Stranica 33 od 36 PrviPrvi ... 233132333435 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1,601 do 1,650 od 1775

Tema: Upisi na faks

  1. #1601
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Pitanje je u kojem trenutku se radi ovaj pregled. Konkretno, što se farmacije tiče, pretpostavljam da je dosta ljudi koji su upali na medicinu ili PMF bilo i na listi za upis na farmaciju, pa su povukli dokumente kad su primljeni na drugom studiju. Hoće li se micati lista i što se događa s onima koji su ispod praga, ne znam.
    palo mi je na pamet da su to možda mjesta za strane studente, pa da su ostala neupisana.
    Inače nema logike, jer se liste trebaju micati do popunjenja koliko sam shvatila. Znam da je moja do kraja plesala + - 1. mjesto.
    Možda se javi netko tko zna točno.

  2. #1602
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    palo mi je na pamet da su to možda mjesta za strane studente, pa da su ostala neupisana.
    Inače nema logike, jer se liste trebaju micati do popunjenja koliko sam shvatila. Znam da je moja do kraja plesala + - 1. mjesto.
    Možda se javi netko tko zna točno.
    Da li se uspjela upisati? Sve ostalo je manje važno.

  3. #1603
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Da li se uspjela upisati? Sve ostalo je manje važno.
    Moja je upala na faks koji je htjela, nije bila ni blizu ruba, ali je plesala.
    Svi su plesali.
    Posljednje uređivanje od Cathy : 22.07.2021. at 09:39

  4. #1604
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Moja je upala na faks koji je htjela, nije bila ni blizu ruba, ali je plesala.
    Svi su plesali.
    Čestitam! Nadam se da će tako ostati i dalje.

  5. #1605
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Čestitam! Nadam se da će tako ostati i dalje.
    Hvala.

  6. #1606
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Supeeeer, cestitaam!!!

    Vidim da najbolji prosjek ocjena ove godine imaju novoupisani studenti farmacije, zatim medicine i stomatologije.

  7. #1607
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Stvarno super vijesti.
    Čestitam, Cathy, od srca.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  8. #1608
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Stvarno super vijesti.
    Čestitam, Cathy, od srca.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Hvala Tanči.

  9. #1609
    ki ki avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Postovi
    1,226

  10. #1610
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Bravo Cathy za studenticu, čestitam svim novim studentima!

  11. #1611
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Nije mi jasno, slobodna mjesta na recimo farmaciji. Kako je moguće kada su liste neprimljenih poduže? Po kojoj logici ostaje na hrpicu fakseva 2 slobodna mjesta.
    https://www.srednja.hr/matura/upis-n...prazna-mjesta/

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Pitanje je u kojem trenutku se radi ovaj pregled. Konkretno, što se farmacije tiče, pretpostavljam da je dosta ljudi koji su upali na medicinu ili PMF bilo i na listi za upis na farmaciju, pa su povukli dokumente kad su primljeni na drugom studiju. Hoće li se micati lista i što se događa s onima koji su ispod praga, ne znam.
    Na farmaciju je uvijek ogromna navala i gotovo je dvostruko veći broj maturanata kojima je to prvi izbor u odnosu na upisnu kvotu. No farmacija oduvijek ima princip da postoji prag (i to visoki) za svaki pojedinačni predmet koji se boduje; matematika je ta koja je većini najteža. To što nisu popunilli kvotu u prvom roku, vjerojatno znači da većina njihovih kandidata nije dovoljno dobro napisala matematiku (ili kemiju ili biologiju). Ne znam da li se u zadnjih 30 godina dogodilo da na farmaciji ostane mjesta za jesen.

    Bojim se da je posljedica dvije godine nenormalnog školovanja i online nastave.

  12. #1612
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Primjer iz šire obitelji - srednja stručna 4-godišnja škola, tjedno 3h hrvatskog, 2h matematike i 1-2h bio/kem/fizika
    Upisala na STEM fakultet za koji je trebala A razina mature hrvatskog, matematike, jezika i još ili bio ili kem ili fizika
    Radom i trudom se svašta može nadoknaditi.

  13. #1613
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Primjer iz šire obitelji - srednja stručna 4-godišnja škola, tjedno 3h hrvatskog, 2h matematike i 1-2h bio/kem/fizika
    Upisala na STEM fakultet za koji je trebala A razina mature hrvatskog, matematike, jezika i još ili bio ili kem ili fizika
    Radom i trudom se svašta može nadoknaditi.
    Čestitam!

    Istina je, a vidim i u svom domu kako to izgleda - mlađi sin (tehnička škola, upisao Tehničko veleučilište) morao je daleko više truda uložiti u polaganje ispita iz matematike, a stariji sin (mat.gimnazija, upisao FER) morao se daleko više potruditi oko gradiva stručnih predmeta, koji su mlađem sinu išli bez problema jer je stekao temelje u srednjoj školi. S vremenom sve dođe na svoje... Mlađi trenutno ima bolji prosjek.

  14. #1614

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Citiraj Marija prvotno napisa Vidi poruku
    Na farmaciju je uvijek ogromna navala i gotovo je dvostruko veći broj maturanata kojima je to prvi izbor u odnosu na upisnu kvotu. No farmacija oduvijek ima princip da postoji prag (i to visoki) za svaki pojedinačni predmet koji se boduje; matematika je ta koja je većini najteža. To što nisu popunilli kvotu u prvom roku, vjerojatno znači da većina njihovih kandidata nije dovoljno dobro napisala matematiku (ili kemiju ili biologiju). Ne znam da li se u zadnjih 30 godina dogodilo da na farmaciji ostane mjesta za jesen.

    Bojim se da je posljedica dvije godine nenormalnog školovanja i online nastave.
    Ovo sto si napisala ne vrijedi za farmaciju. Nema praga za mature. Zapravo ne znam jel uopce ima na kojem faksu prag za mature. Bodove dobivaš ovisno o postotku rješenosti mature, Pragovi postoje za prijemne ispite na fakultetima koji ih provode. Ne znam jel za sve no za medicinu postoji minimalni prag za svaki dio prijemnog ispita.
    Posljednje uređivanje od larmama : 23.07.2021. at 10:12

  15. #1615

    Datum pristupanja
    Jul 2021
    Postovi
    6

    Početno

    Citiraj larmama prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo sto si napisala ne vrijedi za farmaciju. Nema praga za mature. Zapravo ne znam jel uopce ima na kojem faksu prag za mature. Bodove dobivaš ovisno o postotku rješenosti mature, Pragovi postoje za prijemne ispite na fakultetima koji ih provode. Ne znam jel za sve no za medicinu postoji minimalni prag za svaki dio prijemnog ispita.
    Postoji prag za mature. Na Psihologiji se izborni predmet Psihologija mora riješiti najmanje 80%, kao i Engleski za anglistiku. Za druge fakultete ne znam, ali vjerujem da su i oni uveli taj dodatni kriterij, pogotovo oni koji u zadnje dvije godine nisu imali prijemne ispite.

  16. #1616

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Citiraj Vanzemaljka prvotno napisa Vidi poruku
    Postoji prag za mature. Na Psihologiji se izborni predmet Psihologija mora riješiti najmanje 80%, kao i Engleski za anglistiku. Za druge fakultete ne znam, ali vjerujem da su i oni uveli taj dodatni kriterij, pogotovo oni koji u zadnje dvije godine nisu imali prijemne ispite.
    I mislila sam da na nekima postoji no na farmaciji ne. Ovo sto je Marija pisala.

  17. #1617
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Mea culpa, vidim da sam zeznula; farmacija je imala prag ranije dok su bili prijemni, mislila sam da je to ostalo i kad su uveli mature.

    No npr. PMF nema prijemni, ali ima prag za kemiju, a ima i za matematiku i fiziku.

  18. #1618
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Medicinski fakultet u Zagrebu ni u jesenskom roku nije uspio popuniti upisnu kvotu.
    Pristupnici jednostavno nisu uspješno prošli prijemni. Imaju premalo znanja.
    To nikako nije dobra vijest. Ni što se tiče broja liječnika u budućnosti, ni što se tiče znanja koja dobivaju u srednjim školama.
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 13.09.2021. at 16:55

  19. #1619
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Ne mora značiti,možda će probati iduće godine

    ili
    Će ko kolegičina kćer nakon dvije godine drugog faksa ,upisati medicinu

  20. #1620
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Ne mora značiti,možda će probati iduće godine

    ili
    Će ko kolegičina kćer nakon dvije godine drugog faksa ,upisati medicinu
    A imamo i novi studij medicine na Katoličkom sveučilištu, neće sigurno faliti doktora.

  21. #1621
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Taj novi koliko se sjećam priča ima već par godina,a Novi je u Puli

  22. #1622
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Taj novi koliko se sjećam priča ima već par godina,a Novi je u Puli
    Nije jelena.O ovo je prva generacija.
    https://www.srednja.hr/faks/medicins...zele-pokazati/

  23. #1623

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Medicinski fakultet u Zagrebu ni u jesenskom roku nije uspio popuniti upisnu kvotu.
    Pristupnici jednostavno nisu uspješno prošli prijemni. Imaju premalo znanja.
    To nikako nije dobra vijest. Ni što se tiče broja liječnika u budućnosti, ni što se tiče znanja koja dobivaju u srednjim školama.
    Ma nije to samo do premalo znanja. Nego i MEF tjera mak na konac i dokazuje da srednjoškolsko obrazovanje ništa ne valja. Uostalom, zna se kako su izgledale protekle dvije školske godine, u kakvim okolnostima su se budući studenti školovali, i moglo im se malo i olakšati, da se htjelo. Npr. da ispit ne traje puna 3 h bez prekida, nego da dobiju pauzu.
    O legendarnim zahtjevima kemije na prijemnom (i tijekom studija) već i vrapci na krovu pjevaju. Pitanje samo koliko te silne kemije studenti zaista i nauče i koriste kasnije. Nisam baš uvjerena u to.
    Glavni filter je ionako sam studij, jer uvijek određeni postotak studenata ne može proći ni prvu godinu. A položili su prijemni.

  24. #1624
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Ma nije to samo do premalo znanja. Nego i MEF tjera mak na konac i dokazuje da srednjoškolsko obrazovanje ništa ne valja. Uostalom, zna se kako su izgledale protekle dvije školske godine, u kakvim okolnostima su se budući studenti školovali, i moglo im se malo i olakšati, da se htjelo. Npr. da ispit ne traje puna 3 h bez prekida, nego da dobiju pauzu.
    O legendarnim zahtjevima kemije na prijemnom (i tijekom studija) već i vrapci na krovu pjevaju. Pitanje samo koliko te silne kemije studenti zaista i nauče i koriste kasnije. Nisam baš uvjerena u to.
    Glavni filter je ionako sam studij, jer uvijek određeni postotak studenata ne može proći ni prvu godinu. A položili su prijemni.
    Bravo. Slazem se.

  25. #1625
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Ja se ne slažem.
    Nije problem u Mefu, ni u prijemnom.
    Prijemni je uvijek bio težak.
    Kemija isto, kao i fizika, a bome i biologija na prvoj, odnosno drugoj godini studija.
    Ja mislim da je problem u Ministarstvu školstva. U spuštanju kriterija na Državnoj maturi gdje se nije polagalo gradivo 4. godine, a na prijemnom je uglavnom organska kemija što je gradivo 4. razreda gimnazija.
    I dogodila se ova sramota pa neka oni spuštaju kriterije i izbacuju gradivo.
    Ponavljam što sam već rekla: treba se pripremiti za prijemni. Bez toga ne ide.
    Moja kći je imala odlično znanje, ali se unatoč tome počela pripremati iza Božića. Do tada je skupila literaturu po antikvarijatima i knjižarama i za vrijeme zimskih praznika je krenula.
    Učila je i pripremala se sama.
    Paralelno se i za maturu pripremala.
    I maturirala je s 5,0 a na prijemnom je bila, čini mi se, 15 ili 17. Ne sjećam se više točno.
    Ali iza tog rezultata je bio ogroman trud i angažman.
    Bez toga ne ide ni najpametnijima.
    Bili smo neki dan na nekoj obiteljskoj veselici i pita ju familija kak je na faksu. I ona veli kak je sve položila u prvom roku, kaj s pet- čude se oni.
    Da, jedna četvorka. Tada su svi bili u šoku, a samo je jedan nećak rekao:”…pa kad stigneš živjeti???”
    Poslije mi je kći to prokomentirala:
    “…kada će oni konačno shvatiti da je TO meni život!”
    I da, tako je.
    Moraš TO voljeti i onda ništa nije problem, ni teško.
    Kampanjci nemaju tu što tražiti, a ako kojim slučajem i prođu prijemni, prvu godinu studija neće proći. To je sigurno.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  26. #1626

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Moglo se olakšati budućim studentima, jer se zna kako su proveli zadnje dvije godine školovanja i da zaista nisu sami za to krivi. Ne smijemo zaboraviti da ne dolaze svi iz dobro organiziranih zagrebačkih gimnazija, neki uopće nisu ni imali adekvatnu online nastavu, tko zna kolike rupe će još tu isplivati, a da ih nisu ni svjesni. Ne znači, ako netko nakon dvije godine zbrčkane nastave u kombinaciji online-uživo nije u stanju tri sata bez pauze pisati težak i zahtjevan prijemni ispit, da nije ni sposoban za taj studij.
    Uostalom, sad mi pada na pamet FER koji je od prošle godine za buduće studente uveo "mostne" kolegije iz matematike i fizike da im olakša uključivanje u zahtjeve fakultetske nastave. Eto, to je primjer konstruktivnog rješenja koje ide u susret studentima, a bez spuštanja kriterija.

  27. #1627
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Pa ne znam kakve veze ima online nastava sa nesposobnošću pisanja testa u trajanju od tri sata.
    Isto tako ne vidim ni kako bi pauza pomogla, osim što bi doprinjela dekoncetraciji i neredu te organizacijskom problemu
    Ne vidim ni poveznicu između Fera i Mefa jer je Fer imao kompletnu nastavu online, kao i ispite, a na Mefu je to nemoguće.
    I nije mi jasna ta potreba za olakšavanjem. Čemu to služi?
    I zašto?
    Zašto bi se nekima olakšavalo, a generacijama prije se nikad nije olakšavalo?
    I njima je bio test u trajanju od tri sata bez pauze. I njima je bilo vruće jer se prijemni piše početkom srpnja, a tada je uvijek vruće. Sjećam se da je moja kći izašla van kompletno mokre majice. U ruksaku je imala drugu i presvukla se u toaletu.
    Uistinu ne vidim problem.
    Osim onoga što sam već napisala:
    Izbacivanje gradiva s mature, a baš to gradivo je bitno na prijemnom.
    To je problem, a ne sastavljači pitanja za prijemni koji su godinama isti.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  28. #1628
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Moglo se olakšati budućim studentima, jer se zna kako su proveli zadnje dvije godine školovanja i da zaista nisu sami za to krivi. Ne smijemo zaboraviti da ne dolaze svi iz dobro organiziranih zagrebačkih gimnazija, neki uopće nisu ni imali adekvatnu online nastavu, tko zna kolike rupe će još tu isplivati, a da ih nisu ni svjesni. Ne znači, ako netko nakon dvije godine zbrčkane nastave u kombinaciji online-uživo nije u stanju tri sata bez pauze pisati težak i zahtjevan prijemni ispit, da nije ni sposoban za taj studij.
    Uostalom, sad mi pada na pamet FER koji je od prošle godine za buduće studente uveo "mostne" kolegije iz matematike i fizike da im olakša uključivanje u zahtjeve fakultetske nastave. Eto, to je primjer konstruktivnog rješenja koje ide u susret studentima, a bez spuštanja kriterija.
    Postoji to na FER-u dulje od prošle godine i debelo prije korone. To ima veze s organizacijom studija, a FER je tu uvijek korak ispred brojnih drugih fakulteta. Znam da je moj sin to upisao Uvod u fiziku na prvoj godini, samo da vidi hoće li mu biti korisno. Bilo je korisno čak i njemu, koji je došao iz the gimnazije i slušao fiziku kod the profesorice, ali ne u svim nastavnim godinama.

    Prednosti ovakvog načina organiziranja nastave još su se bolje pokazale u uvjetima korone, kad je mnogim srednjoškolcima redovna nastava bila na niskim granama.

  29. #1629
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ne znam kakve veze ima online nastava sa nesposobnošću pisanja testa u trajanju od tri sata.
    Isto tako ne vidim ni kako bi pauza pomogla, osim što bi doprinjela dekoncetraciji i neredu te organizacijskom problemu
    Ne vidim ni poveznicu između Fera i Mefa jer je Fer imao kompletnu nastavu online, kao i ispite, a na Mefu je to nemoguće.
    I nije mi jasna ta potreba za olakšavanjem. Čemu to služi?
    I zašto?
    Zašto bi se nekima olakšavalo, a generacijama prije se nikad nije olakšavalo?
    I njima je bio test u trajanju od tri sata bez pauze. I njima je bilo vruće jer se prijemni piše početkom srpnja, a tada je uvijek vruće. Sjećam se da je moja kći izašla van kompletno mokre majice. U ruksaku je imala drugu i presvukla se u toaletu.
    Uistinu ne vidim problem.
    Osim onoga što sam već napisala:
    Izbacivanje gradiva s mature, a baš to gradivo je bitno na prijemnom.
    To je problem, a ne sastavljači pitanja za prijemni koji su godinama isti.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    To nije potreba za olakšavanjem gradiva. To je potreba za olakšavanjem načina polaganja ispita.

  30. #1630

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ne znam kakve veze ima online nastava sa nesposobnošću pisanja testa u trajanju od tri sata.
    Ima veze s time što dugotrajno izlaganje ekranima razbija sposobnost koncentracije, to je već davno dokazano. A što dvogodišnje kontinuirano sjedenje pred ekranima radi, to je pogotovo bio atak na koncentraciju.


    Zašto bi se nekima olakšavalo, a generacijama prije se nikad nije olakšavalo?
    Zato što su generacije prije imale normalno školovanje pod jednakim uvjetima za sve i u normalnim okolnostima. Ovo što su sadašnje generacije prošle (i još prolaze) nije usporedivo ni sa čim prije, a posljedice će se otkrivati još dugo.

  31. #1631
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Slažem se s Peterlin i tanjom_b. I prijemni ne bi trebao biti eliminacijski na taj način. Vrlo brzo se, već na prvoj godini, vidi tko je za neki studij a tko nije. Vide to sami studenti. Ovo kod nas, ne nekim fakultetima, nije normalno

  32. #1632
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Postoji to na FER-u dulje od prošle godine i debelo prije korone. To ima veze s organizacijom studija, a FER je tu uvijek korak ispred brojnih drugih fakulteta. Znam da je moj sin to upisao Uvod u fiziku na prvoj godini, samo da vidi hoće li mu biti korisno. Bilo je korisno čak i njemu, koji je došao iz the gimnazije i slušao fiziku kod the profesorice, ali ne u svim nastavnim godinama.

    Prednosti ovakvog načina organiziranja nastave još su se bolje pokazale u uvjetima korone, kad je mnogim srednjoškolcima redovna nastava bila na niskim granama.
    Te "mostne" kolegije imaju i neki drugi fakulteti, npr. PMF u Split. Prvenstveno su namijenjeni onim studentima koji nisu odslušali svo gradivo za koje se pretpostavlja da je trebalo biti odslušano u srednjoj školi.

  33. #1633
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Ima veze s time što dugotrajno izlaganje ekranima razbija sposobnost koncentracije, to je već davno dokazano. A što dvogodišnje kontinuirano sjedenje pred ekranima radi, to je pogotovo bio atak na koncentraciju.




    Zato što su generacije prije imale normalno školovanje pod jednakim uvjetima za sve i u normalnim okolnostima. Ovo što su sadašnje generacije prošle (i još prolaze) nije usporedivo ni sa čim prije, a posljedice će se otkrivati još dugo.

    slažem se potpuno, moja je znala po cijele dane do kasno u noć visiti za ekranom i za gimnaziju i za glazbenu, to je stvarno bilo grozno i sigurno će biti posljedica
    slažem se i s Nano, vrlo brzo se vidi tko je za studij a tko nije, nema potrebe za takvim rigoroznim prijemnim, pogotovo nakon takvih uvjeta školovanja u kojima su se zatekli
    i još ono kašnjenje početka prijemnog - stvarno ne znam što se trebalo dogoditi da bi se pomaknuo sat kasnije i da se kandidate obavijesti kad su došli na prijemni :/

  34. #1634
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Ima veze s time što dugotrajno izlaganje ekranima razbija sposobnost koncentracije, to je već davno dokazano. A što dvogodišnje kontinuirano sjedenje pred ekranima radi, to je pogotovo bio atak na koncentraciju.




    Zato što su generacije prije imale normalno školovanje pod jednakim uvjetima za sve i u normalnim okolnostima. Ovo što su sadašnje generacije prošle (i još prolaze) nije usporedivo ni sa čim prije, a posljedice će se otkrivati još dugo.
    Slazem se.
    Ova generacija je bilajako puno uskracena u smislu nastave i gradiva da ih se uopce ne moze staviti u isti kos s prethodnim generacijama.

  35. #1635
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Slažem se s Peterlin i tanjom_b. I prijemni ne bi trebao biti eliminacijski na taj način. Vrlo brzo se, već na prvoj godini, vidi tko je za neki studij a tko nije. Vide to sami studenti. Ovo kod nas, ne nekim fakultetima, nije normalno
    A zasto bi drzava financirala skupi studij ljudima koji nisu polozili prijemni (ocekujuci da se kasnije pokaze da nisu za taj studij)? Slazem se s Tanci da ne treba smanjivati ocekivanja. A pauza vise-manje. Ako je ispit u dva odvojena dijela, pauza je ok. Ako se sva pitanja dobiju odjednom, onda pauza nije ok. Sumnjam da je pauza bila presudna znacajnom broju maturanata.

  36. #1636
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Slažem se s tanjom b. Tanči, po svemu sudeći, tvoja kći nije prosječna ni učenica ni studentica, ona je očito izvrsna i izvanredna, i ne možemo nju koristiti kao primjer prosječnog studenta.

  37. #1637
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Slažem se s tanjom b. Tanči, po svemu sudeći, tvoja kći nije prosječna ni učenica ni studentica, ona je očito izvrsna i izvanredna, i ne možemo nju koristiti kao primjer prosječnog studenta.
    i dodat ću da i prosječni studenti znaju postati vrhunski liječnici

  38. #1638
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Slažem se s tanjom b. Tanči, po svemu sudeći, tvoja kći nije prosječna ni učenica ni studentica, ona je očito izvrsna i izvanredna, i ne možemo nju koristiti kao primjer prosječnog studenta.
    X

    Ima još jedna stvar - Tanči ima kćer koja je ista generacija kao i moj stariji sin. Oni su završili srednju školu PRIJE korone i nemaju uopće iskustvo mature u takvim uvjetima. Ja sam slučajno imala prilike usporediti dvije školske godine (zadnju prije korone i prvu s koronom). Moj mlađi sin je bio maturant u prvoj sezoni korone i to je bila bitno drugačija i puno teža priča. Ti su učenici bili u velikoj mjeri prepušteni sami sebi što se tiče gradiva četvrtog razreda i priprema za maturu. Čak ni plaćene pripreme (Trinom, Algebra) nisu išle kako treba, jer ljudi nisu računali na uvjete korone i nisu se pripremili. Ne možeš se unaprijed pripremiti na to...

    Osim toga, ne odgovara svim učenicima isti način prenošenja znanja, a većini je nastava uživo jako jaaaako falila, koliko god i prije korone nije bila idealna. Pogotovo su nagrabusili učenici koji nemaju izgrađenu unutarnju motivaciju i metode samostalnog učenja, bez vanjske prisile, a takvih je puno.

    Offt. Nije to problem samo upisa na fakultet. Godne koje tek dolaze iznijet će na vidjelo brojne rupe u znanju koje su prisutne kod svih generacija učenika. Buduća reforma obrazovnog sustava trebala bi to uzeti u obzir i predvidjeti nekakve metode (kao već spomenute "mostne kolegije") za nadogradnju deficitarnih znanja kod onih kojima to treba.

  39. #1639
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    X

    Ima još jedna stvar - Tanči ima kćer koja je ista generacija kao i moj stariji sin. Oni su završili srednju školu PRIJE korone i nemaju uopće iskustvo mature u takvim uvjetima. Ja sam slučajno imala prilike usporediti dvije školske godine (zadnju prije korone i prvu s koronom). Moj mlađi sin je bio maturant u prvoj sezoni korone i to je bila bitno drugačija i puno teža priča. Ti su učenici bili u velikoj mjeri prepušteni sami sebi što se tiče gradiva četvrtog razreda i priprema za maturu. Čak ni plaćene pripreme (Trinom, Algebra) nisu išle kako treba, jer ljudi nisu računali na uvjete korone i nisu se pripremili. Ne možeš se unaprijed pripremiti na to...

    Osim toga, ne odgovara svim učenicima isti način prenošenja znanja, a većini je nastava uživo jako jaaaako falila, koliko god i prije korone nije bila idealna. Pogotovo su nagrabusili učenici koji nemaju izgrađenu unutarnju motivaciju i metode samostalnog učenja, bez vanjske prisile, a takvih je puno.

    Offt. Nije to problem samo upisa na fakultet. Godne koje tek dolaze iznijet će na vidjelo brojne rupe u znanju koje su prisutne kod svih generacija učenika. Buduća reforma obrazovnog sustava trebala bi to uzeti u obzir i predvidjeti nekakve metode (kao već spomenute "mostne kolegije") za nadogradnju deficitarnih znanja kod onih kojima to treba.
    Upravo zato sto imaju manjak znanja ne treba popustiti s kriterijima nego inzistirati da steknu to propusteno znanje.

  40. #1640

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Pa nitko nije ni zagovarao popuštanje kriterija, nego olakšavanje samog postupka polaganja ispita, a to su različite stvari.
    Nadalje, ako se zna da su imali manjkavo znanje npr. organske kemije, može im se u toku studija taj dio nastave pojačati i inzistirati na detaljnijem znanju kad budu polagali ispit. Ili ponuditi već spomenute mostne kolegije. Ima i drugih načina da se studentima omogući da uhvate vlak i studiraju normalno po svim zahtjevima kao i prethodne generacije. Pitanje je samo ima li volje za tim, ili bolje zvuči (svakako je jednostavnije) prozvati ih sve "sramotom".

    U svakom slučaju, baš me zanima kako će se provesti ovi studenti koji su ipak položili prijemni i upisali faks. Hoće li im biti teže ili isto kao i ranijim generacijama. Nadam se da će barem imati normalnu nastavu, jer online studiranje zbilja nije neka sreća.

  41. #1641
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Imam doma uvid u korona studiranje na medicini i moram reći da prva godina medicinskog faksa sa online predavanjima, uglavnom snimljenima bez interakcije s predavačem, nedostatak praktičnog rada na faksu čak i kad se to moglo organizirati i općenito slab interes za studente i prenošenje znanja stvarno nije nešto čime bi se fakultet pohvalio. Svakako nije način za nadoknadu manjkavih znanja, a bojim se ni način da se steknu osnovna potrebna za tu struku. :roll
    Najlakše je pljuvati po sramotnim generacijama i lošoj organizaciji srednjoškoske nastave, najteže pomesti ispred svojih vrata.

  42. #1642
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    imam vrlo slične informacije o studiju na mef-u od mame izvrsnog studenta.

  43. #1643

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj Barbi prvotno napisa Vidi poruku
    Imam doma uvid u korona studiranje na medicini i moram reći da prva godina medicinskog faksa sa online predavanjima, uglavnom snimljenima bez interakcije s predavačem, nedostatak praktičnog rada na faksu čak i kad se to moglo organizirati i općenito slab interes za studente i prenošenje znanja stvarno nije nešto čime bi se fakultet pohvalio. Svakako nije način za nadoknadu manjkavih znanja, a bojim se ni način da se steknu osnovna potrebna za tu struku. :roll
    Najlakše je pljuvati po sramotnim generacijama i lošoj organizaciji srednjoškoske nastave, najteže pomesti ispred svojih vrata.
    Ajde, drago mi je da još netko to vidi.
    Iako mi nimalo nije drago što je situacija takva

  44. #1644
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Ovdje se samo vrući krumpir prebacuje. Po meni je krivnja prvenstveno na Vladi i na MZOS-u. Stalno neki spinovi, a ne rješava se suština problema. A to je negativna selekcija kadra za rad u školama. To je već katastrofalno. Sad se to isto već događa i na fakultetima. Plaća asistenta je neatraktivna u jačim zanimanjima, osnovna oprema za rad nedostatna, a nešto naprednija laboratorijska je sci-fi. Naše tržište nema potrebe za doktorima znanosti da bi to bila neka motivacija, tako da je dio asistenata već sada upitne kvalitete. Malo će ljudi na računarstvu ostati raditi na faksu, kad mu je plaća na tržištu rada za godinu dana 50-100% viša od fakultetske. Još je manje vjerojatno da će netko ostati kao postdoc. Plaća bezvezna, radno mjesto na određeno, ne možeš kredit dobiti. Slično je s matematičarima. Za njima postoji velika potražnja i u školama i na fakultetima. Baš me zanima koliki je udio muških među matematičarima koji se zapošljavaju po školama i fakultetima, u odnosu na udio (muških) studenata.

    Koga točno vi vidite da je trebao napraviti to premošćivanje? Profesore, asistente ili upravu? O čijem trošku? Kada? Nije li logičnije da se na državnoj razini daju online poduke onima koji su svjesni svojih nedostataka. Da se napravilo neko nacionalno testiranje znanja po kvartalima, djeca bi možda i osvijestila što sve ne znaju. Ali je trebalo dati jasno do znanja zašto se to radi, da ne bude stres, nego pomoć u samoprocjeni.

    U švedskoj skupljaš bodove iz predmeta. Ako hoćeš na PMF trebaš imati određenu količinu bodova iz matematike, fizike, kemije, engleskog, nemam pojma iz čega... Znaš na koji hoćeš fakultet, pa ako ne stigneš u jednoj godini skupiti bodove iz tog predmeta upišeš još jednu godinu pojačano te predmete dok ne sakupiš dovoljno bodova.

    Bez da ulazim u kvalitetu nastave na MEF-u, nemam stvarno pojma kako su to zamislili, a ni kako su proveli, mislim da se bez određene razine znanja nikako ne smije prijeći do fakulteta. Fakulteti ne mogu biti standardna mjesta na kojima će se brucoši tražiti, jesu li ili nisu za taj fakultet. Tko bi tu nastavu odradio, tih 8 izlazaka na ispite (od kojih su dva pred povjerenstvom), pisane, usmene, tu organizaciju i papirologiju, uzalud. I ovako na nekim predmetima bude stotinjak studenata na komisijskim ispitima. Tu sjede po tri nastavnika. Koliko to traje? Ili i tu treba spustiti kriterije, korona je bila.

    I da, na kraju kad se određuje kvaliteta nastavnika, "čin", i kakvu plaću i penziju će nastavnik imati, nema nikakvog utjecaja kako je odradio tu online nastavu, nego se gledaju sasvim drugi parametri.

    Ovi:
    i
    ovi

  45. #1645

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    POstoji li neka stranica za upis na fakultete gdje se može vidjeti broj bodova zadnje upisanog, minimalni broj bodova, koliko nose ocjene iz srednje, a koliko matura a koliko eventualni prijemni, kako se boduju ocjene iz srednje (samo prosjek ocjena ili pojedini predmeti...). zapavo nešto slično kao što je bilo za upis u srednju školu na upisi.hr, gdje se mogla vidjeti tablica bodova zadnje upisanog po pojedinoj školi...

  46. #1646
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj nevena prvotno napisa Vidi poruku
    POstoji li neka stranica za upis na fakultete gdje se može vidjeti broj bodova zadnje upisanog, minimalni broj bodova, koliko nose ocjene iz srednje, a koliko matura a koliko eventualni prijemni, kako se boduju ocjene iz srednje (samo prosjek ocjena ili pojedini predmeti...). zapavo nešto slično kao što je bilo za upis u srednju školu na upisi.hr, gdje se mogla vidjeti tablica bodova zadnje upisanog po pojedinoj školi...
    Imaš na web stranici Trinoma samo uvjete DM, ali za svaki pojedinačni fakultet treba provjeravati njihovu web stranicu. Mnogi imaju dodatne bodove na neke predmete i slično.

    Vidi ovdje https://www.trinom.hr/trinom/drzavna...is-na-fakultet , ali treba ipak provjeriti svaki odabrani fakultet. Nema toga tako puno, jer za DM možeš prijaviti 10 izbora, ne više.

  47. #1647
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    Na postanistudent.hr ,kad klikneš na fakultet ti izbacuje što i kako boduju. A za ove rang liste, možda na stranicama fakulteta, ali to mislim nemaju svi.

  48. #1648

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    DM je državna matura jel tako? znači maksimalno 10 predmeta, meni se to čini jako puno, ali ok

    Hvala cure, budem proučila te linkove pa se javim sa dodatnim pitanjima
    Vezano za konkretne fakultete, zanima me filozofski, gledala sam njihovu stranicu ali nisam našla neku rang listu upisanih sa brojem bodova (zanima ju anglistika, germanistika, i francuski, koja kombinacija još se ne zna)

  49. #1649

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    1,650

    Početno

    Ja sam tražila koliko bodova je imao zadnji upisani na FER u zadnjih nekoliko godina i nisam uspjela naći taj podatak. Jedino sam našla odgovor na pitanje na imampravoznati.org za jednu ili dvije godine, ali stekla sam dojam da se taj podatak skriva.

  50. #1650
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    Moj sin je na filozofskom, ali skroz drugi smjerovi. Oni ni ne mogu imati opću rang listu, kad ima mali milijun kombinacija.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •