Stranica 73 od 80 PrviPrvi ... 23637172737475 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 3,601 do 3,650 od 3965

Tema: Što čitate 3.

  1. #3601
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Je li to ona knjiga koju je napisala nakon potresa?

  2. #3602

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Jest. Objavljena je nedavno, prije par tjedana.

  3. #3603
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Jest. Objavljena je nedavno, prije par tjedana.
    Mislim da sam vidjela kratki opis u katalogu Knjižnice za slijepe. Hvala na preporuci.

  4. #3604
    chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    286

    Početno

    Philippe Claudel - Pseći arhipelag

    Vulkanski otok na Mediteranu. Mjesna učiteljica u mirovini na obali nalazi tijela 4 migranta iz Afrike. Kad načelnik, ujedno i vlasnik otočne ribarske flote, odluči ne prijaviti slučaj policiji zbog reputacije otoka, sve se urušava, a ponajviše moral svih na otoku. Potresna alegorija o reakciji Europe na migrantsku krizu.

  5. #3605

    Datum pristupanja
    Apr 2016
    Postovi
    291

    Početno

    https://books.google.com/books/about...ok_description inspirisana stvarnim dogadjajima 1930, kada je Georgia Tann iz Memphisa, kidnapovala i preprodavala djecu, necu pisati previse ali strasna je prica iza ove knjige. Koliko je teska knjiga i svako malo mi tjera tugu i suze, toliko me radoznalost tjera da citam dalje, pa eto ako neko voli i zanima ga sta se desavalo moja preporuka.

  6. #3606
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Apsolutno nema bolje knjige kojom bih zaključila ovu groznu i nevjerojatnu godinu, od najnovijeg romana Nade Gašić, Devet života gospođe Adele

    Mogu samo konstatirati, šteta što Gašićka ne piše i ne objavljuje više, jer je naprosto genijalna.
    U nevelikom romanu uspjela je na nevjerojatno uvjerljiv način prikazati Zagreb ovog proljeća, atmosferu u njemu, odnos građana prema epidemiji, te mušice, ali i strahove starih ljudi. Iako se gospođa Adela na početku možda čini kao neka karikatura, ona je u stvari vrlo slojevito razrađen lik. Pritom ni ostali likovi nisu ostali zanemareni, odnosi među njima itekako su važni, i nitko nije ostao savršen i bez mrlje. Završni, fantastični motiv jajeta u stvari je brzi pregled zagrebačke sadašnjosti, onakve kakva jest.
    Definitivno jedna od najboljih knjiga pročitanih u ovoj godini. I moram reći da mi je puno pomogla ovih dana, kad su nam živci ionako nategnuti zbog najnovijih potresa.

    ja joj ozbiljno zamjeram!
    kakva šteta, izvrsno piše ...
    a i čini mi se da piše s lakoćom, barem tako "zvuče" njezini romani

    imam doma i Mirnu ulicu, drvored i Voda, paučina a i ovu ću kupiti, na neviđeno ako je prije ne uhvatim u knjižnici ...

  7. #3607
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja ću je odmah kupiti mami za rođendan! Samo da se ne uvrijedi hmm čitala sam ulomke pa me gospođa Adela malo podsjeća na nekoga

  8. #3608

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ja ću je odmah kupiti mami za rođendan! Samo da se ne uvrijedi hmm čitala sam ulomke pa me gospođa Adela malo podsjeća na nekoga
    Ulomci koje se moglo pročitati unaprijed (ako mislimo na iste ulomke) zapravo ne daju pravu sliku o kakvoj se knjizi radi
    Od svih Gašićkinih likova koje sam dosad mogla upoznati, gospođa Adela je najrazrađenija i najslojevitija iako se isprva čini da se radi samo o sebičnoj babi, ipak nije tako.

  9. #3609
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Jedva čekam.

  10. #3610
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    Završavam Feranticu i Lažljivi život odraslih, odlična!
    Paralelno čitam Ubiti pticu rugalicu, ne znam kako do sad to nisam pročitala!
    Jedino što je na engleskom pa mi sporije ide.
    Posljednje uređivanje od flopica : 31.12.2020. at 12:37

  11. #3611
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Za sam kraj godine, koja i nije bila ocaravajuca, uspjela me ocarati knjiga Bernardine Evaristo- Djevojka, zena, drugo. Prica o klasi, rasi i rodu ispricana kroz 12 zena, iz razlicitih vremena i krajeva. Knjiga je dinamicna i duhovita, strastvena, hrabra, bas pulsirajuca. I bolna naravno. Bas od srca preporucam. Meni je ovih dana bila prava utjeha jer me uspjevala cijelu uvuci u tekst, bez da polubauljavo i smeteno svakih 5 min provjeravam telefon, nove vijesti o potresu i stradanjima i hodam uokolo kao Munchov Krik.

  12. #3612
    anchi pp avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,906

    Početno

    I Evaristo i Gašić - svi primjerci u KGZ su vani... čini se da se mnogi slažu s vašim mišljenjem

  13. #3613
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Okej, curke, gdje su liste prošlogodišnjih naj-naslova?
    Da pokušam ja prva?

    Moram najprije reći da sam prošle godine iznenadila i samu sebe, što se tiče broja knjiga koje sam pročitala.
    Naime, na Goodreadsu postoji neki Reading Challenge i možeš si postaviti svoj godišnji cilj, koliko bi želio knjiga pročitati, pa sam si stavila 35, a pročitala čak 53! Juhuuu
    E sad, većina njih su bile baš jako dobre knjige, barem meni, pomno birane , pa mi je jako teško sastaviti top-ten, ali pokušat ću (redoslijedom čitanja):

    1. Bohumil Hrabal: Strogo kontrolirani vlakovi
    2. Francesca Melandri: Eva spava / Viši od mora
    3. Mani Gotovac: Rastanci
    4. Momčilo Popadić: Svoju zvizdu slidin
    5. Jose Saramago: Ogled o sljepoći
    6. Maya Angelou: Znam zašto ptica u kavezu pjeva
    7. Veselko Tenžera: Zašto volim Zagreb
    8. Olga Tokarczuk: Bjeguni
    9. Jurica Pavičić: Crvena voda
    10. Ljudmila Ulicka: Jakovljeve ljestve

  14. #3614

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Forka prvotno napisa Vidi poruku
    Okej, curke, gdje su liste prošlogodišnjih naj-naslova?
    U pripremi

    I ja sam prošle godine čitala više nego proteklih godina. Dijelom je to zbog nekih obiteljskih okolnosti, a onda mi je čitanje postalo svojevrstan bijeg od stvarnosti. Ne mogu reći da sam pomno birala knjige, bilo je perioda kad sam čitala zaista bilo što, pa mi se na popisu pročitanog nalazi i knjižica "Tito između života i smrti" ili npr. filmografska knjiga "Kuda idu divlje svinje" koja je vrlo zanimljivog sadržaja, ali vrlo šlampavo i loše napisana.
    Zatvaranje knjižnica proljetos mi je teško palo, pokušala sam s e-knjigama, ali zaključila sam da nije to za mene (ili da ja nisam za to).
    Na kraju sam nabrojala 78 pročitanih knjiga (inače mi je godišnji prosjek 60), sumnjam da ću to ponoviti i sljedećih godina.

    Ako pokušam izdvojiti knjige koje ću pamtiti i dulje od ove jedne godine, onda bi popis bio sljedeći:

    1. Alena Mornštajnova - "Hana" i "Tihe godine" - dva romana obiteljske tematike, "Hana" u kontekstu 2. svjetskog rata i progona Židova, "Tihe godine" o poratnom razdoblju i obiteljskim tajnama.
    2. Srđan Valjarević - "Komo" - nevjerojatno zabavna knjiga, gotovo djetinje bezobrazna, o piscu koji boravi u književnoj rezidenciji i ondje ne radi - ništa. O tome "ničemu" je i napisao knjigu.
    3. Madeleinte Thien - "Ne reci da nemamo ništa" - opet obiteljska povijest, Kina 50-tih i 60-tih godina u glazbeničkoj obitelji.
    4. Javier Cercas - "Vladar sjena" - ističem ga jer je svaki roman Javiera Cercasa koji sam dosad pročitala bio vrijedan pamćenja. Ovo nije tek potraga za izgubljenim članom obitelji o kojem su se pričale legende, već i otkrivanje besmisla ratovanja. I primjer da se i o španjolskom građanskom ratu još uvijek može pisati na originalan način.
    5. Darko Cvijetić - "Schindlerov lift" i "Što na podu spavaš" - dvije nevelike knjižice koje ostavljaju bez daha, najjače antiratno štivo koje sam ikad čitala.
    6. Ali Smith - "Zima" - o Ali Smith svi već sve znamo, ima zaista specifičan stil i pristup pisanju, trebalo mi je vremena da se uživim u roman, a na kraju mi je bilo žao kad je završio.
    7. Rumena Bužarovska - "Nikamo ne idem" - vrhunski prikaz posttranzicijskog života, u Makedoniji ili drugdje.
    8. Elizabeth Strout - "Olive, iznova" - ako je netko mislio da je lik umirovljene debele i odbojne nastavnice iz Mainea zaokružen u "Olive Kitteridge", ova knjiga otkriva još mnogo toga novog. I o Olive, i o starenju općenito.
    9. Ena Katarina Haler - "Nadohvat" - ovaj roman ističem ne zato što bi bio remek-djelo, nego jer me fascinira činjenica da je 24-godišnja studentica arhitekture, praktički anonimna u književnom svijetu, bila u stanju napisati ovakvu knjigu. Iako ima svojih nespretnosti, a neki kritičari su je (neopravdano) optuživali za revizionizam, roman je zbilja dojmljiv i vrijedi ga pročitati, kao fenomen.
    10. Marko Gregur - "Vošicki" - ponovo mi se potvrdilo da je Marko Gregur izvrstan pisac i da je svaka njegova nova knjiga vrijedna čitanja
    i 11. Nada Gašić - "Devet života gospođe Adele" - mislim da mi je ovo apsolutni vrh svega što sam čitala u ovih godinu dana, književna kruna godine prožete pandemijom i potresom, slika Zagreba kakav zaista jest i ljudi koji u njemu žive

    A u novu godinu ušla sam čitajući najnovijeg Ferića, "Putujuće kazalište", i pažljivo ga doziram, da mi duže traje - oduševljena sam.

  15. #3615
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Na kraju sam nabrojala 78 pročitanih knjiga (inače mi je godišnji prosjek 60), sumnjam da ću to ponoviti i sljedećih godina.
    Omg, a ja se mislila pohvaliti! (Sad si me posramila )
    Svaka ti čast!
    I hvala na popisu, kako ja uvijek kasnim, super će mi doći tvoja lista

  16. #3616

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Forka prvotno napisa Vidi poruku
    Omg, a ja se mislila pohvaliti! (Sad si me posramila )
    Svaka ti čast!
    Nemaš zašto, mene je ponekad sram jer imam dojam da ništa korisno ne radim, nego samo čitam

  17. #3617

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    I, još jedna informacija - krajem prošle godine u Francuskoj je objavljen 5. nastavak "Arapina budućnosti", pa se nadam i veselim i hrvatskom izdanju

  18. #3618
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Ja ništa ne stižem.... plakat ću.

  19. #3619
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj VeraM prvotno napisa Vidi poruku
    Ja ništa ne stižem.... plakat ću.
    Pa stigneš ovaj forum čitati, očito...

  20. #3620
    chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    286

    Početno

    Počele ste s listama, jupi

  21. #3621
    chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    286

    Početno

    Odrezalo mi pola posta. Neće pa neće objaviti sve što napišem
    Posljednje uređivanje od chesil : 03.01.2021. at 20:22

  22. #3622
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Pa stigneš ovaj forum čitati, očito...
    Da, ali za to mi ne treba koncentracija koje nemam. A jedno je 10 min foruma kad se kuha ručak ili one gledaju tv. Drugo je bar sat dnevno u.miru božijem što sam.mogla prije. A jbg, 2 djece, bolesna svekrva, terminalno, zadnji dani i tjedni, kuća, nespavanje, živci......
    Ne mogu nać vremena za sve 4 u zrak i uživanjcija.

  23. #3623
    chris blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    980

    Početno

    Evo mojih top 10 (ukupno 54 ove godine). Nije po redoslijedu koliko su mi dobre, cijelo vrijeme ih premjestam u glavi. 8 je novih, Proust je ponovljen (idem polako opet kroz Traganje), i Lion in Winter je ponovljen, ali jednako opcinjavajuc, kao i prvih sto puta, kao i film - isto previse puta pogledan.

    Sharon Kay Penman je moja omiljena povijesna spisateljica. The Reckoning je finale njezinog ciklusa o waleskim (velskim) princevima, ali i cijela serija o anarhiji, Eleonori Akvitanskoj, Richardu Lavljeg Srca, Ivanu bez zemlje (koja se preklapa dijelom s velskim princevima), pa i o Richardu III - ja sam zadivljena i poklonik. The Queen's Man je prvi dio iz, recimo, ne tako ozbiljnih povijesnih krimica iz doba Eleanore Akvitanske - ima ih cetiri ukupno.

    Margaret je nemilosrdno surova i genijalna, kao i obicno, a opet tako se lako cita da ne shvacam kako joj to uspijeva

    Margaret Atwood Gazela i Kosac
    M. Proust U sjeni procvalih djevojaka
    Haruki Murakami Kafka na zalu
    Madeline Miller Circe
    Sharon Kay Penman The Reckoning
    James Goldman Lion in Winter
    Sharon Kay Penman The Queen’s Man
    Amor Towles A Gentleman in Moscow
    Margaret Atwood The Penelopiad
    Walter Tevis Queen’s Gambit

  24. #3624
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj VeraM prvotno napisa Vidi poruku
    Da, ali za to mi ne treba koncentracija koje nemam. A jedno je 10 min foruma kad se kuha ručak ili one gledaju tv. Drugo je bar sat dnevno u.miru božijem što sam.mogla prije. A jbg, 2 djece, bolesna svekrva, terminalno, zadnji dani i tjedni, kuća, nespavanje, živci......
    Ne mogu nać vremena za sve 4 u zrak i uživanjcija.
    Budeš kad djeca još malo narastu. Do tada - forum

  25. #3625
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    Za sam kraj godine, koja i nije bila ocaravajuca, uspjela me ocarati knjiga Bernardine Evaristo- Djevojka, zena, drugo. Prica o klasi, rasi i rodu ispricana kroz 12 zena, iz razlicitih vremena i krajeva. Knjiga je dinamicna i duhovita, strastvena, hrabra, bas pulsirajuca. I bolna naravno. Bas od srca preporucam. Meni je ovih dana bila prava utjeha jer me uspjevala cijelu uvuci u tekst, bez da polubauljavo i smeteno svakih 5 min provjeravam telefon, nove vijesti o potresu i stradanjima i hodam uokolo kao Munchov Krik.

    I meni je ta knjiga bila odlična. Predzadnja koju sam pročitala lani (dobila pod bor), baš je nekako zaokružila tu, i čitalački čudnu godinu.

    Inače Evaristo piše ženama koje su u društvu nevidljive mada su njihove sudbine ponekad bitinije od onih koje se mogu naći u velikoj knjizi Povijesti. Srećom je tu književnost! Osim što s protagonisticama ove knjige dijelim pripadnost manje privilegiranoj polovici čovječanstva, ne mogu pronaći puno čvrstih veza s njima. Opet bilo mi je lako uživjeti se u njihove priče. Jer riječ je o sudbinama koje su dio univerzalne ženske/drugo povijesti, trnovitog putovanja koje i dalje traje. Ipak sa svakom generacijom društva se polako mijenjaju, bar zapadna društva u koja se i naše ugleda. Djevojka, žena, drugo je roman koji govori o "izmima" vezanima za boju kože, spol, rod, podrijetlo, ali i odrastanju i sazrijevanju, te koliko god to malograđanski zvučalo "postavljanu stvari na svoje mjesto". Drago mi je da je bar čitalačka 2020. završila kako treba - odličnom knjigom.

    Preporučam i Orwella, Pierrea Christina i Sebastiana Verdiera - zadnji strip koji sam pročitala u lanjskoj godini. Šteta što je kratak jer je fantastičan, poput biografije koja mu je predložak. Orwell je, naime, bio osebujna ličnost, a kao političko biće bio je desetljećima i više ispred svoga vremena, pa čovječanstvo i danas ima što naučiti iz njegovih djela.
    Najveća vrijednost ovog stripa je svakako poriv koji sam osjetila da još više doznam o njegovom životu i djelima.

    Lani sam pročitala više knjiga nego sam očekivala, ali na popisu pisanom baš za 2020. nisam uspjela prekrižiti sve naslove. Ne marim, jer godina je bila vrlo izazovna, na svim poljima. Zato je moja novogodišnja čestitka svima na pdf-u, mir, zdravlje, sreća i dokolica za nove čitalačke avanture!

    A evo i moga popisa. Ispričavam se što o knjigama neću dodati rečenicu ili dvije - već sam o njima pisala, i ne samo ja, a tražilicom se lako poslužiti.

    Bernardine Evaristo - Djevojka, žena, drugo
    Tara Westover - Obrazovana
    Elena Ferrante - Lažljivi život odraslih
    Madeline Miller - Kirka
    Elizabeth Strout - Olive, iznova
    Margaret Atwood - Svjedočanstva
    Olga Tokarczuk - Bjeguni
    Ali Smith - Zima
    Rachel Cusk - Lovorike
    Annie Proulux - Izbliza: Planina Brokeback i druge priče iz Wyominga
    (sad vidim - samo žene )

    ne čitam puno publicistike, ali moji su lanjski apsolutni favoriti:
    Jurica Pavičić - Knjiga o jugu
    Malcolm Gladwell - Kako razgovarati sa strancima

    a među stripovima:
    Jean-David Morvan, Severine Trefouel - Irena
    Jason Lutes - Berlin
    Marjane Satrapi - Vezenje
    Morten Durr, Lars Horneman - Zenobia

  26. #3626
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Meni se ove godine u čitanju dogodilo suprotno od većine na temi - nakon 3 godine kad sam godišnje imala pročitanih po više od 80 naslova - ove godine sam pročitala 52 knjige. To je lijep broj, knjiga tjedno. Nemam dana u kojem nešto ne pročitam jer čitam prije spavanja i ne mogu zaspati bez barem par redaka; i nakon izlaska u 2 ujutro i nakon što sam već odspavala na kauču i prebacila se u krevet. Popisa skoro pa ni nemam ili imam neki koji ne šljivim, odnosno šljivim ga ako ostanem bez svježih ideja.

    10 najdražih ove godine:

    E. Strout: Olive, iznova
    K. Atkinson: Život poslije života
    F. Melandri: Eva spava
    M. Robinson: Gilead
    M. Atwood: Gazela i kosac (i ostatak trilogije)
    D. Mitchell: Utopia Avenue
    D. Mitchell: Ghostwritten
    E. Ferrante: Lažljivi život odraslih
    M. Miller: Kirka
    A. Smith: Summer

    Osim Mitchella, sve žene

  27. #3627
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Ja još nisam stigla napraviti popis ali samo da prijavim Ljudmilu Ulicku, Jakobljeve ljestve
    Ne znam, ja tu ženu naprosto obožavam. Kako prikazuje svoje likove, bez trunke osuđivanja ili patetike, kako prikazuje povijesna zbivanja, koliko je široko obrazovana i koliko je u njenom štivu umjetničkih, povijesnih, filozofskih refereci, osjećam se svaki put kao da sam uz roman pročitala i enciklopediju.

  28. #3628
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Pisala sam o svim knjigama sa svog popisa gore, osim o Mitchellovim, ali sad je za to prekasno, ne sjećam se detalja, samo dojma. Isprike

  29. #3629
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Osim Mitchella, sve žene

    Sad sam išla gledati svoj popis, kod mene odnos M:Ž = 50%:50%

  30. #3630
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja još nisam stigla napraviti popis ali samo da prijavim Ljudmilu Ulicku, Jakobljeve ljestve
    Ne znam, ja tu ženu naprosto obožavam. Kako prikazuje svoje likove, bez trunke osuđivanja ili patetike, kako prikazuje povijesna zbivanja, koliko je široko obrazovana i koliko je u njenom štivu umjetničkih, povijesnih, filozofskih refereci, osjećam se svaki put kao da sam uz roman pročitala i enciklopediju.
    Apsolutno se slažem!

  31. #3631
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Ulla-Lena Lundberg: Led

    Dovršila napokon. Dobro je rekla tanja_b, ovo je u pravom smislu riječi baltička PASTORala. Dosadnjikavo do bola prvih 200 stranica, a onda u zadnjih pedesetak postaje zanimljivo, pa se zapravo, zajedno s obratom u knjizi, dogodi neki obrat i tebi, i gle, učini mi se cijela knjiga zapravo ne-loša, način pripovijedanja radnje mi se naročito svidio, kao da je nekako hladan, ravnodušan, suzdržan, a opet izuzetno sadržajan i znakovit.

  32. #3632
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja još nisam stigla napraviti popis ali samo da prijavim Ljudmilu Ulicku, Jakobljeve ljestve
    Ne znam, ja tu ženu naprosto obožavam. Kako prikazuje svoje likove, bez trunke osuđivanja ili patetike, kako prikazuje povijesna zbivanja, koliko je široko obrazovana i koliko je u njenom štivu umjetničkih, povijesnih, filozofskih refereci, osjećam se svaki put kao da sam uz roman pročitala i enciklopediju.
    Slažem se...

  33. #3633

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    odavde redovito uzimam preporuke, pa da i ja koju dam.
    Upravo jučer završila Jakovljeve ljestve pa se pridružujem pozitivnim dojmovima. Jednako dobra kao i Zeleni šator, karakterizacija likova dubinska, životna....filozofska knjiga o životu, prolazonosti, a ujedno zanimljiv roman... moja velika preporuka
    Posljednje uređivanje od nevena : 07.01.2021. at 14:52

  34. #3634
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Iva Ušćumlić Gretić: Duhovi

    Odlična, premda brutalna i uglavnom mračna, knjižica o odrastanju u Zagrebu osamdesetih godina.
    Za moj ukus malo previše "crno", ali sjajno napisano...

  35. #3635

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Zoran Ferić: Putujuće kazalište

    Desetak dana polagano sam rastezala čitanje ove knjige, da mi dulje traje i veselila se trenutku kad ću zasjesti u fotelju s knjigom u ruci. Oduševila me potpuno.
    I inače jako volim Ferićeve knjige, pročitala sam ih sve, priznajem da su mi neke bile too much što se tiče njegove sklonosti morbidnom i bizarnom, ali stil mu je karakterističan, prepoznatljiv i jedinstven. U ovom romanu ostao je potpuno vjeran sebi, iako se radi o tipu literature koji od njega nekako ne bismo očekivali - riječ je o velikom obiteljskom romanu gdje prilično detaljno opisuje i obitelj bake s Trešnjevke, i očevu obitelj iz Dubice (oduševio me opis kraja "u kojem se kuburom gase lampe, a sjekirom peru prozori" ). Potom secira, upravo bergmanovski, odnos svojih roditelja, i svoje odrastanje u atmosferi vječnog nezadovoljstva i predbacivanja. Nije za svačiji želudac! Neki dijelovi su zaista mučni (naročito zadnja trećina romana, kad više piše o sebi, a manje o roditeljima).
    Osim obiteljske priče, koja je zbilja sjajno ispripovijedana (osobito je dojmljiv dio o majčinom ujaku, "ujči" Stjepanu, kojem je u ovom romanu podigao literarni spomenik), saznala sam i odakle inspiracija za antologijsku priču "Potrči doktora" sasvim različito od onog što sam isprva mislila.
    Ukratko, maestralan roman, vrhunski napisan, i sad će mi se biti teško koncentrirati na bilo što drugo...

  36. #3636
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Zoran Ferić: Putujuće kazalište

    Desetak dana polagano sam rastezala čitanje ove knjige, da mi dulje traje i veselila se trenutku kad ću zasjesti u fotelju s knjigom u ruci. Oduševila me potpuno.
    I inače jako volim Ferićeve knjige, pročitala sam ih sve, priznajem da su mi neke bile too much što se tiče njegove sklonosti morbidnom i bizarnom, ali stil mu je karakterističan, prepoznatljiv i jedinstven. U ovom romanu ostao je potpuno vjeran sebi, iako se radi o tipu literature koji od njega nekako ne bismo očekivali - riječ je o velikom obiteljskom romanu gdje prilično detaljno opisuje i obitelj bake s Trešnjevke, i očevu obitelj iz Dubice (oduševio me opis kraja "u kojem se kuburom gase lampe, a sjekirom peru prozori" ). Potom secira, upravo bergmanovski, odnos svojih roditelja, i svoje odrastanje u atmosferi vječnog nezadovoljstva i predbacivanja. Nije za svačiji želudac! Neki dijelovi su zaista mučni (naročito zadnja trećina romana, kad više piše o sebi, a manje o roditeljima).
    Osim obiteljske priče, koja je zbilja sjajno ispripovijedana (osobito je dojmljiv dio o majčinom ujaku, "ujči" Stjepanu, kojem je u ovom romanu podigao literarni spomenik), saznala sam i odakle inspiracija za antologijsku priču "Potrči doktora" sasvim različito od onog što sam isprva mislila.
    Ukratko, maestralan roman, vrhunski napisan, i sad će mi se biti teško koncentrirati na bilo što drugo...
    "Potrči doktora" je genijalna , a "Putujuće kazalište" je već svugdje rezervirano (baš sam se bila nameračila da uzmem)... no, bit će valjda jednom, unaprijed se veselim!
    Moja omiljena knjižnica je opet do daljnjeg zatvorena , ali imam još doma jednu opsežnu knjigu za čitanje, dok ju zgotovim valjda će otvoriti...

  37. #3637
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Iris Murdoch: Odrubljena glava https://mvinfo.hr/knjiga/9055/odrubljena-glava

    Nisam još pročitala do kraja. To je davno napisano, ali još uvijek aktualno. Ljubav može biti ubojito oružje.

  38. #3638
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    John Williams, "Krvnikov prijelaz"
    već je ovdje spominjan, western ili anti-western, kako kome
    izvrstan roman o potrazi za Bogom koji se (prema Emersonu, pripvjedačevu idolu) može spoznati samo u Prirodi, no zapravo priča o potrazi za sobom i o tome kako je zapravo na Divljem Zapadu stvarana današnja Amerika. Naoko se ne događa puno, ali opisi prirode čitatelja potpuno uvuku, kao u 4-D filmu, osjećaš sve što osjećaju i protagonisti priče...

  39. #3639
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Mario Vargas Llosa: Jarčevo slavlje opet čitanje knjige uz puno guglanja. Bome sam se dobro zaplela u Dominikansku diktaturu. Puno je likova i nisam sigurna da sam ih svaki put dobro "polovila" no knjiga mi je bila zanimljiva iako sam kod nekih opisa morala zatvorit oči ( mučenja). Svakako zanimljivo štivo a i Llosin način pisanja. Osim broja likova skače i u razne vremenske intervale, čak i unutar jednog poglavlja.

  40. #3640
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Jao, tanja, koji opis, sad jedva čekam na Ferića!

    Forka, super si opisala Led, iako sam ja guštala i u pastorala dijelu prvih 100 strana, drugih 100... OK, ali...hm, a zadnjih 100 (cca) - vidi, vidi. Opis the događaja će mi se dugo usjeći, mislim da to u literaturi nije tako dosad dobro opisano (barem u onome što sam ja čitala).

    Angie, meni je isto Krvnikov odličan, tako je dobro opisano kao da film gledaš, ja sam zaboravila da se radi o bogu (ja ateist), ali možda se i ne radi - nego o nekom smislu života. Ako baš negdje kaže "Bog" - vjerujem ti (jer ja sam sklona preskočit i ono, frit, frit kad kreće nešto o bogu što je meni turbo dosadno), ali evo - ja se šokirala da je knjiga o potrazi za bogom, moje sjećanje i doživljaj je drugačiji, osim ako bog nije jednako smisao. Sjećanje i percepcija je zanimljiva stvar - koliko uzmemo ono što nama ima smisla i što nam paše .

    Nanoibeba, Jarčevo slavlje mi je jedna od najdražih knjiga, kad se probijem međ' svim tim likovima s 2 prezimena, sjećam se da sam uživala u njoj.

    Sad čitam "Vražji okot" od M. Atwood. Koja je ta žena faca, koliko je ta knjiga duhovita, a Gračan fantastična prevoditeljica! I, ne, ne treba predznanje Shakespareove Oluje, mislim da je nisam nikad čitala (možda na faksu spominjali, ali ako i jesmo - sve sam zaboravila). Vjerojatno čitalački gušt jest veći, ali i ovako je... ma Atwood je genijalna. Angie... ako želiš, tvoja je.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 15.01.2021. at 13:17

  41. #3641

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Sad čitam "Vražji okot" od M. Atwood. Koja je ta žena faca, koliko je ta knjiga duhovita, a Gračan fantastična prevoditeljica! I, ne, ne treba predznanje Shakespareove Oluje, mislim da je nisam nikad čitala (možda na faksu spominjali, ali ako i jesmo - sve sam zaboravila). Vjerojatno čitalački gušt jest veći, ali i ovako je... ma Atwood je genijalna. Angie... ako želiš, tvoja je.
    Za one koji žele biti upućeni u original, na kraju knjige je "Oluja" prilično detaljno prepričana
    I ja sad ponovo pročitavam Vražji okot, i uživam u detaljima.

  42. #3642

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    nl
    Postovi
    654

    Početno

    Meni je ta Gracanica bila toliko nazujana, skroz mi je odvracala paznju od knjige svojim dosjetkama. Pa sam poneke i provjerila u originalu: ni blizu. Na primjer, rubber chicken je prevela s hrana prva do govna. Zasto pobogu?

  43. #3643
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj lunja prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je ta Gracanica bila toliko nazujana, skroz mi je odvracala paznju od knjige svojim dosjetkama. Pa sam poneke i provjerila u originalu: ni blizu. Na primjer, rubber chicken je prevela s hrana prva do govna. Zasto pobogu?
    Ma, da, a ja ne razumijem prvu tvoju dosjetku - što je to nazujana (da ne guglam )? Nije lako prevodit, meni dosad baš lijepo Gračanica teče, samo mi je zapela pažljnja za onaj dio u kojem govori kako je u Becketta kao dramatičara dosta realnosti i tjelesnih stvari, tipa kakanje, piškenje i seks, i onda ima noticu prevoditelja da je rotkvica i mrkva.... ono što bi se u modernim emojimima reklo valjda breskvica i krastavac. Tj. navodno je breskvica guza, ne znam kako se "rotkvica" kaže u modernom žargonu. Opet, možda je primjerenije stavit "rotkvica i mrkva", baš će neka mlađarija koja zna što znači koji emoji uopće čitat i to Atwood i to ovu knjigu . Nisam još došla do te "hrane prve do govna", priznajem da to čudno zvuči.

  44. #3644
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku

    Angie, meni je isto Krvnikov odličan, tako je dobro opisano kao da film gledaš, ja sam zaboravila da se radi o bogu (ja ateist), ali možda se i ne radi - nego o nekom smislu života. Ako baš negdje kaže "Bog" - vjerujem ti (jer ja sam sklona preskočit i ono, frit, frit kad kreće nešto o bogu što je meni turbo dosadno), ali evo - ja se šokirala da je knjiga o potrazi za bogom, moje sjećanje i doživljaj je drugačiji, osim ako bog nije jednako smisao. Sjećanje i percepcija je zanimljiva stvar - koliko uzmemo ono što nama ima smisla i što nam paše .

    Nanoibeba, Jarčevo slavlje mi je jedna od najdražih knjiga, kad se probijem međ' svim tim likovima s 2 prezimena, sjećam se da sam uživala u njoj.

    Sad čitam "Vražji okot" od M. Atwood. Koja je ta žena faca, koliko je ta knjiga duhovita, a Gračan fantastična prevoditeljica! I, ne, ne treba predznanje Shakespareove Oluje, mislim da je nisam nikad čitala (možda na faksu spominjali, ali ako i jesmo - sve sam zaboravila). Vjerojatno čitalački gušt jest veći, ali i ovako je... ma Atwood je genijalna. Angie... ako želiš, tvoja je.
    Hvala ina, čitala sam Vražji okot, i da, super je! A ja ti imam The Tempest, ako je hoćeš u originalu

    na temu Krvnikovog prijelaza - defakto Will traži sebe, prije nego Boga (ovo je više zbog toga što mu je otac bio propovjednik, ali on se nije nalazio u takvom prikazu Boga, nego u Prirodi), to je istina.

  45. #3645
    chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    286

    Početno

    Meni je isto Gračan bila previše, što bi se reklo, in your face

  46. #3646
    chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    286

    Početno

    I opet mi reže postove, ima itko sličan problem?

  47. #3647
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj chesil prvotno napisa Vidi poruku
    I opet mi reže postove, ima itko sličan problem?
    Da, povremeno, ako pišem s mobitela i koristim onaj pojednostavljeni prikaz. Nisam o tome razmišljala, ali sad kad vidim ovdje napisano...da.

    Ont. Još žvačem Odrubljenu glavu, za koju mi treba malo više koncentracije i vremena. Ne mogu si to trenutno priuštiti, pa sam za popodnevni odmor posegla za Laurom Griffin - to se može čitati bez puno truda, baš za opuštanje - kombinacija krimića i ljubića. Knjiga se zove Duboka tama - ovo: https://www.hocuknjigu.hr/proizvodi/...ki/duboka-tama
    Našla sam to u cc1 East na jeftinjari za <20 kn.

  48. #3648

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    nl
    Postovi
    654

    Početno

    a nazujana...uh, to je visetruko primjenjivo. High?
    Vrazji okot sam citala ovog ljeta, prije no sto se Milanovic poceo gadjat s izjavama, al evo sad kad trazim odgovarajucu usporedbu, on mi prvi pada na pamet
    Ma, ne znam, ja obicno ne obracam uopce paznju na prevoditelje, ni ne znam jesam li se s Gracanicom igdje drugdje susrela.
    Ali prije Vrazjeg okota sam citala Sluskinjinu pricu na engleskom, i nakon prvih par poglavlja Okota sam se zapitala sta se to Atwoodici dogodilo, a onda mi je Tanja B ovdje skrenula paznju na prevoditeljicu.
    I da, prevodjenje engleskih nadimaka...
    Posljednje uređivanje od lunja : 15.01.2021. at 16:23

  49. #3649
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Francesca Melandri ima novu knijgu, samo sam došla prijaviti da sam je ugrabila u knjižnici. Zove se "Prava krv" i ovog se puta radi o imigrantima. Tek sam počela ali već vidim da će mi biti super, obožavam njezino pisanje

  50. #3650
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj chesil prvotno napisa Vidi poruku
    I opet mi reže postove, ima itko sličan problem?
    Ako si pisala na mobu, pa stavila bilo koji smajli, a pretpostavljam da si na kraju recenice stavila ovaj :/, imam i ja. Meni reze s moba kad zavrsim sa smajlijem.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •