Pokazuje rezultate 1 do 26 od 26

Tema: Može li se posvojiti odraslo- punoljetno dijete i kako

  1. #1
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno Može li se posvojiti odraslo- punoljetno dijete i kako

    Naime,
    Roditelji su oboje teško bolesni.
    Prvo se razbolila majka, sad i otac.
    Realna je mogućnost da će oboje izgubiti životnu bitku.
    Imaju dijete od 16,5 godina.
    Koje treba školovati i brinuti se o njemu.
    Dijete je isto kronično bolesno, ali ne smrtonosno.
    Hipotetički postoji osoba koja bi preuzela brigu o djetetu u slučaju smrti roditelja.
    Može li se to unaprijed dogovoriti dok su svi još živi?
    Dijete je financijski zbrinuto.
    Imalo bi mirovinu, ušteđevinu i nekoliko nekretnina koje može iznajmljivati i školovati se od toga.
    Ali treba nekoga odrasloga da brine o njemu.
    Bar neko vrijene dok ne stasa i ne osamostali se.
    Zanima me je li moguće unaprijed dogovoriti posvojenje ili nešto slično pa da dijete ne preuzima socijalna služba?
    Koja je uopće procedura kad maloljetnik ostane bez oba roditelja?
    Smještanje u Dom Nazorova?
    Ili ipak ne ako postoji raniji dogovor?
    Kome se obratiti za točne informacije?

  2. #2
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    pa kaj nisu tak posvojene one blizanke Papić? - oko kojih se digla buka. Nemam pojma koja je procedura, ali mislim da je mama tih djevojčica to napravila.

    Ima i predstava u HNK - ali nemam pojma spominje li se tamo točna procedura.

    Valjda će se javiti koja pravnica i objasniti

  3. #3
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    MIslim da bi bilo najbolje pitati u CZSS, ako su sve strane suglasne oko tog dogovora oni ne bi trebali pravit problem.
    Mislim da oni ne smještaju djecu u dom ako postoji mogućnost smještanja kod nekog člana obitelji ili ljudi bliskih obitelji, uvijek se uzima kao prednost da dijete ostane u svojoj okolini

  4. #4
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Nemam iskustava, ali slažem se da bi czss imao najbolje informacije.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 02.03.2017. at 09:15

  5. #5
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    A zasto pitas punoljetno? Dakle ako bi se dogodilo da ostane bez oboje roditelja za cca 1,5 godinu kad napuni 18?
    Mislim da se s 18 ne moze posvojiti, punoljetna osoba je punoljetna osoba, pred zakonom "sve može", bez obzira na to što bi realno "djetetu" trebao netko tko ce brinut o njemu.
    Posljednje uređivanje od Bubilo Bubich : 02.03.2017. at 09:19

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Posvojenje u ovakvim slučajevima nije neophodno (i mislim da se rijetko realizira). Ukoliko roditelji preminu CZSS određuje staratelja djetetu do punoljetnosti. Staratelj se obično traži među najbližim rođacima, dolaze u obzir i prijatelji roditelja.

  7. #7
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Ne znam da li je jos aktivan princip udomiteljstva. Adolescent zivi kod udomitelja, czsr isplacuje mjesecno cifru za njegovo uzdrzavanje koja je fiksna, za neke vece svote se trazi odobrenje a ostatak ide na njegov racun i kada napuni 18 godina nema tog zakona osim oduzimanja poslovne sposobnosti da ga sprijeci da upravlja svojojm imovinom.

  8. #8
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Nije problem u upravljanju imovinom.
    Dijete od 18 godina je punoljetno, ali nije sposobno za samostalni život.
    Ideja o posvajanju je tu čisto zato da se spriječi loptanje CZSS s djetetom.
    I da se spriječi smiještanje u dom ili nepoznatu udomiteljsku obitelj.
    Posljednje uređivanje od Tanči : 02.03.2017. at 10:20

  9. #9
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Ne mora biti nepoznata. Znam slucajeve gdje je maceha bila udomitelj.

  10. #10
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Osoba koja je napunila 18 godina nije dijete pred zakonom, što se zakona tiče ono je sposobno za samostalan život.
    Ovo o čemu ti pričaš je više subjektivno, pa po tome i stvar internog dogovora

  11. #11

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Imaš ovdje neke informacije:

    POSVOJENJE: http://www.czss-zagreb.hr/posvojenje

    SKRBNIŠTVO: http://www.czss-zagreb.hr/skrbnistvo

    SMJEŠTAJ DJECE I MALOLJETNIKA: http://www.czss-zagreb.hr/smjestaj-djece-i-maloljetnika

    SMJEŠTAJ ODRASLE OSOBE: http://www.czss-zagreb.hr/smjestaj-odrasle-osobe

  12. #12

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Osoba koja je napunila 18 godina nije dijete pred zakonom, što se zakona tiče ono je sposobno za samostalan život.
    Ovo o čemu ti pričaš je više subjektivno, pa po tome i stvar internog dogovora
    X
    Ovako je bar kod nas.
    Pre dve godine MM je imao u 4. raz. srednje učenika koji je izgubio oca sa svojih 18,5 godina. Roditelji su bili razvedeni, majka živi doslovno na drugom kraju planete. NIKO od bilo kakvih vlasti, ni socijalna služba niti niko sličan, nije došao do njega, makar da ga formalno pita kako se snalazi .
    Tu poslednju godinu srednje škole živeo je kod svoje devojke i njenih roditelja, srećom su oni svi dragi i dobri ljudi i u njima je našao novu porodicu, još su zajedno.
    Ako je dete punoletno, svakako pred zakonom ono samo raspolaže svojom imovinom, i bira mesto boravka bez potrebe za bilo čijom saglasnošću.

  13. #13
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Pa i djeca iz domova za nezbrinutu djecu moraju s 18 van doma, i nitko ne pita gdje će i kako. Znam da je bila prije xy godina akcija za njih (kolegica s faksa je bila takav slučaj)

  14. #14
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Jasno da s 18 ne idu u dom, ali što ako fali, malo fali do 18?
    Moj susjed je bio samohrani otac.
    Bivšoj ženi davno oduzeto skrbništvo.
    Odselila je u Njemačku.
    Kći je bila s tatom.
    I spletom okolnosti on završi na mjesec dana u zatvoru, a kćeri je falilo mjesec i pol do 18. rođendana.
    Isti dan kad je on zatvoren policija je odvela i nju u CZSS, a oni su ju proslijedili u dom.
    Ni jednom djetetu ne trebaju takvi šokovi.
    Užasni šokovi.

  15. #15
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    pa daj vidi kako maloljetnom djetetu odrediti skrbnika. Pa odmah sam ti napisala ono , om u razini trača, ali roditelji blizanki su odabrali skrbnika koji nije najbliži rod, iako najbližeg roda ima.

    Poslije 18 g djeca idu van iz doma. Postoji ideja kupovine stanova (mislim da ih možda grad Zagreb ima nekoliko) u kojem nekoliko djece iz doma zajedno žive dok se malo ne priviknu. Ali dom za djecu od 18 g. nadalje, ne postoji.

    Ono kaj bih ja napravila u toj situaciji je da bih našla osobu od povjerenja, porazgovarala s njom, pa s djetetom i onda pravno riješila da ta osoba postane skrbnik (ili kako se to već zove) djetetu.

    Meni cijeli problem izgleda rješiv jedino pravno, tako da mislim da je najbolje pitati odvjetnika koji se bavi takvim stvarima

  16. #16
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    inače i stariji se mogu udomiti!


    i nadam se da ne pričaš vlastito iskustvo

  17. #17
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    O joj... sad sam pročitala prvi post opet. Koliko znam o Tanči... zvuči kao da pita za sebe. O joj .

  18. #18
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Ja sam s takvom tugom procitala prvi post da cijeli dan samo citam i nista ne pisem.

    Boze moj mislim si pa nije valjda...

  19. #19

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    Isto tako Lili, potpuno isto.

  20. #20
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Prvo što sam pomislila pročitavši Tančin post je da bih je dobro našpotala što je tako pesimistična. Drugo, čim mi se slegnula ljutna i tuga, da ustvari razmišlja najbolje što može.

    Prije svega, moram ti napisati da vam svima želim još mnogo zajedničke sreće, dugo, dugo. A moj je savjet da se obratiš odvjetniku, bez obzira ne sve i odrediš skrbnika u slučaju (ne daj Bože) potrebe. Tako da odvjetnik odmah preuzme na sebe CZSS i riješi sve, bez da dijete doživljava nepotrebne šokove. Sigurna sam da će to neka oštra odvjetnica (mora znati kako sa CZSS) riješiti na djetetovo zadovoljstvo, ako još bude tada dijete, tj.maloljetno.
    Punoljetna osoba službeno ne treba nikoga da brine o njoj, za taj slučaj je dovoljno potpisati ugovor sa mogućim skrbnikom i ovjeriti ga kod bilježnika.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Tanči draga <3

    Kako piše Beti, najbolje preko odvjetnika.

  22. #22
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno


  23. #23
    angel 1 avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    899

    Početno

    Điz.. sad sam ponovo pročitala prvi post i nadam se da nije sve tako crno i da je ovo samo 'za nedaj boze' razmišljanje..
    Želim vam svima puno snage i još puno sretnih godina..

  24. #24
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    O joj... sad sam pročitala prvi post opet. Koliko znam o Tanči... zvuči kao da pita za sebe. O joj .


    Tanči, nema predaje! Drž' se

  25. #25
    Shanti avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    1,635

    Početno

    Draga Tanči, evo što je predvidio Obiteljski zakon (Narodne novine 103/2015.):

    Roditeljska skrb u slučaju smrti roditelja
    Članak 116.
    (1) Ako roditelji zajednički ostvaruju roditeljsku skrb i jedan od njih umre, drugi roditelj nastavlja samostalno ostvarivati roditeljsku skrb.
    (2) Ako roditelj koji samostalno ostvaruje roditeljsku skrb umre, sud će u izvanparničnom postupku na prijedlog djeteta, drugog roditelja ili centra za socijalnu skrb donijeti rješenje kojim će povjeriti ostvarivanje roditeljske skrbi drugom roditelju, ako je to u skladu s dobrobiti djeteta.
    (3) Do donošenja rješenja iz stavka 2. ovoga članka sud će na prijedlog centra za socijalnu skrb ili osobe iz stavka 2. ovoga članka, ako je to potrebno, žurno odlučiti koja osoba će privremeno skrbiti o djetetu.
    (4) U slučaju smrti oba roditelja, centar za socijalnu skrb će dijete staviti pod skrbništvo.
    (5) Roditelj koji ostvaruje roditeljsku skrb može za života u oporuci ili u obliku javnobilježničke isprave (anticipirana naredba) imenovati osobu za koju smatra da bi se u slučaju njegove smrti najbolje skrbila o djetetu.
    (6) Kad se u slučaju smrti roditelja djetetu imenuje skrbnik, uzima se u obzir volja roditelja iz stavka 5. ovoga članka i mišljenje djeteta, osim ako se procijeni da to ne bi bilo u skladu s djetetovom dobrobiti.
    Posljednje uređivanje od Shanti : 05.03.2017. at 11:33

  26. #26
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Citiraj Shanti prvotno napisa Vidi poruku
    Draga Tanči, evo što je predvidio Obiteljski zakon (Narodne novine 103/2015.):

    Roditeljska skrb u slučaju smrti roditelja
    Članak 116.
    (1) Ako roditelji zajednički ostvaruju roditeljsku skrb i jedan od njih umre, drugi roditelj nastavlja samostalno ostvarivati roditeljsku skrb.
    (2) Ako roditelj koji samostalno ostvaruje roditeljsku skrb umre, sud će u izvanparničnom postupku na prijedlog djeteta, drugog roditelja ili centra za socijalnu skrb donijeti rješenje kojim će povjeriti ostvarivanje roditeljske skrbi drugom roditelju, ako je to u skladu s dobrobiti djeteta.
    (3) Do donošenja rješenja iz stavka 2. ovoga članka sud će na prijedlog centra za socijalnu skrb ili osobe iz stavka 2. ovoga članka, ako je to potrebno, žurno odlučiti koja osoba će privremeno skrbiti o djetetu.
    (4) U slučaju smrti oba roditelja, centar za socijalnu skrb će dijete staviti pod skrbništvo.
    (5) Roditelj koji ostvaruje roditeljsku skrb može za života u oporuci ili u obliku javnobilježničke isprave (anticipirana naredba) imenovati osobu za koju smatra da bi se u slučaju njegove smrti najbolje skrbila o djetetu.
    (6) Kad se u slučaju smrti roditelja djetetu imenuje skrbnik, uzima se u obzir volja roditelja iz stavka 5. ovoga članka i mišljenje djeteta, osim ako se procijeni da to ne bi bilo u skladu s djetetovom dobrobiti.
    Ja sam pred cca dvije godine zvala centar, jer me molila prijateljica, isto su mi rekli da se kod bilježnika može imenovati osoba. Srećom, situacija popravila dovoljno da nije trebalo ići. Meni je bilo stresno pitati CZSS, ne mogu zamisliti kako je roditelju, i kako bismo odradili to potpisivanje kod bilježnika

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •