Pokazuje rezultate 1 do 20 od 20

Tema: što nakon 5 godina čuvanja smrznutih zametaka?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jan 2013
    Postovi
    91

    Početno što nakon 5 godina čuvanja smrznutih zametaka?

    cure..već sam jednom bila pitala no nisam dobila odgovor ..u postupku sam bila 2013 god Ivf -bezuspješno te smrznutih embrija imam 4 .ostala sam trudna prirodnim putem -rodila zdravu curicu .te više ne planiram biti trudna..5 godina se čuvaju na teret države a što nakon toga ? koliko košta čuvanje narednih 5 godina ?eto to je moje pitanje .postupak je bio u KBC RiJEKA . znači-cijena? hvala!
    Posljednje uređivanje od roan : 25.01.2017. at 17:47

  2. #2
    vjerujem u bolje sutra avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    552

    Početno

    nazovi kbc rijeku i pitaj-najjednostavnije rjesenje

  3. #3
    Sybila avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,127

    Početno

    Oprosti, ne moras odgovoriti ako ne zelis - to je skroz ok- ali moram pitatì- zasto ces ih dalje cuvati ako ih ne zelis iskoristiti?
    Mislim da sam vidjela negdje cifre oko 1000kn/god, ali najbolje da ih nazoves, kako kaze vubs.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jan 2013
    Postovi
    91

    Početno

    Zakon zasad -bar koliko sam čitala ne definira što se događa ako ih ne platim za narednih 5 god .i ne potpišem da ih doniram .znači donacija istih mi ne dolazi u obzir i zbog toga bi ih dalje čuvala iako ih nikad neću iskoristit ..zakonski je sve to aljkavo .mislila sam da možda ima koja cura koja je produžila čuvanje ako ima-nek se javi da čisto znam na koliko financijski se moram pripremit ...

  5. #5
    Sybila avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,127

    Početno

    Mislim da zakon nigdje ne iskljucuje unistavanje, sto bih ja trazila i na tome inzistirala u tvojoj situaciji.
    Uglavnom, sretno, pa ak ti nije problem, voljela bih da javis kad vidis sto ces napraviti i koje su ti opcije, da imamo neki odgovor

  6. #6
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Citiraj roan prvotno napisa Vidi poruku
    znači donacija istih mi ne dolazi u obzir i zbog toga bi ih dalje čuvala iako ih nikad neću iskoristit.
    Zašto ne bi donirala ako ih već sama nećeš iskoristiti?
    Do kada ih misliš čuvati? 10, 15, 20 godina, do kraja života? Hoćeš li obvezati svoje nasljednike da ih čuvaju?
    Prije ili kasnije će ili biti uništeni ili upotrijebljeni na neki drugi način...

    Pitanja su to koja bih sama sebi postavila da sam na tvom mjestu.

    Utihnula je priča o donaciji spolnih stanica i embrija u RH.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jan 2013
    Postovi
    91

    Početno

    Donacija-gledam na to da potencijalno negdje rodi neka osoba dijete od mene u muza..naravno da na to ne pristajem nikad .bas zbog tog me zanima iznos cuvanja a cuvat cu do smrti ako treba.bas zbog tih nazovimo rupa u zakonu i nedefiniranosti mislila sam da je koja mama to prosla.procitala sam u zakonu da donirani embrij tj dijete kad se rodi ,do svoje18 god mora saznat tko su mu bioloski roditelji.valjda je sad jasno zasto nikad ne bi donirala

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    roan, imas mogucnosti traziti da ih uniste. ako si 100% sigurna da se nikad neces vratiti po njih, mozes traziti unistenje. na to imas pravo

  9. #9

    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Lokacija
    Primorje <3
    Postovi
    1,258

    Početno

    Koliko sam upućena u situaciju doniranja spolnih stanica/embrija kod nas je zabranjena?

    Doniranje moze biti samo u eksperimentalnom smislu a ne za transfer drugima.

    Ispravite me ako nije točno...

    Inače zovu 5 godina od zamrzavanja da se dogovorite što dalje....
    Posljednje uređivanje od mravak : 28.01.2017. at 17:15 Razlog: Dodatak

  10. #10
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    Mravak, dozvoljena je donacija spolnih stanica i embrija za mpo postupke kod parova koji radi dijagnoze neplodnosti ne mogu koristiti vlastite stanice. Zakonom je zabranjen znanstveno-istraživački rad na embrijima.

    Konfuzija evo o uvozu gameta:
    http://www.vijesti.rtl.hr/novosti/hr...jajne-stanice/

  11. #11
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Inesz, ovo mi je najjače: "Liječnici apeliraju da treba na vrijeme misliti na plodnost."
    Bome i treba. Dok ih dočekaš da se smisle, prođu godine. A sami smo si krivi, kao i obično.

  12. #12
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    Roan, jesi pitala za cijenu kriopohrane nakon isteka onih 5 godina?

  13. #13
    Sybila avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,127

    Početno

    Jeste vidjele ovo? http://www.bbc.com/news/world-us-canada-42420864
    A mi pricamo o 5 godina
    Ima tko kakve nove info?

  14. #14
    Strašna avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Postovi
    1,884

    Početno

    I ja pratim ovo. Ima netko neke novije info?

  15. #15
    Osoblje foruma Kadauna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    7,419

    Početno

    teško da će bolnice ikako natjerati svoje pacijente koji su na teret HZZO-a odradili postupak na plaćanje kriopohrane zametaka nakon 5 godina, iako bi meni bilo ok da se plaća. Pet godina je dug period, nakon toga par - pacijent - stvarno treba odlučiti što će s njima. 1000 kn koliko se plaća kod privatnika je manje od 100kn mjesečno za takvo čuvanje, samo što kod nas ljudi inače nevoljko plaćaju za bilo što.... Odavno su prvi parovi/pacijenti koji su krenuli u IVF pa tako i u kriopohranu od novog zakona već u fazi da je pet godina prošlo..... ja novosti nemam, ali iskreno podržavam plaćanje.
    "Prisilna" donacija je potpuno besmislena i nitko vjerujem to neće raditi. Uništavanje zametaka na zahtjev pacijenata je moguć (unatoč na izgled aljkavom i nejasnom zakonu), o tome treba razmišljati..... donacija na papiru vrijedi, ali iskreno ne poznajem niti jedan par koji se na to odlučio...... a i banka nedostaje....... a na koncu i mindset za to. Ono što meni nedostaje kao mogućnost jeste da se zametak može donirati za istraživanje, e to meni smeta. Vani je to normalno, samo kod nas je to NO GO!

  16. #16
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Kadauna prvotno napisa Vidi poruku
    teško da će bolnice ikako natjerati svoje pacijente koji su na teret HZZO-a odradili postupak na plaćanje kriopohrane zametaka nakon 5 godina, iako bi meni bilo ok da se plaća. Pet godina je dug period, nakon toga par - pacijent - stvarno treba odlučiti što će s njima. 1000 kn koliko se plaća kod privatnika je manje od 100kn mjesečno za takvo čuvanje, samo što kod nas ljudi inače nevoljko plaćaju za bilo što.... Odavno su prvi parovi/pacijenti koji su krenuli u IVF pa tako i u kriopohranu od novog zakona već u fazi da je pet godina prošlo..... ja novosti nemam, ali iskreno podržavam plaćanje.
    "Prisilna" donacija je potpuno besmislena i nitko vjerujem to neće raditi. Uništavanje zametaka na zahtjev pacijenata je moguć (unatoč na izgled aljkavom i nejasnom zakonu), o tome treba razmišljati..... donacija na papiru vrijedi, ali iskreno ne poznajem niti jedan par koji se na to odlučio...... a i banka nedostaje....... a na koncu i mindset za to. Ono što meni nedostaje kao mogućnost jeste da se zametak može donirati za istraživanje, e to meni smeta. Vani je to normalno, samo kod nas je to NO GO!
    X. Zbog straha od svjetonazornih pitanja svi se prave da ne postoji taj topic (osim "Embrija" i njegovih). Zato se i KB Rijeka ponaša kako se ponaša. Sve skupa dovodi do smanjenog smisla IVF-a (jer mu se smanjuje i ovako mala uspješnost - kad puca iz svih mogućih oružja je uspješan maks 25% po postupku kod plodne mladice s jednostavnim problemom nekim tipa fizička prepreka - npr. nema jajovod, a on ima spermiogram fantazija).
    Posljednje uređivanje od ina33 : 19.01.2018. at 14:26

  17. #17
    Sybila avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,127

    Početno

    Cekaj, pa ja sam bila duboko uvjerena da moze ici za istrazivanja! Planirala ako se nekim cudom dogodi da nam ostane koji upravo dati za istrazivanje....uopce mi nije po na pamet da je zakon tako glup!

  18. #18
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    Znanstveno-istraživački rad na zametcima je izrijekom zabranjen u zakonu, ali prestanka čuvanja NIJE.

    https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrva...odnju/7315308/

  19. #19
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    Ima li novosti oko plaćanja kriopohrane embrija i spolnih stanica u bolnicama nakon isteka roka od 5 godina na koji se prema zakonu mogu čuvati bez naknade?

  20. #20
    sretnaofca avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2018
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    283

    Početno

    Drage sve,
    Sto se tice cuvanja spolnih stanica u bolnicama, ono se niti nakon roka od 5 godina ne naplacuje, vec se cuvaju do ajmo rec opoziva. Dakle, moguce je i otici javnom biljezniku da se ovjeri Zahtjev za unistenjem spolnih stanica, ako se nece koristiti. To cemo mi i uciniti, jer se muzeve sp.stan. cuvaju vec 9 godina i necemo ih koristiti jer radimo sa svjezim tako da bzvz zauzimaju mjesto nekome kome treba.
    To je provjereno.
    Za zametke ne znam. Znam samo da jos uvijek ne postoji sustav naplacivanja nakon 5 god, a cisto sumnjam i da postoji opcija "unistavanja" zametaka nakon iskteka prvih 5 god. Vjeru na stranu, jer vjeri ovdje apsolutno nije mjesto, ne znam zasto netko nebi mogao unistiti zametke ako ih nece za zivota koristiti niti dati u donaciju.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •