Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 81 od 81

Tema: Odrastanje kao dijete imigranata

  1. #51
    angel 1 avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    899

    Početno

    Imamo oboje stare vozačke dozvole..mm-a je prije 3tj i zaustavila policija zbog mob-a i sve ok s vozačkom..

    http://europa.eu/youreurope/citizens...y/index_hr.htm

  2. #52

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Imaš pravo, sad više ne treba, prije skoro dvije godine sam ja morala vadit novu, EU vozačku, iako je stara još vrijedila. ALI, ja imam ograničenje zbog vida.
    Posljednje uređivanje od annie84 : 22.02.2017. at 15:09

  3. #53
    kudri avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,470

    Početno

    bilo je i meni super kad sam bila dijete, ali negdje u pubertetu kad shvatiš da ovo nije tvoje, da su svi tvoji negdje daleko. počinju ti nedostajati bratići, sestrične, tete, obiteljska okupljanja, šetnja ulicom u kojoj si se rodio i odrastao. ne znam, meni je jako teško bilo, ali tek kad sam odrasla i postala svjesna nekih stvari. u hrvatskoj živim 14 godina! u svojoj zemlji gdje sam se rodila živjela sam "samo" 10, ali prve godine su najvažnije. zar nije??!
    i ne, ne trubim nikome da sam emigrant, mnogi niti ne znaju jer mi je hrvatski postao materinji, ali meni jako nedostaje, u dubini duše...moje, moj grad, moja ulica, pra teta, sestrična. žao mi je što nisam u mogućnosti, a nisu ni moja djeca sudjelovati na zajedničkim dječjim rođendanima, odlaziti kod pra tete i slušati obiteljske priče o baki, djedu, ali i starijim generacijama!
    Ja nisam mogla birati, dovela me mama, također misleći kako će mi ovdje biti bolje! I uvijek je ponavljala da je to napravila radi mene, a ja joj nikada nisam imala srca reći da bi ja bila sretnija tamo sam se rodila, gdje je sve moje.
    danas imam muža, dvoje djece, u Zagrebu sam završila fakultet, sklopila čvrsta prijateljstva, imam svoje interese, svoj život, ali ne smatram se hrvaticom. jednostavno, ovdje me život donio i neizmjerno volim hrvatsku, ali ona jednostavno nije moja.
    sjećam se osjećaja iz doba puberteta, toliko sam žudjela za domom, da sam znala reći - da me mama probudi usred noći i kaže, ajmo pješice natrag. ja bi ustala iz kreveta i hodala bez ikakvih pitanja.
    Dan danas kad sletim doma, zasuze mi oči...Eto, moja djeca na žalost nikada neće u punoj mjeri okusiti moju stranu obitelji, tradicija...i neizmjerno mi je toga žao!
    Posljednje uređivanje od kudri : 22.02.2017. at 23:04

  4. #54
    kudri avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,470

    Početno

    nemojte olako shvaćati odvajanje djece od korijena. nedavno su se jedni naši prijatelji vratili iz italije. bili su tamo 2 godine. starija kćer krenula je u školu kad su se vratili u zagreb,a otišla s 5 godina. i kad sam pitala njezinu mamu kako je ona, da li je sretna što su opet tu ili joj nedostaje italija?! rekla mi je da kćer uopće ne želi pričati o italiji, niti o tamošnjim prijateljima. rekla je da je presretna što je opet doma i da se ne želi prisjećati italije. a bila je presretna tamo, barem su tako mislili roditelji...i nikada nisu posumnjali koliko je zapravo sve to muči! i baš je rekla ta frendica da joj je to bilo grozno čuti i spoznati koliko je njoj zapravo zagreb nedostajao!!!

  5. #55
    kudri avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,470

    Početno

    i ovo sam vam cure pisala isključivo kao dijete koje je odraslo, a sad i živi u drugoj zemlji. dakle, moje iskustvo kao djeteta, a ne roditelja.
    ali i djeca su različita, to je istina!
    Posljednje uređivanje od kudri : 22.02.2017. at 23:13

  6. #56

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Kudri, žao mi je...
    ima nas svakakvih, i teško je reći kako će se djeca osjećati za koju godinu ili kada odrastu...

    ja sam pak druga generacija dotepenaca u zg... i iako sam rodjena u zg, i cijela moja velika šira obitelj živi ovdje, prati me to moje podrijetlo i želja da se vratim u kraj mojih djedova... no, s druge strane bih da imam mogućnost otišla živjeti s djecom negdje u inozemstvo da upoznaju druge kulture, okuse život i školovanje u nekom drugom sustavu... ali na kraju ipak - svugdje pođi, ali kući dođi...

    imam i rodjake koji žive u inozemstvu, iz braka Hrvatice i stranca... jedni nemaju nikakvu potrebu niti osjećaj prema HR, dok im brat stalno kopa po korijenima, javlja se, raspituje se o HR, dolazi u posjet ....

    tako da, vrijeme će pokazati, treba biti otvoren za sve mogućnosti - pa i povratka u domovinu zbog nostalgije, nemogućnosti prilagodbe i sl.

  7. #57

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Dok ja natipkam....kudri je brža...

  8. #58
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Ja nisam ni znala koliko su mi korijeni bitni jer sam ko trava di me stavis tu rastem. selila sam se puno.
    ipak nekqd kao kudri osjetim da mi je zao sto moja djeca ne poznaju moj kraj i te divne ljude, taj nas mentalitet..al potrudit cu se svojski da ih odvedem da upoznaju i upiju tu ljepotu.

    Imala sam ozbiljne planove za selidbu s obitelji u inozemstvo zadnjih godina no promijenila sam misljenje. Zelim da mi djeca provedu djetinjstvo u Hrvatskoj a za dalje kako zele dapace.neka svijeta vide. Nikad ne znas kud ce te zivot odnijeti.
    imam primjera u obitelji svojoj svakakvih od toga da djeca uopce ne ģovore hrv do osjecaja pripadnosti svojoj zemlji.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 22.02.2017. at 23:53

  9. #59

    Datum pristupanja
    Feb 2017
    Postovi
    51

    Početno

    Ovdje je o vozackama :https://www.help.gv.at/Portal.Node/h...e.1390000.html

    U biti sve detaljno piše na tim stranicama. A i tako sam planirala sve naše dokumente prikupiti i izvaditi internacionalne ili prevesti jer ne znam što se može promijeniti, pa da me zatraže nešto što nemam kod sebe.

    Što se tiče cupanja korijenja... Moj tata je zadobio teške ozljede u ratu, bio je dobrovoljac, on sada ništa lijepo nema reći o ovoj zemlji,a dok smo odrastali naučio nas je da je domovina i sloboda nešto na što mi imamo pravo, nešto dragocjeno za što je vrijedno i umrijeti ako ćeš svojom smrću omogućiti to svojoj djeci u nasljeđe. Njemu je teško što idemo. Ali opet, sretan je! Nama obitelj ne može pomoć, jer jedva i sami preživljavaju. Prepušteni smo sami sebi. Ja za razliku od supruga imam samo SSS. Što ovdje mogu stim, ako i on radi za 4000kn? Imala sam i volju i želju za studiranjem, ali roditelji su mi rekli da ne mogu, da bi bilo bolje da se zaposlim i pomognem im. Grozim se pomisli da nase dijete jednog dana doživi isto. Trenutno nemam za banane, kasnije kad dođu na red knjige, rođendani,druženja, pa izleti, aktivnosti... Ne želim da živi kao zadnji odrpanac, da joj ne mogu kupiti cipele za vrtić ili slične osnovne stvari. O njenom školovanju da i ne govorim. Likovna radionica npr je nešto gdje bi je upisala jer pokazuje veliki interes za crtanje već sada . Nažalost, o tome ovdje mogu samo sanjati. Nešto bi se trebalo drastično promijeniti, a to sumnjam.

    Zao mi je što sam se raspisala...Samo želim reći, da financijski aspekt nije samo hrana,odjeca,režije i stan.

  10. #60
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    MinneM
    ne trebas se ti nikome opravdavati. Vasa odluka, vas zivot.
    hocu reci da su ti cure samo htjele reci da ne trebas toliko teziti asimilaciji jer ce se dijete ionako prilagodit dok si rekao keks nego dapace njegovat hrv.jezik i kulturu jer ako to ne budete vi cinili dijete ne da nece biti dijete imigranata nego ce postat mali Austrijanac/-ka. Samo to, nista vise.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 23.02.2017. at 00:43

  11. #61

    Datum pristupanja
    Feb 2017
    Postovi
    51

    Početno

    Hvala vam što ste podijelile svoja osobna iskustva. Uvjek je dobro sve aspekte imati na umu. I zao mi je kudri što nisi imala osjećaj pripadnosti tokom odrastanja...Vjerujem da ti nije bilo lako. Mislim da većina djece u pubertetu prolazi kroz neku krizu pripadnosti, a sigurno je to pojačano ako su ti roditelji emigranti. S druge strane, ja imam 28god, ona evo sada 16mj, pa se nadam da ćemo u godinama koje su pred nama uspjeti svladati teškoće i možda se uklopiti u društvo. Predpostavila sam da eventualne teškoće najviše dolaze do izražaja u pubertetu kada traže svoju neku sigurnu bazu, polazište. Možda ako je obitelj čvrsto povezana taj period bude nešto lakši. Svi mi čitav život spoznajemo tko smo i učimo i sebi, a korijeni, slažem se, imaju veliku ulogu.

    Nažalost, nama zbilja više nema nikakvog smisla ostati ovdje, jednostavno se borimo. Kad bi vam napisala samo o predhodim poslovima i poslodavcima i koliko puta sam dobila placu, možda ne bi ni vjerovali. A plaća je za mene tek druga stvar, ponovno zamišljam da ona sve to prolazi, prevare, omalovažavanja, iskoristavanja. Nisu svi takvi u hr, znam, a nisu ni vani svi bajni. Ali drugdje bar možeš birati, otići na drugo radno mjesto. Ovdje ako obitelj ovisi o tvojoj plaći, biti ćeš sretan da plaća uopće stiže. Mislim da, kad nam se već pružila prilika, ako je ne iskoristimo, mogla bi me možda jednoga dana kriviti upravo da joj nisam ponudila izlaz...Jer ovdje će se moci vratiti, ako bude htjela.

  12. #62

    Datum pristupanja
    Feb 2017
    Postovi
    51

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    MinneM
    ne trebas se ti nikome opravdavati. Vasa odluka, vas zivot.
    hocu reci da su ti cure samo htjele reci da ne trebas toliko teziti asimilaciji jer ce se dijete ionako prilagodit dok si rekao keks nego dapace njegovat hrv.jezik i kulturu jer ako to ne budete vi cinili dijete ne da nece biti dijete imigranata nego ce postat mali Austrijanac/-ka. Samo to, nista vise.
    Tek sad vidim Lili, ma sve 5. Raspisala sam se samo. Super je različita iskustva pročitati i evo tvoj post me baš ohrabrio. Već sam gledala i gdje su hrvatske misije,zajednice... Plešu kola, narodne pjesme,klape, više događaja u jednoj zajednici Hrvata u Austriji nego po cijeloj Hrvatskoj u proteklih godinu dana! Mislim da problema s njegovanjem korijenja neće biti, pa nismo ni toliko daleko.. dolaziti ćemo u posjetu ako ništa drugo.

  13. #63
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Minne dijete sa 16 mjeseci sasvim drugačije doživljava preseljenje nego dijete sa 5 ili 10 ili 15 godina.
    No sve najviše ovisi o tvom stavu, prirodi, karakteru i temperamentu.

  14. #64
    angel 1 avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    899

    Početno

    Definitivno nije isto kad se preseli malo predškolsko dijete ili tinejđer.. moja djeca ce ovo pamtiti kao mjesto gdje su odrasla. Mi smo uvijek govorili ako idemo -idemo dok su djeca jos mala da se stignu prilagoditi, naučit jezik do skole.. Iako sad sam ovdje upoznala puno obitelji gdje su djeca dosla vec kao veća..sa 10-15 god pa su se isto brzo uklopila..za par mjeseci..pol god naucili jezik.
    MinnieM samo hrabro naprijed ..djevojčica je malena, vi ste još jako mladi ( u usporedbi sa mnom) tak da ćete se svi prilagoditi bez problema..
    A vratiti se mozete uvijek ..s tim sam stavom i ja otisla.. i čak sam zamrznula radni odnos ( koji me jos čeka 2.mj) , ali sad mi se ne vraća..

  15. #65

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Meni osobno je velika prednost što nisam daleko od Zg. Tako da su mi odnosi s prijateljima ostali isti, odnosno postali još i bolji, vidim rodbinu i prijatelje često i landramo po Zg kao i prije.
    Da je udaljenost veća, vjerujem da bi meni osobno bilo vjerojatno puno toga drugačije nego sada.

  16. #66

    Datum pristupanja
    Feb 2017
    Postovi
    51

    Početno

    A kakvi su ti Austrijanci? Mislim, predpostavljam da nitko nije oduševljen što mu stranci naseljavaju zemlju... A što je s nekim svakodnevnim sitnicama...Osim odvajanja odpada, toga da ne idu po kaficima. Koje su još neke razlike u svakodnevnom životu? Općenito me zanima kakvi su ljudi i ako ima nekih većih razlika u stilu života.

    Kod iznajmljivanja stanova, osiguranje je obavezno ili? Je li ono uključeno u stanarinu,među troškove s rezijama ili se to plaća zasebno? Postoje li još neki obavezni mjesecni troškovi? Za sad nećemo uzimati auto, ali kad budemo, mora li se nužno i za njega plaćati to osiguranje?

    A što je s pregledima kod npr pedijatra? Oni se plaćaju ili ne? Znam da mi je potrebna Eu zdravstvena iskaznica, uvjerenje o prebivalištu, ali ne kužim ako se na kraju svejedno plaćaju pregledi. Moram od svojih hrvatskih doktora zatražiti kartone ili to nije potrebno? Pročitala sam da su zubari užasni, kakva su vaša iskustva?

    Koliko u grubo da računam za nas troje da će nas doći život, osim stana i bez auta ( posao će izgleda biti udaljen 10ak min pješice)?

  17. #67
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    imam primjera u obitelji svojoj svakakvih od toga da djeca uopce ne ģovore hrv do osjecaja pripadnosti svojoj zemlji.
    Da to je i meni baš žao, a poznajem jako puno naših ljudi, gdje druga generacija ne zna hrvatski. To mi je čudno, ali ok, svako ima neke svoje ideje koje ga pokreču. Mi doma govorimo isključivo hrvatski, oduvijek. Mala ide u Hr školu, 1 x tjedno, 2 školska sata, krenula je još kao predškolarac,, zna jednako dobro čitati i pisati i na njemačkom i na hrvatskom. I nije to neki nacionalni ponos ili slično, nego bi mi naprosto bilo žao da djeca ne znaju ono što ih osim toga i mi možemo podučiti iz prve ruke, to smatramo jednim velikim obogačivanjem, pogotovo ukoliko eto uzmemo u obzir da se čak tu radi i o korijenima. Starija već sada izjavjulje za sebe da je ona Hrvatica i Nijemica, i to se nama sviđa, u skladu je sa našim razmišljanjima. No, kako će se kasnije kao tinejđerka i odrasla žena opredijeliti, to će biti samo njen izbor.

  18. #68

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Kakvi su austrijanci ljudi...pa kao i svi drugi, nema neke generalne razlike, dobri ili loši. Ili prihvaćaju ljude drugih nacionalnosti, vjere, boje kože....ili ne.
    Otpad sam razvrstavala i u Zg, jedino te ovdje opale po džepu ako to ne radiš. Piju kave, idu u restorane, imaju po meni puno bolji work life balance nego hrvati.
    Ako prijaviš boravište u AT, onda ti treba AT zdravstvena , onda ne možeš koristiti hrvatsku, ona je za turiste, koji ali žive u RH.
    Osiguranje stana se plaća posebno, struja najčešće isto nije uključena u režije jer si sam biraš providera struje, kao i internet.
    Ako imaš laptop, Radio, TV- plaća se dodatno pristojba od otprilike 25 eur mjesečno.
    Osiguranje za auto je naravno obavezno, kao i u RH, jedino je skuplje.
    Zdravstveni kartoni iz RH ti ne trebaju, jedino ako ih ne misliš prevodit na njemački, na hrvatskom ih možeš zaboravit. Ponijela bi ali knjižicu gdje su označena cjepiva koja ste do sada primili, pogotovo malena.
    Moja zubarka je izvrsna. Puno toga se plaća dodatno, vjerojatno su ti htjeli reć da su skupi, a ne grozni.
    Koliko će vama trebati za život je teško za procjenit jer jako ovisi o načinu života, tako da na to teško da ti netko može dati odgovor.
    Posljednje uređivanje od annie84 : 25.02.2017. at 15:59

  19. #69
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Citiraj MinneM prvotno napisa Vidi poruku
    A kakvi su ti Austrijanci? Općenito me zanima kakvi su ljudi
    Na ovo pitanje ti mogu i ja probati odgovoriti, iako ne živim u Austriji, ali 17 godina izvan Hrvatske.
    Stvar je većinom u oku promatrača. Pitanje kakvi su Austrijanci ljudi, jednako je pitanju kakvi su kolači od sira.
    Svašta ćeš sretat, i često ćeš vjerojatno pogotovo u početku, upadati u onu poznatu zamku uspoređivanja, kod nas je ovo ovako, ili bi bilo ovako, ili bi teta na šalteru regirala onako i to je ok..samo probaj si ne dozvoliti da upadneš u zamku - ovaj me je krivo pogledao, to je zato što sam stranac. Ako tako postaviš stvari u samom startu, s vremenom će postati začarani krug iz kojeg više nema van.

  20. #70

    Datum pristupanja
    Feb 2015
    Postovi
    9

    Početno

    [QUOTE=MinneM;2962398]
    Mi živimo evo već skoro tri godine u Austriji, pa ću ti probat opisat tj prisjetiti se kako smo mi rješavali stvari. Prvo što se djeteta tiče, oko toga se zaista ne trebaš brinuti. Fascinantno je koliko brzo djeca nauče jezik i prilagode se. Moj je bio točno godinu dana star kada smo se preselili. Sa dvije je krenuo u jaslice (Kinderkrippe-isto je kao i u HR, do 3 jaslice, 3-6 vrtić) i prilagodio se bez problema. Ubrzo je počeo pričati njemački. Sada je 3,5 i ide u vrtić (Kindergarten) i priča njemački i hrvatski. Uči iz igru i nema pojma kaj se dogodilo. Prijave u vrtić i jaslice su jednom u godini u ožujku,naravno gdje ima mjesta može se dijete upisati i u toku godine. Sve podatke i raspoloživim mjestima upisima i sl imaš na stranicama grada a isto tako imaš instituciju koja pomaže i informira o svemu. Dakle odeš tamo i oni će ti pomoći i uputiti te što i kako. Vrtić i jaslice se plaćaju ovisno o visini primanja a kvaliteta je odlicna (zdrava hrana, sport, tete, pedagoški itd itd).
    Što se stana tiče, mi smo u Grazu i prosječna cijena je 700-800€ čini mi se. Uvijek je plus struja. Osiguranje nije obavezno ali je za tebe boje da ga imaš (mjesečno ti je to trosak od cca 10€). Stanovi su obično s kuhinjom samo. Ako i jesu namješteni moraš otkupiti namještaj. Najbolje ti je tražiti stan i rabljeni namještaj (a i sve ostalo) na willhaben.at
    Moraš platiti u startu kauciju koja je obično 2-3 mj najamnine često se stanovi iznajmljuju preko agencija (Makler) i njihove provizije su obično 2 mj najamnine plus porez. U startu vam za stan treba dosta novaca (rekla bih min cca 5-6 tis EUR). Ali isplati se, ako ti muž ima posao i zarađivati će dovoljno da imate za osnovne potrebe u startu, preselite se. S vremenom će bit samo bolje, a mogućnosti su puno puno veće nego u HR. Živi se bolje.

  21. #71

    Datum pristupanja
    Feb 2015
    Postovi
    9

    Početno

    [QUOTE=MinneM;2962398
    Sto se papirologije tiče,prvo i osnovno je da tvoj muž potpiše ugovor o radu. Poslodavac će mu ishoditi radnu dozvolu. Sa ugovorom i radu otvara račun u banci. Nađete stan i sa ugovorom o najmu prijavljujete prebivalište u Austriji. Prvo privremeno nakon tri mjeseca za stalno (ideš u Meldeamt) i to u roku tri dana nakon što se preselite. Zdravstveno možete bit osigurane preko muza, to će riješiti kod muza u firmi dobit ćete E-Card (zdravstvena i jedan od glavnih dokumenata u AT). Nakon toga nađete pedijatra (imaš sve na netu) i idete prijaviti dijete. Treba ti samo knjižica cjepiva iz HR. Svako dijete ima pravo na Familienhilfe to je cca 200€/mj. To morate prijaviti u poreznu (Finanzamt) nakon što imate potvrdu o prebivalistu. Novce ćete dobit i retro od prvog dana boravka u at). Mi smo u HR preveli kod sudskog tumača jedino rodni list djeteta i nas vjenčani list. Drugo ti ništa ne treba, osim putovnice ili osobne. Ako imaš auto, u roku mjesec dana ga moraš u at registrirati. Vozačka može i HR ali europska. Možeš i ovdje izvaditi. Ja sam si napravila još u HR tu europsku s muž je izvadio ovdje novu. Ti imaš pravo i na porodiljnu naknadu, koja može biti do Max 36 mj starosti djeteta (ima više modela). Ja sam uzela do 30 mj života djeteta i dobivala sam cca 500€/mj. Uvjet je da imaš stalni boravak u at i da ne dobivaš porodiljnu naknadu u HR (oni sami to provjere sa HR). Novce također dobiješ retro od prvog dana boravka u at. Ako ćeš tražiti posao, prijavis se na AMS (burza) tamo će te uputiti i pomoci ti. Preko njih možeš dobit i besplatne tecajeve njemackog. Imaju po stupnjevima A2-B1 i svaki traje 3 mj. Aha, da, prevedite si i diplome i završenom obrazovanju jer ćeš ovdje morat tražiti nostrifikaciju.
    U početku ima posla ali se brzo i jednostavno rješava, nije birokracija ovdje isto što i u HR. Također u početku je bilo teško, nov si i sam ništa ne znaš, pogotovo ako ne pričaš njemački, ali sve to prođe. Naučiš jezik, nades prijatelje itd. Zato hrabro krenite! Eto nadam se da sam barem malo pomogla.

  22. #72

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Cloudy, vjerujem da si mislila na dva mjeseca dječjeg doplatka kad si napisala 200 eur.
    https://www.help.gv.at/Portal.Node/h...te.080714.html

    Uz to, porodiljni se dijeli na oba roditelja, ako jedan ne može, onda je kraći period-ALI uskoro se mijenjaju modeli u samo jedan, ako ne čak sad u ožujku.

  23. #73

    Datum pristupanja
    Feb 2017
    Postovi
    51

    Početno

    Cloudy, hvala ti puno na svim informacijama, puno si mi pomogla!!
    Trenutno razvrstavamo stvari, prodajemo što je za prodati i uskoro put pod noge! Dobro..Ima još 2,3 tjedna...Javim na kraju kako je sve ispalo!

  24. #74

    Datum pristupanja
    Feb 2015
    Postovi
    9

    Početno

    [QUOTE=annie84;2963804]
    Annie, mi dobivamo mjesečno 183,00 EUR na ime Familienbeihilfe, za dijete od 3,5 god, nemam pojma zašto se razlikuje od ovih info na linku kojeg si poslala.

    Što se porodiljnog tiče, ja sam dobivala 30 mjeseci cca 450€.
    Ok, ako se modeli mijenjaju onda će bit drugačije, to zaista ne znam, ne zanima me više pa nisam ni proučavala.

    Kako god, sretno MinneM! Ako ćeš imati još kakvih pitanja piši. I naravno javi kako vam ide...

  25. #75
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Djeca mojih prijatelja, nakon malo vise od dvije godine u Njemackoj, ne zele vise ovamo ni za praznike. Osnovnoskolci.
    Njima je "tamo" dom.
    Sasvim ocekivani razvoj dogadjaja.
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 10.03.2017. at 10:42

  26. #76

    Datum pristupanja
    Feb 2017
    Postovi
    51

    Početno

    Evo da javim... Muž je otišao prije nas, za još mjesec,dva ćemo i mi.

    Popust za stan za nezaposlene daje općina, to zavisi valjda od općine do općine. Naša općina daje malo manje od 200€. Nakon 12mj se i ja mogu prijaviti za neograničenu radnu dozvolu,a to će biti taman kada malena krene u vrtić. Sve se posložilo i za sada nema nikakvih problema.

    Krivo sam postavila temu mi se čini.. Htjela sam više dobiti odgovore u smislu, je li netko zezao djecu jer ne znaju pričati jezik ili pak od odraslih,je li netko radio razliku u vrtiću,školi. Ali čini mi se da su svi ovdje imali pozitivna iskustva u vezi toga...Pa se nadam da ćemo i mi!

  27. #77

    Datum pristupanja
    Feb 2017
    Postovi
    51

    Početno

    E da i cloudy, info iz tvog posta su nam zbilja bile jako korisne, pogotovo što ne pričamo bas njemački, hvala još jednom..

  28. #78

    Datum pristupanja
    Feb 2015
    Postovi
    9

    Početno

    Bas mi je drago da su informacije bile korisne. Ako ces imati jos pitanja pisi. Ovo za radnu dozvolu je tocna informacija. Muz ce ti sada dobit radnu dozvolu na 12 mjeseci, nakon toga dobiva trajnu i onda odmah mozes i ti zatraziti i dobivas trajnu. Zatrazis ju na AMS-u. Mozes ju dobiti i prije ali ju onda u tom slucaju treba zatraziti poslodavac.
    Sto se tvog pitanja tice, nece se djetetu nitko smijati jer ne prica jezik. Uostalom, jako ce brzo nauciti. Moj savjet ti je da sto prije krene u vrtic. Ovdje zivi puno stranaca i to je jednostavno normalna stvar. Vjeruj mi, dijete ce se prilagoditi puno brze i lakse nego ti
    Samo hrabro, moja iskustva su 100 posto pozitivna.
    Obavjestavaj i dalje kako napredujete i sretno!

  29. #79

    Datum pristupanja
    Feb 2015
    Postovi
    9

    Početno

    E da, da se jos nadovezem na tvoje pitanje da li je netko radio razliku izmedu djece u vrticu. Odgovor je apsolutno ne. Tvoje dijete nece biti jedini stranac u vrticu, kao sto rekoh, ovdje je to normalna stvar. Mi smo prezadovoljni s vrticem, bili smo i jako zadovoljni s jaslicama. Ovdje imaju visoke pedagoske standarde i sigurno cete i vi biti zadovoljni.
    A djeca se uvijek sporazumiju, pa iako i ne pricaju istim jezikom, gledam to u parku gotovo svakodnevno
    Oko djeteta zaista ne moras imati strah...

  30. #80
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Netko je, mislim na ovoj temi, pisao da je već bio gotovo odlučio da će van, pa se predomislio i shvatio nipošto. Dok sam to čitala prva stvar koja mi je pala na pamet je bila terorizam. S jedne strane se grizem što nemam priliku otići van jer ovdje u Hrvatskoj kao da sve puca po šavu. Ne vidim nikakvu perspektivu ovdje. Tako mi je sivo i svaki put kad čitam da netko odlazi osjećam se kao na brodu koji tone, a svi bježe osim mene. S druge strane kada čitam priče o terorizmu u Njemačkoj, Švedskoj, zemlje za koje sam prije pet godina mislila da su vrh civilizacije, osjećam kao da je Hrvatska još uvijek kakva takva, ali sigurna. Ne znam, ali čovjek ne može biti dovoljno pametan. Sve je to neka kocka.

  31. #81

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Osjećaj sigurnosti je vrlo individualan i prividan. Ne bih voljela da mi strah uvjetuje ostanak. Prijave za jaslice/vrtiće su bili do 3.3. Nadam se da ste se prijavili. Iako, ako ima slobodnih mjesta, može se dobiti mjesto i tokom godine.
    Ne rade razliku među djecom, ali pričat će s njom na njemačkom, pitanje je kako će malena to prihvatiti da ništa ne razumije. Na početku sigurno ne oduševljeno. Ali, tko svuda, ex Yu ljudi bilokuda, sigurno će neko dijete znat hr/bosanski/srpski pa će prevodit
    A s vama će pedagozi komunicirat na eng ako ćete imat sreće.

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •