Stranica 1 od 6 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 262

Tema: Nezgodan karakter

  1. #1
    MalaRiba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    369

    Početno Nezgodan karakter

    Drage mame i tate, molim za savjete i iskustva.

    Idemo prvo sa pozadinom, širom slikom: L. ima 7 godina, jedinica, Živimo 'običnim' životom, suprug i ja radimo, volimo se, poštujemo, dijete smo okružili knjigama i šetnjama i muzikom i smijehom. L. nas sluša, ne uvijek na prvu, ali sluša, vrijedna je u školi, padaju petice. Vikendom smo najčešće u šetnjama u prirodi, s obitelji, sami ili prijateljima. Tri puta tjedno L. ide na plivanje, veseli se tome i uživa. Živimo u kući i čim je ljepše vrijeme igra se s curama iz ulice, barbike, pjevaju, glume, beru svijeće, svašta nešto. L. je išla u jaslice i u vrtić, uvijek je voljela družiti se s prijateljima. Doma se igra sama, malo gleda crtiće, čita, igramo društvene igre...the usual...nekad se voli osamiti i to poštujemo, onda nešto piše, izmišlja i zamišlja, crtucka, voli biti sama sa sobom i to nam je ok. Počeli smo ju puštati i samu po pola sata, ono skoknemo do dućana, pustimo ju sa psom, i bude ok, recimo jednom u 2 tjedna. Za sad zvuči idilično, znam

    Ove godine je krenula u školu. U školi je među pametnijima u razredu (kaže njena učiteljica). E sad...L. je...prgava. Drska, zna odbrusiti, gurnuti torbu, burno reagirati, zaderati se u facu, imati 'scene', tipa extra glasno ispuhivanje nosa, ili ako joj se netko ubaci u red. Neki dan je čupnula jednu djevojčicu jer su u priduženom djevojčice željele crtati a ne se igrati s njom. Pa se naljutila jer joj je kolegica iz klupe rekla da si obriše balu iz nosa. Pa se počne derat jer joj netko slučajno u prolazu gurne knjige s klupe i nakosi ih. Kombinacija osjetljivosti i arogancije, boli me što to tako moram napisati, ali tako je. I lagane nadurljivosti. Ekipa u razredu je išla prije u istu grupu u vrtiću (L. je išla u jednu drugu u našem vrtiću) i razumijem da se znaju od prije, a L. ne, ali ne prihvaćam takvo njeno ponašanje. Ona je i dosta višlja od ostalih djevojčica, izgleda kao da ide u 4. razred, ostale su sitnije (znam da ovo nema veze s ponašanjem, ali pokušavam napisati sve, pa da se dobije šira slika).

    Neki dan smo bili u parku blizu kuće, loptali se i uživali u suncu, i došla nam je jedna djevojčica i lijepo rekla, 'znate, ovo vam se neće svidjeti ali vašu L. baš nitko previše ne voli.'' Srce nam je puklo. Sad su joj već klinci počeli davati pečat kao 'takve djevojčice' i to je to. Jučer smo bili na informacijama i učiteljica nam je rekla da je njoj žao L. koja je jako pametna ali joj izgleda kao da se ne zna snaći, i da malo mi od doma možemo rješiti, ali da će ona pokušati u školi. Rekla je da se ne brinemo previše, da ima puno puno gorih stvari. Naravno, mi s L. razgovaramo, (ne od sada, već oduvijek!) kako je važno biti ljubazan, dijeliti, kako je lijepo imati prijatelje ali i biti prijatelj. Kažemo mi njoj i da je lijepo biti sam, ali i da je važno paziti na svoje u razredu. Ovakve 'sitnice' i incidente saznamo od učiteljice iz produženog boravka, i na informacijama, rijetko od L. Njoj je sve uvijek ok, generalno je ona sretno dijete. Ali ne možemo prihvatiti drsko neljubazno ponašanje prema drugoj dječici. Da, ako je izolirani incident, da ako je onaj dan kad zakuri pa eto raadi toga, ali ne ako je to već 'tako', i radi nje i radi druge dječice.

    Još jednom napominjem mi doma lijepo razgovaramo jedni s drugima , i MM i ja međusobno, i s njom, i s gostima...E sad ili nam je mala arogantna (nadam se da ne), ili je...socijalno nezrela?
    Uglavnom slušam sva vaša mišljenja i ideje, otvorena srca. Nemojte biti prestrogi, imajte na umu da radimo najbolje što možemo. Znam da je svajo dijete svoj čovjek, svoj život sa svojim odlukama, ali u onom dijelu u kojem MM i ja možemo pomoći - rado i bismo.

  2. #2
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    A primijećujete li vi ili učiteljica ikakve znakove nečega što bi se moglo zvati poremećaj pažnje u L-inom učenju i snalaženju u gradivu ?

    bi li mogla reći da je ovo točno:

    Impulzivno dijete:

    • “istrčava” sa odgovorima prije nego što je završeno pitanje
    • ima poteškoća s čekanjem reda
    • često prekida i ometa druge
    • burno emotivno reagira, ne predviđajući dobro posjedice
    • djeluje prije nego što promisli
    • prebacuje se s jedne aktivnosti na drugu
    • ne može čekati da netko završi rečenicu ili radnju
    • prekida razgovor
    • nameće se drugima
    • ne čeka upute
    • ne može pratiti pravila igre

    Djeca s AD(H)D-om vođena su sadašnjim trenutkom, ne razmišljaju o posljedicama ponašanja. Važno im je samo osloboditi se trenutačne tenzije, a budućnost im nije ni na kraj pameti.
    Ona se, nakon štete, osjećaju loše zbog nevolja koje su izazvala, nije im to bila namjera, samo su bila brzopleta i nepromišljena. Ta djeca nisu zločesta ili agresivna po prirodi, nemaju lošu namjeru, nego jednostavno ne povezuju akciju s posljedicama koje iz nje proizlaze. To je bitna razlika.

    2. Impulzivnost (i primjeri djece )
    Drugo je obilježje na našoj listi impulzivnost: djelovanje bez razmišljanja
    ili provođenje u djelo svega što padne na pamet bez obzira na posljedice.
    Impulzivne radnje djece s ADD-om u rasponu su od trivijalnih do
    iznimno opasnih.
    Poznati su slučajevi djece s ADD-om, podmetača požara, koji su
    uništili njihove kuće. Jedan se dječak igrao šibicama u košari za papir u
    dnevnom boravku. Sviđali su mu se jezičci plamena, ali je ubrzo vatra
    zahvatila zastore i zatim se proširila. Nitko nije nastradao, ali je kuća nepovratno uništena. Drugi petogodišnjak s ADD-om gotovo se utopio
    kada je s ocem bio na bazenu. Otac se samo na trenutak okrenuo, a
    dijete je vidjelo kako druga djeca skaču u bazen i pomislilo je: "Zabavno".
    Zabavno - točka! Njegov misaoni proces nije napredovao do spoznaje da
    ne zna plivati. Nekoliko minuta kasnije izvadili su ga s dna bazena,
    nasreću još živog.
    Drugi su primjeri ADD ponašanja manje štetni. U školi učitelji često
    prepoznaju dijete s ADD-om po njegovoj sklonosti prema verbalnom
    isticanju pred razredom. Ponekad je to pokušaj davanja ispravnog
    odgovora na pitanje, ali mladac zaboravlja podići ruku. Drugi će puta
    isto dijete izvaliti nešto što smatra zabavnim ili pametnim. Mnoga djeca
    s ADD-om nastoje biti razredni klaunovi i, nažalost, neki od njih su
    prilično pametni i doista jesu zabavni. No učitelju koji se mora nositi s
    razredom ovakva vrsta ponašanja predstavlja problem.
    Impulzivnost također može ozbiljno ometati socijalne interakcije
    djeteta s ADD-om. Kada je frustrirano, ono može vikati na drugo dijete
    i ponekad ga čak fizički napasti ili odguravati djecu nastojeći si prokrčiti
    put. Njegova nestrpljivost da odmah bude prvo u redu i sklonost
    grabljenju stvari druge djece može postati izvorom stalne iritacije.

    Autorica Virginia Douglas običavala je govoriti da dijete s ADD-om
    ima "problem stani, pogledaj i saslušaj". Pod time je podrazumijevala da
    si u novoj situaciji dijete s pomanjkanjem pažnje ne uzima vrijeme da
    zastane, promotri što se događa, posluša o čemu se govori i zatim
    odgovarajuće reagira. Dijete s ADD-om će jednostavno uskočiti i učiniti
    što god mu spontano ili automatski dođe.
    Kada razgovarate s djetetom koje ima ADD, možete steći dojam kako
    nema dobro razvijenu sposobnost vizualiziranja posljedica ili "razgovara
    samo sa sobom" o vjerojatnim rezultatima svojih radnji. Ovaj je dojam
    prilično točan. Neka djeca s ADD-om koja, primjerice, impulzivno
    kradu, jednostavno ugledaju novac koji leži i pomisle: "Opa! Zgodno!" I
    uzmu ga. Tati će kasnije vjerojatno nedostajati novac koji je ostavio na
    ormariću u spavaćoj sobi, ali šteta je već počinjena.
    Djeca s ADD-om iz nekog razloga često lažu. "Jesi li napravio
    domaću zadaću?" pita mama. "Jesam", odgovara Junior. Želi se sada
    izvući iz potencijalne svađe (oko pisanja zadaće) i ne pomišlja na to što
    će se dogoditi kada ga majka ulovi. Roditelji su često u nedoumici i
    začuđeni tim fenomenom. Ne mogu zamisliti da bi netko mogao biti
    toliko "glup" da laže - ne samo jednom, nego stalno - "znajući" da će
    kasnije obavezno biti uhvaćen.

  3. #3
    MalaRiba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    369

    Početno

    Draga Mima, L. uopće nije brzopleta, dapače, ziherašica je. U govoru, izrazu i promišljanju u fizičkoj aktivnosti (klizanje ili slično - ta se neće ozlijediti) I duuuugo može čitati ili se igrati, ili zadržati koncentraciju. Nećak mi ima ADHD, nije poremećaj pažnje

  4. #4
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa da, zato pitam ima li drugih znakova, jer ovo što opisuješ u svakom slučaju zvuči kao impulzivno ponašanje, koje je tipično za djecu sa ADHD.

    Moja kći ima prijateljicu koja se ponaša dosta slično - ona se npr. naljuti jer se neka djevojčica ne želi s njima igrati, pa ju udari itd.

    Dakle, to je to - dijete se ne zna nositi s frustracijom, pa burno reagira ne razmišljajući o posljedicama.

  5. #5
    rutvica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    436

    Početno

    Čitam usput na mobu, prva misao mi je da se nije snašla ( drugi se znaju, ona ne) pa je razvila prgavi obrambeni mehanizam. Mogu pomoći učitelji tako da ju ekstra uključuju u grupnim aktivnostima i možda vi, psiholog u osvještavanju te obrane i nudeći bolje obrasce. Evo, samo par misli.
    I da... kad tad mora ući u konflikte da bi odrasla, tak da, svejedno sad iđi poslije, ovo je prilika za učenje

  6. #6
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    mozda malo osvijestiti da su i drugi ljudi vazni, njihovi interesi i potrebe, cak i kada se ne poklapaju s nasima.
    druge cure imaju pravo da ne zele crtati, onda kad se ti zelis igrati
    a ti nemas pravo za to neku od njih cupnuti za kosu
    itd ...


    a ovo za vrticku ekipu - to je mozda malo vaznije na pocetku skolske godine, kad su bas skroz friski u novom okruzenju
    ali djeca se stvarno brzo "pomijesaju" i sprijatelje, a sad je vec i 2. polugodiste nastupilo

    mozda malo vise igranja kod kuce s drugom djecom, ili kod njezinih frendica doma? kako to funkcionira?

  7. #7
    nanimira avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    1,447

    Početno

    A možda će i imati nezgodan karakter, malo teže će prihvaćati tuđa mišljenja,potrebe itd. Ja tu ne bi stvarala nikakve dodatne drame, nego bi joj objasnila da treba poštivati tuđe granice, mišljenja itd. iako ih ponekad neće razumjeti,neće se s njima slagati i sl.

    Ona tek formira ličnost, ono što ste vi do sad napravili je fenomenalno ali ulazi u društvo u kojem se tek treba naučiti nositi s potrebama ostalih. A o dokazivanju da ne pričam.

    Bit će sve u redu.

  8. #8
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    meni se isto čini da treba poraditi na djetetovoj empatiji, suosjećanju prema drugima, da ona nije centar svijeta i neće svi plesati po njenim željama.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Paaa...ja sam zapravo radoznala. Kako se devojčica do sada uklapala u jaslice i vrtić, da li je takav njen karakter oduvek ili je škola pogoršala njeno ponašanje?

  10. #10
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Paaa...ja sam zapravo radoznala. Kako se devojčica do sada uklapala u jaslice i vrtić, da li je takav njen karakter oduvek ili je škola pogoršala njeno ponašanje?
    i mene zanima.
    ja bih rekla da je takvih postupaka bilo i prije. Al da ne nagađam, neka nam mama odgovori.

  11. #11
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    I mene najprije zanima ovo što pulinka pita. Druga stvar, ako se ona sama ne žali i u načelu je zadovoljno i sretno dijete, ne vidim zašto se uključivati i "pomagati joj" ako ona pomoć ne traži i ne treba.
    Razgovarala bih s njom o prihvatljivom i neprihvatljivom ponašanju i uzročno-posljedičnoj vezi između pojedinih ponašanja i reakcija drugih, ne nužno vezano uz nju i njena ponašanja.
    Moguće da je dijelom stvar karaktera, njezinog načina da se istakne i izbori za svoje mjesto, ne znači da će biti teška uvijek, mijenjaju se obrasci ponašanja.
    Gledam to u razredu moje kćer koja je sad u četvrtom razredu, često mi zna reći da ovo ili ono dijete koje je ranije bilo teško, agresivno, lagalo (to mi sad pada na pamet kod primjera iz njenog razreda) i nisu se baš voljeli družiti, postalo je skroz drugačije i sad su super frendovi.
    Posljednje uređivanje od Barbi : 09.02.2017. at 15:19

  12. #12

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,727

    Početno

    Uuuuuu takav je moj najmanji. Gazda u selu. Ali to se kod njega vidi i u vrtiću. Ali on je k tome i introvert. Bože me sačuvaj kad krene u školu..

  13. #13
    MalaRiba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    369

    Početno

    U vrtiću je bilo djece s kojom se igrala, i s kojima manje, kao i sva dječica. Na zadnjoj godini vrtića je bilo manje djece njene dobi, ostali su skoro sve trogodišnjaci (a ona predškolarka), mislim da je tu počela 'solo' igra. Bila je jedna djevojčica s kojom se divno slagala, no ona je dobila odgodu škole, inače bi bile isti razred. Inače, L. je išla u inkluzivnu skupinu gdje je bilo10ak djece 'normalnog razvoja' i troje dječice s autizmom. Dakle i tamo je bilo...učenja empatiji.
    MM i ja doma živimo i dišemo emaptiju, dijeljenje, pomaganje, poštovanje, ali i zezanje,vedrinu...razumijete da mi ovo njeno ponašanje kao veliki veliki kontrast.
    Posljednje uređivanje od MalaRiba : 09.02.2017. at 16:25

  14. #14

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    557

    Početno

    Jesi li ju pitala je li svjesna što čini?
    Moj sin je uvelike bio takav, čak donedavno.
    Odnosno, na glasu je kao "ovaj bahati mali".

  15. #15
    MalaRiba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    369

    Početno

    Nisam, tim riječima. Ali razgovaramo puno, da se ne ponavljam... Evelina, donedavno. To mi daje nadu :D Kako se promjenilo?

  16. #16
    MalaRiba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    369

    Početno

    Lili75, da zato sam i ovdje. Imaš kakav konkretan savjet?

  17. #17

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    557

    Početno

    Citiraj MalaRiba prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam, tim riječima. Ali razgovaramo puno, da se ne ponavljam... Evelina, donedavno. To mi daje nadu :D Kako se promjenilo?
    Više se stvari poklopilo, nešto vjerojatno akcijom, a nešto prirodno.
    Akcija je to da ide na radionice kod Tanje Sever i mislim da mu one kanaliziraju masu emocija koje ga tjeraju na neprikladno ponašanje.
    Prirodno je to što mislim da se sada osjeća pripadno (osjećaj pripadanja razredu, školi...) i čini mi se da radi toga više nema potrebu biti bahat, drčan i naizgled agresivan.
    A vjerojatno tu ima i vrijeme svoju ulogu.
    No, ja sam ga više od nekoliko puta pitala je li svjestan da neće imati prijatelja radi takvog ponašanja. I koristila sam svaku priliku kad se požalio na nečije ponašanje (prema njemu samom ili nevezano za njega) da povučem paralelu s njegovim vlastitim.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    MalaRiba, a da li dete ima neke sankcije u školi i kod kuće za takvo "nedrugarsko" ponašanje?
    I kako ona reaguje na te sankcije, ako ih ima, da li im uopšte razume povod, i da li je "kazna" ljuti?

    Evo, meni je teško da zamislim karakter tvoje curice: sa jedne strane, kažeš da je promišljena i u akcijama i u govoru.
    A opet, gura se, dere, vuče, udara-kada joj neka sitnica nije po volji. Zar su joj i takve akcije promišljene?
    Meni deluju totalno impulsivne, iako, videla sam i decu koja se "sa predumišljajem" tako ponašaju.
    Ali su takva deca u teškoj manjini. I za takvu decu bih rekla da se tako ponašaju jer im je takvo ponašanje dozvoljeno, a ponekad čak i ohrabrivano. Ti sama znaš da li je kod vas tako, meni se čini da nije.

    Ili možda problem i nije tako veliki kako se tebi čini.
    U tom uzrastu svi se gurkaju, čupkaju, natežu, jesu/nisu drugari svakog časa, počinju da ogovaraju itd, itd...
    Ako kažeš da ti dete deluje uglavnom srećno, onda verovatno ne postoji neki značajan razlog njene agresivnosti.
    Možda ona prosto ne vidi šta je loše u njenom ponašanju, tj. možda samo kopira nečiji neodgovarajući uzor jer joj je to zabavno?

    Da ne bude da se pravim jako pametna, moja sedmogodišnjakinja je često ne baš uzornog ponašanja. Nije agresivna fizički, ali ume da se prodere tu i tamo bez razloga.
    ALI, ona se od A do Š uklapa u one prve stavke o ADHD koje je Mima nabrojala. Od rođenja je takva, sa vremenom je razvila mehanizme kompenzovanja.
    Međutim, pošto ima sreće sa razumnom učiteljicom, ove godine se ponaša bolje nego ikada, i srećnija je nego ikada u kolektivu - nikad nije bila nesrećna, ali sama kaže da joj je škola puno draža od vrtića.

  19. #19
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Ako ti kći nema baš nikakvih teškoća s koncentracijom (bez koje nema poteškoća iz adhd ladice), grafomotorikom i općenito školskom stegom i poštivanjem učiteljičinih pravila (to su sve okidači za frustraciju koja se može pojaviti u školi), onda bih razmislila p nekim grupnim radionicama ako ih ima u tvom mjestu boravka. U ZG su to radionice socijalnih vještina kod Tanje Sever i Julije Vlahinsky, vjerojatno ima još poneko (možda Tesa ili Modus?). Radi se o odlično vođenoj interakciji uz puno namjenskih igara, razgovora, glumljenja situacija i skupnog crtanja u svrhu otkrivanja unutarnjeg svijeta svakog djeteta.
    Možda je samo takvog karaktera koji se malo treba oblikovati i kanalizirati, možda je zapravo jedinica-šefica, a vi navikli na nju pa i ne primjećujete koliko sama upravlja...tko zna?
    Savjet psihologa uvijek dobro dođe, vi procijenite.

  20. #20
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Može i kognitivno biti puno naprednija od svoje dobi, tu se isto javi nesklad u emocionalnom razvoju, visoka, "odrasla", pametna, a ponašanje impulsivnog vrtićarca.

  21. #21
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    MalaRiba, da li ti je to jedino dijete? Ili najmlađe (tu situaciju smo mi imali, zato pitam). Takva djeca u obitelji imaju povlašteni položaj, a to je teško izbjeći jer oni stvarno jesu jedinci ili najmlađi. Kad se to još potrefi s nezgodnim karakterom (moj mlađi je Mrgud, onaj štrumf koji vječito gunđa). Ako se tu još nakaleme neke teškoće vrsta raznih, bolje je potražiti mišljenje psihologa. Ne bih sad širila priču što smo mi činili i zašto, jer bilo je i drugih razloga za posjet psihologu, ne samo karakter, ali eto, prerastao je to. Trebala je cijela školska godina. A ja sam i danas na oprezu, što možda za njega nije najsretnija kombinacija, jer je i dalje u istom položaju najmlađeg djeteta, odnosno onoga koji je igrom slučaja često u centru pažnje.

  22. #22
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Istekao mi je edit. Htjela sam dodati da mi se čini da sam JA bila takva, prvo dijete i prvo unuče u obitelji, dugo i jedino dijete, a onda sam s 8 godina dobila brata. Nemam pojma kako je bilo mojoj mami, jer ja sam i danas zahtjevna i naporna (sigurno sam takva bila i kao dijete) ali za mene je to bilo dobro. Naučila sam iz životnih okolnosti da nisam uvijek u centru pažnje. Čak se i sjećam tih vremena... Eto, to je moje vlastito iskustvo. Baš ću mamu pitati kako je njoj bilo u to vrijeme...Nekako mi se čini da joj nije bilo lako. A sad na to gledam drugačije nego prije vlastitog roditeljskog iskustva. Sorry ako sam otišla offt.

  23. #23
    MalaRiba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    369

    Početno

    Hvala vam na savjetima!
    Je, L. je jedinica, tako nam se život posložio...
    Peterlin, i ja sam najmlađe dijete pa naslućujem o čemu govoriš, kao i MM (doduše on je najmlađe od petero) i znam da je to...tako, dio 'problema'. Možda i ta njena pamet, ne znam.
    Dakle dalje, L. je super u blizini odraslih (osim u razredu gdje i pred učiteljicama ima ekscese s djecom), ali s klincima ne!

    Jedna prijateljica mi je pedagog, ima kćerkicu od skoro godinu dana i jednom mi je rekla ''morat ćeš mi reći kako vi to tako lijepo raditi s L., koja je tajna''.
    Prevelika mi je to dihotomija, kakva je s odraslima a kakva s razredom.

    Želim: da se 'uklopi', ne u kalup već u društvo, da poštuje druge i nosi se s frustracijama.
    Ne želim: da je otresita i neljubazna i kratka prema drugima (djecom), i radi sebe i radi drugih.

    Evo iskreno, razgovaramo puno (ali ne po cijele dane opet), o važnosti prijateljstva i dijeljenja (bojica, osmijeha, papirnatih maramica -ma tu čak i nemamo problema), ali i ljubazne riječi, strpljenju, namjerno joj doma 'vježbamo' strpljenje, npr. L., ajde posloži s mamom čarape pa možeš dalje čitati i sl.
    Kao kaznu koristimo da nema recimo crtića navečer, ili da nema čitanja nego ravno u krpe (ovo joj teško pada), ili taj tren stavimo 'u kaznu' predmet interesa, npr album sa sličicama ili sl na koji dan; i svaki put objasnimo zašto se to dogodilo, da na neki način ona bira uzroke svojim ponašanjem, a da se ponašanje može birati i mijenjati.
    Posljednje uređivanje od MalaRiba : 10.02.2017. at 09:44

  24. #24
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Da, da... povlašteni položaj u obitelji je dio priče, ali ne može se tu ništa učiniti. Nije za to nitko kriv ili zaslužan.

    S druge strane - što učiniti? Moj E. se nikada nije baš dobro uklopio u svoj razred (od prvog do osmog) ali nije on bio jedini faktor. Taj razred je doslovce bio pun nasilnika, neodgojene djece, ovakvih, onakvih...i kad se to sve (zajedno s nekooperativnom učiteljicom) stavi na hrpu - dobije se neugodna kombinacija.

    ALIII gdje smo mi našli rješenje: glazbena škola! Kad smo starijeg sina upisali u trećem osnovne, moj mlađi (tada u drugom osnovne) rekao je "Idem i ja". To je bila NAJBOLJA odluka. U glazbenoj školi bila je odlična atmosfera, to mu je išlo, bio je među najboljima, ni njegove smetnje čitanja nisu dolazile do izražaja i ta škola mu je bila psihoterapija. Imao je sredinu u kojoj se dobro osjećao.

    Dakle, vidi što bi se za tvoje dijete moglo naći. Možda u prvom razredu baš i nema puno ponude (škole obično to nude od drugog razreda) ali ako ima neka aktivnost koju voli, štajaznam strani jezici, ples ili ritmika, gimnastika i drugi sportovi - upišite dijete da vidite kako joj to utječe na socijalizaciju. Ponekad u razredu STVARNO nema intelektualnog i emotivnog para za ovakvu djecu koja su iznad prosjeka u nekim segmentima (intelektualno) a često kaskaju na drugim područjima (emotivno). Ovo je dob u kojoj treba ISPROBATI što djetetu paše. Kćer moje kume našla se u plesu, moj mlađi u glazbenoj školi, moj stariji (iako je i on završio glazbenu) se bolje snašao u informatici i filmskoj umjetnosti. Tome služe slobodne aktivnosti. Društvo u razredu NE biraš, nego moraš naučiti to podnositi i izvući najbolje za sebe bez gaženja po prstima. SLobodne aktivnosti BIRAŠ i to je ono što si nađeš po svojoj volji, pa je i motivacija drugačija. Mojim sinovima su slobodne aktivnosti pomogle da podnesu frustraciju škole.

    Sretno! Sve će to doći na mjesto.

  25. #25
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Zaboravih napomenuti - glumačke družine za najmlađe su isto dobra stvar za ovakvu djecu. Tamo nauče igrati kojekakve uloge. Mom mlađem je to isto super išlo i volio je to.

  26. #26
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Ja bih se samo nadovezala na Peterlin.
    Odlično je mala riba, kako pristupaš situaciji. Ja bih samo dodala: daj djetetu vremena, da nauči ne biti otresita i neljubazna. To je jedan važan dio socijalizacije.

    No nemoj tjerati ni nju, ni vas da se uključi u natjecanje " najomiljenije curice u razredu'. Pogotovo ako ti je cura sretno i zadovoljno dijete.
    Razred i djecu u njemu ne biraš.

    Nisam sasvim razumijela ovo sa kažnjavanjem, u njega općenito baš ne vjerujem, a u ovom konkretnom slučaju, ne razumijem sasvim sto se kažnjava.

    U ovu priču sa jedincima još manje vjerujem , al to valjda ljudima prvo padne napamet.

  27. #27
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Moram reći da mi se ne čini da se radi o neljubaznoj ili prgavoj djevojčici, nego o djevojčici koja je frustrirana i ne nosi se dobro sa školom i društvom.
    Koliko vidim, učiteljica ju nije nazvala prgavom nego je rekla da se ne zna snaći, i to mi se čini kao prilično dobar opis situacije.

  28. #28
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    Odlično je mala riba, kako pristupaš situaciji. Ja bih samo dodala: daj djetetu vremena, da nauči ne biti otresita i neljubazna. To je jedan važan dio socijalizacije.
    X

  29. #29
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    ja mislim da sve dobro radite, i da će sve to biti ok, ali ne može preko noći.

    meni se čini da je ona u takvom periodu da se - ne snalazi najbolje. klasični obrambeni mehanizam, ne zna šta će, pa je prgava i bezobrazna, što još više odbija djecu, a ona još više ne zna što će sa svima njima, a trenutno joj fali te emocionalne zrelosti da shvati da sama sebi radi naopako, a ne zna što da napravi.

    primjer - ti pričaš o važnosti prijateljstva i dijeljenja. a ona je recimo u situaciji u razredu da su djeca prema njoj - neljubazna. nije ona sama od sebe takva. ona prgava, a ovi ostali svi cvjećke vjerojatno je takva njezina reakcija isprovocirana, tebi se čini sitnicima (i to objektivno i jesu sitnice i gluposti), ali i z njene perspektive baš i ne izgleda tako.

    s vašim pristupom, ne može to na loše završiti, ali ja bih poslušala savjet od čokolade, radionice mogu samo pomoći da se to sve zajedno ubrza i olakša joj.

  30. #30
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Društvo u razredu NE biraš, nego moraš naučiti to podnositi i izvući najbolje za sebe bez gaženja po prstima. SLobodne aktivnosti BIRAŠ i to je ono što si nađeš po svojoj volji, pa je i motivacija drugačija. Mojim sinovima su slobodne aktivnosti pomogle da podnesu frustraciju škole.

    Sretno! Sve će to doći na mjesto.
    ovo sam i ja htjela reći, potpuno se slažem!

    uključi dijete u neku izvanškolsku aktivnost, vjerujem da će joj promjena okruženja koristiti

  31. #31
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    U ovu priču sa jedincima još manje vjerujem , al to valjda ljudima prvo padne napamet.
    To s jedincima je iz iskustva. Kad dijete ima braću i sestre, jednostavno ima doma više prilike da vježba socijalne kontakte. To je sve.

  32. #32
    MalaRiba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    369

    Početno

    Kaznimo ju oduzimanjem gušta, da se tako izrazim. Nekog njenog zadovoljstva, koje ne možda dobiti ako je taj dan gurnula torbu i izderala sa brutalno na nekog. Ne mo-že, ako nema penala u školi, ima doma.
    A seni neće pasti u tu zamku, i MM joj zna reći '''život nije natjecanje u popularnosti'' Da je bar to meni nekad netko rekao kad sam bila mlađa

    Ovo što je jedinica to nije bio...naš odabir. Ma i baš zato što je jedinica ne želimo dramiti, znam da ima pouke koje sama mora izvući, ali ovo što se sada događa je za reagiranje i akciju. Učiteljica nam je rekla na informacijama u sri da nekad uzviknu prije odmora (netko od klinaca) ''tko se ne želi igrati sa L?'' i onda svi dižu ruku. A kako da kažem, ok su djeca, iz ok sredina, svi bistrići neagresivci. Znači da reagiraju na nju. Ili?

  33. #33
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Odvedite dijete psihologu.

  34. #34
    MalaRiba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    369

    Početno

    Pa dobro može, ali taj mi molim te argumentiraj. Pitali smo učiteljicu prije dva dana rekla je da nema potrebe i da je sitnica. Vidiš da smo za sve prijedloge otvoreni, no daj mi pojasni malo.

  35. #35
    MalaRiba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    369

    Početno

    Radionica, može (to mi uopće nije palo napamet), iz Rijeke smo. Cvijeta, imaš slučajno kakav kontakt?

  36. #36
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj MalaRiba prvotno napisa Vidi poruku
    Učiteljica nam je rekla na informacijama u sri da nekad uzviknu prije odmora (netko od klinaca) ''tko se ne želi igrati sa L?'' i onda svi dižu ruku. A kako da kažem, ok su djeca, iz ok sredina, svi bistrići neagresivci. Znači da reagiraju na nju. Ili?
    ja bih ju odvela psihologu upravo zbog ovog što si napisala
    ako su djeca iz razreda u principu ok, a nitko se s njom ne želi igrati, problem je dublji

    nemoj se bojati odlaska psihologu, ja sam išla sa svoje obje kćeri i to je stvarno puno pomoglo!

  37. #37
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Nema se tu što pojašnjavati, dijete ima problem, a vi ga ne znate riješiti nego ju disciplinirate. To nije nikakvo čudo, jer tako postupaju svi roditelji. Ja mislim da tvoja kći nije prgava i zločesta, nego se ne snalazi među djecom u školi, i to ju frustrira, pa reagira prgavo. Olakšat ćete joj život, a i sebi, ako vam stručna osoba pomogne i da vam upute kako se ponašati, a nju eventualno uključi u neke grupne radionice gdje će učiti kako se nositi sa svojom frustracijom.

  38. #38
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    I mene zanima.
    Zašto psihologu?

  39. #39
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    a meni je ta citirana situacija indikator da netko treba razgovarat sa djetetom koje uzvikne "tko se ne želi igrati sa L", da je L ne znam kakva, pozivanje drugih da se ne igraju s njom je vrlo ružno, i tako javno izoliranje nekoga

    edit: odgovarala nakon n.grace
    Posljednje uređivanje od tangerina : 10.02.2017. at 11:22

  40. #40
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Ja se nadovezujem na čokoladu i cvijetu. Radionice odnosno psiholog pomazu stvari vidjeti stvari iz drugog kuta i dijete doživjeti na drugi način nego mama i tata. A i dijete može se njima moze "otvoriti" na posve drugi način.

    A što se tiče razreda, mislim da učiteljica ima tu dosta posla...
    djeca koja uzviknu " tko se neće igrati sa L ili x, svejedno" brr...
    a sve fina i neagresivna djeca
    Postoji jako puno načina i vidljive i nevidljive agresije.

  41. #41
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj MalaRiba prvotno napisa Vidi poruku
    Pitali smo učiteljicu prije dva dana rekla je da nema potrebe i da je sitnica.
    ne znam na koji način učiteljica razmišlja, ali da sam ja na njenom mjestu ne bih smatrala sitnicom kad svi dižu ruku da se ne žele igrati s curicom iz razreda

  42. #42
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj MalaRiba prvotno napisa Vidi poruku
    Kaznimo ju oduzimanjem gušta, da se tako izrazim. Nekog njenog zadovoljstva, koje ne možda dobiti ako je taj dan gurnula torbu i izderala sa brutalno na nekog. Ne mo-že, ako nema penala u školi, ima doma.
    A seni neće pasti u tu zamku, i MM joj zna reći '''život nije natjecanje u popularnosti'' Da je bar to meni nekad netko rekao kad sam bila mlađa

    Ovo što je jedinica to nije bio...naš odabir. Ma i baš zato što je jedinica ne želimo dramiti, znam da ima pouke koje sama mora izvući, ali ovo što se sada događa je za reagiranje i akciju. Učiteljica nam je rekla na informacijama u sri da nekad uzviknu prije odmora (netko od klinaca) ''tko se ne želi igrati sa L?'' i onda svi dižu ruku. A kako da kažem, ok su djeca, iz ok sredina, svi bistrići neagresivci. Znači da reagiraju na nju. Ili?
    Učiteljica to očito dosta dobro nadgleda, ali ako klinci nastave s ovim, znači da je tvoje dijete ŽRTVA a ne uzrok problema. Zna se to tako dogoditi... Klinci se grupiraju (pogotovo djevojčice) i nađu nekoga koji je drugačiji ili nema prijatelje od prije, tako to ide. Djeca U GRUPI drugačije reagiraju nego kad je svako posebno ili sa svojim roditeljima.

    Vjerojatno ne trebaš ništa posebno činiti, samo drži oči i uši otvorene i prati, idi često na informacije, a svom djetetu nađi neku aktivnost koja ju veseli, da ima gdje "puniti baterije".

  43. #43
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    mislim da su grupne radionice socijalnih vještina kroz igru puno bolje rješenje od individualnog rada sa psihologom, puno je manji pritisak na dijete i osjećaj da ga se dovelo na popravljanje

  44. #44
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Jasno da treba, i učiteljica tu može jako puno napraviti.

    Samo - ne može napraviti sve; ne može spriječiti to odbacivanje iako ga možda može spriječiti javno.

  45. #45
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    a meni je ta citirana situacija indikator da netko treba razgovarat sa djetetom koje uzvikne "tko se ne želi igrati sa L", da je L ne znam kakva, pozivanje drugih da se ne igraju s njom je vrlo ružno, i tako javno izoliranje nekoga

    edit: odgovarala nakon n.grace
    pa naravno da jest
    ali da sam ja u toj situaciji, na prvom mjestu bi mi bilo rješavanje problema koji ima moje dijete, a ne nepristojnost drugog djeteta u razredu
    a nije prvi put, mama je isto čula od djeteta u parku

  46. #46
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    mislim da su grupne radionice socijalnih vještina kroz igru puno bolje rješenje od individualnog rada sa psihologom, puno je manji pritisak na dijete i osjećaj da ga se dovelo na popravljanje
    I to su psihološke radionice, i vjerojatno im prethodi pregled kod psihologa.

  47. #47
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    I na mimu i tangerina.
    radionica/ psiholog nije ništa ni sramotno, ni ružno.
    radi se naprosto o tome da dijete ima problem s tim kako se treba nositi sa grupom i da mu treba pomoći.

    mala riba, oprosti na mojoj iskrenosti, ali ja mislim da to vaše kažnjavanje djeteta ne vodi ničem dobrom.

  48. #48
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Jasno da treba, i učiteljica tu može jako puno napraviti.

    Samo - ne može napraviti sve; ne može spriječiti to odbacivanje iako ga možda može spriječiti javno.
    AKo sam ja dobro shvatila, učiteljica upravo to i radi, ali treba vremena da to klincima uđe u glavu. Ne ide od prve. Ali te socijalne interakcije se uče, na iskustvima. Zato treba djeci (svoj djeci) ponuditi više mogućnosti, da ne misle da je škola jedino mjesto gdje se mogu iskazati. Trebaju vidjeti da može i drugačije, pa onda dobra iskustva štajaznam s treninga iskoristiti u školi.

  49. #49
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    pa naravno da jest
    ali da sam ja u toj situaciji, na prvom mjestu bi mi bilo rješavanje problema koji ima moje dijete, a ne nepristojnost drugog djeteta u razredu
    a nije prvi put, mama je isto čula od djeteta u parku
    ali to i jest problem koji ima i njeno dijete, ko što je i Peterlin primijetila, tu treba paziti da dok mi damo vremena L. da nauči svoje socijalne vještine, ne postane u razredu žrtva bullyinga, i ne nakalemi si još ozbiljniji uzrok neuspostavljanja odnosa sa vršnjacima.

  50. #50
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    ali to i jest problem koji ima i njeno dijete, ko što je i Peterlin primijetila, tu treba paziti da dok mi damo vremena L. da nauči svoje socijalne vještine, ne postane u razredu žrtva bullyinga, i ne nakalemi si još ozbiljniji uzrok neuspostavljanja odnosa sa vršnjacima.
    zbog svega navedenog, ponašanja i djece u razredu i curice pokretačice teme, izjava učiteljice je površna i neozbiljna

Stranica 1 od 6 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •