Pokazuje rezultate 1 do 16 od 16

Tema: Kafić u prizemlju stambene zgrade

  1. #1

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,373

    Početno Kafić u prizemlju stambene zgrade

    Živim na 2. katu stambene zgrade, od 7.

    U prizemlju zgrade je prije par godina otvoren kafić u sklopu zgrade.

    Prošle godine na 'unutarnju' birtiju, nadoštukali su 2 vanjska dijela: jedan improvizirani pod najlonom (kao, zatvoreni dio iako van dopiru i buka i dim) i vanjski dio terase, koji je trenutno izvan funkcije jer je zima, ali čim zatopli ljudi će se opet početi okupljati dokasno u noć...

    2 spavaće sobe nam gledaju na tu stranu. Dim nam ulazi u sobe kroz zatvorene prozore, i, iako doma nitko nije pušač, roba i posteljina nam smrde po dimu...

    Otvaranje prozora i luftanje sobe isto tako nema smisla jer opet ulazi taj isti dim...

    Jednak problem je buka, čuje se i najobičniji razgovor do naših soba, a kamoli kad se zatekne malo glasnije društvo.

    Zanima me što mi - kao najobičniji smrtnici, obični mali ljudi možemo učiniti u ovakvoj situaciji (osim predati se beznađu ili odseliti)?

    Imamo li mi tu neka prava? Kome se žaliti? Radno vrijeme birtije je od 07 - 24h. Možemo li apelirati na nekoga (pretpostavljam da ne, ali ipak da pitam) da im se mrvicu skrati radno vrijeme, do 22h npr?

    Jer ako oni imaju pravo na zaradu, valjda i mi imamo pravo na odmor?

    Savjeti tipa neka se stanari udruže ne pale, jer birtija ne smeta svima jednako (npr. stanari na višim katovima nemaju taj problem), a i prevladava mišljenje da se tu ionako ne
    e može ništa poduzeti...

    Svaki konstruktivni savjet kome se obratiti i što reći je dobrodošao.

  2. #2
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    možete prijaviti inspekciji koja će izaći i mjeriti razinu buke
    ali čudi me da u zg ima dozvolu do 24 h
    mi imamo takakv problem na moru
    gdje imaju dozvolu, u turističkom mjestu, do 2h
    terasa kafića je 2 metra od prozora naše spavaće sobe

  3. #3

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,373

    Početno

    Jučer sam gledala i piše od 7 - 24h. Nisam sigurna za nedjelju, mada mislim da je isto...

    I još imaju naljepnicu da je objekt pod videonadzorom . Mislim da bi njih trebali nadzirati, a ne da oni nadziru ...

    Poslala sam mail sanitarnoj, čekam da oni izađu na teren i povratno se jave, ali što ako oni kažu, sorry, radno vrijeme birtije je do ponoći, pa oni do ponoći smiju bučiti?

  4. #4
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Mi smo u kući, ali smo imali sličan problem, kafić bio par kuća dalje, imao je terasu na pločniku.
    Terorizirali su nas par godina i na kraju, na našu veliku radost, zatvorili. Sve se pribojavam da opet ne otvore.
    Radno vrijeme od 6 ujutro do ponoći. Ni meni nije bilo jasno kako su ga dobili.
    Ekipa koja se unutra skupljala preko dana je bila ok, ali noću živi horor.

    Obitelj koja je u prvoj kući do tog kafića je bila na milion adresa u gradu, dobili su svakakve odgovore od kojih je najbolji bio "to su vam Šiptari, bolje da se ne zamjerite". Naša se nevolja riješila sama od sebe, znam da nisam od pomoći, ali suosjećam.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,373

    Početno

    Mojca - hvala .

    Znam da vjerojatno neću ništa postići i da je to borba s vjetrenjačama, ali mi je bezveze samo tako sjediti i ništa ne pokušati, a dolje pod prozorom je tulum (skoro) svaku noć...

    Pogotovo što se u neposrednoj blizini nalazi još pet birtija.

    E, pa, jel' nam baš cijeli grad treba biti prekriven birtijama ...

    Mislim nemam ja niš protiv da rade i zaposle ponekog, ali valjda treba uzeti u obzir i mišljenje ljudi koji žive u neposrednoj blizini (i dižu se u 6 ujutro svaki dan)...

    Nevjerojatno mi je da birtija u sklopu stambene zgrade smije raditi do ponoći...

  6. #6
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Nisam sigurna, ali bar provjeri smije li i terasa raditi do ponoći. Inače, ako bude vrijeme terase skraćeno, takve stvari ovise o tome koliko ćeš redovito prijavljivati svakodnevna kršenja.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,373

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam sigurna, ali bar provjeri smije li i terasa raditi do ponoći. Inače, ako bude vrijeme terase skraćeno, takve stvari ovise o tome koliko ćeš redovito prijavljivati svakodnevna kršenja.
    Nije mi palo na pamet da bi terasa možda mogla imati drugačije radno vrijeme od 'pravog' kafića.

    Zapravo s 'pravim' kafićem (u sklopu zgrade) nemamo problem (ne znam kako susjedi odmah iznad kafića), nego s ovim 'nadodanim' dijelovima.

    Ne kužim ovaj drugi dio što si htjela reći? Ako skrate radno vrijeme terase - ne kužim dalje ...

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Provjeri da li je terasa uopce legalno otvorena.

  9. #9
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Npr. ako im je dozvola za "terasu" do 22h, a oni nastave bučiti, vlasnik će utjerati goste unutra samo ako mu se pojavi policija na tvoju dojavu. Ne očekuj da će ljeti samoinicijativno reći u 22h - fajrunt je.

  10. #10
    sunce moje malo avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    787

    Početno

    mi smo imali sličan problem u našoj zgradi.
    prvo provjeri dal imaju dozvolu za terasu. naš kafić nije imao, za to su trebali suglasnost stanara zgrade, a to nisu imali.
    onda ih prijavite komunalnom redaru.
    što se tiče radnog vremena, provjeri da li imaju dozvolu za takvo radno vrijeme. u našem gradu je radno vrijeme bilo propisano za takvu vrstu kafića ( u sklopu zgrade) do 22h radnim danom, a vikendom do 24h.
    nakon toga ih možete prijaviti za izmjeru razine buke.
    mi smo to uspješno riješili, iako je to dosta dugo trajalo.

  11. #11
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    http://www.index.hr/vijesti/clanak/n...ro/875862.aspx

    prema ovome, kafići smiju raditi od 6 do 24h, ali važi li to i za terase, ne znam.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,373

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Npr. ako im je dozvola za "terasu" do 22h, a oni nastave bučiti, vlasnik će utjerati goste unutra samo ako mu se pojavi policija na tvoju dojavu. Ne očekuj da će ljeti samoinicijativno reći u 22h - fajrunt je.
    OK, sad kužim .

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    http://www.index.hr/vijesti/clanak/n...ro/875862.aspx

    prema ovome, kafići smiju raditi od 6 do 24h, ali važi li to i za terase, ne znam.
    Da, to je prije bilo u nadležnosti (nekog) ministarstva, a sad to određuje lokalna samouprava, tj. grad (ne znam jel' baš sam grad ili gradska četvrt, mjesni odbor ili štaveć).

    Negdje sam pročitala da ako ugostitelj želi otvoriti terasu, mora se obratiti samom gradonačelniku . Mislim meni nije bitno tko im je izdao dozvolu, bitno mi je kome se ja mogu žaliti .


    Citiraj sunce moje malo prvotno napisa Vidi poruku
    prvo provjeri dal imaju dozvolu za terasu. naš kafić nije imao, za to su trebali suglasnost stanara zgrade, a to nisu imali.
    A gdje da provjerim imaju li dozvolu za terasu, tj. jesu li oni meni to dužni reći? Ono - dobar dan, ja sam ta-i-ta, ima li ta-i-ta birtija tj. njezina terasa dozvolu za rad? Mogu li ja to dobiti (i) na uvid?

    Nas (osobno) nitko nije pitao za suglasnost, ali čula sam da ako i je potrebna suglasnost od 51% svih stanara, da predstavnik stanara lako može pitati one stanare kojih se to direktno ne tiče (npr. oni na višim katovima, oni koji gledaju na drugu stranu), te tako 'zaobići' one kojima to je problem.

    Ne znam je li to i kod nas slučaj...

  13. #13
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Ili skupit 51% površine.
    Tako je kod nas bilo za neke jako važne odluke.
    Pošto ima jako puno poslovnog prostora i oni su svi potpisali za čas se skupilo preko 51% posto i mi stanari nismo mogli ništa.

  14. #14
    sunce moje malo avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    787

    Početno

    svaki poslovni prostor treba imati vlastitu suglasnost, ne mogu se oni dogovoriti i skupljati kolektivno.
    i te potpise ne skuplja predstavnik stanara, nego vlasnici poslovnih prostora.
    osim toga, dogovorite se vi (stanari) da nećete dati potpis, i gotovo. u našoj zgradi su se ljudi pobunili, i dosta nas je bilo solidarno, bez obzira što nas ta terasa nije ugrožavala.

    za provjeru dozvole, probaj direktno kod komunalnog redara.
    možeš slobodno prijaviti, oni moraju reagirati, pa ćeš dobiti službeni odgovor da li imaju dozvolu ili ne.
    osim toga, pogledaj malo i vaš elaborat etažiranja zgrade, da vidiš što piše o tom dijelu gdje se terasa proširila. kod nas je terasa zahvatila dio koji se odnosi na požarni pristup zgradi, pa nam je to isto bio dio na koji smo se žalili.
    radno vrijeme u našem gradu određuje gradonačelnik. s time da je točno propisano kakve uvijete kafić mora ispunjavati. i na to smo se žalili, pa su im skratili radno vrijeme radnim danom do 22h (imali su do 24h).

  15. #15
    sunce moje malo avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    787

    Početno

    e da, i mislim da se kod takvih zahvata koji se odnose na cijelu zgradu, treba skupiti 90% suglasnosti, ne 51%- i to provijeri.

  16. #16
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj lola_34 prvotno napisa Vidi poruku

    Znam da vjerojatno neću ništa postići i da je to borba s vjetrenjačama, ali mi je bezveze samo tako sjediti i ništa ne pokušati, a dolje pod prozorom je tulum (skoro) svaku noć...

    U nekoliko fakat nepodnošljivih ljetnih noći, zvala sam muriju.
    Jednom su izgleda nešto i našli jer je u roku 5 min ulica bila puna "rotirki", sve se plavilo.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •