Stranica 74 od 80 PrviPrvi ... 24647273747576 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 3,651 do 3,700 od 3965

Tema: Što čitate 3.

  1. #3651
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj lunja prvotno napisa Vidi poruku
    a nazujana...uh, to je visetruko primjenjivo. High?
    Vrazji okot sam citala ovog ljeta, prije no sto se Milanovic poceo gadjat s izjavama, al evo sad kad trazim odgovarajucu usporedbu, on mi prvi pada na pamet
    Jao, genijalno ))!!! Mozda je meni zbog Milanovicevih ludih izjava s kojima smo se nasmijavali, ono jazavci, pazevi itd, Atwood dobila posebno humoreskni stil, a ja se mislim da je to zbog nje )!!! I meni je prva bila Sluskinjima na eng, al sam citala i druge na hrv, a ova mi je najduhovitija , a mozda nije uopce do Atwood LOL. Kako napredujem po knjizi i ima sve vise op. prev. vidim da ona sama ima taj "zacudan/ahraican stil', al meni to u ovoj ludoj knjizi bas pase. Ja cu mislit da je ipak autorica tako smijesna, zasad, i da ima zacudnih, meni nepoznatih slojeva.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 17.01.2021. at 21:08

  2. #3652
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Francesca Melandri ima novu knijgu, samo sam došla prijaviti da sam je ugrabila u knjižnici. Zove se "Prava krv" i ovog se puta radi o imigrantima. Tek sam počela ali već vidim da će mi biti super, obožavam njezino pisanje
    Upravo čitam, negdje sam na polovici, genijalna je... pišem dojmove kad završim...

  3. #3653
    chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    286

    Početno

    Aha, ina, misliš da su smajlići problem, baš da vidim.
    Ako uspijete vidjeti u postu da trenutačno čitam Knjige Jakubove i da sam na pola (ukupno 900 str., ijuuuuu), onda su smajlići problem.
    (smajlić zubo)

  4. #3654
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Završila sam Vražji okot od Margaret Atwood. Imale ste pravo, u romanu docirajuća prevoditeljica s fusnotama postaje maltene lik (drama u drami, plus još 2 pripovijedna glasa, maltene, sveznajući pripovjedač plus prevoditeljica - ima milijun fusnota, a na tipa 3-4 mjesta i docirajući ton i navodeći ton- "dosad smo shvatili da je Atwood ovo ili ono" - na x mjesta. Sve u svemu, i Atwood i prevoditeljica - meni je to o d l i č n o, smiješno, bogato, ispričano s ljubavlju prema svakom liku, a prevoditeljica se, kao neki luckasti sveznajući Prospero2, uklopila u to sve baš dobro. Ako ovo nije izazov za prevođenje, ne znam što je.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 19.01.2021. at 13:49

  5. #3655
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Forka, jesi je uspjela dovršiti? Ja upravo, i odmah sam morala doći napisati dojmove

    Najprije - velika preporuka. Obiteljska saga, a ujedno i sve što trebate znati o talijanskoj prošlosti i sadašnjosti. Tematizira ne samo imigraciju, ona se pojavljuje kao posljedica talijaske kolonizacije istočne Afrike, nego i rasizam, licemjerje, fašizam, korupciju, odnose u obitelji... Koliko poznajemo svoju obitelj, one koji su nas stvorili, i jel dobro da znamo baš sve o njima? Je li bolje da neke tajne budu zauvijek zakopane? Hoće li nam naši roditelij ili djeca ostati jednako dragi saznamo li njihove tajne? Koliko uopće politika naše zemlje utječe na naš život? Može li nas prošlost sustići?
    A sve toliko lijepo pisano (a bome i vrhunski prevedeno) da ne možete ostaviti knjigu dok je ne dovršite.
    Francesca Melandri je moja nova ljubav. Sva sreća što je mlada, očekujem od nje još puno dobrih knjiga! Čak mi se s ovim romanom izdigla iznad Ferrante, nekako mi je sveobuhvatniji i širi njezin pogled na svijet.

  6. #3656
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Kad si već spomenula talijansku kolonizaciju Afrike, nedavno sam pročitala igiaba Scedo: Adua. To je pak priča o Somalki koja se u seli iz Somalije i živi u Italiji. Kako se povijest i ja nikad nismo slagale, pojma nisam imala da je i Italija imala svoje kolonije. Uglavnom, zanimljiva knjiga

  7. #3657
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Kad si već spomenula talijansku kolonizaciju Afrike, nedavno sam pročitala igiaba Scedo: Adua. To je pak priča o Somalki koja se u seli iz Somalije i živi u Italiji. Kako se povijest i ja nikad nismo slagale, pojma nisam imala da je i Italija imala svoje kolonije. Uglavnom, zanimljiva knjiga
    Offt: povijest učiš iz različitih izvora. Moja djeca za ovo znaju iz filma Tko pjeva, zlo ne misli - tamo Šafranek stalno spominje Abesiniju. Jednom je moj E. pitao gdje je to i što je to, pa smo se i mm i ja podsjetili povijesti
    Ne sjećam se toga iz nastave povijesti, ali ja sam šuvarovka - imala sam to samo kratko i ne baš detaljno.

    Osim toga, hvala na ideji za ovu knjigu - volim takve stvari, pa ću je potražiti.

  8. #3658
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Kad me pitaju za povijesne romane, ja uvijek kažem da ih ne volim, a to kaže i Daniel Kehlmann pa je opet napisao svoj ponajbolji roman baš u povijesnom žanru - Tyll.
    Ipak mi se nerijetko svidi neki povijesni roman pa je tako i s ovim, osim što je svidi preslaba riječ, mene je ovaj roman oduševio. Bili su mi odlični već i Mjerenje svijeta i F, a Kehlmann je, čini se, sve bolji pisac sa sazrijevanjem.

    Najbolji je u pripovijedanju - jednostavno te uvuče u priču i iako je ne iznosi kronološki, već skokovima u vremenu i fragmentarno, opet imaš osjećaj kao da si bio ondje i upoznao taj svijet (za koji pisac kaže da nitko ne bi htio u njemu živjeti ni jedan sat, a ja se slažem: stalno me je pratila misao da je nama u sadašnjosti puno bolje nego što osjećamo, bolje nego u većini trenutaka u prošlosti).

    Drugo najbolje meni su njegovi dijalozi, vrckavi i duhoviti; cijela knjiga je neka kombinacija strave i smijeha, crni humor kojeg se ne bi postidjeli pajtonovci. Epizoda za koju ovo najviše stoji je suđenje vješticama u nekom selu u Njemačkoj. Suđenje završava smrtnom presudom jer nikako drugačije ni ne može.

    Inače se sjećam kako sam jednom pisala da njemačku književnost doživljavam kao jako ozbiljnu, dostojanstvenu i uzvišenu pa ste mi baš Kehlmanna naveli kao primjer duhovitosti i sad sam u njegovom intervjuu pročitala da je ovo njegovo naslanjanje na austrijsku tradiciju i da se i njegov urednik slaže da humor i nije karakterističan za njemačku književnost. Kehlmann se smatra i Austrijancem i Nijemcem.

    (U istom tekstu sam pročitala da Netflix snima seriju po ovom romanu.)

    Nisam dovršila knjigu, pri samom kraju sam, ali već znam da je ne može više ničim pokvariti da mi smanji oduševljenje. Sretan je spoj piščevog velikog talenta i izbrušene majstorije.
    Posljednje uređivanje od Jurana : 20.01.2021. at 09:43

  9. #3659

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Jurana, hvala za ovaj opis, na Tylla sam već ranije bacila oko, sad ću ga sa zadovoljstvom uvrebati kad dođe u knjižnicu
    Inače jako volim Kehlmanna, i rado ga čitam, iako, kao i ti, a priori odgovaram da ne volim povijesne romane

  10. #3660
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    I mene zanima Kehlmann, nisam ni znala da ima nešto novo od njega...

    I isto bih rekla da ne volim povijesne romane, al me često ipak nekakim čudom oduševe

    Samo što ti koji mi se sviđaju uglavno nisu kronološki pisani povijesni romani. Osim Wolf Halla Uf, ako stanem nabrajati iznimke, ispast će da ih i nema!

  11. #3661
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Forka, jesi je uspjela dovršiti? Ja upravo, i odmah sam morala doći napisati dojmove

    Najprije - velika preporuka. Obiteljska saga, a ujedno i sve što trebate znati o talijanskoj prošlosti i sadašnjosti. Tematizira ne samo imigraciju, ona se pojavljuje kao posljedica talijaske kolonizacije istočne Afrike, nego i rasizam, licemjerje, fašizam, korupciju, odnose u obitelji... Koliko poznajemo svoju obitelj, one koji su nas stvorili, i jel dobro da znamo baš sve o njima? Je li bolje da neke tajne budu zauvijek zakopane? Hoće li nam naši roditelij ili djeca ostati jednako dragi saznamo li njihove tajne? Koliko uopće politika naše zemlje utječe na naš život? Može li nas prošlost sustići?
    A sve toliko lijepo pisano (a bome i vrhunski prevedeno) da ne možete ostaviti knjigu dok je ne dovršite.
    Francesca Melandri je moja nova ljubav. Sva sreća što je mlada, očekujem od nje još puno dobrih knjiga! Čak mi se s ovim romanom izdigla iznad Ferrante, nekako mi je sveobuhvatniji i širi njezin pogled na svijet.

    Nisam još, u gužvi sam, pa polako čitam i uživam... javim se kad dovršim...

  12. #3662
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Yan Lianke: San sela Ding Ne znam kaj me privuklo da knjigu posudim, možda to kaj je zabranjena u Kini. Uglavnom sve se vrti oko događaja vezanih uz prodaju krvi u jednoj kineskoj provinciji. Ljudi obolijevaju od AIDSa, umiru. Isprepleću se razne ljudske sudbine, razni karakteri, pohlepa za novcem. Jezik je jednostvan, a čak se nisam gubila s kineskim imenima koliko npr sa španjolskim u Jarčevom slavlju

  13. #3663

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Yan Lianke: San sela Ding Ne znam kaj me privuklo da knjigu posudim, možda to kaj je zabranjena u Kini. Uglavnom sve se vrti oko događaja vezanih uz prodaju krvi u jednoj kineskoj provinciji. Ljudi obolijevaju od AIDSa, umiru. Isprepleću se razne ljudske sudbine, razni karakteri, pohlepa za novcem. Jezik je jednostvan, a čak se nisam gubila s kineskim imenima koliko npr sa španjolskim u Jarčevom slavlju
    Ja je isto ovih dana čitam, odlična mi je!

  14. #3664
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,620

    Početno

    U 2020. sam pročitala 54 knjige, a u 10 naj izdvajam:

    1. Fernando Aramburu: Patria - 40-ak god španjolske povijesti - o terorizmu i njegovom besmislu, o 2 najbolje prijateljice i njihovim obiteljima koje su zbog terorizma zauvijek posvađane, mogu li se i kako srušiti zidovi mržnje i nerazumijevanja?
    2. Arno Geiger: Pod Zmajevom stijenom - Veit Kolbe je mladi njemački vojnik koji nakon ranjavanja u Rusiji dolazi na odmor na Mjesečevo jezero u podnožju Zmajeve stijene; bolno svjestan izgubljene mladosti i besmislenosti rata liječi svoje rane i traume uz prijateljstvo s Margot koje prerasta u ljubav
    3. Victoria Hislop: Praskozorje -1972. bračni par otvara ekskluzivan hotel u ciparskom odmaralištu Famagusti; političke napetosti izmiču kontroli i Turska okupira dio otoka, a stanovnici Famaguste panično bježe; u hotelu Praskozorje pronalaze utočište 2 obitelji koje su ostale u gradu, jedna ciparski Grci, a druga ciparski Turci
    4. Margaret Atwood: Alias Grace - napisana prema istinitoj priči o jednoj od najzagonetnijih i najozlogašenijoj ženi iz 19. st.; sjajna priča o seksualnosti, okrutnosti, misteriju - Da li je zavodnica koja ubija svog poslodavca ili žrtva okolnosti?
    5. Orhan Pamuk: Čudan osećaj u meni - kako nema prijevoda, posegnula sam za beogradskim; kroz život bozadžije Mevluta saznajemo o Istambulu od 1969-2012., kako se rušio i gradio, kako dolaze novi stanovnici iz Anadolije i bogate se, a glavni lik ostaje vjeran bozi i uličnoj prodaji; da li je u ljubavi bitnija namjera ili sudbina, da li naša sreća ili nesreća ovisi o našim izborima ili se događa mimo nas?
    6. Carlos Ruiz Zafon - tetralogija: Sjena vjetra, Anđelova igra, Zatočenik neba, Labirint duhova - od prošlosti do tajna sadašnjosti; sve utkano u Barcelonu i njene stanovnike, od ljubavi, prevara, tajni do magije, ludila, ubojstava
    7. Olga Tokarczuk: Knjige Jakubove - maestralno djelo o kojem je već sve rečeno
    8. Jonathan Franzen: Čistoća - svaki lik traži čistoću u nekom obliku; opisuje život u komunizmu i pad Istočnog bloka, ogoljava privatnost u eri interneta, opisuje korupcijske afere u visokoj politici, toksičnost kulture opsjednute slavom
    9. Azar Nafisi: Lolita u Teheranu - učiteljica okuplja 7 studentica s kojima potajno čita i diskutira o zabranjenim klasicima u iranskom režimu
    10. Angie Sage: Septimus Heap - dječja, kao Harry Potter, u 7 nastavaka: Magika, Moć letenja, Fizik...
    Posljednje uređivanje od Nera : 21.01.2021. at 18:07

  15. #3665
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Nera, odlican osvrt! Patria i Alias Grace su i meni vrh, a Alias Grace jedna od top Atwoodicinih knjiga za mene.

  16. #3666
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    Želimir Periš, Mladenka kostonoga

    Kad Periš piše o porodu na kominu, sjetim se da je moja baba izrađala veći dio svoje djece kući, neke baš kraj komina. Kad piše o irudici, vještici, zvone mi babine priče o vilama i vidurinama. Stabala murve još ima u Dalmaciji, a prizori negostoljubivoga krša kojima se danas ipak rijetko šeću vuci, znani su svima koji se ne voze autocestom. Načelnici i razbojnici kao u knjizi i danas skladno vladaju - pa portal Telegram posve opravdano ima rubriku politika&kriminal. Mediteranski vrt u mom gradu emitira bar dio mirisa onog bolskog sa stranica romana.
    Ova knjiga dijelom je povijesni roman, dijelom triler. Pisan poput mozaika, a svaka "glava" uklapa se u sliku o ovim našim prostorima i ljudima u 19. stoljeću, priču o praznovjernim plemenima, vucima i hajducima, jarmu vlasti, zamecima ideje o jeziku i naciji. A sve to Periš iznosi kroz pripovijest o Gili - arhetipskom liku, ženi koja se sa sudbinom nosi bez samosažaljenja, iako joj ona utisne nemio naslov vještice. I dok autor protagonisticu goni od nemila do nedraga po Zagori, obali, otocima sve do samoga "oka" monarhije, ujedno ispisuje odu ženskom instinktu i intelektu.
    Duhovito napisan, na rubu parodije, ali nikad preko njega, roman Mladenka kostonoga mi je bio odličan. Preporuka!


    Susanna Clarke, Piranesi

    Dobro zamišljeno i dojmljivo izvedeno. Nisam ni sumnjala da će iz pera Clarkeove izaći (još jedan) žanrovski biser i zabavno štivo. Bijeg među njegove korice nešto je najbolje što mi se moglo dogoditi ovih dana. Teško je išta o njemu napisati, a da se ne spoila radnja, pa ću samo reći da razliku od njezine prve u nas objavljene knjige (Jonathan Strange & Mr Norrell) ovaj je roman 4x kraći, ali ne i manje dobar.
    Posljednje uređivanje od anamar : 22.01.2021. at 17:57

  17. #3667
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Izvrsno!

    Opisi na ovoj temi su bolji od ijednog knjižnog portala! Literatura za sebe!

  18. #3668
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Ja upravo citam Kostonogu. Neobicna, pogotovo za nase podneblje, ali zbilja dobra.
    Sporo mi ide jer nisam u citalackoj fazi pa par stranica prije spavanja i gotovo.
    Zao mi je sto mi nije naletila u boljoj fazi.

  19. #3669
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,620

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Nera, odlican osvrt! Patria i Alias Grace su i meni vrh, a Alias Grace jedna od top Atwoodicinih knjiga za mene.

  20. #3670

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    S početkom ove godine baš su mi se zaredale knjige teške tematike, pune umiranja, tako da sam sad u potrazi za nečim, neću reći lakšim, ali makar drugačijim.
    O Ferićevom novom romanu već sam pisala, uživala sam u njemu, ali opis majčinog umiranja i ono što je uslijedilo poslije njezine smrti zaista nije za svakog.

    Pa sam pročitala već spomenuti San sela Ding (kineskog autora Yana Liankea), koji se bavi epidemijom AIDSa u kineskom selu, gdje stanovnici, kako autor poetski kaže, "umiru poput lišća u jesen". Izvrstan roman, gotovo alegorijski, ali nije baš ugodan za čitanje.

    I nakon toga, u tri dana sam progutala roman slovenske autorice Bronje Žakelj, Bijelo se pere na devedeset. Roman je autobiografski, pisan u obliku fragmenata sjećanja, a ono što opisuje je... ne znam kako bih to rekla, a da ne spoilam onima koji ga još nisu čitali. Mogu reći da je u početku djetinje idiličan, a negdje u dobi kad se iluzije u djece i inače gube, u životu autorice izgubile su se na najgori mogući način. Bolesti i smrti u romanu je napretek. Ono što me držalo zainteresiranom i vuklo na dalje čitanje je njezina mentalna snaga, nevjerojatna životna energija, nema mjesta nikakvoj patetici, a ipak jasno opisuje cijeli spektar osjećaja kroz koje je prolazila. Ako roman i nije remek-djelo s književne strane (iako, moram reći da je zaista dobro napisan, odmjerenim stilom i jednostavnim, jasnim rečenicama), sa psihološke strane je majstorski.

    Sad sam iz knjižnice nabavila Kehlmannovog Tylla, i nadam se da bar ondje nitko nema ni rak ni AIDS pretpostavljam, s obzirom na vrijeme radnje, da u tom romanu smrt stiže jednostavnije i brže

    A kad se želim odmoriti od teških tema, ponovno pročitavam Vražji okot, već dobro poznatu knjigu, i zabavljam se sadržajem jednako kao i prijevodom.

  21. #3671
    anchi pp avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,906

    Početno

    Bronja je odlična, opisuje vrijeme i mog odrastanja, a zanimljivo mi je bilo to što sam shvatila da sam prije par godina hodala po toj njihovoj ulici koju spominje cijelo vrijeme.
    Prihvatila sam način kako je priča krenula - djetinje pisanje - a onda u nekom trenutku sam shvatila da je ona malo odrasla i stil pisanja se promijenio.

  22. #3672
    anchi pp avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,906

    Početno

    Kasno sam se sjetila dopisati da su se meni krajem godine bile zaredale teške knjige - Bronjina knjiga (jako mi je neobično i sviđa mi se to ime), pa Schnidlerov lift i Što na podu spavaš Darka cvijetića, i na kraju Hana Alene Mornštajnove.

  23. #3673
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,620

    Početno

    Mene oduševila Mornšatajnova Tihim godinama pa sam rezervirala Hanu.

    U siječnju pročitano:

    Jokha al Harthi: Nebeska tijela
    Jokha al Harthi je za knjigu 2019. dobila Man Booker International. Opisujući živote triju sestara upoznajemo život i kulturu Omana.

    Andrija Škare: Dva prsta iznad gležnja
    Tetovaža iz tinejdžerske dobi prati Moniku kroz život. Odrastanje uz liberalne roditelje, neizlječiva bolest lomi obitelj, prestanak prijateljstava, rađanje ljubavi, sazrijevanje i odrastanje koje prebrzo stiže. Sjajan pripovjedač koji je utkao glazbu u roman.

    Davor Špišić: Košer
    Ljubo Zorica, bivši oficir JNA na poziv kćeri jedinice koja je s Liječnicima bez granica u Izraelu kreće u Jeruzalem spasiti ju. Iako grub i tvrd u svojim nazorima i komunikaciji, on je dobričina mekog srca koji me nasmijavao i olakšavao teške teme. Spašavajući kćer, vraća se u prošlost, u brak s Rahelom koji se urušio kad i Berlinski zid. Pokušava izvući kćer i promijeniti budućnost.

    Božica Brkan: Ledina
    Prateći živote obitelji Brkan kroz 300 godina i 10ak naraštaja u Vojnoj krajini u Moslavini žene graničarke su nosile najveći teret. Muškarci su odlazili i vraćali se. One su ostajale, uporne i ustrajne, u ljubavi i mržnji, strasti i osveti, patnji i gorčini.

    Irwin Show: Bogataš i siromah
    Dok bogataš ležerno živi, siromah ima jedan cilj: obogatiti se.

    Najljepše božićne priče
    Uz pero Ivane Brlić Mažuranić, Andersena, Dostojevskog, Gogolja, Gjalskog, Čehova, Jergovića...uspavljujem malene i produžavam blagdanske dane. Zima je stigla kod nas, a u njihovim pričama su zime kakve su nekad bile, bijele i hladne uz obilje snijega, mirisne i tople uz peći, opojne uz pjesme.

  24. #3674
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Zoran Ferić: Putujuće kazalište

    Desetak dana polagano sam rastezala čitanje ove knjige, da mi dulje traje i veselila se trenutku kad ću zasjesti u fotelju s knjigom u ruci. Oduševila me potpuno.
    I inače jako volim Ferićeve knjige, pročitala sam ih sve, priznajem da su mi neke bile too much što se tiče njegove sklonosti morbidnom i bizarnom, ali stil mu je karakterističan, prepoznatljiv i jedinstven. U ovom romanu ostao je potpuno vjeran sebi, iako se radi o tipu literature koji od njega nekako ne bismo očekivali - riječ je o velikom obiteljskom romanu gdje prilično detaljno opisuje i obitelj bake s Trešnjevke, i očevu obitelj iz Dubice (oduševio me opis kraja "u kojem se kuburom gase lampe, a sjekirom peru prozori" ). Potom secira, upravo bergmanovski, odnos svojih roditelja, i svoje odrastanje u atmosferi vječnog nezadovoljstva i predbacivanja. Nije za svačiji želudac! Neki dijelovi su zaista mučni (naročito zadnja trećina romana, kad više piše o sebi, a manje o roditeljima).
    Osim obiteljske priče, koja je zbilja sjajno ispripovijedana (osobito je dojmljiv dio o majčinom ujaku, "ujči" Stjepanu, kojem je u ovom romanu podigao literarni spomenik), saznala sam i odakle inspiracija za antologijsku priču "Potrči doktora" sasvim različito od onog što sam isprva mislila.
    Ukratko, maestralan roman, vrhunski napisan, i sad će mi se biti teško koncentrirati na bilo što drugo...
    Sve, sve potpisujem!

    Ferić se čita poput trilera, a osjeća do kostiju.
    Roman ima mučnih dijelova, ali tako mora i biti, kad mu je prvi "kum" Thanatos. Ali drugi je Eros, pa su mnoge dionice knjige nježne i dirljive, ljubav je cijelo vrijeme tu, samo se pokazuje sramežljivo. Na žalost, ja sam knjigu pročitala (pre)brzo, još bi da traje, iako ima dobrih +400 strana. Meni je to bilo katarzično iskustvo, jer autor s čitateljem dijeli breme goleme planine vlastitih emocija. A priču kojom to prenosi, obiteljsku sagu koja seže cijelo stoljeće unatrag, gradi po meni umješnošću jednog od najboljih autora suvremene hrvatske književnosti. Ne znam odrediti kada mi je dojmljiviji, ispisujući sudbine svojih živopisnih predaka ili kad perom zasjeca u život svojih roditelja i svoje odrastanje. Stvarno je odličan!

  25. #3675
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Izvrsno!

    Opisi na ovoj temi su bolji od ijednog knjižnog portala! Literatura za sebe!

    Slažem se. Opisi koje ovdje pročitam često mi budu smjerokaz u odabiru autora i/ili djela, dragocjeniji od formalnih kanala, koje pratim u skladu s mogućnostima i slobodnim vremenom.

  26. #3676
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    nisam ovu čitala, ali neko vrijeme sam razmišljala kćer upisati u XVIII gimnaziju u nadi da će joj Ferić predavati HJ pa da ću ići na informacije

  27. #3677
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    nisam ovu čitala, ali neko vrijeme sam razmišljala kćer upisati u XVIII gimnaziju u nadi da će joj Ferić predavati HJ pa da ću ići na informacije

    aleks, ja istu stvar mislim za V, mala je izvrsna u jezicima

  28. #3678
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    nisam ovu čitala, ali neko vrijeme sam razmišljala kćer upisati u XVIII gimnaziju u nadi da će joj Ferić predavati HJ pa da ću ići na informacije


    Dobar razlog... A tko zna, možda bi se razočarala... Ovako ga možeš idealizirati i dalje, hehehe....

    Ont. ni ja nisam još ovu čitala, a ranije knjige sjele su mi kako koja - rani radovi baš mu i nisu nešto ili nisu po mom ukusu, a mi smo generacija...

  29. #3679

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    nisam ovu čitala, ali neko vrijeme sam razmišljala kćer upisati u XVIII gimnaziju u nadi da će joj Ferić predavati HJ pa da ću ići na informacije
    Sudeći po izjavama u raznim prilikama, kad spominje kako mu se već gadi ova ili ona lektira (zadnje upravo u Putujućem kazalištu kaže da je Lucićevu Robinju "s neizmjernom dosadom čitao na fakultetu, i još većom dosadom čitav život predavao djeci u drugom razredu gimnazije"), možda ti i ne treba biti žao da ste ga izbjegle kao profesora :kiselogrožđe:

  30. #3680
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Samo da nam ostane što izdavači pripremaju za 2021. https://www.jutarnji.hr/kultura/knji...rante-15046179

  31. #3681

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Vidim, ima krasnih naslova. Nadam se da će uspjeti realizirati planove.

  32. #3682

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Pročitala i ja Obrazovanu Tare Westover.
    Nemam što puno dodati, već se dosta pisalo o toj knjizi na ovoj temi. Moram reći, pripovijest je zaista impresivna, a autoričina iskrenost je vrijedna divljenja. Ni u jednom trenutku nisam stekla dojam da pokušava sebe prikazati u nekom savršenom svjetlu, detaljno je opisala sve svoje unutarnje borbe, a svaki put kad bi napisala "otputovala sam u Idaho", smučilo bi mi se od pomisli "o ne, opet ide k njima". Znači da je postigla sugestivnost.
    Zbog tog osjećaja, nisam uživala čitajući, zapravo, jedva sam čekala da sve završi i stvarno sam željela da pošalje roditelje u 3 p.m. istovremeno mi je bilo jasno da se to neće dogoditi, i sjetila sam se što sam naučila još davno na jednoj roditeljskoj radionici, da je jedina prava bezuvjetna ljubav - ljubav djeteta prema roditelju. Ako tvrdnja i nije uvijek točna, u ovoj se knjizi pokazala kao istinita.
    Ovo su memoari, knjiga nema pretenzije da bude umjetničko djelo, i to se osjeti - knjiga nema jasnu strukturu, u prvom dijelu mi često puta nije bilo jasno kad se što dešavalo i koji su događaji prethodili. Vjerojatno je i to odraz fluidnosti sjećanja. Autorici svaka čast na snazi kojom se uspjela izvući u neki drugi život.
    I, moram još i to dodati - ova knjiga mi je promijenila pogled na homeschooling sad sam još više kritična prema tom pristupu školovanju.
    Vidim na internetu da je knjiga vrlo popularna. Vjerojatno je cijela priča toliko egzotična, pa još kad je dokumentarna, da je to ono što privlači publiku. Bit će zanimljivo vidjeti u kojem pravcu će se autorica razvijati - hoće li dalje pisati, hoće li se okušati u beletristici, hoće li se zadržati na znanstvenom radu s kojim je krenula...

    Jedina ozbiljnija zamjerka knjizi ide prijevodu - često sam nailazila na fraze doslovno prevedene s engleskog i na nespretne konstrukcije.

  33. #3683
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Nakon Tanjine preporuke, posudila "Nadohvat", Ene Katarine Haler.

    Tanja, baš ti hvala! Potpuno bi mi prošla ispod radara, a baš sam uživala čitajući je. Opet obiteljska saga, iako moram priznati da mi je lakše bilo čitati sličnu sagu iz talijanske prošlosti i sadašnjosti, nego iz naše. Ovo je tražilo strašno puno emocionalnog angažmana, ali vrijedilo je.

  34. #3684
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,620

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Samo da nam ostane što izdavači pripremaju za 2021. https://www.jutarnji.hr/kultura/knji...rante-15046179
    Veselim se Zafonu! Lani sam ga otkrila. Bila sam tužna što je umro i više nema njegovih knjiga. Prevarih se!

  35. #3685
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Zoran Žmirić, Kaleidoskop
    Zbirka kratkih (ali stvarno kratkih!) priča, doslovno crtica, zapažanja na putu na posao ili s posla, osviještenih trenutaka od kojih se sastoji svačiji dan. Vrlo zgodno i simpatično, tjera na razmišljanje ali dovoljno je kratko da te ne baci u bed (za razliku od njegova (isto odlična) romana Pacijent iz sobe 19).

    Volim Žmirića
    Posljednje uređivanje od Angie75 : 03.02.2021. at 09:24

  36. #3686
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Zoran Žmirić, Kaleidoskop
    Zbirka kratkih (ali stvarno kratkih!) priča, doslovno crtica, zapažanja na putu na posao ili s posla, osviještenih trenutaka od kojih se sastoji svačiji dan. Vrlo zgodno i simpatično, tjera na razmišljanje ali dovoljno je kratko da te ne baci u bed (za razliku od njegova (isto odlična) romana Pacijent iz sobe 19).

    Volim Žmirića
    Ja sam pročitala samo njegovoga Pacijenta i da, bacio me u bed, pa dalje nisam pokušavala... :/

    Pročitala sam Francescu Melandri: Prava krv, ima tome već neko vrijeme... Ostavila sam malo vremena da mi se "slegne", opet fantastična knjiga!
    Angie je već napisala sve što treba i što je bitno.
    Ja bih još samo dodala da je ovo istovremeno i vrlo hrabra knjiga, odnosno hrabra odluka autorice da piše upravo o ovoj problematici, jer je to, koliko znam, u samoj Italiji svojevrsna tabu tema, o kojoj se u principu "ne govori" ili barem nerado govori.
    Da, Melandrijeva je izvrsna, pročitala sam sad sve tri njene knjige i nadam se da će ih biti još!

  37. #3687
    chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    286

    Početno

    Ja sam upravo završila Knjige Jakubove Olge Tokarczuk i potpuno sam zbunjena. Ne mogu reći da sam oduševljena, a opet ne mogu reći da mi je loša, jer kako objasniti da mi nijedanput nije palo odustati, a roman ima 900 stranica.
    Najveći je problem mnoštvo likova, uistinu bi dobro došao popis. Tu je i moj osobni problem s poljskim jezikom, tj. abecedom, samo mi je otežalo pamćenje likova.
    Uglavnom, moje suvremeno čitanje romana je da je Jakub Frank bio obični narcistički manipulator koji je osmislio sektu da bi a) napredovao u društvu, b) ubirao lovu od podanika, c) spavao sa svakom ženom, pa makar mu ona bila i vlastita kći.
    Eto, nikakve analize dodatne od mene ovdje nema, ni o židovskom pitanju, ni o Poljskoj, ni o začecima enciklopedistike...

  38. #3688
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj chesil prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam upravo završila Knjige Jakubove Olge Tokarczuk i potpuno sam zbunjena. Ne mogu reći da sam oduševljena, a opet ne mogu reći da mi je loša, jer kako objasniti da mi nijedanput nije palo odustati, a roman ima 900 stranica.
    Najveći je problem mnoštvo likova, uistinu bi dobro došao popis. Tu je i moj osobni problem s poljskim jezikom, tj. abecedom, samo mi je otežalo pamćenje likova.
    Uglavnom, moje suvremeno čitanje romana je da je Jakub Frank bio obični narcistički manipulator koji je osmislio sektu da bi a) napredovao u društvu, b) ubirao lovu od podanika, c) spavao sa svakom ženom, pa makar mu ona bila i vlastita kći.
    Eto, nikakve analize dodatne od mene ovdje nema, ni o židovskom pitanju, ni o Poljskoj, ni o začecima enciklopedistike...
    chesil, još jedino tu knjigu Tokarczukove nisam još pročitala, naime, prepala sam se volumena kad sam je prvi put ugledala!
    i otada se vrtim oko nje kao mačak oko vruće kaše, nikako se odlučiti da ju uzmem... (mislim, ja čitam uglavnom putem, u javnom prijevozu...)
    pa me, s čisto praktične strane, zanima, kako si je "hendlala"?

  39. #3689
    chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    286

    Početno

    Čitam samo doma pa nije bio bed. Ponijela sam je par puta kad sam morala čekati negdje, ali ne bi imalo smisla nositi je sa sobom. Kad je staviš u torbu, nema mjesta ni za što drugo unutra.

  40. #3690
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj chesil prvotno napisa Vidi poruku
    Čitam samo doma pa nije bio bed. Ponijela sam je par puta kad sam morala čekati negdje, ali ne bi imalo smisla nositi je sa sobom. Kad je staviš u torbu, nema mjesta ni za što drugo unutra.
    Ma da, i otpalo bi mi rame (ionako previše tunkam u tu torbu )

  41. #3691

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Da još malo reklamiram domaće autore:

    Marko Gregur: Vošicki

    Ovaj roman bi mi sasvim sigurno promaknuo da nije ušao u finale nagrade "Fric" pa se o njemu zadnjih dana malo više piše. I dobro da sam ga pročitala, jer je riječ o stvarno kvalitetnoj, slojevitoj i dojmljivoj knjizi, iako je u početku malo teže pohvatati odnose među likovima.
    Roman o koprivničkom knjižaru češkog porijekla, Vinku Vošickom, njegovom životu, radu i prije svega opstanku u kojekakvim društveno-političkim uvjetima (1. svjetski rat, pa Kraljevina Jugoslavija, ekonomska kriza, 2. svjetski rat, poratni prevrati i događanja). Osim o Vošickom, ovo je još više roman o Koprivnici iz prve polovice 20. stoljeća, pojavljuje se dosta autentičnih povijesnih likova (između ostalog, zorno je opisan i atentat na kralja Aleksandra 1934., što me na trenutak podsjetilo na "Maratonce" ).
    Autor je za ovu knjigu skupljao autentičnu građu, uspio je kontaktirati sina Vošickog (koji je, btw, fizičar i radio je u CERNu gotovo cijeli radni vijek) i njegovog posinka.
    Na trenutke mi je bilo žao što u romanu nema više o profesionalnom radu Vošickog, doznajemo za Krležu i Karla Maya, ali nekako usput. Ali to je samo mala zamjerka.
    Za one koji vole čitati knjige kao presjek jednog vremena, svakako preporučujem!
    "Vošicki" je i dobio nagradu Fric za prošlu godinu - sasvim zasluženo. Uostalom, protagonist romana je osobno i surađivao sa Fricom

    Jutarnji list - Marku Gregoru za knjigu o češkom doseljeniku Vošickom, suradniku Krleže, uručena nagrada Fric

  42. #3692
    anchi pp avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,906

    Početno

    Odlično, baš se radujem! Zaslužio je i mnoštvo drugih nagrada i nadam se da će ih osvojiti!

  43. #3693
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,620

    Početno

    Citiraj Forka prvotno napisa Vidi poruku
    chesil, još jedino tu knjigu Tokarczukove nisam još pročitala, naime, prepala sam se volumena kad sam je prvi put ugledala!
    i otada se vrtim oko nje kao mačak oko vruće kaše, nikako se odlučiti da ju uzmem... (mislim, ja čitam uglavnom putem, u javnom prijevozu...)
    pa me, s čisto praktične strane, zanima, kako si je "hendlala"?
    Zbog silnih str. odlučila sam ju lani čitati na moru pa sam nosala svaki dan dodatnu kg u ruksaku simo-tamo.

  44. #3694

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Kad me pitaju za povijesne romane, ja uvijek kažem da ih ne volim, a to kaže i Daniel Kehlmann pa je opet napisao svoj ponajbolji roman baš u povijesnom žanru - Tyll.
    Ipak mi se nerijetko svidi neki povijesni roman pa je tako i s ovim, osim što je svidi preslaba riječ, mene je ovaj roman oduševio. Bili su mi odlični već i Mjerenje svijeta i F, a Kehlmann je, čini se, sve bolji pisac sa sazrijevanjem.

    Najbolji je u pripovijedanju - jednostavno te uvuče u priču i iako je ne iznosi kronološki, već skokovima u vremenu i fragmentarno, opet imaš osjećaj kao da si bio ondje i upoznao taj svijet (za koji pisac kaže da nitko ne bi htio u njemu živjeti ni jedan sat, a ja se slažem: stalno me je pratila misao da je nama u sadašnjosti puno bolje nego što osjećamo, bolje nego u većini trenutaka u prošlosti).

    Drugo najbolje meni su njegovi dijalozi, vrckavi i duhoviti; cijela knjiga je neka kombinacija strave i smijeha, crni humor kojeg se ne bi postidjeli pajtonovci. Epizoda za koju ovo najviše stoji je suđenje vješticama u nekom selu u Njemačkoj. Suđenje završava smrtnom presudom jer nikako drugačije ni ne može.

    Inače se sjećam kako sam jednom pisala da njemačku književnost doživljavam kao jako ozbiljnu, dostojanstvenu i uzvišenu pa ste mi baš Kehlmanna naveli kao primjer duhovitosti i sad sam u njegovom intervjuu pročitala da je ovo njegovo naslanjanje na austrijsku tradiciju i da se i njegov urednik slaže da humor i nije karakterističan za njemačku književnost. Kehlmann se smatra i Austrijancem i Nijemcem.

    (U istom tekstu sam pročitala da Netflix snima seriju po ovom romanu.)

    Nisam dovršila knjigu, pri samom kraju sam, ali već znam da je ne može više ničim pokvariti da mi smanji oduševljenje. Sretan je spoj piščevog velikog talenta i izbrušene majstorije.
    Danas sam upravo završila Tylla i oduševljena sam Mogu se složiti s Juranom u svakoj rečenici. I moram reći da mi je ova knjiga bila pravo olakšanje nakon nekoliko knjiga s teškim obiteljskim temama koje su me dosta emocionalno opteretile. Inteligentno napisana, zahtijevala je dosta koncentracije i praćenje detalja, a opet sam se dovoljno distancirala i od radnje i od likova da sam mogla opušteno čitati. Kehlmannov pristup romanu je genijalan - piše povijesni roman, ali u stilu pikarskog romana, gdje likovi krstare Njemačkom u raznim vremenskim periodima, a sve je vezano uz Tridesetogodišnji rat. Atmosfera kao u "Des Knaben Wunderhorn".
    Kehlmann je i zdravo ironičan, osobito mi se svidio jedan njegov komentar na vlastiti (njemački) jezik:

    U njemačkim zemljama nisu poznavali pravo kazalište, tu su neki jadni komedijaši nastupali po kiši i derali se i skakali su i prdjeli i tukli jedni druge. Vjerojatno je uzrok tome taj nezgrapni jezik; to nije jezik za kazalište, to je nekakva splačina sastavljena od glasnih uzdaha i tvrdog roktanja, jezik koji zvuči kao da se netko bori protiv povraćanja, kao da tele ima napadaj kašlja, kao da nekome pivo izlazi na nos. Što da pjesnik radi s takvim jezikom?
    Sjajna, izvrsna knjiga, preporučujem svakako!

  45. #3695
    chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    286

    Početno

    Hahaha, fantastično!

  46. #3696
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    I meni je bio odličan taj opis i bila sam u napasti da ga prepišem.
    Ima na još jednom mjestu sličan, također o njemačkom jeziku, mislim iz usta njemačkog teologa u Vatikanu

  47. #3697

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    I meni je bio odličan taj opis i bila sam u napasti da ga prepišem.
    Ima na još jednom mjestu sličan, također o njemačkom jeziku, mislim iz usta njemačkog teologa u Vatikanu
    Evo baš sam slučajno otvorila knjigu baš na tom mjestu

    (...) njemački jezik nema budućnosti. Kao prvo, jer je ružan, židak i nečist, idiom za neuke ljude koji se ne kupaju.
    Fenomenalno mi je kod Kehlmanna i to što je on svog glavnog lika (Tilla Eulenspiegela) bez problema izmjestio iz 14. stoljeća (od kad potječu legende o njemu) u 17. stoljeće i Tridesetogodišnji rat, i da mu je njegov lik poslužio kao motiv kojim će prikazati Europu ismrcvarenu dugotrajnim ratovanjem. A prikaz mirovnih pregovora na kraju knjige podsjećaju na neke slične procese iz novije povijesti
    Za ovu godinu definitivno imam već drugog favorita za listu "top 10".

  48. #3698
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Bome, nakon ovoga, ja je idem kupiti!

  49. #3699
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Ajme, koje roktanje, kako lijepo filozofija zvuci na njemackom, tako logicno i razlozno, sistematicno .
    Posljednje uređivanje od ina33 : 06.02.2021. at 17:03

  50. #3700
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Posve se slažem s Kehlmanom što se tiče njemačkog jezika .

    Sad i meni dođe da odem kupiti knjigu, ali nemam ih više gdje držati, pa mislim da ću se suzdržati dok ne "stvorim" neki novi prostor .

    Pročitala sam divnu i bolnu knjigu Bernardine Evaristo: Djevojka, žena, drugo.

    I o njoj se ovdje već pisalo (hvala vam svima na divnim preporukama, baš vas volim i ovaj mi je pdf zakon!), mogu se samo složiti s onim što su već sasa i anamar napisale, a knjiga je, baš ono, za svaku preporuku. Pored teme, koja donosi životne priče i sudbine različitih žena koje su na nekin način sve povezane, meni se svidio i stil, bez velikog slova na početku rečenice, bez točke na kraju, a opet vrlo čitljivo i jasno.
    I tužno, beskrajno tužno...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •