Stranica 30 od 36 PrviPrvi ... 202829303132 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1,451 do 1,500 od 1775

Tema: Upisi na faks

  1. #1451

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Sretno svim novo upisanim studentima !

  2. #1452
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj babyboys prvotno napisa Vidi poruku
    Povijest umjetnosti ga apsolutno ne zanima. Odbio s gnušanjem. A po onome što smo istrazivali, posla se nađe. Njemu je ionako arheologija primarna. I nemoj pitati zašto nije upisao jednupredmetnu, jer ne znam.
    Pitala ja svog mlađeg - taj je isto imao arheologiju na popisu u kombinaciji s indologijom. Kaže da ove školske godine ne dozvoljavaju upis jednopredmetnih, zato je i morao staviti dva.

    Eto - pošto kupila, po to prodala.

    Moj mudrijaš je jučer poslao sve e-dokumente na TVZ. Još ja pitam "A uplatnica?", ali u uputi za upis o tome nije bilo riječi. Mislili smo da će im uplatnice slati e-mailom. Kako god bilo, danas je došla informacija da ipak treba poslati kopiju uplate. Zaboravili su to napomenuti na uputama za upis.

  3. #1453
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    Sve su on i mm odradili. Mm radi od doma, ja sam na poslu. Čak ga je i slikao uza zid .

    Ma ima jednošredmetnih upisa, kako ne. Moj je skoro komparativnu jednopredmetnu upisao.

    Sad mu je samo drama jer ne zna nikog tko ide na filozofski. Ja samo mislim da se nije dovoljno zadubio u provjeravanje.

    N grace, ja sam s 19 samo rodila. Nisam se udala. I ošla sam na faks. Vanserijska.

  4. #1454
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    svaka čast!

  5. #1455
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Bb do početka nastave bude ih pol znal
    Do jučer je moj na susjednom tebi faksu,znao 3-4 ljudi danas već zna najmanje duplo .

  6. #1456
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Neki faksevi traže da im se poštom pošalje original svjedodžbe o položenoj maturi
    Zanima me može li se onda dobiti neka kopija i od koga, u jer neke institucije traže opet taj original bar na uvid

  7. #1457
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    ovjerna kopija kod javnog biljeznika.
    i svjedodzba je i u moje dobe bila na faksu u dosijeju studenta, dobio si je pri diplomiranju ili ispisivanju.

  8. #1458
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Čestitke studentima!
    Ja mislim da je važno studirati što želiš, jer ni tih 5 godina studija nije za baciti u životu - radiš li ono što voliš, ili ono što treba. Ja sam studirala ono što treba, pa iz tih cipela govorim. Jedino što je teško u toj dobi kad upisuješ imati sliku o poslovima u toj struci.

  9. #1459
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Kak funkcionira iksica za klopu Zagrepčana?

  10. #1460
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Kak funkcionira iksica za klopu Zagrepčana?
    Normalno. Moj stariji ju je lani redovno koristio u dane kad zbog rasporeda nije stizao doma.

  11. #1461
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Kao i svima, samo s manje kredita. Moji su se rođaci prijavljivati kod bake ovdje dole da bi imali više kn na iksici.

  12. #1462
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Ko daje kredit i koliko ,eto to negdje ne piše?
    Već samo da se briše svakog 15 i krajem mjeseca

  13. #1463
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Ne znam di piše,neko je to valjda odredio. Tnam da mi je sestera oko 1000 kn imala.ona je bila na metković prijavljena.

  14. #1464
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    ??

  15. #1465
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    jelena doslovno 2 klika na googl
    https://www.srce.unizg.hr/issp
    https://issp.srce.hr/

    ne kuzim, sve informacije smo mi kao studenti dobivali na referadi, ako tvoj nema online nastavu, a ako planira jesti u SC restoranima ocito nema, onda nek pita tamo.

  16. #1466
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

  17. #1467
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    ??
    jelena.O sekunda korištenja pretražnika, ali zbilja sekunda.
    https://www.srce.unizg.hr/issp/pravo...u/razine-prava

  18. #1468
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    i sad me znaima, ako je student ima vise od 18 godina, po zakonu je odrasla osoba koja je sposobna brinuti se o sebi.
    iskreno ja bih umrla od sramote da mi mama mora dati ove informacije.

  19. #1469
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    ?? Je bio više na komentar od vereM na 1000 kn na iksici
    Sve sam ja to u većini ko i on već ranije pročitala

  20. #1470
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Ko daje kredit i koliko ,eto to negdje ne piše?
    Već samo da se briše svakog 15 i krajem mjeseca
    A ovo nisi ti napisala? Sada pišeš da si sve pročitala.
    Ili radiš budale od nas na forumu?

  21. #1471

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Ima li netko iskustva s agencijom Integraledu? (Savjetovanje u obrazovanju)

    Ima li netko iskustva s odlaskom na studij u inozemstvo (EU)? Studij od prve godine.

    Je li moguće se samofinancirati i studirati? (uz malu pomoć roditelja; bez neke realne mogućnosti dobivanja stipendije od prve godine)

    Pro i kontra studija menadžmenta?

  22. #1472
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Pitam ti velikog,jedan njegov kolega je u Škotskoj.
    Ali prirodne znanosti

  23. #1473
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    Ima li netko iskustva s agencijom Integraledu? (Savjetovanje u obrazovanju)

    Ima li netko iskustva s odlaskom na studij u inozemstvo (EU)? Studij od prve godine.

    Je li moguće se samofinancirati i studirati? (uz malu pomoć roditelja; bez neke realne mogućnosti dobivanja stipendije od prve godine)

    Pro i kontra studija menadžmenta?
    Ako želiš imam ti preporuku za agenciju. Sve, od procjene što i gdje do konačnog upisa.

  24. #1474

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Pošalji mi pp, hvala

    ako možeš, ovdje javno opiši kratko postupak suradnje s agencijom i koliko košta to veselje ...

    ono što sam u zadnjih nekoliko dana otkrila (a puno djece iz škole želi na studij u inozemstvo (?!?) ) jest - tko to more platit`?! Pune im se glave kako je studij besplatan, sve krasno i idealno, ali kad se zagrebe - smještaj, hrana, troškovi... to ispadne više 1000 eura
    Posljednje uređivanje od Vrijeska : 05.01.2021. at 12:26

  25. #1475
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    Pošalji mi pp, hvala

    ako možeš, ovdje javno opiši kratko postupak suradnje s agencijom i koliko košta to veselje ...

    ono što sam u zadnjih nekoliko dana otkrila (a puno djece iz škole želi na studij u inozemstvo (?!?) ) jest - tko to more platit`?! Pune im se glave kako je studij besplatan, sve krasno i idealno, ali kad se zagrebe - smještaj, hrana, troškovi... to ispadne više 1000 eura
    Nemam što opisati, samo imam preporuku.

  26. #1476

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Onda mi pošalji preporuku. Hvala!

  27. #1477

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Zanima me jesu li izražavali želju za odlaskom u inozemstvo (od prve godine)?
    Ja mislim da je podloga u nečemu sasvim drugom (uvjerena sam) - želja za samostalnošću koja je nažalost utemeljena na nerealnoj slici, očekivanjima... i svemu tome doprinosi i ova situacija s covidom i potresom (nema toliko druženja, izlazaka, ograničeni su na uski krug prijatelja).

    Ono što me posebno iznenadilo da se "ploča" potpuno okrenula - od toga da iz HR neće nikada ići do ovdje ništa ne valja, ni sustav ni studij ... (da mi je saznat tko im puni glavu time, bajkama o obećanim zemljama, plaćama, savršenom životu... totalno sam iznenađena i izluđena reakcijama)
    Posljednje uređivanje od Vrijeska : 05.01.2021. at 12:39

  28. #1478
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Moja kći je htjela ići van na studij.
    Ne zato što kod nas ne valja, već zato jer je željeni faks vani najbolji u tom području, a ona želi najbolje obrazovanje koje može dobiti.
    Budući da je samo školarina 200 000€ koje nemamo, nije otišla.
    Neki njeni kolege iz gimnazije su otišli u Englesku i Nizozemsku, ali sve preko stipendija i računalne struke.
    Detalje ne znam.
    Moj kolega je školovao kći u Grazu.
    Violinu je studirala.
    Ovdje nije upala na akademiju pa je otišla u Graz.
    Iako nije plaćala školarinu, plaćala je podstanarstvo, hranu, prijevoz, literaturu...cca 1000€ trošak svaki mjesec.
    No budući da je odlično svirala, brzo se ubacila u neki orkestar, počela nastupati s njima i zarađivati pa je roditeljima olakšala financiranje.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  29. #1479

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Vrijeska kod moje je bio obratan slijed. Dok je bilo daleko pričala je o studiranju u inozemstvu. Kad se trebalo oko toga pokrenuti stala je sa pričom.

    A ja mislim da bi za nju a i za naš odnos bilo dobro da ne studira od doma.
    Posljednje uređivanje od larmama : 05.01.2021. at 13:11

  30. #1480
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Ove godine svi su jako nadrapali,kad i naši i oni vani su većinom online,a opet vani su puno veći troškovi stanovanja,društvo je ko i kod nas minimalistički,svi su očekivali puno prihoda i sl,kad ono ništ od toga.
    Recimo taj kolega od mojeg nije ni došao doma za Božić jer bi tu morao biti u izolaciji,pa opet po povratku isto.

  31. #1481

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Citiraj larmama prvotno napisa Vidi poruku
    Vrijeska kod moje je bio obratan slijed. Dok je bilo daleko pričala je o studiranju u inozemstvu. Kad se trebalo oko toga pokrenuti stala je sa pričom.

    A ja mislim da bi za nju a i za naš odnos bilo dobro da ne studira od doma.
    i ja mislim da je vrijeme da se odmaknemo jedni od drugih

    čekam da sama dođe do zaključka da je nerealno pokretati postupak u siječnju (prijave su već od 20.1. za neke zemlje)

    ja nudim opciju C - preddiplomski u HR, a master/diplomski u inozemstvu
    spremni smo i štedjeti za tu svrhu kako bi se škoalrina na boljem fakultetu mogla platiti

    bez obzira na poziciju naših fakulteta/sveučilišta na međunarodnim listama, mislim da ipak bolje kotiraju (a da ne kažem o kvaliteti studiranja) od masu drugih fakulteta koje postoje vani. Naši imaju i međunarodne akreditacije...

  32. #1482
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj larmama prvotno napisa Vidi poruku
    Vrijeska kod moje je bio obratan slijed. Dok je bilo daleko pričala je o studiranju u inozemstvu. Kad se trebalo oko toga pokrenuti stala je sa pričom.

    A ja mislim da bi za nju a i za naš odnos bilo dobro da ne studira od doma.
    Ovo ne znači nužno odlazak iz Hrvatske, samo odlazak iz rodnog grada.

    Znam ljude koji su to uspješno odradili (zagrebački učenici upisali studij u Splitu, Rijeci, Osijeku, Varaždinu...)

    Ove godine je baš loše, ne samo onima koji studiraju u inozemstvu, nego bilo gdje. Evo, moj mlađi sin je sveukupno dvaput fizički bio na faksu. Sve je online (takav je smjer da može biti - računalni), ali ipak - nije to sjajno rješenje.

    Što se tiče studija u inozemstvu, imam neke poluinformacije (kćer naše poznanice završava turistički management u Danskoj, ali sad se opet postavlja pitanje gdje će i kako s tim raditi u novonastalim okolnostima). Ljudi koji studiraju informatiku, elektrotehniku i građevinu u puno su boljem položaju.

    S druge strane, nije nužno ići predaleko. Moj mlađi sin je rekao da bi se volio prebaciti u Maribor na poslijediplomski studij. Vidjet ćemo kad dođe vrijeme, hoće li nešto poduzeti ili će isto odustati u trenutku kad bude trebalo nešto konkretno obaviti. Stariji je snovao o Tehničkom univerzitetu u Grazu, ali se isto predomislio kad je uspio shvatiti što bi to značilo za njegov način života općenito...

  33. #1483

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    A kad im se, u kojem razredu, otprilike iskristaliziralo što uopće žele studirati?
    (ne pitam one čija djeca su se upisala u gimnaziju s jasnom idejom fakulteta i budućeg zanimanja, jer mislim da su takvi ipak u manjini)

    Moj je na pola 2. razreda, nema pojma što hoće, zna samo što neće i prilično je frustriran zbog toga (i zbog još ponečega). Razgovori s roditeljima su samo kontraproduktivni.
    Ne očekujem od njega nikakvu odluku u ovoj fazi, na kraju krajeva ni ja do pred kraj 3. razreda nisam znala što hoću. Ali me zanima kakvi su prosječni gimnazijalci, kad obično počinju izlaziti iz pubertetske malodušnosti i konkretizirati svoje planove?

  34. #1484

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Peterlin, imaju CEEPUS stipendije za zemlje srednje i istočne Europe. Izdašnije su od ERASMUS stipendija. Kod nas je manja zainteresiransot za to jer je zapad i dalje "pojam"

    A mislim da bi mogli krasno profititrati od broavka na praškom sveučilištu, skopskom ...

  35. #1485

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    A kad im se, u kojem razredu, otprilike iskristaliziralo što uopće žele studirati?
    (ne pitam one čija djeca su se upisala u gimnaziju s jasnom idejom fakulteta i budućeg zanimanja, jer mislim da su takvi ipak u manjini)

    Moj je na pola 2. razreda, nema pojma što hoće, zna samo što neće i prilično je frustriran zbog toga (i zbog još ponečega). Razgovori s roditeljima su samo kontraproduktivni.
    Ne očekujem od njega nikakvu odluku u ovoj fazi, na kraju krajeva ni ja do pred kraj 3. razreda nisam znala što hoću. Ali me zanima kakvi su prosječni gimnazijalci, kad obično počinju izlaziti iz pubertetske malodušnosti i konkretizirati svoje planove?
    moje polaže maturu za koji mjesec, potpuno je promijenjeno mišljenje i ideja
    i sad je to dodatna frustracija ...
    u biti, nema pojma gdje bi i što bi pa je sad dio one grupe mladih koje se ja zgražam ... "menadžment" .... đizzzz odmah svi hoće biti menadžeri ...
    razlog: treba lova za život i neće cijeli život biti prosvjetar ... stvarno ne znam gdje sam pogriješila u odgoju ...
    možda da uputim u kakvu stranku pa da odmah osiguramo poziciju savjetnika uprave s 25 godina ... može HAC ili bilo što
    Posljednje uređivanje od Vrijeska : 05.01.2021. at 14:03

  36. #1486

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Tanja, ni moja nije u toj dobi znala tj. u nekom trenutku bi nesto spomenula jer se s ekipom doticala razgovora o tome. A prosla skolaka koronska godina ju je odvela jos u vecu rezignaciju i malodušje. Tek si je sad ko maturantica odredila smjer u kojem bi isla.

  37. #1487

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    moje polaže maturu za koji mjesec, potpuno je promijenjeno mišljenje i ideja
    i sad je to dodatna frustracija ...
    u biti, nema pojma gdje bi i što bi pa je sad dio one grupe mladih koje se ja zgražam ... "menadžment" .... đizzzz odmah svi hoće biti menadžeri ...
    razlog: treba lova za život i neće cijeli život biti prosvjetar ... stvarno ne znam gdje sam pogriješila u odgoju ...
    možda da uputim u kakvu stranku pa da odmah osiguramo poziciju savjetnika uprave s 25 godina ... može HAC ili bilo što
    Izgleda da njihova generacija generalno razmišlja prvenstveno o parama, a onda o ostalom, jer i ja od svojeg čujem svašta (ok, menadžer još nije poželio biti ).
    Što je najbolje, ja točno vidim u kojim područjima je on jak i gdje bi mogao zablistati, ali on odbija bilo kakve razgovore na tu temu.
    Korona-školovanje im nimalo ne ide na ruku, previše su izolirani, i jedni od drugih, i od žive interakcije s profesorima u školi od kojih bi mogli dobiti poticaj ili ideju

  38. #1488
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Moj je pred godinu dana odlučio kaj bi ,sredina četvrtog,ali je predkraj ipak vagal i druge fakseve,ali je odluku ipak stavio na novogodišnji odabir,ta sad je zadovoljan. Ima polovično online faks .
    Ima iz razreda neke koji su otišli u Split.
    Od kolege kćer je u Rijeci,od bratića sin isto,ali on je 4. godina i potpuno online,tako da se vratio doma.
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 05.01.2021. at 15:02

  39. #1489

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Izgleda da njihova generacija generalno razmišlja prvenstveno o parama, a onda o ostalom, jer i ja od svojeg čujem svašta (ok, menadžer još nije poželio biti ).
    Što je najbolje, ja točno vidim u kojim područjima je on jak i gdje bi mogao zablistati, ali on odbija bilo kakve razgovore na tu temu.
    Korona-školovanje im nimalo ne ide na ruku, previše su izolirani, i jedni od drugih, i od žive interakcije s profesorima u školi od kojih bi mogli dobiti poticaj ili ideju
    moja je prije ponekad znala pričati o parama no sad je otisla na drugu stranu, socijalizam umjesto kapitalizma.
    Tanja, vjerujem da ce se sve polako sloziti. Jos ima dosta vremena. Ocito im treba i takav jedan period. Moja se nakon jake faze negacije usmjerila baš tamo gdje sam i ja vidjela da ju sporadično nešto zainteresira i sjaj u oku.
    Posljednje uređivanje od larmama : 05.01.2021. at 15:14

  40. #1490
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    Citiraj larmama prvotno napisa Vidi poruku
    Vrijeska kod moje je bio obratan slijed. Dok je bilo daleko pričala je o studiranju u inozemstvu. Kad se trebalo oko toga pokrenuti stala je sa pričom.

    A ja mislim da bi za nju a i za naš odnos bilo dobro da ne studira od doma.
    Identično ovako.
    Sad mu se ni erasmus ne da.

    A ja si sve više mislim da bi za sve bilo dobro da ode na neko vrijeme

  41. #1491
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin, imaju CEEPUS stipendije za zemlje srednje i istočne Europe. Izdašnije su od ERASMUS stipendija. Kod nas je manja zainteresiransot za to jer je zapad i dalje "pojam"

    A mislim da bi mogli krasno profititrati od broavka na praškom sveučilištu, skopskom ...
    Imam dojam da moji dečki znaju više o tome nego ja. Baš je E. pričao tko od njegovih kolega kani na studij u Moskvu...

    Ja svoje ne guram, ali im ni ne branim da naprave što god žele. Meni je samo bitno da uredno polažu ispite. Za sada - nemam primjedbi, a dalje ćemo vidjeti.

  42. #1492
    pepi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    1,503

    Početno

    Moja, recimo,uopće nije bila ni prijavila ijedan studij izvan Zagreba.
    Što me dosta čudi, budući je nemirnog duha i vječito željna nekakve akcije.

    A što se tiče odabira studija, u 3. razredu je želja bila dijametralno suprotna od onoga što je upisala i čak prijavila.
    Tako da ima vremena za odabir, sve to nekako dođe na mjesto prije odabira predmeta za maturu.

  43. #1493
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    Mom se iskristaliziralo deset dana prije zaključavanja lista .
    Čitavu osnovnu i srednju je pričao o fakultetima skroz drugog usmjerenja i kad je objavio što je upisao, ostali smo blago zatečeni. Nije nelogično , kad porazmislim, jer se vratio svojim najstarijim afinitetima, ali to nije bilo ni spomenuto.

    Ali kad vidim koliko gušta, i koliko je zadovoljan, sigurna sam da je dobro izqbrao.
    Pitanje je koliko tu ima kruha i hoće li ikad raditi u struci, ali...

  44. #1494
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    A kad im se, u kojem razredu, otprilike iskristaliziralo što uopće žele studirati?
    (ne pitam one čija djeca su se upisala u gimnaziju s jasnom idejom fakulteta i budućeg zanimanja, jer mislim da su takvi ipak u manjini)

    Moj je na pola 2. razreda, nema pojma što hoće, zna samo što neće i prilično je frustriran zbog toga (i zbog još ponečega). Razgovori s roditeljima su samo kontraproduktivni.
    Ne očekujem od njega nikakvu odluku u ovoj fazi, na kraju krajeva ni ja do pred kraj 3. razreda nisam znala što hoću. Ali me zanima kakvi su prosječni gimnazijalci, kad obično počinju izlaziti iz pubertetske malodušnosti i konkretizirati svoje planove?
    Moj L. od malih nogu nije imao nikakvih dilema. Znao je da želi studirati elektrotehniku (ne nužno FER, ali nešto iz te struke) još od malih nogu. To mu je i bio motiv upisa u mioc. Nikakvoj malodušnosti tu nije bilo traga. On je odabrao osam fakulteta (sve tehnika) i poredao ih po nekoj svojoj rang-listi.

    Moj E. nije bio tako usko orijentiran. Njega je zanimala vojska (također dugo vremena), ali i tehnika. Nije to odvojena priča - vojska ima najbolju komunikacijsku tehniku. Nažalost ili na sreću, nije prošao na ispitu fizičke spremnosti (sve je uspio kako treba, ali nije istrčao 3 km u propisanom vremenu). Ja sam odahnula, ali se još uvijek pitam hoće li iduće godine probati ponovno... Ne znam, a mislim da ne zna ni on. Nema baš sjajne uvjete za trening, a za sada je zadovoljan tamo gdje je upisan i ima pristojne rezultate. Da se još vratim na njegov upis na faks - on se osim na vojnu akademiju, FER i TVZ prijavio na hrpu tehničkih studija, ali i na indologiju i još nešto egzotično, ne mogu se sad sjetiti... uključivalo je romske jezike. I za čudo prošao je na tim divljim izborima. Mogao se upisati da je htio, ali je odabrao TVZ, a ne FER, jer gleda brata kako se muči s hrpom teorije i zaključio da to nije njegov par cipela.

    Obojica su bili u situaciji da moraju pomiriti studij i hobije na odgovarajući način. Za sada to klapa, ali hobiji ove škg trpe prilično veliku štetu, ne toliko zbog fakulteta koliko zbog korone... Eh.... Svi smo u istom loncu kad je to u pitanju.

  45. #1495
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Vrijeska, nisi nigdje pogrijesila, pucaju ih faze.
    Ako cemo iskreno, ja sam pobornica i to sam odivijek ovdje pisala da je zdravije da djeca studenti ne zive sa svojim roditeljima.Naravno tko to moze osigurat i platit.

    Nije jedina opcija da bi se osamostalili otici studirati u drugi grad ili drzavu.

    Studiranje u inozemstvu ipak dosta kosta zato ja imam jedan prijedlog da dijete ne zivi s roditeljima a ipak zivi u Zg samo to ljudima cesto ni ne pada na pamet jer kosta. Da je,al punooo manje nego studiranje vani.

    Znaci ja bih predlozila djetetu da mu se iznajmi stan u Zg u blizini nekog od stud domova (radi kantine i obroka, knjiznice, citaone i drustva naravno ),ali da ima cimera/cimericu s kojom se taj trosak dijeli (svatko svoju sobu). Cesto vec imaju frendove koji bi se isto tako rado maknuli od staraca.

    U tom slucaju puno je lakse izdvojit mjeseceno 1.500kn za smjestaj, hrani se na iksicu sto je povoljno, nego 2000-3000eura za studij vani.

    Samo ljudima je blesavo na to trosit novac jer kao pa imamo kucu/stan u Zg. Ja u potpunosti razumijem mlade da ne zele zivjet s 20god sa starcima, ej pa ne mozea ni curu/decka dovest, drustvo, zabavit se kad ti dodje, da te nitko ne pita di si bio dosad, sta si radio..ovo ono...ma znate i sami.

    Meni je ovo rjesenje sasvim prihvatljivo,a da ne zivim u Zg obavezno bi bili u stud.domu. najljepse godine zivota sam tamo provela a bome je i doata Zagrepcana uzivalo s nama tamo kao MM danas decko. Vise je zivio sa mnom u domu nego sa svojima. Imala sam srecu zadnju godinu da cimerice bas nije bilo pa nam je amenovala njegov povremeni boravak.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 06.01.2021. at 14:25

  46. #1496
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Lili, daj potkrijepi te iznose? Mislis da se u Zagrebu živi za 1500 kn/mj? Gdje?.

    Isto tako ova cifra od 2000 -3000 eura je jako zanimljiva

  47. #1497
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Citiraj larmama prvotno napisa Vidi poruku
    Vrijeska kod moje je bio obratan slijed. Dok je bilo daleko pričala je o studiranju u inozemstvu. Kad se trebalo oko toga pokrenuti stala je sa pričom.

    A ja mislim da bi za nju a i za naš odnos bilo dobro da ne studira od doma.
    Ovo skroz potpisujem za dvoje starijih.

  48. #1498
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Dodatak, prijedlog od Lili u teoriji ima smisla i također smatram da je zdravije da studenti žive studentski i nisu s roditeljima. Međutim, ta želja, stvarna želja mora doći od djece. A naši to u teoriji bi, ali istovremeno bi došli jesti kuhano domani po oprani i opeglani veš. A tako ne ide. Barem kod nas.

  49. #1499
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Ipak mislim da je teže otić od roditelja tipa iz Zagreba u Zagreb, iako znam i takvih slučajeva, nego npr. u Rijeku , Osijek ili Split.

    Ja sam bila užasno zavidna svojim frendovima s caksa koji su u Zagreb došli studirat a ne ja koja sam živjela sa starcima

  50. #1500
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Nije teže, samo je stvar želje i volje. I obiteljskih odnosa. Moraju biti jako dobri ili jako loši.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •