Stranica 24 od 80 PrviPrvi ... 1422232425263474 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1,151 do 1,200 od 3965

Tema: Što čitate 3.

  1. #1151
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Zašto zaboravljamo knjige koje pročitamo
    https://www.theatlantic.com/science/...-again/551603/
    Najbolji mi je naslov članka u adresi: what-was-this-article-about-again

  2. #1152
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno


  3. #1153
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,620

    Početno

    Kuma mi se sprema u bolnicu pa se opskrbila knjigama. U 5 knjižnica posudila 13 knjiga. Poslala mamu po 4. iz tetrologije kad ju je našla u našoj knjižnici (prethodno rezervirala). Gleda knjižničarka: Gospođo, vaša kćer ima 13 knjiga u 5 knjižnica. A može posuditi u najviše 6.
    Kaj je najbolje, ona ih guta! I sve pročita. Lani ih je pročitala 166. Kad sam to čula, sjetila sam se Tanje.

  4. #1154

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Nera prvotno napisa Vidi poruku
    Kuma mi se sprema u bolnicu pa se opskrbila knjigama. U 5 knjižnica posudila 13 knjiga. Poslala mamu po 4. iz tetrologije kad ju je našla u našoj knjižnici (prethodno rezervirala). Gleda knjižničarka: Gospođo, vaša kćer ima 13 knjiga u 5 knjižnica. A može posuditi u najviše 6.
    Kaj je najbolje, ona ih guta! I sve pročita. Lani ih je pročitala 166. Kad sam to čula, sjetila sam se Tanje.
    Da, samo što ih Tanja pročita više nego upola manje kroz godinu
    Ali nisam znala da postoji ukupno ograničenje u broju posuđenih knjiga iz različitih knjižnica?

  5. #1155

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    A sad o pročitanom: iako je godina tek počela, ovih dana sam pročitala knjigu koja će mi sigurno biti u top 10 najboljih u godini, a možda i u duljem periodu.
    Radi se o dnevnicima njemačkog profesora Victora Klemperera iz perioda 1933.-1945., pod naslovom Želim svjedočiti do kraja.

    Strašna, potresna i dojmljiva knjiga o uništenoj starosti, o bračnom paru intelektualaca koji su izabrali ostati u Njemačkoj (na više mjesta objašnjava i zašto), a potom je prošao razna poniženja i zlostavljanja od strane nacističkog režima. Iako deklarirani Nijemac i protestant, zbog židovskog porijekla Klemperer je od režima stavljen u "drugu ladicu". Od izravne smrti spasio ga je brak s nežidovkom Evom, međutim, i ona je zajedno s njim prošla sve muke oduzimanja imovine, prisilnih selidbi, teške oskudice, gestapovskih premetačina i vrijeđanja. I pisanje dnevnika bilo je opasno, jer bi njegov pronalazak pri bilo kakvoj premetačini značio sigurnu smrt, ne samo za njegovog autora, već i za ljude koji se u dnevniku spominju. Rukopise je skrivao na raznim mjestima, kod raznih ljudi, i nekim čudom su ostali sačuvani do kraja rata.
    Klempererovi su, paradoksalno, spašeni u noći strašnog razaranja Dresdena, 13.-14.2.1945. Preživjevši bombardiranje, Eva nožem para zvijezdu sa suprugovog kaputa i odlaze iz Dresdena, koristeći kaos koji je nastao u kojem ih Gestapo više ne može pratiti. Odlaze u Munchen, gdje su u krajnje lošim uvjetima dočekali kraj rata, a u lipnju 1945. se teškom mukom uspijevaju vratiti u Dresden. Klempererova želja da svjedoči do kraja svim zbivanjima na kraju se tako i ispunila - njegovi dnevnici su preživjeli, i ostavili dragocjeno svjedočanstvo o svakodnevici nacističke Njemačke.
    Svakako preporučujem! Knjiga je teška, sumorna i depresivna, ali je vrhunska.

  6. #1156
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Michel Houellebecq, Pokoravanje
    dugo sam je izbjegavala jer sam mislila da je huškačka, nevjerojatna je slučajnost i činjenica da je knjiga izdana na sam dan napada na Charlie Hebdo, no sad kad sam je pročitala mogu je samo najiskrenije preporučiti. Odlična knjiga, svakog će natjerati na razmišljanje. Osobito žene, moram priznati da je mene malo i zastrašila. Način na koji se promjene događaju zapravo je toliko lak, banalan, skoro pa sveprihvatljiv.... Pročitajte.

  7. #1157
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    Guglajući knjigu koju sam pročitala pronašla sam Jagnu Pogačnik
    I meni se Crvena voda jako svidjela. No, kritičarka je napisala puno bolju preporuku za taj roman, nego što bih ja.

  8. #1158
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Michel Houellebecq, Pokoravanje
    dugo sam je izbjegavala jer sam mislila da je huškačka, nevjerojatna je slučajnost i činjenica da je knjiga izdana na sam dan napada na Charlie Hebdo, no sad kad sam je pročitala mogu je samo najiskrenije preporučiti. Odlična knjiga, svakog će natjerati na razmišljanje. Osobito žene, moram priznati da je mene malo i zastrašila. Način na koji se promjene događaju zapravo je toliko lak, banalan, skoro pa sveprihvatljiv.... Pročitajte.
    Budem
    Baš volim Houellebecqa

  9. #1159
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Citiraj anamar prvotno napisa Vidi poruku
    Guglajući knjigu koju sam pročitala pronašla sam Jagnu Pogačnik
    I meni se Crvena voda jako svidjela. No, kritičarka je napisala puno bolju preporuku za taj roman, nego što bih ja.
    Uopće ne vjerujem


    A što se tiče broja knjiga, ja sam jedne godine, kad sam malo poludjela, pročitala 110 komada i nemam pojma kako bi taj broj mogao biti još i veći
    Posljednje uređivanje od Jurana : 05.02.2018. at 11:37

  10. #1160
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Michel Houellebecq, Pokoravanje
    dugo sam je izbjegavala jer sam mislila da je huškačka, nevjerojatna je slučajnost i činjenica da je knjiga izdana na sam dan napada na Charlie Hebdo, no sad kad sam je pročitala mogu je samo najiskrenije preporučiti. Odlična knjiga, svakog će natjerati na razmišljanje. Osobito žene, moram priznati da je mene malo i zastrašila. Način na koji se promjene događaju zapravo je toliko lak, banalan, skoro pa sveprihvatljiv.... Pročitajte.
    X.

  11. #1161
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    A sad o pročitanom: iako je godina tek počela, ovih dana sam pročitala knjigu koja će mi sigurno biti u top 10 najboljih u godini, a možda i u duljem periodu.
    Radi se o dnevnicima njemačkog profesora Victora Klemperera iz perioda 1933.-1945., pod naslovom Želim svjedočiti do kraja.

    Strašna, potresna i dojmljiva knjiga o uništenoj starosti, o bračnom paru intelektualaca koji su izabrali ostati u Njemačkoj (na više mjesta objašnjava i zašto), a potom je prošao razna poniženja i zlostavljanja od strane nacističkog režima. Iako deklarirani Nijemac i protestant, zbog židovskog porijekla Klemperer je od režima stavljen u "drugu ladicu". Od izravne smrti spasio ga je brak s nežidovkom Evom, međutim, i ona je zajedno s njim prošla sve muke oduzimanja imovine, prisilnih selidbi, teške oskudice, gestapovskih premetačina i vrijeđanja. I pisanje dnevnika bilo je opasno, jer bi njegov pronalazak pri bilo kakvoj premetačini značio sigurnu smrt, ne samo za njegovog autora, već i za ljude koji se u dnevniku spominju. Rukopise je skrivao na raznim mjestima, kod raznih ljudi, i nekim čudom su ostali sačuvani do kraja rata.
    Klempererovi su, paradoksalno, spašeni u noći strašnog razaranja Dresdena, 13.-14.2.1945. Preživjevši bombardiranje, Eva nožem para zvijezdu sa suprugovog kaputa i odlaze iz Dresdena, koristeći kaos koji je nastao u kojem ih Gestapo više ne može pratiti. Odlaze u Munchen, gdje su u krajnje lošim uvjetima dočekali kraj rata, a u lipnju 1945. se teškom mukom uspijevaju vratiti u Dresden. Klempererova želja da svjedoči do kraja svim zbivanjima na kraju se tako i ispunila - njegovi dnevnici su preživjeli, i ostavili dragocjeno svjedočanstvo o svakodnevici nacističke Njemačke.
    Svakako preporučujem! Knjiga je teška, sumorna i depresivna, ali je vrhunska.
    Baš ti hvala! Zanimaju me takve teme i mislim da ću potražiti ovu knjigu!

  12. #1162
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Uopće ne vjerujem


    Hvala i uzvraćam komplimente!

    Nakon Angiene preporuke pročitala sam Opću teoriju zaborava, Josea Eduarda Agualuse. Govori o ženi koja zbog krivnje, ali i fobije od otvorenog prostora postane zarobljenicom u vlastitom stanu u vrijeme tridesetogodišnjeg građanskog rata u Angoli. Ono poetsko u knjizi mi se svidjelo, a roman je ispresijecan takvim dijelovima - zapisima žene zatočene po vlastitom izboru. Iako se u enklavi na vrhu nebodera izuzev gladi ne događa mnogo toga, mi kao čitatelji pratimo i što se zbiva na tlu, pratimo mučitelje i mučenike. I potvrđuje nam se - da je rat okrutan i besmislen, no da ne može uništiti dobro u ljudima.


    Ostala sam u Africi i počela čitati Ribare C. Obiome, a iako rijetko beletristiku čitam paralelno nisam mogla odoljeti i 'virim' i u Pokopanog diva, K. Ishigura.

  13. #1163
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Ja sam isto u siječnju čitala Ribare i jako su me se dojmili, fantastična knjiga
    Nakon toga sam čitala od Pauline Chiziane "Niketche: priča o poligamiji"
    Prva objavljena mozambička autorica
    Priča o ženi koja otkrije da joj muž ima ne ljubavnicu, nego pet ljubavnica i s njima skoro 20 djece
    Priča o zemlji čiji patrijarhat može pojest naš patrijarhat za doručak
    Knjiga je jako zanimljiva, ali silno sam se nasekirala čitajući.
    Nakon toga sam odlučila da hoću nešto sebi bliže pa sam uzela Tanju Mravak "Moramo razgovarati".

  14. #1164
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Knjiga je jako zanimljiva, ali silno sam se nasekirala čitajući.
    Nakon toga sam odlučila da hoću nešto sebi bliže pa sam uzela Tanju Mravak "Moramo razgovarati".
    ajme, al si se spasila
    ja sam bila u totalnoj depresiji, ma slomljena zapravo, nakon zadnje dvije pripovijetke, vidjet ćeš i sama...
    ne znam koliko generacija još treba proći da se stanje i kod nas popravi...

  15. #1165
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    ajme, al si se spasila
    ja sam bila u totalnoj depresiji, ma slomljena zapravo, nakon zadnje dvije pripovijetke, vidjet ćeš i sama...
    ne znam koliko generacija još treba proći da se stanje i kod nas popravi...
    nemoj me zezat! nisam još došla do zadnje dvije, zasad je prilično u zoni ugode

  16. #1166

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    nl
    Postovi
    654

    Početno

    Vidim da je prevedena Tirza Arnona Grunberga pa sam je dosla preporuciti.

    Osim toga, vec sam hvalila Jhumpu Lahiri zbog Imenjaka (Namesake), vidim da ona kod nas ima i vise prevedenih knjiga. Sad citam zbirku pripovjedaka Unaccastomed Earth i bas mi je divna. Pise o indijskoj dijaspori u Americi, cesto kroz vise generacija. A dijaspora ko dijaspora, i u ovoj indijskoj se na svakoj stranici prepoznajem.
    Posebno mi se kod Jhumpe svidja sto mi se cini da bas voli svoje likove, za razliku od npr. grintavog Franzena gdje su svi vise manje negativci.
    Posljednje uređivanje od lunja : 06.02.2018. at 15:47

  17. #1167
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Herman Koch: Ljetnikovac http://citajknjigu.com/ljetnikovac-herman-koch/
    Da, poprilično me uznemiruje. Piše liječnik. ne bih voljela da me takav liječi. Knjiga je dobra, stvarno, ali ... ne znam hoću li i drugu polovicu pročitati. Nisam sretna dok ju čitam, iako, osjećaj sreće ne bi trebao biti tako bitan kod čitanja. ali meni je. No, jako sam radoznala što će biti dalje.

    Na samom početku piše i o porodima u kući u Nizozemskoj, koji su doveli do najveće smrtnosti novorođenčadi u Evropi, piše i razloge za to, koji su vrlo bliski i mom razmišljanju. Tu sam na strani glavnog lika, ali u ostalome-ne.

  18. #1168

    Datum pristupanja
    Nov 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    358

    Početno

    Tko voli trilere, preporucujem ,,Dobra djevojka" od - Mary Kubica -

  19. #1169

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Forka prvotno napisa Vidi poruku
    Ivica Ivanišević: Klanjam se

    A ono, il' sam malo pretjerala s Ivaniševićem, il' je ovo lošija knjiga od prethodnih.
    Mislim, moguće da sam se presaturirala , ali za ovu knjigu ne mogu reći više nego da mi je simpatična .
    Pročitala danas. Pa, čak ne mogu reći ni da mi je knjiga naročito simpatična. Prije bih rekla, dosadna - jedva sam čekala da dođem do kraja. Radnja je neodređena, rasplet neuvjerljiv, likovi nedovoljno definirani, ukratko - loš posao.
    Malo sam razmišljala o tim Ivaniševićevim romanima - "U sedlu je tijesno za dvoje" mi je bio odličan, malo remek-djelo. "Primavera" je zgodna, duhovita, iako ne tako dobra. "Knjiga žalbe" je, ajmo reći, ok, ali ništa više od toga. "Klanjam se" mi je bio dosadan. Dakle, klizi prema dolje.
    Zaključila sam da je glavna autorova greška bila izmještanje mjesta radnje iz dalmatinske sredine u miteleuropsku (to se dalo naslutiti već u "Knjizi žalbe", ali nisam toga tad bila svjesna). Izgubio je onaj mediteranski duh koji je davao knjigama toliko živosti, a nadodane dosjetke u ovom romanu naprosto nisu bile dovoljne da same izvuku kvalitetu. Povrh toga, neodređeno mjesto radnje (tu su aluzije na Češku, ali samo aluzije - u vidu imena glavnih likova i piva koje piju) doprinijelo je samo tome da cijeli roman djeluje nekako sterilno.
    Uglavnom - razočaranje.

  20. #1170
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    u Nizozemskoj, koji su doveli do najveće smrtnosti novorođenčadi u Evropi, piše i razloge za to, koji su vrlo bliski i mom razmišljanju. Tu sam na strani glavnog lika, ali u ostalome-ne.
    Koji razlozi?

  21. #1171
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    prepisujem iz knjige:
    Ovo je bogata zemlja. Bogati smo kao Saudijska Arabija, kao Kuvajt, kao Katar - ali ipak, ovdje ljudi umiru zato što moraju predugo čekati novi bubreg, djeca umiru zato što ambulantna vozila koja ih prevoze u bolnicu zapnu u prometu,životi rodilja ugroženi su zato što ih mi, liječnici opće prakse, uvjeravamo da je porod kod kuće siguran. A trebali bismo zapravo kazati da je to samo jeftinije -i tu je također jasno da bi se sustav urušio kad bi svaka trudnica zahtijevala svoje pravo da rodi u bolnici. Rizik da novorođenče umre, ili da dođe do oštećenja mozgazbog toga što mu se ne može dati kisik za vrijeme rađanja kod kuće, jednostavno se smatra faktorom u jednandžbi.Povremeno se u velikim razmacima pojavljuje članak u nekom medicinskom časopisu, i ponekad će sažetak takva članka doista izići u nizozemskim novinama, ali čak i takvi sažeci pokazuju da je smrtnost novorođenčadi u Nizozemskoj najviša u Europi i zapravo u cijelom zapadnom svijetu. Ali, nikada nitko nije ništa učinio zbog tih brojeva.
    Zapravo, obiteljski liječnik je u svemu tome nemoćan. On se može pobrinuti, barem za neko vrijeme, da pacijent ne ide tražiti pomoć od specijalista. Može uvjeriti ženu da rađanje kod kuće uopće nije opasno. Da je mnogo više "prirodno". Dok je više prirodno samo u smislu da je i umiranje prirodno.

  22. #1172
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,620

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    A sad o pročitanom: iako je godina tek počela, ovih dana sam pročitala knjigu koja će mi sigurno biti u top 10 najboljih u godini, a možda i u duljem periodu.
    Radi se o dnevnicima njemačkog profesora Victora Klemperera iz perioda 1933.-1945., pod naslovom Želim svjedočiti do kraja.

    Strašna, potresna i dojmljiva knjiga o uništenoj starosti, o bračnom paru intelektualaca koji su izabrali ostati u Njemačkoj (na više mjesta objašnjava i zašto), a potom je prošao razna poniženja i zlostavljanja od strane nacističkog režima. Iako deklarirani Nijemac i protestant, zbog židovskog porijekla Klemperer je od režima stavljen u "drugu ladicu". Od izravne smrti spasio ga je brak s nežidovkom Evom, međutim, i ona je zajedno s njim prošla sve muke oduzimanja imovine, prisilnih selidbi, teške oskudice, gestapovskih premetačina i vrijeđanja. I pisanje dnevnika bilo je opasno, jer bi njegov pronalazak pri bilo kakvoj premetačini značio sigurnu smrt, ne samo za njegovog autora, već i za ljude koji se u dnevniku spominju. Rukopise je skrivao na raznim mjestima, kod raznih ljudi, i nekim čudom su ostali sačuvani do kraja rata.
    Klempererovi su, paradoksalno, spašeni u noći strašnog razaranja Dresdena, 13.-14.2.1945. Preživjevši bombardiranje, Eva nožem para zvijezdu sa suprugovog kaputa i odlaze iz Dresdena, koristeći kaos koji je nastao u kojem ih Gestapo više ne može pratiti. Odlaze u Munchen, gdje su u krajnje lošim uvjetima dočekali kraj rata, a u lipnju 1945. se teškom mukom uspijevaju vratiti u Dresden. Klempererova želja da svjedoči do kraja svim zbivanjima na kraju se tako i ispunila - njegovi dnevnici su preživjeli, i ostavili dragocjeno svjedočanstvo o svakodnevici nacističke Njemačke.
    Svakako preporučujem! Knjiga je teška, sumorna i depresivna, ali je vrhunska.
    Sva sam se naježila! Zainteresirala si me.
    Odgovor na prethodno pitanje: Meni knjižničarke obično kažu da mogu u koliko god želim knjižnica, u svakoj po 3.
    Mi gutamo slikovnice. Obožavam leći s maleckama, svaka s jedne strane. Čitamo po sat svaku večer. Nije mjesto, al oduševilo me kad sam jutros našla Milana Sijerkovića, omiljenog metereologa: Čarolija snježne pahulje - 10ak priča.

  23. #1173
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,620

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    "Primavera" je zgodna, duhovita, iako ne tako dobra.
    Taman sam ju pročitala.
    Sad čitam Mladen Kopjar: Veliki bijeli. To je zbirka kratkih pripovijetki. Uvrnute su, na granici sam odustajanja.

  24. #1174
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    Specijalna potreba - preporučam
    čudnovata knjižara gospodina penumbre - isto preporučujem, iako moram priznati da mi je nešto sporo išla na dijelovima, ono, nije mi baš tečna
    ima dosta IT termina i toga slenga, što mene živcira - čak mi je više za tinejdžere, ali mi se sviđa osjećaj nakon čitanja
    ima poruku i lijepo je završena...

    ferić- smrt djevojčice sa žigicama. na engleskom, bolje mi ide nego prije par godina kad sam je vratila nakon pročitanih 5 stranica na hrvatskom - valjda mi tada nije bio trenutak za nju...

    i malo off topic - koji kindle biste preporučili, za neku pristojnu lovu (oko 100 eu)
    na što trebam paziti pri kupnji i ostale tips & tricks molim!

  25. #1175

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    Hitno!!
    trebam preporuke
    Koje knjige su vas nasmijale, al ono bas da su vas digle!
    ..ide mi frendica u bolnicu na par dana
    Pa daj joj posudim knjigu da joj skrati i uveseli boravak

  26. #1176
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Mene je baš u bolnici digla "I Bog stvori dadilju"...
    Šopingoholičarke su isto zgodne za bolnicu i razbribrigu

  27. #1177

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj mama pticica prvotno napisa Vidi poruku
    Hitno!!
    trebam preporuke
    Koje knjige su vas nasmijale, al ono bas da su vas digle!
    ..ide mi frendica u bolnicu na par dana
    Pa daj joj posudim knjigu da joj skrati i uveseli boravak
    Doppler!
    A može i nastavak, Volvo kamioni.

  28. #1178
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,620

    Početno

    Judita Rey Hudeček: Sjećanje na Makedoniju - i nasmijala i stvorila želju da otputujem tamo. Napisana s toliko topline i ljubavi prema zemlji i njenim ljudima.

  29. #1179
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    Pročitala sam knjigu Pokopani div, K. Ishiguroa i prilično sam pod dojmom.

    Po mom mišljenju likovi romana su jednodimenzionalni i sve je upakirano u ne baš originalan fantasy celofan.
    No, stil romana je savršen, prijevod odličan, a teme koje autor otvara i način na koji ih tretira su me naprosto tjerali da knjigu pročitam u dva dana (vikenda ).


    A glavne su teme knjige zaborav i sjećanje, oprost i njegov izostanak. Kako u privatnom, tako i u kolektivnom prostoru. Oduvijek me fascinirala varljivost sjećanja i činjenica da su iskivljena i subjektivna sjećanja često ključna poluga koja nas pokreće. Dotiče se Ishiguro i rata, limba odmazde, (ne)mogućnosti suživota, što su u našem društvu vrlo aktualna pitanja. Također govori i o krhkosti bračne ljubavi koju samo spremnost na stalno praštanje, razumijevanje i nježnost drže na životu.


    flopica nemam baš neko svježe iskustvo s kupovanjem Kindla, ali mogu ti reći da moj stari Kindle, iz davne 2011. posve zadovoljava moje potrebe. A riječ je o najjeftinijem (59 dolara na akciji) modelu koji nema ekran osjetljiv na dodir što je danas standard za osnovni model. Napredniji modeli (od 100 dolara imaju i dodatne điđe miđe tipa veće rezolucije, pozadinskog svjetla i/ili vodootpornog kućišta. Po meni ako želiš ugođaj čitanja knjige ništa od tih dodataka nije nužno, kao što nije bitno kolika mu je memorija. Ponavlja, moj dinosaur je itekako funkcionalan. Knjige preselim s Amazon računa wifijem, ili usb kabelom ako je gusarska verzija u pitanju. Ali ako nekoga veseli čitati Kindle u kadi, spajati se putem mobitela i imati 32 gige prostora na njemu onda je to u redu.

  30. #1180
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    anamar odlično mi zvuči tvoj osvrt, stavljam knjigu na popis.

    ja se patim s Josefine Klougart, "Jedno od nas spava", i razmišljam da odustanem, ne paše mi ni stil ni tema, bar ne u ovom trenutku.

  31. #1181
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Ja imam Kindle Paperwhite i zadovoljna sam s njim.

  32. #1182
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,620

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    anamar odlično mi zvuči tvoj osvrt, stavljam knjigu na popis.

    ja se patim s Josefine Klougart, "Jedno od nas spava", i razmišljam da odustanem, ne paše mi ni stil ni tema, bar ne u ovom trenutku.
    I mene si zainteresirala za Pokopanog diva.

    Pročitah Jedno od nas spava ljetos, jedva, al ni mi sjela ko ni tebi.

  33. #1183
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Za promjenu i odmor od beletristike, malo izvrsne publicistike: Alain de Botton_Arhitektura sreće.
    Uživala sam u tekstovima, fotografijama, crtežima, estetici, ljepoti...
    Usput i ponešto naučila
    Prilično "punokrvna" knjiga, big like s moje strane!

  34. #1184

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Evo i s moje strane jedna publicistička preporuka: Yuval Noah Harari: Sapiens - kratka povijest čovječanstva
    Autor povezuje povijesne i prirodoznanstvene (biološke) spoznaje, a glavna preporuka mi je bila već i to što u zahvalama navodi Jareda Diamonda (kojeg jako cijenim i vrlo rado čitam). Knjiga je pisana duhovito, stručno, ali ne pretjerano, tako da je lako čitljiva i onima iz neznanstvenih struka. A opet nije nimalo trivijalna. Stil je prilično vickast (možda i zbog prijevoda Predraga Raosa?), tako da ćete se usput i zabaviti.
    Jedino potencijalno diskutabilno poglavlje je dio o religijama (iako se zapravo slažem s njim u svemu što je napisao, mogu pretpostaviti da bi nekim čitateljima njegovi stavovi mogli biti prerevolucionarni, da ne kažem blasfemični ).

  35. #1185
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Evo i s moje strane jedna publicistička preporuka: Yuval Noah Harari: Sapiens - kratka povijest čovječanstva
    Autor povezuje povijesne i prirodoznanstvene (biološke) spoznaje, a glavna preporuka mi je bila već i to što u zahvalama navodi Jareda Diamonda (kojeg jako cijenim i vrlo rado čitam). Knjiga je pisana duhovito, stručno, ali ne pretjerano, tako da je lako čitljiva i onima iz neznanstvenih struka. A opet nije nimalo trivijalna. Stil je prilično vickast (možda i zbog prijevoda Predraga Raosa?), tako da ćete se usput i zabaviti.
    Jedino potencijalno diskutabilno poglavlje je dio o religijama (iako se zapravo slažem s njim u svemu što je napisao, mogu pretpostaviti da bi nekim čitateljima njegovi stavovi mogli biti prerevolucionarni, da ne kažem blasfemični ).

    Uh, ovo bi mi se moglo svidjeti

  36. #1186

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    nl
    Postovi
    654

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Evo i s moje strane jedna publicistička preporuka: Yuval Noah Harari: Sapiens - kratka povijest čovječanstva
    Autor povezuje povijesne i prirodoznanstvene (biološke) spoznaje, a glavna preporuka mi je bila već i to što u zahvalama navodi Jareda Diamonda (kojeg jako cijenim i vrlo rado čitam). Knjiga je pisana duhovito, stručno, ali ne pretjerano, tako da je lako čitljiva i onima iz neznanstvenih struka. A opet nije nimalo trivijalna. Stil je prilično vickast (možda i zbog prijevoda Predraga Raosa?), tako da ćete se usput i zabaviti.
    Jedino potencijalno diskutabilno poglavlje je dio o religijama (iako se zapravo slažem s njim u svemu što je napisao, mogu pretpostaviti da bi nekim čitateljima njegovi stavovi mogli biti prerevolucionarni, da ne kažem blasfemični ).
    Upravo sam zavrsila Diamondove Germs Guns and Steel, zapocela Sapiensa i narucila si Homo Deus (nastavak).
    S Diamondom sam odusevljena, bas se osjecam propameceno nakon te knjige.
    Naisla sam i na dokumentarac na youtubu ( iz devedesetih, s National G.) napravljen po knjizi, ali nisam uhvatila vremena za Nationalovo odugovlacenje.

  37. #1187

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj lunja prvotno napisa Vidi poruku
    Upravo sam zavrsila Diamondove Germs Guns and Steel, zapocela Sapiensa i narucila si Homo Deus (nastavak).
    S Diamondom sam odusevljena, bas se osjecam propameceno nakon te knjige.
    Naisla sam i na dokumentarac na youtubu ( iz devedesetih, s National G.) napravljen po knjizi, ali nisam uhvatila vremena za Nationalovo odugovlacenje.
    Onda ti preporučujem i Diamondov "Slom" (Collapse)

  38. #1188
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    Hvala cure na odgovorima, nasla sam zasebnu temu pa iscitavam iskustva.

  39. #1189
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Jonathan Lethem: Tvrđava samoće

    Teška knjiga za čitanje. Prvi dio je bolno lijep, o dječaku koji je tužan i usamljen, a sve je prikazano kao u snu (sviđa mi se riječ magnovenju). Kad se nešto događa, pripovijedanje ide brzo i lako, čitljivo je, ali onda dođu dijelovi u kojima se ništa ne događa i u kojima stvara složene slike, nezamislive (da i ja iskujem koju teško dokučivu riječ, kakve su njemu često rečenice). I sadržaj je u dijelovima potresan pa se čovjek pita odakle uopće nostalgija prema tom trpljivom djetinjstvu.
    Drugi dio se lakše čita, ali je i manje topao i izostaje neki vrhunac koji se stalno iščekuje.

    Posljednje dvije knjige me sad tjeraju da uzmem čitati nešto jednostavno napisano. Možda posegnem za nečim sinovim. Umorila sam se od kompliciranog stila.

  40. #1190

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Jonathan Lethem: Tvrđava samoće

    Teška knjiga za čitanje. Prvi dio je bolno lijep, o dječaku koji je tužan i usamljen, a sve je prikazano kao u snu (sviđa mi se riječ magnovenju). Kad se nešto događa, pripovijedanje ide brzo i lako, čitljivo je, ali onda dođu dijelovi u kojima se ništa ne događa i u kojima stvara složene slike, nezamislive (da i ja iskujem koju teško dokučivu riječ, kakve su njemu često rečenice). I sadržaj je u dijelovima potresan pa se čovjek pita odakle uopće nostalgija prema tom trpljivom djetinjstvu.
    Drugi dio se lakše čita, ali je i manje topao i izostaje neki vrhunac koji se stalno iščekuje.

    Posljednje dvije knjige me sad tjeraju da uzmem čitati nešto jednostavno napisano. Možda posegnem za nečim sinovim. Umorila sam se od kompliciranog stila.
    Sad si me zainteresirala, viđala sam tu knjigu često u knjižnici, ali nisam dosad posezala za njom. Inače, naslov mi je poznat jer i jedno od poglavlja u sjajnoj knjizi "Odrastanje Kaina" nosi naslov "U tvrđavi samoće".

  41. #1191

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    zadnje pročitala knjigu norveškog autora Čovjek zvan Ove. Svidjela mi se, naizmjence me stiskalo u grlu i punilo pozitivom.

  42. #1192
    chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    286

    Početno

    Lada Vukic - Specijalna potreba.
    Prica o djecaku s posebnim potrebama i selektivnim mutizmom pisana iz njegove perspektive. Pitam se kako li je Lada Vukic napisala ovako nesto, ima li blisko iskustvo s takvim djetetom ili su njegova motivacija i razmisljanja plod njene maste. Zapravo se pitam mogu li nakon procitanog reci da bolje razumijem sto se dogadja u tim malim glavicama.
    Mamin lik je topao i optimistican, jako mi se svidio.
    Kraj me rasplakao

  43. #1193

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Pročitala i ja "Pitanje anatomije" Marine Vujčić. Ne znam što reći, zapravo sam tako nešto od nje i očekivala, ali ne mogu reći da me knjiga oduševila. Ideja je odlična, zaplet je intrigantan, ali likovi su mi grozno neuvjerljivi, naročito muški. Osim toga, u takvom romanu (s obzirom na bizarnost zapleta), autoričin manjak smisla za humor dolazi do izražaja više nego u ranijim knjigama

    Druga knjiga koju sam dovršila ovog vikenda je roman Magde Szabo (pisali smo ovdje o njezinim "Vratima"), "Ulica Katalin". E, u tome sam zbilja uživala, izvrsno napisano, i, što mi se posebno svidjelo, svaki detalj ima svoju funkciju, nema nijedne suvišne rečenice ili momenta. Kratak i jezgrovit roman o nostalgiji za prošlošću koja je toliko jaka da određuje postupke likova u sadašnjosti, a na kraju nitko od njih nije sretan. Svakako preporučujem!

  44. #1194
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Budući da su mi prve dvije knjige ove godine bile zahtjevne za čitanje i ponešto čemerne, htjela sam nešto lagano. Uzela sam knjigu Evolucija Calpurnije Tate namijenjena za čitateljstvo od 13 do 16 godina.

    S užitkom sam je pročitala. Živo su mi dočarane slike krajolika i atmosfere u kući Tateovih, a i draga mi je glavna junakinja.
    Ako imate djevojke ovih godina, a i ako vam se čita nešto simpatično, ovo je dobar prijedlog

  45. #1195
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Najbolji mi je naslov članka u adresi: what-was-this-article-about-again
    ne zaboravljamo ih dovoljno temeljito. ima nekih knjiga koje ja volim čitati onako, svakih par godina, ali bila bih najsretnija da imam onu pizdariju iz Ljudi u crnom da si obrišem sjećanje na knjigu u potpunosti. da mogu opet u potpunosti uzivati...

  46. #1196
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Da, ima tih knjiga na kojima zavidim ljudima kad ih prvi put čitaju. A nikad ne znaš koji će užitak biti kad je tek uzmeš u ruke. A da je tek to spojiti - spoznaju da ćeš uživati i potpuni zaborav sadržaja
    Posljednje uređivanje od Jurana : 21.02.2018. at 15:03

  47. #1197
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Pročitala i ja "Pitanje anatomije" Marine Vujčić. Ne znam što reći, zapravo sam tako nešto od nje i očekivala, ali ne mogu reći da me knjiga oduševila. Ideja je odlična, zaplet je intrigantan, ali likovi su mi grozno neuvjerljivi, naročito muški. Osim toga, u takvom romanu (s obzirom na bizarnost zapleta), autoričin manjak smisla za humor dolazi do izražaja više nego u ranijim knjigama

    Druga knjiga koju sam dovršila ovog vikenda je roman Magde Szabo (pisali smo ovdje o njezinim "Vratima"), "Ulica Katalin". E, u tome sam zbilja uživala, izvrsno napisano, i, što mi se posebno svidjelo, svaki detalj ima svoju funkciju, nema nijedne suvišne rečenice ili momenta. Kratak i jezgrovit roman o nostalgiji za prošlošću koja je toliko jaka da određuje postupke likova u sadašnjosti, a na kraju nitko od njih nije sretan. Svakako preporučujem!
    za Anatomiju meni isto tako, na početku mi je bilo baš super, sama ta uvrnuta ideja, ali onda recimo zadnja trećina, pogotovo kraj...
    zašto pisci tako teško naprave dobar kraj?

    vratila sam se iz knjižnice sa Magdom Szabo
    nakon njenih Vrata jednostavno se nisam mogla odlučiti pročitati neku njenu drugu knjigu, jer me bilo strah da ću se razočarati
    ali dala si mi poticaj


    ja sam zadnje pročitala
    Pavličić, Hladna fronta
    dobra ideja iz koje se moglo puno više napraviti
    likovi su toliko inertni, pasivni da mi je došlo da ih zveknem u donji dio leđa
    čitljivo, niš posebno

    Drakulić, Optužena
    meni vrlo dobro (nisam još završila)
    kako roditelj uništi dijete, za ne povjerovati
    ma koliko to željela, bojim se da to nije samo fikcija,
    i koliko god bilo nevjerojatno, postoje roditelji koji se tako odnose prema djeci

  48. #1198

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    vratila sam se iz knjižnice sa Magdom Szabo
    i ja upravo i onda vidim tvoj post
    Posljednje uređivanje od larmama : 21.02.2018. at 17:20

  49. #1199
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Ja sam naletjela na Priču o novom prezimenu. I kolikod nisam imala namjeru dalje čitat, uzela sam knjigu.
    I za sada mi je puno bolja od Genijalne prijateljice. Em mi je zanimljivija em ima manje rajona. Ili sam se na njega navikla

  50. #1200

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam naletjela na Priču o novom prezimenu. I kolikod nisam imala namjeru dalje čitat, uzela sam knjigu.
    Ako se na Priču o novom prezimenu sad već može naletjeti, onda je krajnje vrijeme da Profil lansira i prijevod trećeg nastavka

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •