Pokazuje rezultate 1 do 13 od 13

Tema: Što sve provjeriti kod kupnje starogradnje?

  1. #1
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno Što sve provjeriti kod kupnje starogradnje?

    Aktualna nam je sad potraga za stanom. Nije o glavu, ali možda uspijemo zavrtiti priču.

    Pa vas žicam ako mi možete savjete udijeliti, što sve da provjerimo? Tipa gruntovnica, režije, kolike su i kako se obračunava, stanje instalacija... Ne znam što bi sve moglo biti dobro provjeriti...

  2. #2
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

  3. #3
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    E hvala! Pretraživala sam s krivim ključnim riječima!

  4. #4
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Evo iz glave:

    Vlasnički list - mora biti bez tereta
    U gruntovnici se vidi povijest nekretnine (bivši vlasnici i slično)

    Režije: od potencijalnog prodavatelja zatražiš zadnje račune (kopiju) pa onda kod HEP-a, plinare i svih drugih provjeriš da nema starih dugova
    Pazi da nema i nekih računa koji nisu odmah vidljivi - tipa naknada za oduzetu imovinu (ako je stari stan u centru Zg, mnogi to imaju)
    Potražiš predstavnika stanara i pitaš koliki su troškovi za zajedničke prostorije i kako imaju riješenu pričuvu, da li ima nekih planova za štajaznam sanaciju krovišta ili podruma - to zna puno koštati.
    Od predstavnika stanara možeš i provjeriti da li stanu pripada neki podrum ili tavanski prostor, što ti prodavatelj može ne spomenuti. Ljudi ponekad zaista zaborave, pogotovo ako taj prostor ne koriste redovito.

    Dalje - dobro je procijeniti stanje nekretnine (instalacije i drugo što se ne vidi na prvi pogled), a to se može na dva načina: uzmeš sa sobom pouzdanog čovjeka koji to kuži ili platiš sudskog vještaka, jer ako ćeš dizati kredit, ta procjena ti vjerojatno ionako treba za banku, za porez i slično.

    * * *
    Ono što bi meni još bilo važno je energetski certifikat. Tu ulazi kvaliteta stolarije, fasada i drugo (ne znam točno).

    Još bih gledala ne samo da mi stan odgovara po sistemu viđeno-plaćeno, nego i kakve su mogućnosti eventualne adaptacije, gdje su vertikale kanalizacije, gdje je instalacija vodovoda, kakve su plinske instalacije, kakvo je grijanje... puno toga ima.

    Osim toga, gledala bih i druge sasvim praktične stvari - da li mi odgovara lokacija (blizina tramvaja, vrtića, dostupnost parkinga...), da nije orijentiran na sjever (provela sam djetinjstvo i mladost u takvom stanu i ne, ne bih...), blizina drugih zgrada, koji kat je u igri, da li ima lift, da li ima ostavu za bicikle ako nema šupu ili tako nešto...

    Ako ti se stan koji gledaš ne sviđa i treba adaptaciju, taj trošak isto treba ukalkulirati pa uzmi sobom majstora (ako ga imaš) koji će ti reći što je izvedivo i koliko bi to koštalo.

    Eto, to mi ovak iz rukava pada na pamet... Sigurno ima još toga. Nadam se da ćeš dobiti još dobrih savjeta.

  5. #5
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Ima na onom linku hrpa dobrih stvari. Mislim da ovo što kažeš je zbilja važno - doći s čovjekom od znanja da pogleda prostor, koji će znati procijeniti ono što se ne vidi, tipa instalacije.

    Predstavniku stanara, vidiš to je dobar savjet.

    Lokacija je dobra, zgrada velika (13 katova), ali kvalitetna. Zbog lokacije i tražimo stan, da dođemo u kvart gdje cure idu u školu. Povezanost s gradom super.

    Imamo prijatelje u ulazu do, baš bih mogla do njih da malo popričamo.

  6. #6
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Ne znam koliko je stara konkretna zgrada, ali po mom iskustvu zgrade građene sedamdesetih i osamdesetih godina zaista su kvalitetno građene. Gradile su ih mahom velike tvrtke po svim pravilima struke i vjerujem da su puno bolje od mnogih zgradica niknulih u razdoblju ekspanzije gradnje nakon 2000. kad je svaka šuša osnovala građevinsku firmu i krenula nešto graditi.
    Još bi dodala da teret na vlasničkom listu ne mora biti prepreka za kupnju. Ako postoji teret, samo se ugovori plaćanje tako da se najprije kupoprodajnom cijenom otplati kredit po kojem je teret upisan (prethodno onaj tko je upisan na teretnom listu daje pismo namjere da će izdati brisovno očitovanje po uplati nekog xy iznosa) a onda preostali dio cijene usmjerava na račun vlasnika nekretnine.
    Da je teret na nekretnini prepreka za kupoprodaju dvije od tri nekretnine se ne bi prodale.

  7. #7
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Barbi upravo tih godina je izgrađena. Kaže žena da je to trebala biti (vojna?) bolnica.

  8. #8
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    treba imati energetski certifikat

  9. #9
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    bolnica na 13 kata nije li to čudno bar za naše pojmove

  10. #10
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Na Savici?

  11. #11
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Siget

  12. #12
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Aha, frendica mi zivi na savici isto u necem sto je trebalo biti bolnica...kolko su oni tih vojnih bolnica mislili graditi :D

    Sto se tice rezija, trazi da ti kod potpisivanja ugovora donesu potvrde od plinare, hepa i holdinga da je sve placeno do tog datuma. Ne trebas ti nista provjeravat prije. I obavezno kad udes u stan ocitajte stanje brojila i napravite zapisnik.

    Idi pogledat stan vise puta u razlicito doba dana da steknes realniji dojam o buci, osvjetljenju itd.

  13. #13
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Samo bih ponovila da provjeriš tko je upravitelj/kakvo je stanje privuče/planovi za sanaciju u zgradi... frendica se nije prije raspitala, a brzo joj je pričuva s 100 kn narasla na 400 jer je zgrada morala dići kredit zbog sanacije krova i lifta.
    Hoće li zgrada skoro trebati nešto od toga? Koji je energetski razred - hoće li trebati sanacija fasade?
    Kakva je struktura stanara - hoće li imati za plaćati povećanu pričuvu u slučaju potrebe za većim sanacijama?

    Plaća li se voda po stanu, ili je zajednički račun za zgradu/haustor? (što nekad nije fer jer ljudi ne prijavljuju sve članove)

    Kakva je stolarija? Treba li ju mijenjati? Što nije neki problem, ali bih cijenu uspoređivala sa cijenom stanova koji imaju novu stolariju.
    I općenito druge stvari - tipa stanje parketa, je li nova kupaonica i sl. Što sve nekome ko voli i želi adaptirati nije problem, ali sam u oglasima primijetila da ponekad u starim zgradama drže istu cijenu za neadaptirani stan kao i za adaptirani. Pa možda tu može biti prostora za pregovore ako sve te stvari treba renovirati.

    Njuši kad uđeš u stan. U takvim zgradama obično nema, ali gledaj ima li vlage po uglovima.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •