Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 89

Tema: Zbog čega je bitno ne dopustiti prokidanje vodenjaka na porodu?

  1. #1
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno Zbog čega je bitno ne dopustiti prokidanje vodenjaka na porodu?

    Evo prekrasan članak u kojem je sve objašnjeno

    http://www.komora-primalja.hr/426-za...danja-u-porodu

    ZAŠTITIMO VODENJAK OD PROKIDANJA U PORODU

    U nastavku možete pročitati tekst o zaštiti vodenjaka od prokidanja u porodu..

    Zaštitimo vodenjak od prokidanja u porodu

    Izazvano puknuće vodenjaka nama svima poznato kao „ prokidanje vodenjaka“ učestala je intervencija tijekom poroda. Međutim, „ prokidanje vodenjaka ” ne bi se smjelo izvoditi rutinski bez dobrog razumijevanja funkcije, kako vodenjaka, tako i plodove vode pri porodu. Klijentice bi trebale biti u potpunosti informirani o rizicima povezanim uz ovu intervenciju prije nego daju svoju suglasnost o mjenjanju tijeka poroda na ovakav način. U daljnjem tekstu govorit ćemo o funkciji vodenjaka u porodu i implikacijama njegova prokidanja.Anatomija i fiziologija
    Pri kraju trudnoće dijete je okruženo sa oko 500-1000 ml plodove vode, koja se nalazi u vodenjaku. Ono u plodovu vodu luči urin i sekrete dišnih puteva. Plodova voda se opetovano proizvodi i obnavlja. Dijete guta plodovu vodu, koja prolazi kroz crijeva u njegovu cirkulaciju, a zatim je eliminira putem posteljice. Ovaj proces se nastavlja čak i ako je došlo do pucanja vodenjaka. Dakle, čak i kad je vodenjak pukao, još uvijek postoji izvjesna količina plodove vode , tj. ne postoji "suhi porod ”.
    Amnijski ovoj sljubljen je uz korion - drugu membranu koja se nalazi između amnijske membrane i uterusa. Ove membrane izgledaju kao jedna, ali ih se može odvojiti, nakon poroda.
    Tijekom trudnoće
    Vodenjak štiti i priprema dijete za:
    • Štiti dijete od eventualnih udaraca u majčin trbuh
    • Održava stalnu temperaturu
    • Dijete se u njemu koprca i pokreće, što pridonosi razvoju njegovih mišića
    • Vodenjak stvara prostor za rast
    • Zaštita od infekcija - membrane pružaju barijeru, a plodova voda sadrži antimikrobne peptide
    • Pridonosi razvoju pluća
    • Okus i miris - utvrđeno je da miris plodne vode ima smirujući učinak na novorođenčad (Varendia i suradnici 1998.).

    Nakon 40 tjedna trudnoće oko 20% djece će pustiti mekonij u plodovu vodu, što je znak zrelosti crijeva.To je savršeno normalno i nije znak distresa. Taj je mekonij razrijeđen i pomješan s amnionskom tekućinom, kao što je gore opisano
    Tijekom poroda
    Oko 80-90% žena započinje porod sa intaktnim vodenjakom. To je vjerojatno zato jer vodenjak igra važnu ulogu u fiziologiji prirodnog poroda.
    Tlak plodne vode
    Tijekom kontrakcije tlak se izjednačava kroz plodovu vodu, pa tako ne djeluje izravno na plod, posteljicu i pupčanu vrpcu. Time se štiti dijete i njegova/njezina opskrba kisikom od posljedica snažnih uterinih kontrakcija. Kada se vodenjak prokine, kontrakcije će vršiti kompresiju na posteljicu i plod. Većina djece se može nositi s ovime, ali iskustvo rođenja za njih je vjerojatno vrlo neugodno. Kad je posteljica komprimirana, cirkulacija krvi je smanjena, što reducira dotok kisika do djeteta. Osim toga, pupkovina može biti spljoštena između djeteta i uterusa za vrijeme kontrakcija. Kada se to dogodi otkucaji djetetova srca će padati u kontrakcijama kao odgovor na smanjen protok krvi. Zdravo, terminsko dijete moći će se nositi s tim povremenim prekidima smanjene opskrbe kisikom neko vrijeme (može se usporediti zadržavanjem daha po 30 sekundi svakih nekoliko minuta). Međutim, takvo stanje ne smije se tolerirati na duži vremenski period.Prednja voda/ vodenjak
    Vodenjak se opisuje u dva dijela – prednja voda/ vodenjak (ispred glave djeteta) i stražnja voda/ vodenjak (iza djetetove glave).
    ” Visoko prsnuće vodenjaka”odnosi se na puknuće amnionskih membrana iza djetetove glave. Često ga žene doživljavaju kao povremeno curkanje,vlaženje.
    Tijekom poroda prednja voda / vodenjak se formira kada se rasteže donju uterini segment pri čemu se horion (vanjske membrane) odvoji od njega. Dobro fleksirana glavica koja prijanja uz vrat maternice odvaja plodovu vodu na onu koja se nalazi ispred glavice od vode koja se nalazi iza glavice (stražnja voda). Pritisak kontrakcija uzrokuju nabijanje prednje vode/ vodenjaka na niže što dilatira vrat maternice i na kraju može prolabirati i u vaginu.Istovremeno štiti prednju vodu/ vodenjak od visokog tlaka u stražnjoj vodi/ vodenjaku tijekom kontrakcije i drži membrane netaknute. Prednja voda / vodenjak prenositi pritisak ravnomjerno na vrat maternice što dodatno pridonosi dilataciji. Kad je beba u OP(occipito- posterior) položaju, glava se ne može tako dobro flektirati da sprijeći pritisak stražnje vode/ vodenjaka koji se premješta na prednju vodu/ vodenjak i tako može doći do prskanja istog.Rano prsnuće vodenjaka, često je značajka OP položaja djeteta u porodu.Podmazivanje

    Prednja voda/ vodenjak obično prska kad je vrat maternice gotovo u potpunosti otvoren. On prolabira u vaginu i tada najčešće dolazi do njegova spontanog prsnuća. Takvo „ prskanje vodenjaka" podmazuje rodnicu i perineum kako bi se olakšalo kretanje djeteta i rastezanje tkiva.
    Rođeni u vodenjaku
    Prilično je uobičajeno za dijete da se rodi u vodenjaku, kod prirodnih poroda bez ikakvih intervencija. Na kraju, snaga kontrakcija i pokreti djeteta prokinut će vodenjak nakon što se porodi tijelo. Ne moramo brinuti da će vodenjak povlačiti dijete prema nazad, jer su ono i maternica jači od membrana. Porod u vodenjaku češći je tijekom poroda u vodi , te vjerojatno spada u jedan od najupečatljivijih i zapanjujućih prizora na svijetu.Povijesno se smatra da rođenje u vodenjaku donosi sreću djetetu. Također se vjerovalo da će beba rođena u vodenjaku biti zaštićena od utapanja. Primalje su davno koristile osušene plodove ovoje i prodavale ih pomorcima kao amajlije, kako bi ih zaštitile od utapanja. Vrlo poduzetno!
    Umjetno prokinuće vodenjaka- amniotomija
    Prokidanje vodenjaka amni-kukicom ili peanom je učestala intervencija tijekom porođaja. Ta intervencija je obično drugi korak u procesu indukcije, a također se primjenjuje kao pokušaj da se ubrza spontani porod. U induciranim porodima, intaktni vodenjak može spriječiti umjetno stvorene kontrakcije da postanu učinkovite. Postoji i teoretski rizik da izazvane kontrakcije (koje su prejaka) potisnu plodnu vodu kroz membrane/posteljicu u krvožilni sustav i tako prouzroče emboliju plodnom vodom i smrt majke. Dakle, prokidanje vodenjaka preporuča se prije davanja dripa.U spontanom porodu razlog za prokidanje vodenjaka temelji se na pretpostavci da kada se prokine vodenjak, predvodeća čest (najčešće djetetova glava) primjenjivat će izravan pritisak na cerviks i brže ga otvoriti. Međutim, Cochrane preglednik dostupnih istraživanja navodi da su "dokazi pokazali da se prokidanjem vodenjaka ne skraćuje duljina prve faze poroda i da se tom intervencijom povećava stopa carskog reza. Rutinsko prokidanje vodenjaka se ne preporuča za porode koji normalno napreduju ili u prolongiranim porodima".Tu su i rizici povezani s amniotomijom:
    • Mogu pojačati intenzitet kontrakcija i bolove, koji mogu u žena stvoriti osjećaj da se ne mogu nositi s porodom i odabiru epiduralnu
    • dijete može postati uznemireno zbog kompresije na vlastito tijelo, posteljice i/ili pupkovine (kao što je prednje opisano)
    • Fok i suradnici (2005.) dokazali su da amniotomija mijenja fetalni vaskularni protok krvi, što upućuje da je fetalni stres proizašao iz amniotomije
    • pupkovina može biti povučena s plodovom vodom i skliznuti pored glave djeteta ili ostati zaglavljena uz glavu, što je svima poznato kao hitno stanje u porodništvu -"prolaps pupkovine', te kompresija pupkovine prekida ili zaustavlja dotok kisika djetetu i ono mora biti rođeno carskim rezom.
    •Postoji li krvnih žila koje prolaze kroz membrane (vidi sliku) i kod prokidanja vodenjaka amni-kukicom se rupturiraju, dijete će vrlo brzo izgubiti krvni volumen - hitno stanje
    • Postoji i manji porast rizika od infekcije, ali uglavnom za majku (ne dijete). Ovaj rizik je minimalan, ukoliko se ništa ne stavlja u vaginu tijekom poroda (npr. ruke, instrumenti i sl.).


    Zaključak
    Vodenjak i plodova voda igraju važnu ulogu u olakšavanju poroda i zaštiti djeteta. Nema dokaza da će se prokidanjem vodenjaka vremenski smanjiti duljina poroda. Kako svaka intervencija ima svoje prednosti i nedostatke, što uključuje i amniotomiju, primalje bi morale pažljivo razmotriti rizik prije nego što intervencija kao takva bude ponuđena klijenticama. Također, žena mora biti u potpunosti informirana o rizicima prije nego što odabere amniotomiju tijekom poroda.Prevela i prilagodila: Suzana Haramina, primalja
    Izvor: http://midwifethinking.com/2010/08/2...-amniotic-sac/

  2. #2
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Na prvom porodu su mi prokinuli vodenjak i iako je to bila jedina intervencija u porodu smatram da je bila apsolutno nepotrebna jer su mi ubrzali porod i pojačali trudove bez da se tijelo pripremilo na to. A moglo je. Jer kod drugog poroda, kad sam bila pametnija pa bila duže doma, trudovi su se postupno pojačavali i kad mi je vodenjak kod kuće spontano puknuo, rodila sam pola sata nakon što sam došla u bolnicu.

  3. #3
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Meni su ga prokinuli da kao ubrzaju porod, pa se ništa nije dogodilo... pa su mi onda dali drip i to je trajalo i trajalo i trajalo. Da mi je ovo iskustvo i znanje koje imam, tada kad su mi predložili prokidanje vodenjaka bih rekla "ne hvala" i otišla kući čekati svoje trudove. Moje tijelo apsolutno nije bilo spremno za porod traj tren kad su oni krenuli ubrzavati stvar. Ti mali trudovi koji su bili to je bila samo priprema tj. uvod u porod koji bi tko zna kada uslijedio prirodnim tokom.

    čovjek uči dok je živ...

  4. #4
    Ninči avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    2,159

    Početno

    Vjerojatno i ptice na grani već znaju moju priču, ali hajde da je i ovdje podijelim....možda nekome i pomogne.
    Meni su na 2.porodu prokinuli vodenjak- stažistkinja u noćnom dežurstvu, nadrndana i ljuta što sad tu netko uopće rađa i remeti joj san. Pa da ubrza porod koji je sam po sebi tekao brzo i bez ikakvih problema, prokinula mi je vodenjak bez ikakve najave, dok me pregledavala. Kad sam je pitala u čudu što to radi, rekla je samo: "Puštam vodu"...kao da je u wc-u

    Uglavnom, tu je porod stao....do tad sam se otvorila 8 cm, nakon toga ništa....dok nije došla jutarnja vizita pa me dr. ručno otvorio do kraja. Uglavnom, na kraju se pokazalo da se moja beba nabila licem u porođajni kanal kad je probušen vodenjak i još je imao i rukicu pokraj glave...nije bio ni blizu spreman da izađe! Ostao je bez kisika i hvala dragom Bogu da je danas apsolutno sve u redu s njim, jer da nije ne znam što bih učinila! I dan danas me ljuti i pomisao na sve to i kad mi je na 3.porodu pukao vodenjak odmah na početku, prije i jednog truda, nitko nije bio sretniji od mene!

  5. #5
    genius avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    ravnica
    Postovi
    685

    Početno

    u potpunosti se slažem.u prvoj trudnoči sam bila 40tj i 8 dana prenela i dr.je rekao Kako me vise nemoze gledait i da dodem ujutro da če me poroditi. ujutro ja na stolu slijedi prokidanje vodenjaka nakon toga sat vremena nista pa drip,pa opet ništa pa pojačaju drip pa nista niti krenulo niti ikakva bol (jedino mi se leđa pokočila od ležanja)i tek nakon 4 sata jos pojačaju drip onda su krenuli lagani bolovi i za sat sam rodila,srečom sretno iako je bebici pupkovina bila okomotana oko vrata...
    a kod drugog poroda40 sam bila kod kuče do zadnjeg,stigla u bolnicu na ctg ,priključili me i vidjevsi da vise ne mogu izdržat otišla u rodiliste ,rodila nakon pol sata,nisu me stigli ni pripremiti.
    da mi je ova pamet nikad više nebi dopustila forsiranje ,ako je t.u redu i ako nema potrebe za intervencijama.

  6. #6
    Janis avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    311

    Početno

    I meni su prokinuli vodenjak nakon 32 sata trudova nakon čega sam rađala još 10 sati . Trudovi nisu bili nešto posebno jači nakon prokidanja. Kad su vidjeli da prokidanje nije ubrzalo stvar su me stavili na drip, e ti trudovi su užasni, neprirodni. Meni je fascinantno koliko sam na mojim trudovima bila smirena i izdržavala ih, a ovi na dipu su me dovodili do ludila. Nakon toga sam naravno završila sa episiotomijom i nalijeganjima na trbuh . Uvjerena sam da je sve krenulo krivim tokom baš prokidanjem vodenjaka. Uglavnom, sad sam pametnija za drugi put ako ga ikad bude jer ovo se teško zaboravlja

  7. #7
    Janis avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    311

    Početno

    E da, i ja sam do prokidanja bila otvorena 7 cm, nakon toga ni makac. I mene su otvarali rukama, a ta bol je nešto najstrašnije što sam ikad osjetila, zbilja nehumano!!

  8. #8

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    prošo voz, što se mene tiče.

    sve užase instrumentaliziranih poroda sam prošla tako da sve ovo što saznajem naknadno mogu samo sejvati negdje u memoriji i nadati se da će koristiti mojim kćerima
    Posljednje uređivanje od Nena-Jabuka : 04.08.2011. at 12:46

  9. #9
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj Nena-Jabuka prvotno napisa Vidi poruku
    prošo voz, što se mene tiče.

    sve užase instrumentaliziranih poroda sam prošla tako da sve ovo što saznajem naknadno mogu samo sejvati negdje u memoriji i nadati se će koristiti mojim kćerima
    X
    Pa ću soliti pamet i njoj i snahi. I onda čitati forume da vidim gdje me ogovaraju

  10. #10

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    X
    Pa ću soliti pamet i njoj i snahi. I onda čitati forume da vidim gdje me ogovaraju
    umrijet ću

    e, vidiš, kako je to dobro biti prekaljena forumašica, moći ćeš ih sve špijati

    ops, tema, tema, aha, prokidanje vodenjaka je grozno

  11. #11
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    X
    Pa ću soliti pamet i njoj i snahi. I onda čitati forume da vidim gdje me ogovaraju


    a mislim, vas 2, cubana i jabuka, da vas ne znam pomislila bih da imate 50 godina, a još ste mlade i nikad se ne zna

    ja sam na svom porodu znala da ne želim da mi prokinu vodenjak, znala sam da ne želim drip, episiotomiju itd...Sve sam ja znala, a znala sam i zašto to ne želim.
    ali dobila sam skoro sve. jer u trudovima nisam imala snage borit se protiv liječnika koji su mi cijelo vrijeme govorili da ugrožavam život svoga djeteta

  12. #12

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj puntica prvotno napisa Vidi poruku
    jer u trudovima nisam imala snage borit se protiv liječnika koji su mi cijelo vrijeme govorili da ugrožavam život svoga djeteta
    e ovo je najgora moguća optužba, ucjena na koju je teško ostati čvrst. Zašto oni tako olako optužuju žene u najosjetljivijim trenucima, a kasnije se najčešće ustanovi da je optužba bila itekako lažna i da veze sa stvarnošću nema. Teška (i učinkovita) manipulacija.

  13. #13
    Ivanna avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    930

    Početno

    Mene nisu ni pitali ništa! Ja sam došla s trudovima u rodilište, plodna voda mi je lagano curkala (valjda je to visoko prsnuće vodenjaka), legla na stol za pregled, dr. me pregledao i prokinuo vodenjak, nisam se ni snašla. Al ajde, to je bila jedina intervencija, 4 sata nakon toga sam rodila.

  14. #14
    Ninči avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    2,159

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    X
    Pa ću soliti pamet i njoj i snahi. I onda čitati forume da vidim gdje me ogovaraju
    i X!

    Puntice, i ja sam isto tako sve znala, ali nitko mi nije ni rekao da mi ide prokidati vodenjak...da je rekla, možda bih se i pokušala izboriti. Inače, kao što kažeš-za sve za što sam se pokušala izboriti su me ubili u pojam i stalno ucjenjivali sa djetetom dok nisam pristala

  15. #15
    Janis avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    311

    Početno

    Citiraj puntica prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam na svom porodu znala da ne želim da mi prokinu vodenjak, znala sam da ne želim drip, episiotomiju itd...Sve sam ja znala, a znala sam i zašto to ne želim.
    ali dobila sam skoro sve.
    X
    Samo meni nisu govorili da ugrožavam život svog djeteta nego da to tako mora bit, da predugo traje, a zadnjih 10 sati poroda su mi govorili da će svaki tren bit gotovo . Jedino za što sam se uspjela izborit je da ne ležim, odnosno da minimalno ležim (na boku nikako). Uglavnom sam stajala, a mm koji je, hvala Bogu, bio sa mnom je svako par minuta prislanjao ctg da pratimo otkucaje

  16. #16
    Strobery Shortcake avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,756

    Početno

    Mene je iznenadilo ovo:

    "Nakon 40 tjedna trudnoće oko 20% djece će pustiti mekonij u plodovu vodu, što je znak zrelosti crijeva.To je savršeno normalno i nije znak distresa. Taj je mekonij razrijeđen i pomješan s amnionskom tekućinom, kao što je gore opisano"

    Jer kad je mene iza sna probudio pljusak gaćice su mi komplet bile blijedo zelene. Malo me je to uplašilo, ali imala sam sreću i vanrednog ljekara koji u opće nije odregovao na tu činjenicu već me svojim smirenim stavom potpuno opustio. Sa bebom je bilo sve OK (rođena je ipak na CR koji je bio zakazan slijedeće jutro) s tim da je nekoliko sati nakon poroda povratio neku crnu masu. Pedijatrica reče da se "najvjerovatnije" nagutao krvi.

  17. #17
    Ivanna avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    930

    Početno

    Citiraj Nena-Jabuka prvotno napisa Vidi poruku
    Zašto oni tako olako optužuju žene u najosjetljivijim trenucima, a kasnije se najčešće ustanovi da je optužba bila itekako lažna i da veze sa stvarnošću nema
    Jer kad ti to kažu znaju da ćeš zbog straha za dijete pristat na sve. Jadno i bijedno s njihove strane, ali učinkovito i to im je bitno.

  18. #18
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Citiraj Janis prvotno napisa Vidi poruku
    E da, i ja sam do prokidanja bila otvorena 7 cm, nakon toga ni makac. I mene su otvarali rukama, a ta bol je nešto najstrašnije što sam ikad osjetila, zbilja nehumano!!
    Kakvo je to otvaranje rukama? Prvi put čujem...

  19. #19
    Janis avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    311

    Početno

    A bolje da ne znaš. U trudu ti rukom širi cerviks. Dakle kad ti imaš nagon za tiskanje moraš disati, a primalja ti gura ruku unutra i otvara te. Mislila sam da će mi oči ispasti, svaki put sam bježala prema gore

  20. #20
    Ninči avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    2,159

    Početno

    Citiraj Janis prvotno napisa Vidi poruku
    X
    Samo meni nisu govorili da ugrožavam život svog djeteta nego da to tako mora bit, da predugo traje, a zadnjih 10 sati poroda su mi govorili da će svaki tren bit gotovo . Jedino za što sam se uspjela izborit je da ne ležim, odnosno da minimalno ležim (na boku nikako). Uglavnom sam stajala, a mm koji je, hvala Bogu, bio sa mnom je svako par minuta prislanjao ctg da pratimo otkucaje
    Eh, meni su zbog "borbi" nakon sva 3 poroda, na moje pitanje je li beba dobro odgovorili: "Da vas je briga za dijete, slušali biste što vam govorimo!" ... kao da ta rečenica piše u nekom udžbeniku u srednjoj medicinskoj školi i na medicinskom faksu. Prestrašno. Poslije sam ležala tik do rađaone i shvatila da oni to baš svakoj kažu...to je valjda umjesto nečeg humanijeg tipa-čestitam vam, dobili ste bebu!

  21. #21
    Janis avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    311

    Početno

    Citiraj Ninči prvotno napisa Vidi poruku
    Eh, meni su zbog "borbi" nakon sva 3 poroda, na moje pitanje je li beba dobro odgovorili: "Da vas je briga za dijete, slušali biste što vam govorimo!" ... kao da ta rečenica piše u nekom udžbeniku u srednjoj medicinskoj školi i na medicinskom faksu. Prestrašno. Poslije sam ležala tik do rađaone i shvatila da oni to baš svakoj kažu...to je valjda umjesto nečeg humanijeg tipa-čestitam vam, dobili ste bebu!

  22. #22
    Osoblje foruma rahela avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    čardak
    Postovi
    3,285

    Početno

    na prvom porodu su mi rekli i da će mi prokinuti vodenjak i dati drip, a prije toga klistir i brijanje
    nisam imala pojma o ničemu, pa je sve bilo kako su i rekli

    drugi porod sam odležala cijelu noć u bolnici na CTGu, i dok. je pred jutro rekao da mogu doma, jer nema trudova (otvorena 5 prstiju)
    ali onda je naišla vizita i doktorica mi je bez pitanja prokinula vodenjak
    rodila sam za sat i pol, sreća bez dripa
    ali i dalje mi nije jasno zbog čega mi je prokinula vodenjak - bila sam 38+3, otvorena 5cm, glavica namještena...
    sve je bilo ok. samo je trebalo pričekati da vodenjak pukne sam ili da krenu trudovi, a moglo je tako još danima

  23. #23
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    A di su sve te primalje iz udruge? Rodila sam tri puta, nijednu takvu srela nisam.

    Na zadnjem porodu sam odbila prokidanje, rucno sirenje i sumanuto tiskanje. Primalja mi je na kraju poroda rekla da bi me prebila da je bila na svom mjestu (izmedju mojih nogu, jelte) jer je malac probio vodenjak glavom dok je izlazio i voda je skocila u zrak kao vodoskok i nju bi cijelu zalio.

    Mislim da je to nezalijevanje jedan od razloga zasto vole prokidati.

  24. #24
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj MarijaP prvotno napisa Vidi poruku
    A di su sve te primalje iz udruge? Rodila sam tri puta, nijednu takvu srela nisam.

    Na zadnjem porodu sam odbila prokidanje, rucno sirenje i sumanuto tiskanje. Primalja mi je na kraju poroda rekla da bi me prebila da je bila na svom mjestu (izmedju mojih nogu, jelte) jer je malac probio vodenjak glavom dok je izlazio i voda je skocila u zrak kao vodoskok i nju bi cijelu zalio.

    Mislim da je to nezalijevanje jedan od razloga zasto vole prokidati.

  25. #25
    Ninči avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    2,159

    Početno

    Puntice, nije valjda da te čude primaljine riječi? Mene više ništa ne čudi. Sat nakon 3.poroda, kad sam sa MM-om bila na hodniku, primalja je u prolazu dobacila MM-u da me treba prebiti! Valjda zato što zadnja 3 truda nisam ležala na poluboku, kako su oni htjeli!

  26. #26
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    Meni je na prvom porodu vodenjak puknuo u trenutku kad sam sišla s onog stola za pregled nakon dolaska u rodilište.
    Slijedećih uru vremena sam uglavnom provela na wc-u, pod tušem i u šetnji hodnikom, a onda sam otišla u rađaonu i nakon 20 minuta već bila gotova.
    Jedina intervencija je bio klistir, ako je to intervencija.

    Drugi put sam došla skroz otvorena i nadala se obaranju vlastitog rekorda. Ponudili su mi prokidanje vodenjaka, ali sam odbila (poučena uglavnom štivom s ovih stranica ).
    Ali vodenjak nikako da pukne pa sam ovaj put u šetnji provela skoro 2 ure. Trudovi su me poprilično izmučili, toliko da sam osjetila da sam preumorna za tiskanje. Pošto sam imala svoj krevet u rađaoni, legla sam i malo odspavala. Imala sam osjećaj da sam spavala satima, ali muž je bio uz mene i kaže da je to trajalo svega 15-20 minuta.
    Nakon toga je došao dr i rekao da to više nema smisla i da bi trebalo prokinuti vodenjak.
    Tako je i bilo, prokinuli ga (meni je to bilo ogromno olakšanje) i odmah iza toga sam rodila. Bez puno muke, ogromnu bebu, bez ijednog ponta.

    Svakako, dugo poslije toga sam se pitala jesam li trebala dozvoliti amniotomiju odmah na dolasku u bolnicu, bi li i tada sve išlo tako brzo. Ali, nisam htjela riskirati, odmah mi je u glavi zvonilo "kaskada reakcija" i odlučno sam odbila amniotomiju.
    I nije mi žao, mislim da sam donijela dobru odluku. Dvije ure trudova su svakako manje strašne od mogućih intervencija koje bi slijedile amniotomiju.
    Ali eto - u mom slučaju ta amniotomija nije bila nimalo strašna i stvarno jest ubrzala porod. Doduše, nije učinjena odmah, ja sam dosta prije prokidanja vodenjaka imala baš jak nagon za tiskanje.

  27. #27
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Pcelica Mara prvotno napisa Vidi poruku
    Ali eto - u mom slučaju ta amniotomija nije bila nimalo strašna i stvarno jest ubrzala porod. Doduše, nije učinjena odmah, ja sam dosta prije prokidanja vodenjaka imala baš jak nagon za tiskanje.
    Baš zbog ovog gore što si rekla, ja bih rekla da su trudovi odradili svoje - bez obzira na prokidanje vodenjaka

  28. #28
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    Pa da, tako sam i ja na kraju zaključila, ali prvo vrijeme sam se mislila što bi bilo da smo odmah...
    Mi smo odradili svoje prije prokidanja vodenjaka i zato je sve i prošlo tako glatko.

    Ustvari, mislim da intervencije općenito nisu loše - ali kad se primjenjuju u trenutku kad su zaista potrebne, a ne rutinski i bez razloga.
    Stvarno ne vidim čemu služi npr. drip na samom početku poroda, osim da rodilju izmuči toliko da na kraju nema snage za tiskanje i onda krenu pravi problemi

  29. #29
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Pcelica Mara prvotno napisa Vidi poruku
    Pa da, tako sam i ja na kraju zaključila, ali prvo vrijeme sam se mislila što bi bilo da smo odmah...
    Mi smo odradili svoje prije prokidanja vodenjaka i zato je sve i prošlo tako glatko.

    Ustvari, mislim da intervencije općenito nisu loše - ali kad se primjenjuju u trenutku kad su zaista potrebne, a ne rutinski i bez razloga.
    Ne nismo se razumjele... moja poanta je bila da bi se tvoj porod možda dogodio tada i bez obzira na prokidanje vodenjaka. Tvoje tijelo, tvoji trudovi su odradili posao koji je doveo do poroda - možda bi bez prolapsa pupkovine porod bio za 15 min, 30 min ili nebitno koliko min poslije. Možda da su ti omogućili neometani porod, da ti je razina stresa bila niža, porod bi bio brži. Zbog čega se nisu potrudili u tom smjeru nego u smjeru prokidanja pupkovine i riskiranja nekih drugih stvari. Neometani porod ne riskira ništa, zbog čega ga se onda toliko izbjegava tj. zbog čega ga doktori toliko izbjegavaju? Jer nisu navikli ne raditi ništa, jer nisu navikli da porod ide svojim tijekom neometano.

    Stvarno ne vidim čemu služi npr. drip na samom početku poroda, osim da rodilju izmuči toliko da na kraju nema snage za tiskanje i onda krenu pravi problemi
    A čemu tek drip na kraju poroda? Jedino što se može dogoditi je da od silne želje da bude još brže, porod stane (jer neka tijela tako reagiraju na umjetan oksitocin). Čemu tek to? Čemu uopće sve to? Skoro pa u današnje vrijeme živimo u uvjerenju da niti ne možemo roditi bez svega toga.. kao da se porod ne bi dogodio da oni to sve ne rade.

  30. #30
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Pa evo, ja sam zahvalna na dripu, jer sam imala trudove svakih par minuta desetak sati (bez obzira što su bili moji, bili su vrlo neugodni i nepravilni, i to u mraku i tišini sobe na patologiji trudnoće), potpuno neučinkovitih. Nakon dripa sam rodila za manje od pola sata. Nema pravila, nije drip isključivo loš, barem nije bio u mom slučaju.

  31. #31
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    Pa evo, ja sam zahvalna na dripu, jer sam imala trudove svakih par minuta desetak sati (bez obzira što su bili moji, bili su vrlo neugodni i nepravilni, i to u mraku i tišini sobe na patologiji trudnoće), potpuno neučinkovitih. Nakon dripa sam rodila za manje od pola sata. Nema pravila, nije drip isključivo loš, barem nije bio u mom slučaju.
    Moji su cijeli dan bili na 5-8 min. Ali tek nakon sto je vodenjak pukno (malo, neznatno) su se trudovi pojačali. I došla sam 9 cm otvorena. Da sam došla ranije u bolnicu, vjerojatno bi mi ranije prokinuli vodenjak (tj htjeli bi) i ti puno jači trudovi počeli bi puno prije no što bi moje tijelo bilo spremno na izgon. Takav mi je bio prvi porod.

  32. #32
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Meni je oba puta porod zapoćeo spontanim puknućem vodenjaka, bez trudova koji se osjete prije, tako da mi nisu imali što prokidati. Ali ćak i u tom slućaju, na prvom porodu je doktorica bez upozorenja na prijemu kod pregleda potrgala i ostale plodne ovoje , rukom. Nakon toga su trudovi postali bolni (tad sam bila otvorena 4 prsta uz jedava primjetne trudove).
    Drugi put je liječnik na prijemu također htio potrgati još ovoja (ovaj put otvorena 8 prstiju), ali sad me upozorio , te mu nisam dozvolila.

  33. #33
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj Rivendell prvotno napisa Vidi poruku
    Kakvo je to otvaranje rukama? Prvi put čujem...
    I neka ostane na tome da samo čuješ.
    Ali, zar nije to otvaranje skroz napušteno u rodilištima? Mislila sam da je to starinski način.

  34. #34
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    I neka ostane na tome da samo čuješ.
    Ali, zar nije to otvaranje skroz napušteno u rodilištima? Mislila sam da je to starinski način.
    Vjeruj mi nije . Ja sam osjetila ručno okretanje bebe koja se nije zarotirala, prije skoro tri godine , i ne bih to nikom poželjela.

  35. #35
    KayaR avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    1,433

    Početno

    Meni su sva tri puta prokinuli vodenjak kada sam bila sasvim otvorena.
    Nisam pojma imala da je to nesto lose,niti me je ko sta pitao...mislila sam da je takav tok porodjaja...

    Sto se dripa tice,dobila sam ga dva puta.
    Prvi put sam bila otvorena 8 prstiju i Dr je objavio da ce to brzo,za 2 sata.
    Na to sam ja procvilila da ne mogu jos 2 sata,pa sam pristala da "ubrzaju stvar".

    Drugi put sam imala slabe,skoro nikakve bolove,sve vreme sam cekala bol od prvog puta,ali nista.
    Dr je strpljivo sedeo prekoputa moga medjunozja i cekao...nije nista forsirao moram priznati.
    Isto sam bila otvorena 8 prstiju kada su kontrakcije postale sve redje,pa je Dr izjavio da se to ne sme dozvoliti "da porodjaj ide unazad",te dobih drip opet.

    Treci put se umalo ne porodih pod tusem nakon klistira,pa sam isla sumanuto traziti babice po odeljenju,
    bilo mi je tako lose da sam mislila da cu umreti.
    Sve sto su stigli je da me stave na sto,i dozovu doktora panicno "dodjite doktore da prokinete vodenjak da ne pukne sam,sve je vec gotovo",i prihvate bebu.

  36. #36
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj KayaR prvotno napisa Vidi poruku
    Meni su sva tri puta prokinuli vodenjak kada sam bila sasvim otvorena.
    Nisam pojma imala da je to nesto lose,niti me je ko sta pitao...mislila sam da je takav tok porodjaja...
    Ne moramo sad reći da je to nešto loše, ali prokidanje vodenjaka nikako nije normalan tok porođaja.
    Priroda ne bi napravila nešto tako glupo da vodenjak ne može puknuti sam. Ako ne pukne, beba se može roditi u njemu i tada ga otvorimo. Porod je prirodno moguć da ga obavi sama žena u slučaju potrebe i tako je sve uređeno u našem tijelu. Svi koji pomažu su samo radi udobnosti i/ili sigurnosti.

    Zamisli balon napunjen vodom kako ga jako stisćeš sa jednog kraja. Nema šanse da ne pukne, samo kad će puknut ovisi o jačini i smjeru pritiska, i to je to.

    Inače u plodnim ovojima (tkz.vodenjaku) nema živaca i ne osjetimo kad pukne ni kad ga probiju. Ako je voda lagano zelenkasta nije opasno, ali ako vidite mahovinastu (zeleno-smeđe) boju plodne vode, onda nešto gadno ne valja.

    A ona Ninčina liječnica koja je "pustila vodu" je slučaj za sebe. Gdje je ta studirala? Kako može tako nešto reći mami koja rađa?

  37. #37
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    Zbog čega se nisu potrudili u tom smjeru nego u smjeru prokidanja pupkovine i riskiranja nekih drugih stvari
    Kod mene zbog toga jer sam već dugo tiskala, vodenjak nikako da pukne, a beba se počela zakretati. U tom trenutku je dr rekao da daljnje čekanje nema smisla jer bi se moglo sve zakomplicirati.

    A, što se tiče stresa, stvarno ga nije bilo. Bio mi je to drugi porod, tada te nitko puno ne gnjavi.
    Upoznala sam se sa svojim babicama, javila svom doktoru, pokazali su mi moj krevet i ostavili me u miru s mužem.
    Samo su nas babice svako malo dolazile poviriti i stalno upozoravale muža da pazi da mi ne ispadne dijete dok tako šetam i stojim na nogama.
    Tako da je porod i tekao skroz neometano (ako izuzmemo muža s fotoaparatom ), samo me taj vodenjak malo zeznuo, ali dobro je na kraju sve završilo.

    Ja sam htjela reći da nisu sva ta medicinska pomagala isključivo loša, ali ako se koriste onda kad su stvarno potrebna.

  38. #38
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Moji su cijeli dan bili na 5-8 min. Ali tek nakon sto je vodenjak pukno (malo, neznatno) su se trudovi pojačali. I došla sam 9 cm otvorena. Da sam došla ranije u bolnicu, vjerojatno bi mi ranije prokinuli vodenjak (tj htjeli bi) i ti puno jači trudovi počeli bi puno prije no što bi moje tijelo bilo spremno na izgon. Takav mi je bio prvi porod.
    Meni je situacija bila ista i nakon puknuća vodenjaka, niz neučinkovitih trudova, jedan za drugim, svakih pet i manje minuta, vrlo frustrirajuće.

  39. #39
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    n.grace, jesi li ležala?

    Meni su se pri oba poroda trudovi odmah usporavali čim bi legla.
    Tako sam i mogla odspavati malo u sred akcije
    Što mi je dobro došlo, baš sam obnovila snagu tim kratkim snom i bez problema istisnula velikog bebana.

    Šetanje pod trudovima nije nimalo ugodno, ali se meni pokazalo jako učinkovito
    Drugi put sam mogla i hopsati jer su u međuvremenu nabavili loptu, ali nije mi padalo na pamet, šetnja mi je bila sasvim dovoljna.

  40. #40
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    I ležala i hodala i stajala, ništa nije pomagalo. Pop.... sam od tih trudova, nisam imala gotovo nikakvog predaha. S oduševljenjem sam pružila ruku da mi daju drip. I nakon njega sam ubrzo rodila.

  41. #41
    enchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    renesansna zvijezda
    Postovi
    1,433

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    I neka ostane na tome da samo čuješ.
    Ali, zar nije to otvaranje skroz napušteno u rodilištima? Mislila sam da je to starinski način.
    Ne, očito nije napušteno....

    Kako netko gore reče - od užasa koji sam doživjela tijekom te "neophodne" intervencije, sam bježala prema gore u krevetu. Doslovno sam poželjela smrt sebi i bebi koliko je bilo strašno i neizdrživo! I nije bilo jednom već tri puta svakih sat i pol - dva.

  42. #42
    Ninči avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    2,159

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    A ona Ninčina liječnica koja je "pustila vodu" je slučaj za sebe. Gdje je ta studirala? Kako može tako nešto reći mami koja rađa?
    Ma joj, to je valjda jedna od ljepših rečenica kakvih sam se ja naslušala u ova 3 poroda u rodilištu. To je u biti ono što me najviše smeta...njihova nekultura, vrijeđanje, ucjenjivanje i grozan odnos prema ženama koje rađaju! Ali gledam-tako je svagdje....ovdje gdje sam ja rađala je u rađaoni koma, na odjelu super...prijateljica je rađala na Sv.Duhu pa kaže da je tamo obrnuto-rađaona super, odjel koma. Iako-meni je bitnije da su u rađaoni dobri prema meni jer sam tad najosjetljivija i najteže mi je i nemam se snage izboriti za sebe.

    Što se tiče prokidanja vodenjaka-meni su oči ispale od bolova!

    Ručno otvaranje je koma, ali je meni taj potez spasio dijete, inače ne znam što bi bilo

  43. #43
    smedja avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    863

    Početno

    Slicno kao rahela...


    prvi porod... sumnjala sam u visoko puknuce vodenjaka pa dosla na pregled, otvorena 5 cm (babica me izvrijedjala da kakav vodenjak da je pukao to bi bile litre tekucine ) Onda su me prikacili na CTG koji je biljezio neke trudove (nije me ama bas nista bolilo) i odlucili su me ostaviti, a ja preglupa da se zalim... vec su me mjesecima prije uvjeravali kako je sreca ako doguram do 37. tj (dok su mi radili grube vaginalce i gurali prste u cerviks dubooooko da vide tocno koliko sam otvorena )

    Lezala sam tamo neko vrijeme (sat-dva)
    Dosao je dezurni stariji doktor... pregledao me, nalaz isti kao kad sam dosla, grubo i onda bez pitanja prokinuo vodenjak (to mi je jedan od najneugodnijih dogadjaja, uz biopsiju cerviksa na zivo) bilo je 22:30 i zadnja zena u radjaonici je bas radjala... trebalo je to rijesiti pa poc leci
    rodila sam za sat vremena, ne znam dal bez dripa ili ne (na racunu iz bolnice je pisala boca dripa, ali mm se ne sjeca da sam ga dobila, mene pak nekako u podsvijesti podsjeca... kako babica kaze... 9 cm, idemo sad to zavrsiti...)
    Beba je rodjena prerano, bila 38+5 procjenjena 38+4 i nezrela...

    E da sam tada znala sve sto sada znam i bila manje pristojna i sutila samo a vise se borila...

    Trebalo je pričekati da vodenjak pukne sam ili da krenu trudovi, a moglo je tako još danima

  44. #44
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    žene, zar je tako teško copy-paste ove priče, pa poslati na ravnatelje i ministarstvo?
    sve dok šutimo, oni misle da se takve prakse u redu.

    čak ni ne govorim o "medicinskim" intervencijama, nego o retorici koju koriste u komunikaciji s nama.
    za intervencije će oni međusobno uvijek moći pronaći "opravdanje", ali za ovo ostalo... jako teško.

    neka to bude naš petminutni aktivizam; napisati pisamce i poslati ga na pravu adresu. od ovoga ovdje nam je trenutno lakše, a vjerujem kako želimo da nam (i svima koje poslije nas dolaze), bude lakše uvijek i zauvijek.

  45. #45
    Ninči avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    2,159

    Početno

    Smedja, jesi primala "infuziju" ili nisi? Ako si primala, onda si dobila drip.z

    Apricot...ja se već dugo kanim pisati na više bolničkih adresa jer sam stvarno ogorčena više na naš zdravstveni sustav i na neke ljude koji rade po bolnicama, ali nikako da nađem vremena. Ne bojim se da će me proći ova gorčina koju osjećam, jer to tako lako ne prolazi!

  46. #46
    smedja avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    863

    Početno

    Ninci.. znam ja kako se prima drip, ali iskreno, nemam pojima... braunilu su mi stavili za dobar dan pri dolasku, a mm (koji kaze da je bio skroz priseban) se ne sjeca da mi je itko nosio infuziju... ja sam bila u bunilu jer su mi dali inekciju protiv bolova (trazila sam ju u tranziciji negdje na 8-9 cm otvorenosti) negdje pol sata prije poroda, pa sam bila tupa mutava i sve mi je u magli (a naravno nista me manje nije bolilo, samo me omamilo).

    To mi je najtuznije od svega, sto porod nisam dozivjela svjesna, nego nekako zatupljena i mutava, nisam znala ni sto bi kad sam rodila, pa me babica opomenula neka poljubim dijete, a onda su ju odnijeli i nisu mi ju vratili 22 sata

  47. #47
    zeljana02 avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    766

    Početno

    joj kad se sjetim svog poroda i muke sva se najezim i place mi se ...prvorotka a sve sam isprobala i drip, i gel, i epiziotomiju i rucno otvaranje (nesto najgore sto sam dozivjela )...sve pod izlikom da mi vec 24 sata curka plodna voda i zbog straha od infekcije moraju tako...nadam se da cu drugi puta biti pametnija i ici u bolnicu sa 10 cm ...u biti ja sam otisla po drugo misljenje zbog velicine bebe, a oni me porodili tj. namucili kao zivotinju

  48. #48
    zeljana02 avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    766

    Početno

    Citiraj zeljana02 prvotno napisa Vidi poruku
    joj kad se sjetim svog poroda i muke sva se najezim i place mi se ...prvorotka a sve sam isprobala i drip, i gel, i epiziotomiju i rucno otvaranje (nesto najgore sto sam dozivjela )...sve pod izlikom da mi vec 24 sata curka plodna voda i zbog straha od infekcije moraju tako...nadam se da cu drugi puta biti pametnija i ici u bolnicu sa 10 cm ...u biti ja sam otisla po drugo misljenje zbog velicine bebe, a oni me porodili tj. namucili kao zivotinju
    i da prokidanje vodenjaka

  49. #49
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    E taj dio ne kužim, baš sam sa frendicom pričala koja je rodila na isti način. Kad si već u bolnici, zašto je teško monitorirati i ženu i dijete i ne forsirati porod samo ako je pukao vodenjak? Nije li bolje pričekati vlastite trudove, ionako su u bolnici, prikopčani na sve i svašta, skužili bi znakove fetalne patnje ako do nje dođe?

  50. #50
    lukab avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,125

    Početno

    ja sam hospitalizirana sa 42 tjedna i nakon gelova (gdje mi je bila pamet?) se nisam otvarala, trudova nigdje, nakon 2 dana mi ispao ujutro čep, doktor išao raditi amniocintezu i puko vodenjak (dal ga je prokinuo ili nije nemam pojma...)
    ispala mekonijska voda, stavili me na drip, ja tražila epiduralnu, otvarala se 1cm po satu (uz drip), zadnji centimetar me doktor otvarao ali nisam osjetila jer sam bila na epiduralnoj...
    rodila nakon 10 sati svega toga...
    danas se pitam dal bi mi sve skupa prirodno krenulo da nije bilo tog dripa... ali kako je voda bila mekonijska ja sam se uplasila i eto... nije bilo nikakve patnje ploda, ctg uredan cijelo vrijeme...
    za drugi put sam pametnija...

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •