Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 81

Tema: Odrastanje kao dijete imigranata

  1. #1

    Datum pristupanja
    Feb 2017
    Postovi
    51

    Početno Odrastanje kao dijete imigranata

    Hej mame

    Ovako, mm je dobio posao u Austriji i odlučili se mi preseliti. Selimo za točno mjesec dana. Pisala sam već na ovom forumu,ali ne znam s kojim mailom Pa evo nadam se i sada da ću dobiti koji koristan savjet.

    Mm jako slabo priča njemački, a ja uopće. Mala ima 17mj. Ona priča nekih 20ak riječi, nije velika pricalica,ali sve razumije i npr može reći, pao je ili beba nana, tata papa...

    Moja pitanja su:
    1. kada je najbolje za nju po vašem mišljenju/iskustvu za učenje još jednog jezika?
    2. je li dovoljno učiti u vrtiću? (Ići će tek s 3god, jer ovdje još nije bila u kolektivu,pa ne bi je ni u Austriji odmah vodila)
    3. kakvi su ti integracijski vrtići po vašem iskustvu? Vlada li kaos, ako bude žedna ili morala na WC,nešto ju bolilo,kako će je razumjeti?
    4. ima li smisla učiti je sada na hrvatski i engleski pa da u vrtiću komunicira bar nekako s tetama, bi li to još više usporilo razvoj govora?
    5. svakako planiram naučiti njemački i to će mi biti prioritet, a do onda, može li se s engleskim bar donekle normalno živjeti?
    6. kada jednom svladamo jezik, je li bolje kod kuće pričati hrv ili njemački?
    7. naravno sve ostalo čega se sjetite, samo pišite...

    A ono što me najviše zanima...Vi koji ste se iselili, jeste li zadovoljni što ste to učinili radi svoje djece ili ste požalili? Mislite li da će ih društvo prihvatiti i hoće li moći zemlju u kojoj žive nazvati svojim domom ili će i oni biti stranci?

  2. #2
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Ne znam sve odgovore, ali nudim ti ono o čemu nešto znam:

    1. Kažu da se s napunjene dvije godine može početi učiti strani jezik.
    2. Vjerujem da je dovoljno učiti samo u vrtiću. I djeca kojoj je to materinji jezik u toj dobi još uče pa će ih lako stići u znanju.
    4. Nema smisla učiti engleski jer je još premlada za drugi jezik, a i previše je 3 jezika odjednom. Bit će bilingvalna pa treći jezik mora pričekati koju godinu.
    6. Kući svakako pričajte samo hrvatski. Bilingvalna djeca uspješno tako funkcioniraju, a vaša je olakotna okolnost što oba roditelja govore isti jezik.

    Ovdje je tema o bilingvalnoj djeci: http://forum.roda.hr/threads/5000-Bilingvalna-djeca

  3. #3

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    798

    Početno

    Potpisujem Juranu, dovoljno je da uci njemacki u vrticu, naucit ce ga jako brzo bez problema a i s tetama ce se lako snaci. Obavezno pricajte kuci samo hrvatski. A kasnije se nemoj cudit sto ce ipak bolje pricati njemacki a hrvatski s naglaskom

    3. Neznam kakvi su integracijski vrtici, ja bih na tvom mjestu gledala da ju upises u 'obicni' vrtic, mislim da bi to trebalo biti moguce ako nisu uvedena neka posebna pravila u zadnje vrijeme

  4. #4

    Datum pristupanja
    Feb 2017
    Postovi
    51

    Početno

    Hvala mame, pročitala sam i temu na linku. Znaci doma hrv, u vrtiću,za nekih godinu i pol na njemački. S drugim ljudima ćemo morati na engleskom, dok ne naučim njemački. Nadam se da je to neće previše zbunjivati.

    U djelu gdje ćemo živjeti se nalaze 3obicna vrtića i dva integracijska, stime da je jedan od tih dva za djecu s poteškoćama u razvoju. Ne sviđa mi se što su sve skupine odvojene,no vjerojatno je sve s razlogom. Do kada bude kretala u vrtić, možda se nešto i promjeni. Tema mi je potpuna nepoznanica, a situacija nam je došla kao grom iz vedra neba. Bitno mi je da sam za početak odlučila nastaviti pričati na hrvatski jer taman je lijepo krenula usvajati nove rijeci.

    Draže mi je čak da joj njemački postane primarni jer nam je najvažnije da se ona dobro uklopi. A mi ćemo valjda također uz malo truda svladati jezik.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Gdje točno u Austriji ako smijem pitat?
    Ja sam počela živjet u Austriji kratko prije nego što sam rodila prvo dijete.
    Znala sam njemački, ali nije mi padalo na pamet sa svojom djecom pričat na njemačkom, uvijek i isključivo na hrvatskom, mm je austrijanac i s njim pričaju njemački. Oboje su probrbrljali s godinu dana. Stariji sada sa 7 uči i francuski i engleski.
    Vrtići su ovdje normalni, gradski ili privatni, i s obzirom da ima puno ex Yu u svakoj grupi, imaju asistenta za te jezike, dva dana svaki drugi tjedan.
    U školi tko želi, jednom tjedno dva sata.
    Mislim da ju vi, ti i mm mislim, ne možete učiti njemački, jer ga ni sami ne znate, i da ju možete samo još više zbuniti ako ju učite krivo.
    Imali smo djecu u vrtiću, nisu znala niti jedan jezik kak spada jer su im roditelji pričali četiri riječi na njemačkom, tri na hrvatskom i tak stalno. To je po meni silovanje jezika, grozno je za čut i jako teško ispravit kod djece.

    Naučit će u vrtiću, imaju u Austriji gro iskustva s djecom koja ne znaju jezik.
    Na engleskom se možeš sporazumijet skoro svugdje.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Integracijski vrtići i razredi u školi su u Austriji za djecu s poteškoćama u razvoju, različitog stupnja.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Kak misliš da su skupine odvojene?
    Kod nas su 0-3 jaslice i 3-6 vrtić.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Feb 2017
    Postovi
    51

    Početno

    Malo mjesto u okolici Welsa. Jedva čekam već sada, zapravo cim više istražujem to mi se vise svida. Bila sam jako zabrinuta kako će dijete usvojiti jezik, ali čitajući stare teme vidim da ne treba toliko brinuti. Krivo sam navela u predhodnom postu u vezi vrtića, pokušavam sve prevoditi preko Google translate pa na kraju zapravo trebam dešifrirati što piše. Imaju 3 obična vrtića i 2 za djecu s posebnim potrebama.

    Nakon svega procitanog smo odlučili da je nećemo ni pokušavati učiti njemacki, a super je što će ovako njegovati hrvatski. Za takve asistente u vrtićima i školama nisam znala i zvuči odlično. Ne mogu vjerovati da i to imaju.

    Pročitala sam da ćemo obje imati pravo na zdravstveno osiguranje preko mm. Znate možda što osim europske zdravstvene kartice i njegove radne dozvole treba za prijavu pedijatru? Vidjela sam i za dječji doplatak da nam treba prijava prebivališta. Ne mogu vjerovati da svi imaju pravo na dječji doplatak i da je čak 180€. Općenito sam jako ugodno iznenadena pa svime što se nudi za djecu. Od porodiljnog koji traje 2god. do prava na rad na 4h do djetetove 7god, pa do igraonica čak i u bolnici. Ne znam kako je u praksi, ali zvuci super.

    Trenutno smo u potrazi za stanom jer se datum bliži.. Što se tiče namještaja može na trajni nalog također? Ne treba imati bar tri platne liste ili nešto slično?

  9. #9
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    ja sam došla u njemačku sa neke 2,5 godine, krenula u njemački vrtić i ne sjećam se nekakvih trauma.
    mlađi brat je puno godina kasnije upao u 3. razred, naravno njemački, nije znao jedne jedine riječi njemačkog,
    bez problema sve usvojio i završio razred.
    predlažem da joj možda uzmeš nekakvu slikovnicu sa najjednostavnijim, svakodnevnim riječima pa da pomalo krenete.
    mi smo doma pričali hrvatski, a u vrtiću/školi/s prijateljima sam normalno komunicirala na njemačkom.
    djeca užasno brzo uče, ne moraš se zbog toga brinuti.
    ja i danas pričam i razumijem njemački bez problema, jedino mi malo pisanje šteka, a već duuuuugo nisam tamo.
    Posljednje uređivanje od Tashunica : 18.02.2017. at 18:45

  10. #10

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Nije sve primjenjivo na vašu situaciju.
    Dječji doplatak se ne dobiva odmah ako dijete nema austrijsko državljanstvo, ovisi o vizi i o državljanstvu i još nekim stavkama. Iznos se mijenja ovisi o djetetovoj dobi, kreće s cirka 100 eur.
    Roditeljsko radno vrijeme (ne mora biti 4 h/dnevno, tjednu satnicu i raspored se dogovara s poslodavcem) imaju pravo majke koje su već prije bile zaposlene u istoj firmi, minimalno tri godine i firma mora imati minimalno 20 zaposlenih.
    Porodiljne naknade se upravo mijenjaju, još kratko postoji pet modela, a garancija radnog mjesta je do djetetovog drugog rođendana.
    Stanovi su puno skuplji nego u RH, kao i vrtići.
    Ne trebaš imati tri plaće za unajmit stan, ali plaća se kaucija od najčešće tri stanarine unaprijed. Stanovi se unajmljuju bez namještaja, a računi za režije ne postoje u papirnatom obliku nego se skida odmah s računa.
    Za pedijatra trebaš jedino austrijsku zdravstvenu iskaznicu.
    Posljednje uređivanje od annie84 : 18.02.2017. at 19:29

  11. #11

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,738

    Početno

    Ne znam nista osim iskustva bliskih ljudi i djece vezano uz jezik:
    nasi prijatelji su se preselili u Bruxelles sa djecom u dobi od 2 i 4 godine. Odmah su tamo krenuli u vrtic. Sad u dobi od 8 i 10 godina govore tecno bez ikakvih problema i ikakvog brkanja materinji, francuski i engleski. U vrticu se pricalo engleski i francuski. Nakon par mjesseci su vec komunicirali na tim jezicima (jednostavne fraze, vokabular u okviru onoga sto im je u toj sredini bilo potrebno). Doma su oba roditelja s njima pricali materinji.

  12. #12
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Onda vjerojatno postoji i mogućnost kupnje poslovnog namještaja? Ne vjerujem da tamo svi kupuju novo

  13. #13
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    180 Eura se odnosi na 2 mjeseca.
    Posljednje uređivanje od seni : 18.02.2017. at 20:01

  14. #14
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Onda vjerojatno postoji i mogućnost kupnje poslovnog namještaja? Ne vjerujem da tamo svi kupuju novo
    Ajme polovnog namještaja

  15. #15

    Datum pristupanja
    Feb 2017
    Postovi
    51

    Početno

    Po starim temama na nekim drugim forumima vidim da ljudi bas i nisu nesto voljni pomoći. Neki kao da su ljuti ako bi se netko drugi odselio i nedaj Bože dobro živio.

    Što se tiče nekih naknada za djecu:
    1. 181.50€ - za roditelje čija primanja ne prelaze cca 1200€ mjesecno (to je minimalac u Austriji za satnicu od 40h tjedno)
    2. 111.80€ - za SVIH neovisno od primanjima do 3god, a nakon 3god se POVECAVA postupno po godinama sve do 18-te, stim da ako dijete i dalje živi s roditeljima, naknada se isplaćuje i do 24god.
    3. Malo više od 400€ godišnje imaju pravo svi kao neki bonus za dijete
    4. Besplatno školovanje i knjige

    Ako je jedan supružnik nezaposlen, dobijete pravo na popust za stan od 180€ dodatno.
    Porodiljna naknada se isplaćuje 2god u iznosu od 100% od visine plaće ili u iznosu od nekih malo više od 1100€ ako je osoba nezaposlena. Uvijet za isplatu porodiljnog u visini plaće je biti prijavljen 3mj prije poroda, tj prosjek zadnje 3 plaće.
    Roditelj ima pravo na dopust od 7 dana ako mu se djete razboli - ne moraju uzimati godišnji ili bolovanje,dakle ne smanjuje se plaća za tih 7dana

    Stanovi bas i nisu skuplji kad se u obzir uzme sljedeće:
    Naš primjer:
    - suprug je radio u Nizozemskoj i imali smo nekih 2200€
    - u Hrvatskoj imamo malo više od 4000kn
    - u Austriji ćemo imati skoro 2600€ ,a tek kad se ja zaposlim još minimalno 1200€ (po zakonu za puno radno vrijeme(40h tjedno) 2xgodisnje stiže i dupla placa...Dakle prije svakog godišnjeg,dobije se uz plaću još i naknada za godišnji u visini 1mj plaće)

    -stan je ovdje jednosobni +db namješteni 250€ (ne pitajte kako preživimo..)S rezijama još nekih 200€, znaci 450€
    -stanovi DVOSOBNI + db nenamjesteni u Austriji, tamo gdje mi idemo su od 400 do 680€ s uključenim rezijama i grijanjem, posebno se plaća samo struja i nek' je to i neko osiguranje još 100€, dakle ako uzmemo stan od npr 600€,dakle među skupljima, namještaj ako bi netko kupio nov, može se normalno karticama kupovati ili bez kamata putem trajnog naloga na do 5god, mj ispadne to još nekih 100€ za zbilja solidan namjestaj. Cijene su kkao kod nas. Tako bi sve skupa ispalo 800€ i to skoro najskuplji što sam vidjela tamo. Ako uzmemo pravo na popust od 180€ to bi značilo da stan dođe 620€. Nakon 5god imate svoj namještaj pa je i to još 100€ manje troškova. Namještaj se može i unajmiti, ima i namještenih stanova premda se ñeisplate,a može se kupiti i polovni namještaj

    Za hranu su nam rekli za nas troje da računamo nekih 300€. Ono što sam vidjela je da su većina namirnica jeftinija od mojeg grada, tako da će i to biti sigurno manje.

    U HR je minimalac niti 3000kn i to je jedva dovoljno za 1osobu koja živi sa starcima. Radila sam za 3000kn,na ugovore, rekla kolegici da sam trudna i nisu mi produžili više ugovor. Stvarno ne želim da mi djete više ovako odrasta, vjerujem da je još puno takvih ljudi, pa nadam se da će ove informacije pomoć nekome tko se eventualno dvoumi. Na forumima će rijetko netko zaista pomoć, a možete se obratiti hrvatskim katoličkim misijama za informacije ako vam trebaju ili zvati njihove državne službe, a i stranice su i na engleskom. Nama će pomoć mm poslodavac koji je Austrijanac.

    Brinulo me je li uistinu to prava odluka za naše dijete,ali sada vise nimalo ne dvojim oko toga.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Feb 2017
    Postovi
    51

    Početno

    Zaboravila sam napisati da za Hrvate samo jedan od roditelja treba raditi,dakle imati radnu dozvolu. Može i ograničenu. I on treba prijaviti drugog roditelja i dijete da žive snjim. Time se ostvaruju prava navedena gore.

    Hvala za odgovore Za sad sam naišla na samo pozitivna iskustva u vezi učenja jezika. A i ja sam već počela s učenjem. Iako svatko može dobiti besplatni tečaj njemačkog ako je prijavljen tamo, na to svakako planiram ići...

  17. #17

    Datum pristupanja
    Feb 2017
    Postovi
    51

    Početno

    Annie84 možeš li mi reći na koje vrtiće misliš? Na privatne? Kako se kreću cijene?
    Na službenim stranicama sam vidjela da je vrtić obavezan od 5.god i da je besplatan...

  18. #18

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    MinneM, ne znam otkud ti ove informacije, ali velika većina nije točna. Roditelj ima pravo na maksimalno dva tjedna bolovanja za dijete godišnje, ako dijete ima 12 godina ili više - samo jedan tjedan.
    Porodiljne naknade se dijele na oba roditelja i ima 5 različitih modela, npr. 12+2 pa do 30+6.
    I ne, nije 100% plaće, max 80% i to samo za jedan model.
    Duljina porodiljnog dopusta nema veze s duljinom porodiljne naknade i traje max 2 godine.
    Ovi stanovi koje ti navodiš su vrlo jeftini.
    Pomoć za nezaposlenog roditelja za stan nema, bili smo u toj situaciji pa znam.
    Zadnja vrtićka godina je besplatna, do 6h boravka dnevno, plaća se ali hrana i užine se uvijek donose od doma, plaća se materijal za kreativni izričaj.
    Ako je vrtić definiran kao cjelodnevni, plaćaš razliku od 2h dnevno, iako dijete ide samo 6h u vrtić.
    Bonus za dijete je porezna olakšica u biti i ne iznosi 400 eur po djetetu.
    Toliko za sada, nemam više vremena trenutno za pisat.
    Privatni i gradski se isto plaćaju- ovisno o godišnjim primanjima roditelja.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Ne znam otkuda ti ove informacije, ali iskreno ti savjetujem da nađeš nekog tko će ti reći ispravne informacije i želim vam puno sreće na vašem putu.
    Posljednje uređivanje od annie84 : 19.02.2017. at 23:42

  20. #20

    Datum pristupanja
    Feb 2017
    Postovi
    51

    Početno

    Hej Annie84, hvala ti...

    Sa ove stranice su info: https://www.help.gv.at/Portal.Node/h.../46293.en.html

    Sobzirom da su to službene stranice, pa sam predpostavila da je točno. Pomoć će nam u mm firmi, nisu mi te naknade ni toliko bitne, veselim se što ću kad malo svladam jezik, moći se normalno zaposliti i priuštiti djetetu neki normalniji život od ovog. Bilo mi je bitno saznati to za jezik i da dijete neće odrastati kao neki potpuni stranac. Najvažnije mi je da se ona prilagodi.

    Bas sam vidjela to radno vrijeme vrtića,ali nisam bila sigurna ako mi je Google translate to dobro preveo. Morat cu većinu toga saznati kad se preselimo, pokušala sam se informirati i pripremiti jer sam ziheras, ali ništa od toga na ovaj način.

  21. #21
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    minnie, ja se slazem sa annie 84, pokusaj naci nekoga tko ce ti to prevesti i objasniti (google translate nije bas najbolji izbor)
    kakve dvije godine 100 % place
    puno srece!

  22. #22

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Predlažem ti da prosurfaš i pogledaš i na drugim jezicima što ljudi i stranice govore o preseljenju u Austriju. Nemoj se samo ograničiti na hrvatski...
    Baš me zanimalo malo pa sam pogledala... Najmanji problem je jezik i prilagodba male djece. Ja sam kao veće dijete izravno upisana u školu, na jeziku koji nisam znala niti riječ. Nakon tri mjeseca sam se izvrsno sporazumijevala, i uredno izršavala školske obveze.

    Meni bi u preseljenju više predstavljali problem tehnički detalji selidbe, prijave, prvih visokih troškova...

    Npr. ovo sam pronašla:

    "Tek nakon što ste vidjeli stan i nikako prije toga, (op.koliko sam shvatila ima agecnija koje iznajmljuju na neviđeno, obećaju poslati ključ, naravno prevara je...), potpišite ugovore i platite. Imajte na umu da ukoliko je npr. najamnina 700 eura mjesečno, cjelokupna procedura najmna, (op. spominje se Markler, Ablöse - privremeni najam namještaja??) će vas koštati 1.400 eura (ili više) i između 2.100 eura i 4.200 eura kao polog koji će biti vraćen, ako sve je u redu na kraju ugovora. To je, prvi mjesec će koštati oko 4.500 eura za stan od 700 eura. "

    Onda spominju da se stanovi iznajmljuju bez opremljenih kuhinja; nadalje, da samo jedna soba ima grijanje, ostale se griju na struju što svakako povećava trošak struje jer na-20C i nije baš ugodno spavati u negrijanim sobama...

    Pa da se u roku od tri dana treba prijaviti na policiju, uz potvrdu o najmu stana, potvrdu o visini primanja, potvrdu o privatnom osiguranju, i platiti 50 eura... Hitni slučajevi se primaju u bolnicama, no pregled košta 150 eura; privatno osiguranje vraća dio novca... itd.


    Cure koje žive u Austriji bolje znaju, pa ne bih iznosila neprovjerene podatke... ali ono što sam samo na dvije stranice pročitala, meni je dovoljno informacija da vidim da i nije sve tako idealno. Mora se imati pozamašna svota novaca za prve mjesece boravka u novoj zemlji i sva ona nabrojana prava i iznosi se ne odnose na tek pristigle radnike, nego zasigurno na one koji već imaju određeni broj godina staža i sl.


    No, sreća prati hrabre! Pozitivna si, i zato sam sigurna da ćete se odlično snaći!
    Sretno!

  23. #23

    Datum pristupanja
    Feb 2017
    Postovi
    51

    Početno

    Tehnički problemi će zbilja na kraju biti veći dio brige.

    Ovo za 100% od plaće,za porodiljni piše: http://www.vecernji.hr/eucionica/u-e...micniji-383716
    Rekao bi čovjek da se može osloniti na večernji list

    Razmisljamo čak da prvo muž ode sam prvih mjesec dana i da tako iznajmi stan dok je tamo. Ponudio mu se poslodavac za pomoć pri traženju, međutim ipak možda je bolje da on ode i pripremi sve za dijete. Jer što ću u praznom stanu mjesec dana bez namještaja s bebom? Prvo su nam rekli da je oko 3000€ dovoljno za start. Kaucija, tekuća rata, hrana dok ne stigne prva placa i eventualno provizija za agenta. Sad već citam neka osiguranja i čuda ??

    Može li mi netko reći iz prve ruke koji nas troškovi sve očekuju dok ne dođe prva placa? I neka preporuka u vezi toga namještaja, što je najisplativije? Koliko se inače odprilike čeka namjestaj? Stvarno nemam koga pitati. Zbilja bi bila zahvalna na odgovoru..

  24. #24
    angel 1 avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    899

    Početno

    Mislim da bi trebali prihvatiti pomoć od poslodavca tj od svakog tko se nudi..
    Mi smo preselili u De prije godinu dana.. stan smo jedva našli..jer je došlo jako puno ljudi..izbjeglica..potražnja je porasla.. Bili smo jos u Hr i tražili stanove, a onda bi prijatelj u De išao pogledati stan..uvijek je bilo vise zainteresiranih i uvijek smo mi izvisili..4mj nam je trebalo da unajmimo.Pa neki ne bi djecu, neki nebi strance, neki misle da nam je trosoban stan od 100m2 premali jer imamo dvoje djece! Neki su tražili preporuke od bivšeg stanodavca..listu zadnje tri plaće, ali iz De ( što nismo imali)..I tako svašta je bilo..kako je velika potražnja i stanodavci su postali izbirljivi.. kad smo napokon našli stan dosli smo zajedno na tjedan dana kupit namještaj jer je stan bio novi i skroz prazan.. preporučam ti da tražis stan bar s kuhinjom (no ako je u Au sutuacija kao tu bit ces sretna da nađeš ikakav). Kuhinju smo kupili neku običnu-niš posebno-3000eur i čeka se naravno-mi smo nekako uspjeli dobiti za mjesec dana..a čeka se inače i do tri. Tako i kauč..ormari su brže došli.. ugl..prijatelj je imao ključ , a pred kraj je i mm došao i dosta toga kupio u Ikei i sam šarafio ( to je nakraju bilo najisplativije i ne trebaš čekati vec kupis i voziš doma) . Ovi drugi dućani svi naplacuju dostavu i montažu -jedino ako se znate cjenkat onda nesto dobijete i gratis.. uglavnom preselili smo se 30.1. A stan placali od 12.mj. Znači 2 stanarine platili, a jos nismo ni uselili jer isto nisam mogla s djecom doci , a da nemaju krevete i kuhinju. Također 3 stanarine unaprijed kao kaucija..
    O ciframa za namještaj mi je glupo pisati jer sve ovisi o ukusu i dubini đepa..imaš puno dućana..nekih akcija stalno.. bilo bi pametno da muz ode prvi pa izvidi situaciju i opremi stan..
    Ugl mi smo imali puno usteđevine i bez toga nebi mogli ovo izvesti.
    Nadam se da te nisam uplašila-nije mi bila namjera..
    samo imaj na umu da je svaki početak tezak..no kasnije za par mjeseci ..godinu dana..kad se uhodate..nećete požaliti što ste donijeli tu odluku!
    Sretno !

  25. #25
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    a kud onda posle s tim silnim namještajem???

  26. #26
    angel 1 avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    899

    Početno

    Ne kužim Jelena pitanje..poslije čega?

    I da ovdje dosta stanodavaca uvjetuje npr ako su oni kupili i opremili novu kuhinju onda ti je jos naplačuju 50-60eur mjesecno ( ali to su stvarno vrhunske kuhinje) ili ako je unutra vec kuhinja onda je moraš otkupiti od bivšeg stanodavca po nekoj cijeni( ovisno koliko je stara ). I svi posebno naplacuju parkirno mjesto ili garažu još 50-ak eur mjesecno..

  27. #27
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Pa i meni je cudno da su svi stanovi za iznajmljivanje prazni Zar svi bacaju namjestaj u smece?

    A sto se tice odrastanja djeteta emigranta, njima je ta nova zemlja dom. Sto su dulje tamo, to vise. Sto su mladji otisli, to vise.
    Toliko da ni na godisnji vise ne dolaze u Hrvatsku. Toliko da braca medjusobno govore novi jezik. Tuzna sam zbog primjera u svojoj obitelji, cesce ih ja posjecujem, nego sto moja sestricna dodje u domovinu, koja to njenoj frisko punoljetnoj djeci vise nije.
    Nisu bitni osjecaji onih koji ostaju, naravno, samo je i to jedan vid odrastanja kao djeteta imigranta. Koji to vise nisu, nego gradjani svoje nove domovine
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 21.02.2017. at 09:05

  28. #28
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Citiraj angel 1 prvotno napisa Vidi poruku
    Ne kužim Jelena pitanje..poslije čega?

    I da ovdje dosta stanodavaca uvjetuje npr ako su oni kupili i opremili novu kuhinju onda ti je jos naplačuju 50-60eur mjesecno ( ali to su stvarno vrhunske kuhinje) ili ako je unutra vec kuhinja onda je moraš otkupiti od bivšeg stanodavca po nekoj cijeni( ovisno koliko je stara ). I svi posebno naplacuju parkirno mjesto ili garažu još 50-ak eur mjesecno..
    pa ljudi se neki i vračaju, odlaze u druge stanove, bilo manje bilo veće, u druge gradove, nije taj prvi stan za zauvijek

    inače kolegova žena je s kćeri pred godinu i nešto otišla u Njemačku, planira i on skoro za koju godinu s sinom put pod noge i onda taj stan u kojem sad žive njihove cure bit će premali za njih četvero, planiraju tada nešto veće

  29. #29
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    pa namještaj bivši stanari nose sa sobom u novi stan

  30. #30
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Da. Stanovi se iznajmnjuju prazni, uz eventulanu neku već ugrađenu kuhinju. Ima i namještenih, ali ti se iznajmljuju uglavnom na kraće rokove, po par mjeseci poslovnjacima, ambasadorima i slično..

  31. #31
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Pa i meni je cudno da su svi stanovi za iznajmljivanje prazni Zar svi bacaju namjestaj u smece?
    Ne
    nego u Njemačkoj postoji jako razvijeno tržište rabljenog namještaja

  32. #32
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Točno, i ne samo namještaja.

  33. #33
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Ma može postojati ali ak kuhinju čekaš mjesecima, za to vrijeme se napravi nova

  34. #34
    angel 1 avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    899

    Početno

    Pa naravno da nosiš namještaj sa sobom, što ti ne odgovara prodaš, pokloniš.. ak ides u veci stan nije ti problem. Onaj tko dolazi sezonski na par mjeseci ili godinu taj naravno nece kupit sve novo vec ce traziti polovno , što jeftinije i sl..
    Meni osobno ne bi bilo ugodno živjeti s 'tuđim namještajem' jer ne znam tko je spavao na tom kauču , ajd madrace možes promijeniti..a o ukusu necu ni raspravljati ( što je meni ružno nekom je lijepo).

  35. #35

    Datum pristupanja
    Feb 2017
    Postovi
    51

    Početno

    U HR se isto čeka kuhinja od 1-3mj... Ovisi kupuješ li gotovu blok kuhinju ili po mjeri. Bar su iskustva mojih bližnjih takva. Pa mi je i logično da namještaj ne možeš dobiti u roku tjedan dana.

    Koliko vidim, obično se stanovi iznajmljuju na bar 3god,a prvih 12mj si takorec dužan plaćati stanarinu,tj ukoliko želiš prekinuti ugovor prije 12mj, ne vraća ti se kaucija.

    A ništa, sudeći po svemu, mm će morati ići prije nas. Uh, zbilja će nas puno to sve doći. Ne znam kako ćemo sve to poplacati. Smiještaj za mm, ovdje podstanarstvo, tamo kaucija,provizija, pa tekuće rate. Zbilja jako puno.

    Poslodavac je rekao da je najbolje prijaviti se prvih tjedan dana boravka, a pročitala sam (opet službene stranice) da EU građani se trebaju prijaviti u roku od 3mj, međutim prijava boravka treba za ostale stvari,tako da je bolje cim prije to napraviti.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Feb 2017
    Postovi
    51

    Početno

    Citiraj angel 1 prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da bi trebali prihvatiti pomoć od poslodavca tj od svakog tko se nudi..
    Mi smo preselili u De prije godinu dana.. stan smo jedva našli..jer je došlo jako puno ljudi..izbjeglica..potražnja je porasla.. Bili smo jos u Hr i tražili stanove, a onda bi prijatelj u De išao pogledati stan..uvijek je bilo vise zainteresiranih i uvijek smo mi izvisili..4mj nam je trebalo da unajmimo.Pa neki ne bi djecu, neki nebi strance, neki misle da nam je trosoban stan od 100m2 premali jer imamo dvoje djece! Neki su tražili preporuke od bivšeg stanodavca..listu zadnje tri plaće, ali iz De ( što nismo imali)..I tako svašta je bilo..kako je velika potražnja i stanodavci su postali izbirljivi.. kad smo napokon našli stan dosli smo zajedno na tjedan dana kupit namještaj jer je stan bio novi i skroz prazan.. preporučam ti da tražis stan bar s kuhinjom (no ako je u Au sutuacija kao tu bit ces sretna da nađeš ikakav). Kuhinju smo kupili neku običnu-niš posebno-3000eur i čeka se naravno-mi smo nekako uspjeli dobiti za mjesec dana..a čeka se inače i do tri. Tako i kauč..ormari su brže došli.. ugl..prijatelj je imao ključ , a pred kraj je i mm došao i dosta toga kupio u Ikei i sam šarafio ( to je nakraju bilo najisplativije i ne trebaš čekati vec kupis i voziš doma) . Ovi drugi dućani svi naplacuju dostavu i montažu -jedino ako se znate cjenkat onda nesto dobijete i gratis.. uglavnom preselili smo se 30.1. A stan placali od 12.mj. Znači 2 stanarine platili, a jos nismo ni uselili jer isto nisam mogla s djecom doci , a da nemaju krevete i kuhinju. Također 3 stanarine unaprijed kao kaucija..
    O ciframa za namještaj mi je glupo pisati jer sve ovisi o ukusu i dubini đepa..imaš puno dućana..nekih akcija stalno.. bilo bi pametno da muz ode prvi pa izvidi situaciju i opremi stan..
    Ugl mi smo imali puno usteđevine i bez toga nebi mogli ovo izvesti.
    Nadam se da te nisam uplašila-nije mi bila namjera..
    samo imaj na umu da je svaki početak tezak..no kasnije za par mjeseci ..godinu dana..kad se uhodate..nećete požaliti što ste donijeli tu odluku!
    Sretno !
    Hvala Angel na konkretnom primjeru

  37. #37
    kudri avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,470

    Početno

    iz svojih cipela, nikada ne bi svojoj djeci priuštila da budu djeca emigranata. jako je to teško. nikada nisi u svojoj zemlji, na svom. zauvijek te to prati, koliko god dugo živio u nekoj zemlji i koliko god se asimilirao. dobro, ja sam se preselila u HR s 10 godina. Vjerojatno je lakše kad se rodiš negdje, ali ne, svejedno ne bi.

  38. #38
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Kauč i madrac je roba koju dobis za par dana ako ne odmah

  39. #39
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj kudri prvotno napisa Vidi poruku
    iz svojih cipela, nikada ne bi svojoj djeci priuštila da budu djeca emigranata. jako je to teško. nikada nisi u svojoj zemlji, na svom. zauvijek te to prati, koliko god dugo živio u nekoj zemlji i koliko god se asimilirao. dobro, ja sam se preselila u HR s 10 godina. Vjerojatno je lakše kad se rodiš negdje, ali ne, svejedno ne bi.
    Posve se slažem. I mi smo imali priliku za život u Italiji, ali ja i djeca smo odlazili tati za praznike i povremeno, a baza je ostala tu, na primorskom kamenu
    Nisam im to mogla učiniti. Nije toliko bitno domoljublje, mogli bi se mi svi naviknuti na drugu zemlju, ali to je čupanje korijena. Ne znam, ali tako mislim.
    No, možda bi oni voljeli da smo ih odveli. Pa neka se sami odvedu ako žele, ja to nisam htjela. (I ne želim ni da oni odu.)

  40. #40
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Citiraj kudri prvotno napisa Vidi poruku
    iz svojih cipela, nikada ne bi svojoj djeci priuštila da budu djeca emigranata. jako je to teško. nikada nisi u svojoj zemlji, na svom. zauvijek te to prati, koliko god dugo živio u nekoj zemlji i koliko god se asimilirao. dobro, ja sam se preselila u HR s 10 godina. Vjerojatno je lakše kad se rodiš negdje, ali ne, svejedno ne bi.
    Nije uopće teško. Tj, možda i jest onima koji stalno sebi i drugima trube da su emigranti

  41. #41
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Ma kakvo čupanje korijena, naša djeca imaju najbolje od obaju zemalja, kulture, klope, jezika, pejzaža.. eh da je nama bila ta šansa

  42. #42
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj šafran prvotno napisa Vidi poruku
    Ma kakvo čupanje korijena, naša djeca imaju najbolje od obaju zemalja, kulture, klope, jezika, pejzaža.. eh da je nama bila ta šansa
    Svatko ima pravo na svoje mišljenje, zar ne? I na svoja iskustva, koja su drugačija.

  43. #43
    angel 1 avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    899

    Početno

    Ja vidim da su moja djeca sretna..mislim sretna su bila i u Hr, nije im nis falilo..ali su sretna i ovdje..a ja vidim i znam da ce ovdje imati kvalitetniji život i puno vise nego u Hr. Ne mislim sad samo na materijalno ( na vise novaca) , vec konkretno ..npr.hrana je kvalitetnija ( voce i povrce u obicnom ducanu je uvijek 1.klasa, meso nisam nikad otvorila , a da se usmrdilo..), zdravstvena skrb je bolja, humanija ( što je meni zbog zdr.stanja mojeg djeteta bilo najpresudnije za odlazak)..školstvo.. itd. Istina ja cu vjerojatno uvijek biti 'stranac', ali mene taj osjecaj uopce ne dira niti opterecuje jer ovdje je jaako puno 'stranaca' , drugih nacija, svjetonazora i opet to nikog ne dira, svi su tolerantni i ljubazni.. U ovih god dana nikad jos nigdje nisam osjetila da me netko drugacije pogledao, primio ( u ured, ordinaciju, banku) zato sto sam iz Hr. Cak stovise dozivjela sam vise razumijevanja i pomoći i ljubaznosti od doktora, med sestre, šefa banke itd.nego u Hr.
    Znam da su iskustva i osobni osjećaji drugačiji, ali moja iskustva su zasad pozitivna. A moja djeca posto su dosla mala (5.g i 2,5 .g) se nece osjecati kao stranci kad odrastu..
    Mislim život je jedan..zašto se ograničiti na nešto samo zbog nekog ideala...
    Mm je dugo maštao i o Australiji..ali meni je bilo nekako predaleko..ali sad mi ni ta ideja nije tako strana..tko zna..
    Meni je lijepo dozivjeti nova iskustva..upoznavati nove ljude..
    A sto se tice jezika to ne brini..moji su evo za god dana jako puno naucili..malena ce bez problema na jesen u prvi razred..mogu se sve s prijateljima sporazumjeti..a imamo i u blizini i prijatelja iz Hr. Al sad imamo i prijateljicu iz Ria i jednu iz NY..meni je to bogatstvo..

  44. #44
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj kudri prvotno napisa Vidi poruku
    iz svojih cipela, nikada ne bi svojoj djeci priuštila da budu djeca emigranata. jako je to teško. nikada nisi u svojoj zemlji, na svom. zauvijek te to prati, koliko god dugo živio u nekoj zemlji i koliko god se asimilirao. dobro, ja sam se preselila u HR s 10 godina. Vjerojatno je lakše kad se rodiš negdje, ali ne, svejedno ne bi.
    Poznajem prilican broj emigranata, s djecom koja su preselila iz jedne zemlje u drugu, s onom rodjenom u novim prebivalistima, s oba roditelja stranca, jednim stranim roditeljem... i uglavnom ne vidim nikakve probleme oko toga, osim eventualno kad ih stvore sami roditelji.

    Ja sam vani sedam i pol godina. Ono sto me "prati" je hrvatsko drzavljanstvo, govorim naravno jos uvijek hrvatski jezik (i trudim se da ga govore i djeca, rodjena vani), ponekad mi je bas zao sto je ostatak obitelji daleko... ali ovo ovdje je dom. Bas smo nedavno dosli iz posjete Zagrebu, gdje sam provela vise od tri desetljeca i da, bilo je lijepo vidjeti rodbinu i prijatelje, ali to nije vise to, Zagreb nije vise dom. Zadrzala sam neke obiteljske tradicije, neke su mozda bas stvarno hrvatske, neke sam namjerno odbacila, a neke su jednostavno iscezle, sto valjda znaci da mi/nam nisu bile bitne. U isto vrijeme sam usvojila neke nove cisto zato jer nas tako veseli.

    No vjerujem da se sve skupa razlikuje od osobe do osobe. Ja sam otisla jer sam tako zeljela, nije bila situacija gdje su me na to prisiljavale bilo kakve prilike (osim cinjenice da sam htjela zivjeti sa strancem i da je ovo imalo vise smisla od bilo koje druge opcije). Kad nam dosadi boravak tu gdje jesmo, otici cemo mozda u neke nove pustolovine. Plus, valjda je jos bitno naglasiti da ja ne osjecam nikakav poseban nacionalni identitet, ovakav ili onakav, sto ne znaci da ne postujem zemlju/zemlje u kojima zivim, ili da ih ne volim. Naprotiv. Volim se osjecati kao gradjanin svijeta i tako se ponasati.
    Posljednje uređivanje od Kaae : 21.02.2017. at 18:51

  45. #45
    angel 1 avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    899

    Početno

    Da Kaae baš si dobro rekla u zadnjoj rečenici..i ja se isjećam kao građanin svijeta.. i nikad mi nije bilo vazno necije porijeklo vec osobnost.. I meni se bas ovdje sviđa ta raznolikost nacija i ljudi .. i bas mi je slatko gledati ih u vrticu kako se igraju ..najbolje prijateljice:jedna Brazilka, jedna Turkinja, jedna Nijemica, jedna pola Afrikanka i moja.. i bas mi je drago da mi djeca vide tu raznilikost i uce na drugim jezicima ( svim tim) reci Dobro jutro i sl..
    Ja imam iz svog djetinjstva dobre prijateljice iz Parisa..s mora se znamo i dan danas nakon 30-ak god smo si dobre..na moru kad se vidimo nastavimo gdje smo stale..a ponekad su znale i doci kod nas u Zg , a i mi smo bili kod njih u Francuskoj..
    I da ..valjda moras biti takva osoba..svi smo različiti i prioriteti su nam različiti.

  46. #46
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    I nase vrticko iskustvo je super, iz slicnih razloga. I studenti koji rade s djecom i sama djeca su raznolikog porijekla, boje koze, tradicija, obiteljske dinamike, jezika... Inace zivim u prilicno homogenom dijelu SAD-a, ali vrtic je neprofitna organizacija u sklopu lokalnog fakulteta pa je samim time i demografija drugacija od vecine drugih vrtica.

  47. #47

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Kuhinja se u prosjeku čeka 6 tjedana, ali skoro svi stanovi dolaze sa kuhinjom. Ostali namještaj se ili otkupi od prijašnjih podstanara (vrlo rijetko) ili kupi novi ili rabljeni.
    Stanovi jesu skupi, jest da ovisi o gradu, ali oni relativno solidni stanovi su skupi.
    Auto isto morate nakon najkasnije šest mjeseci prijaviti, promjeniti tablice i vozačke dozvole.
    Izvadi internacionalne verzije dokumenata u RH za sve što možeš.
    Hrana- ovisi što kupuješ. Nama 300 eur nije dovoljno za jedan mjesec, ali mi kupujemo bio hranu i imamo jednog člana više (doduše samo par mjeseci starijeg).
    Neće vam biti lako na početku, puno je papirologije za riješit i to bez znanja jezika, ali ako ste odlučili i nema nazad- samo pozitivno naprijed.
    U svakom slučaju nađi nekog tko će ti s provjerenih stranica ispravno prevesti sve informacije koje vam trebaju.

  48. #48

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Poznajem prilican broj emigranata, s djecom koja su preselila iz jedne zemlje u drugu, s onom rodjenom u novim prebivalistima, s oba roditelja stranca, jednim stranim roditeljem... i uglavnom ne vidim nikakve probleme oko toga, osim eventualno kad ih stvore sami roditelji.

    Ja sam vani sedam i pol godina. Ono sto me "prati" je hrvatsko drzavljanstvo, govorim naravno jos uvijek hrvatski jezik (i trudim se da ga govore i djeca, rodjena vani), ponekad mi je bas zao sto je ostatak obitelji daleko... ali ovo ovdje je dom. Bas smo nedavno dosli iz posjete Zagrebu, gdje sam provela vise od tri desetljeca i da, bilo je lijepo vidjeti rodbinu i prijatelje, ali to nije vise to, Zagreb nije vise dom. Zadrzala sam neke obiteljske tradicije, neke su mozda bas stvarno hrvatske, neke sam namjerno odbacila, a neke su jednostavno iscezle, sto valjda znaci da mi/nam nisu bile bitne. U isto vrijeme sam usvojila neke nove cisto zato jer nas tako veseli.

    No vjerujem da se sve skupa razlikuje od osobe do osobe. Ja sam otisla jer sam tako zeljela, nije bila situacija gdje su me na to prisiljavale bilo kakve prilike (osim cinjenice da sam htjela zivjeti sa strancem i da je ovo imalo vise smisla od bilo koje druge opcije). Kad nam dosadi boravak tu gdje jesmo, otici cemo mozda u neke nove pustolovine. Plus, valjda je jos bitno naglasiti da ja ne osjecam nikakav poseban nacionalni identitet, ovakav ili onakav, sto ne znaci da ne postujem zemlju/zemlje u kojima zivim, ili da ih ne volim. Naprotiv. Volim se osjecati kao gradjanin svijeta i tako se ponasati.
    X
    Kao da sam ja pisala jedino sam provela 2.5 desetljeća u Zg :D
    Posljednje uređivanje od annie84 : 22.02.2017. at 00:09

  49. #49
    angel 1 avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    899

    Početno

    Annie 84 zašto moraju mijenjati vozačku dozvolu? Pa otkad je Hrv u Eu hrv vozačka vrijedi u svim zemljama članicama Eu.
    Mi ovdje najnormalnije vozimo sa hrv dozvolom i služim se hrv osobnom iskaznicom za sve do sad ( općina, banka..)
    Nikakve internacionalne dokumente ni papire nisam vadila niti me netko to tražio..

  50. #50

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Ovisi jel imaš staru vozačku ili novu EU vozačku. Novu smiješ koristiti, staru ne smiješ.
    A internacionalni rodni list ovdje treba skoro za sve, kao i internacionalni vjenčani list.
    Posljednje uređivanje od annie84 : 22.02.2017. at 09:44

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •