Pokazuje rezultate 1 do 31 od 31

Tema: Boli ju ruka?

  1. #1
    Narancica000 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2016
    Postovi
    687

    Početno Boli ju ruka?

    Moja uskoro cetverogodisnjakinja se jucer sa svojim tatom igrala i nekako krivo naslonila na lijevu ruku i pritom zaplakala. Uplasili smo se da ju je slomila i na nas zahtjev da ju mice i stisce saku je reagirala i uspjela to bez boli. Kasnije tijekom veceri vidimo da stedi ruku i ne naslanja se na nju, smirila se i drzala ju na povisenom jastucicu kak smo joj namjestili no mislili smo da joj godi nase tetosenje i paznja pa da malo glumi. (Inace, omiljena igra joj je igra doktorice, pa lijeci nas i svoje plisance svakodnevno, pa smo tak mi njoj sinoc glumili doktore ).
    Medjutim, ujutro kada se probudila prva stvar koju je spomenula je da ju boli ruka?!
    Tu me zaista zabrinula
    Medjutim, na ruci se ne vidi apsolutno nista, niti crvenilo niti otok. U principu niti neznam koji ju dio boli od lakta do sake, jer svaki put pokaze drugo mjesto! Sto sad,pustiti jos malo ili ju voditi na slikanje ili sto??

  2. #2

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    A može li normalno micati tom rukom?
    Po tvom opisu, zvuči mi kao da je istegnula tetivu ili mišić. Da je slomljeno, bol bi bila puno jača i pokretljivost bi bila ograničena.
    Kad je moj sin slomio palac prije 5 godina, najprije ga je samo "malo boljelo", ali kad se ruka ohladila, negdje usred noći, bol je postala jača i više nije mogao ni pomaknuti tim prstom - to je bio dovoljan znak da ga vodimo na slikanje.

  3. #3
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Iskreno, mala djeca su kao od gume tako da će vjerovatno proći. Bilo bi dobro da lociraš gdje ju boli, mozda zglob kod šakice malo nategla. Ma bit će sve ok...promatraj i ispituj pa ćeš prema tome i djelovati. Pa sigurna sam da bi tijelo imalo reakciju da je nešto slomljeno.
    A ovako bez reakcije da ideš nekud mislim da nema potrebe.

  4. #4
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Slazem se s Tanjom...mišić, tetiva..vrlo vjerivatno.
    Moji se bave sportom, koliko samo puta istegnu mišiće, najgore mi je kad su trbušni u pitanju, a još su su koljena i gležnjevi...
    I sve uvijek prođe....

  5. #5
    Narancica000 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2016
    Postovi
    687

    Početno

    Moze micati ali ju stedi, pridrzava ju desnom rukom i uz tijelo drzi. Sad sam joj tetru stavila ispod ruke i zavezala iza glavepa ju tak drzi. Malo prije sam ju pitala da mi stisne prst tom sakom i svom snagom je stisnula, dakle poprilicno jako. Medjutim, kada sam joj isla pomoci da ide na wc uhvatila sam ju ispod pazuha, malo podigla i jauknula je. Nisam nikada nista slomila niti sam bila u okruzenju nekoga tko je nesto slomio pa zaista ne znam kako to izgleda!
    Inace, ima upalu oba uha i od subote je sva nikakva, navecer dobije laganu temperaturu pa to sto je nikakvog raspolozenja bi mogla i tome pripisati!

  6. #6
    Narancica000 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2016
    Postovi
    687

    Početno

    Tesko je locirati jer, kazem, svaki put pokaze na drugo mjesto.
    Utjesile ste me malo! Mislim da je lom, barem bi koza promjenila boju na tom mjestu, zar ne?

  7. #7
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Ma ne vjerujem, da je lom već bi trebala biti neka reakcija, a uostalom klinci ne lome samo tako ruke...oni su jako elastični dok su maleni...ma bude sve ok.

  8. #8
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Ja bih ju vodila na slikanje. Moze biti slomljena. Moja je mala slomila proslo ljeto u vrticu ruku- nije bilo nikakvog znaka- zalila se na bol i stedjela ju. Bio je lom u pitanju.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  9. #9
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Imala je 4 godine i u vrticu se u trku nabila u vrata- dakle nije cak ni pala.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  10. #10
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Ovisi o ozljedi, ali ja sam isto za slikanje.

    Moj E. je tako natukao nogu, valjda u istoj dobi ili koju godinu više. Vodili smo ga na slikanje, nije ništa od kostiju bilo slomljeno, ali su stradali ligamenti. To je bilo vrlo bolno. Tjedan dana je sjedio doma, a još tjedan se kretao oprezno i polako.

  11. #11
    Narancica000 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2016
    Postovi
    687

    Početno

    Cekat cu muza da dode s posla i neka ju odvede na slikanje, ja sam trudna i ne mogu s njom
    Daj Boze da nije nista, ali ak je tako kako sasa kaze ne bih se zezala s tim.
    sasa jel tvoja kcer mogla stisnuti saku ?
    Nekako mi je oduvijek bilo u glavi, da ak netko slomi ruku ne moze pomicati prstima a kamoli stisnuti saku bez bolne grimase...

  12. #12
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Je. Pukla joj je kost na podlaktici. Cim su joj stavili langeticu bilo je ok. 3 tjedna jee nosila mali plasticni gips. Sve ce biti ok. Ako je i slomila to su male njezne kosti koje ce zarasti za cas i bez posljedica.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  13. #13
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Ja sam tad bila na putu- mala je lupila s tom rukom nekad u toku dana u vrticu, nije nitko uocio da je tako ozbiljno pa ju je muz skupio oko 4, onda me zvao- da se zali na ruku, ja sam prvo isto rekla da ne ide nigdje da se ziher samo natukla bla bla, i onda joj je navecer oblacio pidzamu i ona je zaplakala kad je oblacio majicu i tad su otisli slikati. Bio je puni lom.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  14. #14
    Narancica000 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2016
    Postovi
    687

    Početno


    Nista onda, javim popodne sto se dogadja!

  15. #15
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    ako je lom, to ti se jasno vidi, znam iz svog iskustva, uvijek je otok nekakav, pa cak i crta plava kod loma..
    najbolje je malo jos pustit, razigrat dijete, jer ak na trenutak zaboravi uz igru i smijeh, vrlo vjerojatno je obicno istegnuce tetive, cesto kod djece koja u igri prelaze granicu, ili nespretno slete..
    to je samo da izbjegnete nepotrebno izlaganje djeteta rendgenu..

  16. #16

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Mi smo s djetetom nekoliko puta bili na takvim slikanjima "za svaki slučaj", baš su mu nekako prsti često bili na udaru. Znao je plakati, žaliti se na bol, znalo mu je i oteknuti, ali samo jednom je bilo zaista slomljeno (zapravo, napuknuće) i tad je bol bila drugačija, jača, paralizirajuća, tad zaista nije mogao ni pomaknuti palac. Ali ne odmah, nego tek nekoliko sati nakon ozljede.
    Inače kod takvih nategnuća koristimo Deep relief ili nešto tog tipa za ublažavanje boli, i obično prođe u roku 1 dana (ajde, zadnji put kad je nabio prste trajalo je 3-4 dana dok se nije normaliziralo).

  17. #17
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Mislim da je lako moguće da je iščašen neki zglob, vjerojatno lakat. Maloj deci se to izuzetno lako dogodi.
    edit: to se lako namjesti i nije grozno kako zvuči, našem je sinu bio iščašen lakat, malenoj od prijateljice rame, od vrlo uobičajenih pokreta u igri..
    Posljednje uređivanje od vertex : 31.01.2017. at 14:01

  18. #18
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Mislim moze i ne mora biti slomljeno, ali ako cetverogodisnjakinja nakon povrede ruke prijavljuje bol i nako n spavanja potrebno je provjeriti- zato kirurzi sluze. Ne mora biti oteceno ako je slomljeno. I vidjet ce se iskljucivo na rtgu sto je na stvari.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  19. #19
    kudri avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,470

    Početno

    potvrđujem da ne mora biti otečeno. kćer je nedavno slomila lakat (još je u gipsu). nije bila nikakvog otoka, niti plavih crta, samo bol! ali kod nje jaaaka bol!
    odi i provjeri da budeš sigurna i mirna!

  20. #20
    angel 1 avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    899

    Početno

    I moja je kad je imala 1,5 g pala s onog mini tobogana/penjalice onak ravno kao drvo..izgrebala čelo i nos na toj antistresnoj podlozi..bili u Klaićevoj jer sam se bojala potresa mozga..ispregledali je cijelu i pustili doma.. naredna dva dana je bila nesto cendrava.. normalno koristila ruke kod jela jedino kad je na krevetu isla puzat nije se oslanjala na desnu ruku vec se spustila na lakat.. na moje inzistiranje ( mm me vec proglasio nenormalnom) otisli na slikanje i dobila gips jer je podlatica pukla-srecom bez pomaka.. nikakvo crvenilo, nikakav otok nije bio..jela je s tom rukom normalno ( doduse voli jesti ..jedino je bila cendrava jer mi nije znala objasniti da ju boli..

  21. #21
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da je lako moguće da je iščašen neki zglob, vjerojatno lakat. Maloj deci se to izuzetno lako dogodi.
    edit: to se lako namjesti i nije grozno kako zvuči, našem je sinu bio iščašen lakat, malenoj od prijateljice rame, od vrlo uobičajenih pokreta u igri..
    ovo je bila i moja prva asocijacija, jer smo tri puta bili na hitnom kirurškom radi toga. od ničega praktički, nije bila uopće gruba igra. srećom riješi se stvarno u par sekundi kad netko zna što radi

  22. #22
    Narancica000 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2016
    Postovi
    687

    Početno

    Update: Ruka napukla 1cm iznad lakta!

  23. #23
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    jesu je imobilizirali? brzo ce proci..

  24. #24
    Narancica000 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2016
    Postovi
    687

    Početno

    Jesu, dobila je ruzicastu longetu i sva je ponosna i sretna.

  25. #25
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Ne mogu vjerovati. Koliko su iskustva različita, djeca su različita pa prema tome svaka mama ima drugačiji pristup svemu.
    Drago mi je da ste na vrijeme išli i to riješili, ali mi je žao da Vam se to dogodilo.
    Brz oporavak želim

  26. #26
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    ako je lom, to ti se jasno vidi, znam iz svog iskustva, uvijek je otok nekakav, pa cak i crta plava kod loma..
    ne mora biti.
    moj je dva puta slomio u vrtiću, ni jednom se nije vidjelo ništa,
    samo je štedio ruku.

  27. #27
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    nema pravila, nekad je tako plavo i otečeno da si siguran da je lom, a ono sve ok (kost ok, ligamenti i tetive i nisu, ali to se ne vidi na rtg)
    a nekad slikaš, više reda radi, uvjeren da je sve ok, i vidiš lom

  28. #28
    tanja37 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    ZAGREB - RUDEŠ
    Postovi
    393

    Početno

    Moja je sa 4,5 slomila ključnu kost i isto se izvana ništa nije vidjelo..

  29. #29
    Narancica000 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2016
    Postovi
    687

    Početno

    Izgleda da stvarno nema pravila. U principu je najbitnije pratiti dijete i vidjeti koliko stedi ruku, jer znakova na kozi apsolutno nije bilo. Ne zelim ni zamisljati sto bi se dogodilo da se opet nezgodno naslonila na tu ruku i dokrajcila lom.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Uh
    Dobro da ste ipak otišli.

  31. #31

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    nema pravila, nekad je tako plavo i otečeno da si siguran da je lom, a ono sve ok (kost ok, ligamenti i tetive i nisu, ali to se ne vidi na rtg)
    a nekad slikaš, više reda radi, uvjeren da je sve ok, i vidiš lom
    Ovako se nama dešavalo, napisala sam već da smo nekoliko puta bili na rentgenu prstiju. Prvi put kad je imao 2 godine, a palac mu je bio otečen kao buhtla. Na rtg se nije vidjelo ništa.
    Na kraju je očiti zaključak da - nema pravila.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •