Pokazuje rezultate 1 do 12 od 12

Tema: Beba 8.mjeseci-refluks bez povraćanja i bljuckanja?!?!

  1. #1
    neobična avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Split
    Postovi
    111

    Početno Beba 8.mjeseci-refluks bez povraćanja i bljuckanja?!?!

    Pozdrav, molila bih savjet.
    Bebac ima 8 mjeseci. Dugo je imao grčeve, skoro 5 mjeseci, ali nikad nije bljuckao ni povraćao...zato mi nikad refluks nije padao na pamet. Do sad.
    Isključivo je dojen, sa 6 mjeseci smo krenuli sa dohranom ali jako slabo je prihvaća. Tek odnedavno (dobio je ima koji dan dva donja zubića) otvori usta i proba, ali pojede možda sve ukupno žličicu do dvije.
    Prije 20-ak dana počeo je jako kašljati, cijelu noć je kašljao, svaki sat, bio je pun neke prozirne sluzi koju je iskašljavao i par puta povratio sluz...inhalirala sam ga i čistila mu nos, bez temperature, nije ni jeo (jako malo dojio i davala sam mu vodu sa špricom da ne dehidrira), pedijatrica je posumnjala čak i na hripavac..radili smo briseve, nije hripavac, u nosu izolirana bakterija moraxella (koja je tipična vrtićka/školska bakterija, stariji brat ide u prvi razred), popio tri dana sumamed...koristili smo i homeopatiju.
    Uglavnom stanje je puno puno bolje, jede normalno, proba i koju žličicu dohrane, živahan je (posjeo se nekidan), ali i dalje povremeno jako kašlje, pogotovo po noći, probudi ga kašalj i gušenje, prepadne se, krenu suze i bori se za dah...spava na povišenom...to kratko traje (srećom), događa se recimo dva puta na noć, ponekad i kad spava popodne...
    ja ga podignem, tješim, nosim, znala sam ga i inhalirati, onda se smiri i zaspe...po danu kad je budan zakašlje se koji put ali nije tako dramatično.
    Od rođenja doji jako efikasno, samo za glad, guta brzo, čini se da imam jaki let down ali nikad se nije zagrcnuo dok doji...ni bljucnio. Dobiva normalno na težini, sad je dug 72 cm i težak 8200 grama.
    Da li je moguće da se radi o refluksu i šta nam je dalje činiti? Čitala sam da refluks može biti povezan i sa slabim trbušnim mišićima...a on se evo relativno kasno posjeo (punih 8.mjeseci) i ima dijastazu (razmaknute trbušne mišiće)...
    Čitala sam da zapravo terapije i nema i da bi trebalo sve samo od sebe prestati do godine dana, ali me strah zbog tog noćnog buđenja, kašljanja i gušenja i strah me da trpi bolove

  2. #2
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    možda je neka alergija u pitanju, sad ima sijaset vanjskih peluda koje pogoduju tome

  3. #3
    neobična avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Split
    Postovi
    111

    Početno

    Noćas 3 buđenja za kašalj i gušenje i dva za dojenje...čujem kako nešto u njemu kao da krcka, štucka (ne znam kako da to objasnim) i ima i kao neki nagon za povraćanjem ali ne izađe ništa...ujutro sve normalno, igra se na podu...da pedijatra pitam uputnicu za alergologa i gastroenterologa?
    Posljednje uređivanje od neobična : 08.03.2017. at 09:32

  4. #4
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Uvijek zaboravim hrvatsku rijec za croup, ali meni vuce na to. Napadi kaslja, uglavnom nocu, cesto bez temperature i znakova prehlade. Ako se ne zakomplicira, prolazi samo od sebe. Googlaj croup.

  5. #5
    neobična avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Split
    Postovi
    111

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Uvijek zaboravim hrvatsku rijec za croup, ali meni vuce na to. Napadi kaslja, uglavnom nocu, cesto bez temperature i znakova prehlade. Ako se ne zakomplicira, prolazi samo od sebe. Googlaj croup.

    Mislim da se croup ovde kaže laringitis, imao je i to jednom, trajalo svega par dana i prošlo...za to je karakteristično kašljanje koje sliči na lavež psa...ovaj put nije tako...

  6. #6
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Neobicna, ja svoju drugu, trecu i cetvrtu bebu dugo nisam ni mogla spustiti u horizontalu iz slicnih razloga koje opisujes. Kod nas je 'problem' bio jak let down i posledicno popijeno puno mleka u kratkom peridu, a to kod mene nije vezano samo za pocetak dojenja. Theu od 15 meseci jos uvek ne mogu uvece spustiti da legne normalno, spava mi na ruci. Simptoma smo imali raznih, od plakanja, zacenjivanja do kasljanja, povracanja...

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Uvijek zaboravim hrvatsku rijec za croup, ali meni vuce na to. Napadi kaslja, uglavnom nocu, cesto bez temperature i znakova prehlade. Ako se ne zakomplicira, prolazi samo od sebe. Googlaj croup.
    I kod nas se zove krup.

  8. #8
    neobična avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Split
    Postovi
    111

    Početno

    Citiraj kli_kli prvotno napisa Vidi poruku
    Neobicna, ja svoju drugu, trecu i cetvrtu bebu dugo nisam ni mogla spustiti u horizontalu iz slicnih razloga koje opisujes. Kod nas je 'problem' bio jak let down i posledicno popijeno puno mleka u kratkom peridu, a to kod mene nije vezano samo za pocetak dojenja. Theu od 15 meseci jos uvek ne mogu uvece spustiti da legne normalno, spava mi na ruci. Simptoma smo imali raznih, od plakanja, zacenjivanja do kasljanja, povracanja...
    Danas je malo bolje nego jučer ali isto noćas dva "davljenja"...idemo ovih dana kod pedijatrice da vidimo šta će reći...on zaspe normalno, na povišenom, nakon cca dva sata krene kašljanje i borba za dah...otkad se rodio jede na brzinu i puno, usiše doslovno i to je to...nikad mu (.) (.) nisu bile za utjehu, dosadu, maženje...kad je bio manji nije bilo davljenja ali je puno puno plakao, grčevi su ga mučili skoro 5 mjeseci...sad se mislim da ga nije možda mučila i kiselina?
    Da li je kod vaše djece i probava bila s tim povezana, u smislu grčeva, vjetrova...kod njega primjećujem da često nakon toga plakanja i davljenja pušta i vjetrove...

  9. #9
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Bilo je, i i dalje ima raznih simptoma. Moram priznati da sam ja dosta navikla na sve to, pa mi je tesko opisati, jer uzimam to kao deo rutine. Recimo Thea kad se probudi nocu posisa, ali ne zaspi odmah, tj. pokusava da zaspi i prevrce se svuda, pokusavajuci da zaspi (zeli da zaspi ali je prejedena i ne moze da sisa za utehu 'bez posledica'). Onda se vrtimo, namestamo, malo place, malo prducne, malo se ljuti. Ona je srecom nocu oduvek bila ok nocni spavac u smislu da zeli da nastavi da spava, ali recimo s drugim detetom bih obavezno morala ustati nakon takvih epizoda, jer bi se razbudio i trazio ponovno uspavljivanje, ali realno isti im je bio razlog neugode. Mislim da si u pravu i za kiselinu, jer sam primetila kod starijih da kad bljucnu cesto bude bas kiselo (za razliku od bljuce malih beba).
    Drugo dete mi je s tim definitivno najvise dalo muke, imala sam mastitise cele dve godine, uzasna hiperproducija, a on nije ni znao da bljucne. Naucio je da bljucne s oko 2 meseca, i onda je stvarno bilo lakse. Do tad bi cesto izgledao kao da ce da povrati, i prosto vidis da mu se vraca, a nista. prilicno je bilo grozno. Grceve je imao dugo, stolica mu je bila svakakva, puna moje krvi, sluzi, lose je spavao, budio brata, ustajao redovno u 4 ujutro, i tako
    Ima to i dobrih strana - drugo dete je zbog grceva stalno bilo bez pelene pa je skinuo pelenu s 15m, a devojcice (3. i 4. dete) su, iako veeeoma aktivne, prilicno velike od sveg tog sisanja i kolicine

    E sad, kad bih bas primetila nocu da je frka oko vracanja sadrzaja na maximumu, uzela bih bebu kao da je nosim, skroz vertikalno, malo nunala i tako uspavala. Nekad nije dosta samo ukoso, a nije bas potrebno ustati.

    Nadam se da se i vi samo 'borite s mlekom' i da cete to ubrzo prerasti.

  10. #10
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Mozda jos nije iskasljao sluz i slinu od bolesti. To zna trajat, a zna se i vracat. Ja bi ga u svakom slucaju odvela pedijatrici odma sutra da ga malo poslusa i pregleda.

  11. #11
    neobična avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Split
    Postovi
    111

    Početno

    Citiraj kli_kli prvotno napisa Vidi poruku
    Bilo je, i i dalje ima raznih simptoma. Moram priznati da sam ja dosta navikla na sve to, pa mi je tesko opisati, jer uzimam to kao deo rutine. Recimo Thea kad se probudi nocu posisa, ali ne zaspi odmah, tj. pokusava da zaspi i prevrce se svuda, pokusavajuci da zaspi (zeli da zaspi ali je prejedena i ne moze da sisa za utehu 'bez posledica'). Onda se vrtimo, namestamo, malo place, malo prducne, malo se ljuti. Ona je srecom nocu oduvek bila ok nocni spavac u smislu da zeli da nastavi da spava, ali recimo s drugim detetom bih obavezno morala ustati nakon takvih epizoda, jer bi se razbudio i trazio ponovno uspavljivanje, ali realno isti im je bio razlog neugode. Mislim da si u pravu i za kiselinu, jer sam primetila kod starijih da kad bljucnu cesto bude bas kiselo (za razliku od bljuce malih beba).
    Drugo dete mi je s tim definitivno najvise dalo muke, imala sam mastitise cele dve godine, uzasna hiperproducija, a on nije ni znao da bljucne. Naucio je da bljucne s oko 2 meseca, i onda je stvarno bilo lakse. Do tad bi cesto izgledao kao da ce da povrati, i prosto vidis da mu se vraca, a nista. prilicno je bilo grozno. Grceve je imao dugo, stolica mu je bila svakakva, puna moje krvi, sluzi, lose je spavao, budio brata, ustajao redovno u 4 ujutro, i tako
    Ima to i dobrih strana - drugo dete je zbog grceva stalno bilo bez pelene pa je skinuo pelenu s 15m, a devojcice (3. i 4. dete) su, iako veeeoma aktivne, prilicno velike od sveg tog sisanja i kolicine

    E sad, kad bih bas primetila nocu da je frka oko vracanja sadrzaja na maximumu, uzela bih bebu kao da je nosim, skroz vertikalno, malo nunala i tako uspavala. Nekad nije dosta samo ukoso, a nije bas potrebno ustati.

    Nadam se da se i vi samo 'borite s mlekom' i da cete to ubrzo prerasti.

    Šta više čitam vaš "slučaj" sve sam uvjerenija da je u pitanju refluks. Jesu li vaša djeca zbog toga bili u pedijatra? Mi smo taman u prelazu od jednog pedijatra u drugog pa ne možemo trenutno ići, ali odvest ću ga privatno. Jesi li vaši bili u dječjeg gastroenterologa?
    Mene izluđuje ovaj jedan, a u vas troje sa refluksom...
    Noćas opet tri puta. Dignem ga na rame, onako uspravno i malo nosim i ljuljam...zaspe...

  12. #12
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Nisu oni imali reflux, tj. verovatno su imali onoliko koliko je refluks razvojni fenomen. Svi su odlicno napredovali i nisu imali zdravstvenih problema. Htela sam reci da ne mora biti nikakvo 'stanje' ako se beba (pod beba mislim na dete do dve godine) prejeda (pa cak i kad je veca) da bljucka, povraca i kaslje.
    To prejedanje nije namerno, oni zele da sisaju - pa sisaju, a dojka pusti koliko pusti, i prosto se u kombinaciji dobije brzo napunjen zeludac i zelja da se jos sisa.
    Moje trece dete je do oko 2.5 god bilo jako veliko vecinom od dojenja. Normalo da je bilo i nesto nezeljenih efekata tog nasisavanja (iako generalno, na kraju je sve to pozitivno).

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •