Stranica 19 od 36 PrviPrvi ... 9171819202129 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 901 do 950 od 1775

Tema: Upisi na faks

  1. #901
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Neka pauzira, uči i pokuša dogodine opet.
    I ako opet ne uspije, onda neka konačno shvati da to nije za nju.
    To se najcesce shvati za vrijeme studija. Ne prije.

  2. #902
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Ono kaj meni nije jasno da nema te neke ujednačenosti u zemlji. Nisam se u to baš udubljivala jer moji neće na medicinu, al veli mi frendica kako Zagreb ima prijemni i maturu iz osnovnih predmeta, a ostali gradovi (ne znam jel to samo Rijeka), nemaju prijemni, ali traže biologiju i kemiju na maturi. Valjda sam dobro povezala - i onda djeca danima to sve polažu, a u biti žele isključivo jedan faks.

    I pitam se, stvarno, ima matura kakvog smisla? još su i djecu strukovnih škola njome prilično zakinuli.
    Autonomija sveučilišta
    Dosta tu ima prst puta oko. Jedan fakultet boduje matematiku s 36%, drugi s 30%, netko boduje neke predmete s 2,5%, moglo je biti i 3% pa bi oni oko crte se malo izmiješali. Tako da za ove rubne, oko granice, ipak ispadne veliki faktor sreće.

    Činjenica je i da relativno velik dio studenata sa studija s velikim brojem studenata odustane, to su pretežno oni donje plasirani. Nekom je možda bio loš dan, ali ipak statistički oni s dna imaju manju šansu i završiti. Tako da je za neke roditelje dobro da djeca nisu upala u fakultete s kojih bi odustali.

  3. #903
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Nego... Vec sam spominjala.. cura moje generacije.. iz Tancinog grada. 5.0 gimnazija, a i MEF same petice.
    Od malih nogu sanalaoo kardiologiji ili kirurgiji, nisam sigurna.
    Nije no decka htjela imati van MEF (pa ga onda nije ni imala) jer kako ce za ruckom pricati o bajpasu ili disekcijo aorte :rolleyes:
    Udana za dipl ing građevine i ima jednu "banalnu" javnozdravsvenu specku.
    Sto je pisc htio reci, treba sanjati, ali ne dopustati vlastitim snovima da te ogranicavaju. Jer nije uvijek do tebe, nekad je do okruženja, manjka feminizma i/ili korupcije.

  4. #904
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Jelena, postoji li negdje statistika for dummies oko odnosa upisanih i diplomiranih za pojedine fakultete?

  5. #905
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Nego... Vec sam spominjala.. cura moje generacije.. iz Tancinog grada. 5.0 gimnazija, a i MEF same petice.
    Od malih nogu sanalaoo kardiologiji ili kirurgiji, nisam sigurna.
    Nije no decka htjela imati van MEF (pa ga onda nije ni imala) jer kako ce za ruckom pricati o bajpasu ili disekcijo aorte :rolleyes:
    Udana za dipl ing građevine i ima jednu "banalnu" javnozdravsvenu specku.
    Sto je pisc htio reci, treba sanjati, ali ne dopustati vlastitim snovima da te ogranicavaju. Jer nije uvijek do tebe, nekad je do okruženja, manjka feminizma i/ili korupcije.
    Svida mi se prica.
    Lijepo je da ima i privatni zivot.
    Nadam se da u miru sa (svojim) izborima.

  6. #906
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Svida mi se prica.
    Lijepo je da ima i privatni zivot.
    Nadam se da u miru sa (svojim) izborima.
    I ja se nadam. Ne vidjam ju vise. Nadam se i vjerujem da je sretna jer tijekom studiranja bas i nije bila. Ambicije su je pojele... Doslovno.

  7. #907
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Gdje je onaj topic o tome što smo sanjali kao srednjoškolci i studenti i kamo nas je život odveo? Ne da mi se sad tražiti, a ne mogu se sjetiti je li bila zasebna tema baš o tome ili smo neku zachatali kao i ovu...

  8. #908
    Dalm@ avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2006
    Postovi
    958

    Početno

    Rekla bih da ova cura s linka nije išla ciljano novinarima nego u NCVVO pa da su ih dočekali na izlazu.
    Ovi su valjda tamo difoltno dok traju žalbe, vrebaju ljude u afektu.

  9. #909
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Vjerojatno si na dobrom tragu

  10. #910
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    Reko mi kumic da su dobili skeniranu maturu valjda na mejl .jel to stvarno tak?

  11. #911
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Jelena, postoji li negdje statistika for dummies oko odnosa upisanih i diplomiranih za pojedine fakultete?
    Pronašla sam za splitsko:
    http://web.kifst.unist.hr/wp-content...015.-2016..pdf

    Zagrebačko ima po sastavnicama, neki javno, neki interno. Nisam sve provjeravala.

  12. #912

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Evo dodatno pitanje za dizanje temperature
    Pitam se, pitam... zašto samo zagrebačka medicina ima prijemni, a drugima je dostatna matura i srednjoškolske ocjene...

  13. #913
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Dizajnirali su ga za muškarce

  14. #914
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Osim ovog kaj pise mima, napisala sam gore da drugi nemaju prijemni al imaju biologiju i kemiju na maturi.
    Nek se javi netko upućeniji

  15. #915
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Dizajnirali su ga za muškarce
    I da Mef u Zg mogu upisati samo djeca koja su završila Mioc.
    Nebitno jel’ zagrebački ili splitski.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  16. #916
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Reko mi kumic da su dobili skeniranu maturu valjda na mejl .jel to stvarno tak?
    Da.

  17. #917
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    I da Mef u Zg mogu upisati samo djeca koja su završila Mioc.
    Nebitno jel’ zagrebački ili splitski.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ovo je previse
    6nam jednu vutu koja je uspjela iz Iii gimnazije
    Ok
    Ti bus rekla da znas puno vise iz mioca
    Svima koji se upisuju puno srece i da dostignu sto su zazeljeli

  18. #918
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Zar fakulteti kao Medicinski traže A razinu mature iz HJ? Traži li Medicinski fakultet uopće ocjene s mature? Zar FER traži A razinu HJ mature? Ili se radi o količini bodova?
    Za tehničke fakultete se obično traži B razina hrvatskog, ali odabir razine za maturu ovisi o svim odabranim studijima. Ako se na bilo kojem od deset mogućih izbora traži A razina iz Hj, prijavljuje se tako i to davno prije same mature. Mislim da je rok bio negdje u veljači. Ako osim FER a čovjek želi npr arhitekturu, prijavit će A razinu Hj i likovnu kulturu.

  19. #919

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    Evo dodatno pitanje za dizanje temperature
    Pitam se, pitam... zašto samo zagrebačka medicina ima prijemni, a drugima je dostatna matura i srednjoškolske ocjene...
    Na zagrebačku medicinu je najveća navala pa su napravili najstrožu selekciju.

    Generalno, čujem iz provjerenih izvora da su fakulteti nezadovoljni time da selekcija studenata ovisi o državnoj maturi. Zapravo, o državnoj maturi se pričalo još dok sam ja išla u školu, i sjećam se da su se fakulteti još tada opirali ukidanju vlastitih prijemnih ispita. Npr. na fakultetima prirodnog usmjerenja (PMF, medicina, i sl.) nisu sretni s time da se budući studenti biraju prema tome kako su napisali maturu iz npr. hrvatskog. Medicina je nakon par godina uvela ponovo vlastiti prijemni upravo iz tog razloga. I Filozofski ima nešto svoje. Ostali se na taj korak nisu odlučili, ne znam točno kakva je tu regulativa. Ali općenito imam dojam da se matura i upisi na faks u ovom obliku kakav je sad neće još dugo održati.

  20. #920
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,412

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo je previse
    6nam jednu vutu koja je uspjela iz Iii gimnazije
    Ok
    Ti bus rekla da znas puno vise iz mioca
    Svima koji se upisuju puno srece i da dostignu sto su zazeljeli
    Mislim da je Tanci bila sarkasticna, nije mislila ozbiljno

  21. #921
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa, moram priznati da se i ja s njima slažem. Jasno da maturant treba biti pismen, ali da bodove na upisu na FER nosi matura iz HJ, to mi stvarno nije logično.

    A opet, da se mora polagati I matura I prijemni, to mi se čini kao preveliko opterećenje.

  22. #922
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    Bas to mi vrli kukcev otac kaj ce malom na tehnickom fwksu hrvatski
    Vjerovqtno su samo neki pojedinci cjepidlake ko moj sef ali on je zarsio fsb

  23. #923
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    sto ce im hrvatski? stvarno to pitas? sa svih fakulteta izlaze nepismeni VSSovci, pravopis 0 bodova, izrazavanje 0 bodova... i sto ce im hrvatski?

  24. #924
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    Hrv im je samo na maturi bilo bi bolje da imaju poslije ko predmet
    Ko i doktori da imaju krasopis

  25. #925

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku

    A opet, da se mora polagati I matura I prijemni, to mi se čini kao preveliko opterećenje.
    Nekad se i polagalo tako. Ali matura je bila "obična", a ne državna, i bila je sasvim drukčije koncipirana.
    Osobno, ne mislim da je državna matura loša ideja, samo neke stvari u provedbi očito zapinju. Za početak, nije dobro da je učenicima matura ovakvog formata prvi takav ispit s kojim se susreću tijekom školovanja. Zato je i stres još veći. Ne znam gdje su nestali nekadašnji nacionalni ispiti?

  26. #926
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Pa, moram priznati da se i ja s njima slažem. Jasno da maturant treba biti pismen, ali da bodove na upisu na FER nosi matura iz HJ, to mi stvarno nije logično.

    A opet, da se mora polagati I matura I prijemni, to mi se čini kao prev3eliko opterećenje.
    Da zakaj se ne priznaje samo matura ko selekcija
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 16.07.2019. at 20:34

  27. #927
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Nekad se i polagalo tako. Ali matura je bila "obična", a ne državna, i bila je sasvim drukčije koncipirana.
    Osobno, ne mislim da je državna matura loša ideja, samo neke stvari u provedbi očito zapinju. Za početak, nije dobro da je učenicima matura ovakvog formata prvi takav ispit s kojim se susreću tijekom školovanja. Zato je i stres još veći. Ne znam gdje su nestali nekadašnji nacionalni ispiti?
    nacionalni ispiti? u moje vrijeme nije bilo toga :?

  28. #928

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Jedno vrijeme ih je bilo, nekoliko godina prije uvođenja državne mature, kao neka vrsta pripreme cijelog sustava. Pokušat ću se sjetiti kad točno.

  29. #929
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    ok, to je nakon mog vremena

  30. #930

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Mislim da je to bilo u periodu 2006.-2010. ili tu negdje.

  31. #931
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    Evo dodatno pitanje za dizanje temperature
    Pitam se, pitam... zašto samo zagrebačka medicina ima prijemni, a drugima je dostatna matura i srednjoškolske ocjene...
    Psihologija u cetiri grada razliciti uvjeti. Osijek i Zagreb traze razinu A matematiku, Rijeka matematika razina b ali ima neki prijemni ispit, Zadar razina b bez prijemnih ...

  32. #932
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Bas to mi vrli kukcev otac kaj ce malom na tehnickom fwksu hrvatski
    vrli kukčev otac

    da VSSovci s faksa izlaze nepismeni je istina

  33. #933
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    vrli kukčev otac

    da VSSovci s faksa izlaze nepismeni je istina



    ja sam svakako za HJ na maturi
    knjizevnost, gramatika, pravopis
    e sad esej
    je li on potreban za tehnicke i prirodoslovne fakultete....
    nisam sigurna
    hoce li na medicini pisati usporedni esej o stolici kod infektivnog i neinfektivnog proljeva

  34. #934
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    A kako izlaze nepismeni, kad polažu državnu maturu i moraju položiti najmanje B razinu HJ da bi upisali faks???!!

    Nekakva vrsta mature se uvijek polagala, i ja osobno nemam ništa protiv toga da se polaže hrvatski ili engleski na neki način, a još bi najbolji bili takvi nekakvi 'državni' ispiti (i u osnovnoj školi).

    Ali mi je glupo da broj bodova na maturi iz HJ utječe na poredak studenata na FERu.

  35. #935
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Medicina u ZGB koliko ja pratim ima i stranaca. Tako da su si dali slobodu kako sve studnete izabrati.

    I sad jos jedna sitnica. MIOC je skola, kao i sve druge, nije bogom dana, kao sto jednom takvom doma objasnjavam. ima i drugih skola. znanje generalno postaje sve krhkije i slabije. bez obzira jesu li djeca iz nobles gimanzije ili iz neke strucne skole iz mrnduše donje.
    a mozda sam ja samo ostarila i mislim si ah ta danasnja mladez.
    svim koji su upisali zeljeni fakultet zelim srecu i veselje u studentskom zivotu.
    a mamama da se konacno opuste i planiraju gdje bi s djecom na godisnji odmor prije napuste gnijezdo.
    Nemojte da dijelimo opomene i kljucamo temu.

  36. #936
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    A kako izlaze nepismeni, kad polažu državnu maturu i moraju položiti najmanje B razinu HJ da bi upisali faks???!!

    Nekakva vrsta mature se uvijek polagala, i ja osobno nemam ništa protiv toga da se polaže hrvatski ili engleski na neki način, a još bi najbolji bili takvi nekakvi 'državni' ispiti (i u osnovnoj školi).

    Ali mi je glupo da broj bodova na maturi iz HJ utječe na poredak studenata na FERu.
    S pol guzice se slažem sa zadnjom rečenicom, ali iz životnog iskustva znam da to nije nebitno. Stručni članak treba znati napisati, kao esej.I u drugim područjima jezik je bitan. Silno me nerviraju nepismeni tehnički tekstovi, a još više npr upute za uređaje koje su loše napisane. U današnje vrijeme poslovne komunikacije e.mailom, rastu mi rogovi kad vidim da je neki magistar struke u ponudi napisao "jedinićna cjena" ili neki sličan užas. B razina hj za sve struke je minimum.

  37. #937
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    A kako izlaze nepismeni, kad polažu državnu maturu i moraju položiti najmanje B razinu HJ da bi upisali faks???!!
    ne znam kako, ali izlaze

  38. #938
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Kako? Ne drvi se po pravopisu u OŠ, od 5. do 8. r. pišu po 3-4 sastavka godišnje, ali zato PPT prezentacije bujaju, a ne dao ti Bog da na njima napišeš punu rečenicu, samo natuknice.
    Lektire se ne čitaju i to bez posljedica, a obrađuju se šablonskim pitanjima na koje djeca šablonski odgovaraju (prepisuju s neta), a učitelj svaki put pokupi 4-5 bilježnica jer "kamo bi stigao da uzme 150 bilježnica za pročitati i ispraviti".

  39. #939

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Imam primjer, učenica prije 5 godina ne prođe na medicini Ni u Zg ni Ri , plače , vrišti, zove me njena mama da ne zna što će...Mala je to baš osobno shvatila. A i po mom malo zabrijala.

    Uspijem ju nagovoriti da proba upisati jedan drugi fakultet, i shot story long, jučer je diplomirala, prva od svih, plus može birati posao, i još joj se nudi daljnje školovanje.

    Neki iz njene generacije koji su upisali tu famoznu medicinu su ostali zaglavljeni negdje između druge i treće godine.

    Dakle, nije smak svijeta.
    I da, ova moja beba ja završila niskoprofilnu jezičnu gimnaziu sa vrlodobrim uspjehom.

  40. #940
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Ima ih koji već i u Miocu izgore, a kako onda neće na fakultetima.
    Ja znam samo jednu koja je nakratko posustala, ali je završila medicinu i danas je uspješna liječnica koja je specijalizirala ono što je željela.
    Puno više znam uspješnih studenata sa, kasnije blistavim liječničkim karijerama i doktoratima prije 35.
    Nego, imamo maturanticu sa 100% riješenim hrvatskim na A razini i, zanimljivo, ona kaže da uspjeh na maturi ovisi o tome koliko se radi u srednjoj školi.
    I da, nije iz Mioca. To ni ne čudi jer je nastava iz hrvatskog u Miocu loša.
    Možda se sad kaj popravi nakon što dođe do kadrovskog pretumbavanja.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  41. #941
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    https://www.jutarnji.hr/vijesti/obra...ek-50/9129626/

    Zaboravila sam link.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  42. #942
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa Vidi poruku
    Uspijem ju nagovoriti da proba upisati jedan drugi fakultet, i shot story long, jučer je diplomirala, prva od svih, plus može birati posao, i još joj se nudi daljnje školovanje.
    baš mi je drago ovo pročitati, i sama sam planirala jedno, završila drugo i prezadovoljna sam, ponovno bih odabrala isto zanimanje

  43. #943
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    kakvo kadrovsko pretumbavanje u miocu?

  44. #944
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa Vidi poruku
    Imam primjer, učenica prije 5 godina ne prođe na medicini Ni u Zg ni Ri , plače , vrišti, zove me njena mama da ne zna što će...Mala je to baš osobno shvatila. A i po mom malo zabrijala.

    Uspijem ju nagovoriti da proba upisati jedan drugi fakultet, i shot story long, jučer je diplomirala, prva od svih, plus može birati posao, i još joj se nudi daljnje školovanje.

    Neki iz njene generacije koji su upisali tu famoznu medicinu su ostali zaglavljeni negdje između druge i treće godine.

    Dakle, nije smak svijeta.
    I da, ova moja beba ja završila niskoprofilnu jezičnu gimnaziu sa vrlodobrim uspjehom.
    Bravo!

    Ja uvijek spominjem mm-ovog rođaka koji je silom želio upisati Akademiju dramskih umjetnosti u Zagrebu, ali je pao prvi put (on je iz Slovenije, jedini problem mu je bio jezik, pa je godinu pauze potrošio samo na učenje hrvatskog). Iduće godine je došao ponovno, ali se unaprijed pripremio i rekao: Ako ovaj put ne uspijem, znači da to za mene nije najbolji izbor.

    Uspio je, uredno završio studij i već nekoliko godina radi u struci, ali mi smo se potrudili da taj primjer i ovu rečenicu naša djeca dobro zapamte. Ponekad ti život ponudi mala vrata, koja se na duge staze pokažu boljim izborom. maria, tvoja učenica je pravi primjer takve situacije. Dobro si je savjetovala, a ona je imala dovoljno zdrave pameti da te posluša.

  45. #945

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    kakvo kadrovsko pretumbavanje u miocu?
    Htjedoh pitati isto

  46. #946
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    cini mi se da je umjetnost zivota:
    ne dati ni da te svakodnevnica samelje pa da vise ni ne sanjas, ni ne zelis,
    a opet ne dati ni da te snovi, zelje i stremljenja pojedu.

  47. #947

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Kako? Ne drvi se po pravopisu u OŠ, od 5. do 8. r. pišu po 3-4 sastavka godišnje, ali zato PPT prezentacije bujaju, a ne dao ti Bog da na njima napišeš punu rečenicu, samo natuknice.
    Lektire se ne čitaju i to bez posljedica, a obrađuju se šablonskim pitanjima na koje djeca šablonski odgovaraju (prepisuju s neta), a učitelj svaki put pokupi 4-5 bilježnica jer "kamo bi stigao da uzme 150 bilježnica za pročitati i ispraviti".
    Mislim da si na pravom tragu. Doma već godinama vodim ratove sa sinom zbog tih nesretnih natuknica. Ja mu ne dam da tako piše lektire i zadaće, a on uporno drvi po natuknicama jer "profa nikad nije rekla da tako nije dobro" a promijenio je nekoliko nastavnika hrvatskog u 4 godine, i kod svih isto.
    Dodatna otegotna okolnost je što se danas sve manje komunicira pisanim putem (tko još piše e-mailove u njihovoj generaciji?), čak ni sms-ove više ne pišu, nego najčešće komuniciraju emotikonima, sličicama i nemuštim kraticama (nezz, pozz i sl. ). U takvim uvjetima, učenje suvislog pisanja još je dulji proces.

  48. #948
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Sve je to što vi pišete o nepismenosti i uzrocima vjerojatno istina, premda ja ne mogu reći da među kolegama npr. primjećujem upadljivu nepismenost, ali ono što sam ja htjela reći je da je situacija očito takva unatoč Državnoj maturi i bodovanju mature iz hrvatskoj jezika za upis na tehnički fakultet.

  49. #949
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da si na pravom tragu. Doma već godinama vodim ratove sa sinom zbog tih nesretnih natuknica. Ja mu ne dam da tako piše lektire i zadaće, a on uporno drvi po natuknicama jer "profa nikad nije rekla da tako nije dobro" a promijenio je nekoliko nastavnika hrvatskog u 4 godine, i kod svih isto.
    Dodatna otegotna okolnost je što se danas sve manje komunicira pisanim putem (tko još piše e-mailove u njihovoj generaciji?), čak ni sms-ove više ne pišu, nego najčešće komuniciraju emotikonima, sličicama i nemuštim kraticama (nezz, pozz i sl. ). U takvim uvjetima, učenje suvislog pisanja još je dulji proces.
    Stajem u red za potpis....

    Ipak, nije svako zlo za zlo. Praksa čini čuda. Moj mlađi sin je u tehničkoj školi i nema bogznakakav program HJ, ali od prvog razreda morali su pisati opširne seminare i elaborate iz stručnih predmeta. Čovječe... u prvom razredu srednje škole ja sam morala sjediti s njim dok je to radio, jer se nije snalazio s velikim tekstovima, nije umio izdvojiti bitno i nije se umio izraziti riječima, ali moram ga pohvaliti - relativno brzo je pohvatao. Kasnije sam još samo povremeno gledala pismenost. Dogodi mu se da promaši (a vjerojatno i meni ) ali on je puno više napredovao pišući te seminare svaki drugi tjedan, nego pišući 2-3 školske zadaće ih HJ (uopće nisam vidjela da piše domaće zadaće - bilježnica iz hrvatskog mu je doslovno prazna, u cijeloj školskoj godini ispisali su valjda 5 stranica...).

    Mnogi profesori zahtijevaju da u takvom seminaru bude 2000 riječi, što je višestruko u odnosu na zahtjeve eseja na DM, a materijal povremeno (ne i redovito) kontroliraju putem softvera za analizu vjerodostojnosti, kako ljudi ne bi samo kopirali s interneta, nego su primorani pisati vlastite tekstove. Dakako, ne piše se iz glave - podloga ima npr. tridesetak pitanja na koja treba odgovoriti punim rečenicama, a na kraju je zaključak.

    Uz takav seminar obično se napravi i ppt, ako treba prezentirati materijal drugim ljudima, ali obično to nije samo prezentacija. Prezentacija je upravo to što joj ime kaže - sažetak.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 17.07.2019. at 09:55

  50. #950
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Sve je to što vi pišete o nepismenosti i uzrocima vjerojatno istina, premda ja ne mogu reći da među kolegama npr. primjećujem upadljivu nepismenost, ali ono što sam ja htjela reći je da je situacija očito takva unatoč Državnoj maturi i bodovanju mature iz hrvatskoj jezika za upis na tehnički fakultet.
    Mima blago tebi. ja radim oduvijek u velikim kolektivima i sa vanjskim korisnicima. uglavnom vss kadar. od č i ć, ije i je, nepoznavanja pisanja interpunkcija, kolokvijalni govor u sluzbenoj pisanoj komunikaciji...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •