Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 51

Tema: Smeta joj buka

  1. #1
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno Smeta joj buka

    Da joj smeta buka već dugo znam... no sad se dogodilo da smo imali goste, dva dečka (jedan ide s njom u vrtić i njegov mlađi brat) koji su bili bučniji nego je navikla. U jednom trenutku se povukla na kauč i molila ih da prestanu kad nisu prestali, stisnula se uz mene i tražila utjehu na način kako je tražila kad je bila 2 godine mlađa. Na kraju im je rekla da odu kući. Toliko su ju iritirali.
    Inače, slabo podnosi buku usisavača, često govori da ne želi u vrtić jer joj smeta buka... noću prije nego zaspe joj smeta ako se čuje voda u radijatorima ili perilica... ali ovo sad je bila zbilja ekstremna reakcija... ok, i dečki su bili intenzivniji nego druga djeca... ali me njena reakcija zbilja zapanjila. Na kraju, sam zvala MD-a da dođe po nju i odvede ju u donji stan.

    Ima netko iskustava? Nešto malo sam guglala, ništa nisam našla.

  2. #2
    Šiškica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,688

    Početno

    Moja mala ( 5 godina) ima iste reakcije kad joj dođe "bučna " ekipa.. Takva je oduvjek.
    Isključi se , sjedne na svoj krevet ili pobjegne iz svoje sobe i priljubi se uz odrasle.

    Mislim da je to zato što je jedinica.
    Uvjek je sama u miru i tišini i radi što i kako hoće, pa kad se pojavi više od jednog djeteta na njenom teritoriju ona se izgubi!!
    Uglavnom dogovaramo drženja jedan na jedan.
    U vrtiću i vani je kako kad. Tete u vrtiću znaju reć da se ponekad samo isljuči i osami. Uživa sama u svom svijetu.

  3. #3
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Moj prvi (od 4) ne voli buku i ima jako istancan sluh. Kad je bio mladji bilo je raznih situacija (delom i zato sto je prvih 7 godina proveo u Srbiji gde su decje igraonice jako bucne a i generalno svuda svira ne bas lepa muzika s ne bas kvalitetnog ozvucenja == buka), ali sad s skoro 12 god nema problema s tim, samo je izuzetno probirljiv sto se zvuka i muzike tice.

  4. #4
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Na koji način izražavaju da im to smeta? Ovo je baš bila drama.

  5. #5
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Nema to veze s tim što je mala jedinica. Barem ja to ne bih nikad rekla. MIslim da je to problem senzorne integracije. Meni smetaju ti zvukovi koje spominješ. Smeta mi kad puše vjetar jer mi se mozak stalno vraća na to pa ne mogu zaspati. Smeta mi kad netko kraj mene žvaće, a ja ne žvaćem. Smeta mi frekvencija koju moja kćer koristi kad se igra s plšancima, kad kaplje voda, i sl. Smetaju mi razni zvukovi koji nisu jednolični. Ne smeta mi kucanje sata ili recimo zvuk koji proizvode vlakovi. Kako odrastaš tako naučiš nešto od toga pogurat u zapećak kamo i pristaje, al dio je nemoguće prožvakati. Mislim da je moj mozak to riješio tako da neke frekvencije uopće ne čujem, a nalaze se usred polja drugih koje čujem.

  6. #6
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Radi se o hiperosjetljivosti auditivnog sustava. Kada je previše podražen, tj. prestimuliran stvara kod osobe neugodu pa cak i bol i metez u glavi.
    Upisite u youtube trazilicu sensory overload pa ce vam biti jasnije o cemu se radi.

  7. #7
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,975

    Početno

    Marta, ja imam potpuno iste probleme. Mozak mi zakuha kad veliko hiperakt.dijete ritmično (ili neritmično) kucka, ljulja, nesvjesno buči bilo čime. Film gledam bez tona, nedaobog da dvoje istovremeno kraj mene pričaju ili da kad negdje dođem u goste bude ukljucen TV , uopce nisam u stanju komunicirati u tim uvjetima. A sama sam jako glasna i temperamentna. Doma mi nikad ne svira radio ni cd itd, itd.
    Zanimljivo da mi i spomenuta kći ne podnosi buku, a sama je proizvodi 24/7. Imala je odmalena histerične ispade na svaku jaču buku, osobito na plakanje mlađe sestre, kino, predstave s muzikom i sl.
    Posljednje uređivanje od čokolada : 10.03.2017. at 23:04

  8. #8
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Evo sad s 10 godina malo mu je lakše, valjda je naučio ignorirati određene zvukove.

    Kad sam shvatila da on to osjeća kao fizičku bol izbjegavala sam ga dovoditi u bučne situacije koliko god sam mogla.

    Reakcije su bile raznovrsne, od urlikanja preko udaranja do verbalne agresije, ovisno o dobi.

  9. #9
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    MIslim da je to problem senzorne integracije. Meni smetaju ti zvukovi koje spominješ. Smeta mi kad puše vjetar jer mi se mozak stalno vraća na to pa ne mogu zaspati. Smeta mi kad netko kraj mene žvaće, a ja ne žvaćem. Smeta mi frekvencija koju moja kćer koristi kad se igra s plšancima, kad kaplje voda, i sl. Smetaju mi razni zvukovi koji nisu jednolični. Ne smeta mi kucanje sata ili recimo zvuk koji proizvode vlakovi.
    Bas mi je zanimljivo ovo jer meni smeta bas suprotno - kucanje sata, bilo kakav bijeli sum, nekakva visoka histericna frekvencija koju proizvode odredjeni strujni transformatori (tipa punjac mobitela, prekidaci za prigusivanje lustera), frizider koji radi u pozadin, ventilator kompjutera........ aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.... ja moram imati buku preko toga, inace sam zrela za psihijatriju.

    Mislim, ok, neke stvari sam naucila filtrirati, ali recimo ovu struju i prekidace, to ne mogu ne cuti. I sat. Sad mi je neprijatelj.

  10. #10
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Nema to veze s tim što je mala jedinica. Barem ja to ne bih nikad rekla. MIslim da je to problem senzorne integracije.
    slažem se s martom.
    kod mene, tj. kod nas je ista situacija.
    djeci smeta, meni smeta i isto smo imali ekstremnih situacija kakve opisuješ.
    kod kćeri je posebno izraženo, toliko da često nije mogla pratiti nastavu,
    jer joj je bilo kakvo šuškanje, šmrckanje, tramvaj koji prođe ispred škole...
    stvarao zbrku pa smo prošli sva moguća testiranja sluha koja postoje na ovom svijetu, sve ok.
    više se ne sjećam tko nas je uputio na ERF i tamo su nam konačno objasnili o čemu se radi.
    radili su testiranje sluha uz pozadinsku buku i obradu.

    sad sam ja otišla možda predaleko, a možda i ne.
    ako ti je dijete tako osjetljivo i ako u školi bude frke, obrati se njima.
    nama su rekli da smo jako kasno došli, ali su joj dali neke upute i savjete pa ide nekako.

  11. #11
    Cheerilee avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    2,617

    Početno

    Senzorna preosjetljivost na zvukove,
    najbolje obratiti se na Erf (al tamo su gužve i dosta dugo se čeka) pa možete i defektologu privatno,
    možda čak i najbolja opcija...

  12. #12
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Cokolado,
    Meni je prva stvar kad se ustanem, ugasiti radio, koji je mm ukljucio cim se ustao. Nocas je bura toliko puhala da nisam oka sklopila. Na kraju sam otisla spavat u dnevnu sobu jer se tamo malo manje cuje nabijanje vjetra.

  13. #13
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Hvala vam.
    Nisam ni ja imuna na buku.
    Radim u open spaceu, pa se ponekad teško koncentriram na posao, kad je buka oko mene. Ima dana kad mi je muzika s radia nepodnošljiva.

    Jutros mi je rekla da kos čuje buku u glavi od jučer. Pričale smo, pa je zapravo ispalo da još misli na nešto što joj je prijatelj rekao, a što ju je povrijedilo.
    MD misli da pretjerujem. Ja mislim da on ignorira njene osjećaje.

    Htjela bih ovo što prije ispitati, pa molim preporuku kome ići privatno.

  14. #14
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,975

    Početno

    Ne treba baš ni dramiti, nego prihvatiti takvo stanje i anticipirati moguće problematične situacije.

  15. #15
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ekstremna reakcija je kad dijete pokrije uši rukama i vrišti, ili se baca po podu

    A inačem jasno da nas ima koji smo više ili manje osjetljivi na buku, evo ja sam jučer kod kuće u deset minuta riješila problem koji sam na poslu pokušavala riješiti dva sata - jer sjedim u f&%$#@@ing openspejsu i ponekad se zaista ne mogu koncentrirati.

  16. #16
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,452

    Početno

    Ja sad odbila dobru posl.priliku kad dam cula za open space eto koliko meni smeta ta buka..

    Mojca je rekla da je dijete trazilo utjehu na nacin kao prije 2 godine.to ju je zapanjilo.ne mora svako dijete vristat i bacat se.

  17. #17
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Što to znači, ne mora? Naravno da ne mora, ali to onda nije ekstremna reakcija. Ja bih rekla da velikom broju djece smeta buka - na primjer, mnogoj djeci je bučno u kinu, u kazaluštu.
    Mi smo recimo jednom izašli iz kazališta jer je mojoj kćeri bilo previše bučno, dosta vremena nakon toga smo izbjegavali bučna mjesta, ali ne mislim da je to bila ekstremna reakcija, jer je rekla joj joj meni je glasno ja bih van, bojim se, smeta me, a nije pala u afekt, vrištala, i općenito bila u stanju u kojem se s njom ne bi moglo komunicirati - TO su npr. ekstremne reakcije (kakve djeca senzorno osjetljiva zaista imaju).

  18. #18
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ja uzivam u open space uredu, bas zato sto ne cujem sitne i ponavljajuce zvukove od kojih nikad nista ne bih mogla napraviti.

    Meni se isto cini da, ako dijete ne reagira burno, ali ektremno burno, sve skupa nekako spada u normalnu nelagodu. Ali isla bih provjeriti kad bi me kopkalo.

  19. #19
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    ne znam koliko je bitno spada li reakcija pod definiciju ekstremne i po kojim kriterijima
    očito je djetetu to neizdrživo smetalo, da nije mogla istrpit
    moj je isto imao taj problem, ali se potpuno povukao s vremenom. Ko što netko gore piše, ja sam shvatila da njega doslovno to boli, a reakcija nije bila padanje u afekt nego bijeg i kasnije strah, baš kao na bol.
    Jedna od gorih noćnih mora mu je bilo kad je u vrtiću nekome rođendan, pa mu pjevaju. Obično bi stao sa strane i začepio uši. Kad je bio njegov rođendan, tete su se dogovorile s djecom da mu pjevaju šapćući

  20. #20
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa ja mislim da je bitno, jer Mojca misli da je to bila neka ekstremna reakcija, a ja mislim da nije. Mislim da su općenito mnoga djeca osjetljiva na buku i generalno na podražaje, a još dodatno kad su umorna.

    Ja sam jučer recimo bila na koncertu - Disney filmska glazba u Lisinskom, bilo je jako puno male i premale djece, i vidjela sam nekolicinu uplakane i ljutite djece. Bilo je kasno, gužva, relativno bučno, premda se radi o klasičnom orkestru, i sasvim je očekivano da je to mnogoj djeci smetalo.

  21. #21
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Ne treba baš ni dramiti, nego prihvatiti takvo stanje i anticipirati moguće problematične situacije.

    Pa baš zato i želim na provjeru.
    Da znamo što nas čeka. Da znamo kako joj pomoći. Da imamo papir ako treba neki posebni tretman.
    Nema drame. Samo briga.

  22. #22
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ekstremna reakcija je kad dijete pokrije uši rukama i vrišti, ili se baca po podu

    A inačem jasno da nas ima koji smo više ili manje osjetljivi na buku, evo ja sam jučer kod kuće u deset minuta riješila problem koji sam na poslu pokušavala riješiti dva sata - jer sjedim u f&%$#@@ing openspejsu i ponekad se zaista ne mogu koncentrirati.


    U potpunosti razumijem ovo s koncentracijom. Tako je i meni.

  23. #23
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sad odbila dobru posl.priliku kad dam cula za open space eto koliko meni smeta ta buka..

    Mojca je rekla da je dijete trazilo utjehu na nacin kao prije 2 godine.to ju je zapanjilo.ne mora svako dijete vristat i bacat se.

    Točno.
    Njena reakcija je za nju bila jako ekstremna. Ona jako voli da joj dođu gosti, ali nikad nije bio nitko ovako bucan.

  24. #24
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    meni smeta buka
    ne mogu dugo biti u bučnom prostoru, a ne mogu dugo ni razgovarati s nekim tko jako glasno priča
    jer mi ode koncentracija i ne čujem riječi, čujem samo viku
    smeta me mljackanje pri jelu, šuštanje vrećica od grickalica, jaki šum vode (ako još u isto vrijem u blizini gledam tv skroz se pogubim)
    nisam nikad istraživala zašto me smeta ali sam naišla nedavno na ovo http://lijecnik.hr/tag/mizofonija/
    mlađe dijete isto ima jaku osjetljivost na buku
    ako je strašno bučno ili ima puno vike i žamora povlači se i traži osamu
    jednom je rekla pred gostima neka idu sad kući, da je njoj dosta galame

    stvarno ne znam što je podloga toga, ni za sebe a ni za nju
    jednostavno smo takve da to ne volimo i da se bolje osjećamo u tišini

  25. #25
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj flopica prvotno napisa Vidi poruku
    meni smeta buka
    ne mogu dugo biti u bučnom prostoru, a ne mogu dugo ni razgovarati s nekim tko jako glasno priča
    jer mi ode koncentracija i ne čujem riječi, čujem samo viku
    smeta me mljackanje pri jelu, šuštanje vrećica od grickalica, jaki šum vode (ako još u isto vrijem u blizini gledam tv skroz se pogubim)
    nisam nikad istraživala zašto me smeta ali sam naišla nedavno na ovo http://lijecnik.hr/tag/mizofonija/
    mlađe dijete isto ima jaku osjetljivost na buku
    ako je strašno bučno ili ima puno vike i žamora povlači se i traži osamu
    jednom je rekla pred gostima neka idu sad kući, da je njoj dosta galame

    stvarno ne znam što je podloga toga, ni za sebe a ni za nju
    jednostavno smo takve da to ne volimo i da se bolje osjećamo u tišini
    Ovakva sam i ja. Klasična rečenica za moje goste je "vi sad idete doma" i to svi jako dobro znaju već godinama. Previsoka razina buke mi ruši toleranciju na tuđe ponašanje, pa me može iznervirati koješta....isto kako Mojca opisuje svoju kćer.

    Ne mogu u kino jer mi smeta dolby stereo, jednom sam u Veneciji zbrisala od karnevalske povorke u mirnu ulicu...Kod mene doma NE svira radio, ne trešti tj ne radi televizor u prazno, djecu sam od malih nogu dresirala da ne halabuče i ne vrište....jer je MENI smetalo njihovo deranje itd... Na poslu isto me nervira štošta, od fluorescentne rasvjete do bezobzirnih kolega koji lupaju vratima Tja, to je tako. U mlađim danima sam zbog toga imala jaaako kratak fitilj. Pomoglo jr kad sam to osvijestila.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,128

    Početno

    I ja spadam u one kojima smeta buka. Mene to fizički boli. Npr. kad su na Trgu raznorazna događanja (naročito oko Adventa), ne mogu proći blizu onih zvučnika, osjećaj je pregrozan (kao da će mi se svi unutarnji organi raspasti, otprilike).
    S vremenom sam naučila izbjegavati situacije koje mi ne odgovaraju, na glasna događanja nikad nisam ni odlazila, izbjegavam gužve i masovna okupljanja. Od kina, preferiram kino Europa gdje nema reklama i glasnih foršpana (nego prije filma tiho i diskretno sviraju Brandenburški koncerti ). Kad vidim velike zvučnike na Trgu, uletim u prvi tramvaj
    Sin mi nije takav, iako ima vrlo istančan sluh i odlično čuje, ali ga buka ne smeta. On pak spada u one kojima sve smrdi

  27. #27

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,128

    Početno

    Citiraj flopica prvotno napisa Vidi poruku
    nisam nikad istraživala zašto me smeta ali sam naišla nedavno na ovo http://lijecnik.hr/tag/mizofonija/
    Od svih nabrojanih primjera, jedini zvuk koji me ne izluđuje je glasno zijevanje

  28. #28
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Nema to veze s tim što je mala jedinica. Barem ja to ne bih nikad rekla. MIslim da je to problem senzorne integracije. Meni smetaju ti zvukovi koje spominješ. Smeta mi kad puše vjetar jer mi se mozak stalno vraća na to pa ne mogu zaspati. Smeta mi kad netko kraj mene žvaće, a ja ne žvaćem. Smeta mi frekvencija koju moja kćer koristi kad se igra s plšancima, kad kaplje voda, i sl. Smetaju mi razni zvukovi koji nisu jednolični. Ne smeta mi kucanje sata ili recimo zvuk koji proizvode vlakovi. Kako odrastaš tako naučiš nešto od toga pogurat u zapećak kamo i pristaje, al dio je nemoguće prožvakati. Mislim da je moj mozak to riješio tako da neke frekvencije uopće ne čujem, a nalaze se usred polja drugih koje čujem.
    X
    Posebno dio sa žvakanjem. Mislim da nisam to nikome na glas rekla, ali mm me konta pa kad je uviđavan makne se, a kada me želi nasekirati sjedne pored mene i jede-žvače. Onda uviđavno odlazim na wc, oprati suđe ili sl. no kužim da konta da sam se nakostriješila. Tv podnosim do određene frekvencije, ali ako bude glasniej od toga dođe mi da poludim. Radio mi treba u uredu ali do određene jačine i ne svakakva glazba, nema to veze sa glazbenim ukusom nego ti neki tonovi.
    Ne obraćam previše pozornosti na to, samo stišam, maknem se i sl. kad god mogu.
    No nekad puknem i sad vidim da bi trebala barem svojim doma objasniti o čemu je riječ, da nije samo da ne volim da je glasno nego da me to baš smeta i da nisam jedina

  29. #29
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,641

    Početno

    Čitam temu, i nalazim se u nekim dijelovima.

    Znate kaj je meni najgore - fućkanje.
    Ne mogu podnijeti, pogotovo kad netko fućka melodiju - ti se tak veli. Umjesto da otpjeva pjesmu, on ju fućka

  30. #30
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    I ja spadam u one kojima smeta buka. Mene to fizički boli. Npr. kad su na Trgu raznorazna događanja (naročito oko Adventa), ne mogu proći blizu onih zvučnika, osjećaj je pregrozan (kao da će mi se svi unutarnji organi raspasti, otprilike)
    X
    poseban užas su mi petarde, ako vidim da je tko bacio petardu blizu mene, začepim uši i bježim

  31. #31
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    X
    poseban užas su mi petarde, ako vidim da je tko bacio petardu blizu mene, začepim uši i bježim
    O, da... Užas...

  32. #32
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    A inačem jasno da nas ima koji smo više ili manje osjetljivi na buku, evo ja sam jučer kod kuće u deset minuta riješila problem koji sam na poslu pokušavala riješiti dva sata - jer sjedim u f&%$#@@ing openspejsu i ponekad se zaista ne mogu koncentrirati.
    I ja sam 4 g radila u open space uredu, užas, radna učinkovitost je puno manja, jer se stalno nešto događa, ne možeš se skoncentrirati na posao. No, sada sam u sobi sa jako glasnom kolegicom, to je nešto nevjerojatno, kad ona razgovara na telefon, ja ne mogu ništa raditi.

  33. #33
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,641

    Početno

    joj petarde - osim kaj mi smeta zvuk, ja se njih bojim

  34. #34
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,975

    Početno

    Flopice, prisvojila sam si ovu dijagnozu mizofonije, dobro me opisuje. S tim da mi ne smeta žvakanje (to smeta mm-a), nego mljackanje meni bliskih osoba (djeca, tata...kod drugih mi ne smeta).

  35. #35
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Ja mislim da je drugacije kad nekog nervira odredjena pojava pa ne podnosi zvuk koji ide uz nju, i ova 'prava', senzorna osetljivost na zvuk. Recimo, ja ne podnosim mljackanje ne zbog zvuka, nego mi je 'odvratno' (to je delom nauceni konstrukt, ali bez obzira, gadi mi se) a taj zvuk koji ide uz mljackanje nije samo ruzan nego i odlicno opisuje sve to palacanje jezikom i nemar prema ljudima koji se nalaze oko mljackaca :D
    Sto se tice senzorne osetljivosti, to jeste jedan od simptoma poremecaja iz autisticnog spektra, ali je ipak samo jedan od mnogih, i tesko da bi se jednim odlaskom kod psihologa moglo nesto posebno zakljuciti o detetu u tom smislu. Ja bih taj simptom pre uzela kao 'razvojni' i prosto vise roditeljovala na tom polju. Pomoci detetu da verbalizuje, koliko je moguce, sta joj zaista smeta. Pomoci joj da se opusti u situaciji koja joj je neprijatna zbog zvuka. Pomoci joj da preprica iskustvo prepustanja, koliko god bilo uspesno ili ne.
    Govorim iz iskustva jer Novi zaista vise nema problema po tom pitanju, zna da je osetljiv na zvuk, ali sasvim moze da se nosi s tim bez ikakve drame.
    S druge strane, Luna, ljubiteljica buke, je bila dva puta opsezno testirana na poremecaje iz spektra, tako da znam koliki je otprilike udeo tog simptoma u dijagnostici.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    Citiraj trampolina prvotno napisa Vidi poruku
    Evo sad s 10 godina malo mu je lakše, valjda je naučio ignorirati određene zvukove.

    Kad sam shvatila da on to osjeća kao fizičku bol izbjegavala sam ga dovoditi u bučne situacije koliko god sam mogla.

    Reakcije su bile raznovrsne, od urlikanja preko udaranja do verbalne agresije, ovisno o dobi.
    I mom S je buka kao fizička bol. On je u spektru. S druge strane kad se navikne (ili ako mu legne ambijent) razveseli se i uživa. Cijelo vrijeme balansiram i strahujem od njegove reakcije.
    Terapija senzorne integracije puno pomaže

    Poslano sa mog MHA-L29 koristeći Tapatalk

  37. #37
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala vam.
    Nisam ni ja imuna na buku.
    Radim u open spaceu, pa se ponekad teško koncentriram na posao, kad je buka oko mene. Ima dana kad mi je muzika s radia nepodnošljiva.

    Jutros mi je rekla da kos čuje buku u glavi od jučer. Pričale smo, pa je zapravo ispalo da još misli na nešto što joj je prijatelj rekao, a što ju je povrijedilo.
    MD misli da pretjerujem. Ja mislim da on ignorira njene osjećaje.

    Htjela bih ovo što prije ispitati, pa molim preporuku kome ići privatno.
    Užasno sam osjetljiva na buku od kad se sjećam.
    Radim u bučnoj firmi, uvijek bez radija, uvijek zvukove svodim na minimalno,...

    Dijete isto tako. Dok je bio mali, baš je izbjegavao buku, nije podnosio,... loše je reagirao,...
    Trajalo je skroz do škole, intenzitetom da sam se bojala kako će uopće u školu krenuti.
    Na kraju je ispalo dobro, ali dan danas nakon škole i bilo kakve igre, događanja s bukom,... on treba mir.
    Odmakne se od svih na sat dva u svoju sobu.


    Mojca, ovo podebljano u tvojem postu je bitno. Znam dijete koje čim joj ne odgovara atmosfera u društvu kaže: .... boli me noga, vrti mi se,.... nije mi dobro,.... uvijek izmisli nešto, nikad ne kaže direktno.
    Možda je uzrok bilo baš to što ju je prijatelj povrijedio.

  38. #38
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Ja sam osjetljiva na buku (i na mirise još više), curka isto. Kad je bio dječji maskenbal, otišla je s bakom u drugu dvoranu gdje je bio koncert pjevačkog zbora i provela svo vrijeme tamo jer su joj djeca bila prebučna, a ovi su tako lijepo pjevali
    Isto mi smeta mljackanje, srkanje, hrkanje...i to jako...ali to ne povezujem s osjetljivošću na buku. Smeta mi npr. dječja buka, vrištanje, kaotična igra, vikanje...toliko da osjećam bol u mozgu kad je kod nas više djece. Ili buka u kinu i sl.

    Mislim, Mojca, da to nije ništa zabrinjavajuće, imali ste situaciju koja je bila nešto ekstremnija i curka je tako reagirala.

  39. #39
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Dodatak: evo nakon odlaska u subotu u kupnju cipela, odmah sam se sjetila ove teme.

    Bili smo u većem trgovačkom centru - subota - gužva - buka,... ja to ne podnosim, ali se mogu kontrolirati toliko da prođem 2 dućana.

    Ušla s djetetom u prvi, pa u drugi i najednom dijete počne "zezati". On je sad velik, ne cvili, ne luduje, ne komplicira, ali je potpuno jasno da mu nešto ne paše.

    Faca potuljena do poda i nema volju za ništa,...
    Ja sam se i naljutila, jer nismo ni išli dalje gledati cipele, kupili u tom drugom nešto s čim nisam bila potpuno zadovoljna i doma.

    Pitam dijete doma smireno u čemu je problem (nakon prepirke u autu), a on meni kaže da ne može objasniti, ali puno je ljudi, ne podnosi to, smeta mu.

    I što da mu kažem na to? Da se ljutim? A ja osjećam isto.

  40. #40
    Osoblje foruma rahela avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    čardak
    Postovi
    3,285

    Početno

    prepoznajem se u hrpi svega napisanog
    i sada razmišljam o svom djetinjstvu i svim još nekim drugim stvarima koje sada upravo evociram

    mrzim buku, ponavljajuće zvukove (satove ne podnosim), susjedovog psa sam u 2 trudnoće htjela ići otrovati koliko mi je smetalo lajanje (sada, odnosno kad nisam trudna ga čujem, ali niti toliko puno, niti mi tako smeta)

    mrzim dodir - oduvijek, a što sam starija to ga teže podnosim (ili mi se barem tako čini)

    s druge pak strane, imam pojačanu percepciju svega oko sebe; čini mi se da čujem, vidim, osjetim (njuhom) puuuuno više nego drugi ljudi oko mene i to me ponekad baš jako opterećuje (ono, bude mi previše svega)

    i da, znam imati i neprimjerene reakcije (u smislu da dreknem kad nitko ne kuži zašto - a bome tek sad i ja otkrivam), a to se oduvijek pripisivalo mom karakteru


    kod klinaca, samo srednja je imala nekad neke rekacije na buku i zvukove, a ja bih uvijek pomislila da je taj dan umornija, pa joj jače smeta - sad vidim da ima možda i više nego samo to

  41. #41
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    rahela, nju, sluh i okus imamo i dijete i ja puno jače izražen.

    I tu se vežu problemi s dohranom - moje dijete oduvijek "ne miješa okuse" (ne miješa se glavno jelo s prilogom i slično,...)
    Posljednje uređivanje od Anemona : 20.03.2017. at 09:47

  42. #42
    Osoblje foruma rahela avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    čardak
    Postovi
    3,285

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    rahela, nju, sluh i okus imamo i dijete i ja puno jače izražen.

    I tu se vežu problemi s dohranom - moje dijete oduvijek "ne miješa okuse" (ne miješa se glavno jelo s prilogom i slično,...)
    čini mi se da smo to već jednom nekad negdje spominjale

  43. #43
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,452

    Početno

    Citiraj rahela prvotno napisa Vidi poruku
    mrzim dodir - oduvijek, a što sam starija to ga teže podnosim (ili mi se barem tako čini)
    rahela de pls pojasni ovo?

    ono dodir nekih ljudi ili općenito dodir? (spajka ti ne trebaš objašnjavat za tebe znam )

  44. #44
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    mojca, meni se to čini kao poremećaj senzorne integracije
    ili erf ili privatno tanja sever

  45. #45
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Kad je bio njegov rođendan, tete su se dogovorile s djecom da mu pjevaju šapćući
    Posljednje uređivanje od bucka : 20.03.2017. at 12:45

  46. #46
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj bucka prvotno napisa Vidi poruku
    mojca, meni se to čini kao poremećaj senzorne integracije
    ili erf ili privatno tanja sever


    A Vlahinsky?

  47. #47
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    A Vlahinsky?
    i ona

  48. #48
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj bucka prvotno napisa Vidi poruku
    mojca, meni se to čini kao poremećaj senzorne integracije
    ili erf ili privatno tanja sever
    Ili prihvatiti da je dijete takvo, naravno ako to djetetu ne predstavlja probleme u svakodnevnom funkcioniranju.

  49. #49
    Osoblje foruma rahela avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    čardak
    Postovi
    3,285

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    rahela de pls pojasni ovo?

    ono dodir nekih ljudi ili općenito dodir? (spajka ti ne trebaš objašnjavat za tebe znam )
    općenito dodir

    s tim da sam imala neke oscilacije kroz godine, a i ovisno o ljudima
    dakle npr., mama i seka se pod normalno poljube na rastanku i kad se vide (nakon nekog kraćeg puta od dan, dva), a meni to ne dođe prirodno
    i kad mi one priđu, lecnem se
    ono, nije da mi smeta, ali nije da mi dođe prirodno i da mi je skroz ugodno i da to volim
    nikad nisam bila od maženja
    svoje klince dok su mali nemam taj "problem", ali R. koji se jako voli maziti i silno bi se mazio, ja nemam više tu potrebu, pa više on prilazi meni, nego ja njemu (što i nije uobičajeno u odnosu mame i sina tinejđera)

  50. #50
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,452

    Početno

    Vidiš, vidiš, a jel mužu daš blizu?
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 20.03.2017. at 15:48

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •