Pokazuje rezultate 1 do 43 od 43

Tema: Otok Žirje

  1. #1
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno Otok Žirje

    MM zapeo da odemo na ljeto na Žirje. Nismo dosad bili. Ja nisam baš sigurna, ne znam ništa o otoku, ima li tamo ičega? Poznaje li tko Žirje?

  2. #2
    Smokvica. avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    660

    Početno

    Nema nicega .. kud baš žirje da mi je znat?

  3. #3
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Ja sam danas na kvizu potjera naucila da je Zirje najblizi otok Kornatima, s jugoistocne strane. I to je sve sto znam.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,407

    Početno

    Citiraj Smokvica. prvotno napisa Vidi poruku
    Nema nicega ..
    Zato neki vole takva mjesta nema ljudi, nema ničega... milina.... barem na nekoliko dana

  5. #5
    Smokvica. avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    660

    Početno

    Ma da, to potpuno razumijem.. i ja težim takvom mjestu

  6. #6
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Smokvice, kako nema ničega?
    Ima prekrasnih uvala u kojima je tek pokoji zalutali nautičar, ima konoba Stupica u kojoj, doduše, nema nikoga , ima Gradina, bizantska utvrda iz 6. stoljeća, dio limes maritimusa s koje puca predivan pogled na obližnje otoke i pučinu , di ćeš lipše!

    Meni je Žirje super

  7. #7
    Smokvica. avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    660

    Početno

    Kao sto rekoh, ako traze "nista" onda je super misto!
    Kod mene, otocic u blizini, kaos veci nego u centru murtera

  8. #8
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,088

    Početno

    Nadam se da će se javiti forumašica koja najbolje pozna Žirje.

    Dotad: Žirje je prelijep otok, more je savršeno čisto, jako sliči Kornatima a nije nacionalni park. Ima trajektnu liniju i pokoji auto. Ljeti radi dućan i kafić, ne znam za poštu.
    On bi bio idealna destinacija za posjet brodom, ovako na noge ne može se sve vidjeti i obići

  9. #9
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,413

    Početno

    kamp?
    privatni smjestaj?

  10. #10
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,088

    Početno

    Mislim da nema uređeni kamp.

    Najbolje bi bilo da se, prilikom sređivanja privatnog smještaja, dogovorite s gazdom da vam stavi na raspolaganje neki auto ili traktor dok ste tamo, da možete obilaziti uvale. Ili čamac

  11. #11
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Nadam se da će se javiti forumašica koja najbolje pozna Žirje.

    Dotad: Žirje je prelijep otok, more je savršeno čisto, jako sliči Kornatima a nije nacionalni park. Ima trajektnu liniju i pokoji auto. Ljeti radi dućan i kafić, ne znam za poštu.
    On bi bio idealna destinacija za posjet brodom, ovako na noge ne može se sve vidjeti i obići
    evo me

    kao što su neke forumašice već rekle Žirje je prekasan otok, ali nije za one koje žele neke dodatne sadržaje osim prirodnih ljepota te sunca i mora. to je baš robinzonski način ljetovanja i ne sviđa se svima. sam otok ima više uvala u kojima ima aparmanskih smještaja i sad je stvar preferencije gdje više volite biti stacionirani. ako želite da vam je dućan koji je ujedno i jedini na otoku te trajekt na dohvat ruke onda potražite smještaj u uvali Muna. ako želite veći mir i osjećaj da ste van civilizacije onda ima par prekrasnih uvala u kojima ljudi iznajmljuju kao što su npr. Koromašnja koja je najbliža Muni ili Pečenja, Mikavica, Tratinska, ali one su dosta udaljenije. Idealno bi bilo da imate nekakav prijevoz pa da niste ograničeni samo na jedno mjesto već mijenjate plaže prema želji. Mi recimo imamo kuću u Muni i ako mi je taj dan prevjetrovit za kupanje odemo autom ili brodicom na drugu stranu otoka gdje je bonaca.

    osim tog jednog dućana, na otoku ima i par kafića i poneki restoran, ali kako ih ja ne posjećujem ne znam sad točno koji će raditi ovu sezonu. odmah da upozorim. nema liječnika nego samo medicinska sestra te jedan mali poštanski ured koji je smješten u selu koje je nekih 15 min. šetnje iz uvale Mune. za sad bi to bilo sve, ako se nečeg još sjetim napisat ću.

  12. #12
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Nisam nikad bila ali sam se zaljubila u Žirje na slikama i ideju ljetovanja tamo.
    Hvala ti Bodulice na ovom izvještaju, mislim da bi mogli tamo ove godine. Meni je ljetni odmor sinonim za mir, tišinu, sunce i more.

  13. #13
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Meni ovo zvuci savrseno! Ovakav oblik ljetovanja je bas po mom gustu.

  14. #14
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    e da, od znamenitosti bi bilo svakako dobro posjetiti Gradinu iz 6. st. thttps://www.youtube.com/watch?v=emCNUsU9Avc te se eventualno popeti na Velu Glavu odakle puca prekrasan pogled na Kornate, a vide se Vis i ostali otoci.

  15. #15
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

  16. #16
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Drage sve, puno hvala na komentarima! Nisam mogla otvoriti forum, opet mi je nešto štekalo. Mislim da ćemo ipak odustati od Žirja
    toliko robizonstva nam je ipak malo previše.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,134

    Početno

    Malo potaknuta ovom temom, a malo u želji za upoznavanjem još nekog otoka, ove godine smo odlučili dio godišnjeg provesti i na Žirju
    Nismo bili dugo ondje, 4 dana, ali jako dobro nam je došlo za potpuno opuštanje.
    Ako bi nekom to koristilo za buduća planiranja, stavljam ovdje neke dojmove:

    -otok je zbilja vrlo, vrlo miran. Ali pitanje je koliko će dugo takav i ostati. Od više domaćih ljudi na otoku smo čuli komentar "što je to ove godine, svi su počeli dolaziti na Žirje" - pod "svi" se misli na turiste koji dolaze autima. Izgleda da Žirje postaje sve popularnije, pa bi u sljedećim sezonama zaista turista moglo biti sve više i više - pitanje je samo koliko ljudi otok može podnijeti.
    -glavni problem s tim u vezi je trajekt. Na Žirje vozi najmanji trajekt koji sam vidjela - brojali smo, stane nekih 10-11 auta (pod uvjetom da nema nijednog kombija ili prikolice). Trajekt vozi dvaput dnevno. Jadrolinija preporučuje rezervaciju mjesta za auto unaprijed, iako mi nije jasno kako ta rezervacija funkcionira (nisu mi ni u Jadroliniji znali objasniti kako - rekoše mi, "ako imate rezervaciju, sigurno ulazite", ali nisu mi ništa rekli na pitanje što ako smo zadnji u redu s rezervacijom i baš za naš auto više nema mjesta?).
    Veći trajekt je nemoguće uvesti na tu liniju jer je luka Žirje mala, i tako orijentirana da se i ovaj mali brod teško manevrira.
    -more je izuzetno čisto, možda najčistije od svih mjesta gdje sam dosad bila (a obišli smo puno toga). Još nigdje nisam doživjela da se kupam par metara od trajektnog pristaništa, a da je svejedno savršeno čisto. Ipak, baš zato što je more tako čisto, sve plaže na kojima smo bili prilično su pune ježeva, i to bi možda moglo smetati nekome tko onamo ide s malim djetetom koje još ne pliva (nama nije previše smetalo, ali treba biti pažljiv u plitkom).
    -što se tiče opskrbe, u samoj uvali Muna postoji dućan gdje se može kupiti kruh, a i druge namirnice, ali ovisi kad što dođe. Nama je gazdarica preporučila da se hranom opskrbimo u Šibeniku, pa smo tako i napravili - u Žirju smo kupovali samo kruh i eventualno sladoled
    -na otoku postoji nekoliko restorana, cijene su manje-više standardne za ovaj dio Jadrana i za sezonu
    -što se tiče smještaja, mi smo bili u uvali Muna, u neposrednoj blizini trajekta, i to je imalo svojih prednosti, iako smo čuli trajekt kroz prozor (ali ionako rijetko dolazi pa nam nije smetalo). Smještaj je moguć i u drugim uvalama - meni osobno se najviše svidjela uvala Pečenja, gdje ima dosta hlada, ali išli smo i na druga mjesta po otoku i svugdje je dobro.
    -nautičara ima dosta. U uvali Tratinska nabrojali smo 40-ak plovila, u uvali Stupica ih nismo ni brojali - izgleda da je to sve popularniji vid obilaženja.
    -otok ima prekrasnih vidikovaca i svake večeri smo bili na nekom od njih. Već spomenuta Vela Glava daje prekrasan pogled na Kornate, i onamo se dolazi na zalazak Sunca publike ne manjka, ali ima i dosta prostora. Osim toga, bili smo i na Gradini iz 4. stoljeća iznad uvale Stupica, ali ona je na južnom dijelu otoka i cesta do tamo je makadamska. Nije loša, zapravo, makadam je jako dobar, ali nekom tko nije navikao derati auto po svakakvim cestuljcima moglo bi smetati (zato je i nas gazdarica upozorila na "groznu" cestu, a mi se poslije čudom čudili da što je njoj grozno - nakon velebitskih makadama kriteriji o cestama se malo promijene )
    -otok bi inače bio prekrasan za vožnju biciklom ili duge šetnje, ali ljeti, pa još na +38, tako nešto jednostavno nije dolazilo u obzir Ipak, otok je dosta velik, pa ga se ne može obići cijelog pješice, i zato je praktičnije s autom.

    Eto - nadam se da sam dala dovoljno informacija za nekog tko se još bude premišljao. Nama osobno Žirje se jako svidjelo, baš zbog tog mira i čistoće, iako, nisam sigurna koliko će dugo takvo stanje opstati, s obzirom na sve veću popularnost...

  18. #18
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,496

    Početno

    Tanja,
    Super opis, posebno za nas koje nikad nismo bile tamo.

  19. #19
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,496

    Početno

    Tanja b

  20. #20
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,496

    Početno

    Tanja b

    Sto se tice cistog mora u trajektnoj luci, trebas otici do Silbe. Ne da je kristalno cisto (iako pristaje katamaran i trajekt u prosjeku 2-3xdnevno) nego se tamo ljudi kupaju.Djeca samo sacekaju da ode i odmah na mol i skakanje u velike dubine a opet odozgo vidis svaki kamencic na snu. Predivno

    S tim da je Silba definitivno za duzi Go, minimalno za tjedan dana. Mi idemo tamo uvijek na 15 dana.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,134

    Početno

    Bila sam na Silbi, ali u proljeće, pa nam kupanje (još) nije bila opcija Slažem se, prekrasan otok.
    Samo za tebe, preporučujem romane Sanje Lovrenčić "Ardura" i "Savršen otok" (ovaj drugi spada pod dječju književnost, ali nije baš za malu djecu, pa se ni odrasli neće dosađivati)
    Meni su ti mali otoci savršeni za provesti 3-4 dana, dulji boravak je za nas malo prestatičan. Navikli smo landrati uzduž i poprijeko. Iako, sad nam je baš pasalo biti na jednom mjestu, jer smo na Žirje došli direkt s Brača, gdje smo imali sasvim drugi tempo i sadržaje. Trebalo nam je nešto da se "resetiramo".

  22. #22
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,496

    Početno

    Tanja
    Mi smo ti isto sve samo ne staticna obitelj.
    Imas gdje hodat po Silbi samo treba znat. Ima predivnih divljih plaza do kojih treba planinarit kroz divlje dijelove otoka po sat vremena.
    Mi smo svaki dan na drugoj plazi.
    Ja sam trcala po Silbi duzine od 26lkm.Ljeti je puno dogadjanja al onih finih mirnijih raznih koncerata izlozbi smotri ma svega ima. Otockih tradic.manifestacija koliko hoces a opet ne vrvi od guzve.

    Ove god.nam je bilo super sto je frend kupio gliser pa smo istrazili i druge neistrazene plaze otoka koje su bas daleko za hodanje (staze bi mogle bit bolje oznacene) al smo obisli i Olib, Premudu i jos neke otoke s brodom.ma divno!!!

    Sad sam u okolici Zadra.Koma od guzve.Covjek na covjrk.Sok nakon Silbe.

  23. #23
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Tanja, Zirajci ti tu istu pricu pricaju vec 20 godina.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Tanja, Zirajci ti tu istu pricu pricaju vec 20 godina.
    E sad, to ne mogu znati ali ljudi (turista) na otoku je bilo (nije baš tako pusti otok!), i to dosta stranaca. Prednjače Slovenci, ali ima dosta Čeha i Nijemaca, a i dućan se vrlo brzo isprazni.
    Nautičara fakat ima puno, njih smo osobno prebrojali u svakoj uvali u koju smo došli
    Nama se dopalo - čisto je, mirno, ima hlada, nema buke. Bilo bi fora provozati se duž otoka biciklom, ali za to bi trebalo biti bar 15 stupnjeva svježije nego što je bilo ovih dana.

  25. #25
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,496

    Početno

    A jel ima sume? Ja kroz sumu mogu i kad je toplo.
    Zapravo najvise volim po tim manjim otocima posebno ako su bez auta sto se covjek nahoda i bude aktivan na odmoru.
    A djeca spavaju navece ko klade sto od kupanja sto od hodanja po cijele dane.

    Rekla bih da su ti otoci garancija za povratak doma u boljoj formi i mrsaviji!
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 05.08.2017. at 12:54

  26. #26
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Tanja, super opis. Hvala.
    Kamp ne postoji?

  27. #27
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,088

    Početno

    Nautičara je uvijek bilo puno, čak i u ratnim godinama

  28. #28

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    A jel ima sume? Ja kroz sumu mogu i kad je toplo.
    Ima djelomice šume, ali da bi došla do te šume, moraš proći po otvorenom terenu bez hlada
    Šume je najviše na dijelu otoka prema jugu, uz spomenutu makadamsku cestu.


    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Kamp ne postoji?
    Ne, nema kampa.

  29. #29
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    baš mi je drago tanja_b da vam je bilo lijepo na Žirju.

    polovica mene je Žirajska pa nisam potpuno objektivna. ove godine sam na žalost bila samo na jedan dan i to tužnom prilikom, ispratiti oca na vječni počinak. baš s mm dogovaram da odemo sad dok još traje lijepo vrijeme na par dana. kupam se ja svaki dan i u Zadru, ali Žirje je Žirje.

    turizam se nije razvio tamo i iz tog razloga jer je dolje dugo godina bila vojna baza i stranci nisu bili poželjnji na otoku. bilo ih je jako malo svih tih godina i to isključivo u privatnom smještaju, a tako je ostalo i do današnjih dana samo se broj tih soba za iznajmljivanje godinama ipak povećao. a i dosta nautičara voli svratiti na Žirje.

    I moram još nadodati da su gore na Veloj glavi osim raznih zemljopisnih koordinata ugravirani i stihovi moga tate pa odlazak tamo ima za mene posebnu vrijednost <3
    Posljednje uređivanje od Bodulica : 06.08.2017. at 13:55

  30. #30

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj Bodulica prvotno napisa Vidi poruku

    I moram još nadodati da su gore na Veloj glavi osim raznih zemljopisnih koordinata ugravirani i stihovi moga tate pa odlazak tamo ima za mene posebnu vrijednost <3
    Nisam to znala šteta, obratila bih više pažnje na njih! Ovako smo više gledali zemljopisne koordinate i toponime...

  31. #31
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Baš super zvuči tvoj opis tanja
    Mi ćemo na kraju na Korčulu. Svi zadovoljni, i klinci koji će tamo imati društvo, a i ja i mm.

  32. #32
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj Bodulica prvotno napisa Vidi poruku
    I moram još nadodati da su gore na Veloj glavi osim raznih zemljopisnih koordinata ugravirani i stihovi moga tate pa odlazak tamo ima za mene posebnu vrijednost <3


    (ovo mi je da znam... za drugi put...)
    Posljednje uređivanje od Forka : 06.08.2017. at 14:57

  33. #33
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj Bodulica prvotno napisa Vidi poruku
    I moram još nadodati da su gore na Veloj glavi osim raznih zemljopisnih koordinata ugravirani i stihovi moga tate pa odlazak tamo ima za mene posebnu vrijednost <3

  34. #34
    tikica_69 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    2,809

    Početno

    Evo, ja upravo rezervirala apartman u kolovozu, pa vam na jesen prenesem dojmove :D

  35. #35
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Nautičara je uvijek bilo puno, čak i u ratnim godinama
    Iz iskustva ću ti reći da ne postoji komadić mora našega di nema nijednog broda. I sve više nudista po tim brodovima. Mi inače liti više vremena provodimo na brodu nego na plaži ali zadnjih godina nema mista bez brodova. I golih guzica

  36. #36
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Treba Željki Markić i ekipi prijaviti da rastjera tu sramotu.

  37. #37
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Treba Željki Markić i ekipi prijaviti da rastjera tu sramotu.
    Mi nismo navili na to i ne želimo se navikavati. Toga nikad nije bilo da oko otoka u neposrednoj blizini kopna ljudi goli leže po brodovima isl. Jednom smo naišli na ljude koji su se seksali na provi. Nisu to baš zgodne stvari kad si s djecom jel tako? Oduvijek su postojale plaže i mjesta koja su isključivo za nudiste. Sad treba tražiti di su obučeni ako ne želiš da ti djeca uče anatomiju na Švabama i Slovencima. Ja bi to kažnjavala.

  38. #38
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,499

    Početno

    Trina, slažem se s tobom

  39. #39
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Je, nisu nesto ti natrceni Talijani koji suncaju podrucje oko supka...

  40. #40
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,496

    Početno

    lude ste

  41. #41
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Je, nisu nesto ti natrceni Talijani koji suncaju podrucje oko supka...
    Aj Talijani... ali Švabe..to ne želimo gledati

  42. #42

    Datum pristupanja
    Jan 2015
    Postovi
    14

    Početno

    Cure, koliko na Zirju ima plaza sa hladom, a da su prikladne za klince i bebe koje tek prohodavaju?
    Sve sta ste rekli do sada mi se svida, samo mi nedostaje jos ovaj info.

  43. #43

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,134

    Početno

    Hlada se može naći, to nije problem, ali, vidi moj komentar u ranijem postu:

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    baš zato što je more tako čisto, sve plaže na kojima smo bili prilično su pune ježeva, i to bi možda moglo smetati nekome tko onamo ide s malim djetetom koje još ne pliva (nama nije previše smetalo, ali treba biti pažljiv u plitkom).
    Dakle, ježevi su problem. Po mom sjećanju, za djecu je najprikladnija plaža u uvali Pečenja, jer je šljunčana, postupni ulaz, čak i od ježeva je bilo prilično očišćeno, i ima dosta hlada. U okolici je nekoliko kuća (pretpostavljam apartmani), ali gužve nikad nije bilo.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •