Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 58

Tema: Vanbracna zajednica

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jan 2017
    Postovi
    9

    Početno Vanbracna zajednica

    Neznam kud bi stavila ovu temu al možda netko zna odgovor na moje pitanje. Dali je netko u vanbračnoj zajednici a da je dobio dijete. Zanima me dali bi decko i ja mogli naići na neke pravne problem vezane uz rođenje dijeteta u vanbračnoj zajednici a ne u zakonskom braku.

  2. #2
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Na kakve pravne probleme misliš?

    Po zakonu koji je sada na snazi, očinstvo se u vanbračnoj zajednici jednostavno rješava kod matičara u roku od 30 dana od rođenja djeteta. Znači u rodilištu upišu samo tebe kao majku i dijete kao bebu i tvoje prezime. Zatim i ti i bebin tata odete zajedno prijaviti dijete u matični ured, tamo on izjavi da je otac djeteta, ti to potvrdiš i zatim u dogovoru vas dvoje dajete bebi ime i prezime.
    Treba riješiti i pitanje djetetove adrese ako vas dvoje niste prijavljeni na istoj. To se sredi u MUPu. Zdravstveno osiguranje ima beba po dogovoru, ili preko tebe ili preko tate. Što se tiče porezne olakšice na dijete, isto se riješi u Poreznoj.
    U slučaju prekida vanbračne zajednice, i dalje je vaše dijete zajedničko i brinete se oboje o njemu. Vanbračna zajednica se može potvrditi potpisom pred javnim bilježnikom.
    No, ako smijem napisati, sve je jednostavnije ako ste službeno vjenčani. Ako niste za slavlje, pa samo kažete DA pred matičarem, onaj isti dan kad odete upisati dijete i...to je to.

  3. #3
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Nikakvih pravnih problema nema.
    I ništa nije jednostavnije u braku.
    Zakonski je izvanbračna zajednica izjednačena s bračnom.
    Ja živim sa suprugom 26 godina u izvanbračnoj zajednici.
    Imamo kćer od 16,5 godina.
    I funkcioniramo najnormalnije kao i sve druge obitelji.
    Nikad nam vjenčanje nije ni falilo, ni trebalo, a ni palo na pamet.
    Živi kako želiš sa svojim partnerom i budi bezbrižna.
    Ako imaš još kakvih pitanja, slobodno pitaj.
    Rado ću ti odgovoriti.

  4. #4
    Neli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    535

    Početno

    Bili u vanbračnoj zajednici, dobili dijete.
    Ako misliš na prijavu djeteta i sl. - nema nikakvih problema niti prepreka na koje možeš naići.
    Također kad smo se razišli (maleni je imao 1,5 godina; sada je 6 god), sve smo se dogovorili, nikada nismo ni vidjeli centar za socijalnu skrb.

    Ako te zanima više i detaljnije - javi se.

  5. #5
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    porezna ne priznaje vanbračnog partnera, ako ti je to u ovom trenutku važno

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jan 2017
    Postovi
    9

    Početno

    Netazumijem ovo da porezna ne priznaje. Znaci da ako je njegovo prezime on ima olaksicu a ja ne? Cula sam da opcenito ima vise papirologije ako nemate isto prezime.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jan 2017
    Postovi
    9

    Početno

    Ovo sam sve cula od drugih pa provjeravam dali je stvarno tako. Cula sam svasta da ako nemate ist prezime morate zajedno hodati okolo obavljati administraciju a za zene je to nakon poroda tesko i bolno. Ako ste vjencani onda moze sve muz.
    Zanima me takoder ako ja imam prebivaliste u koprivnici a od decko u zagrebu dali se moze dijete samo na njega prijaviti sto se tice vrtica i jednokratne pomoci od grada zagreba, ili moram i ja imat prebivaliste u zagrebu.

  8. #8
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Najlakse je imati sve isto. MM i ja imamo isto prezime al nam prebivaliste nije isto pa smo morali oboje zajedno na policiju.
    A koliko je tesko nakon poroda ovisi od osobe do osobe
    Prije poroda mozes mu dati punomoc u kojoj ces napisati koje ime, prezime dajete djetetu. Potom na kojoj adresi ce biti prijavljenk dijete. I dalje sto vec treba.

  9. #9
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Porezna nije priznavala uzdrzavanog vanbracnog druga kao poreznu olaksicu, ali nisam sigurna da se to nije u medjuvremenu promijenilo. Naravno da dijete mozes staviti sebi kao olaksicu. Za prijaviti dijete maticaru morate doci oboje bili u braku ili ne, za prijavu prebivalista u slucaju razlicitih preivalista mora doci onaj roditelj kod kojeg ne prijavljujete dijete (oboje smo prosli 2x iako smo u braku jer su nam prebivalista razlicita). Za dobiti novce od Zagreba oboje morate biti prijavljeni u ZG.

    Inace prijateljica se nije udala, ima razlicito prezime od djece, nikad nije imala problema. a u mdjuvremenu odselila, proputovali pola Europe itd... U principu za dijete je apsolutno svejedno jesu roditelji u braku ili ne, ali moze biti neki razlika u pravima vanbracnih i bracnih partnera pred poreznom i sl (ne znam npr kako se tretira oslobodjenje od poreza u slucaju medjusobnog darivanja, pravo na zdravstveno osiguranje temeljem vanbracne zajednice itd). Meni je od svih tih "vecih" prava iz braka jedino trebao status udane zene kad smo selili u inozemstvo (prije ulaska u eu) pa smo djeca i ja trebali boravisnu vizu.

  10. #10
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Porezna nije priznavala uzdrzavanog vanbracnog druga kao poreznu olaksicu, ali nisam sigurna da se to nije u medjuvremenu promijenilo..


    lani još nisu
    ove godine nisam probala

  11. #11
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    čak i onda ako imate sve kriterije po obiteljskom: zajedničko dijete i/ili 3 godine prebivališta na istoj adresi? koma...

  12. #12
    rutvica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    436

    Početno

    u izvanbračnoj zajednici, bez namjere promjene
    ne kužim to s poreznom jer sam prije par godina bila olakšica svom dragom - prijavljeni na istoj adresi doduše...mislim da je dosta bitno
    dijete ima razl. prezime od mene i također nikad nikakvih problema, osim što me sestre i tete u vrtiću automatski zovu njenim prezimenom
    slično kao što me ljudi kad sam trudna automatski zovu gospođom, a kad sam bez trbuha opet postanem gospodična
    Posljednje uređivanje od rutvica : 07.03.2017. at 02:59

  13. #13
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Potpisujem @rutvicu u cijelosti.
    Nikad, nikakvih problema nismo imali.
    26 godina smo skupa.
    Za porezno ne znam jer mi to nikad nije trebalo, a koga zanima lako sazna.
    Za novce od Zagreba isto ne znam jer nisam u Zagrebu.
    I to se lako sazna.
    Postoje informacije na webu, besplatni telefoni...
    Sve ostalo je kao i kod vjenčanih.
    Mi smo muž i žena jer smo se sreli i zavoljeli, a ne zato jer mi je to matičar ili pop morao napisati, potvrditi...
    I stvarno mi je već bedasto stalno pisati isto i stalno čitati isto.
    Ne kužim tko plaši ljude sa nepostojećim problemima?
    Kome je to gušt?
    Najbolja fora od svih mi je tzv. priznavanje djeteta.
    To ne postoji.
    Oba roditelja dođu i upišu dijete bez obzira vjenčani ili ne.
    I to je to.
    Nema drame.
    Sve je beskrajno jednostavno.

  14. #14
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    pa oba roditelja svakak moraju doci prijaviti dijete
    doduse, ne znam kak je kod samohranih majki
    mm i ja smo u braku, ali svaki put smo u maticni ured morali ici zajedno
    zadnji put smo imali i razlicite adrese (ali isto prezime) i u maticni smo isli zajedno, a sve ostalo je on obavljao sam
    s tim da smo bebu prijavili na njegovu adresu pa vjerojatno i to igra ulogu
    jedino smo za izradu osobnih morali zajedno na policiju, zbog razlicitih adresa, a podici je mogao samo jedan od nas
    ovo za uzdrzavanje izvanbracnog partnera mi je totalna glupost, kakve veze jesu li ljudi ozenjeni ili ne...al dobro...kad nas me nista vise ne cudi

  15. #15
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Ne, Ginger.
    Nema veze različita adresa.
    Procedura kod izdavanja osobne i pasoša za dijete je uvijek ista.
    Oba roditelja moraju potpisati zahtjeve pa u praksi to izgleda tako da jedan roditelj predaje, a drugi podiže i usput potpiše.
    I to je bez obzira na adrese, bračno stanje itd.

  16. #16
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    iskreno, ne znam
    ne sjecam se kak je bilo dok smo vadili za prve dvije kad su bile iste adrese
    mi smo zajedno predali i potpisali zahtjev, a onda je bilo tko od nas dvoje s tom potvrdom mogao dici dokument
    mislim, meni je to ok, ima svakakvih slucajeva, jel...
    no, osobna i putovnica se ne mora odmah ili uopce dizati, pa to nije problem
    poanta je da se na maticnom trebaju pojaviti oba roditelja, bilo u braku ili ne

    u svakom slucaju, uskoro cu imati friskije informacije, jer smo u procesu selidbe pa smo opet sa razlicitim adresama
    a beba ce stici prije nego sredimo papirologiju

  17. #17
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Ne radi se o priznavanju djeteta, nego ocinstva
    Nema tu nejasnoca, zakon striktno propisuje.
    Ako je majka u braku ili je od prestanka braka proslo 300 ili manje dana, otac djeteta je njezin sluzbeni muz.
    Ako majka nije u braku, muskarac koji se smatra ocem mora pred sluzbenim licem (uglavnom maticarem) izjaviti da je otac toga djeteta i majka to mora potvrditi.

    Sasvim jasan zakon. Pri tome se biologija ne uzima u obzir

  18. #18
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Ok, Beti.
    Vidiš ni suprug, ni ja nismo ništa izjavljivali, priznavali ni slično.
    Na općinu smo došli, dali osobne, ispunili neki obrazac sa imenom i prezimenom koje dajemo djetetu i gotovo.
    Odnah smo dobbili domovnicu, rodni list i izvod iz matice, a poslije toga je suprug sam otišao na policiju i prijavio prebivalište te dobio JBMG za malu (tada nije bilo OIB-a)
    I predao je za pasoš. Slikali smo ju par minuta prije.
    Po pasoš sam otišla ja.
    Baš kao i moja prijateljica koja je ubračena.
    Ja razumijem da mnoge žene vole biti udane. Mnogima je to i jedini cilj i uspjeh u životu poput Amerikanki.
    Ali treba shvatiti da brak osim dodatnog papira nije ništa više ni posebno.
    Ni vjerski brak isto.
    Čitam kako je Nina Badrić dobila poništenje crkvenog braka i sve više mi je muka od silnog licemjerstva s kojim sam okružena.
    Dakle, svi koji su ubračeni samo u srcu, a ne i na papiru neće imati nikakvih teškoča ni sa čime.
    100%

  19. #19
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Moram reći da je u vezi priznavanja očinstva Beti u pravu. Ako dijete nije rođeno u braku, otac treba pred matičarem izjaviti i potpisati da je otac.
    Ako je dijete rođeno u braku, suprug je otac automatski po zakonu, bio on to stvarno ili ne .
    (čak imam primjer u obitelji, gdje su se stric i strina išli razvesti, oboje su bili već u novim vezama, strina je čak i rodila dijete s novim partnerom prije nego je prvi brak službeno okončan, a to dijete je u početku moralo nositi prezime njezinog bivšeg (tad još službeno) supruga jer razvod nije formalno bio okončan.

    Moje prvo dijete je rođeno u izvanbračnoj zajednici, MM je potpisao tu izjavu kod matičara. Vjenčali smo se kad je mali imao 2 godine, drugo dijete je rođeno u braku, oboje smo isto išli kod matičara upisati dijete i po papire, ali ovaj put nije potpisivao tu izjavu o očinstvu.

    Inače, osim te izjave… ja nisam znala za druge procedure, ili ovo s poreznom…

    A kad je ova tema otvorena, htjela sam reagirati na ovo:

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    No, ako smijem napisati, sve je jednostavnije ako ste službeno vjenčani. Ako niste za slavlje, pa samo kažete DA pred matičarem, onaj isti dan kad odete upisati dijete i...to je to.
    … ali mi se nije dalo. Ali kad sam već tu… ovo mi je bio nepotreban komentar. Pokušavala sam se sjetiti prijatelja koji nisu u braku, a žive zajedno desetljećima, imaju djecu, kredite, nekretnine… I sjetila sam ih se više od nekoliko. I shvatila da nikad nisam ni razmišljala o tome da nisu formalno vjenčani, niti ih percipirala kao "nešto drugačije". Zašto bi ljudi išli samo reći to DA, ako im ne pada napamet. Jedan moj prijatelj zna reći “imamo zajednički kredit na 30 godina, što će mi drugi papir, taj vrijedi više od ijednog" .
    Posljednje uređivanje od Bubilo Bubich : 07.03.2017. at 11:31

  20. #20
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    Citiraj Ginger prvotno napisa Vidi poruku
    ovo za uzdrzavanje izvanbracnog partnera mi je totalna glupost, kakve veze jesu li ljudi ozenjeni ili ne...al dobro...kad nas me nista vise ne cudi
    ako si oženjen i imaš onog drugog koji ne radi, on ti može biti olakšica 0.5, kod vanbračnih je malko drugačije, ali je rečeno da će se to mjenjati ( ako nije izmjenjeno)

  21. #21

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    koliko ja znam nije, frendica je u izvanbračnoj zajednici već dvadesetak godina, ne radi i nije ju vanbračni drug mogao staviti kao olakšicu.

  22. #22
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    rekla sam da su rekli da će se mjenjati to pravo ali ne znam kada, ono kad će biti izjednačena bračna i vanbračna zajednica

  23. #23
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    BB, nemam vremena, a ni volje više ponavljati:
    Moj muž nije priznavao, ni izjavljivao ništa.
    Proceduru sam već napisala.
    Drugi dio tvog posta potpisujem.

  24. #24
    In love avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,482

    Početno

    Kad bi se ljudi znali sluziti trazilicama
    https://www.gov.hr/moja-uprava/obite...-zajednica/529

    Sve pise

  25. #25
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    BB, nemam vremena, a ni volje više ponavljati:
    Moj muž nije priznavao, ni izjavljivao ništa.
    Možda jednostavno procedura prije 16 i 6 godina nije bila ista. Moj je prije 6 potpisao izjavu o očinstvu. Još ju imam doma ako treba skenirati .

  26. #26
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    I također je moguće da ljudi ne pamte 16+ godina detaljno situaciju tipa

    - vi ste otac?
    - aha
    - molim vas tu potpišite

  27. #27
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    U zakonu piše da daje priznanje djeteta, a što se stvarno desilo pred 16 godina - možda je potpisao a možda je upisan u maticu i bez potpisa prizanja.
    Piše i da za izradu putovnice trebaju oba roditelja pa sam ja za jedno dijete jednom uspjela izraditi putovnicu (i to u žurnom postupku) bez mm-a. Nije bilo po zakonu ali sam rekla da trebamo zbog puta i vađenja vize i da je on već odselio i dobila bez problema. U ostalim slučajevima smo trebali doći oboje...
    Posljednje uređivanje od sillyme : 07.03.2017. at 14:34

  28. #28
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Moji su se prijatelji pod hitno potpisali kod maticara ( vjencali se ) kad je jedan od njih saznao da bojuju od izuzetno teske bolesti. To su ucinili nakon sto su saznali kako nevjencani partner ima problema nakon smrti partnera u ostvarivanju prava. Jos uvijek sretno zive zajedno, potpuno isto kao i prethodnih godina, boreci se sa bolescu, ali ne i sa administracijom.

  29. #29

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Citiraj In love prvotno napisa Vidi poruku
    Kad bi se ljudi znali sluziti trazilicama
    https://www.gov.hr/moja-uprava/obite...-zajednica/529

    Sve pise
    Na žalost to nije bilo dovoljno za poreznu upravu. Ja znam slučajno za ovaj dio oko poreza za dohodak i osobnog odbitka. Baš ću pitati frendicu da li je možda došlo do kakve promjene. Iako se nedavno šalila na tu temu i rekla da ću joj biti kuma na vjenčanju pod stare dane

  30. #30
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    nit ne piše da je to za poreznu, nego koje su dužnosti nakon raskida da moraš najmnaje godinu dana uzdržavati, umjesto da su odmah ubacili da ima i pravo biti uzdržavani član ( to se porezno gleda)

  31. #31
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno

    Bas citam i ima svega...

    Ja i MM zivimo tako vec ide 15god...troje klinaca imamo...za sve troje smo morali zajedno dati kikacima imena i svako je morao dati svoj potpis...Izjava o ocinstvu...

    Klinci imaju moje prezime...MM dobiva svake god.povrat poreza na njih...
    Zdrastveno (dopunsko) imamo zajedno besplatno (ne prelazimo cenzus)...
    Djecji primam ja ,muz ono iz Vodnikove...
    I najbitnije svu ostalu papirilogiju nakon upisivanje djeteta je radio muz...nikada u vezi nicega nismo imali problema...

  32. #32
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Evo malo linkova i citata koji pokazuju da iako je na papiru isto, u RL baš i nije.

    "Izvanbračni drug
    ima pravo na obiteljsku mirovinu ako je izvanbračna zajednica postojala najranije na dan 28. ožujka 2008. ili kasnije, a trajala je najmanje tri godine.
    Status izvanbračne zajednice utvrđuje se u izvanparničnome sudskom postupku."

    http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvat...znika/4738322/
    https://burza.com.hr/portal/kome-pri...zajednici/7657
    http://www.novilist.hr/Vijesti/Hrvat...ad-se-raspadne

    U stvarnosti postoje različiti oblici neformalnog zajedničkog života muškarca i žene s većim ili manjim obilježjima bračne zajednice. Za razliku od braka koji se sklapa i prestaje na način propisan zakonom, izvanbračna zajednica zasniva se i raskida neformalno. Stoga, budući da regulacija njezinih pravnih učinaka u propisima nije ujednačena, na sudovima je da u svakom pojedinom slučaju utvrde postojanje odnosno nepostojanje izvanbračne zajednice i to uglavnom vezano uz postupak u kojem se to utvrđenje traži primjerice. ostavinski, kazneni, imovinski, naknada štete..., objašnjavaju iz Porezne uprave kako tretiraju izvanbračnu zajednici i kako se i u kojim slučajevima ona može izjednačiti s bračnom.

  33. #33
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Stvar je u tome da jedan čovjek može biti u samo jednom braku. No, jedan čovjek može biti u više vanbračnih zajednica, na stranu moral.
    A kad se zakona tiče, sve mora biti čisto. U principu

  34. #34
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Ma jasno Beti, u nekim situacijama se stvari mogu zakomplicirati. No, ako par nema želju ni potrebu vjenčati se, nema smisla nekome govoriti "bilo bi ipak bolje da to napravite"... ima puno dimenzija života koje se ne žive „po PS-u“, pa se nekima nikada ne zakompliciraju na način da bi im trebali ovi članci zakona…

    Ne čini mi se lijepo to nekome reći "bilo bi ipak bolje da to napravite"

  35. #35
    In love avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,482

    Početno

    Mi smo prvo dijete imali nevjenčani, drugo i treće vjenčani. Nikakve razlike nema. Jedino je za prvo muž morao potpisati da je otac, za drugo i treće se je upisao automatizmom. Sve ostalo je bilo identično. Uz to ja i nemam hr državljanstvo, klinci bez problema idu samnom svugdje pa i preko granice. Doduše, sada imamo isto prezime ali sa prvom klinkom nismo imale. (ja imam slo dokumente, oni hrvatske). I svo troje je u Hr prijavio muž sam,nitko nije pitao gdje sam, a kao po zakonu bi trebali doći oboje.

  36. #36
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Stvar je u tome da jedan čovjek može biti u samo jednom braku. No, jedan čovjek može biti u više vanbračnih zajednica, na stranu moral.
    A kad se zakona tiče, sve mora biti čisto. U principu
    Pa onda vjenčana žena može začeti dijete s bilo kojim muškarcem, a dijete će se ipak upisati na zakonitog muža.
    Fer?
    Moralno?
    Ok?

  37. #37
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    I također je moguće da ljudi ne pamte 16+ godina detaljno situaciju tipa

    - vi ste otac?
    - aha
    - molim vas tu potpišite
    Možda jesam stara, ali senilna još ne.
    Jako se dobro sjećam upisa mog jedinog djeteta u maticu.
    I sigurno bih onda i ja imala doma potvrdu o "priznavanju djeteta" a nemam je jer ne postoji.
    Tako da...

  38. #38
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Pa onda vjenčana žena može začeti dijete s bilo kojim muškarcem, a dijete će se ipak upisati na zakonitog muža.
    Fer?
    Moralno?
    Ok?
    Ne samo da može, nego se to često i dogadja. Sa znanjem zakonitog ili ne. Nebitno. Otac je na papiru zakoniti suprug.
    Onaj muškarac koji pred službenim licem izjavi da je otac djeteta, to i jest, ako se majka slaže i ako nije udata. Sve drugo je nevažno. Na papiru je otac.

    Papir trpi sve

    Ne radi se o moralu. Samo o zakonu. Npr, sud MORA nedvojbeno ustvrditi da je vanbračna zajednmica to bila, bez ikakve sumnje i da shodno tome ima ista prava kao bračna. Jednakopravne su, ako se dokaže. I to na sudu u slučaju nasljeđivanja, međusobnog prepisivanja nekretnina i pokretnina, obiteljske mirovine, uzdržavanja nakon raskida...

    U tome je problem, u tom dokazivanju da su baš to što tvrde i da im je to jedina takva zajednica. Kod bračne sve to ide automatizmom. Ako jedan vanbračni partner ne želi da zajednica ima pravne posljedice kao bračna, npr. što se nasljeđivanja tiče, on može i na drugi način podijeliti svoju imovinu. Tada je još teži posao na sudu onome drugome partneru.

    Puno je tu raznih sitnica (!) koje se mogu zakomplicirati, na stranu ljubav. Ali sve je to ljudski, treba samo ipak razmisliti što ako. Ne glorificiram ja brak, sasvim je dobro i bez njega (valjda, nemam iskustva), no u našoj zemlji danas, je tako, sve je super dok je sve super. Naravno dok ne želite svoj bonus na autoosiguranje podijeliti sa partnerom, NEMA šanse bez vjenčanog lista

  39. #39
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    Svatko može razdijeliti svoju imovinu kako hoće, ali u bračnoj zajednici ima pravo na nužni dio

  40. #40
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Ne samo da može, nego se to često i dogadja. Sa znanjem zakonitog ili ne. Nebitno. Otac je na papiru zakoniti suprug.
    Onaj muškarac koji pred službenim licem izjavi da je otac djeteta, to i jest, ako se majka slaže i ako nije udata. Sve drugo je nevažno. Na papiru je otac.

    Papir trpi sve

    Ne radi se o moralu. Samo o zakonu. Npr, sud MORA nedvojbeno ustvrditi da je vanbračna zajednmica to bila, bez ikakve sumnje i da shodno tome ima ista prava kao bračna. Jednakopravne su, ako se dokaže. I to na sudu u slučaju nasljeđivanja, međusobnog prepisivanja nekretnina i pokretnina, obiteljske mirovine, uzdržavanja nakon raskida...

    U tome je problem, u tom dokazivanju da su baš to što tvrde i da im je to jedina takva zajednica. Kod bračne sve to ide automatizmom. Ako jedan vanbračni partner ne želi da zajednica ima pravne posljedice kao bračna, npr. što se nasljeđivanja tiče, on može i na drugi način podijeliti svoju imovinu. Tada je još teži posao na sudu onome drugome partneru.

    Puno je tu raznih sitnica (!) koje se mogu zakomplicirati, na stranu ljubav. Ali sve je to ljudski, treba samo ipak razmisliti što ako. Ne glorificiram ja brak, sasvim je dobro i bez njega (valjda, nemam iskustva), no u našoj zemlji danas, je tako, sve je super dok je sve super. Naravno dok ne želite svoj bonus na autoosiguranje podijeliti sa partnerom, NEMA šanse bez vjenčanog lista
    Griješiš i to jako.
    Ne da mi se dalje raspravljat.
    Preumorna sam, nažalost.
    Samo ću ponovit da ja 26 godina živim neuvjenčano i nikad, nikakvih problema nismo imali.
    Beti, pišeš o nečemu o čemu nemaš iskustva.
    Ja ga imam. 26 godina.
    Moja pokojna teta 30 godina.
    Sve pozitivno.
    Ovdje su se javile žene također iz nevjenčanih zajednica.
    I opet nije dosta.
    Ne kužim zašto uvijek na ovakvim temama dođe netko tko je u braku, nema iskustva vanbračne zajednice i onda plaši i dobronamjerno savjetuje mlade parove da se ipak vjenčaju jer nije to isto, treba dijete priznavati i svašta nešto?!?
    U RH je zakonski bračna i izvanbračna zajednica izjednačena kao i djeca rođena u njima.
    Podjela imovine, obiteljska mirovina, sve je isto.
    Sve!
    Over and out.

  41. #41
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno

    Tanči- u potpunosti se slazem sa svime napisanim...

    Sada sam se sjetila neceg...(no nisam sigurno sto je tocno i kako bilo)...

    Sa drugom curkom sam imala abrupciju posteljice...zivoti su bebi i meni ovisili o niti... moj "izvanbracni"suprug je trebao nesto popisati (mislim nekakva dopustenja)..kao sto rekoh nisam sigurno sto tocno ali hocu rec da je imao prava ko i suprug "na papiru"...kao sto neki gore tvrde da nemamo pravo u takvim situacijama...

  42. #42

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    nažalost, beti je u pravu

    na kraj pameti mi nije nekome savjetovati da nešto potpiše kod matičara ili ne potpiše, drago mi je da uglavnom imate dobra osobna iskustva, ali činjenica je da bez obzira na ista, izvanbračna zajednica nije izjednačena sa bračnom u svakom pogledu i prema svim državnim tijelima

    iako obiteljski zakon daje jasnu definiciju izvanbračne zajednice, zakonodavac nije odolio da i u nekim drugim zakonima istu definira, odnosno ostvarivanje nekog prava izvanbračnog druga učini ovisnim o dodatnim pretpostavkama (npr. prema zakonu o nasljeđivanju rođenje zajedničkog djeteta ne daje status izvanbračne zajednice onoj koja traje kraće od tri godine, kao što daje obiteljski, pa je žena koja je živjela kraće od tri godine s partnerom i rodila mu 1 ili više djece, nije nasljednica svog partnera, iako djeca jesu), o poreznom nepriznavanju se već govorilo, za mirovinsko je isto bilo problema za dokazivanje statusa, kao i u slučaju prava donošenja odluka u teškim situacijama - o liječenju/odbijanju istog, skidanju s aparata koji održava partnera na životu...(npr. roditelji partnera i njegov izvanbračni drug imaju suprotno mišljenje, što mislite koje će imati veću snagu?...)

    daleko smo od istopravnosti tih zajednica, nažalost. voljela bih da tome nije tako, ali je. s obzirom na ovu konzervativnu revoluciju, još malo pa ćemo i mi koji smo potpisali samo kod matičara morati trčati kod popova, jer će se priznavati samo crkveni brakovi.

  43. #43

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    lidać, jako mi je drago da je tvoj partner imao isti status, ali vjeruj mi, mnogo je njih imalo drugačije iskustvo
    sve ovisi o razumnosti onog pred kojim se pitanje (ne)priznavanja postavi. netko je gore rekao, iako uvijek moraju oba roditelja kod izdavanja putovnice potpisati, uspio je sam to odraditi, ali sve ovisi o "teti" na šalteru, jer pravilo je jasno - moraju oba roditelja.

  44. #44
    Tanita14 avatar
    Datum pristupanja
    May 2015
    Postovi
    607

    Početno

    Mi nismo ubračeni, ali smo na istoj adresi. U bolnici sam dobila formular za ispunit koji bolnica šalje u matični ured. Pošto nismo vjenčani, ispunila sam samo svoje podatke, a partner je u matičnom uredu morao potpisat izjavu o priznanju očinstva. Sve ostalo oko prijave je obavljao on.

  45. #45
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ja sigurno nikad ne bih tvrdila da netko 100% nece imati problema ili biti ravnopravan u nekoj pravnoj situaciji s nasom drzavom. No isto tako sam u zivotu se osvjedocila da ni pravi "papiri" nisu garancija icega, i da je najbolji savjet kad te negdje odbiju na salteru pricekati drugu smjenu i drugu tetu. Osobno iskustvo, opet na MUP-u, kod jedne mi nikako nije htjela prebaciti djecu na drugu adresu, a njena kolegica temeljem tih istih papira to je obavila u 1 minutu...
    Tako da mozemo eventualno pricati o vecoj ili manjoj vjerojatnosti nekih problema u slucaju braka ili u slucaju vanbracne zajednice no niti jedno u nije imuno na probleme u ostvarivanju prava.

  46. #46

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    upravo tako, netko može 20, 30 godina biti u izvanbračnoj zajednici i uvijek naletiti na pravu smjenu i pravu tetu na šalteiru/ima ili pravog liječnika i biti uvjeren da je svima tako, ali činjenica je da nije. ne može se onaj koji naleti na krivu tetu/liječnika pozvati da je na rodi čuo da puno forumašica nije imalo problema s ostvarivanjem toga prava.

    zanimljivo je i da postoje zastupnici teorije da je izjednačavanje bračne i izvanbračne zajednice zapravo povreda prava osoba koje su u izvanbračnoj zajednici. tvrde da su oni time lišeni prava da žive u takvoj, manje formalnoj zajednici, da je njihov odabir bio da za njih ne vrijedi sve što vrijedi za one u braku, i da bi, da su željeli biti izjednačeni, zaključili brak...

  47. #47

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,136

    Početno

    Citiraj Riječanka prvotno napisa Vidi poruku
    s obzirom na ovu konzervativnu revoluciju, još malo pa ćemo i mi koji smo potpisali samo kod matičara morati trčati kod popova, jer će se priznavati samo crkveni brakovi.
    Jezik pregrizla!

  48. #48

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Jezik pregrizla!

  49. #49
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Lidać, i moj muž je potpisivao za mene odobrenje za hitnu operaciju.
    Ulazio u jedinicu intezivnog liječenja.
    Sve, baš sve rješavao s doktorima jer ja nisam bila u stanju.
    I nitko ga nije pitao jel' zakoniti ili ne?
    Isto tako i ja za njega od doktora, bolnica do suda.
    Svjedočila sam u jednom predmetu gdje on tuži i sutkinja je uzela moje podatke i dodala- supruga tužitelja. Ja sam joj rekla da nismo vjenčani, a ona je odvratila- nema veze, to je pred zakonom izjednačeno. I to nije ušlo u zapisnik. Dakle, nebitno je.(kao što i je, ali sam joj morala reći)
    Što se tiče dokazivanja izvanbračne zajednice, to se obavlja na Sudu vanparnično i gotovo je za sat vremena.
    Puno kraće nego svadba, a i jeftinije i ne vidim tu neki problem ili tlaku, jer
    Treba izjaviti da su partneri u zajednici. Ukoliko je jedan umro i netko treći osporava postojanje zajednice dovoljna su dva svjedoka da potvrde.
    Logično, jer ima svakakvih situacija gdje recimo neka žena njeguje nekog dedu za plaću i kad on umre tvrdi da mu je bila žena i traži penziju i nasljedstvo.
    Pokvarenih ljudi i ekstremnih situacija ima svuda pa i u braku.
    Od moje prijateljice bivši muž je na sudu pokušao osporiti očinstvo ne bi li se tako izvukao od plaćanja alimentacije.
    Nije se izvukao iz očinstva, ali bome ni alimentaciju ne plaća.
    I šta je njoj vrijedio brak?
    Jel' ju zaštitio?
    Nije, naravno da nije.
    Ali takve situacije su rijetke i nisu pravilo.
    Od sto ljudi vjerojatnost da će netko naletit na neinformiranu službenicu ili nadrndanu je izvjesna.
    Vrlo.
    Ali to ništa ne znači i nije pravilo.

  50. #50
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj Riječanka prvotno napisa Vidi poruku

    zanimljivo je i da postoje zastupnici teorije da je izjednačavanje bračne i izvanbračne zajednice zapravo povreda prava osoba koje su u izvanbračnoj zajednici. tvrde da su oni time lišeni prava da žive u takvoj, manje formalnoj zajednici, da je njihov odabir bio da za njih ne vrijedi sve što vrijedi za one u braku, i da bi, da su željeli biti izjednačeni, zaključili brak...
    S ovim se potpuno slazem. Razlozi da netko ne zeli formalizirati svoju zajednicu su razni, a neka vrsta slobode od obveza je isto legitiman razlog, kao i bilo koji drugi, i zakonodavac nema pravo tu vrstu slobode oduzeti.
    Samo ju jedan drugome moze uzeti u slucaju da jedan od partnera je za brak, a drugi bi bio neformalno vezan.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •