Stranica 2 od 6 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 262

Tema: Nezgodan karakter

  1. #51
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj MalaRiba prvotno napisa Vidi poruku
    Učiteljica nam je rekla na informacijama u sri da nekad uzviknu prije odmora (netko od klinaca) ''tko se ne želi igrati sa L?'' i onda svi dižu ruku. A kako da kažem, ok su djeca, iz ok sredina, svi bistrići neagresivci. Znači da reagiraju na nju. Ili?
    I šta učiteljica poduzima u vezi ovoga, kako odreagira? Kako to da se ova situacija ponavlja?

  2. #52
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    a joj a kako se ne bi ponavljala .. pa ne može se ovakvo odbacivanje djeteta riješiti u jednom potezu. To je dugotrajan i ne baš uspješan proces.

  3. #53
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Pa naravno da se ne može riješit cijela problematika odbacivanja.. Ali držim da učiteljica itekako može s prvašima postić da ne ponavljaju konkretno tu situaciju, da netko prije odmora pita tko se sve ne želi igrat se nekim djetetom.

  4. #54
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    mislim da su grupne radionice socijalnih vještina kroz igru puno bolje rješenje od individualnog rada sa psihologom, puno je manji pritisak na dijete i osjećaj da ga se dovelo na popravljanje
    S ovim bih se složila.

    Možda u školi ima mogućnost za neku radionicu - ponekad se stručne službe bave time u okviru onog programa nulte tolerancije nasilja. Takva radionica dobro bi došla cijelom razredu. Zapravo svakom razredu.

    Djeca u prvom razredu dolaze iz različitih sredina i imaju različite socijalne vještine, neki se znaju od ranije, neki se ne snalaze... neki ovo, neki ono...

    Moj stariji je imao ODLIČNU učiteljicu, pa je ona ponekad na roditeljskim sastancima znala pričati o raznim situacijama (lupanje po vratima od zahoda, izrugivanje, izoliranje, fizički obračuni) i nikad se to ne rješava po kratkom postupku. Ona je njih do kraja prvog razreda dovela da funkcioniraju koliko-toliko kao grupa, iako su bili jako različiti. To nije jedan roditeljski sastanak, to je stalan rad u školi (učitelj+stručne službe+roditelji) i doma, a da prostite, nisu svi zainteresirani ni osposobljeni.

    ALIII to nam je život. Što ne naučiš na lakši, naučiš na teži način. MalaRiba je zabrinuta za svoje dijete jer je s više nepovezanih strana dobila odziv da se ona teže snalazi u društvu (vrtić, škola, igralište) dakle karakter jest dio problema, ali samo dio. Imam to doma, pa znam... Naš E. je i doma ponekad pokazivao svoj zahtjevan karakter, a to povremeno čini i danas, ali u međuvremenu je naučio malo više diplomacije i kako "natjerati vodu na svoj mlin" bez previše agresije. Vidim da mu je to dobro došlo kao životno iskustvo. Ne možemo svoju djecu zaštititi od svih neugodnih situacija u koje se zapeljaju sami, a to nije ni potrebno. S druge strane, nije uvijek lako tu naći pravu mjeru. Nama je psiholog puno pomogao, ali oko toga kako da se dijete nosi s frustracijama teškoća čitanja. Da je u pitanju bio samo nezgodan karakter, možda ne bi potegli na terapiju. Ovako - jesmo i bilo je korisno, njemu ali i nama roditeljima, barem u jednakim omjerima.

    Tja, kad podvučemo crtu - uvijek negdje škripi: ili dijete ima teškoće učenja ili teškoće socijalizacije ili nešto treće, kako nama (i djetetu) padne grah... To je odrastanje.

    MalaRiba - baci pogled na Greenspanovu knjigu "Vještine igrališta" - meni je to puno pomoglo kad su moji sinovi bili na kraju vrtićke i početku školske dobi: http://www.superknjizara.hr/?page=kn...d_knjiga=12795

  5. #55

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Nema potrebe da se MalaRiba osuđuje zbog kažnjavanja deteta, jer je ona samo odgovorila na moje pitanje: da li dete ima ikakve sankcije kada se ponaša "nedrugarski", mislim da nije ništa pogrešno u tome što sam ja postavila pitanje i što mi je ona odgovorila.

  6. #56

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    I pri tome sam mislila i na sankcije u školi, ne samo kod kuće.

  7. #57

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Ajmo ne trčati pred rudo.
    Jako je ružno kada netko pita : "tko se ne želi igrati s L" i svi dignu ruku, ali ovdje se vraćam na onaj osjećaj pripadnosti vršnjacima koji djeca u toj dobi žele imati (pisala sam o tome na temi o uniformama). Djeca u toj dobi još nemaju toliku svijest o posljedicama svog ponašanja niti mogu kompleksno razmišljati o socijalnim odnosima. L je označena zbog nekoliko situacija kao nepoželjna i grupa se povodi za tom etiketom. To ne znači da su djeca agresori ili nasilnici. Ali, zato je tu učiteljica da im osvijesti kako to djeluje na L i zašto je to nepoželjno ponašanje.
    Druga stvar, ne bih se zalijetala ni sa psihologom. Odnosno, ja bih vjerojatno upitala savjet psihologa kako se postaviti prema svom djetetu, ali ne bih dijete odmah vodila kod psihologa i još više stavljala naglasak na to što se zbiva. Razgovarala bih s djetetom o empatiji, učila je u svakodnevnim situacijama kako se strpiti, kako razmišljati o tuđim osjećajima... I, na kraju, popričala bih sa roditeljima tih curica, pozvala bih curice na druženje uz pizzu, crtane filmove, igru... Ono, nešto konstruktivno da se djeca zbliže i pronađu zajednički jezik. Ako baš ništa ne upali, tek bih onda uključila stručnjake u cijelu priču. Nekad je potrebno tako malo da se situacija promijeni, govorim iz iskustva.

  8. #58
    MalaRiba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    369

    Početno

    Hvala vam svima! Malo ste mi otvorile drugu perspektivu gdje L. reagira NA nešto, nisam na to tako gledala. Netko je bio napisao da dijete mora naučiti da nije centar svijeta i da ako se nastavi tako ponašati neće imati prijatelja - ma srce bi mi puklo da joj kažem: L, ako se tako nastaviš ponašati nećeš imati prijatelja.
    Čini mi se da moramo dvije stvari: osnažiti L., da ju ne diraju tuđe riječi, samo riječi. To bi bila novost.
    I dalje nastaviti govoriti da ne bude gruba, drska...to vrijedi. Pratiti situaciju, razgovarati, činiti da je doma mir i sigurnost.
    A i možda probati novu aktivnost, plivanje voli ali to je individualni sport, možda možda ples....
    Posljednje uređivanje od MalaRiba : 10.02.2017. at 12:07

  9. #59

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Rehab, sve se slažem sa tobom, osim u dve stvari koje su mi malo - neobične.
    Dete je prošlo i jaslice i vrtić bez nekih većih primedbi o socijalizaciji.
    I - već je drugo polugodište u školi. Trebalo bi da su neki socijalni odnosi već izgrađeni u razredu. Da su neki tipovi ponašanja delimično korigovani. Sad, ili je to novi obrt ili je učiteljica ta koja se nije snašla. Bar ja to mislim sudeći prema našoj učiteljici, moguće da grešim.

  10. #60
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj MalaRiba prvotno napisa Vidi poruku
    Učiteljica nam je rekla na informacijama u sri da nekad uzviknu prije odmora (netko od klinaca) ''tko se ne želi igrati sa L?'' i onda svi dižu ruku. A kako da kažem, ok su djeca, iz ok sredina, svi bistrići neagresivci. Znači da reagiraju na nju. Ili?
    meni ovo mijenja cijelu situaciju.
    naravno da su ta sva djeca ok. i naravno da i ok djeci padaju na pamet i sasvim ne ok stvari. poput ove. a iz perspektive tvoje cure, to su strašne stvari.
    mislim da niti jedan psiholog ne može pomoći tvojoj curici da se nosi s ovim problemom.
    zamislite se vi u toj situaciji, na poslu.
    ništa ona njima ne radi tako strašno, a da bi ovako na nju reagirali.
    i cijela ta situacija se može promijeniti vrlo brzo, mima, mislim da čak iz dana u dan. djeca uzmu nekoga na zub, drugi dan su najbolji prijatelji.
    no, ovdje, razred ima - problem.
    obrasci ponašanja u razredu - nisu dobri i ne valjaju.

    i zato, apsolutno potpisujem tang.

    malariba, ne znam kontakt. ja ti u principu nisam sigurna koliko bih ju vodila psihologu, odnosno, sigurno - ne bih.
    skupne radionice učenja socijalnih vještina, ovo o čemu je čokolada pisala, to da.
    najbolje bi bilo kad bi ih svi u razredu zajedno imali, ako je škola uključena u program - školaa životnih vještina il tako nekako (naša je), odlična prilika da se tome posveti.

    ulet rehab - isto apsolutno potpisujem!

  11. #61
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Ima nešto i u tome. Ovisi naravno i o tome koliko je razred i djeca i roditelji povezan. Ponekad se stvari stvarno i riješe same od sebe. Ali ne možeš to na silu.
    Ako u razredu postoji taj običaj pozivanja na igranje (kako je bilo u dva 4 razreda moje cure) onda se i djeca i roditelji zbliže.
    Ako tog običaja nema, onda je varijanta da o situaciji pričaš sa roditeljima nesto kompliciranija i prilicno ovisi i o "zrelosti" drugih roditelja.

  12. #62
    MalaRiba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    369

    Početno

    Ma učiteljica je, po naše dojmu, fantastična. Ima troje djece, najstarije 21 godinu najmlađe 3 godine, mislim da je puno prošla i vjerujem joj da nam želi dobro.
    Ovo s kažnjavanjem bude jednom u dva tjedna ili mjesec dana. Inače nije potrebno, dijete ne radi 'spaćke'. Možda pretjerujem uopće što sam otvorila temu, jedinica, jel, pa se trudimo. Neki drugi roditelj bi rekao, ma ajde budi dobra, uči i snađi se (i ne bi bio u krivu) Ali evo dobila sam super savjete, različita mišljenja i svajet za knjigu - može! Idemo od toga.

  13. #63
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Ovo sam komentirala post od Rehab.

  14. #64
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    stvarno ne kužim zbog čega zazirete od psihologa, kao da je to nešto krajnje neugodno, kao da će dijete biti obilježeno ili će se dogoditi ne znam što?
    za kakve situacije onda predlažete posjet psihologu?

  15. #65
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj MalaRiba prvotno napisa Vidi poruku
    Čini mi se da moramo dvije stvari: osnažiti L., da ju ne diraju tuđe riječi, samo riječi. To bi bila novost.
    ....
    a tebe ne diraju tuđe riječi?
    koga ne diraju?
    ti inzistiraj na tome da učiteljica mora riješiti problem koji ima u razredu. a ima ga.
    ne može ni ona sama bauljati po cijeli dan u školi i šta, lijepo se ponašati prema djeci koja ju odbacuju?
    neka svi roditelji pokušaju doma razgovarati sa svojom djecom na način da svi griješe, tako je pogriješila i tvoja L, i da joj daju drugu šansu, a ne da ju odbacuju.
    a ova dizanja ruku, učiteljica treba u korijenu srezati.

  16. #66
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    uciteljica bi trebala biti prva linija obrane, ako je svjesna problema u razredu (a ocito je)
    MalaRibo, kako je ona reagirala kad je netko povikao, a svi ostali digli ruku?

  17. #67
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ja svojoj ne bih rekla "budi dobra, uči i snađi se" u ovoj situaciji, a nije jedina nego treća. I stvarno bih pokušala vidjeti kako učiteljica hendla te situacije u razredu.

  18. #68
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    i cijela ta situacija se može promijeniti vrlo brzo, mima, mislim da čak iz dana u dan. djeca uzmu nekoga na zub, drugi dan su najbolji prijatelji.
    Vjeruj - ne može. Posebno dok dijete koje je izloženo takvom izoliranju ne mijenja svoj način ponašanja.

    Isto tako, stalno odbacivanje zaista mijenja karakter i čini djecu "zločestom".

    Imam priliku gledati jedno prgavo dijete već pet godina, i često sam vidjela kako njen stav izazove odbacivanje, koje onda proizvodi još više prgavosti i ružnog ponašanja itd itd, a zapravo ispod svega vrišti želja za prihvaćanjem.

  19. #69
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Nema to veze da li imas jedno ili više djece.
    Ne bih nikada ostavila dijete da se samo snalazi u takvim situacijama, ako bih vidjela da joj snalaženje baš ne polazi za rukom.

  20. #70
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Vratila sam se na prvi post, iz njega mi nije sasvim jasno je li ona prgava pretežno u školi ili i drugdje, i jeste li primjere koje tamo navodiš vidjeli, ili znate za njih iz druge ruke?
    Posljednje uređivanje od vertex : 10.02.2017. at 12:19

  21. #71
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    mislim da niti jedan psiholog ne može pomoći tvojoj curici da se nosi s ovim problemom.
    nije točno. moje dijete je imalo sličan problem i preokret je nastao upravo posjetom psihologici koja joj je dala fantastične smjernice i od tada je sve u redu

  22. #72

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    stvarno ne kužim zbog čega zazirete od psihologa, kao da je to nešto krajnje neugodno, kao da će dijete biti obilježeno ili će se dogoditi ne znam što?
    za kakve situacije onda predlažete posjet psihologu?
    Ako itko ne zazire od psihologa, to sam ja. Ali, bojim se da bi u ovoj situaciji L mogla početi osjećati kao da je njezino ponašanje i sve što joj se događa veliki problem i da bi iz toga mogle izaći neke negativne posljedice. Po meni, ovo još uvijek nije nerješiva situacija, ako učiteljica i roditelji pravilno odreagiraju.
    Govorim iz iskustva jer moje dijete u razredu ima vršnjaka koji se ponaša kao L, a i sam je ispočetka imao teškoća sa uklapanjem u razred iako ej prošao kroz proces socijalizacije i u vrtiću i kući i u susjedstvu. Samo što su uzroci njegovih teškoća bile druge prirode, ne ovo o čemu govori autorica teme. Moje dijete je riješilo te teškoće i već ima prijatelje u razredu, a vjerujem da će i ovaj dječak iz njegovog razreda riješiti svoje probleme ako se odrasli pametno postave. Škola je ipak drugačija sredina i djeci treba neko vrijeme da se prilagode i uklope.

  23. #73
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja isto ne razumijem ovaj zazor od psihologa?! Kako ne može pomoći? Da vi samo znate kako su to sitni i mali problemi ..
    Evo ja znam jednog starčića koji bi da još prima pacijente ovo riješio u tri do četiri posjete a dijete ne bi niti znalo da je bilo kod doktora

    Radionice koje čokolada spominje su - psihološke radionice, i na njih se ide nakon obrade kod psihologa.

    Ova djevojčica je ljuta i treba vidjeti zašto je ona tako ljuta, i naučiti ju kako se nositi sa svojim osjećajima.

    Može učiteljica zataškavati reakcije djece koliko hoće, ali dok se ne promijeni ponašanje te djevojčice, djeca će ju izbjegavati.

  24. #74
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ja bih rekla da je to samo jedno od mogućih objašnjenja situacije.

  25. #75
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    po meni je daleko veći problem učiteljica koja, čini se, ništa niti ne pokušava riješiti

  26. #76
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Moja sad vec velika cura je išla u jednu jako dobru osnovnu školu, sa kako bi se reklo "dobrom i odgojenom" djecom brižnim roditelja.
    Imali smo sreću i sa razredom (djeca, roditelji) i sa sjajnim parom učiteljica ujutro i popodne.
    I rekoše one nama:
    najveci rad u prvom razredu je ne ono malo matematike i slova, nego upravo socijalne vještine, ponašanje jedno prema drugom i slično.
    mi smo bili dosta povezan razred, djeca su se družila poslije škole, a i roditelji.
    osvijestilo mi se koliko zapravo odnosi između djece su samo na prvi pogled jednostavni i crno-bijeli.

    nismo imali nikakvih velikih problema (bullying i slicno), ali svejedno je bilo dovoljno situacija kad su se svađali, grupirali i slično, da covjek uvidi da tu vrlo vrlo rijetko imas situaciju, jedno dijete krivo, svi drugi pravi.

  27. #77
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Možda ne pokušava, može biti i nesposobna. Nemaju svi sreće da dobiju učiteljicu koja je sposobna riješiti ovakve situacije. Kod moje kćeri npr. nisu bili te sreće, i čini mi se da se situacija u njihovom razredu jako promijenila otkad su dobili novu razrednicu.

  28. #78
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    covjek uvidi da tu vrlo vrlo rijetko imas situaciju, jedno dijete krivo, svi drugi pravi.
    Ovo bih stoput potpisala.

  29. #79
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ja isto ne razumijem ovaj zazor od psihologa?! Kako ne može pomoći? Da vi samo znate kako su to sitni i mali problemi ..
    Evo ja znam jednog starčića koji bi da još prima pacijente ovo riješio u tri do četiri posjete a dijete ne bi niti znalo da je bilo kod doktora

    .
    ok, prihvaćam, n. grace. i mima. nijee to moje zazor, nego, kako da kažem...

    razred od m je užasno zahtjevan razred, svega se nakalemilo. da je poslat tog starčića, spasili bi se vjerojatno. al nikako da ih zapadne taj starčić.

  30. #80
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    po meni je daleko veći problem učiteljica koja, čini se, ništa niti ne pokušava riješiti
    Ovo mi ne znamo. MalaRiba je napisala da od učiteljice ima povrat informacija što se događa. Nije napisala kako učiteljica to usmjerava, nego da se to događa. To ako učiteljica jednom kaže "nemojte" nikako nije dovoljno, ali učiteljica je rekla da se cura NE SNALAZI što znači da je dio problema razred, dio problema ona sama... ima tu puno stvari. I ne lome se preko koljena. Da joj nije stalo, ne bi to roditeljima ni spomenula, dakle ja mislim da učiteljica radi na rješavanju, ali traži i savezništvo roditelja jer vidi da je to potrebno. Tek je počelo drugo polugodište - dajte im svima vremena. Lijepo je rekla seni da stvari nisu crno-bijele. Tako je to u životu.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 10.02.2017. at 12:33

  31. #81
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    nije točno. moje dijete je imalo sličan problem i preokret je nastao upravo posjetom psihologici koja joj je dala fantastične smjernice i od tada je sve u redu
    i da se nadovežem na svoj post - djeca će reagirati onako kako roditelji i učiteljica prezentiraju posjet psihologu
    ja sam svojima rekla da je ona tamo zaposlena da bi razgovarala s učenicima i dala im korisne savjete kako bi im u školi bilo lakše i bolje, a tako je i bilo
    sjetite se da je djeci (a i odraslima) ponekad korisno čuti i savjet sa strane, ne samo od užeg kruga obitelji
    nisu li zbog istog razloga nastali i forumi?

  32. #82
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo mi ne znamo. MalaRiba je napisala da od učiteljice ima povrat informacija što se događa. Nije napisala kako učiteljica to usmjerava, nego da se to događa. To ako učiteljica jednom kaže "nemojte" nikako nije dovoljno, ali učiteljica je rekla da se cura NE SNALAZI što znači da je dio problema razred, dio problema ona sama... ima tu puno stvari. I ne lome se preko koljena. Da joj nije stalo, ne bi to roditeljima ni spomenula, dakle ja mislim da učiteljica radi na rješavanju, ali traži i savezništvo roditelja jer vidi da je to potrebno. Tek je počelo drugo polugodište - dajte im svima vremena. Lijepo je rekla seni da stvari nisu crno-bijele. Tako je to u životu.
    ok
    ali ako učiteljica mami kaže da je sitnica kad cijeli razred digne ruku da se ne želi igrati s njenim djetetom, stvarno ne zvuči obećavajuće

  33. #83
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    ok
    ali ako učiteljica mami kaže da je sitnica kad cijeli razred digne ruku da se ne želi igrati s njenim djetetom, stvarno ne zvuči obećavajuće
    Ali slično je curica imala i u vrtiću (samo jednu prijateljicu) i na igralištu, pa me ne čudi da ima prostora i za poboljšanje njezinih aktivnosti... Tako to ide. Moj E. je isto često znao dobiti po nosu (doslovce) ali ja znam i 100% sam sigurna u to da je u više od pola situacija sam izazvao takve reakcije okoline svojim dugim i bezobraznim jezikom. Imali smo to i doma, pa me nije čudilo ako odbrusi meni ili baki, ako mi profesor tjelesnog kaže da odbrusi njemu - uopće me ne čudi da odbrusi i razrednom kolegi koji ga opali šakom. Takvo je moje iskustvo. To je moje dijete, ali bratemili neke stvari mu je trebalo šakom rastumačiti. I to su razredni kolege uredno odradili. Ponekad je bio žrtva, ali često je to sam skrivio. Dok nije naučio zamisliti se na tuđem mjestu (za što je zaslužan odlazak psihologu) i razmisliti o tome kako njegovo ponašanje i riječi doživljavaju drugi klinci, nije bilo napretka.

  34. #84

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Nego, MalaRiba i Cvijeta su iz istog grada; da nije u pitanju i ista učiteljica u boravku ?

    Malo se šalim, ali ne previše...

    n. grace, i nama je učiteljica za nešto rekla da je sitnica i da će se to rešiti...nama nije izgledalo kao sintica, ali, rešilo se, naravno, verujem uz priličan trud učiteljice. Mislim da je to možda samo manir izražavanja...

  35. #85
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Pa nije imala samo jednu prijateljicu u vrtiću:
    U vrtiću je bilo djece s kojom se igrala, i s kojima manje, kao i sva dječica. Na zadnjoj godini vrtića je bilo manje djece njene dobi, ostali su skoro sve trogodišnjaci (a ona predškolarka), mislim da je tu počela 'solo' igra. Bila je jedna djevojčica s kojom se divno slagala, no ona je dobila odgodu škole, inače bi bile isti razred.
    Za igralište nisam shvatila je li to bila curica iz razreda koja je rekla da je ne vole (što je isto dosta bizarna, ili barem jako nesvakidašnja situacija, da dijete tako priđe nečijem roditelju s takvim riječima), ili je to drugo društvo u kojem se javlja isti problem.
    Posljednje uređivanje od vertex : 10.02.2017. at 12:45

  36. #86

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ali slično je curica imala i u vrtiću (samo jednu prijateljicu) i na igralištu, pa me ne čudi da ima prostora i za poboljšanje njezinih aktivnosti... Tako to ide. Moj E. je isto često znao dobiti po nosu (doslovce) ali ja znam i 100% sam sigurna u to da je u više od pola situacija sam izazvao takve reakcije okoline svojim dugim i bezobraznim jezikom. Imali smo to i doma, pa me nije čudilo ako odbrusi meni ili baki, ako mi profesor tjelesnog kaže da odbrusi njemu - uopće me ne čudi da odbrusi i razrednom kolegi koji ga opali šakom. Takvo je moje iskustvo. To je moje dijete, ali bratemili neke stvari mu je trebalo šakom rastumačiti. I to su razredni kolege uredno odradili. Ponekad je bio žrtva, ali često je to sam skrivio. Dok nije naučio zamisliti se na tuđem mjestu (za što je zaslužan odlazak psihologu) i razmisliti o tome kako njegovo ponašanje i riječi doživljavaju drugi klinci, nije bilo napretka.

    Ovako i moje dete prolazi ....
    Ali napreduje...polako....

  37. #87
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Pa kad je bila u grupi sa trogodišnjacima.
    nevezano na temu, u jednoj raspravi koliko su manji ili veći razredi dobri za djecu, bio je jedan interesantan argument.
    ako je razred recimo 7-10 učenika, a među njima nema "srodne duše", nije bas veselo.
    ako sam ja dobro shvatila, pri kraju vrtića su u grupi većinom bila puno mlađa djeca.
    Posljednje uređivanje od seni : 10.02.2017. at 12:48

  38. #88
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Meni je isto upalo u oci ovo što vertex spominje.
    nije baš uobičajeno da druga djeca (tako mala) roditeljima druge djece govore da se ne zele igrati sa njihovom djecom.

  39. #89
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Hm, kako znate? Nije djevojčica baš rekla da se ONA neće igrati sa L., nego da ju 'nitko' baš ne voli.

  40. #90
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Šta kako znamo, nisam te shvatila?

  41. #91
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Kako znate ti i seni da je to neuobičajeno da djeca ovako pristupe roditelju nekog djeteta i ispričaju mu da se s njegovim djetetom nitko ne želi igrati?

  42. #92

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Hm, kako znate? Nije djevojčica baš rekla da se ONA neće igrati sa L., nego da ju 'nitko' baš ne voli.
    Pitam se je li baš istinita ta riječ "nitko" ? To mi je u rangu one dječje kako "svi" imaju iste tenisice, kako "nitko" nije naučio za taj kontrolni... Mislim, ajmo ne doslovno shvaćati svaku riječ već uključimo malo zdravorazumskog razmišljanja (ovo ne ide tebi osobno, već općenito)

  43. #93
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa to je evo nešto što se lako može saznati od učiteljice - ima li ipak netko tko se hoće igrati sa L.

  44. #94

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj MalaRiba prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala vam svima! Malo ste mi otvorile drugu perspektivu gdje L. reagira NA nešto, nisam na to tako gledala. Netko je bio napisao da dijete mora naučiti da nije centar svijeta i da ako se nastavi tako ponašati neće imati prijatelja - ma srce bi mi puklo da joj kažem: L, ako se tako nastaviš ponašati nećeš imati prijatelja.
    Da se vratim na ovo... Možda joj ne moraš reći tim riječima, ali L svakako treba osvijestiti kako njeni postupci djeluju na drugo dijete. Možda da pokušate odigrati neki igrokaz s lutkama, gdje ćeš ti biti ona, a njena lutka će predstavljati nekoga iz razreda ? Da si ona osvijesti kako to izgleda iz tuđe perspektive ?

  45. #95
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    pa nije doslovno, rehab, ne mora ni biti, dovoljno je teško to čuti roditelju, a i dovoljno da se zapita što se događa

  46. #96

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Pa to je evo nešto što se lako može saznati od učiteljice - ima li ipak netko tko se hoće igrati sa L.
    Ja sam sigurna da ima Samo L treba podučiti da pažnju može privući i na prihvatljivije načine i treba osmisliti neke aktivnosti u razredu, a po potrebi i izvan razreda, da se djeca bolje upoznaju i zbliže

  47. #97
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Kako znate ti i seni da je to neuobičajeno da djeca ovako pristupe roditelju nekog djeteta i ispričaju mu da se s njegovim djetetom nitko ne želi igrati?
    Mislim da je jasno da je to moj sud prema mom iskustvu.
    A ono što se pitam je koji je bio motiv. Možda je dijete samo ekstra otvoreno pa mu došlo da kaže što misli. A možda se radi i o nekoj maloj zlobi.

  48. #98
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Naravno, pouzdanost te informacije jako ovisi o djetetu koje ju je dalo. Može se raditi i o vrlo osjetljivom djetetu koje stvari doživljava gorima nego što jesu.

  49. #99
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Kako znate ti i seni da je to neuobičajeno da djeca ovako pristupe roditelju nekog djeteta i ispričaju mu da se s njegovim djetetom nitko ne želi igrati?
    Pa ne znam to na nekom statističkom nivou. Niti kažem da je nemoguće.
    Ali eto, ne sjećam se u cijelom svom roditeljskom stažu, a nasjedila sam se na igralištima, rođendanima, dječijim teatrima, baletima.... roditeljima iz škole i vrtića...(a 80% vremena smo pričali o djeci i oko djece) da sam čula priču da neko dijete te dobi priđe roditeljima drugog djeteta i kaže: vaše dijete nitko ne voli, ili nesto tome slično.
    Ne kažem uopće da je to nemoguće, ali eto zazvučalo mi je u uhu.
    Posljednje uređivanje od seni : 10.02.2017. at 13:17

  50. #100
    LolaMo avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    955

    Početno

    Citiraj MalaRiba prvotno napisa Vidi poruku
    Učiteljica nam je rekla na informacijama u sri da nekad uzviknu prije odmora (netko od klinaca) ''tko se ne želi igrati sa L?'' i onda svi dižu ruku. A kako da kažem, ok su djeca, iz ok sredina, svi bistrići neagresivci. Znači da reagiraju na nju. Ili?
    Ti im tako tepaš, bistrići neagresivci
    Ali meni je ovo baš pasivno agresivno

Stranica 2 od 6 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •