Stranica 64 od 80 PrviPrvi ... 1454626364656674 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 3,151 do 3,200 od 3965

Tema: Što čitate 3.

  1. #3151
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj chesil prvotno napisa Vidi poruku
    Wow, anamar, koji osvrt na Tokarczuk. Nadahnula te, vidim.

    Ja sam upravo zavrsila Most preko burne rijeke Dalibora Talajica. Autobiografski prikaz nosenja jednog oca s dijagnozom autizma svoga sina. Dobro pise Talajic, tocno osjecate njegove nemire, sumnje, borbe, otpore, lomljena, sastavljanja. Uf.

  2. #3152
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Amor Towles: Plemeniti gospodin u Moskvi
    Baš sam si dobro knjigu odabrala. Moskva, 20tih godina prošlog stoljeća. Politička previranja i aristokrat isuđen na kućni pritvor u Moskovskom hotelu. Lijepo pisana, zanimljiva, glavni lik odličan, duhovit, šarmantan. Zanimljivo mi je čitati i o njegovom bivšem živitu aristokrata u Rusiji. Duhovita i topla knjiga. Hvalim ju a tek sam na polovici

  3. #3153
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Jej, imam Gospodina, hvala. Anamar, pljesak za osvrt !

  4. #3154

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    243

    Početno

    Citiraj chesil prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam upravo zavrsila Most preko burne rijeke Dalibora Talajica. Autobiografski prikaz nosenja jednog oca s dijagnozom autizma svoga sina. Dobro pise Talajic, tocno osjecate njegove nemire, sumnje, borbe, otpore, lomljena, sastavljanja. Uf.
    Joj, bila sam na predstavljanju te knjige u knjižnici. S kojom smirenošću taj čovjek iznosi svoju tako potresnu priču. Ne predaje se.

  5. #3155
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Anamar, koji osvrt
    ne bih to napisala da 10x završim književnost
    od Tokarczuk sam čitala samo Tjeraj svoj plug...
    odlična mi je bila
    ovo me sad jako zaintrigiralo

  6. #3156
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno


    Hvala svma. A u svoju obranu mogu reći da pisati o knjizi ili čemu dugome kao što sam pisala o Bjegunima mogu samo kad me djelo dirne kao da sam dobila mentalnu pljusku i odjednom stvari vidim kroz neku drugu prizmu. (I to ne uvijek! Samo kad prevladam lijenost za pisanje ) Olgine romane inače jako volim, možda stoga nisam objektivna, jer ne sviđa se svima njena rastrzana nelinearna forma i pripovijedanje koje ponekad završi u 'slijepoj ulici'.

    A o mojoj subjektivnosti govori i to da me Georgi Gospodinov i njegova jako hvaljena knjiga Fizika tuge, nije toliko oduševila. Iako podsjeća na Olgin način nije imala ono 'nešto', neki sastojak koji ne znam dobro opisati. Čak mislim da ovdje nisam ni pisala o toj knjizi, jer iako je jako dobra, nekako me razočarala, jer sam zapravo očekivala da će biti odlična.

  7. #3157
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Anamar, divan osvrt na Tokarczuk!
    I ja sam bila fascinirana njenim knjigama, ali nakon što sam ih pročitala nekoliko uzastopce, uzela sam mali "odmor", ali sad jedva čekam pročitati još Knjige Jakubove i Bjegune

  8. #3158
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj anamar prvotno napisa Vidi poruku

    Hvala svma. A u svoju obranu mogu reći da pisati o knjizi ili čemu dugome kao što sam pisala o Bjegunima mogu samo kad me djelo dirne kao da sam dobila mentalnu pljusku i odjednom stvari vidim kroz neku drugu prizmu. (I to ne uvijek! Samo kad prevladam lijenost za pisanje ) Olgine romane inače jako volim, možda stoga nisam objektivna, jer ne sviđa se svima njena rastrzana nelinearna forma i pripovijedanje koje ponekad završi u 'slijepoj ulici'.

    A o mojoj subjektivnosti govori i to da me Georgi Gospodinov i njegova jako hvaljena knjiga Fizika tuge, nije toliko oduševila. Iako podsjeća na Olgin način nije imala ono 'nešto', neki sastojak koji ne znam dobro opisati. Čak mislim da ovdje nisam ni pisala o toj knjizi, jer iako je jako dobra, nekako me razočarala, jer sam zapravo očekivala da će biti odlična.
    Čitala sam samo Tjeraj svoj plug preko mrtvačevih kostiju i zadivio me neočekivani rasplet. Sad moram potražiti i druge romane, taman će biti dobri za godišnji - nije to literatura koju mogu čitati s pola mozga.

    Slažem se za Gospodinova.... Ja sam zaključila da nama na ovim prostorima ta knjiga nije takvo otkriće, zato jer smo i sami živjeli na sličan način. S druge strane, nekako mi isto nije pasala količina melankolije.

  9. #3159
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Procitala sam 'Eva spava', dobra mi je bila, al nije me rasturila, ni dovela do vrhinaca odusevljenja, bolji su mi bili dijelovi u proslosti, nego u sadasnjosti, to mi je bilo malo dosadnjikavo - kilometri njenog putovanja. Zanimljivo je jer naucis nesto o povijesti Juznog Tirola/Alto Adigea.

    Slusam prvu beletristiku na Audibleu, to radim dok kuham ili u voznji itd, pa ne mogu citat. Uvijek je u paralelci s nekom papirnatom knjigom i dosad sam uvijek slusala non-fiction tipa Gladwell gdje nije bed ako neku recenicu precujes jer ima ionako ponavljanja. Zapravo sam se pozitivno iznenadila jer se moze i beletristika tako. Slusam The Thing Arpund Your Neck, kratke price od Adichie, i netko super cita, slusa se ko radio drama jer zena mijenja glasove pa cujes brit. pa taj neki pidzin kojim neobrazovani nigerijski sloj prica, ful je dobar dozivljaj, a moze se uz te manualne poslove dobro slusat.

  10. #3160
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    I ja sam nedavno pročitala "Eva spava" - literatura za Europsku uniju, hehehe... Slažem se - knjiga je ok, ali ništa više od toga. Nekako mi je nedorečen upravo taj dio sadašnjosti.

    Osim toga, pročitala "Snebivaš me" Mani Gotovac i to mi je bio bolji ulov (posudila sam to zajedno s Eva spava), ali njezina autobiografska proza ostavila mi je ipak bolji dojam.

  11. #3161
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Anne Tyler "Nekoć kad smo bili odrasli"
    Pripovjedačica, 50-ogodišnjakinja, kroz roman propituje svoj život i ono što je postala. Vrlo pronicavo, nimalo patetično ali opet toplo i emotivno djelo o jednoj velikoj obitelji u kojoj se glavni lik doslovno zatekao odnosno upao u nju. Trebalo mi je neko vrijeme da popamtim sve likove, iako to čak i nije toliko bitno, bitna je pripovjedačica i njezina revizija svog dotadašnjeg života. Može se pomisliti kako je ona sama sebi na kraju svega postala stranac, i kako će pokušati ispraviti barem ostatak života, no knjiga ne skreće u nikakve limunadaste završetke i nema "prvoloptaških" rješenja. Baš mi se svidjela i sigurno ću potražiti što još od Anne Tyler ima u knjižnici.

  12. #3162
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    I ja sam nedavno pročitala "Eva spava" - literatura za Europsku uniju, hehehe... Slažem se - knjiga je ok, ali ništa više od toga. Nekako mi je nedorečen upravo taj dio sadašnjosti.

    Osim toga, pročitala "Snebivaš me" Mani Gotovac i to mi je bio bolji ulov (posudila sam to zajedno s Eva spava), ali njezina autobiografska proza ostavila mi je ipak bolji dojam.
    Meni je "Eva spava" bila izvrsna...

    A Mani inače obožavam, ali "Snebivaš me" mi je nekako najlošija od svih njenih knjiga.

    Srećom, ukusi su različiti.

  13. #3163
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Pročitala sam Dobre zvijezde Mliječne staze, Marine Horkić.

    Svidjela mi se, možda zbog mediteranskog ozračja koje dominira knjigom u kojoj se smjenjuje nekoliko generacija obitelji, nekoliko režima i nekoliko različitih sudbina.
    Malo me podsjetila na "Olivino nasljeđe", Alide Bremer.

  14. #3164
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Zavrsila sam slusanje The Thing Around Your Neck od Chimamande Ngozie Adichie (kratke price). Ima bisera, a naratorica je izvrsna i doprinijela je dojmu. Cak mi se cini da je Chimamanda jaca u kratkim pricama. Teme su poznate - rat i propast Biafre, sveucilisna klima u Nigeriji, iseljenicki zivot u Americi, odrastanje jake zene u patrijarhatu, otpor tradicionalne zene novostima, lijepljenje britanskih i francuskih narativa africi.

  15. #3165
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Fredrik Backman: Čovjek zvan Ove
    Ne znam jel se pisalo ovdje o knjizi, al meni je odlična. Duhovita, strašno mi je simpa glavni lik, ali i dirljiva i vrlo topla. Likovi su jako pitoreskni. A i dosta životni. Pisana u kratkim pričama, tako da mi je odličan izbor za čitanje na plaži.

    A knjigu je odabrao MM i njemu pak nikako nije sjela. Ostavio ju je nakon par stranica

  16. #3166
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Sigrid Nunez: Prijatelj
    https://mvinfo.hr/knjiga/13124/prijatelj

    Dobar ulov iz knjižnice, iako je svjetlosnim godinama daleko od lagane ljetne literature.

  17. #3167
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    An American Marriage na eng. od Tayari Jones, paperback izdanje iz 'novog Algoritma', onog ducana na M. Odlicna mi je bila, bas napeta, dobro pisana. Radi se o mladom crnackom bracnom paru, on biva optuzen i zatvoren za zlocin koji nije pocinio, pa zavrse u ljubavnom trokutu jer ona nadje nekog dok je on u zatvoru. Bestseler, a prvi put sam se na kraju srela s 'reading guideom', ono valjda za bookreader clubove, pitanjima za tumacenje teksta ko u lektiri . Al, nije me to smetalo, samo je malo smijesno.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 11.08.2020. at 17:59

  18. #3168
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Jennifer Egan: Vrijeme je opak igrač

    Knjizi me privukao naslov, a i preporuka za koju ne znam čija je bila...

    Na žalost, ni naslov ni preporuka nisu opravdali izgubljeno vrijeme utrošeno na čitanje ove knjige.
    (Imam nezgodnu naviku da kad počnem čitati knjigu, ne odustajem, premda s tijekom čitanja vidim da mi "nije sjela").
    Knjiga je tipična američka papazjanija i jedini svijetli dio, odnosno dio koji mi je bio najzanimljiviji, jest poglavlje koje je zapravo PowerPoint prezentacija.
    Sve ostalo iznimno jako podsjeća me na Franzena, koji mi također (neka oproste njekovi štovatelji i obožavatelji) nikad nije "sjeo".

  19. #3169
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    ja sam opet u fazi čitanja pa da podijelim dojmove.
    u zadnja 4 dana sam progutala ljubavni život i muža i ženu od zeruye shalev.
    prije sam čitala kasnu obitelj koja mi se dosta svidjela pa sam ovo posudila u brzini i nedostatku inspiracije.
    konačni sud je da su mi njene knjige safe bet i da će me uvijek uvući i zaintrigirati me, ali ništa puno ambicioznije od toga.
    sviđaju mi se njene logoreje i poetične epifanije (tipa nitko ne izgleda isto kod kuće i izvan kuće, stvarno je istina), no opet mi u nekim dijelovim zna pretjerati i djeluje neiskreno odnosno neuvjerljivo.
    stavila sam je u istu ladicu s amelie nothomb, koju uvijek rado pročitam, ajde, možda ipak malo više od nje :D

    sad čitam bračni zaplet od eugenidesa, nisam još ništa čitala od njega. krenulo je obećavajuće (književne teorije i puno barthesa ), sad sam na zadnjoj trećini i dojam je meh.
    ne sviđa mi se način na koji pripovijeda, da sam učenija čitateljica, mogla bih to preciznije objasnitit, ali nažalost nisam.
    sve mi je vrlo onako vulgaris i prvoloptaški, objašnjava sve u glavu i ko da imam 5 godina, ne prepušta puno mašti. možda mi fali malo suptilnosti.
    malo me podsjeća na slobodu od franzena (ne volim franzena).
    slaba mi je karakterizacija glavnog ženskog lika.
    mislila sam posuditi srednji spol nakon ovog, ali ne znam isplati li mi se?

    vidim tu dosta preporuka za tjeraj svoj plug pa sam mislila i to.
    Posljednje uređivanje od jennifer_gentle : 14.08.2020. at 00:12

  20. #3170
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Sve ostalo iznimno jako podsjeća me na Franzena, koji mi također (neka oproste njekovi štovatelji i obožavatelji) nikad nije "sjeo".
    ni ja ga ne volim
    čitam Talajićev Most ponad burne rijeke, jako lijepo piše

  21. #3171
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Ostala pri Anne Tyler - Vježbe disanja (za taj je roman dobila Pulitzerovu nagradu)
    Tema je slična kao u "Nekoć kad smo bili odrasli" - je li život protraćen ili nije, jesu li nam se očekivanja ispunila i ako nisu je li ispalo bolje ili gore... sve kroz priču o sredovječnom bračnom paru sasvim različitih ljudi. Maggie, glavni ženski lik, je naprosto uvjerena da se smije umiješati u svačiji život jer ima dobre namjere, što ne ispada uvijek dobro, dok suprug Ira, koji djeluje potpuno emocionalno distanciran, to trpi iako mu strašno ide na živce. Sve je još mnogo kompleksnije jer imaju dvoje djece s vlastitim životima, koje Maggie naravno nastoji popraviti. Simpatično, pomalo staromodno, ali opet uvijek aktualno.

    Forka, ja sam između ostalih preporučila Vrijeme je opak igrač, meni je knjiga fenomenalna! Ali nemoj me sad pitati detalje, zaboravila sam ih

    jen, Srednji spol je meni daleko najbolja Eugenidesova knjiga, radije ovu ostavi, a ss uzmi, nego da odustaneš od nje!

  22. #3172
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    E da, neki dan mi je kroz ruke prošla Amelie Nothomb, Vladavina moćnih - doista se pročita u par sati i samo za razbibrigu bih je i preporučila. Morala sam guglati da se uopće sjetim točnog naslova knjige, eto koliko me se dojmila.

  23. #3173
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Angie ja se uopce ne sjecam jesam li citala vladavinu mocnih ali uvijek posudim kad vidim da je izaslo nesto novo od nje, ne mogu si pomoci. Ali ona se fakat bacila u hiperprodukciju, steta, prve knjige su mi bile puno bolje (strah i trepet )

    A bracni zaplet cu svakako dovrsiti, nije toliko losa, samo ja uvijek ko dijete krecem u knjigu s nadom da ce me izbaciti iz cipela. Osim toga, moram vidjeti tko ce s kim zavrsiti
    Posljednje uređivanje od jennifer_gentle : 14.08.2020. at 09:19

  24. #3174
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    ni ja ga ne volim
    čitam Talajićev Most ponad burne rijeke, jako lijepo piše
    Haha ngrace prvo sam mislila da si citirala mene, pa tek sad skuzila da si forku koja je isto post prije mene spomenula franzena.
    Sasvim slucajno svega mi :D nisam uopce skuzila da ga je i forka spomenula

  25. #3175
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj jennifer_gentle prvotno napisa Vidi poruku
    Haha ngrace prvo sam mislila da si citirala mene, pa tek sad skuzila da si forku koja je isto post prije mene spomenula franzena.
    Sasvim slucajno svega mi :D nisam uopce skuzila da ga je i forka spomenula

  26. #3176

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Nekoliko friško pročitanih:

    Adam Kay: Ovo će boljeti - tajni dnevnik mlađeg liječnika
    Ova knjiga me držala od prve do zadnje stranice, doslovno sam je progutala u dva dana i još se trudila da je ne čitam prebrzo. Vrlo iskren i uvjerljiv prikaz života mladih liječnika u Velikoj Britaniji. Autor je radio kao specijalizant ginekologije u britanskom zdravstvenom sustavu, a to da više ne radi kao liječnik jasno je od samog početka (uz njegov ironičan komentar: I Titanic ste gledali znajući što će biti na kraju ). Vrlo duhovita, opuštena stila kroz koji ipak sve više probija iscrpljenost i ogorčenost sustavom koji liječnike melje u žrvnju iscrpljujućeg dežuranja i prekovremenih sati.
    Negdje sam pročitala komentar na ovu knjigu, da je ne bi trebale čitati žene koje tek planiraju trudnoću. Moj dojam je drukčiji. Ne bi je trebali čitati srednjoškolci koji planiraju studij medicine, a pritom nisu 200% sigurni da je medicina njihov životni poziv. Ili bi možda baš trebali?

    Rumena Bužarovska: Nikuda ne idem
    Još jedan neočekivan ulov u knjižnici, knjiga za koju nisam ni znala da postoji, a nisam znala jer je i ovu izdao sarajevski Buybook, pa za hrvatske književne portale i ne postoji. Uglavnom, svima koji su voljeli prve dvije njezine zbirke ("Osmica", "Moj muž"), svakako preporučujem i ovu knjigu. Sedam duljih novela koje gorko i uvjerljivo ocrtavaju posttranzicijsku Makedoniju, najviše iz pozicije žene (čak i kad je glavni lik sin povratnik iz inozemstva, ili dječak koji je s majkom upravo odselio u Ameriku). Oduševljena sam, jedna od knjiga po kojima ću pamtiti ovo ljeto.

    Ondjaki: Dobar dan, drugovi
    Još jedna meni nepoznata književnost - ona iz Angole. Kratak, simpatično pisan i dirljiv roman o odrastanju dječaka u Angoli krajem 20. stoljeća, gdje je vojska na ulicama, hrana se nabavlja na bonove, fotografiranje u javnosti je zabranjeno, a djeca na slobodnu temu crtaju tenkove i oružje. Usprkos tome, pripovjedač je pun dječje vedrine, neopterećen je surovom stvarnosti (može mu bit', jer očito živi u boljestojećoj obitelji ), voli svoje drugove profesore, i tuguje zbog rastanka sa školskim prijateljima po završetku škole. Jedna od onih knjiga koje veličaju radost djetinjstva, kakvo god bilo.

  27. #3177
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Super osvrt Jurice Pavicica o Olive Kitteridge, ima spoilera.

    https://www.jutarnji.hr/kultura/knji...cehov-15013636

  28. #3178
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Nakon razočarenja s “Vrijeme je opak igrač” (hvala Angie na outanju nisam ni znala je li preporuka uopce bila s ovog foruma), Rosa Montero i njena knjiga Luđakinja u nama bila je melem za moju čitalačku dušu. Žanrovski teško odrediva, uglavnom autobiografska, s puno osvrta na knjige koje su joj nešto značile u životu, zapravo knjiga o čitanju i knjiga o pisanju...
    Pomalo podsjeća na Millerovu “Knjige mog života”, a opet posve drugačija.
    Vrlo je zanimljiv spisateljski diskurs pri čemu u tri navrata započinje ista scena s gotovo istim tekstom (najprije sam mislila da je riječ o tiskarskoj pogrešci ), koja svaki puta drugačije završi.
    Ukratko: uživala sam!

  29. #3179
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Čistila sam podrum i naletjela na ovo: Rohan Candappa - Growing Old Disgracefully
    https://www.amazon.co.uk/Growing-Old.../dp/0091886651
    Mala, tanka knjižica, ali urnebesno zabavna.

  30. #3180
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Laura Sintija Černiauskaitė: Disanje u mramor

    Na pocetku mi je bila malo konfuzna i nisam bas mogla pohvatati niti i poveznice... No, kako sam odmicala s čitanjem, polako sam zaronila u tu tešku priču, tako da sam iz nje izašla prilično zadovoljna.
    Priznajem, ne volim baš mučne teme, ali ovaj roman ima dosta izraženu emotivnu komponentu, pa je na kraju rezultat te dvojakosti ispao sasvim solidan.

  31. #3181

    Datum pristupanja
    May 2017
    Postovi
    137

    Početno

    Evo da se i ja javim s nekoliko osvrta..
    Nakon što sam na početku godine pročitala roman "Čovjek zvan Ove" koji me osvojio, odlučila sam pročitati još koje djelo švedskog pisca Fredrika Backmana.
    Ovaj put sam u knjižnici posudila njegov krimić "Medvedgrad", a nakon toga i nastavak "Mi protiv vas".
    Prvi dio mi se više svidio, no oba su solidna i preporučam.
    Nakon toga sam otišla u knjižnicu s nekoliko preporuka upravo s ovog topica i posudila "Čitav jedan život", "Jakovljeve ljestve" i "Nomatkinju" (to je preporuka kolege s posla).
    Kad sam navečer legla u krevet, nisam ni sama znala s kojom od navedene tri knjige da krenem.
    Pomislila sam kako ću pročitati prvu stranicu sve tri knjige i koja mi se najviše svidi, krećem čitati tu knjigu.
    I što reći..
    Prva knjiga koju sam uzela u ruke bio je "Čitav jedan život", pročitah prvu stranicu pa drugu, treću, četvrtu..i tako sve do kraja iste večeri.
    Nisam je mogla ispustiti iz ruku.
    Ujutro sam išla na posao s podočnjacima, no ova knjižica me oduševila!!!
    Koji dragulj!!
    Sad čitam "Nomatkinju" Ayaan Hirsi Ali, davno sam pročitala njenu "Nevjernicu" i sjećam se da mi je bila izvrsna.
    Javim dojmove kad dođem do kraja.

  32. #3182
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Robert Seethaler: Čitav jedan život

    KAMI, vidim da smo otprilike u isto vrijeme čitale ovu knjigu . I ja sam ju pročitala u jednom danu (ok, na godišnjem sam , i ok, ima samo stotinjak stranica...).
    Nije loša, perspektiva odrastanja negdje u Alpama i tijek života provedenog u planinama zanimljiva je, premda šturo opisana, no doista se lako čita.
    Međutim, meni je jako nedostajalo emocija, kojih je knjiga u cjelini gotovo posve lišena.
    Ne znam, vidjela sam poslije da su je uspoređivali sa Stonerom, ali meni je osobno, Stoner ostavio puno jači dojam.

  33. #3183
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Ja citam Plemenitog gospodina u Moskvi, odlicna mi je, mozda najbolje sto sam procitala ovo ljeto. Nisam jos zavrsila, nadam se da nece sad pred kraj nesto zeznut. Eat your heart out, Kazuo Ishiguro, sto bi on s temom ruskog plemica koji tipa 30 god zivi zatvoren u hotelu napravio, ne usudjujem se ni pomislit. Dok Kazuo vjer. misli - zanimljiva ideja, al izvedba - limunada .
    Posljednje uređivanje od ina33 : 27.08.2020. at 16:35

  34. #3184

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Forka prvotno napisa Vidi poruku
    Robert Seethaler: Čitav jedan život

    KAMI, vidim da smo otprilike u isto vrijeme čitale ovu knjigu . I ja sam ju pročitala u jednom danu (ok, na godišnjem sam , i ok, ima samo stotinjak stranica...).
    Nije loša, perspektiva odrastanja negdje u Alpama i tijek života provedenog u planinama zanimljiva je, premda šturo opisana, no doista se lako čita.
    Međutim, meni je jako nedostajalo emocija, kojih je knjiga u cjelini gotovo posve lišena.
    Ne znam, vidjela sam poslije da su je uspoređivali sa Stonerom, ali meni je osobno, Stoner ostavio puno jači dojam.
    Zanimljivo, meni je upravo ta lišenost emocija prava mjera za takvu knjigu. Kao i krajolik koji opisuje (škrt i hladan). Ne pamtim da mi je ijedna knjiga toliko uspjela dočarati svu težinu života u planinskom kraju, koji se posjetiocima (turistima) čini idiličnim, ali za one koji ondje moraju proživjeti život idile nema - uspjeh je preživjeti.
    Atmosferom sličan (iako sadržajno drugačija) je roman Paola Cognettija "Osam planina" (i "Divlji dječak" istog autora).
    Naišla sam i ja negdje na usporedbu Seethalera sa Stonerom, ali po meni je promašena, to su dvije prilično različite knjige, kao i glavni likovi.

  35. #3185
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Zanimljivo, meni je upravo ta lišenost emocija prava mjera za takvu knjigu. Kao i krajolik koji opisuje (škrt i hladan). Ne pamtim da mi je ijedna knjiga toliko uspjela dočarati svu težinu života u planinskom kraju, koji se posjetiocima (turistima) čini idiličnim, ali za one koji ondje moraju proživjeti život idile nema - uspjeh je preživjeti.
    Atmosferom sličan (iako sadržajno drugačija) je roman Paola Cognettija "Osam planina" (i "Divlji dječak" istog autora).
    Naišla sam i ja negdje na usporedbu Seethalera sa Stonerom, ali po meni je promašena, to su dvije prilično različite knjige, kao i glavni likovi.

    A, ne znam... *pazi_spojler* ono, krene lavina, on dolazi do kuće, skuži da mu je ženu zatrpalo i da je poginula i - ništa , bio sprovod, ljudi došli kondolirati, ništa, nikakva erupcija iznutra, život teče dalje, kaj sad , malo mi je to bilo... pa, ajmo reć' čudno... no, možda te život u tim surovim uvjetima doista i samoga učini surovim i naoko neosjetljivim, ne znam...

    "Osam planina" nikako uloviti u knjižnici, stalno je vrebam za rezervaciju, ali uvijek je vani :/

    Je, Stoner i ova knjiga su jako različite, slažem se...

  36. #3186

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Forka prvotno napisa Vidi poruku
    A, ne znam... *pazi_spojler* ono, krene lavina, on dolazi do kuće, skuži da mu je ženu zatrpalo i da je poginula i - ništa , bio sprovod, ljudi došli kondolirati, ništa, nikakva erupcija iznutra, život teče dalje, kaj sad , malo mi je to bilo... pa, ajmo reć' čudno... no, možda te život u tim surovim uvjetima doista i samoga učini surovim i naoko neosjetljivim, ne znam...

    "Osam planina" nikako uloviti u knjižnici, stalno je vrebam za rezervaciju, ali uvijek je vani :/

    Je, Stoner i ova knjiga su jako različite, slažem se...
    Odgovor na spojler upravo to što nema erupcije pojačava intenzivan dojam, mene je upravo takav opis jače potresao nego da je opisivao lavu emocija koja izvire iz čovjeka koji je od djetinjstva naučen da emocije ne postoje

  37. #3187
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Priklanjam se tanjinom tumačenju odgovora na spoiler i doživljaja. Surovost is the point, nemam pojma zašto su je usporedili sa Stonerom (a jesu, tako se marketirala), ali, zanimljivo, tko je čitavo Stonerov Butcher's Krossing naći će paralele vezano za surovost prirode i prilagodbu na nju i deromantiziranje prirode. Priroda je uvijek tu - stamena, brige nju za sve, a mi u nju svašta učitavamo. I na njoj se odvrću čitavi naši životi, a njoj je - svejedno.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 27.08.2020. at 19:11

  38. #3188
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Sigrid Nunez: Prijatelj
    https://mvinfo.hr/knjiga/13124/prijatelj

    Dobar ulov iz knjižnice, iako je svjetlosnim godinama daleko od lagane ljetne literature.
    uh, knjige gdje umiru životinje, posebno psi, ne mogu
    mada mi se čini stvarno dobra

  39. #3189
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Odgovor na spojler upravo to što nema erupcije pojačava intenzivan dojam, mene je upravo takav opis jače potresao nego da je opisivao lavu emocija koja izvire iz čovjeka koji je od djetinjstva naučen da emocije ne postoje
    Ma, sve okej, razumnim dijelom svojeg bića to prihvaćam, ali ja se, kao tipičan mediteranski ekstrovert i netko čijim životom uglavnom upravljaju emocije, teško mogu identificirati s takvim oblikom reakcije na stvarnost...

  40. #3190
    chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    286

    Početno

    Eto, ima i nas introvertiranih vlaja koji skroz kuze to :D

    Ja se ne javljam, ali ne znaci da ne citam. Na meniju mi je Atwoodina trilogija Ludi Adam, kad zavrsim i zadnji dio, napisem osvrt.

  41. #3191
    anchi pp avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,906

    Početno

    Citiraj chesil prvotno napisa Vidi poruku
    Eto, ima i nas introvertiranih vlaja koji skroz kuze to :D

    Ja se ne javljam, ali ne znaci da ne citam. Na meniju mi je Atwoodina trilogija Ludi Adam, kad zavrsim i zadnji dio, napisem osvrt.
    Ja sam na Godini potopa, Adam čeka

  42. #3192
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj chesil prvotno napisa Vidi poruku
    Eto, ima i nas introvertiranih vlaja koji skroz kuze to :D
    Divno!
    Živjela različitost!

  43. #3193
    anchi pp avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,906

    Početno

    Htjela sam vam skrenuti pažnju na knjigu Nokturno za krpelja, nažalost pokojne Milene Benini.

    Jedan krimić koji spaja realno i nadrealno - stvarni svijet, vampire i još nešto što vam neću otkriti - u nekom budućem vremenu na našim prostorima.

    Knjiga je vedra i zabavna, lako se čita, pohvalila ju je i jedna moja prijateljica koja se zaklinjala da u životu neće pročitati bilo šta što ima veze sa SF.

  44. #3194
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj anchi pp prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam na Godini potopa, Adam čeka
    Ceka i meni Adam, a ja cekam introvertnog vlaja za osvrt to read or not to read. Ja sam srednje introvertna mediteranska vlajina.

  45. #3195
    Rominka avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    raj na zemlji
    Postovi
    1,737

    Početno

    Trenutno Adler-Olsena i Kucu abecede...uf, tanka je granica izmedju ludila u II. sv. ratu, jos kad se moras pretvarati da SS-ovac kako bi pokusao prezivjeti zadnje dane u ratnoj zoni...

  46. #3196

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    I ove godine, Festival svjetske književnosti.
    Zbog epidemije će dobar dio programa biti online ili uz prijenos na HTV3, što me upravo oduševljava ima da ove godine pratim više programa nego prošlih godina (kad su mi izgovori stalno bili "ne stignem", "nije mi danas zgodno", "moram navečer opet u grad a umorna sam" i sl. )

    Detaljan program je na https://magazin.fraktura.hr/hr/program

  47. #3197
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    I ove godine, Festival svjetske književnosti.
    Zbog epidemije će dobar dio programa biti online ili uz prijenos na HTV3, što me upravo oduševljava ima da ove godine pratim više programa nego prošlih godina (kad su mi izgovori stalno bili "ne stignem", "nije mi danas zgodno", "moram navečer opet u grad a umorna sam" i sl. )
    Isto sam i ja pomislila

  48. #3198
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Tereza Boučkova: Godina pijetla

    U osnovi dnevnički zapisi jedne prilično nadr*ane žene, koja na 400 stranica ispisuje svoje frustracije.
    Bogme je i mene isfrustrirala
    koja, doduše, jest napravila plemeniti čin i posvojila dva romska dječaka, ali svojim postupcima nije napravila bogznašto da se ta djeca ne

  49. #3199
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Sorry, pobjegao mi post

    Evo editirano:

    Tereza Boučkova: Godina pijetla

    U osnovi dnevnički zapisi jedne prilično nadr*ane žene, koja na 400 stranica ispisuje svoje frustracije.
    Bogme je i mene isfrustrirala ...
    Ona, doduše, jest napravila plemeniti čin i posvojila dva romska dječaka, ali svojim postupcima nije napravila bogznašto da se ta djeca otmu stigmi onih koji se opijaju, drogiraju i kradu... Dolaskom u adolescentsko doba, dogodilo se upravo ono što je i očekivala, a nisam baš osjetila napor, ni kod nje, ni kod muža joj, da se to promijeni...

    Uglavnom, naporno štivo, a moglo je biti sjajno...
    Dobar naslov i dobra ideja.

  50. #3200

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Prije nego sam čitala "Godinu pijetla", prije cca 2 godine, gledala sam razgovor s autoricom u sklopu neke TV-emisije (inače, Tereza Boučkova kći je disidentskog pisca Pavela Kohouta). Sjećam se da su me i taj intervju, i sama knjiga koju sam kasnije čitala, prilično uzrujali. Boučkova je u tom intervjuu djelovala vrlo smireno (nimalo nadr*ano kako možda djeluje iz knjige ), ali zapravo sam stekla dojam da nije mogla držati situaciju s djecom pod kontrolom? Fascinirala me njezina iskrenost, snaga da do te mjere ogoli vlastiti život, i nisam imala dojam da samu sebe pokušava obraniti ili zaštititi od osude okoline. Ono što sam joj ipak zamjerala je način pisanja knjige koja mi je ostavila prilično konfuzan dojam, znatno lošiji nego što je bio intervju. Kao da je u knjigu htjela natrpati sve što joj je palo na pamet, a posljedica je gubitak jasnoće misli i pripovijedanja.
    Tema je zapravo vrlo teška i dan-danas, kad razmišljam o toj knjizi, ne mogu donijeti konačan zaključak ni o autorici ni o njezinim odgojnim postupcima. Vjerujem da je stvarno radila kako je bila uvjerena da je najbolje. A što je na kraju bilo uzrokom toga da joj dva posvojena sina postanu delinkventi, nemoguće je zaključiti ovako sa strane, samo čitajući njezinu knjigu. Vjerojatno bi trebalo znati i nešto više.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •