako mislim da ni jedno ni drugo nije pobralo neke hvalospjeve baš stopostostotne, takve neke stvari su moj "guilty pleasure". Seriju ziher neću gledat, nisam tip od sezona, a ovo će sigurno imat sezone, neće to bit 3-4 zaokružene priče koje bih još mogla svarit.

  4. #504
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Citiraj MalaRiba prvotno napisa Vidi poruku
    Jesam, još na faxu, baš me se dojmila knjiga! I da, svakako ću čitati i Deca gospođe Džo
    A mlada li si, ribice

  5. #505
    MalaRiba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    369

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    A mlada li si, ribice
    Jesam, samo su mi 33 Hvala!

  6. #506
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Citiraj laumi prvotno napisa Vidi poruku
    I ja sad citam Wolf Hall, a kako nemam ni vremena ni koncentracije, isto se mucim.
    Meni je postalo puno lakše za čitanje kad sam se navikla na stil - sad sam negdje prešla polovicu.
    Sve kužim, ali moram biti koncentrirana kao što je koncentrirano i pripovijedanje

  7. #507
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    trenutno čitam ulicu krijesnica
    lako čitljivo, zanimljivo i opuštajuće štivo
    http://znanje.hr/proizvod/ulica-krijesnica/

    prije toga sam pročitala u tišini
    http://znanje.hr/proizvod/u-tisini/

    a kraj kreveta još čeka
    http://www.eknjiga.hr/product/ivot-za-ivotom

  8. #508

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Tuomas Kyrö: Prosjak i zec
    Simpatičan roman, zabavan, a opet i ozbiljan, lako se čita, iako sam čitajući ga shvatila da zapravo ne volim pikarske romane
    Ali ta moja preferencija nema veze s kvalitetom knjige - ovaj roman je zaista dobar, a kao glavnu prednost mogu istaknuti što nigdje, ni u jednom trenutku, ne zapada u patetiku, jadanje i samosažaljenje, iako je tema kao stvorena za to. Siromašni Rumunj dobrovoljno odlazi "u službu" trgovcu ljudima i postaje profesionalni prosjak u Finskoj kako bi djetetu mogao kupiti kopačke za nogomet - naravno, njegov put krene u posve drugom smjeru. A čak ni trgovac ljudima, koji bi po defaultu trebao biti ordinarni gad, na kraju ne ispada takvo đubre kako bismo očekivali. Ništa nije crno-bijelo, kao ni u stvarnom životu.


    Druga knjiga, u kojoj istinski uživam rečenicu po rečenicu, je novoobjavljena knjiga Sergeja Forenbachera Iz velebitskog dnevnika. Takve literature nikad se ne mogu zasititi, a gušt je tim veći jer sam dosta mjesta koja se spominju u knjizi i sama obišla. Stil pisanja je pomalo arhaičan, ali i piše o nekim drugim vremenima, 50-tih i 60-tih godina, kad se putovalo vlakom, a ne autom, ture su se velikim dijelom prolazile pješice, teret se nosio na konjima i mulama. Pomalo me podsjeća taj stil na knjige Juliusa Kugya koji je isto tako pisao o Julijskim Alpama. Pravi užitak za odmaranje mozga.

  9. #509
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Pročitala Stonera, bio mi je ok, opuštajući.

    Sad sam uzela Brdo od Prtenjače, Tri zime od Tene Štivičić i nešto od Philipa Rotha kojeg nisam nikad čitala.

    Brdo sam malo počela u tramvaju, nadam se da neće pretjerati s nekom kuknjavom o suvremenom svijetu jer me to uvijek lagano iritira (a doduše nije mene teško naživcirati :D)

  10. #510
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je postalo puno lakše za čitanje kad sam se navikla na stil - sad sam negdje prešla polovicu.
    Sve kužim, ali moram biti koncentrirana kao što je koncentrirano i pripovijedanje

    Wolf Hall sam nedavno gledala seriju, bila mi je odlična!
    I ja sam kao i Mima bila nedavno u fazi Tudora :D

  11. #511
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    E, da, i Plavobradog od Amelie Nothomb sam pročitala u cca sat vremena u kafiću dok sam čekala nekog. To mi dođe umjesto novina, volim je čitati, ali uvijek ostanem nekako razočarana, uvijek čekam da zabljesne, da da malo dubine, da se potrudi...a ona šablonski po svom...a bome ih štanca. Ali joj opet ne mogu odoljeti.

  12. #512
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa to, štanca li štanca, ima genijalne zamisli ali očito nabrzinu nažvrlja knjigu pa ideje ostanu nerazrađene.

  13. #513
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ajme kako sam zaboravila da je snimljena serija Wolf Hall .. ali ne mogu to sve više pratiti, gledam jedno 6 serija u ovom trenutku.

  14. #514
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je postalo puno lakše za čitanje kad sam se navikla na stil - sad sam negdje prešla polovicu.
    Sve kužim, ali moram biti koncentrirana kao što je koncentrirano i pripovijedanje
    za nju definitivno treba koncentracije, ali je vrijedna toga!

  15. #515
    MalaRiba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    369

    Početno

    Ja sam dovršila Alcotticu i njene Dječake (čitam na ekavici pa su Dečaci), ok je knjiga, ali nije baš Male žene - jer je u Malim ženama dala toliko nenaglašene, ali tople i pritajene poruke transcedentalističkog duha (pokret tog vremena, njen je otac bio jedan od zalagača tog načina razmišljanja, te je i svoje kćeri odgojio u tom smjeru). Ovdje pouke, osim one očite 'budi dobar i poslušan dječak' nije bilo, niti su likovi toliko razrađeni kao u Malim ženama. Vidi se da su M.Ž. utemeljene na njenom životu, odgoju i sestrama, a Dječaci su tek nastavak priče. Ipak, pročitat ću i Decu gospođe Džo, naravno, zanima me kako je Alcottica dalje zamislila priču.

    Dovršila sam i Sobu puno snova, priča je dobro zamišljena no imam osjećaj da bi u rukama vještijeg književnika tema mogla biti produbljena: knjiga o životu kćeri prostitutke koja pokušava doći do Ivy League sveučilišta, a u to se umješa i njena zaljubljenost u lokalnog dečka iz New Orelansa i ubojstvo bogataša ne bi trebala biti dosadnjikava, no meni je bila. Nekako sam cijelo vrijeme čekala da radnja počne, čak i pred sam kraj.

    Sad me čekaju Sudbe i srdžbe, Lauren Groff.

  16. #516
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj jennifer_gentle prvotno napisa Vidi poruku
    Wolf Hall sam nedavno gledala seriju, bila mi je odlična!
    I ja sam kao i Mima bila nedavno u fazi Tudora :D
    Ja cekam trecu knjigu iz sage, je li izasla?

  17. #517
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Ok, ja sam odlučila da više neću čitati po preporukama - nekako se malo razočaram

    Pročitala sam konačno Genijalnu prijateljicu. I fakat ak bum čitala neku sljedeću od Ferante, uzeti ću na engleskom. (talijanski ne znam)

    Dajte vi jezičarke, objasnite mi nekaj. Kaj je to rajon - gdje se kod nas govori rajon.? To je kvart, naselje , kaj znači rajon?

  18. #518
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    ovo razočaranje se odnosi na Genijalnu prijateljicu?

    https://hr.wikipedia.org/wiki/Rajon

  19. #519
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    nano, ako ti je glavni problem s jezikom i prijevodom, slobodno nastavi s verzijom na engleskom, nije joj jezik neki kompliciran da je teško pratit

    a šta su preveli sa rajon, neighbourhood? ako da, to mi je baš čudno, zašto ne bi mogli reći kvart, u originalu pretpostavljam da je pisala quartiere

  20. #520
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    da, preveli su rajon. Ne poznajem ja naš jezik po svim dijelovima, pa sam si mislila da se ipak u nekom dijelu HR govori rajon.

    Kakve veze ruski rajon ima s Napuljem?

    Ma razočaranje se ne odnosi na Genijalnu prijateljicu neg na sve skupa. Od prevelike hvale su prevelika očekivanja - bolje mi je možda kada ne čitam savjete. Možda je sve krenulo od Češljugara

  21. #521
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    A tko ti, nano, garantira da je engleski prijevod dobar? Genijalnu prijateljicu imam doma, al' nisam je se još dohvatila... Javit ću dojmove kad dođe na red.

  22. #522
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    naravno nitko. Ali za pretpostaviti je da engleski ne znam ali hrvatski ipak koliko toliko znam.
    sad mi baš frendica veli da je možda razlog tome kaj se radnja zbiva 50tih godina, i možda je tada stvarno rajon bio neki uobičajeni izraz. Onak povijesni izraz tog doba

  23. #523
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Citiraj Elly prvotno napisa Vidi poruku
    Ja cekam trecu knjigu iz sage, je li izasla?
    Ne još, najavljeno je za ovu godinu. A gospođa Mantel, umjesto da sjedi kući i piše, okolo drži predavanja o alternativnim činjenicama.

  24. #524
    chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    286

    Početno

    mene je u prijevodu genijalne prijateljice baš smetao izraz "dobiti stvari". par puta ga prevoditeljica koristi, i ne vidim svrhu jer ostatak knjige ne koristi lokalizme/dijalekt.

    sve vaše postove o sluškinjinoj priči preskačem, nabrijavam se na knjigu

    a ovdje ne pišem često jer se još mučim s murakamijem, krenulo me, pa opet splasnulo, na početku sam 3. i već vidim da je to mogao komotno staviti sve u jednu knjigu.

  25. #525
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,178

    Početno

    Zar i ti?!
    Ajde, ajde, forca, bit će ti drago

  26. #526
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Baš čitam Genijalnu prijateljicu na engleskom, i koristi se izraz neighborhood. Ne znam kako je u izvorniku.
    i da, ako netko engleski pdf, mogu ga poslati mailom.

  27. #527
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Meni u engleskim verzijama nije ništa smetalo u prijevodu, i čitke su mi skroz
    Joj jedva čekam da mi stigne četvrta

    Jedino mi je smišno bilo što u jednom dijelu ima beba koja se zove Mirko, i tako piše, sa k. Mislim da bi talijanska verzija imena bila sa c, sa k bi bila ipak slavenska, mama mu se zove Silvia pa je skroz moguće. Stalno sam čekala da spomene da je Silvia došla iz Jugoslavije, nije spomenula ali eto za mene jest

  28. #528
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Jedino mi je smišno bilo što u jednom dijelu ima beba koja se zove Mirko, i tako piše, sa k. Mislim da bi talijanska verzija imena bila sa c, sa k bi bila ipak slavenska, mama mu se zove Silvia pa je skroz moguće.
    Ne, Mirko je sasvim uobicajeno talijansko ime, dosta cesto, i pise se "po naski"

  29. #529
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Ja sam procitala u zadnje vrijeme slijedece:
    - Miller Donald & Lorna: "Survivors" - o genocidu u Armeniji 1915. godine;
    - M. Lee Shatterley: "Hidden Figures" - iz ove knjige je preuzeta ideja za film; vrlo zanimljivo o (de)segregaciji i NASA-i
    - K. Levine: "Hana's Suitcase" - po istinitoj prici o japanskoj djeci iz udruge Mala Krila koja istrazuju dogadjaje iz Terezina i Auschwitza

  30. #530
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    Pišete li popise za ljeto?

    Iako je go mjesecima daleko evo što bih rado pročitala od novijih izdanja:
    Arapin budućnosti, Riad Sattouf
    Posljednja ljubav babe Dunje, Aline Bronsky
    Kameno srce, Renate Dorrenstein.

    Nadam se da će se naći vremena i za kindle gdje me čekaju:
    Stupovi zemlje, Ken Follett
    Minijaturistica, Jessie Burton

  31. #531
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Elly, ti si u Italiji. Fakat me muči taj rajon. Kak je u originalu?

  32. #532
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Fakat me muči taj rajon. Kak je u originalu?
    Ne, ali blizu sam; govorim talijanski i citam knjige u originalu. Nisam jos citala Ferrante, planirala sam ju preko ljeta. Javit cu ti. Mogao bi biti quartiere, kvart.
    Posljednje uređivanje od Elly : 27.05.2017. at 18:04

  33. #533
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Daj molim te. Ak je tak u talijanskom i onak u engleskom onda fakat nemam pojma otkudav dolazi taj rajon. Govori li se tak u igdjeu HR?

  34. #534
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Ne znam, meni je to nekako ostalo poznato iz Juge pa znam sto znaci, ali vec mi spada u arhaicne Yu-izraze...

  35. #535
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Meni je poznato rejon, ali rajon bas i ne. Iako ga Google pozna.

  36. #536

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Kako ne? Riječ rajon poznajem iz bar dva hrvatska izvora. Jedan izvor su "Bajke" Karela Čapeka, izdanje biblioteke Vjeverica. Drugi je žandar Mile Vrbica u seriji "Kuda idu divlje svinje" - "Da se bog posere u mom rajonu, opet bih ja bio za to kriv!"

  37. #537
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Sad si me nasmijala tanja.
    I meni je rajon poznata rijec. Ali mi nije poznato gdje se koristi

  38. #538
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Mi u Slavoniji imamo jedno naselje koje zovemo Mikrorajon. Gdje živiš? - u Mikrorajonu.

    Stvarno mi je prvi glas da je Mirko uobičajeno talijansko ime, Elly. Baš zanimljivo!

  39. #539
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Meni je rajon poznat iz jedne gradske kavane. Gdje god smo sjele, nismo uspjele naručiti jer bi nam sve konobarice govorile da nismo u njihovom rajonu
    Posljednje uređivanje od Angie75 : 28.05.2017. at 16:23

  40. #540
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Završila sam Wolf Hall i odmah nastavljam s Privedite tijela.
    Nakon prvih 50 stranica, i kad sam shvatila da ako samo piše on, da se misli na Cromwella, nisam imala više poteškoća s čitanjem, naprotiv, bilo je gušt. Sad nastavljam.

  41. #541
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    pročitala sam Laž
    baš dobar krimić

    http://mozaik-knjiga.hr/knjige/laz-2/

  42. #542
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj Elly prvotno napisa Vidi poruku
    Ne, ali blizu sam; govorim talijanski i citam knjige u originalu. Nisam jos citala Ferrante, planirala sam ju preko ljeta. Javit cu ti. Mogao bi biti quartiere, kvart.
    Ja bih vjerojatno prevela s naselje, tako sam shvatila dok sam čitala. Kvart je dosta dijalektalan i ne koristi se svuda (u Zagrebu da, ali u drugim hrvatskim gradovima rjeđe).

  43. #543
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja bih vjerojatno prevela s naselje, tako sam shvatila dok sam čitala. Kvart je dosta dijalektalan i ne koristi se svuda (u Zagrebu da, ali u drugim hrvatskim gradovima rjeđe).
    Javit cu sto je u originalu kad procitam knjigu, napisite mi otprilike stranicu gdje da krenem pazljivije citati.

  44. #544
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Stalno se ponavlja. Zato mi i je bilo iritantno. Inace ne bih ni skužila

  45. #545
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je rajon poznat iz jedne gradske kavane. Gdje god smo sjele, nismo uspjele naručiti jer bi nam sve konobarice govorile da nismo u njihovom rajonu
    Sve razmišljam gdje sam mogla čuti tu riječ, a znam da sam ju čula, da, da, to je to... i u nekim restoranima isto

  46. #546
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Nego, nakon duge borbe pročitala sam ovdje hvaljenu knjigu "Karte za izgubljene ljubavnike"_Nadeem Aslam.
    Sam naslov mi je sugerirao da će biti riječ o posebnoj knjizi (uz preporuke s ove teme, koje su mi uvijek dragocjene).
    Na neki način, knjiga i jest posebna, barem u onom dijelu koji se odnosi na stil pisanja i neku rafiniranu prozračnost kojom odiše (a možda je to i stoga što se u knjizi pojavljuje jako puno leptira )...
    Međutim, sam sadržaj knjige, a poglavito filozofija života pakistanskih doseljenika u Veliku Britaniju, užasno me živcirala. Naročito me smetao način razmišljanja vezan uz odnos prema bijelim ljudima, vjeri i još nekim, za život bitnim stvarima. Ne mogu nikako razumjeti svjetonazor u kojemu je etički opravdano krijumčariti heroin, ali živjeti u nevjenčanoj zajednici ne da nije opravdano, nego je u tolikoj mjeri neprihvatljivo da na kraju dotični protagonisti, dvoje nevjenčanih ljubavnika, bivaju brutalno ubijeni od strane najbliže rodbine.
    Malo spojlam, ali još uvijek sam pod (negativnim) dojmom...
    Posljednje uređivanje od Forka : 30.05.2017. at 08:57

  47. #547
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Citiraj Forka prvotno napisa Vidi poruku
    Sve razmišljam gdje sam mogla čuti tu riječ, a znam da sam ju čula, da, da, to je to... i u nekim restoranima isto
    x

  48. #548
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    nakon Selimovića i Derviša uzela Genijalnu, lako mi ide, jedino me bezbroj likova malo živcira
    i meni para uši taj rajon, rejon sam čula bezbroj puta, ovo nisam nikada...
    na polici čeka Brešanova Država

  49. #549

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    243

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    I meni je rajon poznata rijec. Ali mi nije poznato gdje se koristi
    Hrvatski leksikon (2016) kaže:
    rajon značenje
    rajon (franc.), 1. područje; 2. najmanja gradska upravna jedinica; četvrt, kotar.

  50. #550
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Citiraj Elly prvotno napisa Vidi poruku
    Ne, ali blizu sam; govorim talijanski i citam knjige u originalu. Nisam jos citala Ferrante, planirala sam ju preko ljeta. Javit cu ti. Mogao bi biti quartiere, kvart.
    U originalu je rione

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •